De vleeschvergiftiging te Harenkarspel SPORTNIEUWS n Is de Neder!, regeering bereid Franco te erkennen 1 Europ. kampioenschappen begonnen Ik wou, dat ik in Siberië zat, zegt Jan Duin Veearts Wester geschorst Weer vier rivierschuimers aangehouden Dc roofoverval te Wijnandsrade Rechtspraak volgens ongeschreven wetten Amerika winnaar te Stockholm Een loome zomeravondstilte hangt over Harenkarspel, wanneer wij het rampzalige dorp in den loop van den Vrijdag nogmaals bezoeken. Regenwolken dreigen en bekleeden de omgeving met een somber waas, als treur de de plaats zelf over de tragedie, die zich daar heeft afgespeeld. Overal groepjes menschen aan de deuren, die onze „onthullingen" van gisteren druk bespreken. Namen, feiten, fantasieën, alles gaat over de tong. De een weet dit, de ander dat. Wij gaan nog even naar Jan Duin. In de donkerte van een grooten boom verschuilt zich het slagerijtje. Doodsch en verlaten is de winkel; geruïneerd is de man, die hier woont en zij, die hem hard vallen over zijn verzuim mogen bedenken, dat de man al zwaar gestraft is door de donkere toekomst, welke hij ziet opdoemen. Duin zelf zit stil en verslagen terneer; men kan het hem aan zien, dat het gebeurde hem erg heeft aan gegrepen. „Ik wou, dat ik in Siberië zat", zegt hij, „je kunt me wel in een lucifers doosje stoppen, zoo klein ben ik. Ik wou wel, dat ik zelf drie dagen krimpend van de pijn in bed had gelegen, dan zou ik het gemerkt hebben en alles'zou niet gebeurd zijn." Zijn vrouw doet er het zwijgen toe. Ook zij ziet een toekomst, vol ellende en misschien gebrek. Jan heeft een flink bedrijf, ge sticht door zijn vader en door den zoon op gewerkt, tot den omvang van tegenwoordig. Wat zal er van overblijven? Het standpunt van Duin. 't Is een noodslachting, mijnheer, zegt de robuste. ietwat moeilijk sprekende slager. Ik heb niets te gen den veearts gezegd en behoef dat ook niet te doen. En daarenboven... hoe kon ik vermoeden, dat er met het beest iets niet in orde was? 't Is al het vierde dier, dat ik bij Verburg vandaan haal en het vertoonde precies de zelfde verschijnselen als de vorigen. ,,'t Is weer 't zelfde liedje, Jan", zei Verburg nog tegen me. Ze geven me nu wel allemaal de schuld, maar de darmen waren prachtig van kleur en ik kon dus moeilijk vermoeden, dat het beest aan zoo'n ernstige kwaal leed. Hij heeft altijd in de Kerkebuurt gewoond. M n mooie zaak is nu naar de maan, zegt Duin somber. Ik heb hard gewerkt en de zaak van mijn vader groot gemaakt, 't Is een harde slag. En ik gevoel het als een onrecht. Waar zijn de stempels anders voor? Ze zijn niet alleen voor het publiek, maar ook ovor de slager een garantie. En als ik de veearts nu wat voorgelogen had. Maar ik heb alleen maar gezwegen. Had ik het maar geweten. Ja, had ik, had ik die woorden zijn al door zooveel menschen in allerlei om standigheden geuit in tijden van berouw. Onder den indruk van de gedrukte stem ming in de kleine woning gaan wij heen, in de overtuiging, dat Jan groot berouw heeft over zijn nalatigheid. Jan Glas vertelt. Even later komen we bij Jan Glas, den man, die het veulen slachtte. Hij heeft zich allerminst teruggetrokken en zit met een paar kennissen aan den kant van den weg te boomen. Dan krijgen wij het geval nog eens in geu ren en kleuren tc hooien: Zaterdag voor een week aldus Jan kwamen Duin en zijn chauffeur in de vrachtauto bij me om te vragen, of ik even mee ging om een veu len te halen en dan voor hem te slachten. Nou, we hebben vroeger veel samen ge werkt, ik doe wel 's meer wat