Op bezoek bij Mahatma Gandhi SPORTNIEUWS Zoon van Mussolini doet mee aan vliegwedstrijden Van Egmond slaat van Vliet in de sprint Nieuw Europeesch record 110 .M. horden Protestenregen te Berlijn Nederland -Duitschland 1-1 Donderdag 19 Augustus 1937 Tweede blad EEN VOLKSLEIDER IN EEN LEE- MEN HUT. REINHEID VAN GEDACHTE VÓÓR ALLES Een Weensch journaliste heeft tijdens een bezoek aan Britsch-In- dië de gelegenheid gehad den groo- tcn Britsch-Indischen vrijheidsapos tel, Mahatma Gandhi te intervie wen. Aan haar relaas ontleenen wij in onderstaand artikel enkele in teressante bijzonderheden. Wie het Britsch-Indische rijk betreedt en zich tijdens zijn oponthoud niet tot de En- gelsche kringen beperkt, die zal al heel spoedig den geweldigen invloed bemerken van dien ecnen man, die weliswaar geen enkele officieele functie in het politieke leven bekleed en zelfs geen lid is van of zitting heeft in het Engelsch-Indische con gres, maar die desondanks door vele milli- oenen menschen, Hindoes en Mohammeda nen beschouwd wordt als dè groote leider van het Britsch-Indische volk: Mahatma Gandhi. Men moet de bewonderende, bij kans afgodische vereering waarmee zijn naam wordt uitgesproken van nabij heb ben meegemaakt, om te begrijpen, wat Gandhi voor dit land betcekent. De Mahatma noodigt mij uit. De gedachte om Mahatma Gandhi per soonlijk eens te kunnen ontmoeten, aldus de Weensche journaliste, was mij tijdens imijn reis als een groote. zij het nagenoeg onvervulbare wcnsch bijgebleven. Des te ge lukkiger voelde ik mij dan ook, toen mij op •zekeren dag een allervriendelijkste uitnoo- diging van den Mahatma bereikte, om hem te bezoeken en ecnigen tijd zijn gast te zijn. Op het station te Wardha werd ik opge wacht door Dr. Desai. Gandhi's secretaris, die zich in gezelschap van enkele andere heeren bevond en toen ging de tocht in de, met de nationale vlag getooide auto verder naar het van de wereld afgezonderde dorp Saesgaon, dat sedert een drietal jaren door Gandhi als zijn residentie werd gekozen. Er zal waarschijnlijk geen man ter we reld te vinden zijn die den roem van een Gandhi bezit en die zóó bescheiden gehuis vest is: temidden van een omheind stuk land verheffen zich een paar schamele, lage hutten van leem en in een van deze hut ten bewoont Gandhi een vertrek. In een hoek van deze kale, wit gekalkte kamer, zat hij, gehurkt op den grond, een meisje te dicteeren, dat links naast hem eveneens op den grond zat en aanteekeningen maakte. Een eenvoudige lessenaar met wat boeken en paperassen bin nen zijn bereik... ziedaar de heele inventaris! Met. zachte maar hartelijke stem heette Gandhi mij welkom en bood mij een plaatsje aan dicht bij hem, bedacht dan echter waarschijnlijk plotseling mijn Euro- peesche gewoonten en keek om zich heen naar een of andere zetel. Maar intusschen was ik al naast hem op den grond gaan zitten en direct begon hij al met een ze kere geestdrift en vroolijkheid te babbelen, alsof het een lieve oude oom van mij was, die ik in geen jaren gezien had. Gandhi informeert naar mijn indrukken ïn dit. land en naar gemeenschappelijke •kennissen. Hij toont een bijzonder warme belangstelling voor het leven van de Britsch-Indische studenten-kolonie in Wee- inen en hij laat zich alles over de jongens vertellen. Hij spreekt er zijn spijt over uit dat hij destijds, tijdens zijn reis door Eu ropa niet in de gelegenheid was naar ;Weenen te komen, omdat hij plotseling werd teruggeroepen. Gandhi's uiterlijk. Tijdens dit gesprek heb ik op mijn gemak gelegenheid zijn uiterlijk te bestudeeren en in mij op te nemen. Wie Gandhi slechts „uit de krant" kent, maakt zich beslist een verkeerde voorstelling van dezen man. Weliswaar vertoonen al die portretten zijn kale schedel en zijn scherp geteekend pro