n SPORTNIEUWS 1 Op de Parijsche Er wordt oog geld verdiend Door marechaussee neer geschoten Inbrekers aan het werk Onder paard en wagen geraakt uitvindersbeurs Nuvolari rijdt met Auto Union Groote Prijs van Aken voor Luit. Brinckmann Het Wilhelmus mag niet worden misbruikt De Scheldemusch krijgt pech Duitsch misdadiger gaf geen ge- hoor aan sommaties. Woensdagmiddag hebben twee leden der Kon. Marechaussée onder de gemeente Zelhem (gld.) een voortvluchtigen Duitscher die zich niet stoorde aan de sommatie om halt te houden, neergeschoten. De man werd van achteren geraakt, waarbij de kogel tot de onderbuik doordrong. In het Algemeen Ziekenhuis is het projectiel door operatief ingrijpen verwijderd. De toestand van den man is bevredigend. Het betreft hier de 23-jarige Willy Alfers uit Cloppenburg, die door het gerechtshof te Arnhem wegens mishandeling bij verstek tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld was en deswege in het algemeen po litieblad was gesignaleerd. Ook werd hij wegens diefstal door de politie te Winters wijk gezocht. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam had hem reeds als on- gewenschte vreemdeling over de grens doen leiden, doch hij was naar ons land terugge keerd. De marechaussée te Doetinchem kwam den man echter op het spoor, waarbij bleek, dat hij ten huize van zijn zwager te Zelhem vertoefde. Aangezien hij als niet gemakke lijk bekend stond, zijn twee leden der mare chaussée in burger en per auto naar de wo ning toegegaan, doch de man was hen te vlug af. Bij hun aankomst had hij reeds de beenen genomen. Er ontstond toen een wilde achtervolging dwars door de weilan den en over slooten. Na eenige sommaties losten de politiemannen eenige waarschu wingsschoten en toen ook dat niet hielp schoot men op den man zelf. Hij werd ge troffen en kon worden overmeesterd. De man zal binnenkort aan de justitie worden overgegeven. Geringe bult. In den vorigen nacht omstreeks drie uur, bemerkte een nachtwaker te Amsterdam, bij zijn ronde in de Vossiusstraat, dat van per ceel 32, waar een effectenkantoor is geves tigd, de buitendeuren zoowel van het sous- teri ain, als de parten everdieping openston den. De bovenste deur bleek te zijn verbroken. De nachtwaker waarschuwde onmiddellijk de politic van het Leidscheplein, die een on derzoek instelde. Alles bleek te zijn overhoop gehaald. De buit was niet groot: een gouden en een zilveren horloge en eenige postzegels waren gestolen. Langs de deur van het sousterrain zijn de bezoekers waarschijnlijk weer vertrokken. Een bloemenwinkel aan de P. C. Hooft- straat heeft eveneens bezoek van inbrekers gehad. Langs het Schapenburgerpad kwa men de ongewenschte bezoekers aan de ach terzijde van den winkel. Daar braken ze in. Den geheelen winkel werd doorzocht, het kasregister geopend. Hierin bleek echter slechts een halven cent aanwezig te zijn. Deze hebben de heeren maar laten liggen. Onverrichterzake zijn zij weer weggegaan. Doodelijk ongeluk te Utrecht. Op den Leidscheweg te Utrecht heeft gisterenmiddag een ernstig ongeluk plaats gehad, dat een 43-jarigen wielrijder, wiens identiteit nog onbekend is, het leven heeft gekost. De wielrijder reed achter een paard en wagen en wilde naar links uitwijken om deze te passeeren. Uit tegenovergestelde richting na derde een personenauto. De wielrijder, die in het nauw kwam, aarzelde, reed tegen de auto op en kwam daardoor te vallen, met het gevolg dat hij onder het gespan terecht kwam. Hij liep een schedelbasisfractuur en gebroken ar men op. Het slachtoffer was vrij- Werkloosheid echter een duister punt Groote kapitaalreserves nog on gebruikt. Gunstiger export positie. Opleving in de nij verheid houdt aan. Wanneer