Een 18-jarige stierf aan de Noordpool! Dr+ Deterding beetgenomen De sabotage op Geen verkeerde geest bij de Marine .Ms, „Dc Ruyter" Brand in de Hoofdstad Wat het dagboek van Edgar Christian vertelde Op verlaging der Omzet- belasting aangedrongen LAFFE BALDADIGHEID. UITBREIDING VAN DE VLOOT. EENHOOFDIGE LEIDING VAN LEGER EN VLOOT EEN FICTIE Schout-bij-nacht Ferwerda, regeeringsge- machtigde voor marine, beantwoordde na mens de regeering de opmerkingen inzake de begrooting. Hij deelt mede, dat de beslissing van het opperbestuur, omtrent den aanbouw van een kruiser en vier tor pedo-motorbooten, spoedig zal val len. Spreker behandelt zeer uitvoerig de waarde van het zeevliegtuig; de regeering staat echter boven een eventueele controverse tusschen land- en zeevliegtuigen. De invoering van een defensie-belasting is nog in onderzoek. Het onderzoek inzake het ongeluk van den motorsloep van de „De Ruyter", zal door den Marineraad in het openbaar worden ge houden. Nadat de kruiser „Java" teruggekeerd zal zijn, vaart de „Sumatra" huiswaarts om na kleine reparaties in Nederland in dienst te blijven o.a. voor de zee-opiefJirg van perso neel. De machine-installatie van de „Suma tra" voldoet thans goed. Inzake reddings vesten op ondcrzecbooten wordt algemeen aangenomen, dat op een diepte van 30 a 40 meter nog een redelijke kans op redding be staat. Indien mocht blijken, dat het aantal Euro- peesche schepelingen in Indisch verband niet kan worden bereikt, zullen door het op perbestuur tijdig andere maatregelen wor den voorgesteld om te voorzien in het tekort van personeel. Schout-bij-nacht Ferwerda verklaart dan het volgende omtrent de sabotage op de „Dt Ruyter". Twee verdachten. In den nacht van 27 op 28 Juli is een geval van sabotage ontdekt. Aan twee sloeptakels en twee sloep-vang lijnen benevens aan eenige zeildoek- sche kappen zijn lichte beschadigin gen aangebracht met een mes of an der scherp voorwerp. Deze beschadi gingen moeten zijn aangebracht tij dens de nachtelijke oefeningen, waar bij alle lichten gedoofd waren. Zoo men deze beschadigingen niet had ontdekt, zouden toch geen ernstige gebeurtenissen het gevolg geweest zijn. De sabotage maakt den indruk van begaan te zijn uit laffe balda digheid en vermoedelijk door slechts één schepeling. Bi| het onderzoek onder de gehcele équi page is niets gebleken van ontstemming, ontevredenheid of een verkeerden geest aan boord. De dader is nog niet gevonden; wel zijn verdenkingen gerezen tegen twee sche pelingen, wien echter nog niets ten laste kon worden gelogd. Het onderzoek gaat thans voort. Alhoewel het schip eenigen tijd geïsoleerd is geweest en dadelijk een ver scherpte wacht word ingesteld, bestaat thans geen aanleiding meer om deze bij zondere maatregelen te handhaven. Het gebeurde behoeft geen ongerustheid te wekken omtrent den geest bij de marine. De ramp van de „Van der Wijck", Hierna neemt de hoofdinspecteur voor de scheepvaart het woord, die zich aansluit namens de regeering bij de hulde aan wijlen den marconist Uytermcrk gebracht. Spr. zet chronologisch de berichtgeving omtrent dc ..van der Wijck" en de verlce- ning van hulp uiteen en komt tot dc con clusie. dal niemand gebrek aan diligentie kan worden verweten. Integendeel, de vcr- leening van hulp verliep zoo vlot en doel treffend als maar mogelijk was. Toezicht op de prauwvaart. Tn verband met te nemen maatregelen voor het toezicht op de prauwvaart, deelt spr. mede. dat thans vaststaat, dat van de 106 opvarenden en passagiers van de onzee waardige prauw „Srislamet" 60 verdronken zijn. Deze prauw is 27 Juli uit dc Baai van Bantam vertrokken. De Volksraad gaat dan over tot de be spreking van dc bcgrooting van Oorlog in tweeden termijn. De heer Kruvne (V.C.) meent, dat de een hoofdige leiding van leger en vloot thans nog een fictie is. De heer van Ardenne (Ï.E.V.) vindt de bijdrage voor de weermacht te gering. De heer Ttoeroso (nationalist) dient een motie in, strekkende om een be hoorlijk deel van de leidende be trekkingen bij land- en zeemacht DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN PRINS EN PRINSES CHICHIBU. Heden vertrekken H. K. H. naar Zwitserland. De gezondheid van Prins en Prints Chi- chibu is thans van dien aard. dat het Ja- pansche Prinselijke Paar besloten heeft he denavond te vertrekken. Het ligt in het voornemen van Prins en Prinses Chichibu met, den 'trein, welke om 20.56 van het Hollandsche Spoorstation te 's Gravenhage \ertrekt, naar Grindelwald te reizen. De Prins en de Prinses hopen in de Zwit- persche bergen volkomen herstel te vinden. binnen &fzienb"aren tijd uïf Indo nesische krachten te doen bestaan, welke motie, evenals de motie- Soetardjo omtrent de inheemsche militie nog deze week zal worden behandeld. (De heer Soetardjo c.s'. diende gisteren een gewijzigde motie in, betreffende de In- landsche militie, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd, deze kwestie door een com missie te laten bestudecren, die op korten termijn van advies zal dienen. Red.) De heer van Helsdingcn (C.S.P.) acht een spoedige beslissing inzake de inheemsche militie gewenscht. Spreker vindt deze zaak wat opgeblazen; straks zal blijken dat de animo van inheemsche intellectueelen in werkelijkheid niet zoo groot is. De heer Sol (benoemd volksraadslid, militair deskundige) pleit voor het houden van legermanoeuvres. Spreker meent verder dat de opleiding bij de K.M.A. te weinig gespecialiseerd is voor de vorming van of ficieren voor Indië. Aanzienlijke garage-Inventaris voor de vuurzee behoed. In de oudste trampaardenremise van Am sterdam aan de Blankenstraat heeft van nacht brand gewoed. Het gebouw, dat nog steeds gemeente-eigendom is, is in tweeën verhuurd. Het voorste gedeelte wordt ge bruikt door den heer C. van der Haagen, die cr een auto-, motor- en rijwielstalling heeft; het achterste stuk bevat de lijstenfa- briek „Rembrandt" van de heeren Hoeke en Baldinger. Door gloeiing van den choorsteen is er in het plafond tusschen het gelijkstraatsche gedeelte en de 1ste verdieping broeiing ont staan, en weldra sloeg het vuur door naar de op deze eerste verdieping gelegen gips- afdecling en verder naar de vliering. De echtgcnoote van den heer van der Ilaagen, welk gezin in de Blankenstraat te genover de fabriek woont, zag omstreeks een uur een vurigen gloed en zij waar schuwde haar man, die zich juist ter ruste had begeven, Deze schoot in de kleeren en haalde den inhoud van zijn stalling, t.w. 6 automobielen, 8 zware en 5 lichte motoren, alsmede een vijftigtal fietsen naar buiten. Een andere omwonende alarmeerde inmid dels de brandweer, die met de motorspui ten van Kattenburg en van de Nieuwe Ach tergracht, de pcrsoncelwagen en de gereed schapswagen weldra aanwezig was. Hoofd brandmeester Schuitemaker nam de leiding van het blusschingswerk öp zich, Zoowel van de zijde van de Blankenstraat als van den kant der Tweede Lecghwaterstraat tastte men het vuur aan, dat in de omge ving woedde, waar zeer brandbaar mate riaal spoedig een groote uitbreiding van den brand had kunnen opleveren. Gelukkig lag het .gebouw, door de aangrenzende school beschut, buiten den vrij sterken wind en dc brandweer wist dc vlammen in kor ten tijd te bedwingen. Slechts de achter kant van dc gipsafdeeling brandde uit. De nablussching vorderde nog veel tijd. Bloedvergiftiging Aan een staaldraad gewond. In het Antonius-Ziekcnhuis te IJmuiden is Woensdagavond overleden de 28-jarige J. v. d. Plas, wonende te Katwijk aan Zee, die