Algemeenc mobilisatie in China verwacht Padvinders-Menu KIJKEN is KOOPEK CLOECK Nankau door de Japanners bezet DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Moord op officieren in Irak Rus start voor vlieg tocht naar New-York Regeeringsvliegtuigen Oorlog moet aan Italië zijn natuurlijke grenzen geven Veroorzaakte Franco den ondergang der Flamingo? Groote brand te Cairo SctIhu VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1937. 80e Jaargang. No. 10339. Uitgave der N.V. v.h. Tropmon Co. ScKogen. Chineezen weigeren hun troepen uit Sjanghai terug te trekken De regeering te Nanking verklaart officieel, dat een wetsontwerp tot algemeene mobilisatie begin volgen de week zal worden voorgelegd aan de voltallige zitting van den wetge- venden Yoean. s,Het geduld van China is tot het uiterste op de proef gesteld", ver klaarde de woordvoerder van het Chineesche ministerie van buiten- landsche zaken. „China kan niets an ders doen dan tot eigen verdedi ging handelen. De verantwoordelijk heid voor de toekomstige gebeurte nissen moet Japan worden aangere kend." Nieuw ernstig incident In Shanghai. Het, Japansohe telegraafagentschap Domei hieldt, dat zich op het Noorderstation van Shanghai een nieuw incident heeft voorge daan. Een sergeant der Japansche gendarmerie zou door de Chineesche veiligheidspolitie zijn ontvoerd. Sinds 12 uur wordt deze mili tair vermist. Ook een Japansch fotograaf, die in dienst Stond van het Fransche blad Asahi, is sinds gisterenmiddag 2 uur verdwenen. De aandacht op Sjanghai ge concentreerd. De oógen van geheel China zijn thans ge richt op Sjanghai, waar, naar men gelooft, belangrijke vijandelijkheden onvermijdelijk zijn geworden. Ondanks allen goeden wil kan China niet de evacuatie van de veiligheidspolitie uit Sjanghai en het slecht der verdedigings werken aanvaarden als deel van de regeling van het incident van Hoeng Jau. De jongste aankomst van Japansche oor logsschepen te Sjanghai en de aanhoudende berichten, dat Japan per schip troepen naar Sjanghai op weg heeft, hebben de Chineesche regeering er toe gebracht haar politiek ten aanzien van Sjanghai geheel te wijzigen. Meer en meer wint de meening veld, dat China het moede is steeds opnieuw getrapt te worden, wanneer zulks de Japansche mi litairen behaagt. De regeering heeft gisteren haar bureaux overgebracht naar Ming Hong. China en Japan zouden gelijkluidende nota's hebben ontvangen van Groot-Brittan- nië, de Vereen. Staten, Frankrijk, Duitsch- land en Italië, met den raad vijandelijkhe den te vermijden. China is evenwel verplicht maatregelen tot zelfverdediging te nemen. Chineesche troepen worden niet uit Sjanghai teruggetrokken. De burgemeester van Groot-Sjang- hai heeft den eisch der gemengde wapenstilstandscommissie betreffen de het terugtrekken van de 88ste di visie uit het gebied van Sjanghai af gewezen, omdat hij van meening is, dat deze eische gericht moet worden tot Nanking langs den gewonen di- plomatieken weg. De buitenlandsche troepen, met inbegrip van de Britsche, Amerikaansche en Fran sche, zijn gemobiliseerd, evenals het vrijwil ligerscorps van Sjanghai. De bovengenoemde commissie is gevormd in 1932, teneinde het oog te houden op de nakoming van de wapenstilstandsovereen komst van Sjanghai. China zou alle economische be trekkingen met Japan willen verbreken". Volgens welingelichte Chineesche kringen zou de Nanking-regeering overwegen, alle economische betrekkingen met Japan te verbreken. Heden zou een verklaring in dien zin worden gepubliceerd. Nankau veroverd. Berichten uit Japansche koker melden, dat de stad Nankau gisteren na hevige ge vechten geheel door de Japanners is bezet. Den geheelen middag is verder gestreden om het bezit van de passen bij Nankautsjen Nadat des morgens het station en de stad door de Japanneezen bezet waren, trachtte de linkervleugel een omtrekkende beweging te maken, terwijl