fiel, maar wat zoo sterk op den voorgrond treedt en in die portretten niet tot uit drukking komt, dat is de blik van zijn don kere, levenslustige oogen, de rustige na tuurlijkheid van zijn houding en de goed heid die uit al zijn bewegingen spreekt en die zijn heele persoon kenmerkt. Zijn li chaam is slechts met de witte „Khadar", een groote doek uit zelfgeweven linnen be dekt en laat hier en daar iets doorschijnen ,van zijn koffiebruine huid. Temperamentvolle stem. Gandhi spreekt buitengewoon gemakke lijk en hij kent uitstekend Engelsch. Zijn stem is temperamentvol en innemend, zijn woordenstroom verraadt de gewoonte om zijn gedachten in oratorischen vorm te klee- den, zonder „gemaakt" te worden. Na een gesprek van ongeveer een uur verliet ik hem en maakte ik in 'n andere, niet minder eenvoudige hut kennis met een der interes santste peisoonlijkheden uit zijn naaste om geving. Een zijner discipelinnen. Het is een Engelsche, Miss Slade, de dochter van een vooraanstaand Engelsch marine-officier. Ik trof haar toen ze juist bezig was om kleine boerenjongens het spinnen te leeren. Bijzonder interessant was wat zij mij ver telde over haarzelf en over de omstandig heden waaronder zij een toegewijd volgelin ge van dezen man geworden was. „Ik had een van Gandhi's boeken gele zen", vertelde zij, „en ik gevoelde een dringende behoefte om in de omgeving yan dezen man te mogen leven. Toen Gandhi in Europa was, be zocht ik hem in Zwitserland en maakte hem zijn wensch kenbaar. Maar hij stuurde mij eerst naar huis en ried mij aan om enkele jaren in mijn gewone omgeving te blijven leven, zij het in den geest van zijn leer. Eerst later, wanneer ik er van overtuigd was, dat -mijn wensch inderdaad een dringende behoefte •bleek, dan moest ik komen." Ik vroeg hoe Miss Slade's familie daar tegenover stond. „Ik ben mijn vroegere omgeving volkomen vergeten", verklaarde zij, ik ben als herboren en voor mij bestaat het verleden niet meer. Ik ben gelukkig en tevreden." Weinig eischen. Wat een dergelijke uitspraak beteekent, kan ongetwijfeld slechts hij begrijpen, die, als ik, de buitengewoon primitieve verhou dingen waaronder Gandhi's volgelingen leven met eigen oogen gezien heeft. Miss Slade draagt het haar heel kort geknipt, haar kleeding onderscheidt zich in niets van die der armste boerenvrouwen en haar voetzooien zijn hard als leer door het gere gelde barrevoets loopen. Gandhi zelf en zijn vrienden slapen het heele jaar door in de open lucht op een dun matje en een enkele wollen deken. Welke een ongeloof lijke kracht moet er van dezen man uit gaan, wanneer een verwende vrouw uit de beste Engelsche kringen in zulk een leven geluk en tevredenheid vindt! Uit alle gesprekken kon ik opmaken, dat de kern van Gandhi's leer de gedachte van geestelijke en lichamelijke reinheid is en dat zijn geheele leer erop berust deze rein heid te doen zegevieren over alle hartstoch ten en begeerten van het menschelijke be staan. Met de versche indrukken over zijn ide aalstaat en in het bewustzijn van de enorme kracht en de groote beteekenis van zijn ideeën, verliet ik dezen merkwaardigen vrijheidsapostel GANDHI, bezig katoen te spinnen. Acht Italianen startklaar voor Istres—Damascus—Parijs. Acht van de negen Italiaansche vliegtui gen, die aan de luchtrace IstrcsDamascus Parijs zullen deelnemen, zijn van het vliegveld Montecello opgestegen en te Is trcs aangekomen, meldt Un. Press. Een der toestellen wordt bestuurd door een zoon van den Duce, Bruno Mussolini. Volgens de laatste berichten, zullen naar het Hsb. meldt, de vier ingeschreven Fran- sche vliegtuigen zich hedenmiddag voor 3 uur te Istres bevinden, zoodat zij aan den wedstrijd kunnen deelnemen. De vier vliegtuigen zijn de volgende: Caudron Typhon, met twee motoren, en