F= SPORTNIEUWS Een kind vindt reuzendiamanten Opstand in het leger Irak? van Bakhuys en het Professionalisme Ierland wint den landenprijs te Aken Japans geldnood Wordt Rusland via China besprongen? Roosevelt's sociale plannen in de knel Rechtschen nog 63 K.M. van ^ntander Onlusten op Mauritius Vier dooden in een suikerplan- tafie. Arbeiders willen loons- verhooging. Uit Port Louis (eiland Mauritius- He de France, Br. eiland ten Oosten van Afrika) wordt gemeld, dat bij ongeregeldheden op een suikerplan tage vier personen werden gedood en zeven ernstig gewond. Op eenige andere plantages hebben zich eveneens ongeregeldheden voorgedaan als gevolg van een door zekere extremistische elementen onder de arbeidersbevolking ge voerde campagne ten gunste van een loons- verhooging. De leiders der bewoging voor het mce- rendcel Hindoes geven te kennen, dat de oogst dit jaar bijzonder goed is en zij eischen derhalve een loonsvcrhooging, in vele gevallen van 300 procent. De autoriteiten hebben strenge maatrege len genomen en eenige plantages onder po litiebescherming geplaatst. PILOOT VAN HITLER TE PARIJS. De vlieger Immclmann, de particuliere piloot van Hit Ier, is gisteren om 11 uur 20 komende uit Munchen op le Bourget aange komen met aan boord tien personen uit do directe omgeving van den Rijkskanselier. DE VREDES-REIZIGER. Lansbury zet zijn bezoeken voort. Na reeds bezoeken te hebben gebracht aan Hitler en Mussolini, is Lansbury, de Engelsche oud-arbeidersleider, voornemens, voor Kerstmis een bezoek te brongen aan Rydz Smigly, den Poolschen maarschalk en Benesj, den Tsjechischen president, en in 't begin van het volgend jaar aan Schusch- nigg, den Oostcnrijkschen Bondskanselier. VERSTERKING VAN HET EGYPTISCHE LEGER. In een vergadering van den Egyptischen verdedigingsraad is besloten voorloopig twee bataljons van het Egyptische leger naar den Soedan te zenden, alsmede een militair bestuur in den. Soedan in te stel len. Verder werd besloten nieuwe reserve- bataljons op te richten, de militaire school te vergrooten en de militaire diensttijd te verlagen van vijf tot drie jaar. Wie viel de „Britisch Corporal" aan? Geen nationalist, zegt Franco. Maar Engeland gelooft hem niet De rcchtsche autoriteiten te Palma de Majorca hebben den Britschcn vice-consul een nota overhandigd, waarin verklaard wordt, dat de vliegtuigen, die de „British Corpora!" hebben gebombardeerd, geca moufleerd waren, teneinde ze voor rccht sche vliegtuigen te doen doorgaan. In Britsche diplomatieke kringen wordt nogmaals verklaard, dat men de formeele bewijzen bezit, dat de aanval is gedaan door vliegtuigen van generaal Franco, en den Britschcn ambassadeur te Hendaye zijn dan ook instructies gezonden om gene raal Franco erop te wijzen, dat de Brit sche regeering de bovengenoemde lezing niet kan aanvaarden. Regeering afgetreden. Hardnekkige geruchten doen te Jeruzalem de ronde, dat ernstige troebelen in het leger van Irak zou den zijn uitgebroken. Deze geruch ten zijn niet bevestigd. Naar het schijnt zijn echter de telefoonver bindingen sinds gistermiddag twaalf uur verbroken. Later wordt wordt uit Cairo gemeld: Het kabinet van Irak is afgetreden. Politieke botsing in Brazilië 15 Dooden. In Campos (Staat Rio de Janeiro) zijn ernstige botsingen voorgekomen, waarbij 15 dooden en plm.'lOO gewonden vielen. De rust werd hersteld. Verscheidene rad draaiers zijn gearresteerd. TRAMONGELUK IN FRANKRIJK. Een bijwagen van den tram Colomiers- Toulouse is losgeraakt en tegen een boom terecht gekomen. Er zijn dertien gewonden, van wie drie ernstig. OUD-PRESIDENT VAN PARAGUAY NIET GEARRESTEERD. Kolonel Paredes, de leider van den mili tairen opstand in Paraguay heeft tegenge sproken, dat oud-president Franco is gear resteerd. Hij verklaarde, dat Franco zich in vrijheid bevindt. V-oetlal Hij gaat, hij gaat niet... In de kwestie-Bakhuys is nog niet veel licht gekomen. Spreekt het eene bericht van een verzoek van den voetballer aan de F. C. Reims om een door hem geteekend contract te annuleeren, in een volgend kunnen wij lezen, dat