Kaar een Kederlandsch Scotland Yard Uit noodweer zijn vijand doodgeschoten Banketbakkerij verbrand Crisisraad herboren De Middenstand en de Vestigingswet Tramtrein ontspoord Felle brand te Rotterdam Ncderlandsch stoomschip in aanvaring Da ..Jïtckir middenweg ALKMAAR. Brandweer rukt met groot ma teriaal uit. Bewoners bijtijds gered. Een hevige brand heeft heden nacht de groote banketbakkerij van den heer D. C. Cramer, staande aan het Ritsevoort te Alkmaar, geheel in de asch gelegd. De brand werd te ruim één uur door de vrouw des huizes ontdekt, die door het knetteren der vlammen wakker werd. Zij kon nog juist de overige huisgenooten, w.o. een zieke vrouw van 81 jaar, op het vuur opmerkzaam maken, zoodat allen zich tij dig in veiligheid konden stellen. De brandweer rukte met drie auto's en een motorspuit uit en tastte het perceel van alle kanten aan. Hoewel het twee verdiepingen hoogc per ceel van onder tot boven in vlammen stond gehuld, wist men toch den brand te stuiten. Om twee uur was het gevaar voor uitbrei ding geweken. De gehcclc zaak was .toen uitgebrand. Óm half vier kon bet groote materiaal van de brandweer inrukken, waarna men met de nablussching een aanvang maakte. De schade wordt door verzekering gedekt. Een bedrag van f 1400 is o.m. in de vlam men verloren gegaan. Eenige belendende perceelen bekwamen waterschade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De minister van economische zaken heeft besloten tot wederinstelling van den cri sisraad, waarin onder zijn presidium zitting hebben de secretarisgeneraal van het de partement van economische zaken, Mr. Dr. A. A. van Rhijn, de directeur-generaal van handel en nijverheid, Dr. H. M. Hirschfcld, de directeur-generaal van den landbouw, Ir. A. L. H. Roebroek, de regceringscommissa- ris voor den akkerbouw en de veehouderij, Ir. S. L. Louwes en de regeeringscommis- saris voor handel en nijverheid, Dr. W. L. Groeneveld Mcyer. Deze raad, welke eenmaal per week vergadert, heeft ten doel het bespre ken van de belangrijke aanhangige economische vraagstukken en in het bijzonder het coördineeren van de be langen van landbouw eenerzijds en handel en industrie anderzijds. Gelijk bekend heeft deze raad ook onder het eerste ministerschap van Mr. Steen- berghe beslaan. Dc gunstige ervaringen, destijds opgedaan, hebben don minister doen besluiten den crisisraad weder in te stellen. MEN IS NOG VRIJ OM EEN ZAAK TE BEGINNEN. Uit tallooze vragen, die haar van de zijde van middenstanders en toekomstige mid denstanders bereiken, blijkt dfe Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, dat ton aanzien van do vestigingswet voor het kleinbedrijf allerwege nog misverstand heerscht. De Kamer verzoekt ons te willen mede- declcn. dat deze Wet wel in werking is getreden, maar op een bepaalde tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid eerst van toepassing zal worden, nadat bij Algcnieene Maatregel van Bestuur deze tak is aancewezen. Eerst op het moment der halve dat op deze wijze b.v. de bakkers, kappers, kruideniers of andere met name genoemde bedrijfstakken zijn aangewezen zal het èn dan alleen in dezen tak verboden zijn een inrichting zonder ver gunning der Kamer van Koophandel te vestigen. Tot op dat oogenbllk Is een Ieder nog geheel vrij een bedrijf in welke branche ook te vestigen, afgezien natuurlijk van andere wettelijke en op onderlinge afspraken berustende bepalingen. Nadere inlichtingen, b.v. ten aanzien van de bewijsmiddelen, dat een inrichting reeds vóór de afkondiging van een even- tuecle Maatregel van Bestuur was geves tigd. worden door de Kamer voornoemd gaarne verstrekt. Beursvacantie Voorstel door Vereen, voor den Effectenhandel aangenomen. Op de effectenbeurs te Amsterdam werd gisteren door de leden van de Vereeniging voor den effectenhandel gestemd over het voorstel om Maandag 30 Augustus als va cant icdag te beschouwen en de effectenbeurs op dien dag dus gesloten te houden. Dit voorstel werd niet 212 stemmen vóór en 27 stemmen tegen aangenomen, zoodat de ef fectenbeurs behoudens de toestemming van den minister van Financiën, op 