Rossi en Codos aan boord; een viermotori ge Bloch onder commando van luitenant kolonel Frangois: eèn viermotorige Farman, bestuurder Guillaumet, en een tweemotorige Air-Couzinet, onder commando van Du- bourdin. De vijf Italiaansche Savoïa-Marcheti's heb ben als hoofdbestuurders Tondi, Biseo, Fiori, Lippi en Capirii. Deze vliegtuigen hebben drie motoren. De twee driemotorigc Fiat s worden bestuurd door Gaeta en Rolandi, ter wijl de twee tweemotorige Proccllari's als bestuurder hebben Anzani en Suster. De Engelschman Clouston heeft een twee motorige Cornet, terwijl prins Cantacuzène op een Caudron Typhon uitkomt, eveneens van twee motoren voorzien. Het vertrek kan plaats hebben Vrijdag morgen, van half vijf af. Al de genoemde vliegtuigen zijn in staat de 300 K.M. te over schrijden, en indien men op een kruissnel heid van 250 K.M. wil rekenen; dan zou de vliegtijd weinig meer dan 24 uur behoeven te zijn. Zooals men weet, kunnen na Damaskus tusschenlandingen plaats hebben. Het is dus waarschijnlijk, dat in den loop van den Za terdagmiddag reeds vliegtuigen in Le Bour- get verwacht kunnen worden. UUetïennen Prachtig werk van Slaats op de Gooische Wielerbaan. Gisteravond zijn op de Gooische Wieler baan te Hilversum wielerwedstrijden, welke door een slechts matig opgekomen publiek werden bezocht, gehouden. Er waren verschillende verrassin gen. Zoo verloor de Nederlandsche kampioen Arie van Vliet in den sprint wedstrijd zijn serie tegen Van Egmond. Van Vliet, die in tweede positie lag, moest de laatste bocht door tactisch rijden van Van Eg mond buitenom nemen, waardoor hij op de eindstreep nog met banddik te werd verslagen. Verder was er het schitterende rijden van Slaats in de achtervolging, die zich weer een kampioen van groot allure toonde. Hij won de achtervolging over 20 ronden. Na tien ronden had hij van Vliet reeds inge haald. Slaats noteerde den prachtigen lijd van 3 min. Van Egmond, die van der Lin den eveneens reeds na tien ronden had in gehaald, deed het echter niet veel minder. Hij deed er echter 21 sec. langer over. In den 40 K.M. koppelwedstrijd was er volop strijd, maar geen der koppels slaagde er in een ronde voorsprong te nemen. De uitslagen luidden: Omnium voor berocpsrijders: 1. Van Vliet 9 pt., 2. Van Egmond 10 pt., 3. van der Lin den 16 pt., 4 Slaats 19 pt. Afvalwedstrijd voor amateurs en onafhan- VAN EGMOND. kelijken: 1. Van der Voort; 2. Groenewegen; 3. Van Stek; 4. De Geer. Achtervolging over 5 K.M.: Slaats haalt van Vliet na tien ronden in in 3 min. Van Egmond haalt van der Linden na tien ron den in in 3 min. 21 sec. Koppelwedstrijd over 40 K.M.: 1. Groene wegen—van Stek 18 pt., 59 min. 43.2 sec. AANVAL VAN FRANS SLAATS OP HET WERELDUURRECORD. Op de Vigorelli-baan. Frans Slaats, de onvermoeibare, is op het oogenblik in topvorm! Het is dan ook goed gezien van hem nu een poging te ondernemen het werelduur record op zijn naam te brengen. Hoewel dit record, dat momenteel op naam staat van den Franschen renner Ri- chard met 45.39S m. niet gemakkelijk zal zijn te verbeteren, meenen we onzen nationalen achtervolging-kampioen toch een behoorlij ke kans daartoe te moeten geven, want niet alleen is, in zijn huidigen vorm, Slaats tot groote dingen in staat, bovendien zal hij zijn poging doen op de snelste baan ter wereld, de Vigorelli-baan te Milaan, en wel in de eerste helft van September. Good luck, Frans! AtütetieÈ Nieuw Nederl. record van De Ruijter en Zeegers Resp. op de 1500 en 4000 M. Op de Sintelbaan te Amsterdam zijn gisteravond twee Nederland sche records gesneuveld. De Ruyter van Quick slaagde er in de 1500 M. af te leggen in den tijd van 4 min. 3/10 sec. Hij bleef daarmede aan merkelijk onder de door hem op 11 Juli j.1. te Stockholm gemaakten tijd van 4 min. 2.6 sec., tot dusver de beste Nederlandsche prestatie, welke evenwel nog niet als record was erkend. Dit was ook het geval met den door de Ruyter op 26 Juni van dit jaar te Boeda pest geboekten tijd van 4 min. 4 sec., zoo dat als oud-record nog steeds moet worden beschouwd dat van Kalkman, gevestigd te Amsterdam, op 19 Juli 1936 met een tijd van 4 min. 4.4 sec. Groote belangstelling bestond voorts voor het. heerennummer 5000 meter, A. B. en C.