onze nationale mid- voor binnenkort naar Frankrijk hoopt te vertrekken! Het begint dan ook zoo langzamer hand een spelletje te worden van: hij gaathij gaat nietwaar aan wij echter niet zullen mede doen; liever wachten wij af tot er meer klaarheid in deze zaak is ge bracht. Wieihztinen. Pijnenburg door Kaers geslagen Wedstrijden op de Vekabaan. Voor een matig aantal toeschouwers zijn gisteravond op de Vekabaan te Duiven- drecht de wielerwedstrijden gehouden, wel ke Zondag wegens den regen moesten wor den uitgesteld. Het hoofdnummer, een omnium tusschen Pijnenburg en den Belg Kaers werd door de laatste gewonnen, hoewel beide renners 5 punten verkregen. Kaers won den sprint. Pijnenburg de achtervolging, terwijl ieder een manche van den wedstrijd achter le vende gangmakers won Pijnenburg de eerste met drie lengten voorsprong; Kaers de tweede met een verschil van 10 meter. In de laatste manche sprong de Belg plot seling achter zijn tandem vandaan; Pijnen burg had al 20 meter achterstand, toen hij het bemerkte, hij haalde nog 10 m. op, maar kon het niet verder brengen. AtMetiefc Ni°uw wereldrecord 50 M hardloopen dames Stella Walasiewicz brengt liet op 6,3 sec. De bekende Poolsche atlilete, Stella Wa lasiewicz hooft tijdens wedstrijden te Grau- ben (Polen) het wereldrecord 50 m. hard loopen met 0,1 seconde verbeterd en ge bracht op 6,3 sec. Zij had het oude record, dat met een tijd van 6.4 sec. sedert 1922 op naam stond van de Tsjechische athlete Mcjzlikova, reeds in 1933 geëvenaard. In 1935 wist de Ameri- kaanschc wereldrccordhoudstcr Helen Ste- phens dezen afstand in 5.9 seconden af te leggen, doch deze tijd werd nimmer als we reldrecord erkend. JiaaAcUnipMi Z.K.H. Prins Bernhard wenscht Nederlandsche ruiters geluk. Het internationale concours hippique te Aken bereikte gisteren zijn hoogtepunt met den landenwedstrijd om den door Hitler be schikbaar gcstclden beker. Van de acht deel nemende landen werd Ierland winnaar met 24 punten. Nederland kwam in dezen wed strijd niet uit. Het schitterende weer had duizenden toe schouwers naar dc kampplaats gelokt, zoo dat de tribunes bij den aanvang geheel ge vuld waren. Onder dc talrijke ccregasten be vond zich ook Z.K.H. Prins Bern hard, die den landenwedstrijd met de grootste aandacht volgde. Na afloop van den landenwedstrijd liet Z.K.H. zich de Nederlandsche rui ters, luit. Groter cn de hoeren Pas man cn Leeuwenhuig, voorstellen en wenschte hun geluk met de schitte rende wijze, waarop zij in dc voor gaande dagen de Nederlandsche kleuren hadden verdedigd. Na ecii foutloozcn eersten rit, hielden ook in den tweeden rit de Ierschc ruiters zich uitstekend. Nadat, zooals gebruikelijk is, dc ruiter met het grootste aantal fouten van het totaal aantal fouten was afgetrok ken, bleek het, dat de Icrscho équipe in to taal slechts 24 fouten had gemaakt, waar mede hot den beschikbaar gestelden prijs won. Duitschland bezette dc tweede plaats. Om den prijs voor de beste individueele prestatie moest, worden overgesprongen tus schen de Iersche ruiters Capt. Aherne met ïreland's Own, capt. Lewis met Limmerick Lace en den Amerikaanschen luit.Wing met Dakota. Doordat capt. Aherne den strijd staakte en capt. Lewis met vier fouten werd bestraft, kwam luit. Wing met 0 fou ten zegevierend uit den strijd. Tweeduizend dorpen weggespoeld Natuurramp in Britsch-Indië. Naar uit Lucknow in Britsch-In dië gemeld wordt, is een deel der „Vereenigde Provinciën'door gewei dige overstroomingen geteisterd. Velen zijn om het leven gekomen. Ruim tweeduizend dorpen zijn of wel door de golven vernield, of wel geisoleerd. De Indische regeering en het congres hebben een aanvang gemaakt met het nemen van steun maatregelen voor de noodlijdende bevolking. Deviezencontröle uitgebreid Het Japansche ministerie van Financiën heeft de controle over de deviezen uitgebreid lot den onzichtbaren buitenlandschcn han del. De deviezen welke Japansche ingezete non verkrijgen uit patentrechten, royalties e.d., zullen ook onder de controle vallen; verder bestudeert men de wenschelijkheid om