men de dagelijkche indexcijfers van aandeelenkoersen, samengesteld aan de beurzen van Amsterdam, Londen en New York voor de eerste zes maanden van het jaar met elkaar vergelijkt, is een treffend verschil te zien. Londen vertoont een door- loopcnde daling, Amsterdam en New York vertoonen een maximum in Maart, gevolgd door een daling, welke echter voor Amster dam in Mei ophoudt, voor New York tot in Juni doorgaat. Het koerspeil is te Amster dam niet weer gezonken tot het prijspeil van Januari, terwijl het in New York sinds einde April daaronder is gebleven. Pas in de eerste helft van Juli is op alle drie de beurzen een nieuwe stijging te zien (die ech ter ook weer voor Londen onbelangrijk is gebleven). „De Nederlandsche Conjunctuur" (drie maandelij kscli tijdschrift van het centraal bureau voor de statistiek) van Augustus 1937, knoopt hieraan, in zijn overzicht van den econoniischen toestand, de beschou wing vast, dat naast andere, bekende fac toren, tot de betere waardeering der Neder landsche aandeelen zal hebben bijgedragen, de opvatting „dat bij ons met ernstige be lemmeringen voor het aanhouden van de hausse geen rekening behoeft te worden ge houden. Hoewel in de genoemde landen de conjunctuurreserves nog geenszins zijn uit geput, geldt dit in sterkere mate voor ons land, dat later aan de opleving is gaan deel nemen, waar nog slechts een betrekkelijk gering deel der werklooze arbeiders weer in het productieproces is opgenomen en waar het bedrijfsleven nog bijna geen be roep heeft gedaan op de aanzienlijke kapi taalreserves, die hier nog ongebruikt lig gen." Trouwens geldt, dit in zekere mate ook voor de wereldconjunctuur in haar geheel, waar verschillende factoren nog steeds een gunstige basis vormen voor de verdere ontwikkeling, indien het inderdaad gelukt een „boom" te voorkomen. Er is in Nederland nog bijna geen prijs stijging van afgewerkte producten op de oude pariteit omgerekend de prijsstij ging der grondstoffen is o.a. gecompen seerd door daling der loonen (eveneens op de oude pariteit: in guldens zijn zij ge lijk gebleven met slechts hier en daar kleine stijgingen) en der kapitaalrente. De cijfers van onze handelsbewe ging geven dan ook getuigenis van onze gunstiger geworden exportposi tie hoewel de ontwikkeling der laat ste maanden niet meer zoo snel is geweest als in de tweede helft van het vorige jaar. Het volume van onzen uitvoer was in het afgeloo- pen halfjaar zelfs grooter dan in het eerste halfjaar van 1929. Vooral de hulpstoffen: cokes, veevoeder, kunstmest, werden in grooter hoeveelheid uitgevoerd. Een andere grafiek doet zien. dat de verhouding tusschen den invoer van verbruiksgoederen en den uitvoer van fabrikaten thans weer ongeveer dezelfde is als in 1928 en 1929. Van opleving der nijverheid getuigen ook de cijfers betreffende den invoer van grondstoffen, vooral voor die industrieën, welke productiemiddelen leveren (men den ke aan den scheepsbouw). Deze laatste had in het tweede kwartaal den omvang van 1930 weer vrijwel bereikt en was nog stij gende. De stijging van den invoer van grondstoffen voor de industrieën van verbruiksgoederen (die na een krachtige stijging in dé tweede helft van 1936 tot hoven het vorige maximum (1931) is gestegen) heeft zich echter de laatste maanden niet meer voortgezet. In de werkloozencijfers komt die gnnstige ontwikkeling echter slechts zwak tot uiting. De vermindering van het aantal werkloo- zen bedroeg, na seizoencorrectie, ten op zichte van het maximum (424.000 eind Sep tember 1936) nog slechts 66.000 en in Juni was er een stagnatie, die contrasteerde met de vrijwel onafgebroken verbetering der voorgaande maanden. De verbetering der bedrijvigheid blijkt zich