Britsch voorstel tot onzijdig maken van Sjanghai Sluipmoord in de Middellandsche Zee Chineezen in den aanval KIJKEN is KOOPEN bij CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Geen gunstig onthaal in Japan Tekort aan bacon* en exportspek Tegenoffensief bij Madrid verwacht DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937. 80e Jaargang. No. 10344. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. cr4*on Engeland, Frankrijk en de Ver- eenigde Staten als garanten van de belangen 'der Japansche kolonie. In verband met de besluiten van den gisteren te Londen gehouden ministerraad hebben de Britsche ambassadeurs te Tokio en Nanking instructie gekregen stappen te doen bij de Japansche en de Chineesche regeering met het oog op een neu- tralisatie van het gebied van Sjang hai. Men stelt voor, dat Japan en. China hun land- en vlootstrijd- krachten uit dit gebied zullen terug trekken en dat in ruil daarvoor Groot Brittanje zich zal belasten met de verantwoordelijkheid voor de bescherming der Japansche ingeze tenen, op voorwaarde dat de andere mogendheden, d.w.z. Frankrijk en de Vereenigde Staten daarbij be hulpzaam zijn. De afbakening van de te neutraliseeren streek zou het voorwerp vormen van een plaatse lijke bespreking. Men is te Londen van meening, dat dit voorstel de Japansche bewering op de proef zou stellen, dat de Japansche strijdkrachten slechts te Sjanghai opereeren teneinde de le vens en eigendommen der Japanneezen te beschermen. Aan den anderen kant zou Ja pan naar voren kunnen brengen, dat de in ternationale politie niet voldoende de veilig heid der Japansche onderdanen zou kunnen waarborgen, aangezien nog kort geleden 2 Japanneezen mishandeld zijn in de conces sie. Japansche kringen te Londen zijn van meening, dat het voorstel wei nig kans van slagen heeft, aange zien er een verdrag tusschen J#pan en China op denzelfden voet bestaat en omdat in het voorstel aan China gevraagd wordt zijn troepen terug te trekken uit een gebied, dat deel uitmaakt van zijn territorium. Men acht het ook onwaarschijnlijk, dat de Japanneezen er in zouden toestemmen zich uit Hongkioe terug te trekken, dat zij ver sterkt. hebben als militaire basis. Ofschoon men verwacht, dat de beide regeeringen het voorstel behoorlijk zullen bestudeeren, is het uiterst onwaarschijnlijk, dat het eenigcrlei practisch gevolg heeft. Eden is weer met vacantie gegaan, maar zal in contact blijven met Halifax die op het Foreign Office blijft. Het wordt steeds duide lijker, dat, tenzij de voornaamste weste lijke mogendheden, die belangen in China hebben, bereid zouden zijn tot geweld haar toevlucht te nemen, zij weinig actieven in vloed kunnen uitoefenen op de Japansche politiek in China. Daarom ook. al heeft Chi na een beroep op den Volkenbond onder oogen gezien, is het hoogst onwaarschijnlijk, dat China een dergelijke maatregel zal ne men. Japan zal weigeren. Niet ge neigd tot gelijktijdige terugtrek king van Japansche en Chinee sche strijdkrachten. Welingelichte personen te Tokio verkla ren, dat. de Japansche regeering een sympa thiek begrip heeft voor den Britschen wensch tot voorkoming van uitbreiding der vijande lijkheden van Sjanghai aangezien Japan even hegeerig is als ieder ander land de le vens en eigendommen van de buitenlandsche ingezetenen te Sjanghai, met inbegrip van de 30.000 Japanneezen. te beschermen. Zij wijzen er echter op, dat ruim 100.000 man geregelde Chineesche troepen, onder wie 27.000 man gewapende militietrocpen. thans de internationale nederzetting omringen, het geen een schending beteekent van de wapen stilstandsovereenkomst van 1932. Voorts wij zen zij er op, dat de ervaringen van het ver leden aantoonen. dat de beloften van de