ook de winsten van Japansche onderne mingen in het buitenland in beslag te nemen Volgens de „Osaka Mainchi" is zeer bin nenkort de betrokken ordonnantie te wach ten. De Japansche ondernemingen in het buitenland bestaan voornamelijk uit han- delsr cn industrieele ondernemingen op Java en Sumatra, te Bombay, Singapore, Sjanghai eji in Noord-China. Vervolgens komen de scheepsvaartvrachten cn dc assurantie-inkomsten uit het buiten land, wat deze laatste betreft, wordt reeds controle uitgeoefend; alle verzekeraars moe ten driemaandclijksche verslagen omtrent hun winsten bij het Departement van Fi nanciën indienen. Wat dc buitenlandsche schcepsvracliten betreft, deze kunnen ook onder de controle-wet worden gebracht, maar er zijn nog geen uitvoeringsbepalingen voor afgekondigd; men schat het bedrag op 15 millioen yen per jaar, dat in het buitenland door dc Japansche reedcrijen wordt aangehouden. Ter verdediging van de yen wenscht de Japansche regeering hierop beslag te leggen. De Osaka Mainchi verwacht een nog verder gaande controle over het Japansche tegoed in het buiten land. Een verklaring van Koeng. Dc Chincesche minister van financiën, Koeng, heeft een verklaring aan.de pers af gelegd, waarin hij o.m. als zijn meening te kennen gaf, dat dc oorlog in China van lan gen duur zal zijn. „Het doel van Japan is", zoo zeide hij verder, „in China een spring plank voor een veldtocht tegen Rusland te scheppen. Op deze voorwaarden zou een vre de met Japan mogelijk zijn, een vrede van zuiveren schijn, die ons zou plaatsen onder Japansche militaire overheersching. China wijst ieder bondgenootschap van de hand, dat gericht is tegen welk land ook. Het wil in vrede met Rusland en met geheel Eu ropa leven. China zal strijden voor zijn onaf hankelijkheid tot den laatstcn man." Voorts sprak Dr. Koeng de geruchten te gen, volgens welke Tsjang Kai Sjek voor nemens zou zijn zich slechts met militaire zaken bezig te houden en het premierschap aan Dr. Koeng af te staan. Op zoek naar de Russische vliegers Mattern gereed. Zwakke seinen? De Sovjet-Russische ambassadeur te Washington, heeft een telegram uit Moskou ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat dc radiostations te Moskou en Irkoetsk zwakke seinen hebben opgevangen, die naar men meent afkomstig zijn van Levanefski. Men tracht thans vast te stellen of het radiostation van het Amerikaan- sche leger in Alaska en de Canadee- sche stations deze zelfde signalen eveneens li ebben opgevangen. De Amerikaansche vlieger Mattern is te Fairbanks in Alaska aangekomen Hij heeft den afstand van Los Angelos (2600 mijlen) in één stuk afgelegd. Hij heeft den benzine voorraad van zijn toestel bijgevuld en maakt zich gereed om op zoek te gaan naar de Sovjetvliegers. DRAAGBARE TOESTELLEN VOOR DRAADLOOZE VERBINDING. In Engeland ingevoerd. Bij het Engelsche leger zijn, aldus de N. R.Ct. nieuwe draagbare toestellen voor draadloozë verbinding ingevoerd. Evenals hij een gewone telefoon kan gesproken en geluisterd worden. Door liet drukken op een knop heeft de omschakeling van zender naar ontvanger plaats. Het toestel is voor zien van een kleine raamantenne, welke op den rug wordt gedragen. De batterijen en de versterker bevinden zich in een kastje; dat eveneens op don rug kan worden gedragen. Het toestel werkt op de korte golf en heeft een werkingssfeer van eenige kilometers. New Deal maakt weinig kans. Naar Zondag gemeld werd, heeft president Roosevclt zich door de leiders van het con gres ervan laten overtuigen, dat zijn veel omstreden wetsontwerp op de loonen en arbeidstijden dood is, zoodat hij niet op behandeling zal aandringen, voordat het congres op reces gaat. Maandag werd een laatste slag aan de wet toegebracht., toen de afgevaardigde Dies uit Texas een reso lutie indiende, waarin wordt voorgesteld opdracht te geven aan de subcommissie voor arbeidsaangelegenheden uit het huis van afgevaardigden, om tijdens het reces van het congres een onderzoek in te stellen naar het geheele vraagstuk der maximum werktijden en minimum loonen, als voorbe reiding