Verloren Paradijs Tibet in Amerika - U Het leven van Koningin Victoria verfilmd DE SPELERS FRANK CAPRA, een van Amerika's beroemdste regisseurs, heeft zoo Juist een groot filmwerk voltooid, gemaakt naar het veelgelezen boek van den Amerikaanschen schrijver James Hilton. Frank werd onmiddellijk geboeid door Hllton's verhaal. Hij interesseerde Columbia voor dit gegeven, en het gevolg was, dat men de rechten voor het verfilmen van het boek kocht, toen het nauwelijks verschenen was. De voorbereiding voor deze belangrijke film was echter zeer uitgebreid en zou veel tijd kosten. Bovendien was dit gegeven een heel ander genre, dan Capra in zijn laatste successen „Lady for a day", „II happened one night", „Broadway Bill" en „Oke, Mr. Deeds" behandeld had. De geheimzinnige binnenlanden van Tibeth, die streek vol van gevaren in Centra al-Azië, vormen den achtergrond van dit span nende verhaal. Bij de rolbezetting van „Lost Horizon" (Ned. titel: Verloren Paradijs) week Capra van zijn gewone principe af en engageerde behalve Ronald Colman, en Edward Everett Harton, jonge krachten, die hun carrière nog moesten maken. Jane Wyatt, die de vrouwelijke hoofdrol vervult, heeft pas in twee films gespeeld. John Howard is nog geen twee jaar in Hollywood. Isahel Jewell viel op door haar spel in „A tale of two cities". Margo, de vurige Mexicaansche uit „Crime without passion" speelt de rol van Maria en Thomas Mitchell,hoewel een veteraan op tooneelgcbied, maakt in Lost Horizon zijn filmdebuut. Links boven: Mongolen beletten de passa giers uit te stappen. Midden: De sprookjesachtige tuin van het klooster Shangri-La. Links onder: Verbijsterd kijken de passa giers van het neergestorte vliegtuig rond, waar zij zijn. Rechts boven: Frank Capra, de regisseur. (Uit de Columbia-film „Verloren Paradijs") Op den avond van 20 Juni 1837 reed een rijtuig in groote haast van Windsor Castle naar Kensington Palace. Inzittenden waren de Aartsbischop van Can- terbury en Lord Chamberlain, die de achttienjarige Prinses Victoria een dringende bood schap kwamen brengen. De Koning was gestorven en zij was Koningin van Engeland! Juist ontwakend uit een die pe slaap, kwam Victoria bene den, in nachtgewaad met een shawl om haar schouders en vond daar twee geknielde man nen voor zich, die haar ontroerd tot Koningin van Engeland pro clameerden. IM was voor een groot vorstin* een begin vol emotie. De vrees der diplomaten, dat Victoria de verantwoordelijkheid, aan haar positie verhonden, niet zou kunnen dragen verdween spoedig toen men zag met welk een bewonderenswaardige waar digheid en zin voor realiteit zij zich had weten aan te passen aan haar hooge functie. Haar vriendschap met Melbourne. Op den kroningsavond herin nerde een heftige Chartistende- monstratie bij Buckingham Pa lace haar echter aan de harde werkelijkheid van het koning schap. Van dit moment af begon zij een werkzaam aandeel te nemen in politiek en bij meer dan één BSHS55 gelegenheid bracht zij haar er varen ministers in verbazing door haar helder inzicht. Zelfs de Hertog van Wel lington moest, haar meerderheid erkennen, toen zij erop stond om haar troepen te paard te inspecteeren. Ofschoon de Hertog het geen pas vond. dat. zij dit te paard zou doen, kreeg hij ten antwoord, dat als er voor haar geen paard was er ook geen parade zou zijn. Om duidelijk te demonstreeren, dat zij vertrouwen stelde in Melbourne, den eer sten minister en haar oprechten bewonde raar en vriend, wiens kabinet echter een nederlaag leed en werd vervangen door dat van den jongen Sir Robert Peel, arrangeer de zij een ontmoeting met Mel bourne in The Covent Garden Opera House, doch zij werd met gefluit en gejoel ontvangen. De ze demonstratie de eerste van persoonlijke aard, dien zij on dervond deed haar de een zaamheid van haar positie ge voelen en voor Melbourne kwam thans het tactische oogenblik 'om haar voor te stellen een hu welijk aan te gaan. Victoria ontmoet Albert. De Duitsche Prins Albert was in Lord Melboume's oogen de