Japanners openen het offensief SoVjBt-vlieoers landen np het Poelijs KIJKEN is KOOPEN tii CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Chineesche bommen op de Fransche concessie Bijna 700 dooden De Kerkstrijd in Duitschland Engelsch jacht in de Noordzee gezonken Loonen en arbeidsvoor waarden dienen verbeterd De centrumpartij in Duitschland leeft nog '«Ut HAANDAG 16 AUGUSTUS 1937. 80e Jaargang. No. 10311. Uitgave der N.V. v,h. Trapman Co. Schagen. Heden, Maandagmorgen, hebben de Japanners het offensief te land, te water en in de lucht tegen de Chi neesche stellingen te Shanghai ge opend, nadat zij deze tevoren van uit de lucht hadden gebombardeerd De Japansche vliegtuigen hebben met name het vliegveld Hoengjou ge bombardeerd. Volgens de bladen zijn de Chineesche bat terijen te Poetoeng aan den rechteroever .van de Wang Poe tegenover Sjanghai er toe overgegaan hun vuur met behulp van vliegtuigen te regelen. Men meent, dat zij heden met de beschieting der Japansche schepen zullen beginnen. Te Woesoeng is een Japansch vliegtuig-moederschip met tachtig toestellen aangekomen ter verster king van de twintig reeds te Sjanghai aan wezige watervliegtuigen. Japansche mariniers, die aan den rechter oever van de Wangpoe waren ontscheept, werden door Chincezen omsingeld. In de concessies zal het gas worden afge sneden, teneinde in geval van luchtaanval len branden te voorkomen. Het Amerikaan sche consulaat heeft den Amerikanen mede gedeeld zich gereed te houden, om zich bij het eerste teeken in de Amerikaansche school te verzamelen. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat de troepen lichte vorderingen maken en zich hebben meester gemaakt van de Japan sche marineclub, na een hardnekkigen te genstand der Japanners, die dezen bijna tweehonderd dooden zou hebben gekost, Chi neesche vliegtuigen zouden een inderhaast door de Japanners aangelegd vliegveld heb ben vernield. Daarentegen verklaren de Ja panners, dat de gevechten van de laatste da gen geëindigd zijn in een aantal successen voor hun troepen en dat de Chinecsche luchtmacht zware verliezen heeft geleden. Bombardement der concessie. Japansche Zaterdag heeft de Chineesche luchtmacht bij Shanghai geprofiteerd van het feit, dat Japan er 1102: niet zoo snel in geslaagd was voldoende vliegtuigen aan te voeren en een aanval gedaan op de Japansche oor logsschepen, welke in de haven en de ri vier voor anker lagen. Geen der schepen werd geraakt. Op don terugweg liet een der Chineesche vliegtuigen, waarschijnlijk bij vergissing, ©enige bommen vallen boven de Fransche concessie, waarvan er een juist terecht kwam in een dichte menigte vluchtelingen op den drukken verkeersweg genaamd „Grand monde". Er ontstond een geweldige paniek. De grond was bedekt niet verscheurde lijken en de muien zijn met bloed bespat. Twee auto's zijn door brand vernield. In de wijken ten Noorden van Sjapei duren de lucht bombardementen voort. Twee Japansche vliegtuigen bombardeerden het vliegveld Hocng Jao. Drie bommen vielen tusschcn het Cathay hotel en het Palace hotel en veroorzaakten eveneens talrijke slachtof fers, n.1. minstens 200 dooden en gewonden Volgens de laatste berichten is het aantal dooden tengevolge van het bombardement der Fransche concessie thans tot 6S7 geste gen. Nanking gebombardeerd. Een achttal Japansche vliegtuigen heeft Nanking, de zetel der Chinecsche regeering gebombardeerd. De stad brandde op ver schillende plaatsen. Op den terugweg werden de aanvallers' achterhaald door Chineesche vliegtuigen en werden 3 Japansche toestellen naar omlaag geschoten, In Nanking is de staat van beleg afge kondigd. De regeering zal de stad echter niet verlaten. Verklaring der Japansche regee ring. De Japansche regeering is Zaterdag bij een geweest ter bespreking van den toe stand in China. In de naar aanleiding van deze vergade ring afgelegde verklaring wordt gezegd,^ dat, Japan er prijs op stelt de vrede in het Verre Oosten te handhaven, doch zich genoodzaakt ziet thans krachtig op te treden tegen de uit daging van China. Japansche aanval op Nankau een volkomen mislukking. Uit Paoting wordt gemeld, dat de Japan sche aanval op Nankau, die reeds drie dagen duurde, uitgeloopen is op een volkomen mis lukking. De Japansche