Zeventien Japansche vlieg- machines neergeschoten Nederlandsch Oorlogsschip oaor de Chineesche wateren LuiteoantdeBruin in Nederland terug Loods van Ned. Spoorwagon uitgebrand KIJKEN is KOOPEN CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Fransch verwijt aan Engeland Kerkstrijd in Duitschland Scliii! DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937, 80e Jaargang. No. 10342. Utlgove der N.V. v.h. Tropman Co. Schagen. CHINA Zware slag aan de monding van de Wangpoe Mislukte aanslag op het Japansche vlaggeschip Gisteravond om half acht hebben zes Japansche vliegtui gen opnieuw, en wel voor den vijfden keer, getracht Nan king te bombardeeren. Evenals de vorige keeren, slaagden de Chineesche luchtstrijdkrachten er ook nu weer in den vijand te verjagen, waarbij twee Japansche toestellen wer den neergehaald, terwijl geen der Chineesche vliegtuigen noemenswaard beschadigd werd. Slechts twee Japansche vliegers wisten boven Nan king te komen, doch hun toestellen vlogen op meer dan 3000 M. hoogte, terwijl zij maar twee bommen lieten vallen, die vrijwel geen schade aanrichtten. In totaal zijn bij deze vijf mislukte raids op Nanking acht Japansche toestellen door Chineesche jachtvliegtui gen omlaaggeschoten, die alle behoorden tot de escadril les, welke maarschalk Tsjiang Kai-sjek, ter gelegenheid van zijn vijftigsten verjaardag ten geschenke waren ge geven. Uit Chineesche bron verluidt, dat de Japanners boven dien nog negen toestellen verloren hebben bij luchtgevech ten boven Tsjoenjang, Kasjing en andere plaatsen. De Japanners ontschepen dingstroepen. lan- Om elf uur gisterenavond hielden de ge vechten in het stadsgebied van Shanghai op en werd het tooneel van den strijd ver plaatst naar de monding van de Wangpoe, waar de Japanners omstreeks half elf in de nabijheid van Kaap Jang-Tse een poging ondernamen om versterkingen aan land te zetten, die dan zouden moeten oprukken te gen de sterke stellingen, die de Chineezen op den linker oever van de Wangpoe heb ben aangelegd. Het bombardement van de Chineesche stellingen in de streek van Poetoeng heeft, te oordeelcn naar de tot dusver binnengeko men berichten, in de Chineesche gelederen zware verliezen veroorzaakt. De reden hier van is, dat de Chineezen alleen over zware machinegeweren beschikken, om het vuur van het zes-duimsgeschut der beste Japan sche kruisers te beantwoorden. De beschieting van de Chineesche stellin gen in de nabijheid van de Jang-Tse heeft naar door Japansche marine-autoriteiten verklaard werd, ten doel, den Japanschen vfoepen binnen twee dagen een volledige controle te verzekeren over het geheele Shanghai-district. Japansch vlaggeschip ternau wernood aan torpedeering ont snapt. Een ooggetuige heeft verhaald, hoe het Japansche vlaggeschip „Izoemo" bijna on der begunstiging van de duisternis was ge torpedeerd. Een kleine torpedoboot had de „Izoemo" op het sein van een race-boot, die haar voorafging, tot op 150 meter weten te naderen en lanceerde vervolgens een kleine torpedo, die vlak bij het oorlogsschip ont plofte. liet torpedobootje verdween snel en wist te ontsnappen aan de stralenbundels van de schijnwerpers van de „Izoemo", De strijd in Poetoeng. Omtrent den strijd van Poetoeng bewe ren de Chineezen, dat de Japansche maat regelen tot stuiting van den Chineeschen opmarsch naar den kant van Poetoeng van de Wangpo geen succes hebben gehad Veeleer zijn de aan land gezette Japansche strijdkrachten teruggeslagen. Tegenover deze bewering staat echter het feit, dat de Chineezen nog niet het vuur op het vlag geschip Izoemo geopend hebben zooals hun voornemen was. Zal Tsjang-Kai-Sjek den strijd leiden? In Chineesche kringen blijft het. gerucht de ronde doen, dat Tsjang Kai Sjek het bevel op zich genomen heeft van de Chi neesche troepen van Sjanghai. Den omvang dezer troepen schat men op 13 divisies. Tokio weerspreekt de Chinee sche luchtsuccessen. De Japansche admiraliteit deelt mede, dat bij het bombardement van de Chinee sche luchtbasis in I-Iangtsjau, Kwangtau en Hocnghau op 14 Augustus acht Japan sche vliegtuigen tengevolge van een hevig onweer of van het Chineesche afweervuur verloren zijn gegaan. Daarentegen werden twee en vijftig Chineesche vliegtuigen door de Japansche luchtmacht neergehaald of KILOM«T6« Kaart van Sjanghai met de Chineesche voorstad Tsjapei, waar verwoed ge vochten wordt om het Noorder station. gebombardeerd. In totaal werden zeventien hangars, die tal van vliegtuigen bevatten, gebombardeerd. Ruim 3000 vrouwen en kinderen uit Sjanghai geëvacueerd. Aangezien de toestand in Sjanghai steeds meer toegespitst wordt, hebben gisteren nuim 3000 vrouwen en kinderen de stad velaten. In de eerstvolgende drie dagen vertrekken 700 Amerikaanschc vrouwen en kinderen uit Sjanghai. 