Wordt geen goodaanbidders Ruslands flirt met de Chineesche draak Franco zuivert het Santander-front Geen radioseinen meer van de Russische vliegers Engeland versterkt het leger Naar Spanje geronseld Julius Streicher's gastvrijheid De problemen van Centraal Europa De Heer Kies wordt verdedigd Stilte op het abattoir JAPAN STRIJDT TEGEN HET BOLSJEWISME IN CHINA. INVLOED VAN NANKING-REGEERING NIET GROOT. Het ls heel goed mogelijk, dat de ontknooping van het Oost-Aziatische drama op een geheel andere plaats zal geschieden dan men tot nog toe aannam. Engelsche bladen melden, dat aan de grens tusschen Rusland en Mantsjoerije troepenconcentra ties van het Roode Leger plaats vin den. Verder wordt eraan herinnerd, dat kort geleden te Moskou mili taire besprekingen bij Stalin plaats vonden en In de pers van de Balti- sche staten heeft reeds ecnigen tijd geleden gestaan, dat Rusland het voornemen heeft, in Noord-China in te grijpen. In elk geval houdt men in Tokio met een evcntueele Russische Interventie rekening en treft in ver band daarmede de noodige voorbe reidingen. Men kan trouwens het JapanschChinee sche conflict, niet losmaken van den invloed der Sovjet-Unie in het Verre Oosten. Eenigen tijd geleden kwamen er al berichten, dat de Japanners in Mantsioekwo bolsjewistische agitatoren hadden gevangen pronomen. China zelf is sedoft een kleine twintig 'aar het ter rein van een revolufionnaire Sovjetpropa ganda en Moskou heeft hij meer dan een ge legenheid niet onder stoelen of banken ge stoken, hoe ver zich de bolsjewistische in vloed in het groote Chineesche rijk reeds heeft uitgebreid. Het is ook zeer waarschijn lijk, dat vele der troepenformaties, die men alle tezamen ten onrechte als het Chineesche leger bestempelt en die in werkelijkheid niets anders zijn dan troepen huurlingen in particulieren dienst van eerzuchtige gene raals, liet bolsjewisme zijn toegedaan. De roode generaals. Velen van deze generaals hebben zich door Moskou laten omkoopen. Practisch gespro ken komt het er op neer, dat dc macht van de centrale regeering maar zeer beperkt is en dat in werkelijkheid lokale grootheden. -xpover-ganeraaJa en soms ook persoonlijkhe den. die ternauwernood van een rooverhoofd- man ziin te onderscheiden, in hun districten de macht uitoefenen. Geen wonder dus, dat het communisme hier een gunstigen bodem heeft gevonden om wortel te schieten. Het moes» Moskou niet moeilijk vallen, onder zoovele machthebbers van dikwijls uiterst twijfelachtig allooi, volgelingen en werktui gen te vinden. Moskou weet, dat het in Noord-Azië geen grooter vijand heeft dan het straf georgani seerde en gedisciplineerde Japan. Daarom is de bolsjewistische propaganda in China niet alleen gericht tegen de stichting van een cen trale regeering, zooals door Nanking wordt nagestreefd, maar ook tegen Japan. En hier in moet men dan ook de verklaring zoeken van het feit, dat in al de discussies die in de laatste tien iaar tusschen .Tanan en China zijn gevoerd, steeds weer Tokio's eisch op den voorgrond treedt, da' aan de anti-Japan- srhe agitatie in China een einde moet wor den cremnakt. Nu Japan zich van Mantsjoe- kwo heeft meester gemankt en daar oen ko lonisatiegebied voor zijn bevolkingsoverschot heeft geschapen, kan hef uiteraard niet ge dongen. dat dc Sovjet-Unie. die Mantsioekwo in het Noordwesten en Noordoosten omsluit, ook in het Zuidwesten, d.w.z. in de Noord- Chineesche provincies een anti-Janansche actie voert. liet zal aan deze bedreiging in de flank paal en perk