Chi neesche autoriteiten onbetrouwbaar zijn. in het bijzonder doordat de bevelen der bevel voerende Chineesche legerofficieren niet vol ledig nagekomen worden door de jongere of ficieren en de manschappen. In welingelichte kringen heerscht de opvatting, dat de Japansche re geering niet gunstig zal staan te genover welk voorstel ook. tot gelijk tijdige, tweezijdige terugtrekking der Chineesche en Japansche strijd krachten uit het gebied van Sjang hai onder zuiver mondelinge garan tie van een derde partij, dat een be hoorlijke druk zal worden uitge oefend op de Chineesche autoritei ten om hen te brengen tot uitvoe ring van de vastgestelde terugtrek king. Dezelfde kringen wijzen op de groote be leggingen van Japan in Sjanghai en op de daar aanwezige 30.000 Japansche ingezete nen. Zij verklaren, dat een volledige nako ming van de wapenstilstandovereenkomst van 1932 een onvermijdelijke voorwaarde is voor eenigerlei regeling. Ieder ander plan toont slechts gebrek aan behoorlijk begrip voor de werkelijkheden van het Verre Oos ten van den kant der voorstellers. China geen vertrouwen in En geland. In geloofwaardige Chineesche kringen wordt vernomen, dat het voorstel tot instel ling van een neutrale zone in Sjanghai zal worden verworpen. De Chineezcn zijn er van overtuigd, dat de Engelsch-Amerikaan- schc autoriteiten in een soortgelijke zone nooit hun toevlucht zouden nemen tot ge weld, wanneer inbreuk zou worden ge pleegd door de Japanneezen. Italianen torpedeeren Spaansche schepen Franco heeft ook duikbooten, zegt Stefani. Relaas van een Spaansch kapitein. De diplomatieke redacteur van het Itali- aanschc persbureau Stefani schrijft: Wij hebben reeds gelegenheid gehad erop te wijzen dit in verband met beschuldigin gen in de bolsjewistische en daarmee ver wante pers. die Italiaanschc duikbooten verantwoordelijk wilden stellen vmor het" torpedeeren van schepen van her roode Spanje in de Middellandsche Zee dat de nationale regeering te Burgos twee duik booten bezit. Gisteren erkende een Lon- densch blad, dat een Spaansche duikboot, die in de haven van Malaga was gezonken, is opgehaald en gerepareerd en aan de vloot van Franco is toegevoegd. Men geeft dus zelf van Engelsche zijde toe, dal Bur gos beschikt, over eigen duikbooten. (I-Iierbij valt op te merken, dat de wer kingssfeer en de snelheid dezer duikbooten dan toch wel bijzonder groot is. Want nau welijks is een schip benoorden Tunis getor pedeerd, of bij den ingang der Dardanellen treft een Russisch vrachtschip hetzelfde lot. merkt de N.R.Ct. op). De Manchester Guardian meent, dat de torpedeering van d^ Ciudad de Cadiz in de Engelsche zee de In lichtingen schijnt te bevestigen, vol gens welke de Italiaansche vloot opdracht heeft om elk schip, dat on der Spaansche vlag vaart, tot zin ken te brengen, voorzoover dat on gemerkt gebeuren kan. Het staat niet, vast, dat tic rechtschen ook maar een enkele duikboot bezitten, maar ook al hadden zij er, dan zou het nog moei lijk te gelooven zijn, dat zij in de Engelsche zee zouden patrouilleercn. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat een Italiaansche duikboot de Ciudad de Cadiz tot zinken gebracht heeft, zooals er ook niet aan te twijfelen valt, dat de Campeador door een Italiaansclien torpedobootjagcr in den grond geboord is. Aldus is. schrijft de Manchester Guardian, de bres. welke ontstaan is door het terug trekken van de Italiaansche en Duitsche vloot uit het controlestelsel maar al te wel gevuld. Op 13 Augustus j.1. werd wederom een Spaansch schip, de „Condo Dea Basolo", op geheimzinnige wijze in den nacht ge torpedeerd. Het ministerie van nationale verdediging te Valencia heeft medegedeeld, dat volgens het rapport van den kapitein