Sjanghai in rooden gloed UIT ONZE OOST De ..Tasman" beschoten DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Luchtaanval der Japanners op Tsjapei Mussolioi toch naar Duitschland SPANJE Franco breekt zich een weg naar Santander Engeland zal bijten Nieuwe kruiser voor onze Oost? Rechercheur door gevangene vermoord Zwakke seinen der Russen WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937. 80e Jaargang. No. 10343. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Het Chineesche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat gisterenmiddag he vig is gevochten hij Hongkou en Jangtsepoe. In laatstgenoemde wijk zouden de Chineesche troepen een Japansche spinnerij hebben bezet, wat echter door de Japanners wordt tegengesproken. Later op den middag hebben 13 Ja pansche vliegtuigen gedurende een half uur de Chineesche stellingen bij Tsjapei gebombardeerd. Aan de gevechten in de Hongkioe-wijk nam ook de Chineesche luchtmacht deel. Eén toestel werd door het Japansche luchtaf weergeschut neergeschoten. De piloot wist eich met een parachute te redden, doch weigerde zich aan de Japanners over te ge- yen en verdedigde zich tot den dood. Acht tien Japanners werden door Chineesche vliegtuighommen gedood. De Japansche vliegtuigen hebben de spoorlijnen Sjanghai Nanking en Sjanghaillangtsjau gebombar deerd. Reuter meldt nader, dat de talrijke branden, die in Poetoeng, Tsjapei en in de wijk der spinnerijen woeden, de stad tegen het invallen van de duisternis in rooden gloed zetten. Het Japansche vlaggeschip „Izoemo", dat thans drie kilometer meer stroomafwaarts gemeerd ligt, is op zijn oorspronkelijke lig plaats vervangen door den Japanschcn krui ser „Atami", waarvan de schijnwerpers het water afzoeken naar Chineesche motor- torpedobooten. Alle politiebureaux ten Noorden van de Soetsjau-kreek in de internationale conces sie, zijn ontruimd. Hierdoor is het gezag in dit gebied in handen van de Japanners. Incident met Russischen consul. Tusschen de Japansche autoriteiten en den Russischen consul te Sjanghai, heeft zich een incident voorgedaan, dat echter spoedig is bijgelegd. In den nacht van Maandag op Dinsdag, toen Chineesche vlieg tuigen het Japansche consulaat, dat in de nabijheid van het Russische is gelegen, bombardeerden, brandde op de bovenste verdieping van laatstgenoemd gebouw een licht De Japanners nu beweerden, dat de Rus sen dit licht hadden ontstoken, om den Chineeschcn toestellen den weg te wijzen. Later is gebleken, dat de betreffende lamp brandde, terwijl niemand in het gebouw aanwezig was. Na een verzoek van de Ja pansche autoriteiten om alle lichten te doo- ven, is de Russische consul onmiddellijk naar het consulaat gegaan om de lamp uit te doen, terwijl hij tevens zijn verontschul diging over het verzuim heeft aangeboden. Uit Tokio wordt gemeld, dat het ministe rie van Oorlog dagelijks overstroomd wordt met aanvragen van vrijwilligers, zoowel mannen als vrouwen, die dienst willen ne men. De vrouwen melden zich voor het Roode Kruis. Onder de vrijwilligers zijn een oude man van zeventig en tien van zestig jaar. Deze hebben hun aanmeldingsformu lier met eigen bloed onderteekend. Een reserve-kapitein heeft Dinsdagmor gen op het paradeveld te Tokio harakiri gepleegd, omdat hij, in verband met zijn slechten gezondheidstoestand, niet bij de naar China vertrokken troepen was inge: deeld. Nationale mobilisatie? De wetgevende Joean zou, naar uit Nan king wordt geseind, een mobilisatiewet heb ben afgekondigd voor geheel China, waar van de bijzonderheden neg niet bekend zijn. Granaten op gevangenis te Sjang hai. Tien granaten zijn gisteren in den loop van den dag op de gevangenis neergeko men. Verscheidene personen werden ge wond. Tegen middernacht is nog een bom op de gevangenis gevallen. Gistermorgen werden 