de rechtervleugel bleef aanvallen. De Japansche militaire deskun digen zijn van meening, dat het zeer moei lijk zal zijn de Chineezen uit de drie be kende passen te verdrijven. Bovendien hebben de Chineezen zich verschanst op de onneembare heuvels tusschen den spoor weg Peiping-Soeijoean en den grooten muur De aanslag heeft een politieken achtergrond Onlusten gevreesd. De chef van den Iraksohen ge- neralen staf, Bekr Sidkl, en de chef van de Iraksche luchtvloot, Mo hammed Jawaud, zijn in Mosoei vennoord, naar verluidt, door po litieke tegenstanders. Bekr Sidki en zijn gevolg, waren op reis naar Ankara om de Turksche manoeuvres bij te wonen. Zij waren voornemens in aansluiting op deze manoeuvres gevolg te geven aan een uitnoodiging van den Duit- schen generalen staf voor een bezoek aan Duitschland, teneinde ook daar de herfst- manoeuvres mee te maken. Het stoffelijk overschot van Bekr Sidki en Mohammed Jawaud, dat met een specialen trein naar Bagdad gebracht was, is giste renmorgen begraven. De geheele regeei'ing en het diplomatieke corps waren bij de plechtigheid tegenwoordig. Omtrent den moord worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: Bekr Sidki was naar Mosoei gekomen om het militaire vliegveld te bezoeken. Plotseling legde een op wacht staand soldaat op den officier aan. Door drie schoten werd Bekr Sidki getroffen. Door twee schoten werd de chef dei- luchtmacht, die Bekr met zijn lichaam wilde beschermen, gedood. Slechts met moeite konden de officieren van het gevolg én de politie verhinderen, dat de soldaten den dader lynchten. Het is volkomen rustig in het land; de regeering beheerscht den toestand. Niette min zijn in de hoofdstad militaire voor zorgsmaatregelen genomen. De minister-president, Soeleiman, heeft den geheelen nacht met de andere leden der regeering beraadslaagd over maatre gelen teg.en mogelijke onlusten. Over de genomen besluiten zijn echter geen bijzon derheden bekend. De garnizoenen van Mo soei, Kirkoek en Basrah hebben de regee ring telegrammen van trouwbetuiging doen toekomen. De vermoorde chef van den generalen staf van Irak, Bekr Sidki, stond volgens U. P. als een vriend van Turkije te boek, die nooit ingenomen is geweest met het Engelsch-Iraksche bondgenootschap. Hij was een vurig nationalist, die den naam had van meedoogenloos doortasten; nadat hij in 1933 een expeditie leidde, waar bij 500 Assvrische Christenen door troepen van Irak moeten zijn omgebracht. Men gelooft ook, dat hij een belangrijke rol heeft gespeeld bij den staatsgreep van verleden jaar, toen het leger de contro le op de regeering in handen nam. Nog pas kort geleden heeft hij met ster ke hand onlusten onder enkele stammen onderdrukt. De Russische vlieger Lewanefski is opge stegen voor een vlucht naar Fairbanks in Alaska over de Noordpool, zonder tusschen- landing. Het viermotorige vliegtuig heeft een bemanning van zes koppen aan boord. Un. Press meldt nader dat de vlieger Le wanefski, die gisterenavond om 6 uur 13 (plaatselijke tijd), gestart is voor een vlucht MoskouAmerika over de Noordpool, hoopt zonder tusschenlanding in ongeveer 30 vlieguren Fairbanks in Alaska te berei ken. Van Fairbanks wil de vlieger zijn tocht yoortzeten naar Edmonton in Canada en dan verder naar Chicago of direct naar New-York vliegen, dat het einddoel van den tocht is. De machine van Lewanefski, een vier motorig vliegtuig, heeft een maximum-snël- heid van 300 k.m. per uur. De gemiddelde snelheid zal ongeveer 230 km. per uur bedragen. De gisteren bgonnen vlucht is reeds de derde, door Sovjet-vliegers via de Noord pool naar de Vereenigde Staten onderno men. De beide eerste vluchten waren een vol ledig succes. De transporteendekker N. 209, waarmede Lewanefski zijn tocht onderneemt, is, zegt Tass, begin 1935 gebouwd. Het vliegtuig wordt gedreven door 4 motoren, elk van 850 pk. Elke motor heeft een