stellen. Chineesche Sovjetrepublieken. Men zal moeten toegeven, dat Tsjang Kai Sjek, die zonder twijfel het beste met zijn land voor heeft, hierop evenmin gesteld kan zijn, te meer, daar hij zelf het gevaar van den bolsjewistische invloed in China inziet. Doch Tsjang Kai Sjek be- heerscht van Nanking uit slechts een beperkte rnachtssfoer. Het geweldige Chineesche rijk heeft ook in den Kei zertijd al eeuwen lang geen centraal gezag meer gekend. Hoe verder de verschillende provincies van Peking afliggen, des te sterker treedt het verlangen naai afscheiding aan den dag eu des te gemakkelijker is het voor de om ringende staten, zich voor hun doeleinden van dit separatisme te bedienen. Nog altijd staat op de Chineesche kaarten Tibet als een deel van China aangegeven. Het heeft reeds ten tijde van de Mantsjoe-dynastie China's oppergezag niet meer eikend en het was nu eens Russisch, dan weer Engelsch invlocds- gebieri. Evenzoo is Buiten-Mongolië in naani nog Chineesch grondgebied, ofschoon hot zich reeds lang tot onafhankelijke Sovjet republiek heeft verklaard. Sinkiang in bet uiterste Westen yan China heet nog Chi neesch, maar Moskou houdt zich er van over tuigd, dat deze provincie de volgende zal zijn. die rijp is, om den weg van Buiten- Mongolië te gaan. Kan Japan, nu het eenmaal de hand ge legd heeft op een stuk grondgebied van het groote broedervolk, rustig aanzien, dat deze ontwikkeling ook in de Noord-Chïneesclie provincies, grenzende aan zijn nieuwe kolo nie. voortgang vindt? Neen natuurlijk. Het moet den bolsjcwistischen invloed verre houden en niet alleen huiten zijn nieuw ver overd grondgebied, maar ook buiten de aan grenzende Chineesche provincies, waar liet nog groote belangen heeft; men donkc slechts aan den spoorlijn Ticntsin-Pciping en de Japansche telegraaflijn. Verder heeft Japan natuurlijk evenals de andere mogendheden zijn rechten in de in ternationale concessie van Sjanghai, die op grond van een met de mogendheden afge sloten verdrag als exterritoriaal geldt. Aan het feit, dat dc Chineesche bommen bij dc zoo onhandig uitgevoerde luchtoperaties ten dccle binnen dc internationale zone zijn te rechtgekomen, heeft Japan dan ook onmid dellijk bet. recht ontleend, zijn militaire maatregelen ook hier te versterken. DETERDING: Meer goud brengt geen wel vaart. Alleen nuttig ruilverkeer een uitkomst. In de mededeelingen van dc „Deutsche Handelskamer für die Niedcrlande' publi ceert SiP Deterding een beschouwing, waar in hij zich uitspreekt tegen de opvatting, dat de nationale wolvaart door een ver meerdering der goudvoorraden bevorderd kan worden. Daardoor zou dc gcheele arbei dende wereld voor het streven van eenige „goudaanbidders" tot slaaf worden gemaakt. Goud kan op zich zelf genomen weliswaar een goede waardemeter zijn, maar dan moet he't uitsluitend in het bezit der regee- ringen zijn. Ook een gebruik voor sieraden zou in zoo'n geval uitgesloten zijn. Henry Deterding De grootste fout, die men bij de behan deling van de goudkwestie maakt, aldus meent de heer Deterding, bestaat hierin, dat men het goud als een onveranderlijken waardemeter aanneemt en het tegelijkertijd als een aan waardeering onderworpen ge woon handelsartikel laat bestaan. In dc toekomst moet men zich. volgens den heer Deterding. vrij maken van de gedachte, dat slechts goederen tegen goud kunnen wor den geruild. Men moot ruilen tegen alles wat nut heeft. Duitschland heeft arbeid en dientengevolge goederen. Meer is voor het ruilverkeer niet noodig. SPANjE