voor 'm en ik ging dus mee. Wc reden naar de Scher mer en hebben daar het veulen gehaald uit een weide bij de boerderij van de weduwe Verbuig, welke langs den \vog naast de melkfabriek „Neerlandia" ligt. Er liepen daar heel wat paarden en ik keek m'n oogen uit, want het waren prachtbeesten. Dat veulen kon me niet eens zoo veel schelen. Doodziek en niet in staat om te gaan staan lag het tegen den dijk. We tilden het op en droegen het naar den wagen. We zijn daarop naar Kerkebuurt teruggereden en daar ben ik meteen aHn het slachten ge gaan. Eerst dacht ik: ilct beest heeft buik- vüesontsteking, maar nee hoor, het bleek gauw. dat dit in orde was. Het was een prachtig blank beest, naar de darmen heb ik niet gekeken. Ik had er niet het flauw ste vermoeden van, dat er iets aan kon mankeeren. De zieken. De zieken maken het, op een enkele uit zondering na, tamelijk goed. De Wed. Spaans was wat beter dan Donderdag. Haar tuon Jan, die al bijna weer op was, kreeg echter gistermiddag opnieuw heftige aan vallen van maagkramp. Het raadsel van het kindje van zes maanden, dat ook aan paratyphus lijdt is opgelost. Hierin zag men immers een sterk bewijs, dat de vergifti ging niet aan het vleesch geweien kon wor den, want het kindje kreeg borstvoeding. De zaak is evenwel, dat Dr. Grocnluirt on geveer veertien dagen geleden de moeder den raad gaf het kind eens wat bouillon te geven. De moeder deed zoo. De bouillon werd getrokken van het vleesch van het veulen ot van vleesch. dat door het veu len in de Ijskast was besmet. Dok hij Duyvis, Boekcl, Kruier, Kos en v. d. Berg nog zieken. Allen zijn vol lof over het energieke optreden van de doktoren Groen hart en Van Hesteren, ciie alles in het werk stellen hun lijden zooveel mogelijk tc DR. VOORTHUIJZEN, DIRECTEUR VAN HET GEMEENTELIJK SLACHTHUIS TE ALKMAAR NEEMT WAAR. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders der gemeente Oud karspel, van 12 dezer, is krachtens hun bevoegdheid als Bestuur der Centrumgemeente Oudkarspel van den Keuringskring Oudkarspel, han gende het onderzoek naar de oorzaak van de vleeschvergiftiging te Haren karspel, de Veearts Wester ge schorst als hoofd van voormelde Keu ringskring. De heer Dr. Voorthuijzcn, direc teur van het Gemeentelijk Slachthuis te Alkmaar, is tijdelijk met de waar neming belast. verzachten. Geen moeite is te veel. Gedu rende de laatste acht en veertig uur zijn zij bijna niet uit de kleeren geweest. Ook in Warmenhnizen slacht offers. Uit Warmenhuizen meldt men ons nog: Bij informatie is gebleken dat ook de heer P. Smit Pz. door gebruik van ondeug delijk vleesch, voornamelijk worst, de dupe is geworden. Eén dag heeft hij te bed gelegen en lijdt verschrikkelijk aan dlarrhcc. Momenteel is hij nog niet hersteld en voelt zich nog niet in orde; hij is niet onder geneeskundige behandeling geweest. Zijn echtgenoote heeft weinig vleesch gegeten en heeft geen hinder gehad. Anders is 't gesteld met Mevr. Hooge- boom-Quant, die biefstuk had genuttigd en zich onder geneeskundige behandeling heeft moeten stellen. Nog voelt zij zich erg be roerd, doch het ergste is vermoedelijk ge weken. WEER VIER NIEUWE PA TIËNTEN. Nader meldt men ons uit Haren karspel, dat zich gisteren weer vier nienwe patiënten hebben aangemeld. Het aantal ziektegevallon is daardoor gestegen tot boven de honderd. Laat in den avond verlaten wij Haren- karspel. De schemering heeft zich verdicht tot duis ternis. Hier en daar flakkeren achter de ra men lichtjes op. In elk van die huizen daar een zieke. Huisgcnooten, moe van