-klasse, waarin o.a. Jan Zeegers meeliep. Zijn po ging om het op naam van Pctit staande record op de 4 K.M. omlaag te brengen, is eveneens met succes bekroond. Op buitengewoon fraaie wijze liep Zeegers het parcours, zijn soepele gang wekte als steeds ieders bewondering en vooral zijn eindspurt was fenomenaal. Hij bleek een tijd genoteerd te hebben van 12 min. 13.7 sec.; dit is een verbetering van de oude prestatie met niet minder dan 3.5 seconde! NIEUWE OVERWINNINGEN VAN DE AMERIKAANSCHE ATHLETEN. De tourneé door Zweden De Amerikaansche athleten, die op het oogenblik in Zweden, vertoeven, versche nen Dinsdag te Boraas aan den start en wisten nagenoeg alle eerste plaatsen te bezetten. Hun prestaties waren als volgt: 100 m. Perrin Walker 10.4 sec. 400 m. Malott 49.9 sec. 800 m. Nush 1 min. 56.6 sec. 1500 m. San Romani 3 min. 57 sec. 110 m. horden Haley 14.4 sec. Hoogspringen Meivin Walker 1.97 m. Polsstokhoogspringen: Warmerdam 4.35 m. Discuswerpen Levy 4S.66 m. Het verspringen werd gewonnen door den Zweed Stenqvist-met 7.01 meter'en het speerwerpen door den Fin Jaervinen met 69.56 meter. Sjoestedt ^Finland) brengt het op 14.3 sec. Jonsson ^Zweden) blijft een se conde boven het wereldrecord 3000 M. Ruim tienduizend toeschouwers waren gis teren bij de athletiekwedstrijden te Helsing- fors aanwezig en dat was geen wonder. John Henrv Jonsson, de Zweedsche wereldrecord houder op de 2000 meter had immers aange kondigd, dat hij een poging wilde wagen den tijd.op de 3000 M., welke de Fin Hoeckert op 16 September 1936 te Stockholm heeft ge maakt, doch welke nog niet als wereldre cord is erkend, n.1. 8 min. 14,8 sec., te ver beteren. Ook de bekende Finsche athleten Pekuri, Askola, Maeki en Lehtinen wilden tegelijkertijd een poging doen. Alleen Lethi- nen verscheen niet aan den start. Na een schitterenden wedstrijd kwam de Zweedsche athleet tenslotte als eerste over de eindstreep, maar... hij was nog niet snel genoeg geweest om het nog niet erkende wereldre cord van Hoeckert te kunnen verbe teren. Zelfs indien hij den afstand in een seconde minder had afgeloo- pen, dan hij nu had gedaan, zou Jonsson den tijd vim Hoeckert slechts hebben geëvenaard. Niette min beteekende zijn tijd een nieuw Zweedsch record. Pekuri werd tweede in 8 min. 19 sec., Askola bezette de derde plaats in 8 min. 23,1 sec. Maeki kwam op de vierde plaats. Een schitterende prestatie verrichtte de Fin Sjoestedt. Hii wist de 110 M. horden af te leggen in 14.3 sec., hetgeen een nieuw Europeesch record beteekent. Het oude re cord stond sedert 1920 op naam van den Zweedschen athleet Wenstrom met een tijd van 14,4 sec. ^laemmen MEDICA IN JAPAN GEKLOPT. Tijdens de te Tokio gehouden internatio nale zwemwedstrijden, heeft de Olympisch kampioen op de 400 M. borstcrawl, de Ame- Frankrijk en China ontstemd over de Dnitsche perspractijken Zoowel Frankrijk als China zijn krach tens te Berlijn ingediende protesten, niet erg ingenomen met de tendentieuze be richtgeving van de Duitsche pers. De Fransche zaakgelastigde te Berlijn, Pierre Arnal, heeft bij de desbetreffende diensten van Wil- helmstrasse geprotesteerd tegen de sensationeele berichtgeving van de Völkische Beobachter inzake docu menten, welke de inmenging van Frankrijk in Spanje zouden bewij zen. Tijdens de besprekingen had de Fransche zaakgelastigde