van de ..Con do Dea Basolo" twee Italiaansche water vliegtuigen van het Savoia-type in den loop van den twaalfden Augustus over het schip vlogen. Den volgenden dag bevonden zich zes Ita liaansche oorlogsschepen ter hoogte van kaap Bon in dezelfde wateren als het Spaansche vaartuig. Kort daarna naderden twee, eveneens Italiaansche. slecpbooten de Con do Dea Basolo ter verkenning. Bij het vallen van de duisternis begaf zich een oorlogsschip naar het Spaansche schip en schoot er een torpedo op af. De Conda Dea Basolo zonk daarna op 36 graden 10 min. Noorderbreedte, 12 graden 52 min. Oosterlengte. De Italiaansche aanvaller was een torpe doboot van zeer nieuw type met twee schoorsteenen en twee dekken. Minister van Koloniën stelt vacantie uit In verband met den toestand in het Verre Oosten. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Weiter, zijn vacantie. die deze weck in zou gaan. uit gesteld in verband met den précairen toe stand in het Verre Oosten. Onze Rcgccring houdt in deze dagen voortdurend contact met de Indische Re- geering en den Nederlandschen vertegen woordiger te Sjanghai. Wanneer minister Weiter met verlof zal gaan. is nog niet bekend. De veehouderij- centrale in nood EEN KANS VOOB DE EXPOR TEURS-CONSENTHOUDERS. Naar het Hsb. verneemt, zijn de „orde ning in het varkenskot" en het export-mo nopolie van de Veehouderijcentrale weer eens vastgeloopen wegens een nijpend var kens- en spek-tekort voor uitvoer. Zooals men weet, is de baconbranclie se dert eenige jaren geheel in handen van de overheid, vertegenwoordigd door de Vce- houderijcentralc. Deze laat de varkens door crisisambtcnaren opkoopen en vervoeren naar de fabrieken, welke de dieren tegen aanbestedingsprijs slachten en tot bacon verwerken. De export van het eindproduct geschiedt door en voor rekening van de Centrale. Het particuliere bedrijf is dus geheel uitgeschakeld. Nu heeft do Engelsche regeering, met welke Nederland een z.g. vrijwillige invoer- contingentecring voor bacon is overeenge komen, onlangs o.a. ook aan óns land een kleine incidenteele verruiming toegestaan van circa 500 ton. De Centrale heeft hieraan echter niet kannen voldoen wegens een tekort aan varkens! De boeren heb ben n.1. zóó weinig vertrouwen in het beleid van dit crisislichaam, dat zij, aldus het blad, de teelt nog véél sterker hebben ingekrompen dan hun was voorgeschreven! Deze situatie heeft in Engeland bevreem ding gewekt en Regëeringscommissaris Lou- ves heeft er een reis naar Londen voor ge maakt, want men heeft reeds moeite, om het gewone contingent van 1200 varkens per week uit te putten. De selectie is op het oogenblik veel min der; er is dan ook veel minder slappe ba con beschikbaar, omdat zooveel mogelijk naar Engeland moet worden gezonden, waardoor de qualiteits-selectie wat ruimer wordt genomen. In de tweede plaats kan de Cen trale het Duitsche invoercontingent voor het derde kwartaal van ge zouten spek (1900 ton) niet uitput ten, omdat zij slechts een voorraad heeft van 500 a 600 ton! De exporteurs-consenthouders n.1. mogen alléén spek uitvoeren, dat zij van de Cen trale hebben gekocht. Wanneer zij varkens slachten, moeten zij het spek dus óf vast houden, óf in het binnenland verkoopen, óf aan dit crisislichaam verkoopen tegen offioiecl vastgestelde overnemings-prijzen. Deze bedragen voor de drie soorten A., B„ en C. resp. 56, 55 cn 53 cents per kilo, het geen véél te laag is in verband met de marktprijzen van de varkens. De binnen- landsehe spek prijzen bedragen dan ook resp. 70, 68 en 65 cents! Het gevolg daarvan is. dat er door exporteurs en anderen min der spek aan de Centrale ter overneming wordt aangeboden, zoodat dit lichaam thans een voorraad heeft, die