het den geheelen dag af en aan loopen en 't waken aan de ziekbedden probeeren nog wat te sla pen. Het begint zacht te regenen; een nach telijk onweer nadert; in de verte flitst de bliksem; donderslagen rollen op Haren- karspel af Thans 13.400 K.G. cellulose van de gezonken Alpine V in beslag genomen. Dertien verdachten Naar het schijnt heeft dc cellulosezaak, de onderlinge handel en heling van cellulose, afkomstig van de onlangs op de Maas ge zonken Alpine V, thans haar beslag gekre gen. Het voortgezette onderzoek van de rivierpolitie te Rotterdam heeft na melijk geleid tot dc arrestatie van vier personen, die naar het huis van bewaring zijn overgebracht, zoodat er op dit moment in verband met deze affaire niet minder dan dertien gearresteerden in verzekerde bewa ring zijn gesteld. Bij de controle, die dc rivierpolitie heeft doen houden hij do verschillende opkoopers,, trof zij bij den 49-jarigen opkooper R. H. 2000 kilogram cellulose aan, die van de Alpine V afkomstig waren. R. H. verklaar de. dat hij deze partij had gekocht van drie hem onbekende mannen. Weldra bad men dit, drietal aangehouden. Het waren de 21) jarige dokwerker Chr. B., zijn 34-jarige broer R. J. B., bikker van beroep en de 42-jarige koopman W. S: O. Uit bet heil afgenomen verhoor bleek, dat zij niet een partij van 2000 K.G., maar een partij van 5000 K.G. aan II. hadden verkocht. Op den zolder van een ander pakhuis van II. werd dc resteerende 3000 K.G. gevonden. De politie heeft thans in totaal 13.400 K.G. cellulose in beslag genomen. De drie man nen zullen zich te verantwoorden hebben we gens verduistering en'of diefstal. H. is in ar rest gesteld wegens heling. Vraagt de heer de Marchant et d'Ansembourg. Er is zelfs haast bij! De heer dc Marchant et d'Ansembourg heeft aan den minister van Buitenlandsche Zalcpn a.i. de volgende vragen gesteld: 1. Hoeft de Minister kennis genomen van het herderlijk schrijven van Spaansche kardinalen, aartsbisschoppen en bisschop pen, waarbij wordt vastgesteld, dat onder het bewind der Spaansche regeering van Valcncia 20.000 kerken volkomen werden verwoest, veertig tot tachtig procent van alle priesters werden vermoord, meer dan 300.000 burgers alleen wegens hun politieke opvattingen om het.leven werden gebracht en evenzoovele op de gruwelijkste wijze wer den verminkt? 2. Is de Minister van meening, dat o.a. op grond van deze mededeeling en van de slotsom, waartoe bovenvermeld herderlijk schrijven komt te weten dat rechtvaar digheid en vrede slechts dan weder in Span je zullen opbloeien, indien de nationale beweging er in slaagt de overwinning te behalen het handhaven van diploma tieke betrekkingen tusschen de Christelijke Nederlandsche Regeering en het bewind van Valencia nog gerechtvaardigd is? 3. Heeft de Minister kennis genomen van de „de Jurc" erkenning van de Re geering van generaal Franco door Duitsch- land, Italië en eenige Zuid-Amerikaansche staten en van de benoeming van den heer Pablo Churucca tot vertegenwoordiger van generaal Franco bij het Vaticaan? 