Plaatselijk Nieuws. Studieboeken Onze achterlijke torenklok Bockhandel Trapman De vlootrevue Amsterdam te Langs den slaper Middeiistandstentoonstelling Vergadering van de Kamer van Koophandel dit Jaar in Schagen De jaarlijksche vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier met de midden standsorganisaties in haar gewest, welke gewoonlijk in September ten stadhuize te Alkmaar gehouden wordt, zal ditmaal ter gelegenheid onzer groote middenstandsten- toonstelling te Schagen plaats vinden. Waarschijnlijk op Woensdag 15 Septem ber a.s., zoodat de officieele opening der tentoonstelling, door den heer F.d. G. Schür- mann. Voorzitter van den Kon. Nederl. Mid denstandsbond, door de leden der Kamer bijgewoond kan worden. Een officieele ontvangst ten Raadhuize door Schagen's Burgemeester zal aan de opening vooraf gaan. Het is erg prettig, dat Je, op bijna alle punten in Schagen en omgeving op de groote kerkklok kunt zien hoe laat het is. Het geeft je zoo'n geruststellend gevoel, wanneer je bijv. een bus of trein moet ha len, op het nippertje bij het station denkt te arriveeren, doch na een blik op de kerk klok ontdekt, nog ruimschoots den tijd te hebbenom dan, met een verlicht hart ter bestemder plaatse aangekomen, te con- etateeren, dat trein of bus zónder ons vertrokken zijn... De klok van de kerk, het rijzige gebouw midden op de markt, heeft nu eenmaal autoriteit. De autoriteit van een kerkklok. Ze ontleent deze in dit geval meer aan de geweldige hoogte, waarmee ze boven ons, stervelingen, uitsteekt, dan aan haar uiter lijk, dat allesbehalve indrukwekkend is. Soms vraag je je af of alle kanten van het vierzijdig klokkenaangezicht wel twee wij zers bezittenwant het verguldsel op de wijzerplaten is een beetje gebladerd. Én dat voor iemand, die nog géén veer tig jaren oud is...... Och ja, dat lie "e toren- hoofd, dat er toch zoo bekoorlijk zou kun nen uitzien met stralend gouden décor en een uitdrukking van volkomen betrouw baarheid op het gezicht, maakt in den meest letterlijken zin van het woord een achter lijken indruk! Nu kan in de menschenwereld een zilve ren stem bij veel uiterlijk leelijks soms veel goedmaken! Ook in de klokkcnwereld! Doch niet alzoo bij het Schagcr uurwerk. De klanken, die dit instrument uitzendt, mogen zilverig, sonoor, helder, zuiver en weet-ik-wat nog meer klinken, zij komen niet steeds op tijdEn niets is zoo on aangenaam, zoo onwellevend, als iemand, die zijn stem te ónpas verheft De wijzers blijven, zoo lang ons heugt, een tijd aangeven, welke niet met den wa ren tijd strookt; de uurslagen weerklinken, als de lange wijzer het cijfer 12 nog niet genaderd is: de klok loopt dus vóór en achter tegelijkertijd. Deze situatie kan aanleiding geven tot de meest, tragische gevolgen. Stelt U voor, een jongeman spreekt met zijn meisje af, haar om 8 uur btj de kerk te zullen ontmoeten. Prompt 8 uur staat het meisje, dat alleen fidutic in haar eigen horloge heeft, op de Markt. Prompt 5 minu ten óver achten nadert de minnaar, die zijn vertrouwen op de machtige kerkklok stelde. Meisje gevlogen. Wachten deed zij niet. En toch waren beide jongelui volgens af spraak, om 8 uur, bij de kerkRuzie ontstaat dc verloving raakt uit Het is in zoo'n geval moeilijk te zeggen wie gelijk heeft Wij vinden echter, dat het meisje, dat haar horloge met de radio-tijdseinen gelijk- zette, de minste