echter meer en meer uit te breiden tot de industrieën van verbruiksgoederen. Ook in den landbouw en in het transport bedrijf is de werkloosheid thans duidelijk aan het verminderen. Ten aanzien van de kapitaalmarkt wordt opgemerkt, dat hier nog weinig te zien is van nieuwe investeering. Maar uit andere cijfers blijkt wel, dat de installatie der nijverheid wordt uitgebreid of vernieuwd, illervan getuigen de cijfers betreffende de aanbestedingen voor fabrieksbouw en den invoer van machines. „Toch blijft deze geheele beweging nog binnen bescheiden grenzen; beroep op de kapitaalmarkt blijkt ook nog bijna niet noodig. Deze blijft ruim, de stroom van conversies houdt aande reke ningcourant saldi bij de Nederland sche bank zijn een oogenblik tot bij na 600 millioen gulden gestegen." Het conjunctuurbericht eindigt met de woorden: „Uit het bovenstaande blijkt, dat de con junctuurverbetering in hoofdzaak nog steeds gedragen wordt door dezelfde factoren, die reeds voor de depreciatie werden genoemd, zoomede door de depreciatie zelf, maar dat daarnaast zich meer en meer andere facto ren daarbij aansluiten, voornamelijk de be tere positie van den landbouw en een be gin van opleving van de binncnlandscho markt De aanzienlijke kapitaalreserves, zich o.a. uitende in lage kapitaalrente en goedkoop geld zijn gunstige voorwaarden voor het aanhouden der opleving. Ilct groo te aantal werkloozcn, dat, naar meer en meer blijkt, voor een aanzienlijk deel niet meer in het bedrijfsleven opgenomen zal worden, blijft steeds het voornaamste duis tere punt in dc conjunctuurontwikkeling." Goud gevonden in Oldenzaal? Geruchten... In Oldenzaal doen sensationeele geruchten de ronde. Een boer, H., in de buurtschap Noord-Berghuizen, zou, volgens de N. R. Ct., in het ijzcroer, dat zich in het water van een van zijn pompen bevindt, goud hebben gevonden. Een der groote bladen heeft aan dit feit ruchtbaarheid gegeven, maar tot nu toe is niemand er in geslaagd, om te ont dekken welke boer hier bedoeld wordt. De boeren die H. hceten, weten van niets. Er wordt daarom weinig waarde aan dit verhaal gehecht in Oldenzaal, hoewel het er natuurlijk druk besproken wordt. Dat de vondsten als er inderdaad goud gevon den is van eenige beteekenis zullen zijn, is uitgesloten. Overigens is vrij algemeen bekend, dat de bodem van Twente inderdaad zeer kleine hoeveelheden goud bevat. Zoo werd in het begin van deze eeuw goud ge vonden in den Nijvcrdalschen berg te Nijver- dal. Er werd toen een maatschappij ge sticht, welke zou pogen dit goud op groote schaal uit den berg 4e halen. Maandenlang heeft men toen gegraven, maar de resultaten loonden de moeite niet en tenslotte heeft men het graven en zoeken gestaakt. maal worden gebruikt, om daarna in een hoek te worden gezet en vergeten. Onwetenschappelijk geknutsel. De uitvinders, die aan den Concours Lé pine deelnemen, vormen een klasse op zich zelf. Zij zijn noch halsstarrig, noch trotsch. Men moet niet verwachten, hier stukken te vinden, die met alle mogelijke raffinement voor het oog mooi gemaakt zijn, gepolitoerd, vernikkeld, of wat al niet. Neen, op den Concours Lépine biedt zich het uitvinders- genie als het ware in zijn maagdelijkcn staat aan. Deze beurs is het paradijs voor die onvermoeide knutselaars, die lang heb ben nagedacht en die zonder uitvoerige ma thematische berekeningen, zonder eenig wetenschappelijk overleg, doch met die on verzettelijkheid en taaie volharding aan het werk gaan, die men zich slechts ver werft, als men door langen omgang volko men vertrouwd geworden is met de mate rialen. Van alles is hier te vinden. Daar staan beveiligingsinstallaties tegen diefstal naast scheepsmodellen, die hun ontstaan aan even