4. Is de Regeering bereid: a. om de Regeering van generaal Franco „de Jure" te erkennen; b. om onm-id de 11 ij k stappen te doen teneinde zich bij de regeering van generaal Franco te laten vertegenwoordigen? (Spa- tieêring van ons, Red.) 5. Zoo de minister niet bereid is tot het nemen van stappen, als onder vragen 3 en 4 vermeld op grond van de morcele ovpr>-~~^gen, onder vragen 1 en 2 ge noemd, is de mipister dan bereid te ver klaren of, oh zoo ja wanneer, hij op grond van onze commercieele belangen bereid zal zijn te bevorderen, dat Nederland, dat im mers met het bewind van Valencia offici- celc betrekkingen onderhoudt, deze be trekkingen met de regeering van generaal Franco die tweo derden van de Spaan sche bevolking onder zijn bewind heeft, aanknoopt? Hoe de booswichten te werk gingen. In verband met, den roofoverval op den 41-jarigcn wisscllooper te Heerlen, welke tusschen I-Ioensbrock en Nuth onder de ge meente Wijnandsrade is gepleegd, verne men wij nader, dat dc marechaussee slechts beschikking heeft over een vaag signalement als gevolg van het feit. dat de wissellooper van achteren werd aangevallen. Hij had een stcvigen klap gekregen, voordat hij had kun nen omzien. Dc daders moeten ongeveor 30 a 35 jaar oud zijn geweest en waren don ker gekleed. Nadat de individuen hem een klap hadden gegeven, waarschijnlijk met een lichten buigzamen ploertendooder, hebben zij hem van de fiets eetrokken. Een van hen is toen op hem gaan zitten, terwijl de an dere de geldtascli greep en den inhoud, on geveer bij de f500.bij zich stak. Na hun daad zijn zij onder bedreiging met iets dat op een revolver geleek, op hun fiet sen gestapt en verdwenen. Dat de buit niet grootcr is geweest, was aan de toevallige omstandigheid te danken, dat <le wisselloo per de z.g. „kleine route" maakte. Opmerkelijk wordt het geacht, dat deze ge- heele overval zeer veel overeenkomst ver toont met die. welke tusschen Hoensbroek en Hcerlcrheide eveneens op een wisselloo per is gepleegd en waarbij een bedrag van f2300— is buitgemaakt. Men houdt dan ook ernstig rekening met de mogelijkheid, dat men thans met dezelfde individuen te doen heeft. Woonhuis werd ruïne Felle brand le Oude Pckela. Gisterenmiddag omstreeks twee uur ont stond brand in het dubbele woonhuis, be woond dor de families G. de Haan en F. Baas te Bronsveen in de gemeente Oude Pekela, eigenaar G. Schaub te Oude Pekela. Dc brand moet zijn ontstaan in de woning van dc familie do Haan, waar een groenten- winkel wordt gedreven. In een ommezien stonden beide perceelen in lichter laaie. Binnen drie kwartier was slechts één mine over. De heer Baas, die juist zijn mid dagslaapje deed, kon met veel moeite wor den gered. De bolde inboedels gingen verlo ren. De brandweer van Oude Pekela kon door gebrek aan water niets uitrichten. Do oorzaak van den brand is onbekend. Reide woningen warén slechts laag verzekerd. Conversatie die voor een Duit- schen Jood verboden is. Voor den politierechter tc Maagdenburg zoo bericht de Frankf. Ztg. van 12 Aug. j.1. had zich een 22-jarige Joodsche jon geman te verantwoorden wegens het feit, dat hij een Arisch meisje, dat bezig was. de ruiten schoon te maken, had gevraagd, met hem naar de bioscoop tc gaan. Het meisje antwoordde ontkennend, en daar zij zich beleedigd voelde, diende zij een klacht bij de justitie in. De ambtenaar van het O.M. ver klaarde, dat beklaagde als lid van het Joodsche ras onderworpen was aan de Ncurenbergsche Wetten en aan de ongeschreven wetten, die daaruit voortvloeien. Dc Joden zijn gasten in Duitschland, en tot hun plichten behoort vóór alles het bewa ren van het fatsoen in ieder opzicht. Tegen deze plicht heeft aldus de ambtenaar van het O.M. bekl. door zijn vragen aan het meisje gezon digd. Natuurlijk lag het in zijn bedoeling, zich verder met het meisje in te laten, en dat hij haar daarmede hee.ft beleedigd, blijkt reeds uit haar scherp afwijzend antwoord. Bekl. had zich ook ervan bewust moeten zijn, dat zijn vraag een geringschatting be- teekende, omdat hij n.1. van het meisje