30 Augustus as. gesloten zal zijn. Groote materieele schade. Gisteravond omstreeks half zeven is bij de brug over het Oranjekanaal te Noord- Barge, een tramtrein van de eerste Drent- sclie Stoomtram-Maatschappij ontspoord. Dc trein bestond uit elf wagons van tien ton en was geladen met hoogovenslakken, bestemd voor den nieuwen weg ZwceloKlazicna- veen. Do tweede wagon liep voor den ter plaatse liggenden wissel uit de rails en de derde wagon ontspoorde eveneens. Doordat de koppelingen van de ontsporende wagons braken, bleven de locomotief en dc andere wagons in het spoor. Dc trambaan werd over een af stand van meer dan honderd me ter totaal vernield en het verkeer was dientengevolge geheel geblok keerd. Een pleziertram uit Hoogcveen, die gister middag een vijftigtal bezoekers naar het die renpark te Einmen had gebracht, kon door de ontstane ravage niet terugkeeren. Met autobussen van de tramwegmaatschappij werden dc passagiers naar Hoogeveen terug gebracht. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij dc ontsporing niet voorgedaan. De materieele schade is echter vrij groot. Over de oorzaak van het gebeurde tast men vooralsnog in liet duister. De machinist van de tramtrein kon daarover niets zeggen. Auto te koop Gestolen goed gedijt niet. Zaterdagmiddag is op het Damrak te Amsterdam een personenauto gestolen. Gis terenmiddag kreeg de politie een seintje, dat in Amstelveen een auto, die daar in een garage was gestald, op eenigszins geheim zinnige wijze te koop werd aangeboden. Twee politiemannen in burger togen er heen en deden zich als gegadigden voor. Bij on derzoek van den wagen bleek deze van een kersversch nummerbord te zijn voor zien, terwijl de nummers van de carrosserie en van den motor waren weggehakt.. Het signalement van de auto klopte overigens met dat van den gestolen wagen. Het gevolg laat zich denken: In het bu reau-Raampoort wachten twee mannen hun strafvervolging af. Biggenmerken Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 2 tot 7 Augustus 37.000 (vorige jaar 49.107) bedroeg. Van de toekenning 1937 zijn tot. 7 Aug. in totaal 1.025.555 (v. j. 207.068) merken aan gebracht. MR. OUD REDACTEUR VAN „DE OPBOUW". Oud-Minister Mr. P. J. Oud is toegetreden tot dc redactie van „De Opbouw", democra tisch tijdschrift voor Nederland en Indic. „Politie zij uitsluitend Rijkszorg" BELANGWEKKEND RAPPORT VAN COMMISSARIS SCHREUDER. DEPARTEMENT VAN JUSTITIE EN POLITIE OP KOMST? De Amsterdamsche commissaris van po litic W. H. Schrcuder hoeft aldus een prae- advies uitgebracht over dc vraag, of wijzi ging der organisatie van het politiewezen ten plattelande gewenscht is en, zoo ja, waarin deze dan zou bestaan. In deze uitvoerige studie geeft commis saris Schrcuder eerst eenige historische bij zonderheden, om die als volgt samen te vatten: Vertoonde het Napoleontische tijd perk een sterke centralisatie van het poli tiewezen, de onmiddellijk daarop volgende periode liet het tegendeel zien; de toen gede monstreerde geringe regeeringsbemoeiing en de aan dc plaatselijke besturen grootcn- decls overgelaten waardeering waren even- zoovele bewijzen van de miskenning van het nut en den steun van goed georganiseerde cn geoutilleerde politic. In steeds groeiende mate is echter ingezien, dat de politie een insti tuut is, zonder welker gezag en macht het bestaan van den Staat, in welke betcekenis men dit begrip ook wil opvatten, een zijner hecht- ste pijlers zou ontberen. Drama op den dijk van Groede voor het Hof. Procureur-generaal vraagt ont slag van rechtsvervolging. Voor het Gerechtshof te s-Gravenhage diende gisteren de strafzaak legen den 36- jarigen landbouwer F. J. G. te Groede, die wegens doodslag door de Middclburgsche Rechtbank veroordeeld is tot een gevange nisstraf van#vijf jaar. G. heeft op 4 Maart j.1. te Groede een re volverschot gelost op den landarbeider van de W„ die daardoor vrijwel op slag is ge dood. De voorgeschiedenis van dit drama was ongeveer als volgt. Tusschen den verdachte cn den landbou wer A. A. D. te Breskens bestond een vcete over een stuk land. Meermalen werd ver dachte