blaam treft. Die radio-tijd seinen zijn zoo'n gemakkelijk hulpmiddel, weet. U, vooral voor hen, die met de verant woordelijkheid van den stand van een open baar uurwerk belast zijn Maar nu alle gekheid op een stokje. Wordt het nu niet eindelijk eens tijd, dat klok en wijzerplaat eens goed onderhanden worden genomen en vooral dat iemand wordt aangewezen, die dagelijks den stand van ons torenuurwerk controleert met de tijdseinen. Het wil ons voorkomen, dat de burgerij er recht op heeft, dat de officieele gemeente- klok gelijk loopt, want een verkeerde tijd aanwiizing kan schadelijker gevolgen heb ben dan de scheiding tusschcn twee min nende harten. Daarenboven is een niet gclijk-looponde klok het svmbool van een Jan Salie-geest. En zouden wij daar niet eens mede bre ken! leenbank, de heer C. J. Bosker, had de eer de handeling te verrichten. Een met bloemen versierde kalkbak en troffel waren hiervoor aanwezig, terwijl de Ned. driekleur hoog in de lucht wapperde. Genoemde Besturen hadden zich opgesteld aan weerszijden van den heer C. J. Bosker, terwijl de fotograaf gereed stond dit mo ment te vereeuwigen. Hierna werd, in het achter het gebouw gelegen schuurtje, de e ere wijn aangeboden, door Mevr. Bosker— Koorn. De heer Zanstra feliciteerde het Bestuur met deze gebeurtenis, eveneens den uitvoer der den lieer V. Bakker, wie tevens het Bestuur de troffel aanbood als herinnering aan dit gebeuren. De voorzitter wijdde een dronk aan de wording van dit gebouw, dat in vele op zichten afwijkt van de gebouwen hier op Wieringen. Spreker hoopte, dat dit bouw werk tot eer mocht strekken van onzen energicken architect en van het geheele Be stuur der boerenleenbank, dat het initiatief nam, tot oprichting van zulk een grootsch gebouw. Ook hoopte hij dat de werklieden die nu zoo vele keeren hier binnentraden, dit later als het gebouw was ingewijd ook mochten doen, tot bloei van hun zelf en de instandhouding der bank. De heer Zanstra dankte den voorzitter voor de hartelijke woorden tot hem ge richt. Hierna was het officieele gedeelte afge- loopen en namen de Besturen nog even een kijkje van de kluis en anderen gedeelten, welke reeds gereed zijn gekomen. HARENKARSPEL Uit onze omgeving WIERINGEN Politie. Verloren: een donkerbruine portemom naie, inhoudende ongeveer f 2.50. Inl. bij den gemeentebode. t Onderhands gekocht. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. A. Hop mans te Lutjebroek heeft het woonhuis van Mej. N. Maars alhier aan den Kogerweg on derhands gekocht en gaat dit binnenkort zelf bewonen. EERSTE STEENLEGGING BOERENLEEN BANKGEBOUW Gisteren had de eerste steenlegging plaats van het bankgebouw der boerenleenbank. Om tien uur kwamen de Raad van be heer met de leden van het Bestuur samen, om bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn, tevens waren aanwezig, de kassier, de heer P. Spaander, de architect de heer B. G. Zanstra. de annemer, de heer D. Bakker alsmede de werklieden der verschillende bedrijven. De voorzitter van het Bestuur der Boeren De plechtigheid der eerste steenlegging van het gebouw der Boerenleenbank te Hippo- lytushoef. Van links naar rechte de hoe ren P. Spaander, kassier, D. Bakker, aan nemer, B. Gr. Zanstra, architect, W. Her mans, C. J. Bosker, voorzitter, J. Engel, M. Bakker Sr. en V. Bakker, uitvoerder. DIRKSHORN. Goed afgeloopen. Zondagavond kwam een auto, bestuurd