ideale keuze en het werd thans zijn taak de twee vorstelijke personen met. elkaar in contact te brengen. Een gemakkelijke taak was dit niet, want de Ko ningin voelde er weinig voor om te trouwen, gewend als zij was aan haar persoonlijke vrij heid. Haar trots werd echter op de proef gesteld, toen zij uit 'n brief, dien Melbourne haar toon de. zag. dat Albert er evenmin voor voelde om te trouwen. Het resultaat werd een verzoek aan Albert om naar Londen te ko men, waar hij in toestemde. Met zijn broer Ernst nam hij een klein schip, dat een storm achtige overtocht had. Hun en- trée in Engeland was zeer triest: de bagage was tijdens den overtocht, verloren gegaan. Albert, die gekleed was in een uniform, welke hem hijzonder flatteerde, werd aan Koningin 199991 Victoria voorgesteld. Onmiddel lijk begrepen beiden, dat, of schoon het lot had bestemd, dat zij met el kaar zouden trouwen, zij ook persoonlijke liefde voor elkaar hadden opgevat, hoewel Victoria in dc eerste plaats vrouw en in de tweede plaats Koningin het deed voorkomen alsof zij meer interesse toonde in zijn broer. De film vertelt ons, hoe vijf Engelsch« menschen van geheel uiteen loopende ka rakters, na een raadselachtige ontvoering in het geluksland Shangri-La terecht komen* Bestuurd door een opper-lama, van wien gezegd wordt, dat hij ruim 200 jaar oud is, kent Shangri-La geen tijd, geen strijd om het bestaan, geen haat en afgunst slechts vrede en eenvoudig geluk, zonder vrees, zonder den wereldschen strijd om het bestaan, zonder oorlogsgedachten. Het is de overtuiging van den opper-lama, dat, wan neer de krankzinnige wereld de nutteloos heid van haar bloedige oorlogen, zinnelooze verwoesting en blinde haat zal inzien, een nieuwe beschaving zich een weg zal ba nen, een beschaving met Shangri-La als centrum. Wi^ zien dan hoe de hier verzeild geraakte Europeanen zich trachten te wennen aan de vreemde zeden en gebruiken van Shangri-La. De meesten schikken zich graag naar die paradijselijke levenswijze. Zij vin den er vrede en geluk. Maar een is er, die de Europeesche beschaving niet kan verge ten en dus een poging waagt om Shangri- La te ontvluchten. Twee menschen vindt hij bereid om met hem mee te gaan. De tocht wordt een verschrikking. Twee van de drie vluchte lingen sterven. Alleen zet de overlevende zijn reis voort. Weer in de bewoonde we reld aangekomen wil hij terug naar Shangri La en opnieuw gaat hij op weg. Eenzaam vecht hij zich een weg door de woestenijen om zijn verloren paradijs te zoeken Terwijl Capra met het opnemen van Oké Mr. Deeds bezig was, begon St. Goosson aan het ontwerpen en vervaardigen van décors, costuums en een verzameling van 700 apar te requisieten voor de Colümbia-film „Ver loren Paradijs", welke door L. C. Barnstijn's Filmdistributie hier te lande wordt uitge bracht. In dien tusschcntijd was Stephen Goosson met zijn staf bezig aan het ontwerpen en vervaardigen van décors, costuums en een verzameling van 700 aparte requisieten. Harrison Forman, een Amerikaansch ont dekkingsreiziger, juist teruggekeerd van een expeditie naar de binnenlanden van Tibet, werd geëngageerd als technisch adviseur, opdat alles zoo authentiek mogelijk ge maakt zou worden. „Lost Horizon" is de eerste film, in Hollywood gemaakt, die bijna geheel in Tibet speelt. Daardoor wa ren de gewone informatiebronnen en requi- sieten-magazijnen waardeloos. Men richtte een nieuwe afdeeling op, die had te zorgen voor ruim 700 gebedstrommels, houten ploe gen, ruwe eigengemaakte geweren, 30 voet speren. graanmolens, amuletten, bamboe bedden en talrijke andere voorwerpen, die nog steeds in Tibet gebruikt worden. Langzaam aan was de voorbereiding zoo ver gevorderd, dat men begon met het ontwerpen van costuums en het bouwen van décors. Het hoofdprobleem, dat Goosson en zijn mannen, hadden op te lossen, was de ver wezenlijking van de fantastische schep ping, die' Hilton als het klooster Shangri- La in zijn boek beschreven had. Het werkelijke bouwen van dit Lama- Een huwelijk met