door D. lastig gevallen en door diens arbeiders uitgescholden. Ook de ver- slagene van de W. was knecht bij D. en volgens de beweringen van verdachte zou hij door zijn baas zijn opgezet om geza menlijk verdachte aan te vallen. Op den bewusten dag hebben D. en van de W. op den Hoogen Dijk te Groede ver dachte ontmoet en wat er nu precies is voorgevallen, is moeilijk te reconstrueeren, doch de gebeurtenissen eindigden met het doodelijkc schot. Zij wachtten hem op. Kosteres ontdekt rooden gloed. Houtopslagplaats aangetast. Gisteravond omstreeks elf uur is .brand ontstaan in oen opslagplaats van do triplcx- cn fineerhouthandel van de firma D. P. Brugman in de Nozemanstraat 14a te Rot terdam. Door krachtig ingrijpen heeft de brandweer in een half uur het vuur met zeven stralen op de waterleiding kunnen blusschcn. De schade is niet aanzienlijk. Omstreeks elf uur hoorde de kos teres van de naast de opslagplaats gelegen Luther-kapel, juist toen zij zich naar bed wilde begeven, glas gerinkel. Zij vermoedde, dat er iets niet in orde was en toen zij aan do achterzijde poolshoogte ging nemen, ontdekte zij veel rook en een roo den gloed. Zij maakte toen direct alarm. De opslagplaats, die geheel ingebouwd tusschen de huizen ligt, kan bereikt wor den via een betrekkelijk smalle poort, wel ken eveneens geheel overbouwd is. Aan het eind van de opslagplaats bevindt zich de werkplaats, welke breed er uitloopt. Aan de linkerzijde van het pand ligt de Luther- kapel, welke ongeveer 400 zitplaatsen heeft In verband met het feit, dat er in dit lo- De evolutie, waarin dit onafwijsbare feit zich openbaarde, heeft zich tot aan de inwerkingtreding van dc gewijzigde Ge meentewet bepaald tot verbetering van het politiewezen (instelling Kon. Marechaus see, Rijksveldwacht en gemeentepolitie) en poging tot unificatie (Staatscommissie Po litiewet). Dat de lot stand gekomen regelingen alge meen tevredenheid en voldoening hadden geschapen, kon echter allerminst worden getuigd; telkens wanneer de gelegenheid zich voordeed, verhieven zich en blijven zich de stemmen verheffen tot verdere re organisatie van het geheele politic-apparaat en wel in dien zin, dat daarvan het grootst mogelijke nut cn het volle effect kon wor den verwacht. Dc schrijver wijst er dan op, dat dc sinds 1931 geldende wettelijke re gelingen o.m. deze figuur hebben doen ontstaan, dat de dienstbaar heid van de plaatselijke politie aan dc Rijkspolitic nauwkeurig is om schreven, dat deze plaatselijke po litie tevens aan het gezag van den minister en de fungeerende directeu ren van politie zijn onderworpen, dat in de bebouwde kommen der ste den de Rijkspolitiezorg voornamelijk door de plaatselijke politie wordt uitgeoefend, doch dat de organisatie der plaatselijke politic niet een lijn laat zien, zooals die bij de Rijkspo litie kan worden getrokken. Ook in andere opzichten kan moeilijk van uniformiteit worden gesproken in gemeen telijke politie-aangelegenhcden. Schrijver betoogt dan uitvoerig hoe de slagen afkomstig moeten zijn geweest. Veld wachter van der Vlugt, die van de plaatse lijke toestanden te Groede op de hoogte is, deelde mede, dat van de W. al eens ge waarschuwd is om G. met rast te laten. „Het was m'n vriend niet." Daarna verscheen de landbouwer D. als getuige. Deze verklaarde, dat inderdaad de ver- slagene een hekel aan verdachte had. Waarom, wist getuige niet. President: „En was u verdachte niet kwaad gezind?" Getuige: „Nou, het was m'n vriend niet, maar ook niet m'n vijand." Evenals voor de rechtbank te Middelburg verklaarde getuige voorts, dat hij gezien heeft, dat van de W. verdachte heeft opge wacht cn dat hij zelf, in een droge sloot zittende, het geheele tafereel heeft gadege slagen. Is D. op den dijk geweest? Op dit belangrijke punt loopen de lezing van verdachte en die van getuige uiteen. Verdachte beweert, dat D. op den dijk is geweest cn hem met een spade heeft be dreigd. D. zelf houdt vol, dat hij in de sloot is blijven zitten. Uitvoerig ging het Hof aan de hand van een situatie-schets op dit punt in, doch tot volledige" klaarheid kwam dit vraagstuk