De yleeschvergiftiging te Harenkarspel Hartjesdag Dc luchtverdedigingsdag Meer geld voor de wegen Urker spinnen door regen verjaagd 7000 gulden aan obligaties gestolen De schorsing van Veearts Wester opgeheven Gestraft met een ernstige berisping Noodslachtplaats te Kerkebuurt voorloopig gesloten Gistermiddag is in den gehouden verga dering van den Yleeschkeuringskring in het gemeentehuis te Oudkarspel het vleeschver- giftigingsgeval te Harenkarspel besproken. In deze vergadering van de B. en W.'s der bij den Vleeschkeuringskring betrokken gemeenten was de keurings-veearts, de heer Wester uit Schagcn, aanwezig, om te wor den gehoord over de toedracht van deze voor de gemeente Ilarenkarspel bijna nood lottig geworden zaak. De heer Wester heeft mcdedeeling gedaan van den gang van zaken op den bewusten dag, hoe hij, op de toelichting van den heer Duin was ingegaan en had gedacht, dat het veulen, levend geslacht, niet kon opstaan, vermoedelijk wegens een mankeeren aan het ruggemerg. De heer Wester was zeer onder den indruk van de fout, welke hij heeft gemaakt en heeft deze dan ook volle dig erkend. Hij had niet op de mededeelin- gen van Duin mogen ingaan en zijn eigen oordeel moeten doen gelden. Verscheidene heeren hebben naar aanlei ding van dezen gang van zaken liet woord gevoerd, waarbij allen op de groote ernst van de zaak wezen en den keurmeester een ernstig verwijt maakten over zijn nalatig heid, hoewel sommigen er aan toevoegden, dat een mensch die werkt, fouten kan ma ken. Deze fout echter zou zeer ernstige ge volgen kunnen hebben gehad. Ook werd rekening gehouden met het groot aantal dienstjaren van den keurmees ter, in welken langen tijd nimmer iets der gelijks is voorgevallen. Over de strafmaat is voorts nog uitvoe rig van gedachten gewisseld. In dit geval had men slechts geringe straf-mogclijkhe- den. Terugzetting in rang kon niet worden toegepast, inhouding van vacantie zou ook geen zware straf zijn. Tenslotte bleef alleen de keus over tusschen oneervol ontslag en een ernstige berisping. Eenige heeren gevoelden er voor, den ernst van de gevolgen in aanmerking genomen, de eerste mogelijkheid toe te passen, terwijl an deren, rekening houdende met verschillende omstandigheden, deze zware straf niet wenschten toe te passen, hoewel de andere mogelijkheid, een berisping, een te lichte straf werd bevonden. Men is eindelijk tot stemming over gegaan en er werd met slechts 2 stemmen voor *t oneervol ontslag, be sloten, den vee-arts een berisping vol gens art. 22 van het Ambtenarenre glement toe te dienen wegens ernstig plichtsverzuim. De schorsing ver valt hierdoor. De heer Duin is door den Vleeschkeurings kring niet gehoord, doch men besloot dat de noodslachtplaats te Kerkebuurt voorloo pig gesloten zal blijven. Alle voorkomende noodslachtingen zullen nu door den heer Wink te Dirkshorn moeten worden verricht. De beslissing, of de noodslachtplaats te Kerkebuurt zal worden opgeheven, of dat zij weer zal worden heropend, zal later wor den genomen. Het Amslerdamsche feest. Agenten en burgers bi] relletjes gewond. Negen en twintig slraatbranden gebluscht. De derde Maandag van de maand Augustus is sinds mcnschenheuge- nis de Hartjesdag voor den Amster dammer. Wel is waar heeft deze dag in den loop der jaren veel aan beteekenis ingeboet, maar gevierd wordt ze nog. De uitwassen hebben echter noodzakelijk gemaakt, dat de politie groote waakzaamheid aan den dag moest leggen om ergerlijke baldadigheden te voorkomen. Zoodra de zon goed en wel weg is, komt de jeugd en vooral de opgeschoten jonge lingschap te voorschijn niet allerlei soorten vuurwerk. Een lucifer erbij maakt het feest. In breeder opzet worden er vuren in de open lucht aangelegd, waar allerlei brand bare oude rommel en onbruikbare huisraad aan de vlammen worden prijs gegeven. In de Indische buurt waren deze straat- branden veelvuldig. Zesmaal moest de brandweer hierheen, maar grove baldadigheden kwamen er niet voor. In de Dapperbuurt, een der klassieke brandpunten van den Hartjesdag moest de politie voortdurend surveilleeren en samen scholingen tot