metalen lucht- schroef met drie vleugels, die van een speciaal mechaniek tegen ijsvormipg voor zien is. De spanwijdte der vleugels bedraagt 40 meter, terwijl het gewicht van het vliegtuig in de lucht 35 ton bedraagt. De machine is uitgerust met een radioap paraat voor korte en lange golven. Uitzen ding geschiedt op 17 meter golflengte. De voorraad zuurstof is voor 20 vlieguren berekend. Om de temperatuur in de cabine op peil te houden is de romp van het vliegtuig don kerblauw gekleurd. Het vliegtuig heeft vóór deze vlucht 50.000 km. in totaal gevlogen. De Watertoren in Sommerhausen aan de Main SPANJE bombardeeren rechtsche steden VAN DE FRONTEN GEEN NIEUWS. In geheel Spanje viel gisteren geen wij ziging van de fronten voor. Behalve de gebruikelijke schermutselin gen, viel er geen activiteit waar te ne men. Des te roeriger was het in de lucht. De regeeringsluchtmacht tracht dagelijks de steden in het binnenland te bombardee ren. Toledo, Talavera en vooral Avila vor men het doelwit. Tweemaal is te Toledo, driemaal te Talavera en zesmaal te Avila alarm gemaakt. De luchtafweerbatterijen verdreven de vliegtuigen. Harde oefening en avontuur de basis der beweging. Plechti ge sluiting van de internatio nale conferentie. Met de zitting van gistermiddag is de negende tweejaarlijksche internationale conferentie van de padvindersbeweging ge sloten, een conferentie, welke evenals de Wereldjamboree zeer geslaagd kan worden genoemd. De voorzitter van de Fransche delegatie, de heer A. Chatelet, las allereerst een bood schap voor van de Fransche Regeering, waarin deze haar sympathie voor de pad vindersbeweging uitdrukte. De verkiezing van de leden van het in ternationale comité van de padvindersbe weging, het volgende punt op de agenda, verliep vlot, daar alle tegenwoordige leden bij acclamatie herkozen werden. De conferentie nam daarop verschillende moties aan, waarin zij haar warmen dank betuigt aan allen die tot het welslagen van de jamboree hebben medegewerkt. Inzon derheid worden de Nederlandsche Koninklij ke Familie, Z.H. Prins Gustaaf Adolf van Zweeden en staatsraad Rambonnet en het Nederlandsche volk voor haar vriend schappelijke interesse genoemd. Slotwoord van den Chief Scout. De conferentie zoo sprak de Chief met zijn heldere stem is een groote stap voor uit geweest in de ontwikkeling van de pad vindersbeweging. Wij kunnen gerust zeggen, dat wij een soort Volkenbond zijn geworden, al weet ik niet, of dat nu in onze bedoeling heeft gelegen. (Applaus.) Een van de leden van den „ech ten" Volkenbond heeft mij eens in vertrouwen verklaard, dat wanneer er daar een dergelijke geest zou heerschen als hier. de Volkenbond zijn besluiten heel wat gemakkelij ker zou kunnen nemen. Wij zien niet alleen onze eigen belangen, wij zien allen één belang, dat van den jongen padvinder. Ons doel is de ont wikkeling van het individueele ka rakter van de jongens en een gezond patriottisme naast internatinale welwillendheid en begrip. „Mussolini heeft mij eens verteld", zoo zeide Lord Baden Powell", dat hij de pad vinderij omgezet heeft in de „Ballilla", om dat hij eenheid wenschte. Eenheid is goed, maar zij moet niet kunstmatig opgelegd wor den, zij moet uit het persoonlijke karakter voortkomen. Laten wij niet vervallen in over- organisatie. De beste remedie daartegen is teruggaan tot de origineele basis van de be weging met. haar eenvoudige beginselen van harde oefening en avontuur." Voorts memoreerde Lord Baden Po well, dat hij zelf eigenlijk de padvin derij niet opgericht heeft. Hij heeft een boek voor jongens geschreven en de jongens zijn toen zelf met de pad vinderij begonnen. Hierin is duidelijk het ongedwongene van de beweging te zien. De jongens doen alles uit vrijen wil en daarin zit juist de kracht van de padvinderij. „Dat wij op den goeden weg zijn, heb ik aan vele factoren gezien", aldus eindigde de Ghief Scout. „De