troepen zouden op den aftocht zijn in de richting van Tsjang- ping in de provincie Hopei, op 10 K.M. ten Zuidoosten van Nankau. De Japanneezen zouden ruim 1000 man hebben verloren. De Chineezen zouden zich meester hebben gemaakt van zes Japansche tanks. NEDERLANDERS KUNNEN SHANGHAI VERLATEN. Bij de directie van de Koninklijke Paket- vaart-Maatschappij te Amsterdam is Zater dag de volgende telegrafische mededeeling ingekomen: Het stoomschip „Tasman" van de Konink lijke Paketvaart-Maatschappij, dat heden (Zaterdag) of morgen (Zondag) van Shang hai zal vertrekken, zal zoo noodig de vrou wen en kinderen van de Nederlandsche kolo nie in Shanghai aan boord nemen. Japansche represailles. Ver nielende raids op Chineesche vliegvelden. Als represaille voor de Chineesche aan vallen op het Japansche vlaggeschip It- soemo hebben Japansche luchtstrijdkrach ten, die opgestegen waren van het buiten Woesoeng liggende Japansche vliegtuig moederschip, raids ten uitvoer gelegd op de Chineesche luchtvaartbases in de provincie Kiangsi en Tsjekiang. De Japanners be weren, ruim veertig Chineesche toestellen te hebben vernield. Kerken gevuld niet... nieuwsgie rigen.? Meer dan tachtig domines en leden van den kerkeraad der evangelische kerk bevin den zich thans in arrest, 29 andere zijn uit de parochies verbannen, terwijl het 25 ver boden is te preeken of in het openbaar het woord te voeren. De namen dezer personen zijn gisterenmorgen in de kerk te Dahlem van den kansel van ds. Niemoeller, voorge lezen door ds. Jacobi, die onlangs uit zijn gevangenschap werd ontslagen. De datum van het proces tegen ds. Nie- moeler is tot nu toe nog niet vastgesteld. In een ander kerkgebouw te Dahlem nam ds. Tcicke de plaats in van ds. Mueller, wien het preeken verboden was. Ds. Tcicke merk te o.a. op, dat velen naar deze kerk waren gekomen, niet om het evangelie te hooren, doch uit louter nieuwsgierigheid. Hulpexpedities worden uitgerust In den loop van den Zaterdag kxvamen radioberichten binnen van d'cn -Russischen vlieger Lewanefski, die een vlucht maakte van Moskou via de Noordpool naar New- York, dat de uiterst rechtsche motor door een defect aan de olieleiding niet meer werkte. Doordat eenigc tonnen brandstof verbruikt waren, kon het vliegtuig zonder hoogte te verliezen, op 4€00 meter blijven vliegen. Na deze mededeeling was de gere gelde verbinding met het vliegtuig gestoord. Te 15.08 uur ontving Jakoctsk de volgende mededeeling: „Alles in orde. Te 17.53 werd door kaap Schmidt het volgende bericht ontvangen: „Hoe hoort u mij? Wacht". Daarna werd niets meer gehoord. Noodlanding op het ijs. Volgens een officieel communi qué uit Moskou, hebben de Sovjet vliegers een noodlanding moeten maken op het ijs in het Noordpool gebied. De ijsbreker „Krassin" heeft op dracht gekregen, met drie vliegtui gen aan boord naar Kaap Barrow te vertrekken. Mattern zal naar Lewanefski zoeken. De Sovjet-autoriteiten hebben den Ameri- kaanschen vlieger Mattem verzocht de lei ding te nemen van de pogingen tot opspo ring van Lewanefski en zijn metgezellen. Mattern, die van het departement van han del vergunning heeft gekregen om te vertrek ken, is onmiddellijk met de voorbereidingen Dit nummer bevat 8 pagina's LEWANEFSKL begonnen. In 1933 is Mattern, toen hij tij dens zijn wereldvlucht in Siberië pech had, door Lewanefski gered. Geen draadlooze verbinding meer met Levanefski. De Russische regceringscommissaris tot organisatie van de vlucht MoskouNoord- Amerika deelt mede, dat het gisteren on danks nauwkeurige waarnemingen, nicl ge lukt is, de verbinding met de zcndinstallatie van het toestel van Levanefski, de N. 209, tot stand te brengen. Enkele stations in Sovjet- Rusland en in Alaska hebben van tijd tot tijd op de golflengte van het vliegtuig, zeer onduidelijk hooren uitzenden, doch er be staat geen zekerheid, dat het station werkte. De ijsbreker Krassin is reeds bij Kaap Schmidt aangekomen, waar men een instal latie aanbrengt voor het overladen van vlieg tuigen. De van de Noordpool teruggekeerde vier motorige vliegtuigen. N. 170 en N. 172, wor den met groote snelheid in gereedheid ge bracht om te vertrekken. De voorbereidingen zullen echter wel eenigc dagen in beslag ne men. LUCHTFOTO VAN SHANGHAI. Links ziet men de