door den heer J. C. Smit te Schagen om den hoek bij het raadhuis; tegelijk kwam de heer Joh. Wink alhier op zijn bakfiets van de tegenovergestelde richting. Blijkbaar door den regen en wind hadden zij elkan der te laat bemerkt en tengevolge van een misverstand was een botsing onvermijde lijk. Wink werd tegen den grond gesmakt, terwijl zijn driewieler er niet beter op werd. De politie was onmiddellijk bij het onge val tegenwoordig. Wink kwam er met een stijf been en een pijnlijke schouder af, zoodat dit ongeval nog goed is afgeloopen. SINT MAARTEN BURGERLIJKE STAND OVER JULI. Geboren: Johan, zoon van Jannis de Kra ker en Cornelia Rus; Willem Klaas, zoon van Laurentia IJven. Gehuwd: Pieter Vlaming, oud 26 jaren en Anna Stins oud 22 jaren. Overleden: Arie Jongens, oud 4 jaren, zoon van Gerrit Jongens en Adrijaantje Groet. Picter Blankman. oud 53 jaren, echtge noot van Trijntje Slinger. STROET (Sint Maarten). Hengelen. Zondag werd door dc hengclclub een vrije vischwedstrijd gehouden, waarvoor zich 41 hengelaars hadden opgegeven en zoo trok men gezamenlijk in de vroegte op dc „Wes terend Ringvaart" aan, vol goeden moed. Al was het weer niet aangenaam, dc vischvangst vergoedde veel, daar in totaal 004 stuks baars gevangen werd. Bij het verplaatsen in het eerste half uur hadden dc hengelaars het genoegen één hun ner concurrenten als visch te zien fungee- ren, daar deze bij het overklimmen van een hek te water duikelde en geheel kopje onder geraakte. Maar nooit versagen! Deze looze visscher vlug naar huis om een droog pak en toen weer naar de Westerend, waar hij den Hen prijs nog wist binnen te halen! Als prijswinnaars kwamen uit de bus: le prijs, grootste baars (27.5 c.M.), L. Groot; 2. aantal baars 53 G. Bijpost, 3. aan tal baars. 47, Jn. Kant; 4 aantal baars 34 J. v. Schoorl; 5. aantal baars 34, P. de Vries; 6. aantal baars 33, A. Sijbrands; 7. aantal baars 31, R. Bijpost; 8. aantal baars 30, W. Wit; 9. aantal baars 30, H. de Pee: 10. aantal baars 28, W. Govers; 11. «aantal baars 28, D. Brommer; 12. aantal baars 27, A. Boontjes; 13. aantal baars 24, C. Stroet; 14. aantal baars 24, D. Brommer; 15. aan tal baars 23, C. Blokker; 16. aantal baars 23. B. Schut; 17. aantal baars 23, W. Brom mer; 18. aantal baars 23, L. Meidema; 19. aantal baars 22, J. Iloogvorst; 20. aantal baars 22, R. IJpma; 21. aantal baars 21, J. Manneveld; 22. aantal baars 21, A. y. d. Sluis; 23. aantal baars 21, R. Appel. Bij dc prijsuitreiking, welke in café „Halfweg" plaats vond, dankte de voorzit ter de gasten-deelnemers uit Valkkoog en Dirkshorn en sprak de hoop uit elkander bij een volgenden wedstrijd weer te ont moeten. SINT PANCRAS Wij meldden In ons nummer van gisteren, dat volgens den opzichter het werk ten gevolge van de ontevredenheid had gele den-; van arbeiderszijde werd ons evenwel gezegd, dat deze opzichter, voor zij het werk verlieten, op de vraag of er deze week niet flink gewerkt was had geant woord, dat er wél flink was gewerkt. Toen wij den arbeiders vroegen, wat nu hun wenschen zijn, antwoordden zij, dat ze handhaving verlangden van een minimum uurloon van een kwartje per uur. Het is ook voorgekomen, dat de één 26^ cent en de ander 22 cent per uur verdiende. Wij hebben liever allemaal 25 cent per uur, dan deze scheve verhouding, zeiden zij. Eenige andere grieven werden ook nog genoemd, doch hoofdzakelijk gaat