gelegenheid erop te wijzen, dat de Duitsche pers systematisch aanval len doet op de loyaliteit van de Fransche regeering op internationaal gebied, terwijl de Fransche pers zich onthoudt van derge lijke aanvallen op de Duitsche regeering. Reeds eerder heeft Frankrijk om dezelfde reden te Berlijn geprotesteerd. De persattaché van dé Chineesch'e ambassade te Berlijn, dr. Yao Ting Tsjen, heeft ook een bezoek ge bracht aan het persbureau van Wil- helmstrasse Hii vestigt de aandacht van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken op de eigen aardige houding van sommige Duitsche bladen ten aanzien van het 'Chineesch-Japansche conflict. De directeur van den persdienst beloofde den attaché een onderzoek te zullen instel len en hem het resultaat hiervan mede te deelen. GENÈVE VERBANT DE COMMUNISTEN. De Federale Raad van Zwitserland heeft de anti-communisten-wetten van het kan ton Genève, welke 13 Juni jl. door de .be volking waren aangenomen, goedgekeurd. Bij deze wetten worden in de eerste plaats de vereenigingen, welke direct of indirect met de communistische internationale ver bonden zijp, verboden, aangezien zij staats gevaarlijk zijn. rikaan Jack Medica, op dezen afstand het onderspit moeten delven tegen den Japan ner Shozo Makino. Na een spannende race won de laatste in den tijd van 4 min. 50.8 sec. Uaet&at HAAGSCH ELFTAL WEERSTAAT OOSTENRIJKSCHE PROFS. Gisteravond is op het A.D.O.-terrein een voetbalwedstrijd, gespeeld tusschen een Haagsch elftal en de Oostenrijksche profclub Wacker, welke in een 33 gelijk spel ein digde. Met de rust was de stand 21 voor Den Haag. Voor de gastheeren doelpuntten Mevers Scholten en Berg (2), terwijl de Oostenrijk sche doelpunten kwamen van Prantz, Sar- soun en den bekenden Zischck. WxileAjialo Om den Horthy-beker. Hoewel men op den voorlaatsten wedstrijd dag van het internationaal waterpolotour- nooi om den Horthybeker op het Margare- then-eiland te Boedapest gedacht had de beslissing te zien vallen omtrent het defini tief bezetten van de tweede plaats door Duitschland, is dat toch eenigszins anders geloopen. Het Nederlandsch zevental, dat in dit tournooi reeds blijk heeft, gegeven tot de sterkste van Europa te behooren, heeft op onverwachte wijze een 1—1 gelijk spel te gen de op één na beste waterpolospelers ter wereld, de Duitschers, weten te behalen. Onze landgenooten gingen de rust met een 10 voorsprong in. Voor de rust reeds bleek het, dat de Ne derlandsche spelers „ey zin in hadden". De voorhoede was zeer actief, het samenspel klopte goed en met Van Aelst weer als de gevaarlijke man. ging het herhaaldelijk op Klingenburg af, die verschillende fraaie schoten kreeg te stoppen. Aan den anderen kant had van Owerkom het in doel ook niet gemakkelijk, maar hij verrichtte eenige fraaie saves, waarvoor hij een hartelijk ap plaus oogstte. De Nederlandsche ploeg is populair geworden in Boedapest, Van Aelst was weer zeer beweeglijk, hij werd weer terdege bewaakt, maar hij slaagde er desondanks in, verschillende ma- - len gotJd vrij te komen en bij een van die goed geslaagde pogingen wist hij Klingen- burg met een listig schot te passeeren. Ne derland leidde met 1—0. Het spel ging nu geregeld heen en weer, veel krachtsverschil was er niet en met. de rust had Nederland nog steeds zijn 10 voorsprong. Lang zouden onze landgenooten - dezen echter niet houden. Het spel na de hervat ting was slechts 20 seconden oud, toen Schulze met 'n onhoudbaar schot de partijen op gelijken voet bracht (1—1) met welken stand het einde kwam. De stand van het tournooi is thans: gesp. gew. gel. verl. doelp. Hongarije 4 4 24—3 Duitschland 4 2 1 1 9—S Nederland 4 2 1 1 8—12 België 4 1 1 2 9—13 Frankrijk 4 1 3 8—12 Oostenrijk 4 1 3 8—18

Schager Courant | 1937 | | pagina 5