Nerveuze stemming aan het Madrilcensche front. De voorhoede van Franco*s troe pen is gisteren weer een eind opge rukt en bevindt zich thans op min der dan veertig kilometer van San tander. Voor de eerste maal sedert het uit breken van den burgeroorlog lieten, volgens Un. Press, de troepen der Valencia-regeering zonder verderen tegenstand te bieden toe, dat gc heele bataljons werden omsingeld. Vier volledige compagnieën konden niet anders doen dan de wapenen neerwerpen en wachten, tot zij ach ter het front werden gebracht. De nationalisten gaan thans voort het veroverde gebied te zuiveren. De regeeringssoldaten lieten hierbij alles, inclusief wapenen uitrusting en voedsel achter. Andere regeeringssoldaten trokken, uit vrees te worden neergeschoten, hun uni formjassen uit en gaven zich half gekleed aan dc nationale troepen over. Onder degenen, die zich zonder verzet overgaven, bevonden zich een majoor, twee kapiteins, en één luitenant, terwijl zeven andere officieren die over dc velden tracht ten to ontvluchten, werden neergeschoten. De Volksfrontcrs hebben het krachtstation Schepen en vliegtuigen blijven zoeken. De Russische regeeringscommissie tot organisatie van de vluchten Moskou-Noord Amerika heeft het volgende bericht uitge geven: Donderdag zijn geen seinen van het toe stel van Lewanefski, de N. 209 opgevangen. De IJsbreker Krassin zet zijn tocht naar Noord Alaska voort. Om twaalf uur Mos- kousche tijd bevond de Krassin zich op 160 graden W.L. en 71 gr. N.B. in een dichten mist en temidden Van ijs van sterkte 8. Dc vlieger Sadkow wordt door mist in Wellen opgehouden. Grazianski is te Du- dika geland en Golowin in Tjumen. De Amtog heeft in opdracht der Sovjet- russische regeering de beschikking over een groot watervliegtuig gekregen, dat deel neemt aan de nasporingen, die onder lei ding van den Amcrikaanschen Noordpool- onderzoeker Wilkins worden gehouden. Sir Hu bert Wilkins, die deel gaat nemen aan het opsporen van Lewanefski, is gis teren om 17.60 G. M. T., naar Torento ver trokken, waar hij zijn eerste tusschenlan- ding zal maken. De expeditie van Wilkins zal haar basis vestigen aan cle monding van do rivier Coppermine. Dc bemanning van het toestel bestaat uit vier personen. De actieradius van het toestel is 6500 k.m. De Russische zaakgelastigde, Oemanski, was bij het vertrek aanwezig. Grootere aanmelding van recruten. De eerste week van de verklaring van minister More Belisha over dc toekenning van pensioenen aan soldaten, die 21 jaar ge diend hebben, is het gemiddelde van 10 re cruten per dag aan hel hoofdkwartier te Londen gestegen tot 60. zegt de N. li. Ct. Woensdag kwamen zelfs 42 man zich aan melden. Van dc reservisten, die 12 jaar ge diend hebben en nu ook do gelegenheid krij gen tot 't verwerven van pensioen door naar het leger terug te koeren, hebben reeds 1530 dit voornemen te kennen gegeven. Van de nieuwe soldaten b'ehooren 00 procent tot de werkloozen. Te Liverpool melden zich gemid deld 20 recruten per dag aan, tegen vijf in vroegere tijden. Jongeman heeft 1'berouw van zijn daad. Een twintigjarige jongeman uit Arnhem was onlangs door ronselaars, die hem reis geld verstrekten, aangeworven voor Spanje. Het jongmcnsch had stilletjes de .ouderlijke woning verlaten en zich naar Spanje be geven. Uit Albacctc heeft hij nu zijn ouders een brief gezonden, waarin hij mededeelt berouw te hebben over zijn daad en zegt gaarne weer naar huis terug te zullen kee- ren. De politic heeft edn onderzoek ingesteld, dat tot nu