Chineesche voorstad Tschapei. Moeilijke redding te midden der woeste golven. Alle opvaren den in veiligheid. Gisterenmiddag omstreeks drie uur werd per radio medegedeeld, dat een onbekend Engelsch jacht op circa een mijl ten Zuiden van het lichtschip „Noordhinder" bij Vlissin- gen in zinkenden toestand verkeer de. Door de „Noordhinder" werden attentiesignalen gegeven aan een naderende stoomboot, opdat deze eventueel hulp zou kunnen verlee- nen. Voorts bevonden zich in de na bijheid van het zinkende jacht het S.S. „Oldenburg" en een boot van de „Zeeland". De juiste positie van het jacht was op dat oogenblik A mijl Zuid-Zuidoost van het lichtschip „Noordhinder". Er waaide een sterke Westenwind. De zee was onstuimig en er viel veel regen. Alle opvarenden konden door de „Oldenburg" worden gered. Het lek geslagen jacht zonk. Aan boord van de Noord-Hinder liet ka pitein van der Ende een sloep strijken. Eenige leden der bemanning boden zich aan om de reddingspoging te wagen. De zwemvesten werden aangedaan en terwijl de sloep met een lijn aan het lichtschip bleef verbonden, trachtten de wakkere mannen verbinding te krijgen met het in nood verkeerende jacht. Teruggeslagen. Door de hooge zeeën werd de sloep ech ter telkens opnieuw teruggeslagen, zoodat tenslotte, na tallooze vergeefsche pogingen, het reddingswerk moest worden gestaakt. De kapitein van de Noord-Hinder besloot daarop noodseinen te hijschen, welke wer den opgemerkt door den uitkijk van het Duitsche stoomschip „Oldenburg" dat on middellijk van koers veranderde en bijstand verleende. Het gelukte verbinding te krijgen met het jacht en de opvarenden van boord te nemen. Het jaoht werd op sleeptouw genomen, doch moest korten tijd later wor den gekapt, daar het begon te zinken. Het verdween dra in de golven. De „Oldenburg" zette daarop haar reis voort.. Waarschijnlijk gaat het schip naar Engeland. Militaire staatsgreep in Paraguay President Franco afgetreden. Uit Asuncion, de hoofdstad van de Zuid- Amerikaansche staat Paraguay wordt ge meld, dat President Franco is afgetreden, wegens de druk van het leger. Kolonel Paredes volgt president Franoo op. Na het aftreden van president Franco heeft de opperbevelhebber van het lcger„ kolonel Parades, de macht In handen geno men. In het communiqué dat door kolonel Parades werd uitgegeven, wordt mededee ling gedaan van het aftreden van president Franco en verklaard, dat de troepen de or de zullen handhaven en binnenkort een nieuwe rcgecring zullen vormen, DORP BIJ BERLIJN DOOR BRAND GETEISTERD. Door een reusachtigen brand is een deel van het dorp Macquart, dat door de Berlij- ners veel bezocht wordt, verwoest. Vier per sonen hebben brandwonden opgeloopen. NIEUWE ARRESTATIES VAN DUIT- SCHERS TE LENINGRAD. Officieel wordt te Berlijn medegedeeld, dat wederom negen Duitschers te Lenin grad zijn gearresteerd. Het aantal Duit schers, dat in de Sovjet-Unie gevangen zit, bedraagt thans 223. vJL/ EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: meest matige wind uit westelijke richtingen, be trokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, weinig of geen regen: iets koeler. Verdere vooruitzichten: meest zwaar bewolkt met tijdelij ke opklaring. barometerstand hedenmorgei 8 oor i 76.3 N.V.V. geheel achter de vakbonden. In een Zaterdag, op het Congres van den Bond in de Klecdingindustrie gehouden rede, heeft de Voorzitter van het N.V.V., de heer E. Kupers, verklaard, dat de tijd voor de ar beiders is gekomen om binnen den kortst ••'mogelijken tijd te herwinnen wat tijdtens de crisisjaren verloren ging. In vrijwel alle bedrijven in Nederland zul len eischen worden opgesteld ten aanziën van loonen en arbeidsvoorwaarden en achter deze eischen zal met zijn volle macht het N.V.V. staan. De heer Kupers wees er op, dat er nog steeds 250000 300000 werkloozen in ons land zijn en meent dat ter bestrijding van de werkloosheid naast verlenging der leer plicht en werktijdverkorting ook de orde ning moet ter hand worden genomen. In dit verband' richtte de voorzitter van het N.V.V. woorden van verwijt tot de Ka tholieke arbeidersbeweging, die de wel- vaartspolitiek tegenhoudt, doordat ze zich als het er op aankomt, kromt onder het juk van Colijn. Zij is de ©enige politieke