van een gereviseerde wetgeving in de volgende zittingsperiode. Leden van het congres die in de afgeloopen week met den president hebben gesproken zeiden den in druk gekregen te hebben, dat Roosevclt be reid is den maatregel uit te stellen totdat het congres in Januari de nieuwe zittings periode begint, of eerder, indien een specia le zitting wordt belegd, ter behandeling van de landbouwwetgeving. HET AMERIKAANSCHE VLOOTBOUW- PROGRAM. Volgens de Jongste cijfers over het vloot-i bouwprogram, zal de Amerikaansche marine in liet resteerende deel van dit jaar veertien nieuwe oorlogsschepen laten afbouwen, en zullen het volgende jaar nog dertig marine vaartuigen gereed komen. SPANJE De opmarsch van de rechtsche troepen aan het front van Santan der heeft gisteren den geheelen dag voortgeduurd, evenwel niet zonder hevige gevechten. Tegen den avond waren de troepen van Franco acht kilometer opgerukt, hun voorhoe de bevond zich bij Corconte, op 63 K.M. afstand van Santander. Volgens te Valencia ontvangen berichten zouden de opstandelingen ruim 1000 doo- den hebben verloren, benevens twee bom* bardemenlstocstcllen, tijdens de krijgsver richtingen van gisteren aan het front van Santander. H SMJTMJDER[6ECT0R SANTOI^ 0RDUUA Om zeven uur gisteravond hebben de na tionalistische zenders, volgens Un. Press be kend gemaakt, dat de troepen van gene raal Franco, welke uit het Zuiden naar Santander oprukken, 's middags om twee uur Rcinosa hebben veroverd. Dc nat ionalen zijn gedurende het week einde in de omgeving van Reinosa elf kilo meter opgerukt. Langs den straatweg Bur gos-Santander bedroeg de afstand, welken de troepen van Franco hebben afgelegd, zelfs vijftig kilometer. Het luchtwapen cn de artillerie speelden bij deze operatics een beslissende rol. Over al, waar de strijdkrachten van Valencia den opmarsch der witten poogden tegen te houden, nam de nationalistische artillerie dc regeeringsstellingen onder vuur, terwijl talrijke bombardementsvliegtuigen honder den bommen omlaag wierpen. De luchtaanvallen der witten zijn vooral in de oostelijke en zuid-oostelijke sectoren buitengewoon intensief. BELASTINGPROCES TEGEN AMERI- KAANSCH OUD-MINISTER UITGESTELD. In het door de Amerikaansche regeering aanhangig gemaakte proces tegen den vroe- geren minister van financien, Andrew W< Mellon, waarbij een bedrag van 3.075.104 dollar aan belastinggelden in het geding is, is nog geen beslissing gevallen. Het pro ces is nu zes maanden uitgesteld, als ge volg van een scherp meeningsverschil tus schen de democratische en de republikcin- schc leden der commissie van beroep in be lastingaangelegenheden. MILLIOENEN IN DE ZANDWOESTIJN. De grootste aandeelhouder van de Zuid-Afrikaansohe diamant mijnen, Schalk van Nikkel, vierde onlangs het honderdjarig bestaan van zijn firma. Zijn on metelijke rijkdom is toe te schrij ven aan een toeval, toen hon derd jaar geleden een kind daar speelde en de kostbare edelstec- nen vond. Het Jaar 1837 was voor het bedrijf van de Hollandsche kolonisten in Zuid-Afrika ca tastrofaal. Na een vreesclijkc droogte werd de toch al geringe oogst door een groot aan tal hagelbuien bijna volkomen vernietigd en de weinige boerenfamilies, die zich in dc buurt van Johanncsburg gevestigd hadden, voorspelden elkaar reeds een herfst en een winter met groote hongersnood. Andreas Nikkel, een boer uit Friesland, die pas twee jaar geleden in Zuid-Afrika gekomen was, maakte zich erg bezorgd. Op zijn bezitting aan dc rand van dc woestijn had hij niet minder dan 11 kinderen te onderhouden, voor wie hij in dc komende maanden on mogelijk het allcrnoodigste bij elkaar kon krijgen. Daar hij bijna geen contant geld bezat, kon hij ook onmogelijk levensmidde len aan het kuststation inkoopen, zoodat de hongercatastrophe bijna niet meer te vermij den was. Ilct was tegen het einde van Augustus, dat Schalk van Nikkel, het negenjarige jongste kind van de familie piet Hottentot- kindcrcn ver huiten in do steppe speelde. Dc jongen had een spelletje met kiezelstee- ncn bedacht en dit spoedig aan de kinderen