toe zonder resultaat is gebleven. Men tracht nu langs diplomaticken weg de uitlevering van den jongeman te ver krijgen. MEXICO WENSCHT GEEN DICTATUUR. President Lazaro Cardenas van Mexico heeft te Merida in den staat Yucatan een rede gehouden, waarin hij o m. verklaarde, dat een democratie van arbeiders en geen dictatuur het doel is van de Mcxicaanschc revolutie. Dc regeering zal zich niet van haar programma laten afleiden door don vreesnoor een reactionaire beweging, zooals zich in Spanje heeft voorgedaan. bij Montehano, dat Reinosa en de omliggen de dorpen van licht voorziet, intact gelaten, hetgeen van groot belang is voor bet in ge bruik nemen van de wapenfabriek, welke zich daar bevindt. Ton Oosten van Reinosa, op den weg naar Tprrc la Yoga achter Alto dc la Ilorca, tracht de vijand nog weerstand te bicden. Den gebeden nacht van Woensdag op Donderdag en de eerste uren van den och tend heersrhto een zekere nervositeit aan het front voor Madrid, vooral in de Universiteits stad. Den gebeden nacht door knetterden de geweren en ratelden do mitrailleurs, te gen den ochtend kwamen ook dc kanonnen in actie, doch tegen tien uur keerde de rust weer. Gistermorgen hebben de regeeringstroepen verscheidene mijnen in het Noordelijke deel van het ziekenhuis Clinico in de Universi teitsstad, en nog een mijn voor het tehuis St. Christina, ten Zuiden van het ziekenhuis, tot ontploffing gebracht. Men gelooft, dat er vele slachtoffers gevallen zijn onder de hier genestelde opstandelingentroepen. In ieder vreemdeling ziet hij een spion. Dc Nationalzeitung (Bazel) publiceert onder den titel: .Streichcr ontvangt een gast...." het volgende artikel: „Op het zoo juist geëindigde congres voor vergelijkend recht in Den Haag heeft een rapport, dat dc bekende strafrechtkenner professor Glascr van dc universiteit van Warschau over een wederwaardigheid in Duitschland uitbracht, natuurlijk niet van het spreekgestoelte, doch in de klin gen van bevriende juristen opzien ge baard. Professor Glaser had op zijn reis naar Nederland ook Neurenberg en Rothenburg willen bezoeken. Te Neurenberg werd hij door een krantenartikel opmerkzaam ge maakt op een proces tegen twee roomsen- katholieke geestelijken. Blijkbaar betrof het een zedenmisdrijf. Professor Glaser interes seerde zich beroepshalve voor het geval en wendde zich dus tot den kantonrechter met het verzoek de zitting te mogen bijwonen. Nadat de rechter zijn papieren had nage keken, gaf hij de gevraagde toestemming en liet hij professor Glascr een bijzondere plaats in de rechtszaal aanwijzen. Nauwelijks had de professor evenwel plaats genomen of hij werd verzocht even buiten de zaal te komen. Men leidde hem in een kamer, langs welker muren de pre sident van de arrondissementsrechtbank en eenige rechterlijke ambtenaren stonden te praten. Spoedig daarop verscheen een man in het vertrek, die den professor woedend toe snauwde: „Ik ben Julius Streichcr. U komt mij", en den professor en de ambtenaren, die hem een plaats hadden aangewezen, ver volgens een half uur lang uitschold. Glaser is, aldus riep Streicher uit, een spion, precies zooals die Amcrikaansche journaliste, die enkele dagen geleden een proces bijwoonde cn naar Streicher be weerde, zich er toe had laten brengen te gen de wijze van procesvoering Ic protes teeren. Streicher noemde deze journaliste een „Amcrikaansche h Dat de ambtenaren thans professor Gla£er in de zaal hadden toegelaten, noemde Streicher ongehoord. Woordelijk zcirlc hij daarbij: „Wanneer