partij, die aan de vernietiging ont snapte. Tijdens een betooging van de Ilitlerjeugd te Spiers heeft de districtsleider Thiemel ge zegd, dat de Duitsche jeugd nooit zoo gc- loovig is geweest' en nooii zoo de traditie heeft geëerd dan thans in het Derde Rijk. Zijn godsdienst beperkt zich evenwel niet tot de kerk, doch hij is overtuigd, dat aan gezien Duitschland een schepping van den Eeuwigen God is, hij het beste zijn plicht doet door het land te dienen. Brigade-commandant Schwitzgebel zcidc, dat de godsdienst staat boven den Paus en boven Luther. Het is niet noodig naar Ro me of Wittenberg te gaan, doch daar waai de Führer roept, hetzij naar München of naar Neurenberg. De priesters hebben volgens spreker vergeten, dat de Führer hen van den ondergang heeft gered. Duitschland wenscht niet meer, dat de geestelijkheid aan politiek doet en misbruik maakt van den kansel. Rede van Burckel. Gouwleider Joseph Burckel van de Saar- Pfalz heeft gisterenochtend van het balkon van het gemeentehuis te Spiers, een toe spraak gehouden ter gelegenheid van de betooging van de Hitlerjeugd. Hij zeide o.a. dat deze bctooging was georganiseerd om te bewijzen, dat de nationaalsocialistische partij geenszins een discussie poogt te ont wijken, wanneer sprake is van een tegen stander, die zich buiten de Duitsche gemeen schap plaatst, wanneer offers moeten wor den gebracht. Het offer dat thans wordt ge vraagd is het opgeven van de politieke macht. Spreker heeft gisteren een brief ont vangen van het kapittel van de kathedraal van Spiers, waarin hem werd medegedeeld, dat religieusc betoogingen waren georga niseerd in verband met den verjaardag van den Bisschop. Het lag in het geheel niet in de bedoeling van spreker dit feest te versto ren, doch hij wil protesteeren tegen het misbruik van den naam van den eerbied waardiger! grijsaard. Zekere kanunnikken van het kapittel hebben getracht den bis schop te gebruiken voor politieke doelein den. Hier wordt herinnerd aan het proces- Frankenholz waarbij sprake was van een brief, weike de bisschop naar het Vaticaan zou hebben gezonden, terwijl hij den brief alleen heeft onderteekend. Eenzelfde mis bruik van zijn naam werd gebruikt bij den zendbrief aan de dekens van het dio cees, welke weer diende tot voorwendsel aan een ander bisschop om herderlijke brieven te schrijven tegen het invoeren van de lec- kenschool. Burckel kondigde aan, dat tegen deze le den van het kapittel een proces aanhangig zal worden gemaakt. Deze kanunniken ma ken nog deel uit van de centrumpartij. Spreker moet toegeven dat dtt de eenige politieke partij is, welke heelt kunnen ontsnappen aan de vernietiging en nog leeft in de ca tacomben, waaruit aanvallen wor den gedaan op den nationaal-socia- listischen staat. In de stad Spiers, in een kapel van de kathedraal is een overeenkomst gesloten, tusschcn het Centrum en de bolschewisti- schc partij, aldus Burckel. Het centrum be gunstigde steeds de ontwikkeling van de democratie. Nu wilde deze democratie, welke door de vijanden van Duitschland werd gewild, hetgeen blijkt uit, het vredes verdrag van Versaillcs, de verarming van liet volk. De democratie zou de poorten wijd hebben geopend voor het bolsjewisme en thans is duidelijk geworden, dat de eerste taak van het bolsjewisme is de kerk te vernielen. Zij, die zich thans achter de muren van de kerk verschuilen om ons te bestrijden, zullen wij weten te treffen en voor iedcren slag, welke zij ons willen toebren gen. zullen wij met een anderen slag ant woorden, aldus zeide Burckel verder. Hij herinnerde vervolgens aan het woord van het evangelie: „Geeft den Keizer wat des Keizers is en God wat Godes is" en hij voegde hieraan toe: „geeft den duivel wat des duivels is", want wat deze priesters te gen den nationaal-socialistischen staat on dernemen, is duivelswerk. Zij moeten goed begrijpen, dat wanneer de staat de opvoeding van het volk niet op zich neemt, het volk zal verdwijnen en waar geen volk is, is ook geen kerk. De staat is de. beste waarborg van veiligheid voor do kerk. Het ligt niet in onze bedoeling de kerk te be strijden, doch met alle kracht zullen we ons verzetten tegen de pogingen van het centrum weer aan de macht tc komen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1