vergde, zich met iemand van een vreemd ras .te bemoeien. De rechter sloot zich geheel bij deze op vatting aan op grond van zijn zienswijze, dat de Neurenbergsche Wetten iedere toe nadering van Joden tot Duitsohbloedigen verbieden. Ook hij achtte daarom de vraag aan het meisje een zware beleediging, waar voor slechts gevangenis de juiste straf is. Bekl. werd daarop rekening houdende met zijn onervarenheid veroordeeld tot gevangenisstraf van vier weken VIJFMINUTEN-STAKING IN ARGENTINIË, Een staking van 5 minuten per dag bij alle Argentijnsche spoorwegen is afgekon digd voor de komende week. De vakvereeni- gingen hebben tot dezen nieuwen vorm van actie besloten in de hoop, dat hun eischen zullen worden ingewilligd. Zij gronden de ge stelde eischen op dc bewering, dat de positie der spoorwegmaatschappijen verbeterd is. ïllcdoAifto-lt Jan Moejes wordt opnieuw gehuldigd Thans door de K.N.M.V. Zooals bekend, heeft het Nederlandsche A-team in de onlangs in Engeland verre den Internationale Zcsdaagschc de „Zilve ren Vaas" na feilen strijd in de snelheids proef de buitenlandsche concurrenten, die eveneens strafpuntloos waren, verslagen. De K.N.M.V. heeft gemeend de leden van dit team, de heeren A. P. van Hamersveld, G. Bakker Schut en J. Moejes te moeten huldigen en het mogelijk te maken heel motorrijdend Nederland en allen, die belang stellen in dc motorsport, hieraan deel te laten nemen. Daarom zal een nationale plaquette-sterrit naar Roterdam worden georganiseerd, waai de feestelijkheden zullen plaats vinden in dc Diergaarde. Deze sterrit wordt gecombineerd met de traditioneele najarsreunie van de Kon. Ned. Motor wielrijders Vereeniging, welke dus in verband met de huldiging, dit jaar op een vroegeren datum, dan oorspronkelijk was vastgesteld, plaatsvindt. WxdeMjwJd Geringe belangstelling. Op de boschbaan te Amsterdam is gisteren een begin gemaakt met de roei wedstrijden om dc Europeesche kampioenschappen. Dc tribunes waren vrijw. leegen ook langs de Boschbaan heerschte een landelijke stilte, welke geringe belangstelling ongetwijfeld te wijten was aan het trieste weer, en ook aan het feit ,dat de wedstrijden slechts voor wedstrijden waren. Wij laten hiermede de uitslagen volgen van de heats, waarin ook onze vertegen woordigers roeiden. Een goede inzet. Nereus-ploeg wint onbedreigd. Om 2 uur werd begonnen met dc eerste heat van het nummer vier met stuurman. In deze heat werd ons land vertegenwoor digd door de Nereusploeg, welke voor een goeden inzet zorgde, door na een fraaie race als eerste te eindigen voor Jocgo-Sla- vië, Oostenrijk, Hongarije en Tsjêcho-Slo- wakije De Nereus-ploeg maakte zoo'n goeden indruk, dat insiders haar reeds een goede kans geven om met de eerepalm in de finale te gaan strijken. Twee zonder stuurman. Minder succesvol deed do Laga-ploeg het in de le heat twee zonder stuurman. De uitslag was 1. Denemarken, 2. Italië, 3. Frankrijk, 4. Nederland (Laga). In deze race kwamen onze roeiers onge veer 25 sec. later aan dan de Deensche. Het skifnummer. Ook de Nederlandsche skiffeur, de Lci- denaar Velds, kon niet tegen zijn concurren ten op; hij was ver achter en eindigde met vele seconden achterstand op zijn tegenstan ders Vercy (Polen), Steinleitner (Italië) en Olsen (Denemarken), die resp. als eerste, tweede en derde aankwam. Twee met stuurman. In het nummer twee met stuurman was Nederland (Amstel) ingedeeld bij Italië, Frankrijk en Hongarije De Italianen roeiden technisch verreweg het, beste en sloegen een baantempo van 36 slagen. 