het nog een Italiaan was geweest, maar een Pool..." Bleek en sidderend hoorden de rechter lijke ambtenaren den vloed van scheld woorden aan. Tenslotte liet Streicher poli tiebeambten komen, die de papieren van professor Glaser moesten onderzoeken. Zij bevonden deze in orde, aldus de Natio- nal-zeitung, zoodat zij over niets steek houdends beschikten, om iets tegen Glaser le ondernemen. Men bracht hem met een politic-auto naar zijn holel en stelde hem dc vraag, wat hij zich voorstelde te zullen doen. „Duitsch land verlaten", antwoordde de professor. Hij stelde de Poolsche diplomatieke verte genwoordiging van het gebeurde in kennis cn verliet direct liet ongastvrije land. Op liet Haagsche congres gold het verslag van professor Glaser voor een der meest markante bijdragen voor rechtsvergelijking. De „Willemsplein" Lissabon te Het s.s. „Willemsplcin", dat ter hoogte van Lcixoes met liet Griek- schc vrachtschip „Eudoxia" in bot sing is gekomen, is te- Lissabon aan gekomen. Frankrijk wijst Franco vrienden uit Negen Spanjaarden die aan de Baskisclie kust woonden, hebben hevel ontvangen Frankrijk te verlaten. liet zijn meerendeels jeugdige personen, wier optreden de voor aanhangers van het Franco-regiem geoorloofde grenzen, heeft overschreden. Er is op het oogenblik nog een gerechtelijk onderzoek gaande, waarna men nog nieuwe uitwijzingen verwacht. Engelsch journalist moet Duitsch land voor Zondag verlaten Het Duitschc Nieuwsbureau ver neemt, dat aan Norman Ebbutt, den hoofdcorrespondent van dc Times, is medegedeeld, dat hij vóór den aan- gekondigden termijn, dus vóór Zon dag a.s. 24 uur, het Duitsche rijks gebied moet verlaten. Aan het uitzettingsbevel is toegevoegd, dat een eventueel appèl bij voorbaat verwor pen is vanwege overweldigende redenen van openbaar belang. Het bestuur van de buitenlandsche pers- organisatie komt vanmiddag opnieuw hij een. KLEINE ENTENTE KOMT WEER BIJEEN. De ontmoeting van Tatarescoe, de Roe- meensche, en Hodza, de Tjechische pre mier, welke Zaterdag a.s. zal plaats heb ben in het gebergte aan de grens van Tsjecho-Slovvakijc en Roemenië, wordt be schouwd als een inleiding tot de confe rentie van de Kleine Entente, welke op 31 Augustus te Sinaia bijeen is geroepen. De besprekingen zullen handelen over de eco nomische en industrieele samenwerking, alsmede de politieke problemen van Cen traal Europa. In September, na de zitting van den raad der Kleine Entenc, kan een confe rentie tusschen de drie minister-presiden ten der Kleine Entente worden verwacht. Voorts staan voor binnenkort verscheide ne bezoeken van „technische" ministers der regeering van Joegoslavië aan Praag op 't programma. VAN DUIZEND METER HOOGTE GESTORT. Twee alpinisten verongelukt. Twee Tsjechoslowaaksche studenten, die den Zwitserschcn berg Ccrvin aan den kant van Zmutt wilden beklimmen, zijn van meer dan duizend meter hoogte neergestort Een rcddingscolonne vond de vreesdijk ver minkte lijken der slachtoffers. CYCLOON TEISTERT BURMA. Een cycloon heeft aan de kust van Bur- ma (Br.