strijd. Het huwelijk tusschen Victoria en Albert vond plaats op 10 Febr. 1840. Albert wenschte zijn huwelijksreis tot de langste in dc historie te maken, doch dringende staatszaken maakten deze tot dc kortst denkbare. Het jonge paar was zeer gelukkig, doch in weerwil van hun wederzijdsche liefde ontstond er wrijving tusschen beider ster ke persoonlijkheid. De Prins Gemaal, die met groote belangstelling diplomatie en staatsinrichting had gestudeerd, vond de Koningin niet bereid zijn bijstand te aan vaarden in staatszaken en zijn terrein werd beperkt tot zuiver huiselijke aangelegen heden. Toch vond Albert meermalen gelegenheid als haar adviseur op te treden, juist in staatsaangelegenheden en zijn verdraag zaamheid en juist inzicht werden door iedereen, behalve door Victoria zelf, zeer op prijs gesteld, juist waar deze van groot belang waren om de troon te verdedigen tegen de sterke oppositie. Uitgeput door zijn rusteloos werk op so ciaal en politiek terrein, stierf hij op 14 December 1861. Na dit tragisch verschei den trok Victoria zich jarenlang uit het openbare leven terug, doch haar regeering bleef. R.K.O. Radio is zoo juist gereed geko men met een film, waarin deze episodes uit het leven van Koningin Victoria won den behandeld. klooster begon 1 Maart en 150 w.erklieden konden pas na twee maanden hard werken de laatste hand hieraan leggen. Shangri-La wordt beschouwd als het grootste décor dat ooit in Hollywood opgetrokken werd. De oppervlakte van den bebouwden grond be draagt 45000 M2. en daarop verrijst het gi gantische klooster tegen een achtergrond van woeste bergen. Het gebouw zelfs is U- vormig en ziet uit op een vijver vol witte waterlelies. In Sherwood Forest werd de „Vallei van den blauwen maan", een andere belang rijke plaats van handeling, aangelegd. Het land werd over een afstand van vele mij len omgetooverd in een Tibetaansch land* schap. Een Tibetaansch dorpje ligt te midden van akkers, terwijl men overal kunstmatige meren en rivieren heeft aan gelegd. Over het vlakke land verspreid staan de grafzerken van heilige Lama-gra ven en talrijke andere dingen, die in een Tibetaansch landschap opvallen. Ook vindt men thans in de omgeving van Hollywood een Chineesch dorp. een noma denkamp, een deel van Londen's Piccadil- ly en cenige woeste berggebieden om het ondoordringbare Tibetaansche hoogland voor te stellen. Bii ..Lost Horizon" hadden de producenten nog een ander belangrijk probleem op te lossen: Hoe kwam men aan de noodige figuranten? Voor de revolutie in Baskul had men 750 Chineezcn van alle rangen en standen noodig en nog eens 300 voor het nomadenkamp. Deze werden betrekkelijk gemakkelijk bij elkaar gekregen. De grootste moeilijkheid was, figuranten bijeen te krijgen met een zuiver Tibe taansch uiterlijk voor de bevolking van de Blauwe Maanvallei. In heel Amerika was geen Tibetaan te vinden, zoodat men zich met andere rassen tevreden moest stellen. Mexicanen, bewoners van de Ilawai-ei- landen en Philippijnen werden bij honder den langs den technischen adviseur Harri son Forman geleid, maar allen werden af gekeurd. Eskimo's bleken het beste te vol doen, maar aangezien er slechts een half dozijn hifvan in Hollywood rondloopt, schoot men hier niet veel mee op. Eindelijk kwam men in het Pala-reser- vaat voor Indianen terecht en hier deed men de ontdekking, dat enkele stammen niet alleen uiterlijk, maar ook in gewoon ten en gebruiken veel op Tibetancn leken, zoodat eindelijk deze moeilijkheid was op gelost. Ook paarden, dc kleine Tibetaansche bersrpaardjes, vonden remplacantcn in de Indiaansche ponies; yaks werden vervangen door koeien uit het Hoogland, maar de echte Tibetaansche terriers werden uit China geïmporteerd. Met primitiev, smeden, pottenpakkers, wevers en andere handwerklieden, aan het werk met hun vreemde, onbeholen werk tuigen en de vrouwen en kinderen in hun vreemdsoortige kleedij, geeft „Lost Hori zon" voor het eerst eon natuurgetrouw filmisch beeld van Tibet.

Schager Courant | 1937 | | pagina 16