zoovele kleine, onbekende genieën^ te danken hebben. Een „kunstmatig hart" is er ten toon gesteld. De vliegerij heeft dui zenden breinen geïnspireerd en een minia tuurapparaat, dat de uitvinder „klaverblad van vier" noemt, en dat in zijn vorm vol komen afwijkt van de huidige vliegtuigty pen, bewijst, dat zij die het hoofd vol heb ben van technische denkbeelden, zich door de resultaten van de moderne vliegerij geens zins laten afschrikken. Of deze machine vliegt, is natuurlijk een geheel andere kwes tie. Waarschijnlijk is zij nog in het ge heel niet op ware grootte uitgevoerd en zijn er nog geen proeven mee genomen. Maar de uitvinder is er heilig van over tuigd. dat de vliegerij door zijn model ge heel nieuwe wegen zal inslaan. AutomaBiiidnte Reeds Zondag a.s. om den groo- ten prijs van Zwitserland. De leider van de „coureurs-ren stal" van de Auto Union deelde gis teravond mede, dat alle moeilijkhe den, welke beletten, dat Tazio Nu volari Zondag a.s. met een Auto Union in de races om den grooten prijs van Zwitserland zou uitkomen, uit den weg waren geruimd, zoodat het thans definitief is, dat de Ita- liaansche crak Zondag a.s. in een Duitschen wagen zal deelnemen. Deze gebeurtenis, welke ter plaatse veel stof tot spreken gaf, kan de races slechts ten goede komen. Met de oude Alfa Romea had Nuvolari zeer zeker geen rol van beteeke nis tegen de veel betere Duitsche wagens hebben kunnen spelen, terwijl er nu een zeer ernstige candidaat meer is voor de over winning. Er is een nieuwe favoriet gekomen in liet Bremgartenwald. De training voor de races om den grooten prijs van Zwitserland is gisteren aangevan gen. Nuvolari verscheen reeds met een Auto Union, wat de noodige sensatie verwekte. Men was er benieuwd naar, wat de coureur er van terecht zou brengen. Nuvolari was echter verstandig genoeg, om zich niet in de kaart te laten kijken wat betreft de snel heid, welke hij nu zou kunnen halen. Hij vergenoegde zich met een snelste ronde (7.28 NUVOLARI. K.M. )van 2 min: 45,9 sec. (gemiddelde uur* snelheid 157.7 k.m.). Het ronderecord staat op naam van Rosé* meyer met een tijd van 2 min. 34.5 sec. (ge* middelde uursnclheid 169.6 k.m.). De beste tijden maakten Hans Stuck mef Auto Union en Von Brauchitsch met Mer cedes Benz, n.1. resp. 2 min. 3S.2 sec. en 2 min. 38.3 sec. Caracciola deed met zijn Mer cedes Benz over 1 ronde 2 min. 38,9 sec., zijn stalgenoot. Lang 2 min. 39.1 sec. en de ron derecordhouder met zijn Auto Union 2 min. 39.7 sec. SÜMetieiS Walker loopt wederom 100 M. in 10.4 sec. Amerikanen winnen alle num mers te Oslo. Ruim 8000 toeschouwers waren aanwe zig op de internationale athletiekwedstrijden welke gisteren door de vereeniging Torshaug te Oslo werden georganiseerd. De Ameri- kaansche athleten bewezen, door alle num mers te winnen, dat hun schitterende con ditie niet van tijdelijken aard is. De uitslagen luidden: 100 m.: 1. Perrin Walker (V.S.) 10.4 sec, 110 m. horden: 1 Roy Staley (V.S.) 15 sec. 1500 m.: 1 Archie San Romani (V.S.)" 3 min. 51 sec. 300 m.: 1 Roy Mallott (V.S.) 34,6 sec. Discuswerpen: 1 Pliil Levy (V.S.) 48.86 m'. Hoogspringen: 1 Meivin Walker _(V.S.) 2.03 m. TiaaAcUnifioM Internationaal concours hippi- que te Aken geëindigd. Gisteren is het internationaal concours hippique te Aken onder prachtig zomer weer en voor volle tribunes geëindigd. De Nederlandsche ruiters namen gisteren en ook eergisteren niet deel, dc heeren Pas man en Leeuwenburg waren trouwens reeds naar Nederland vertrokken. Dc voornaamste wedstrijd was een jacht- springen om den grooten prijs van Aken, waaraan 49 ruiters deelnamen. Slechts drie ruiters wisten het zware parcours zonder fouten af te leggen. Er moest toen over negen