niet. President: „Hebt U van de W. nooit aan gespoord om G. af te ranselen? Getuigde beweerde dat nooit gedaan te hebben. Ook uit het verhoor van de andere getuigen was liet. zeer moeilijk op te ma ken of D„ nu wel of niet op den dijk is ge weest. In zijn requisitoir zeide dc procureur-ge neraal, Mr. A. Rombaeh, dat verdachte een schot in de lucht had kunnen geven, of den revolver naar de boenen van het slacht offer had kunnen richten. Een beroep op noodweer gaal dus niet op. De, procureur-generaal achtte den ver dachte niet strafbaar en wel omdat hier sprake is geweest van noodweer exces. Verdachte is zoo in het nauw ge-% dreven en voelde zich zoo bedreigd, dat hij in een dusdanigen gemoeds toestand is gekomen, dat hij de gren zen van de „noodzakelijke verdedi ging" heeft overschreden. Spr. vorderde daarom ontslag van rechts vervolging. kaal vaak vergaderd wordt, is er aan de achterzijde veel ruimte gelaten waarop nooduitgangen uitkomen. Hier kon de brandweer dan ook het vuur gemakkelijk aantasten, aan den anderen kant was het vuur ook te bereiken, via een poort, welke aan de linkerzijde van de opslagplaats toe gang geeft tot de Ebonhaëzerschool, een Christelijke schippersschool. Omwonenden gewekt. In den aanvang liet zich de brand zeer ernstig aanzien. Een verstikkende rook hing niet alleen in de belendende panden, maar belemmerde ook het uitzicht in de Nozemanstraat en zelfs in dc Vierambacht- straat. De omwonenden zijn dan ook, daar men uitbreiding van den brand vreesde, gewekt. De brandweer bestreed met In totaal 7 slangen op de waterleiding het vuur. Personeel van de afdeeling brandblusch- middelen heeft met rookmaskers een onder zoek in het brandende pand ingesteld cn een aanvang gemaakt met het blusschings- werk. dat aanvankelijk zeer door den rook werd bemoeilijkt. De brandweer had, toen zij het vuur eenmaal aan alle kanten bad ingesloten, de brand spoedig onder de knie. Na een half uur konden de verschillende slangenwagens successievelijk inrukken. De schade is zeer beperkt gebleven, een partij fineerhout is verloren gegaan. De omliggende panden, vooral het boven huis en de Lutherkapcl, waardoor de slan gen werden geleid, hebben waterschade op- geloopen. bestaande wettelijke bepalingen de unifor miteit in den weg staan. Het schrijven concludeert dan: Er dienen te worden ingesteld een algemeene Rijksrecherche-cen trale en in bepaalde gemeenten rayon-centrales; deze laatste voor wat betreft den recherche- en vei ligheidsdienst té plattelande. In de rayon-centrale zijn Rijks- en plaat selijke politie vereenigd. Alhoewel den Commissaris der Koningin, den burgemeester gehoord, om advies moet worden gevraagd, is het de Minister van Justitie die ook te de- Voor de Portugeesche kust. Ernstige schade. Geen gevaar Het radiostation van Casablanca heeft gisteren noodseinen opgevan gen van het Nederlandsche stoom schip „Willemsplein", dat tijdens mist in aanvaring is gekomen met het Grieksche stoomschip „Evdokia" De positie van de „Willemsplcin" was 41 graden 31 min. n.b. en 9 gr. X 34 min. w.1. Dit is 50 mijl buiten de Portugeesche kust ten Zuidwes ten van Oporto. Van de directie der recdcrij vernemen wij nader, dat zij van den kapitein van de „Willemsplcin", den beer R. Schaap, een telegram heeft ontvangen, waarin liij mede deelt, dat het'Schip tijdens mist in den vroe gen ochtend in aanvaring is gekomen met het Grieksche stoomschip „Evdokia". De „Willemsplein" kreeg een gat boven dc wa terlijn en schade aan dc machines. Aange zien de zee kalm is, bestaat er in het ge heel geen gevaar. Dc „Willemsplein" was Zaterdag in ballast van Rotterdam naar Lissabon vertrokken. Het schip zal op eigen kracht de reis daarheen voortzetten en er rcparcercn. De „Willemsplcin" behoort toe aan de N.V. Scheepvaart Mij. Millingen to Rotter dam en heeft een bruto inhoud van 5489 ton. liet. jschip is in 1910 gebouwd. Volgons een bericht uit Lissabon heeft de Evdblcia" eveneens ernstige schade op- geloopen. Uit schip is thans op weg naar Leixoes, terwijl de eveneens beschadigde „Willeinsplcin" koers zet naar Lissabon. OP WEG