het om het loon. Naar het schijnt, zijn de tarieven voor het werk thans lager dan vóór de stopzetting der werkverschaffing. De stakers zijn na de uitbetaling van het loon gezamenlijk naar het gemeentehuis ge gaan, waar een tweetal uit hun midden de zaak nog eens hebben besproken. De bur gemeester was echter met vacantie en ook de locoburgemeester was niet aanwezig, zoo dat er in den toestand geen wijziging is gekomen. De menschen werden in de gelegenheid gesteld te stempelen. Niet voor de steunrege ling, doch voor uitkeering in natura. Het. is te hopen, dat spoedig een oplossing van dit conflict wordt gevonden. Zeer waarschijnlijk zullen de organisaties waarbij de arbeiders zijn aangesloten, zich er voor spannen, hoewel het hier een z.g. wilde staking betreft, en de organisaties niet vooruit in deze kwestie zijn gemengd. ALKMAAR DE STAKING IN DE WERKVERSCHAF FING TE SINT PANCRAS. De staking in de werkverschaffing, de aanleg van een nieuwe begraafplaats achter de Geref. Kerk, duurt nog steeds voort. Maandagmorgen, toen wij nog eens op informatie uitgingen, bleek dat 't werk werd voortgezet met een aantal werkloo- zen, welke ook wel minder hebben ver diend dan het loon eigenlijk moet zijn, doch die het werk niet hebben neergelegd. Het aantal stakers bedraagt een tiental. Maandagmorgen was het juist uitbeta len van het m de vorige weck verdiend loon. Men deelde ons mede, dat degenen, die tot aan Vrijdagmiddag 2 uur, toen zij liet werk neerlegden, de geheele week had den gewerkt, f 9.90 hadden verdiend, het geen ons werd bewezen door het toonen van een loonzakje. Dit was voor 41 uren arbeid en komt dus neer op 24 ct. per uur. Het werk in deze werkverschaffing is zeer zwaar, vooral het kruien is voor de men schen bijna niet uit te houden. Dr. Des- trée krijgt elke dag wel iemand, wicn de blaren moeten worden doorgeknipt, terwijl de arbeiders 's avonds na afloop van het werk genoodzaakt zijn, huai voeten te ba den in een sodawater-bad. Omtrent het geschil deelde men ons nog mede, dat Woensdag door de tewerkge- stelden werd berekend, dat zij 24Vk cent per uur hadden verdiend, terwijl de opzich ter van dc Heide Maatschappij, die het toe zicht uitoefent, berekende, dat er 2V/o cent was verdiend. Het taakwerk was toen cchler niet af, zoodat deze berekening niet geheel juist kon zijn. Toen de taak dan ook af was, bleek wel, dat het loon niet hooger zou zijn dan 21V2 cent, waarna de arbeiders in staking zijn gegaan. ONGEVAL'. Gisterenmiddag ongeveer half zes kwam de 19-jarige Corn. S. den hoek bij de Koor straat omfietsen, toen zij door een verkeerde manoeuvre in botsing kwam met een ande re wielrijdster en daardoor kwam te val len. In bewusteloozen toestand werd zij op genomen en in het politiebureau binnenge dragen. Daar bleek echter dat de val geen ernstige gevolgen had gehad en de bewus teloosheid meer door schrik was veroor zaakt. Na wat op haar verhaal gekomen t% zijn, kon zij haar weg-vervolgen. LANGENDIJK VOOR RIJKS HOOGERE BURGER SCHOOL GYMNASIUM LYCEUM en andere onderwijsinstellingen leveren wij U gaarne de verlangde Bestelt s.v.p. vroegtijdig, dat voorkomt leurstelling. LAAN. SCHAGEN, NOORDSCHARWOUDE De heer C. Blom, Handelskade alhier, heeft een aardappel in zijn bezit, welke zoodanig is gegroeid, dat het precies een konijn is. Er is gewoon niets aan vergeten. Tijdens de overdracht van de „Piet