hindernissen waarvan er verschil lende waren verhoogd worden over gesprongen. Alleen luit. Brinck mann (Duitschland) wist met Erle puntloos te rijden. Luit. Campello (Italië) kreeg zijn paard Ronco slechts met 4 fouten over den drie- voudigen sprong heen terwijl de Iersche kap. Haiferman met Salmon Leap zelfs 12 fouten opliep. Dc uitslag luidde: Jachtspringcn om den grooten prijs van Aken: 1. Luit. Brinckmann (Duitschland) met Eric, o ft. (na overspringen); 2. Luit. Campello (Italië) met Ronco, 4 ft. (idem); 3. Kap. llaflerman (Ierland) met Salmon Leap, 12 ft. (idem); 4. Luit. Poswick (België) niet Acrobate, ft.; 5. Luit. Fegelein (Duitschland) met Schorsch, ft. 6. Luit, Gonze (België) met Ali Baba, 3 ft. wel op slag dood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar de Rijksklinieken. liet verkeer op een der drukste punten van de stad was gcruimen tijd gestremd. OPSLAGPLAATS VAN HOEPELS IN VLAMMEN. Gisterenavond omstreeks half zes is brand uitgebroken in de opslagplaats van hoepels aan do Buitenhocf te Sleeuwijk, toebchoo- rende aan de gebroeders van Oord te Wer kendam. De felle wind wakkerde het vuur hevig aan, zoodat weldra vier voorraadschu ren met hoepcis en verschillende omliggen de hoepclschelven in vollen vlam stonden. De brandweren uit Sleeuwijk en Werken dam, welke spoedig ter plaatse waren, kon den slechts de aangrenzende woningen be houden. Burgemeester en wethouders woon den het blussingswerk hij. De oorzaak van den brand is onbekend, Verzekering dekt de schade. Bloembollensaneeringsplan Gisteren is uitgegeven het Staatsblad: No. 649. Besluit van den 13den Augustus 193 tot toepassing van artikel 12 der landbouw- crisiswet 1933, hot crisis-organisatiebesluit 1933 en het crisis-monopol iebesluit 1933, op bloembollen (bloenibollensaneeringsplan 1937. invoermonopolie. Dag van inwerking treding 21 Augustus 1937.) Tentoonstelling van menschelijk vernuft DE FRANSCHE HUISVROUWEN ZOEKEN NIEUWE SNUFJES. NUTTIGE APPARATEN EN VREEMDE BEDENKSELS. Parijs slaat dezer dagen in hel teeken van den „Concours Lépine 1937", de jaarbeurs, waar de uit vinders de producten van hun vernuft ten toon stellen. De „Concours Lépine" is in het Parijsche leven iets heel bijzonders. Hij wordt dit jaar voor de 35ste maal gehouden en is niets anders dan een uitvindersbeurs. waar hoofdzakelijk knutselaars en amateurs de producten van weken en maanden van moeizaam zoeken en experimenteeren en menigmaal ook slechts van hun al te le vendige fantasie, ten toon stellen. Maar deze uitvindersbeurs staat bij het publiek in een goed blaadje. Vooral de huisvrou wen houden ervan, er rond te snuffelen en allerlei „wonderbaarlijke apparaten" tc koo- pen, waarvan zij zich wonderen van gemak in de huishouding voorstellen en die, naar e ervaring heeft geleerd, hoogstens drie Minister Colijn antwoordt den heer Rost van Tonningen. Op vragen van den heer Rost van Ton ningen betreffende het verhinderen van het deelnemen van den dirigent Jos. Vrancken Jr. aan het Vlaamsch-Nafionale zangfeest van 25 Juli te Brussel heeft de minister van Buitenlandsche zaken, a.i., dr. Colijn, ge antwoord, dat de regeering bevordering van alle gepaste uitingen van het Nederlandsche Vaste onderwerpen. Dan zijn er de uitvinders, die zich aan de machinerie van onze klokken wagen. Waarom moeten die altijd door gewichten of door een veer in beweging worden ge bracht? Men kan toch ook wel eens wat anders probeeren. Zoo ziet men hier een klok tentoongesteld, die aan den gang wordt gehouden, doordat kleine stalen ko geltjes op een groot scheprad vallen. Men glimlacht erom. Misschien zal zoo'n klok over honderd of over twee honderd jaar in het curiositeitenkahinet van een museum staan. Een