doorloopen aanmanen. Het gejoel bleef natuurlijk niet uit. Een enkele maal werd in de Commelinstraat en de Wagenaarstraat met steenen naar de poli tie gegooid, hetgeen onmiddellijk met een charge werd beantwoord. Een andere buurt, welke de ononderbro ken aandacht van de politie vordert, de Kinkerbuurt, leverde ook haar relletje. De „viering" van Hartjesdag werd geuit in het werpen van brandende voetzoekers naar de politie Ter hoog te van de Nicolaas Bcctsstraat werd er daarom met de gummistok om streeks tien uur fiksch op in gesla gen, zoodat de „pret" er gauw af was. Ook aan de overzijde van het IJ had de politie de handen vol. Hier concentreerden de baldadigheden zich rond het Mosveld en den Hngedoornweg. De opgeschoten jeugd bepaalde zich hier niet tot het stoken van vuurtjes, herhaaldelijk werd met steenen naar de politic gegooid en een tweetal agen ten liepen dan ook verwondingen op. Eén kreeg een steen tegen hoofd en borst een tweede liep bij een charge een bloeden de wonde aan de hand op. Bij een der vele charges kreeg een 16-ja- rigc expeditieknecht uit de Plrolastraat een hevigen slag met een gummistok op bet voorhoofd. Nadat hem een voorloopig verband was gelegd op het bureau Ade laars weg werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Hierheen werd ook overgebracht een 18-jarige bewoner van het Tuindorp Oostzaan die zich tusschen de menigte had begeven en op het Mosplein een sabelhouw over voor- en achterhoofd had ontvangen. Een 28-jarige bewoner van de Malvastraat liep eveneens een bloedende wonde op. In het gewoel kwamen nog verschillende klei nere verwondingen voor. In de Binnenhof- buurt had de politie bij een drietal winke liers den geheelen voorraad voetzoekers in beslag genomen, daar de verkoopers hun goederen ongesloten hadden opgesteld. In totaal heeft de brandweer 29 straat- branden, welke tor ecro van Hartjesdag waren aangelegd, moeten blusschen. Een brandstapel, welke in de Kuiperstraat was opgericht, kon nog juist* bijtijds door de stadsreiniging worden weggevoerd. Demonstratie met bommenwer pers. Van officieel militaire deskundige zijde wordt de volgende uiteenzetting verstrekt over het belangrijkste onderdeel van de de monstraties op den luchtverdedigingsdag op Zaterdag 21 Augustus te Schevcningen, nl. over de demonstraties van dc legervlieg tuigen, die van half vijf tot half zes des middags plaats vinden: Allereerst zal een demonstratie worden gegeven van de voornaamste aanvalsvorm, waarin één afdccling (escadrille) bommen werpers kan optreden. Een afdeeling van 5 middelbare bommen werpers welke in dc meeste landen be staat uit 2 motorige vliegtuigen, welke een bommenlast van 5Ó0 tot 1000 kg. per vlieg tuig vervoeren en met 3 tot 5 man zijn be mand zal worden voorgesteld door 5 ecn- rnotorige tweepersoons gevechtsvliegtuigen type C V van de militaire luchtvaart. De voordeelen der V-formatie. Deze afdeeling demonstreert achtereen volgens: a. de V-formatie, naar boven ge- echelonnccrd niet ongeveer 25 meter af stand en tusschcnruimte tusschen de mid delpunten der vliegtuigen. Deze vorm wordt bij voorkeur gekozen, omdat hij voor het bewaren van het verband gunstig is en om dat hij de onderlinge ondersteuning der vliegtuigen met mitrailleurvuur uit de ach terste zitplaatsen toelaat, hetgeen van -groot belang is, indien dc formatie door jagers of jacht kruisers wordt aangevallen en niet het laatst, omdat hij aan de afdeeling een ze kere breedte geeft, zoodat de bommen ook over deze breedte verdeeld kunnen worden afgeworpen. Ook in dc lengte worden de bommen veelal over een zekere diepte ver spreid. doordat uit elk vliegtuig een serie bommen op rcgclmatigo afstanden na cl- kuar wordt afgeworpen; b. dc V-formatic, naar beneden gecchelonncerd, met dezelf de afstanden en tusschenruimtcn, c. de co lonne met eenen naar boven en zijwaarts gecchclonnecrd; d. de linie. Verdediging tegen luchtaanval. Daarna zal worden gedemonstreerd een luchtaanval en de verdediging daartegen. De afdeeling bommenwerpers nadert uit Z.W. richting om een havencomplex voorgesteld door den pier met rotonde