45 personen ge wond door granaatscherven. Een twintigtal Japansche vliegtuigen zou het Chineesche hoofdkwatier hebben be stookt te Nantsing, op 20 K.M. ten westen van Sjanghai. Voorts hebben vijf Japansche vliegtuigen gistermorgen de buitenwijken in het zuiden van ITongtsjoe gebombardeerd en er materieclc schade aangericht. Nieuwe strijd bij den Nankau- pas verwacht. Taaie verdedi ging der Chineezen. Naar men meent, zal binnenkort een nieuw offensief door de Japanners worden geopend op den bergpas van Nankau. Met de voortdurend uit Peiping aankomende versterkingen hebben de Japanners naar men meent, nabij Nankau de beschikking over tienduizend man. De Japanners ge ven toe, dat de Chineezen de strategisch sterke stellingen waaruit zij slechts door een aanval op grooten schaal kunnen wor den verdreven, zeer hardnekkig verdedig den. De Japansche verliezen zijn tot nu toe zeer zwaar geweest. Kort. geleden zijn dertigduizend Japansche soldaten in Noord China aangekomen, waardoor het totaal tot ongeveer tachtigduizend is gestegen. "Peiping wordt plotseling pro- Japansch. Volgens een te Londen uit Peiping ont vangen bericht is daar een groote pro-Ja pansche betooging georganiseerd. 150 auto's reden door de stad en deelden vlugschrif ten uit, waarin afscheiding van de „cor rupte en dictatoriale regecring van Nan king" en herstel van vrede en vriendschap met Japan geëischt werden. In Peiping, zoo luidt dit bericht verder, kan men vele aan plakbiljetten met pro-Japansche opschriften zien. Twaalfhonderd Amerikaansche mariniers naar Sjanghai.. Half September zullen 1200 Amerikaan sche mariniers uit San Dicgo (Californië) te Sjanghai aankomen om de Amerikaan sche onderdanen te beschermen. Men zal het congres vragen een crediet van een half millioen dollars te voteeren voor de kosten van de hulpverleening en de evacuatie, noo- dig in verband met den strijd tusschen Chi na en Japan. Minister Huil heeft verklaard, dat voor het einde der week 1400 Amerikaansche vrouwen en kinderen uit Sjanghai geëvacu eerd zullen zijn. Na hun vertrek zullen nog 2500 Amerikaansche staatsburgers te Sjang hai achterblijven. Huil zeide yoorts, dat er nog geen plan bestond tot versterking van de Amerikaan sche vloot in Azië. De kwestie van toepas sing der neutraliteitswet wordt iederen dag zorgvuldig bestudeerd. Hij zal echter Berlijn niet be zoeken. Omtrent 't reeds vaak aangekondigde, maar steeds weer uitgestelde bezoek van Musso- lini aan Duitschland, verneemt de corr. van de N. R. Crt. dat het nu toch inderdaad nog in den loop van September zal plaats vin den. Mussolini zal vermoedelijk in een door hemzelf bestuurd vliegtuig arriveeren en vergezeld zijn door een aantal hooge perso nages uit zijn omgeving, gelijk graaf Ciano en Starace, alsmede door een Duitschen ambassadeur te Rome, von I-Iassell. Het be zoek kan in geen geval schade doen aan de voorgenomen onderhandelingen met Enge land, want het dient o.m. juist om te mani festeeren, dat deze onderhandelingen geen afbreuk zullen doen aan het functionnee- ren van de zoogenaamde spil RomeBerlijn Het zou goed treffen, indien Mussolini nog juist op den laatsten en meest representa tieven dag van het partijcongres te Neuren berg kon komen, maar het is twijfelachtig of dit zoo kan worden gearrangeerd. De datum staat nog niet vast. Een bezoek aan Berlijn staat niet op het programma. TWINTIG BATALJONS DER VOLKSFRONTERS OMSINGELD VALENCIA-TROEPEN TREK KEN TERUG. De troepen van generaal Franco, die aan het Santanderfront. opruk ken, hebben gisteren Miguel de Aguayo bezet. Met de verovering van deze plaats door de nationale strijdkrachten is de omsingeling van 20 roode batal jons volkomen geworden. Het aantal manschappep der Va- lencia-regeering, dat van de hoofd macht is afgesneden, wordt op 15.000 man geschat