des middags met de politiekruiser „Van F.wijk" te IJmuiden aan wal was gebracht. v. d. Plas had aan boord van den logger K. W. 42 op de Noordzee een ernstige bloed vergiftiging opgeloopen, doordat hij zich aan een staaldraad gewond had. Hij iaat een weduwe met een kind achter. EEN VERASSENDE VONDST Precies 10 jaar na zijn tragischen dood aan de Noordpool, heeft men dezer dagen het dagboek van een achttienjarige gevonden een 18-ja- rige die aan de Noordpool zijn leven liet maar die moedig den dood in de oogen zag en die tot den laatsten ademtocht zijn aanteekeningen maakte. (Van een bijzonder en medewerker) Een vermetel plan. Het moet liet oude avonturen-bloed van Fletcher Christian geweest zijn de man die destijds de bekende muiterij op dc Boun- ty moet hebben ontketend, dat nog in dc adoren van den jongen Edgar Christian stroomde, toen deze ondernomende jonge man op zekeren dag zijn beide vrienden Jack Hornby en Harold Adlard er toe wist te bewegen, met hem een tocht naar de Noord pool te ondernemen. Men stelle zich even voor, een Noordpooltochtvan een acht tienjarige! Het avontuurlijke bloed en de ontdekkingszucht verloochenden zich dit maal niet. F.dgar had het onverzettelijke plan in zijn hoofd gehaald om te trachten een nieuwen Slachtoffer van den koehandel der Ned. Veehouderij-Centrale DE HEER DETERDING BETAALT WELI REGEERINGSCOMMISSARIS LOU- WES GECOMPROMITTEERD? Het Hdbld. vestigt de aandacht op een merkwaardige bejegening, die Dr. Deterding onlangs van de Neder- landsche Veehouderij Centrale moest ondervinden. Hebben de feiten zich toegedragen zooals het blad schrijft, dat is hier sprake van een misbruik maken door een officieele Crisisinstantie van het goed vertrouwen èn de credietwaardigheid van den heer De terding. In December aldus het Hdbld., con tracteerde Dr. Deterding met Regeeringscom- missaris Louwes de overneming van 30.000 varkens van gemiddeld 120 kilo tegen een prijs van veertig cents per kilo levend gewicht. Twee maanden daarna, gedurende wel ken tijd de prijzen het tegendeel van een daling te zien hadden gegeven, werden aan een bepaalde firma rond 6600 varkens over gedragen, bestemd voor export naar Zwitser land, tegen een prijs van v i e r-e n-d e r t. i g cents p. kilo levend gewicht en bovendien werd vier kilo korting toegestaan per varken. Dr. Deterding betaalde das voor een varken van 120 kilo een prijs van i 48, doch bedoelde firma behoefde slechts f 39.50 te betalen. Dr. Deter ding moest derhalve f 8.50 of twee en twintig procent méér per varken be talen dan de bedoelde firma (die de varkens eerst slachtte, alvorens ze naar Zwitserland te zenden). Wisselloopcr bij Heerlen beroofd Aanvallers trokken zi|n fiets onder hem weg. Leege tasch in een beek gegooid. Gistermorgen om tien minuten voor vijf is een 50-jarige wisselloo- per van de Anisterdamsche Bank te Heerlen op den weg tusschen Hoensbroek en Nuth onder de ge meente Wijnandsrade door twee personen overvallen. Deze waren, evenals de wisselloopcr, per rijwiel, Zij haalden den man in en gaven hem opeens een hevigen klap achter het oor. De wisselloopcr hield toon in; van de ze gelegenheid maakten de beide mannen gebruik om de fiets van den wissellooper, waarop een tasch was gebonden, welke drie lot vijfhonderd gulden het juiste bedrag is nog niet bekend inhield, weg te trek ken. De tasch rukten zij van de fiets los en hiermede reden zij ijlings heen. De be roofde looper riep luidkeels om hulp, doch toen deze kwam opdagen, waren de beide roovers te ver weg om hen nog in te ha len. Van het gebeurde werd aangifte ge daan bij dc marechaussee van Hoensbroek, die het onderzoek in deze zaak leidt. Later op den middag heeft men in de Molenbeek te Hoensbroek dc leege tasch van