2000 Engelsche vrouwen en kinderen zijn aangemeld om gistermiddag om zes uur weggevoerd te worden. Voor eventueele evacuatie van Duitsche onderdanen is het s.s. „Gneise- nau" ter beschikking gesteld. Parijs niet gekend in de Pales- tijnsche kwestie. Volgens de „Evening Standard" heeft de Fransche regeering aan Londen een lang memorandum gezonden, waarin zij welis waar erkent, dat Engeland het recht heeft te bepalen, wat zoowel in het belang van den vrede als in dat van het. Britsche Rijk do beste politiek is ten aanzien van Pales tina, doch er niettemin haar verrassing over uitspreekt, dat tot zulk een politieke wijziging besloten is kunnen worden, zonder eenig voorafgaand overleg tusschen Lon den en Parijs. Er wordt op gewezen, dat Frankrijk het mandaat over Syrië heeft, met welk land Palestina steeds belangrijke betrekkingen heeft, onderhouden. De Fran sche regeering merkt op, dat. Frankrijk mede zal moeten werken aan de uiteinde lijke beslissing, die de Volkenbond ten aanzien van Palestina zal nemen, en zij eoeft uiting aan haar misnoegen over het feit, .dat niet van tevoren vriendschappe lijke besprekingen zijn gevoerd. De „Tasman" week voor bombar dement bij Sjanghai. Heden schepen zich Nederlan ders op de „Tasman" in. De regecringsdienst meldt: Met het oog op de veiligheid der Nederlanders te Shanghai is de Ne- derlandsche regeering in contact ge treden met de Ned-Indische regee ring, als gevolg waarvan gisteroch tend te acht uur (Ned.-Indischen tijd) H. M. torpedojager „Van Ga len", onder commando van luitenant ter zee le klasse J. Houtsmuller, uit Soerabaja naar de wateren van Shanghai is vertrokken, teneinde zich daar voor assistentie gereed te houden. De commandant van het eskader hield namens den commandant der zeemacht een toespraak. De „Van Galen" zal Tarakan en Manilla aandoen voor het innemen van olie. Vermoedelijk zal het schip 23 Augustus te Shanghai arriveeren. Het vertrek van de „Tasman". De Nederlandsche regeering heeft de Ko ninklijke Paketvaart-Maatschappij gisteren verzocht, het vertrek van het s.s. „Tasman" uit Shanghai, met het oog op eventueel noo- dig blijkende evacuatie van landgenooten, uit te stellen. Hier te lande is bericht ont vangen, dat er te Shanghai geen Nederland sche slachtoffers te betreuren vallen. Nader verneemt Aneta, dat de „Tasman" de haven van Shanghai gisteren moest ver laten, in verhand met de luchtbombardemen ten. Het schip koos ligplaats voor het quarantaine-station Wosung en wachtte in structies af, mede in verband met dc evacu atie van Nederlandsche vrouwen en kinde ren uit Shanghai. De directie van de K.P.M. ontving giste ren het volgende telegram van den kapitein van de „Tasman": „Wij verstoomden om 17.00 naar Grass-eiland in verband met het in slaan van granaten op 100 meter af stand. Stoomen morgenochtend om 8.00 terug naar Wosung, waar Hol landers en Hongaren embarkeeren. Het bombardement begon om 17.00 uur van Chineesche zijde, gericht op de vlakbij ten anker gegane Japan sche vloot". Het telegram eindigt: „Alles wel". Ongeloofelijke toestand in Algiersch ziekenhuis De Kapitein van de „Mongioia" overleed zonder doktersassistentie De kapitein van de „Mongioia" overleed zonder doktersassisten tie. Aan boord van het gister te Marseille aan gekomen s.s. „Ville D'Organ" bevond zich luitenant dc Bruin, de waarnemer van de niet-inmengingscommissie aan boord van het Italiaansche s.s. „Mongioia", die toen dit schip onlangs ter hoogte van Algiers gebombardeerd werd, zijn rechterarm brak. Op de tot hem gerichte vragen antwoordde de heer de Bruin alleen dat hij alles tegensprak, dat tot nu toe omtrent het gebeurde aan boord van de „Mongioia" is gezegd. Gisteravond is luitenant de Bruin met het lijntocstel van de K.L.M. uit Parijs op Waal haven aangekomen. Ondersteund door luchtkussens plaats ge nomen hebbend in de K.L.M.