-Indië) groote overstroomingen ver oorzaakt. Ongeveer 150 personen zijn ver dronken. Dc schade wordt op 187.500 pond sterling geraamd. TERREUR VAN BRANDSTICHTERS IN ZWEDEN. Sedert eenigen tijd wordt de stad Kalmar in Zweden geterroriseerd deor onbekende brandstichters, die met ongelooflijke han digheid in verscheidene huizen den brand hebben gestoken. Gisternacht zijn b.v. niet minder dan vijf branden uitgebroken, in de stad heerscht dan ook een ware paniek^ Zijn aanhangers dringen op nieu we gewestelijke vergadering van de S.D.A.P. aan. In een Woensdagavond te Akkrum ge houden vergadering van de afdeeling der S.D.A.P. werd, aldus de N.R.Ct. bij de be handeling van de verslagen van de laatst gebonden gewestelijke vergaderingen, waar in de zaak-Kiès werd behndeld, de volgende motie aangenomen met 38 van dc 40 uitge brachte stemmen. De afdccling Akkrum der S.D.A.P. enz. concludeert, dat de houding, de toegepaste middelen en de me thodes van de delegatie van het partijbestuur en de meerderheid van het gewestelijke bestuur van dien aard zijn geweest, dat van een recht vaardige oplossing van dit conflict geen sprake is. Zij draagt derhalve het afdeelingsbcstuur op middelen te beramen waardoor in deze zaak alsnog recht wordt gedaan: a. door te ondersteunen de aanvraag van de afdccling Heerenveen tot oproep van een nieuwe ge westelijke vergadering, waar de zakelijke zijde van dit conflict aan dc orde wordt ge steld: b. door voorts aan te wenden elk middel, dat ertoe kan leiden om aan liet partijbestuur en het gewestelijke bestuur te tooncn, dat men van de middelen en metho des zooals tot dusver toegepast, niet ge diend is. Wij herinneren er aan, dat een d.d. 8 Aug. j.1. te Leeuwarden gehouden vergadering van bet gewest Friesland een door liet par tijbestuur voorgestelde motie beeft aange nomen, waarin deze vergadering erkent, dat er grond bestaat voor gerechte twijfel aan de zuiverheid van karakter van den lieer P. Kies. In deze motie werd verder ver klaard dat het partijbestuur terecht Kiès met in aanmerking heeft doen komen voor het bezetten van een Kamerzetel. In genoemde vergadering ging het nog al rumoerig toe: de heer Kiès kreeg het woord om zich te verdedigen en zijn aanhangers verlieten op een gegeven moment, als tee- ken van protest tegen de behandeling van hun favoriet, dc zaal. In afwachting van meer zeker heid over de ministerieele be slissing. De bekendmaking van het departement van Economische Zaken, volgens welke de minister besloten beeft dc crisisheffing op liet vleese.li van 10 tot 5 procent (zie elders in ons blad) terug te brengen, was gister ochtend reeds doorgedrongen tot cle kringen van vleeschgrossicrs op liet Amsterdarasche abattoir, waar zij een merkwaardige stilte heeft veroorzaakt. liet gerucht van deze radicale verlaging ging, aldus liet Ilsb., van inond tot mond, doch niemand wist precies wat er eigenlijk zou gaan gebeuren. Dit heeft dc grossiers huiverig gemaakt Zij die van plan waren te koopen, wachtten liever af waar zij aan toe zullen blijken tc zijn. En zij, die al gekocht hadden en gisteren zouden laten slachten, lieten hun vee nog een paar dagen leven tot dc gewijzigde situatie hun volkomen be kend is geworden. Van buitengewone hetcekenis is deze „sta king gelijk dc afwachtende houding van dc groothandelaren al gauw genoemd werd, niet. Donderdag is altijd een dag van wei nig bedrijvigheid. Met vleesch, dat tegen het einde van deze week in de winkels komt, is voor het grootste deel al geslacht. En aan den anderen kant is de bekendmaking van het ministerie een verrassing, zoodat er geen voorraden zijn gemaakt. (De vraag of dat verstandig zou zijn geweest, laten wij hier geheel in het midden). Over een paar dagen zijn de vleeschverkoopers dus totaal uitver kocht. en hun vraag naar versch vleesch zal den grossiers er vanzelf wel weer toe bron gen voort te gaan, ook al zullen een paar beesten nadeel (althans minder voordcel) opleveren

Schager Courant | 1937 | | pagina 2