den wissellooper gevonden Dc beroofde, die cr goed afgekomen is, heeft zelf nog anderhalf uur geholpen om de daders op to sporen, doch hierin is men nog niet geslaagd. weg te vinden tusschen de Hudson-Baai en de „Groote Slaven zee". Om dat doel te be reiken moest men ergens in het Thelon-ge- bied overwinteren om vervolgens tegen het aanbrekende voorjaar het laatste gedeelte van den tocht af te leggen. Dc jongelui had den alles nauwkeurig berekend en voorbe reid. Men nam ook voldoende mondvoorraad mee wanneer alles lukte wat de berekenin gen omtrent het weer en de jacht betrof. Maar juist in dat opzicht heeft toen de na tuur een streep gehaald door de rekening van deze stoutmoedige jonge mensclien. Een huiveringwekkend lot bleek hen beschoren. Strenge koude en geen jachtbuit. De winter begon al vroeg, vroeger dan de berekeningen luidden. Bovendien hield hij ook veel langer aan dan volgens de weer berichten te verwachten geweest was. De drie jeugdige Noordpool-hcldcn zaten vol komen werkeloos in hun kleine dichtge- sneeuwde tent gevangen. Slechts van tijd tot tijd waagden zij zich naar buiten om te trachten een stuk wild te verschalken. Maar bij de strenge koude die er hcerschtc werd ook dat steeds sehuar- sclier. „Wij slaagden er vandaag in om een heel klein vosje te vangen; het was erg mager. Aan het beestje hebben wij met zijn drieën niet zoo heel veel gehad. Toen ik naar hui ten ging om opnieuw oen val klaar te maken, bevroren allebei mijn knie ën. Bovendien moeten wij nu al heel zuinig me» onze kaarsen omsprin gen; wij hebben er nog maar acht- Door een toeval kwam Dr. De terding er achter. De gemachtigden van Dr. Deterding heb ben door een louter toeval n.1. een ver gissing van de Veehouderijcentrale dit meten met twee maten ontdekt, bij welke gelegenheid zij tevens de schriftelijke be wijzen van dezen „koehandel" in handen kregen. Dr. Deterding was hierover terecht zeer verbolgen en heeft toen persoon lijk ingegrepen en den aanvankelijk weifelenden Regeeiïngscommissaris mondeling voor een alternatief ge steld, waarvan de ééne helft was, dat deze zou goedkeuren, dat van de nog openstaande vorderingen van 't Landbouwcrisisfonds op Dr. Deter ding voor Andere producten, een be drag zou worden ingehouden van ruim een ton. De heer Deterding was zoo bereidwillig het prijsverschil te deelen en dus genoegen te nemen met een prijs van 37 cents en dat hij de Rotterdamsohe conditiën van vier kilo korting buiten het geding liet, opleveren de aldus een terugstorting van rond f 110.000. Hij had aldus het blad met evenveel recht ruim het dubbele kunnen eischen en ook dat zou hem dan moeten zijn toege staan. Het Hdbld. dat dezer dagen de hoop uit sprak, dat de Yeehoudcrijcentrale in een communiqué onthullingen over deze kwestie zou doen, had daarop als eenig resultaat, dat dc Centrale in een officieel persbericht de schuld op regeeringscommissaris S. L. Louwes schoof, die „eigenlijk" den koop met den heerDet erding zou hebben gesloten. Het blad schrijft thans: Een eventueel nog te verschijnen commu niqué van Regeeringscommissaris Louwes zal er thans dus mee kunnen volstaan, den naam van de firma te noemen en een ver klaring te geven voor den lagen prijs, die aan deze werd berekend. (Dr. Deterding heeft n.1. niet te veel betaald). Doch bovendien zal de Regeeringscommis saris goed doen, een verklaring te geven voor het feit, dat de transactie van den var kensexport naar Zwitserland is verricht door e enparticuliere firma en niet door de Veehouderij-centrale, welke immers het export-monopolie bezit. Acht redders te water Tevergeefs. De 43-jarige schuitevoerder C. Niezen uit Amsterdam, die gisterenmiddag met zijn met cokes geladen schip door dc Nieuwe Vaart nabij de