aan te vallen. Ter verdediging tegen dezen aanval zullen zich een patrouille luchtkruisers en een pa trouille jachtkruiseis, resp. voorgesteld door 3 eonmotorige Fokker C J Rolls Roycevli eg- tuigen met wimpels en een dergelijke pa trouille zonder wimpels, in de lucht bevin den, in welke verdediging zij worden ge steund door een batterij luchtdoelartillcrie, een pcleton luchtdoclmitrailleurs en door ca- valeriemitrailleurs. Eerste Nederlandsche luchtkrulser. De eerste toekomstige Nederlandsche lucht kruisers Fokker T V Bristol zijn thans in aanbouw. Het zijn 2-raotorigo vliegtuigen, welke met 4 tot 5 personen bemand zijn, en als luchtkruiscr een groot aantal tijdschcrf- bommen kunnen meevoeren. Bovendien kan na dc uitvoering van het tijdboinbardemcnt uit de luchtkruisers met 2 mitrailleurs on der vrij steilen hoek, naar beneden worden gevuurd op de onder hen vliegende bommen werpers. Ten slotte bevindt zich nog ecn_ 2 c.M.-kanon in den neus van het vliegtuig, hetwelk als aanvalswapen wordt benut, vooral dan, indien de bewolking niet toelaat de bestrijdingswijze met tijdbommen toe te passen. Dc toekomstige Nederlandsche jachtkrui sers zullen zijn 2-motorige vliegtuigen met een bemanning van 2 of 3 en met een krach tige bewapening van 8 mitrailleurs of enkele kanonnen van 2 c.M. en met een groote snel heid op normale gevechtshoogte. Ten slotte zal een paradevlucht door 14 vliegtuigen worden gehouden. Bus contra vracht-auto Botsing bij de Moerdijkbrug. Chauffeur levensgevaarlijk ge wond. Gisterenavond om tien uur wilde de be stuurder van een Belgische autobus van de onderneming „Mascotte" uit Antwerpen, ko mende van de brug over het Hollandsch Diep den voorrangsweg, waarop hij reed, veriaten, en rechtsaf den Geldcrschen dijk opgaan, toen tegelijkertijd op dezen dijk uit de richting Zevenbergen een vrachtauto van de firma Hartog uit Bergen op Zoom, geladen met groenten naderde. Een botsing was onvermijdelijk en met een luiden slag vlogen de wagens tegen elkaar. De vracht auto werd geheel vernield, de chauffeur, J. M. uit Bergen op Zoom sloeg door de voorruit en moest in levensgevaarlijken toestand naar het R. K, Ziekenhuis worden ver voerd. De naast hem zittenden groenteman brak een arm. Van de twintig inzittenden van de autobus liepen de meeste lichte verwon dingen op. Dokters hulp was spoedig aanwezig. De autobus had zulke beschadigingen gekre gen, dat zij, evenals de vernielde vracht auto naar een garage moest worden ge sleept De K.N.A.C. heeft in een adres aan den minister van Waterstaat aangedrongen op het beschikbaar stellen op de rijksbegrooting 1938 van een grooter bedrag dan het wettelijk minimum voor den aanleg en verbetering van Rijkswegen. Ook vorig jaar heeft de K.N.A.C. hierop aangedrongen, omdat reeds een groote ach terstand in den aanleg van het, primaire wegennet, moest worden geconstateerd. Zoo bedroeg het verschil tusschen de voor dit doel uitgetrokken en verwerkte bedragen in de jaren 1927—-1934 niet minder dan f 47.6 millioen. Met voldoening kan worden vermeld, dat inderdaad op de verkeersfondsbegrooting 1937 boven het wettelijk minimum een bedrag van ongeveer f 10 millioen op den kapitaalsdicnst ter beschikking werd ge steld. Helaas moet daarnaast vermeld wor den, dat door het zonder meer op den kapitaaldfenst plaatsen van een gedeelte f 4.3 millioen) van het wettelijk mimi- mum het wegverkeer t.z.t. nog eens rente en aflossing moet betalen van dit bedrag, dat reeds in dit jaar via de motorrijtuigen belasting wordt opgebracht. Daarmede is aan dc wettelijke garanties, welke het wegverkeer in de wet op het verkeersfonds heeft verkregen, ernstig te kort gedaan. Door het aannemen van de Ver keersfondsbegrooting 1937 door beide Kamers der Staten-Generaal is dientengevolge het vertrouwen van het wegverkeer in het parle ment ten zeerste geschokt. Inmiddels zijn er verschillende aanwij zingen. dat de in 1937 beschikbaar gestelde bedragen bij lange na niet verwerkt zullen kunnen worden tengevolge van het feit, dat de benoodigdc plannen en dc onteige ningen voor den wegenaanleg niet ver ge noeg