van de inboorlingen geleerd. Toen Andreas tegen den avond zijn zoon ging zoeken, vond hij hem nog geheel in zijn spel verdiept, waarbij hij zich door het geroep van zijn va ler niet had laten storen. Een tijdlang nam de oude Nikkel zijn spelend kind waar en bemerkte daarbij, dat de stccncn, waarmee de jongen speelde, in het avondlicht van dc ondergaande zon op een merkwaardige wijze schitterden. Hij kwam nu naderbij, nam een van de steenen op en bekeek deze. Hij con stateerde, dat het wel een heel ge wone kiezelsteen was, maar dat on der de kiezeilaag toch een ander mineraal moest liggen, dat die merk waardige glans veroorzaakte. Hij stopte de steen in zijn zak, ging met zijn zoon naar huis en besloot, het voorwerp in Bloemfontein door een vakman te laten onderzoeken, „Vader, het is een diamant!" De kleine vinder Schalk van Nikkel bracht de steen zelf een paar dagen later naar Bloemfontein. Druipend van het zweet kwam hij als een echte Marathon-looper eenige uren later uit het stadje terug cn riep reeds uit de verte tegen zijn vader: „Vader, het is een diamant!" I-Iet was niet één diamant, die de jongen dc laatslc dagen in zijn handen gehad had, maar een heclcboel, want hij had een groot aantal van die „kiezelsteenen" mee naar huis genomen, om er ook daar mee te kun nen spelen. En daarom was het dan ook geen klein vermogen, maar een enorm bezit, dat het kind gedurende delaatste dagen mee naar huis genomen had, waar zijn va der zich zorgen voor do toekomst maakte. Ook vermoedde dc knaap toen nog niet, dat hij de basis gevormd had voor den geweldi gen bloei van het Zuid-Afrikaansche land. Alle „kiezelsteenen" verzame len! Nog 'denzelfden avond gaf Andreas van Nikkel aan zijn negers bevel, alle „kiezel steenen" op zijn bezittingen te verzamelen. Bij het schiften bleek, dat er behalve een groot aantal kleine steenen ook een diamant van 2lA karaat bij was, welke een reusach tige waarde vertegenwoordigde. Een paar dagen later kwam een Hottentot, die van Nikkel's belang stelling voor „kiezelsteenen" gehoord had, op de boerderij en bood den boer een zak vol van dergelijke kie zelsteenen aan. Andreas van Nikkel onderzocht de steenen nauwkeurig, en gaf vervolgens aan den inboor ling 15 ossen, 7 stieren en 50 scha pen. Het was de geheele veevoor- raad van zijn bedrijf, die Andcas van Nikkel voor de oogen van zijn ontstelde vrouw als prijs voor de zak met kiezelsteenen aan den Holten- tot betaalde. Onder de steenen bevonden zich pracht stukken van diamanten, die de waarde van het vee duizenden malen overtroffen. De grootste steen er van, die naderhand be kend werd onder den naam van „Kruis van het Zuiden" verkocht Andreas van Nikkel reeds den volgenden dag aan dc kust voor 15.000 pond. Diamantkoorts, Zoonis naderhand over dc goudplaatsen van Californië ging er nu een ware dia mantkoorts over het steppengebied van de Boerenkolonie in Zuid-Afrika. Ontelharen werden door de diamantkoorts aangetast en trokken naar Zuid-Afrika, om zich daar van hun aandeel meester 1c maken. Het terrein van dc familie van Nikkel bleek ook naderhand een van de rijkste diamant velden te zijn, waardoor de eigenaar spoe dig de dictator van de Zuid-Afrikaansche diamantmijnen werd. In de afgeloopen hon derd jaar ontwikkelde zich rondom dc be zittingen van van Nikkel het reusachtige bedrijf van de diamantvelden met de snel opbloeiende steden, met de trambanen en autowegen, de beurzen, amusementsgelegen heden, kortom, het rijke bedrijf van de Zuid-Afrikaansche beschaving. Wat met dc vondst van den negenjarigen Schalk van Nikkel begonnen was, is thans een reusach tig bedrijf. De tegenwoordige chef van de grootste Zuid-Afrikaansche diamantmijnen draagt wederom, evenals zijn grootvader, den naam Schalk van Nikkel. Tijdens het eeuw feest, dat onlangs plaats vond. herdacht hij in de eerste plaats den kleinen boerenjongen in wiens spelende handen liet wonderbaar lijke Toeval eens dc kiezelsteenen gelegd had, die den blijvenden welstand van een geheel volk vormden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2