en men gelooft, dat rij over groote hoeveelheden oorlogs materiaal beschikken. Een deel van de omsingelde troepen begon zich in den loop van den middag onvoor waardelijk over te geven, meldt Un. Press. De omsingeling van dit groote aantal vijandige troepen door de nationale strijd krachten wordt beschouwd als een der voornaamste wapenfeiten van den geheelen veldtocht in Noord-Spanje. Nationale vliegtuigen hebben de kust plaats Badalona bij Barcelona gebombar deerd, waarbij eenige personen gedood en anderen gewond werden. De matcrieele scha de is echter gering. Blijkbaar hadden de nationale vliegers plan, om Barcelona te bonrbardecren, doch zij werden door het afweergeschut aldaar verdreven. Regeeringssucces nelfront. aan het Ter- De troepen der Valencia-regeering hebben gistermorgen het dorpje Zafrilla, een be langrijk punt in den bergrug ten Noord- Westen van Cuenca bezet. Voornamelijk met het oog op de verde diging van den straatweg Valencia-Madrid is dit dorp van groot belang. Uit Cuenca wordt gemeld, dat de regeeringstroepen na een aanval der nationale troepen, die trachtten dit dorpje weer te veroveren, te hebben afgeslagen, direct een aanvang hebben gemaakt met het aanleggen van versterkingen. Het gevecht begon Maandag met artillerievuur van de nationalen, die een aanval voorbereidden. De regeerings troepen waren echter op hun hoede en sloegen de aanvallers terug, waarbij deze groote verliezen leden. Gistermorgen her nieuwde de vijand het bombardement, het geen de regeeringstroepen met artillerie vuur en luchtbommen beantwoordden. Bj{ aanval op ©en Britsche koop vaarder gaan oorlogsschepen onmiddellijk tot tegenaanval over. In de Engelsche kabinelszitting, die gistermiddag in het departement van buit-enlandsche zaken is ge houden, ter bestudeering van den toestand in het Verre Oosten, heeft men tegelijkertijd den toestand be sproken van de koopvaardijvloot in de Middellandsche Zee. De vol gende verklaring werd gepubli ceerd: De Britsche regeering is ernstig verontrust door het toene mende aantal aanvallen op koop vaardijschepen, dat zich kortelings' heeft voorgedaan in de Middelland sche Zee en door de uitgestrekt heid van dit gebied, waarin deze incidenten zich thans voordoen. De Britsche regeering heeft door tusschen komst van de admiraliteit instructies gegeven, waarin bepaald is, dat, wanneer een Britsch koop vaardijschip zonder waarschuwing door een onderzeeër wordt aange vallen, de Britsche oorlogsschepen gemachtigd zijn een tegenaanval op de duikboot te ondernemen. VitkJCürriedo Homak-£ Valrnnseda De Marinebegrooting aangenomen In den Volksraad antwoordde de rcgeeringsgemachtigde voor Marine gisteren in tweeden termijn. Hij deel de mede, dat het opperbestuur thans officieel een beslissing heeft geno men in zake een vierden kruiser en verder materieel. (Wij vernamen, dat op de begrooting 1938 gelden zullen worden aangevraagd voor de zen kruiser, benevens voor een tor pedomotorboot). Vooralsnog moet worden aangenomen, dat de bouw voor den nieuwen kruiser drie jaar zal duren. Omtrent de mcdcdcelingen van den regeeringsgemachtigde voor de Marine in den Indischen Volksraad met betrekking tot den nieuwbouw voor de vloot meldt de parlemen taire redacteur van de Msb.: Voorzoover ons bekend, loopt de regeeringsgemachtigde hier vooruit op de beslissingen van het Opperbe stuur. Er is inzake nieuwen vloot- aanbouw nog niets definitiefs be slist. Wel schijnt het in de bedoeling te liggen voortaan alle nieuwbouw voor de marine ten laste van de Nederlandschc schatkist te doen geschieden. De exploitatiekosten zou den later, voor zoover zij het Indisch eska der betreffen, voor rekening van de Indi sche. schatkist komen. Als de nieuwbouw doorgaat maar daar over is. het zij herhaald, niets beslist en dus ook niets vanwege het