ander probleem, dat de amateuruit vinders altijd weer bezighoudt, is dc veilig heid in het water. Men ziet hier redding gordels in alle mogelijke soorten. Eén, die met louter kleine luchtballonnetjes bezet is, zou in een mondaine hadplaats een ware sensatie kunnen worden. Vlak daar naast een model, dat er als een soort bag germachine uitziet. Het moet, volgens de bijgevoegde verklaring, dienen om de lij ken van drenkelingen aan de oppervlakte te brengen. De vele oorlogsverminkten hebben een der uitvinders op de gedachte gebracht, krukken te construeercn, die den invalide in staat stellen, even snel en gemakkelijk te loopen als een gezond mensch. De uit vinder is zelf oorlogsinvalide en mist beide beenen. Ook het thema „strijd legen het bederf" vindt op deze tentoonstelling aanhangers. Iemand laat er schoenen zien, die voorzien zijn van rubberzolen uit oude autobanden. De Concours Lépine, die buiten voor de Porie de Versailles wordt gehouden, trekt altijd drommen bezoekers. Maar de tijd doet zijn producten altijd zeer snel verdwij nen. Dat hindert echter niet. want hij wordt elk jaar herhaald. En misschien wie weet duikt hier nu en dan wel eens een denkbeeld op, dat, zij het in gewijzig- den vorm. eens de numschhcid op een of ander technisch gebied weer een stuk ver der brengt. kunst- en geestesleven in het buitenland als een voorwerp harer aanhoudende belang stelling beschouwt. In haar streven ten deze neemt, naast Zuid-Afrika, België en in België, Vlaan deren uiteraard een bijzondere plaats in. Als een gepaste uiting van Neder- iandsch kunst- en geestesleven beschouwt de regeering echter niet het gebruik van het „Wilhelmus", zooals op 25 Juli te Brussel voorzien, n.1 .als symbool in een aangelegenheid van Belgische binnenland- sche politiek. Immers met die duidelijke strekking zou het op een Vlaarasch-Natio naal zangfeest ten gehoore worden ge bracht. Een zoodanig gebruik van het „Wilhelmus" wordt door de regeering misbruik geacht en mitsdien deelt zij het door Hr. Ms. gezant te Brussel ingenomen standpunt, dat een Nederlander aan een zoodanig misbruik geen medewerking be hoort te verleenen. Gistermorgen omstreeks tien uur !s, zegt de N. R. Ct., op Schiphol dc Scheldemusch, waarmede de vliegers van de K.L.M. oefenen, in vèrband met een bij de DC-i te verwach ten neuswiel, door den schroefwind van een Fokker F-22 gegrepen en omvergeworpen. Daar de wind dwars over het veld in de richting van het stationsgebouw stond, moesten de vertrekkende vliegtuigen starten over het reeds gereed gekomen gedeelte van de aan tc leggen start- cn landingshanen. De viermotorige Fokker F-22 van de K.L.M., de PH-AJR, Roerdomp, vertrok om 10.05 uur naar Twente en begaf zich voor den start naar het begin van de banen in de nabij heid van hangar B, waar zoo juist op het platvorm dc Scheldemusch voor een vlucht gereed stond. Toen de motoren van de Roer domp op volle kracht gingen draaien om de machine startsnelheid tc doen verkrijgen, werd de Scheldemusch, die juist in de schroefwindbaan stond, gegrepen en omver geworpen, waarbij het lichte toestelletje ern stig beschadigd werd. Het linnen overtrek van het staartvlak, benevens vrijwel alle dwarsliggers daarvan, zijn geheel vernield. De houten propeller van den motor, die bij de Scheldemusch achterin zit, knapte af en zal door een nieuwe vervangen moeten wor den. Verder is de rechter bovenvleugel ern stig beschadigd. Het zal eenigen tijd duren voor het toestelletje gerepareerd is, wat in de werkplaatsen van de K.L.M. zal geschie den. Naar wij vernemen is dit nief de Schelde musch waarmede Zaterdag te Vlissingen ge demonstreerd zou worden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8