250 M. voor liet einde lagen de Amstel roeiers op de tweede plaats en hielden zich de vinnig spurtende Fransehen van het lijf. De uitslag was: 1. Italië 8,6.1, 2. Nederland S.16.3, 3. Frankrijk en 4. Hongarije. Vier zonder stuurman. Nederland had in de eerste heat strijd te leveren tegen Zwitserland, Joego Slavië en Duitschland. De Zwitsers wonnen met grooten voorsprong in den tijd van 6.55.4, daarna ging Duitschland door de finish, ge volgd door Nederland (Triton), dat een tijd maakte van 7.07. Joego-Slavië had inmiddels opgegeven. Acbtriemsgieken. Bij de acbtriemsgieken was Nederland in gedeeld in de 2e heat; tevens verschenen aan. de start Duitschland, Denemarken en Joe go Slavië. De jonge ploeg van de Amstel moest zich met de derde plaats tevreden stellen; de strijd ging tusschen de Duitsche en de Deen sche ploeg; de eerste trok aan het langste eind. De techniek van de Duitschers was zeer goed verzorgd. De uitslag was: 1 Duitschland 6.19.5; 2 Denemarken 6.26.9; 3 Nederland 6.33.2; 4. Joegoslavië 6.37.2. Hiermede waren de races van den eersten: dag afgeloopcn. Vanmiddag worden de her kansingswedstrijden gehouden. 'PaWuUroLpAht Ned. successen te Aken Twee overwinningen. Er stond een springwedstrijd klasse S A' op het programma voor den prijs van Laa- rensberg, voor amateurs cn beroepsrijders, In beide categorieën werd het 'n Nederland sche overwinning. Een zeer fraai resultaat, de sterke internationale bezetting in aanmer king genomen.'Bij de amateurs was het luit* Greter, die met. Carina dc zege behaalde, ter wijl de heer Diederich met Lottka van den stal Pasman, bij de beroepsrijders den prijs in de wacht sleepte. Het parcours was ditmaal zwaarder dan de vorige keer. Over 'n afstand van 760 M. waren 21 hindernissen uitgezet tot een hoog te van 1.60 M., welke afstand binnen 114 se conden moest worden afgelegd. ïP.cAa&en Nederland vermoedelijk 6e of 7e, De 18e ronde, de voorlaatste rondo heeft reeds de beslissing in het Uandentournooi te Stockholm ga- bracht. De hangpartijen uit de zes tiende en zeventiende ronde mede- gerekend, heeft Amerika een pun- tcnaantal van 51 bereikt, dat door geen onkel land meer kan worden ingehaald. Zoo heeft Amerika dus wederom beslag op den Hamilton Russcllbeker gelegd. De stand na dc lSe ronde luidt: 1. Amerika 51 pnt. plus 1 afgebroken partij. 2. Hongarije 46Vz Pnt- plus 2 afgebro ken partijen. 3. Nederland 44 pnt. plus 1 afgebroken partij. 4. Polen 43 pnt. plus 1 afgobr. partij. 5. Argentinië 43 pnt. plus 1 afgebroken partij. 6. Tsjeeho-Slowakije 41 pnt. plusJ twee afgebroken partijen. 7. Litauen 40V2 Pnt. Plus 1 afgebr. partij. 8. Estland 40 pnt. plus 1 afgebr. partij. Daar al deze landen behalve Nederland nog een ontmoeting moeten spelen zal de Nederlandsche ploeg haar derde plaats wel niet kunnen handhaven. Waarschijnlijk eindigt Nederland 6e of 7e. AihleiLtü Nieuw Ned. record kogelslingeren Houtzager brengt het op 49.69 M. Wht een goede oofenmeester wel vermag werd gisteren te Malmö aangetoond door onzen landgenoot, M. J. Houtzager, die op het. oogenblik in Zweden van dc waarde volle lessen van den athletiek-dcskundige bij uitnemendheid, den bekenden trainer Kreigsman, profiteert. De V. 011 L. athleet baalde bij liet kogclslingeren een afstand van 49.09 M., hetgeen een nieuw Ncdcr- landscli record is. Houtzager verbeterde dus zijn eigen nationaal nog niet erkende re cord, dat hij 5 dagen geleden te Ilelsing- borg met een afstand van 47.37 M. vestigde, met niet minder dan 1.32 M.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2