Hein" aan het Prinselijk Paar. De r.evue van zeil- en motorjachten, die op 28 Augustus op het Buiten IJ te Amsterdam zal worden gehouden en waartoe het initia tief werd genomen door dc Koninklijke Ver bonden Nedcrlandsche Watersportverecnigin gen met het doel een grootsche hulde te brengen aan het Prinselijk Paar op liet mo ment, dat het motorjacht „Piet Hein" wordt overgedragen, belooft een bijzonder evene ment te worden. Van alle zijden blijkt be langstelling. Overal in den lande maakt de watersport zich gereed op dien middag haar hulde aan het Prinselijk Paar te brengen. Het zal dan ook een bijzonder schouwspel zijn de honderden jachten te zien liggen, ge tooid met de bekende internationale sein vlaggen, daarboven hun clubvlag en natio nale vlag en boven alles uit de lange oranje wimpels. AMSTERDAM, 16 Augustus. Graanmarkt. Rogge 77.24, wintergerst 7.25 tot 7.50, chevaliergerst 7.25 tot 7.50, haver 6.75—7.25, duiveboo- nen 910, groene erwten S.5010, vale erw ten 1517.50 per 100 Kg., karwijzaad 11 11.25 per 50 Kg. AMSTERDAM. 16 Augustus. Tér veemarkt waren heden aangevoerd: 3-16 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kw. 7482 ct., 2e kw. 6472 ct., 3e kw. 56v—62 ct. per Kg. slachtgewlchtf 90 melk- en kalfkoeien f 180—250 per stuk, 85 vette kalveren: 2e kw. 54—Q0 ct„ 3e kw, 46—52 ct. per Kg. levend gewicht; 52 nuch tere kalveren f 814 per stuk, 71 schapen! f 1730 per stuk, 425 varkens: vleeschvar* kens, wegende van 90—110 Kg. 70—71 ct, enkele hooger, zware varkens 6970 ct, vette varkens 6768 ct. per Kg. slachtge- wicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen minder aanvoer, stugge han' del, vaste prijzen, zeer weinig prima kwali- teit melkkoeien, tamelijke aanvoer, stille handel. Vette kalveren gewone aanvoer, zeer stugge handel, dalende prijzen. Nuch« tere kalveren geringe aanvoer, slappe han del, constante prijzen. Schapen geringe aanvoer, stugge handel, prijzen gelijk vo rige week. Varkens minder aanvoer, ge drukte handel, onveranderde prijzen, ROTTERDAM, 16 Augustus. Vlasmaikt. Aanvoer: 3000 Kg. GroningscK 6575 ct., 2600 Kg. Hollandsch geel 6578 ct. per Kg. De stemming ter beurze is kalm. Er heerscht. een vacant i est emming. Dc vraag is beperkt en de prijzen zwak* Tenslotte werd toch alles verkocht. ROTTERDAM, 16 Augustus. Fijne zaden. Lijnzaad, voer 910, karwijzaad 2223, koolzaad 1314, blauw- maanzaad 2527, Mandsjoerijsche disp. 9.50. ROTTERDAM. 16 Augustus. Veemarkt. Aanvoer, totaal 2009 stufisJ 497 vette runderen, 230 vette kalveren, 6 nuchtere kalveren, 665 schapen en lamme ren, 610 varkens, 1 bok. Prijzen per Kg.ï, Vette koeien, le kw. 77 ct., 2e kw. 68 ct., 3e kw. 516-1 ct., vette ossen 726854-64 ct., vette kalveren 958565-75 ct„ varkens' (levend gewicht) 585756 ct.., schapen 50 4535 ct., lammeren 625752 ct. Prij zen per stuk: schapen f 2S—2318, lamme ren f 18—1612. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen als vorige week Dinsdag, prima koe 82, prima os 78. Vette kalveren, aanvoer veel groofer, handel stroef, prijzen lager, prima kalf 1.05. Schapen en lammeren, aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel traag nauwelijks1 prijshoudend. Varkens, aanvoer ruimer, handel tamelijk, priizen iets lager. Er werden eenige partijen schapen voor export verkocht. AMSTERDAM. 16 Augustus. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Per 100 kilo: Zeeuwsche bonten 44.40, idem blauwe eigenheimers 2.S03, idem blauwen 44.40, idem poters 2.60—2.80# idem bonken 2.502.60, Noord-Holl. blauwe eigenheimers 22.80, idem eigenheimers 3.20 —3.60, idem eigenheimers 33.20, idem mui zen 33.20. Verschillende soorten poters 2.202.40, idem bonken 1.802.20, IJpolder bonten 4—4.40, idem bonten poters 2.803 Hillegommer zandaardappelen 3.20—3.60, dito poters 2.S03.20. Anna Paulowna>zand aardappelen 3.203.60, zandbonken 22.40, Westl. blauwe eigenheimers 2.60—2.80, id. Westl. eigenheimers 3.203.40, Drentsche eigenheimers 33.20. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit, 16 Augustus. Ber lijn: De prijzen toonen weinig verandering. De aanvoer is voldoende. De handel is le vendig. Genoteerd wordl: Holl. tomaten 11.45—14.50 per 50 Kg., Ital. tomaten 11 12.50 per 50 Kg., Hongaarsche tomaten 8— 9.25 per 50 Kg., Holl. komkommers 1220 per 100 stuks, Holl. druiven (alicante) 4S GO per 50 Kg., Holl. meloenen 1725 per 50 Kg. West-Duitschland: Geen verandering De handel is bij onveranderde prijzen regel matig. ALS DE DONDER EN BLIKSEM KRIJGERTJE SPELEN. Scherp waait dc wind uit het Noordon en strijkt met groote armzwaaien over de ko renvelden, welke links van den dijk lig gen. Onafgebroken golft en deint dc halmen- massa, waarbij er oen grocn-gcel waas langs over schuift. In de havervelden worden die pe kuilen gevormd dieper dan bij de tarwe met den zooveel stuggeren stengel. In talrijke kronkelingen slingert de dijk zich door bet landschap, waar zich hier en daar in een bocht een watcrplasjc bevindt, kolkgaten of wielen uit den tijii dat het zeewater nog tegen de glooiing klotste aardige ronde vijvertjes, door riet omzoomd, waartusschen enkele hengelaars in de luw te verscholen zitten te visschen. Hier en daar verspreid staan de hofste den van boeren en bouwers, want 'inks vindt landbouw plaats en rechts doet men aan veeteelt. Links ziet ge bet karwij gezet op ruiters en is de akker met koolzaad al reeds van rijpende hauwen voorzien, ter wijl rechts de koeien te herkauwen liggen of wel droomerig staan te grazen. In zware partijen jagen en jachten de wolken langs het zwerk, soms licht van kleur, dan weer diep blauw ja. bijna zwart. En dan steekt de wind wat op en gaat het een poosje regenen. De wind wordt boos. Maar ach, als het gaat stormen. Dan bul dert de wind over de vlakte, loeit en giert •hij langs huis cn schuur. Rukt en trekt aan alles wat niet los wil. Nóg neuriet bij een vroolijk deuntje door de telephoondraden en speelt een kinderlijk spel met. het gewas of jiapierflodders, die hij in dollen cadans dooreen laat warrelen. Maar, oh wee, wan neer hij boos 'wordt. Dan gromt en bast hij door dc hoornen en schudt dc takken heen en weer, raast cn tiert, boven het roggeveld cn koelt 'er zijn woede op, zoodat de sten gels lamgeslagen terneer gebeukt worden. Dan kringelt cn ringelt hij om de koppen van het vee en drijft dit tesaam, waar de dieren dan deemoedig staan af te wachten wat komen gaat. dan barsten de driften los. E11 dan keeren zich de wolken het bin nenste buiten en gutst het hemelwater om laag, zóó erg, dat er zich stroomen vormen, die spetterend den dijk afrollen, daarbij diepe geulen gravend. Al donkerder en don kerder wordt het dan, tot eensklaps een grillige bliksemschicht de wolkenhemel vaneen scheurt cn éven slechts alles in een li"llo