-bus, welke hem naar zijn woning aan de Aelbrcchts- kade te Botterdam zou brengen, deelde de heer Bruin den correspondent, van de Msb. een en ander van zijn ervaringen mede. Mijn reis van Algiers naar hier heb ik afgelegd per mailboot tot Marseille en ver der per vliegtuig. Tot Marseille was de reis erg pijnlijk door de trillingen van het schip maar met assistentie van den dokter en dc bereidwillige bedienden werd dit ondervan gen. Buitengewoon hartelijk waren de Hollanders in Algiers. Zeer prettige herinneringen heb ik aan de Hollandsche kolonie in Algiers. Dat is klein-Holland in groot formaat. Ze wisten van elkaar niet, dat ze er woonden. Maar allen bezochten mij spontaan uit eigen be weging en overlaadden mij met hun harte- Andere schepen. Het stoomschip „Tjikembang" van de Ja- va-China-Japan-lijn, dat op 19 Augustus uit Dairen te Shanghai zal aankomen, zal het al dan niet binnenloopen van de haven te Shanghai afhankelijk stellen van de ont wikkeling van den oorlogstoestand. Vijf wagons door het vuur verteerd Een smeulende vonk de oorzaak Amersfoortsche brandweer werkt op volle kracht. Vannacht om kwart voor één is in een der loodsen van de wagen werkplaats der Nederlandsche Spoor wegen te Amersfoort een groote brand uitgebroken. De loods alsme de vijf wagons, die zich daarin be vonden, werden door het vuur ver teerd. De nachtwaker die verblijf hield in een ge bouwtje, dat dichtbij de wagenwerkplaats der Nederlandsche Spoorwegen is gelegen, had om half twaalf nog zijn ronde gedaan en toen niets bemerkt. Even later werd zijn aandacht getrokken door een brandlucht. Hij begaf zich onmiddellijk naar de loods, waar hij in het midden vlammen zag op stijgen. Hij stelde dc politie van den brand op de hoogte, die op haar beurt de brand weer alarmeerde. De politie heeft dadelijk met materiaal van de spoorwegen, een aanvang gemaakt met de blussching. Het vuur breidde zich evenwel snel uit, zoodat zij vrijwel mach teloos was. Later kwam de Amersfoortsche brandweer met al het beschikbare mate riaal de taak van de politie overnemen. In middels had het vuur zijn onheilspellend werk vervolgd en zich medegedeeld aan het uit glas en hout bestaande dak. De brandweer bestreed het vuur met tien stralen, doch kon niet ver hinderen, dat de bijna 70 meter lang en 30 meter breede loods, geheel uit brandde. Vijf wagons, die zich voor reparatie in de loods bevonden, werden door het vuur verteerd. Tegen vier uur kon de brandweer inruk ken. De oorzaak van den brand is waarschijn lijk een vonk, welke na laschwerkzaamhe- den, welke gisteren in een der verbrande wagons werden verricht, is blijven smeu len. Dit nummer bevat 8 pagina's U/EERBERICHT DE BIET SEINTi Verwachting: Matige tot krach tige, zuidelijke tot westelij ke wind, betrokken met re- gen, later opklarend, aanv. iets warmer. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opklarend, later waarschijn lijk weer regen. Barometerstand hedenmorgen 8 onr i 761 Nieuw veldgeschut voor Ned. Indië Europeesche wapenfabrieken door orders overstroomd. Ter vervanging van het tegenwoordige veldgeschut van 7.5 c.m. kaliber hij de 1ste afd. veldartillerie te Malang, aldus het Bat. Nwsbl., werden in Europa houwitsers 10.5 c.m. besteld, zooals reeds eenigen tijd aan wezig bij de 1ste afdeeling houwitsers te Weltevreden. In verband met de overstel pende hoeveelheid opdrachten der Euro peesche wapenfabrieken kan nog niet ge zegd worden, wanneer deze nieuwe vuur monden ter verzending gereed zullen zijn, doch men hoopt dat zulks in den loop van 1938 zal kunnen geschieden. Het thans bij de 1ste afdeeling te Ma- lang aanwezige veldgeschut zal dan als ge- schutreserve dienen in de stelling Soerabaja Conferentie der bisschoppen uitgesteld. De conferentie der katholieke Duitsche bisschoppen te Fulda, welke oorspronkelijk op 18 Augustus a.s. zou beginnen, is uitgesteld tot 23 Augustus, meldt Un. Press Het voornaamste onderwerp, dat op de conferentie, welke tot 27 Augustus duurt, zal worden