NAAR GROOTVADER DOODGEREDEN. Gistermiddag om vier uur is in de Nieuw st, raat te Iloensbroek een driejarig meisje door een vrachtauto overreden en op slag ge dood. Het. kind was op weg naar grootvader, die. in genoemde straat woont. De vader had de kleine even losgelaten, om het meisje op haar grootvader, die stond te wachten, toe te laten loopen. Een oogenblik daarna is het ongeluk gebeurd. Onderweg Is 't mid den van den weg niet de gulden midden weg, maar juist de „foute middenweg"! (Op wegen met vier rijbanen moet men steeds zooveel moge lijk rechts houden en alleen op de midden- baan komen bij het Inhalen. En op de lin kerweghelft? Daar— nooit!) De schrijver betoogt dan, dat ten aanzien van de plaatselijke politiezorg in het alge meen en die van het platteland in het bij zonder verbetering wenschelijk is en wijst vele fouten aan, die zich dienaangaande laten constateeren. Commissaris W. H. Schreuder geeft ten slotte een ontwerp, waarin de door hem wenschelijk geachte reorganisatie zou zijn verwerkt. De Politie aldus leest men zij uitsluitend Rijkszorg, er zij slechts één politie, mul. de algemee ne of Rijkspolitie. De Rijksveldwacht en de Kon. Marechaussee worden, naar bij of krachtens de wet te stel len regelen, in het nieuwe korps op gelost. Dc politie ressortecrc onder hetzelfde departement als dat der Justitie; de naam van het departe ment luide: Departement van Justi tie en Politie. zer zake de vereischte voorschriften geeft. De positie van den burgemeester als opsporingsambtenaar en als hulp-officier van justitie, verdLent mede ter zake van zijn vervanging, als zoodanig, sterk de aandacht. De aanwijzing van Rijkspolitie vaan een gemeente, alleen omdat deze financieel niet bij machte is met eigen personeel in haar politiezorg te voorzien, duidt op gemis aan voorkeur bij den wetgever van plaatselijke boven Rijkspolitie; hij geeft zelfs zijn afkeu ring te kennen, daar hij voor de Rijkspoli tic bode- of andere administratieve gemeen tediensten verbiedt. Het hoofd van het departement zij te vens het hoofd der politic. Het korps der politie zij samengesteld uit: een dir.-genoraal hfd.commissarissen, commissarissen, hoofdin specteurs, inspecteurs, brigadiers, recher- chers en agenten van politie. De aanstelling, de schorsing cn het ontslag van de leden, van het korps geschieden door dc Kroon, c. q. door den minister van Justitie en Po litie. Dc aanstelling cn beëediging van het politiepersoneel golden voor liet geheele grondgebied des Rijks. Bij de detailleering van dc organisatie van den inwendiggn dienst voor deze alge meene rijkspolitie, brengt de schrijver dan ten slotte ook onder de aandacht, dat. de opleiding, bewapening en uitrusting van 't bezoldigde politiepersoneel te laste dienen te komen van het rijk. Bader zonk in de diepte weg Hulpgeroep baatte niet. Gisterenmiddag omstreeks kwart voor vijf gingen de tweelingbroers Nuse met een vriend nabij het havenhoofd te Harderwijk waar het krachtens politieverordening ver boden is te zwemmen, baden. Op een gege ven oogenblik zonk een der tweelingbroers weg. Ilij riep nog om hulp, maar de ande ren beschouwden den kreet niet als ernstig, tot zij do verschrikkelijke werkelijkheid gewaar werden. Toen was het echter tc Iaat, Na anderhalf uur hebben visschers liet lijk met de kuil opgehaald. De president van het gerechtshof, mr. D. Lodder, liet allereerst verdachte zijn lezing over het. geval geven. Deze beweerde, dat hij, op .den dijk aangekomen, D. en van de W. heeft ontmoet, die hem met een stok te lijf wilden gaan. Verdachte heeft nog ge tracht terug te koeren, doch do beide man nen sneden hem den pas af. Naadnt hij verscheidene slagen te pak ken heeft gehad, is verdachte zoo hang ge worden, dat hij in zijn doodsangst heeft geschoten, met het bekende noodlottige ge volg. G. heeft zich later zelf hij de politie aan gegeven. Dr. Jongsma uit Groede, die ver dachte kort na het gebeurde heeft onder zocht. heeft inderdaad striemen en blauwe plekken op rug en schouders van ver dachte geconstateerd, welke van zware stok-

Schager Courant | 1937 | | pagina 2