onvoldoende is, om aan de export-behoefte te voldoen. Reeds in het vorige kwartaal begonnen de moeilijkheden, want de uitputting van het contingent moest worden uitgestrekt tot in het loopende kwartaal. Om uit deze impasse te geraken, zal de Centrale dus óf van den handel moeten bij- koopen maar dan tegen een veel hooge- ren prijs óf het Duitsche contingent niet uitputten, doch het is de vraag, of Duitsch- land daarmee genoegen zal nemen, want wij, gaat het Hsb. voort, meenen te weten dat de Centrale met Duitschland overeen is gekomen,om in het derde kwartaal b.v. A.-spck te leveren voor 61 cents per kilo! Duitschland zal er dus wel op staan, dat geleverd wordt! Een derde mogelijkheid zou zijn, dat de exporteurs hun eigen spek di rect mogen uitvoeren; tot dusver verkochten zij het aan de monopolie houdende Centrale, van welke ïij bet dan later duurder terug moesten koopen. Deze twee gevallen zijn, zegt het Hsbl. een reden temeer, om aan het staatssocia lisme en de ordeningspogingen ten aanzien van de varkens zoo spoedig mogelijk een einde te maken. Japan zendt nieuwe troepen De gevechten, welke gisteren tus schen de Japansche troepen en de strijdkrachten der Chineesche cen trale regeering in Shanghai geleverd werden, waren volgens Un. Press uitermate verbitterd, doch verliepen voor de Chineezen met tamelijk veel succes. Naar burgemeester Yoei verklaar de, zijn de Chineesche troepen op het oogenblik bezig, de Jang-Tse-Poe- wijk te omsingelen. Zij naderen de electrische centrale van Shanghai, waardoor de insluiting van Tsjapei door de Chineesche troepen zoo goed als voltooid is. Ten opzichte van de verdere ontwikkeling van den strijd was de burgemeester van Shanghai zeer hoopvol gestemd. Hij voor spelde o.a. een spoedige inneming van Hon- kioe, dat een van de Japansche operatie basissen is. Dc verliezen zijn volgens den burgemees ter aan beide zijden zeer hoog, echter het zwaarst aan Chineesche zijde, wijl de Chinee zen in het offensief zijn. Japansche versterkingen aan gekomen. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron te Sjanghai wordt vernomen, dat in de Jangs- te, ter hoogte van Ljoeho, zestien Japan sche transporten Japansche infanterie met tanks zijn aangekomen, tezamen met het Japansche vliegtuigmoederschip „Kga" met 80 vliegtuigen aan boord. Het gerucht gaat, dat de Japanners op een niet nader ge noemd punt aan den kant van Tsjekiang aan land zijn gezet. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat drie Japansche divisies op weg zijn naar den mond van de Jangste en dat heden met de ontscheping hiervan zal worden begon nen. Scheepsgeschut hervat het bom bardement van Sjanghai. Om acht uur gisteravond kwam het Ja pansche scheepsgeschut weer in actie om zich telkens met tusschenpoozen te laten hooren. De Japansche kanonneerboot, die tegenover de Nankingstraat ligt, vuurde ver scheidene schoten af in zuidelijke richting. Een Japansch vliegtuig heeft het Chi neesche militaire hospitaal van Tsjoensjoe, op 6 k.m. ten westen van Sjanghai, gebom bardeerd. Vier personen, waaronder de chef- geneesheer. werden gewond. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: zwakke tot matige zuidw. tot westelijke wind, ged. bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. barometerstand hedenmorgen S oor 768 Chineezen blokkeeren rivier de Wangpoe. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chi neesche troepen zes Japansche stoomsche pen in beslag hebben genomen en in de Wangpoe, hoven de Fransche nederzetting, tot zinken hebben gebracht, zoodat de rivier hier geblokkeerd is. Chineezen rukken op naar Pei- ping. Uit Japansche bron wordt vernomen, dat de troepen van de 30ste divisie der centrale regeering van Paotingfoe oprukken in dc richting van Peiping. Van het front van Nankau wordt aan den Japanschen staf gemeld, dat de Japansche troepen in het bergachtige gebied van Nan kau Tsjen acht kilometer zijn opgerukt. Japansch dreigement. „Japan sche marine zal Chineesche vloot vernietigen." Groot-admiraal Prins Foesjimi heeft gis terenmiddag een bezoek aan den keizer ge bracht. In de kringen der admiraliteit acht men de poging, die in den vorigen nacht is ge daan om het te Sjanghai liggende Japan sche vlaggeschip te torpedeeren, van zekere beteekenis. Men wijst er op, dat deze mis lukte aanval het eerste optreden der Chi neesche marine bij de vijandelijkheden be teekent, zulks in tegenstelling met 1932, toen deze marine bij het eerste incident te Sjang ha! in het geheel niet is opgetreden. De Japansche marine is vastbesloten, de Chineesche vloot te vernietigen, indien deze zou doorgaan met tegen de Japansche strijd krachten op te treden. Deskundigen van het Japansche ministerie van marine schat ten de sterkte der Chineesche vloot op 111 eenheden van in totaal 70.000 ton. SPANJE Nationalisten verkorten afstand tot Santander. Radio Espana deelt mede, dat vol gens gistermiddag om vijf uur op het groote hoofdkwartier te Sala- manca ontvangen berichten de na tionale troepen aan het Santander- front Barena hebben bezet, een plaats, welke achttien kilometer ten Noorden van Reinosa en veertig ki lometer van Santander ligt. Radio Espana voegde hieraan nog toe, dat 1700 miliciens der regee- ringstroepen den afgeloopen nacht zich bij de nationalistische linies hebben aangemeld. Het is ccn verrassing geweest voor de deskundigen, dat Franco zijn aanval op Santander vanuit het Zuiden is begonnen. De nationalisten zijn er nu in geslaagd na de verovering van Reinosa een bergketen van groote strategische waarde te bezetten. Zij moeten echter nog een zwaar verdedigd gebergte passceren, dat evenwel lager is. Uit Santander kwamen gisteravond van regeeringszijdc optimistische berichten: de linksehen zouden in de heuvels van Valde- torre en Cruz del Marquez. nagenoeg op de grens van dc provincies Santander en Pa- lencia, Italianen en Moorcn een nederlaag hebben toegebracht. Details ontbreken ech ter. Dat de toestand in het Noorden ernstig is, blijkt uit de Madrileen- sche pers. El Socialista publiceert een artikel, waarin wordt betoogd dat Santander geholpen moet wor den. *t Blad ontwikkelt de idéé dat een offensief moet worden ingezet, overeenkomend met dat op Brunete, waardoor Franco troepen van het front van Santander zou moeten weghalen. Naar de meening van militaire waarnemers kondigt de terugkeer van Miaja naar Madrid waarschijn lijk een groot offensief der regee ring aan het Madrileensche front aan, dat tevens moet dienen als tegenwicht tegen het offensief van Franco's troepen voor Santander. Van de zijde der Valencia-regeering wordt volgens Un. Press beweerd, dat de organi satie van een zoogenaamd „volksleger" snellen voortgang maakt. Reeds zou dit leger 300.000 man tellen, welk aantal spoe dig tot een half millioen zal stijgen. Volgens ontvangen berichten heeft gene raal Miaja zijn ouden strijdkreet „Zij zul len niet passeeren" gewijzigd in „Wij zul len passeeren", hetgeen bewijst, dat hij voornemens is. aan te vallen. Het gereorganiseerde „volksleger" zou uit 120 Spaansche brigades (ruim 300.000 man). 12 internationale brigades (mee,r clan 30.000 man) en 100.000 jonge soldaten, dien nog opgeleid worden, bestaan Hieronder zijn begrepen de aanvallende strijdkrachten in de gedecimeerde internationale brigades, die sedert het uitbreken van den burger oorlog 15.000 a 20.000 man moeten hebben verloren.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1