Funenkade aldaar voer, kwam te struikelen en viel in het water. Onmiddellijk begaven een achttal voorbij gangers zich te water. Geen van allen lukte het den schipper op tc halen. Tenslotte twintig minuten na het ge beurde is men er in geslaagd met een dreg den drenkeling op te halen. De levens geesten waren toen evenwel reeds geweken. Het stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis vervoerd. De schipper bevond zich met zijn schuit onder de brug, toen hij overboord sloeg. Het schip kon door de hooge laag cokes niet onder de brug door. De schipper kwam hard tocloopen, teneinde de lading te ver- deelcn. Hij gleed daarbij over eenige kolen met het gemelde gevolg. Tsjechen bestellen Douglas-vliegtuigen Bij de Nederl. Fokkerfabrieken. Naar wij vernemen, heeft de N.V. Nedcr- landsche Vliegtuigenfabriek Fokker als vertegenwoordigster van Douglas Aircraft Company Inc. van de Tsjehischc Luchtvcr- kecrsmaafschappij C.L.S. opdracht ontvan gen tot levering van twee verkeersvliegtui gen type Douglas D.C.-3, welke vliegtuigen legen het voorjaar van 1938 zullen worden afgeleverd. Dc CL.S. gaf reeds eerder op dracht tot levering van een D.C.-3, welk vliegtuig begin volgende maaid in Europa wordt verwacht. tien. Het meel zal nog hoogstens voor een dag of 20 voeldoendo zijn. Vleesch en beencn hebben wij nog maar voor een dag." Aldus luidden de aanteekeningen in het dagboek betreffende dc laatste dagen. Het weer bleek nogal wispelturig te zijn. Even werd het warmer maar plotseling weer bitter koud, zoodat dc hoop van dc jonge menschcn om spoedig te kunnen op breken, regelmatig den bodem werd inge slagen. Neus en vingers bevroren. Intusschen was het April gewonden en des ondanks striemde nog altijd een ijzige koude over het poolgebied. De jongens hadden hun kaarsen al lang verbruikt. Zelfs de oude heenderen waren al weer eens opgegraven om opnieuw tc worden uitgekookt, ten einde daaruit nog een ietwat versterkende vlocisioi' te trekken. Allen hadden te lijden van be vroren ledematen en lichaamsdeelen. Harold bleek er in het bijzonder slecht aan toe. Zijn neus en verschillende vingers van zijn lin kerhand waren bevroren. Op 17 April luidde dc aanteckcning in het dagboek: „Gisteravond is dc arme Jack vre dig gestorven. Ik meende mij tot het laatste toe te kunnen beheersclien! ik hield mij zoo goed mogelijk Het ging ook. Maar toen Harold heeft mij zoo goed en zoo kwaad als het ging geholpen om den dooden Jack naar buiten te brengen en hem een graf te delven in de sneeuw. Wij beiden zijn zeer zwak." De bestaansmogelijkheden werden voor de heide overblijvenden steeds moeilijker. Eerst trachtte Edgar Christian nog een poosje wat visch te \augen door gaten in het ijs te Adres van de Utreehtseht K, v. K. aan den minister. Naar aanleiding van het feit, dat de om- zetbelastingwet op 1 Januari 1939 zal komen te vervallen, heeft de kamer van koophan del en fabrieken voor het gebied Utrecht, zich in een adres tot den minister van fi nanciën gewend. De wet aldus adressante draagt een crisiskarakter, weshalve haar werking te recht aan een bepaalden termijn is ge bonden. Het bedrijfsleven vertrouwt erop, dat de regeering geen maatregelen zal voorbereiden, welke tot voort zetting van de wet in eenigerlei vorm zouden voeren. Hiertoe lijkt des te meer reden aanwe zig, wanneer men rekening houdt, met hefc algemeen gunstiger aspect, hetwelk de toe stand van de inkomsten van het. Rijk nage noeg o\er de gehcele lijn te zien geeft. De kamer meent, dat de regeerinig het heffingspercentage geleidelijk zon kunnen verminderen, daar door de toegenomen be drijvigheid en de stijging der marktprijs zen de opbrengst der belasting bij voort during stijgende is. Zulk een vermindering biedt gezien de