Carnegie-stichting heeft ons den prijs van den vrede toegekend, Koningin Wilhel- mina, Koning Gcorge, en de regeeringen van vele landen hebben ons streven aan gemoedigd, onze beweging telt thans 2.800.000 leden en tenslotte hebben we weer op deze Jamboree zoo duidelijk gevoeld, dat ondanks verschil in ras en taal, wij ons allen zonen van één Vader voelen. Dat. is voor ons een zeker teeken en daarom gaan wc voort ons best te doen. Na deze hartelijk toegejuichte rede, nam Prins Gustaaf Adolf nog eenmaal het woord. „Chief", zoo zeide hij tot lord Ba den Powell, „wij voelen ons geïnspireerd, Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit Oostelijke rich tingen. Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog warm weer, behoudens toenemende kans op onweer. Verdere vooruitzichten? On- weersachtig. Barometerstand hedeamorgea 8 nor i 767 als wij uw woorden hooren of lezen en dan voelen wij ons inderdaad zonen van één vader, namelijk zonen van den vader van onze beweging." Hierop bracht de geheele vergadering driQ cheers op den Chief-Scout uit. Staande legden allen vervolgens de pad vinders-gelofte af en ten slotte werd hand in hand, als of men om een kampvuur ge schaard stond, het „auld lang syn" gezon- gen. Dit was het plechtige einde van deze vruchtbare conferentie. Alpenjagers in de eerste linie. Vanavond heeft Mussolini het woord ge voerd te Syracuse. Hij wees op de eenheid van Ilaliaansche volk. Voor Italië en het keizerrijk is het volk bereid tot iedere op offering en is het vastbesloten de overwin ning te behalen. De Duce herinnerde aan de ontwikkeling van het fascisme en aan den oorlog, welke Italië zijn natuurlijke gren zen moet geven. Deze grenzen kunnen niet meer geschonden worden, want zij werden verdedigd door honderdduizend alpenja gers en de geheele Italiaansche infanterie zal zoo noodig steunen. Deze laatste uiting van den Duce wijst op een dreiging uit het Noorden. Waarom anders de Alpenjagers speciaal genoemd? Is Mussolini toch bevreesd voor een druk van Duitschland op zijn Noordgrens, als Hitier er in slaagt, vasten voet in Oosten rijk te krijgen?. Deze uitlating lijkt althans zeer veel op een kleine waarschuwing aan zijn vriend den Führer van het Duitsche Rijk. BOMAANSLAG OP DEN HEER NATHANS ZOU DE OORZAAK DER RAMP ZIJN. De meest uiteenloopende geruchten over de oorzaken van den ondergang der Fla mingo doen nog steeds de ronde. Hieronder is er een, dat zeker wel het meest sensationeelc en meest onwaarschijn lijke is, maar dat wij onzen lezers toch niet willen onthouden. Er zou n.1. een bomaanslag gepleegd zijn op den heer Nathans. Men weet, dat hij op weg was naar Parijs omd aar aan bespre kingen over Spanje deel te nemen. De belagers van den heer Nathans zou het er om te doen zijn geweest belangrijke do cumenten, die hij bij zich had te vernieti gen en tevens hemzelf uit den weg te rui men. Het Vsb. teekent bij dit gerucht aan, dat het slechts zeer weinig menschen bekend was, dat de heer Nathans naar Parijs ging. Verder was het zijn bedoeling om met den trein te gaan, doch dit plan is veranderd, doordat hij den avond voor zijn vertrek in den gemeenteraad van Hilversum aanwe zig wilde zijn teneinde daar aan de behan deling van een belangrijk onderwerp mede te werken. Het was voor eventueele spi onnen vrijwel onmogelijk zoo snel op de hoogle te komen van het doen en laten van den heer Nathans, reden waarom een aan slag zeer onwaarschijnlijk is. In de wijk Moesky van Cairo woedt een felle brand, welke door het geheele brand weercorps van de stad wordt bestreden. Duizenden nieuwsgierigen belemmeren het. verkeer in de straten, welke naar de wijken leiden. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn drie groote winkels vernield en is een persoon in de vlammen omgekomen. Het vuur wordt door twaalf brandspuiten bestreden;

Schager Courant | 1937 | | pagina 1