waren gevorderd. Hieruit vloeit naar de mecning van dc K.N.A.C. dc wensche- lijkheid voort den betreffendon Rijkswater- staatsdiensten zooveel mocelijk tijdig de zekerheid te verschaffen, dat in de komende jaren meer gelden voor wegenaanleg en -verbetering ter beschikking zullen worden gesteld. In Noorwegen stortte de vorige week een gletscher van de bergen in een meer, waardoor zulk een hooge vloedgolf ontstond, dat 20 huizen werden weggespoeld. De bewoners, die door een donderend geraas tijdig werden ge wekt, konden zich nog juist in veiligheid brengen. Hierboven het verwoeste dal na de catastrophe. Plotseling den weg overgestoken Veertien-jarige jongen door auto verwond. ernstig Op den Oudshoornsehenweg te Alphen a. d. Rijn is gisterenavond de veertienjarige E. van B. bij het plotseling oversteken van den weg aangereden door een auto, be stuurd door den heer M. uit Spijkenisse. Met ernstige hoofd- en beenwonden en een zware hersenschudding werd de jongen opgenomen en nadat hem medische hulp was verleend, in ernstigen toestand naar de ouderlijke woning vervoerd. Drinkwater verontreinigd. Ten gevolge van de hevige regenbuien van Zaterdag en Zondag heeft het dorp Urk, dat door spinnen „bestookt" werd, een frisscher aanzien gekregen. Veel spin- ncwobben zijn weggeregend en de dalten, die alle zonder onderscheid als zilver glans den door het dok van spinrag, hebben, al thans zoolang de regen aanhoudt, hun nor male kleur herkregen. De toeristen, die Zondag per extra-booten Urk bezochten, konden, aldus de Tel., even wel nog heel goed zien van hoe grooten omvang dc spinncnplaag op Urk is ge weest, want tusschen de huizen wiegen zich nog duizenden spinnen op de maat der staag neervallende regendruppels. Het, drinkwater is nu echter geheel ver ontreinigd, aangezien op Urk uitsluitend regenwater wordt gebruikt. Het, water vertoond overal een grocnach- ligc kleur en heeft een onaangenamen geur. Indien dit ongekookt wordt gebruikt, is het zeer gevaarlijk voor dc gezondheid. Wel heeft Urk een Gemeentelijk Waterleidingbedrijf, maar dat water is zoo sterk ijzerhoudend, dat het als drink- of waschwater niet te go- bruiken is. Al deze misère moet, aldus het blad, uit sluitend geweten worden aan de afsluiting der Zuiderzee. Wanneer men er toe over ging om weder zout water in het IJselmeer te laten stroomen, zouden er geen spinnen- cn muggenplagen meer zijn. Dit radicale middel kan evenwel niet toegepast worden, doch de vorig jaar ingestelde Rijkscommis sie voor het Muggen v raagstuk zoekt naar een andere oplossing. Het is voor de Urkers te hopen, dat dit middel spoedig gevonden wordt. Kerkgangers door fotografen achtervolgd Staphorst's burgemeester ver dedigt de zijnen. Toeristen als jagers, die op een stuk wild loeren. Onlangs hebben eenige Staphorster boe ren een paar dames-toeristen, die 's Zon dags na kerkuitgang een foto wilden ne men van de kerkgangers, uit protest in een sloot geduwd. Naar aanleiding van do be richten, die hierover door de kranten ver spreid werden, heeft de burgemeester van Staphorst, de heer van Wijngaarden in de N.R.Crt. een schrijven gepubliceerd, waar aan wij het volgende ontleenen: Als gewoonlijk stonden bij bet eindigen van den dienst weder tal van vreemdelin gen vóór en nabij dc kerk, gewapend inet fototoestellen, om hun opnamen te doen. Daaronder ook de Nijnieegschc dames, waar van één fotografccrcnd. Een troepje jonge lui, het eerst de kerk verlatend, en zich met ccenige moeite tusschen dc kijkers en kiekers, doorwerkend, heeft moedwillig wat opgedrongen en elkander voortgeduwd, waarbij de dames „in een langs den weg loopend droog slootje geduwd" wer den. (Eigen woorden van mcj. H., volgens het. politierapport). Eén der jongens deelde hetzelfde lot. „Ik ben niet mishandeld". Mcj. E. verklaarde, toen de rijksveldwach ter van haar mcdedeeling, welke geschiedde in tegenwoordigheid en met instemming van haar begeleidster, proces-verbaal wilde opmaken: „Ik wensch van deze zaak geen vervolging, want ik ben niet mishandeld, heb geen pijn en geen schade ondervon den". liet was slechts hare