aanzienlijke toeneming van de inkomsten, naar de meening der kamer ongetwijfeld feitelijke mogelijkheden. Hoewel de wet uitgaat van dc bedoeling, dat de lasten, uit de wet voortvloeiende, uiteindelijk voor rekening van den consu ment zullen komen, heeft de exwaring wel geleerd, dat dit beginsel niet overal toe passing heeft gevonden, doch dat de impo pulariteit der wet en dc vooral in de crisisjaren toegespitste concurrentie, ef toe geleid heeft, dat verschillende bedrijven, inzonderheid ook het middenstandsbedrijf, de belasting voor eigen rekening hebben moeten nemen en deze mitsdien voor de be trokken bedrijven opnieuw een verzwaring van druk bcteekende. De Kamer Is van oordeel, dat de verlaging van het heffingspercen tage aan de koopkracht van den consument ten goede komt, terwijl zh tevens leidt tot vergrooting van de bedrijvigheid in handel en in dustrie en tot vermindering van de ook thans nog aanzienlijke werk loosheid. De Kamer heeft de vaste over tuiging, dat een verdere verhooging van de inmiddels gelukkig reeds gestegen economische activiteit in den lande ten nauwste verbonden is met een vermindering van rem mende lasten en dat geen middel om deze verbetering te stimuleeren doeltreffender kan zijn dan ©en zoo spoedig mogelijke likwidatie van al die maatregelen, welke in crisis jaren genomen zijn. Resumcercnd verzoekt de Kamer den minister met aandrang deze gedachte in ernstige overweging te willen nemen en ter zake de noodige voorstellen zoo spoedig mogelijk te willen voorbereiden. ZELDZAME BRUTALITEIT. Dezer dagen deed oen dertigjarige stuca- door bij het politiebureau Pieter Aertzstraat tc Amsterdam aangifte van diefstal van zijn rijwiel. Nadat het rijwiel inmiddels was op gespoord, bleek het, dat de aangever op zijn beurt dit rijwiel zelf had gestolen in Jan. van dit jaar uit dc Fcrdinand Bolstraat. De stucadoor, die blijkbaar niet op een der gelijke activiteit van de politie gerekend had, is in bewaring gesteld. hakken, maar de visschen die hij nog ving waren te klein om als voedsel Jioteekenis te hebben. Bovendien waren beide jongens ook te verzwakt. „2S April. Nu is ook Harold aan dc ontbe ringen gestorven en ik ben nog maar alleen over. Ik heb hem in een zeildoek genaaid en buiten onder het ijs begraven. Als ik alleen maar iets brandbaars vond. Dc Jicelc inven taris van de tent is intusschen al opgebrand. Ik moet het volhouden, zoolang liet nog gaat." Vermagerd tot op het gebeente. „10 Mei. Of is het vandaag pas de 8ste? Ik weet het niet meer precies. Ik ben zoo even wakker geworden en blijkbaar heb ik goed geslapen. Maar tot mijn ontzetting moest ik vaststellen dat ik als een geraam te vermagerd ben. Ook mijn ledematen be ginnen dienst tc weigeren. Zoo is het bij Jack en Harold ook begonnen. Nu komt ook voor mij het einde." Maar F.dgar Cristian hield zich nog een paar dagen staande. Hij verdedigde het be houd van zijn jonge leven mot alle kracht van de jeugd die nog in hem was. Toen, ten slotte toen het niet langer ging, schreef hij met inspanning van zijn laatste krachten een brief aan zijn moeder, Zij moest, meende hij, niet te veel om hem treu ren; hij had slechts hot goede gewild. Nu het verkeerd gegaan was, was dat niet zijn schuld Tien jaar later juist, dezer dagen heeft een inspecteur der bereden Canadee- sche politie daar boven in liet hooge Noor den, in do zóne van het eeuwige zwijgen een tent ontdekt met daarnaast twee in linnen genaaide dooden en in de tent... een ge raamte. Maar onder een steenhoop vond hij een dagboek niet de laatste aanteekeningen van den 18 jarige Edgar Christian, dip. ge dreven door lust tot avontuur en verlangen naar de Noordpool, zijn jong bloeiend le ven opofferde

Schager Courant | 1937 | | pagina 6