besproken, zal, naar men ver wacht zijn: de meeningsvcrschillen met den nationaal-socialistischen staat. lijkheid De heele kolonie was aanwezig bij het vertrek van het schip. Ik kan niet zeg gen hoe blij ik ben weer in Holland te zijn en een degelijke Hollandsche doktersbehan deling te krijgen. Volgens doktersattest zal het geval minimaal drie, waarschijnlijk vier maanden duren, daar de bovenarm in vie ren is gebroken. Ik hoop dat u uitsluitend dit zult schrij ven en geen fantastische verhalen over b.v. dat ik de nationaliteit van het vliegtuig zou hebben herkend en meer dergelijke onwaarheden. Alléén dus over mijn privé-zaak kan ik u iets zeggen. De dienst der non-interventie verbiedt mij verdere inlichtingen te geven. Ik hoop binnenkort bevrijd te zijn van de shell-shock, die mij de tweede verdieping in mijn hoofd schijnt en mij sedert het ongeval per nacht nooit langer deed sla pen dan twee hoogstens drie uren. Zeer tevreden over behandeling der non-interventie. Tk ben zeer correct behandeld door de Non-Interventie. Zoodra ik te kennen gaf, dat het daar in Algiers niet meer uit te houden was, stelde men mij in de gelegen heid om zoo naar Holland terug te keeren. Maar iedereen, die in het duurste, maar meest regellooze en 's nachts van alle per soneel verstoken ziekenhuis in Algiers ver toeft is m.i. diep te beklagen. Met de K.L.M. Service is de reis mij meegevallen. Het was voor mij een genoe gen te reizen met de K.L.M. Een der pilo ten wijdde voortdurend bijzondere zorg aan mij. Het verschil in service is direct merk baar. Ik dank den hemel, dat ik weer in mijn Hollandje ben. Ik was assistent obser- ving officer van de non-interventie. Met ingang van 13 Augustus ben ik bevorderd en benoemd tot observing officer. Hoe de pers hem in Algiers aan viel. Dan gaan de gedachten van den heer de Bruin weer terug naar de sombere dagen in Algiers en hij vervolgt: In Algiers kwa men er kranten uit met foto's genomen op vreemde schepen met een onderschrift als zouden die foto's op de „Mongioia" zijn genomen. Toen ik weigerde omtrent den dienst eeni- ge inlichtingen te verschaffen, zcidc men: Wij hebben die inlichtingen al van andere zijden. Men drong er toen op aan, dat een foto van mij zou worden gemaakt. Ook dit weigerde ik, ook nadat ze den dokter en de zuster van de wacht hadden gehaald om mij om te praten. Toen ik op mijn stand punt bleef staan, werd het foto-ap paraat de deur uitgebracht, doch blijkbaar door de kamer er naast naar het balcon gebracht en van daar werd clandestien toch een foto van mij genomen. Dit alles is daar blijkbaar mogelijk. Da delijk nadat ik van de operatiekamer terug was gekomen, waar onder hevig lijden voor de eerste maal mijn arm was gezet en ik in het geheel niet wist, met wie ik te ma ken had, kwamen zij al met 15 man tege lijk mijn kamer binnen. Neen, op dc Algicrsche journalisten is de heer Bruin zeer verholgen. Die hebben hem heel wat last bezorgd met hun fantastische verzinsels. Maar even slecht is hij te spreken over de behandeling in het ziekenhuis. Toen, zoo vervolgde hij, een der drie mijn arm ondersteunende kussens verschoven was, belde ik voor de nachtzuster, 32 minu ten, en toen ik niemand zag opdagen een ongediplomeerde verpleegster heeft, de wacht over 3 étages (pl.m. 30 zieken) ben ik on der hevig lijden opgestaan en heb op de gang geroepen om assistentie. Twee nachten lekte de gaskraan in de badkamer van mijn kamer, welk lek niet werd verholpen. Zoo zou ik tientallen geval len kunnen opgeven. Iemand, die niet ziek is, moet daar ziek worden. Herhaaldelijk heb ik gedacht aan de heer lijke zekerheid die men heeft in een Hol- landsch ziekenhuis, waar de zusters ronden maken en regelmatig op de hoogte blijven van haar patiënten. Laat is bet maar zeggen, de kapitein van de „Mongoia", die des avonds om 11 uur ge opereerd was, overleed des morgens om ze ven uur, zonder dokter. Een hulpverpleegster gaf hem injecties als de pijn onverdraaglijk was. De eerste machinist heeft den kapitein bijgestaan, maar toen had hij al tien uur bloed verloren. Ik geloof, zoo besloot de heer Bruin het onderhoud, dat ik duidelijk genoeg ben ge weest.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1