verlichting zet. En daar knettert reeds 'e donder, rommelt en dreunt tot alles ski lort. En zoo volgen er meer. In razende volgorde bliksemt het hemelvuur, davert er 't onweer en is er een opstand uitgebroken met on berekenbare krachten, die alles wat leeft, doet trillen en beven. Dan speelt, de natuur haar drif ten uit, weliswaar woest en rauw... maar grootsch. Doch, als dan de natuur tot l»edaren komt, is 't of zij zich vermoeid te slapen gaat liggen. Nog naschokkend van het emotievolle spel komt zij tot rust. maar bij liefelijken zonne schijn Och, dan ziet het er langs dezen slag&er zoo geheel anders uit. Wanneer 't zonne tje in strak blauwen hemel de aarde be schijnt, haar warmte-gevende stralen uitgiet over plant cn dier, dan bakt en braadt het grasveld en lacht U de zon-bestoofde bloe menpracht tegen. Daar is 't- fijne wal- slroo, het teere vergeet-mij-nietje of liet kaasjeskruid, dat haar bloemkroon ten toon spreidt. Ge vindt het brandnetelbosch doorwoekerd van de akkenvinde. die heel niet bang is van die ..brandbaren'. Verderop is een stuk van den dijk, vele jaren terug, door een gemetseldcn muur versterkt. Dat is lang. oh zoo lang geleden gebeurd en nu gaat hij verweeren, vallen er soms heclc brokstukkon uit cn komen er gaten in. Groote steenklonters liggen verraderlijk onder het grastapijt bedolven, holen en gaten worden valkuilen, waar men met bet been diep in kan wegzakken. Daar vinden wij den andoorn, langs den voet kruipt er de braam, met nog onrijpe vruchten en tusschen de voegen weet er zich zoowaar nog een specrdistel een be staan -te veroveren. Oef. wat een bewapening is dat: ner gens. aan blad noch stengel is zij te ge naken, alles aan haar prikt en toch wat is zij mooi en forsch. De stugge stekels gaan gemakkelijk door dc huid heen en fcoo is zij wél beveiligd tegen vraat of pluk. Een nederig bestaan. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan; een armelijk rolklaverzaadje ïs op een beetje aarde tusschen de kalkstreepen tot ontwikkeling gekomen en tracht zijn bestaan te rekken met het weinige voed sel dat het geboden wordt; het is uitge groeid tot een lilliputterplantje met minia tuur bloempjes. Volop zijn de steencn be plakt met korstmossen, afgewisseld door dak. cn andere bladmossen. Het kalkrijke grastalud is overvloedig voordon van de bladen van het klein hoef blad .waarvan de bloemen reeds lang ver storven zijn. Hier en daar een blauw-bloe- mige smeerwortel, die naast de gele bo terbloem en het witte madelievcnkopje de groen gekleurde gras-zee in kleurvariatie zetten, waar toch reeds de zuring en de duizendknoopen een bruinroode schakee ring gaven. Avond. Wanneer straks de dag gaaf eindigen en de zonneschijf langzaam naar de aarde daalt, dan kleurt zich het landschap ln pon onvergelijkelijk schoon, dat. eigenlijk slechts door 't penseel van den kunstenaar weer te geven is. Iloe subliem, hoe subtiel zijn die kleuren, zóó fijn van nuance, van lichtgroen tot donkerrood .doorweven met wolkenveeren! En als dan de vurige »on- nebol achter den horizont weegedoken is, kleurt het uitspansel zich bloed-rood en 14 't. alsof heel de kosmos in vuur en vlam gezet wordt. Oh, dan is de natuur op haar mooïsï, vol groeiende schoonheid, een schoonheid, die haar climax bereikt in schijnbaren bloeddorst, en toch vol rust en vrede is. W. J. KOSSEM

Schager Courant | 1937 | | pagina 4