bedoeling van het voorgevallene kennis te geven, opdat „maatregelen tegen herhaling zouden geno men kunnen worden". Dit zijn. in liet kort. blijkens bet officicele rapport, dc naakte feiten. Ik vraag mij af, welk nut het heeft dat 'deze kikker tot een olifant wordt opgeblazen. Welk nut heeft bet, heel Nederland rond te bazuinen, dat dc dames „door een aantal mannen gegrepen" en in „een sloot geworpen" werden, waarin het wa tert?) niet al te diep was en waar uit. zij „geheel bcnioddcrd' op den kant konden komen? Men meene niet, dat ik ook maar in ccnig opzicht het. voorgevallene verontschuldig of licht achten zou. Niemand ter wereld kan zich meer dan ik ergeren en schamen, wan neer in deze gemeente dingen gebeuren, welke niet. door den beugel kunnen. Doch men niake van een zeer ongepaste kwajon gensstreek geen melding in een Vorm, waar door op heel de bevolking een smet gewor pen wordt. Daarvoor is da in doorsnee een voudige en rustige bevolking van deze ge meente te goed en ook tegenover haar geldt bet gebod ook voor de Pers dat men geen valsch getuigenis spreken zal. En wat nu dat fotografocrcn des Zondags bij de kerken te Staphorst en Rouvcen en op den kerkweg op zich zelf betreft, is het begrijpelijk, dat lang niet iedereen daarover dezelfde opvatting heeft. Mij persoonlijk hindert het ook, bij na eiken Zondag opnieuw dc kerk gangers als het, ware vervolgd te zien door achter heggen, boschjcs of au to's zich verdekt opstellende toeris ten met liun kicktoestellen. Brutale Inbraak te Rotterdam. Dieven moeten met de situatie op de hoogte zijn geweest. Zondagavond hebben onbekenden zich toegang verschaft tot de twee de verdieping van pand 222 aan den Goudschen Singel te Rotter dam, bewoond door de familie P. B. van der Z. De bewoners die 's avonds afwezig waren geweest, kwamen laat, thuis en ontdekten, dat een geldkistje, dat zij in een kast in de kamer hadden opgebor gen, geopend op tafel stond, terwijl de imhoud was verdwenen. Deze bestond uit obligaties Nederlandsche Staatsleeningen van 100, 500 en 1000 gul den tot een bedrag van 7000 gulden. Van de dieven was er geen spoor. Aangezien er in de kamer weinig overhoop was gehaald en er geen sloten waren verbroken, neemt, de politic aan, dat de inbraak is gepleegd door personen, die goed niet de situatie ter plaatse op dc hoogte waren. Een nauw gezet onderzoek wordt ingesteld. Erwtenplukken. Men weet blijkbaar zeer wel, dat de be volking daarvan niet gediend is. En dan vind ik bel van de als jagers op een stuk wild loerende toeristen met hun kiektoe- stollcn weinig hoffelijk, <!o stemming der kerkgangers op deze wijze te irritccren. Het is nog niet zoo lang geleden, dat in de Hervormde kerk te Stap horst de koster een paar „dames" moest verwijderen, die midden onder den dienst kalmpjes zaten te foto- grafccrcn. Hinderlijk volgen. Het is nog maar enkele weken geleden, dat een „heer" verscholen achter zijn auto staande, enkele bejaarde vrouwen, die uit de kerk kwamen, trachtte op de plaat te krijgen. Zij bemerkten dit. en bedekten liet gezicht met haar regenmantels. De fotograaf stapte in zijn wagen, reed de vrouwen een eindje voorbij, slapte weer uit en herhaalde zijn poging. Men zou dit strafbaar „hinder lijk volgen" kunnen noemen! Een andere kerkganger beduidde hem echter, dat hij dit spelletje te staken had, waarna mijnheer haastig instapte en afdroop. Dit slechts, gelijk gezegd, een greep uit de vele kleine prikkelende voorvallen, waar door het m.i. zeer wel te verklaren valt, dat, afgescheiden van welke godsdienstige op vatting of overtuiging ook, de Staphorster bevolking in bet algemeen weinig sympa thiek staat tegenover de Zondagsche belang stelling van liet rondtrekkend fotografccrcnd publiek. Als men haar, de bevolking, rustig haar kerkgang laat doen en de menschen niet opdringerig lastig valt tnet kiektoestellen of schampere opmerkingen over kleeding, hou ding. enz., maakt (wat niet zoo zelden plaats vindt), dan behoeft loerend Nederland beusch niet tegen Staphorst in het harnas gejaagd te worden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6