Opperbestuur medegedeeld dan ligt het in het voorne men een eersten termijn van vijf millioen gulden voor den bouw van een vierden kruiser aan te vragen. Maar daarvan moet dan uiteraard bij de aanstaande begrooting mededeeling worden gedaan aan- en goed keuring worden verkregen van het parle ment. Misschien vinden de mededeelingen van den regeeringsgemachtigde steun in offi- cieuse inlichtingen van het departement van Defensie op welks begrooting de gelden voor eventueelen nieuwbouw zullen worden aangevraagd. De sabotage op de „De Ruyter". Verder deelde de regeeringsgemachtigde mede, dat, indien daartoe aanleiding be staat, aan den Volksraad de uitslag van het onderzoek inzake de sabotage op de „De Ruyter" zal worden medegedeeld. Daarna werd de motic-van-Lonkhuyzen in zake georganiseerd overleg bij de gouver- nements-marine welke motie door den re geeringsgemachtigde voor scheepvaart on aanvaardbaar was verklaard zonder hoof delijke stemming aangenomen. De Volksraad nam vervolgens de motie- Soeroso in behandeling betreffende de reser veering van leidende betrekking bij leger en vloot voor inheemsche krachten. De heer Roep merkt aangaande deze mo tie op, dat zij onjuist is en niet in het be lang van de defensie. De leidende krachten moeten uit het officierskorps voortkomen. De eenige weg, zoo zegt spr., is het aandrin gen op meer plaatsen bij de opleiding spe ciaal voor Nederlandsche onderdanen. Dn regeeringsgemachtigde voor oorlog merkt dan op, dat voor leidende functies er varen en volwassen krachten noodig zijn, waarvan de opleiding in Nederland dient plaats te hebben. De animo voor de K.M.A. te Breda is bij inheemsche jongelingen niet groot en ten aanzien van de opleiding bij het Koninklijke Marine-Instituut bestaat geenerlei beperking voor inheemschen. Na verder debat wordt de motie dan ge wijzigd en de woorden „leidende functies" worden vervangen door „officiersfuncties". De heer Soeroso verdedigt hierna zijn mo tie, onder groote belangstelling. Spreker zegt, geon bezwaar te hebben tegen opleiding in Nederland, maar dan moet de animo bij in heemschen door propaganda worden gesti muleerd. Ten slotte komt de motie in stemming en wordt verworpen met 35 tegen 12 stemmen. De begrooting van marine wordt dan met de nota's van wijzigingen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Luchtbescherming te Soerabaja Te Soerabaja is een luchtbeschermings conferentie gehouden, welke werd bijge woond door den gouverneur van Oost-Java en andere autoriteiten, vooraanstaande of ficieren uit militaire en maritieme kringen benevens door vertegenwoordigers van de Bataafsche petroleum Maatschappij, de Aniem en de Gas maatschappij. De kapitein der infanterie Boester zette uiteen, dat Soerabaja verdeeld is in vijftien sectoren, in welke sectoren hulpdiensten zijn georganiseerd. Het haventerrein vormt een apart gebied, waarvoor speciale maat regelen zijn getroffen. De eerste uitgaven ten behoeve van de inrichting der luchtbescherming worden ge raamd op 150.000 gulden. Aan boord van de „Van Goens" Aan boord van het s.s. „Van Goens", dat j.1. Donderdag van Telokbetong naar Merak voer, bevond zich, aldus het Bat. N.B., een politierechercheur, die een gevangene van Oosthaven naar Java transporteerde. Zooals regel is, was de gevangene geboeid. Omstreeks 3 uur 's nachts, toen alle dek passagiers in diepen slaap waren, zag de gevangene kans een mes te bemachtigen eigendom van den rechercheur waarme de hij zijn geleider verraderlijk een steek toebracht. De aangevallene schrok wakker, sprong op en trok zijn revolver, doch door bloedverlies zeeg hij neer en overleed on middellijk. De onverlaat sprong na zijn la ge daad te hebben gepleegd over boord. De „Van Goens" deed nog vergeefsche moeite om den gevangene terug te vinden, die met zijn geboeide handen uiteraard onmiddel lijk in de diepte verdween. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: matige tot zwak ke, westelijke tot zuidweste lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig regen, weinig veran dering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. 8arometerstud bedenmorgea 8 nor i 769 172 menschen uit Shanghai ge* ëvacueerd. De directie van de K.P.M. te Amsterdam heeft gisteren het volgende telegram van den gezagvoerder van de zich in de nabij heid van Shanghai bpvindende „Tasman" ontvangen: „Evacuatie gelukt. 75 vrouwen, 57 kinderen, 50 mannen. Liggen mo menteel ten anker zes mijl van Woo- sung, in afwachting van voorbij trekken typhoon." De directie deelt verder mede, dat de „Tasman", zoodra de typhoon voorbij is, naar Hongkong zal vertrekken. Een nader telegram meldt: „Nadat de evacuatie geslaagd was, werd de „Tasman" beschoten. Het schip werd echter niet ge troffen. Op een algemeen omroepsein, waar in gewaarschuwd werd, dat de „Tasman" werd beschoten, is het vuren gestaakt. Eerste Nederlandsche schip, dat Shanghai vermijdt. Naar wij vernemen zal het s.s. „Tjikem- bang" van de Java-China-Japanlijn, dat eenige dagen geleden van Daircn aan de Gele Zee naar het Zuiden is vertrokken, Sjanghai niet aanloopen, doch doorstoomen naar Hongkong. Tengevolge van de strub belingen in de genoemde Chineesche stad z.ijn er geen lichters te verkrijgen, zoodat het onmogelijk is te laden en te lossen. Bovendien ondervindt de vaart op de Jangtsekiang moeilijkheden. De „Tjikcmhang" is het eerste schip onder Nederlandsche vlag, dat Sjanghai vermijdt, naar aanleiding van de jongste strubbelingen in China. Voor de naaste toe komst zal het al dan niet aanloopen van deze haven van geval tot geval worden bekeken. Van groot belang voor de J.-C.-J- lijn is deze stagnatie overigens niet, vrant Sjanghai behoort voor de diensten dezer reerderij niet tot de voornaamste havens. De taak der „Van Galon." Ten aanzien van het zenden van den torpedojager „Van Galen" naar Shanghai verneemt de Msb. nog dat het niet de bedoe ling is, dat deze oorlogsbodem zelf Neder landers aan boord zal nemen. Het schip zal enkel, in dien dat noodig is, geleide verstrekken aan de booten, welke de vluch telingen van den wal naar de schepen op de rcede brengen, hetgeen ginds nogal een groote afsland betcckent, zeker in de huidi ge omstandigheden. Voor dit werk werd een torpedojager uiterst geschikt geacht en om die reden oordeelde men het niet noodig, een kruiser te zenden naar de Chineesche wateren. Jirniny Matlcrn nog niet opge- steqen. Van alle kanten ron- ken reddende vliegtuigen naar het Xoordcn. De Russische regceringscommissie voor de organisatie van de vluchten Moskou-Noord Amerika deelt mede: Dinsdag heeft men opnieuw zeer onduidelijk seinen gehoord van een zend-installatie, welke zou kunnen toebehooren aan het vliegtuig van Levanefski, de N. 209. Men kon echter niets ontcijferen. Het toestel van Zadkov maakte goede vorderingen op zijn tocht naar het Noorden Gisterochtend is hij uit Markowo langs de rivier de Anadyr in de Voorzienigheidsbaai aangekomen. Hij moest de voortzetting van zijn tocht naar Wellen echter uitstellen daar de dichte mist het lai\den in het bergachti ge gebied van het schiereiland Tsjoekotka onmogelijk maakte. Te Krasnojarsk is men gereed gekomen met de voorbereiding van de Poolvlucht van het tweemotoHge toestel van Gratzi- anski, die zich naar Dickson-eiland zal be geven om eveneens deel te nemen aan de nasporingen, met het toestel van Golovine, die te Kazan den bouw van een tweede ra diostation voltooit De reddingspoging van Mattern die te Fairbanks in Alaska klaar staat om op te stijgen, is uitgesteld wegens de dreigende weersomstandigheden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1