tentoonstelling prima Lamsvleesch Het misdrijf te Santpoort Achttienduizend gulden gestolen Floralia= Oudesluis Gymn.-Vereen. J.O.K.E.V." Gymnastiek» Demonstratie op Zondag 29 Aug. Schager Roosjes Godsdienststrijd in Mexico Diepte van 2281 meter in de Poolzee Nazi's, die uit de partij treden krijgen ontslag Onlusten op de Bahama eilanden Uit onze omgeving WARMENHUIZEN VERGADERING MIDDENSTANDSVER. „SAMENWERKING", Her denkina eerste lustrum. Bovengenoemde vereeniging hield Dins dagavond een algemeene vergadering in de zaal van den lieer Slikker. Aanwezig 13 leden. 1. Opening. Het bestuur was niet vol tallig, de secretaris was nog niet aanwezig, maar de voorzitter meende met het oog op den tijd, het was inmiddels half negen o. t., te moeten beginnen. Voorzitter opende dan deze vergadering, de aanwezigen wel kom heetende en memoreerde het vijfjarig beslaan. Spreker memoreerde vanaf de op richting wat in deze vijf jaren is geschied. Ontzaggelijk veel moeilijkheden hebben zich voorgedaan, maar gelukkig is tot nog toe nog niemand gevallen. Veel inspanning en moeite heeft dit gekost en woorden van dank richtte spreker tot de overige be stuursleden, die hern bij eventueele voor komende moeilijkheden trouw ter zijde heb ben gestaan. Spreker voelde de moeilijkheid om als voorzitter te fungcercn omdat ook hij vaak met moeilijkheden heeft te kam pen. Het valt niet mee om altijd een goed voorbeeld aan do leden te geven, doch spr. hoopte, dat wij schouder aan schouder zul len staan om ons tegen ondergang te hoeden. De secretaris, de heer Diepsmeer, ver scheen inmiddels ter vergadering. 2. Notulen. De secretaris las de notu len, welke onveranderd onder dankzegging werden goedgekeurd. 3. Ingekomen stukken. Een antwoord op een schrijven gericht aan het Middenstandsborgstellingsfonds „Holl. Noorderkwartier", op welke wijze door deze instelling hulp wordt verleend, in verband met het bedrijf, het geven van voorlichting en leiding geven bij het drijven van een zaak. Ook een leidraad voor de boekhouding kan wórden gegeven. Door de .vergadering is besloten om eens een spreker te laten komen. 4. Jaarverslag. De secretaris bracht ver slag uit wat over de laatste vijf jaar de re vue is gepasseerd. Dit gaf nog weer eens een terugblik wat in deze jaren is geschiedt en in het belang van den middenstand is gedaan. Op 13 Juli 1932 kwam men in ver gadering bijeen om tot oprichting te ko men. Op deze vergadering waren 17 bezoe kers aanwezig. Een ieder was er van over tuigd, om tot oprichting te komen. Op 18 Juli 1932 werd definitief besloten een ver eeniging op te richten, een bestuur werd ge kozen en 17 leden gaven zich als lid op. Een huishoudelijk reglement werd opgemaakt en de statuten opgemaakt volgens regelen van den K.N.M.B. Ook werd besloten om bij deze bond aan te sluiten. Aan het einde van 1933 telde de vereeni ging 25 leden. Ook zijn de verschillende sprekers genoemd die in ons midden zijn geweest om over verschillende dingen te spreken en belangen geldende voor den middenstand naar voren te brengen. Tevens werd gememoreerd het werk dat is ver richt door de propagandacommissie, die er in slaagde een vijftal vereenigingen in onze omgeving op te richten. Secretaris eindigde met de woorden, dat langs organisatorischen weg iets is te be reiken en dat na vijf jaar lange ervaring schouder aan schouder gaande iets is te hereiken. Voorzitter bracht den secretaris dank voor het mooie overzicht dat hij over de vijf jaren heeft weergegeven. 5. Rekening en verantwoording. De penningmeester bracht verslag uit aangaande de financiën. Do knsnazieners de hoeren P. Vogelaar en Jn. Westra ver klaarden na een kleine opmerking tot goed keuring te kunnen overgaan. Voorzitter dankte de kasnazieners voor de gedane moeite. 6. JBestuuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van de heeren W. Dieps meer en Tj. Sötemann. Genoemde hecren werden na gehouden stemming herkozen en namen deze herbenoeming aan. Voorzit ter was deze heeren dankbaar, in 't bijzon der den heer Diepsmeer, die hij in de vijf jaren niet alleen als secretaris, maar als iemand heeft leeren kennen, die een onmis- lare kracht voor onze vereeniging is ge worden. Hierna kwam in bespreking de jaarver gadering op een eenigszins feestelijke wijze te herdenken. De financiën laten echter niet toe om dit op feestelijke wijze te houden, gehoont wordt op volgend jaar. 6. Rondvraag. De bode deelde mede dat de heer Sipma wegens vertrek naar Fries land als lid van de vereeniging heeft be dankt. De heer Pastoor deelde mede dat het in cassobureau inzake den belastingophaal dienst in werking is en als bode is aan gesteld de heer Jh. Slot. De hieraan ver bonden incassokosten zijn nog niet hekend en met den incasseerder is overeengekomen, dit voorloonig twee maanden te willen waarnemen. Voorzitter bracht ter sprake dat naar aan leiding van gehouden gesprekken, ook de mogelijkheid hestaat, Hat de Middonstands- vereenieing propaganda maakt tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer. Volgende vergadering zal het worden besproken, on welke wijze propaganda kan worden gevoerd. Te ongeveer 12 uur sloot voorziller de vergadering met de aanwezigen dank te zeggen voor de aangename besprekingen. Naar wij vernemen beeft de heer .Tn. Helder ziin kruidenierswinkel annex melk zaak onderhands verkocht aan den heer J. Wit, te Sint Maarten. WINKEL WIERTNGERMEER Zondagmorgen hield de wielrenvereeniging „Tempo" sprinfwedstriiden op den nieuwen weg. De uitslag was: 1. J. Dekker, 2. M. J. Schagon, 3. P. Oud, 4. R. Rand, 5. P. Band. LANGEND1JK OUDKARSPEL. Voor de kolfclub „Onder Vrienden" alhier, zullen als korpskolvers uitkomen op de Na tionale wedstrijden in September a s de hee ren J. Schrieken. A. Eecen en P. Kostelijk. Voor „Volharding" de heeren C. Vlug. P. Gelder en P. Langcndijk Cz. Demonstratie auto-tractors. Onder goede belangstelling h%d Dinsdag middag een demonstratie plaats van de meer en meer aandacht vragende trek kracht de auto-trekker. Bij onze W. Meersche landbouwers zijn reeds eenige van deze omgebouwde auto's in gebruik. Nadat vooraf Prof. Visser van Wagcningen in de cantine te W.werf een zeer duidelijke uit eenzetting had gegeven, alsmede eenige wen ken voor het toekomstig belang van deze trekkracht had gememoreerd, werd overge gaan tot demonstreeren. Aanschouwelijk werd gedemonstreerd, dat graanmaaien prachtig opschiet met de auto-trekker. Bij de demonstratie en de voorlichting kwam duidelijk uit, dat deze trekkracht zeer goed kan worden benut voor transportdoelein den, eggen, kunstmestzaaicn, zaaien, gras- en graanmaaien, enz., enz. Kortom de ideale trekkracht voor een schappelijke aanschaf fingsprijs. Ook van de zijde van construc tie-ondernemers was voor deze demonstratie levendige belangstelling. MIDDENMEER. Hinderwet. Door B. en W. van Medemblik is aan den heer C. Klare te Middenmeer vergunning verleend tot het bijplaatsen en in bedrijf stellen van een 2 P.K. electro-motor, bcnoo- digd voor aandrijving van een draaibank. Ernstige aanrijding. Dinsdagmiddag werd Dr. A. P. Hoogka mer, toen hij per auto te Koedijk voor een taxi uitweek, juist op dat moment aangere den door een aankomende autobus' De heer Hoogkamer, die juist de vacantiereis inzette, kon nog per taxi de trein halen en bleef on gedeerd. De nog bijna nieuwe wagen be kwam vrij ernstige schade en is in een ga rage binnengebracht. Daad van een krankzinnige? De politie op het spoor van den onverlaat. Naar de „Tel." verneemt, heeft de politie in verband met de Zondagmiddag j.1. in het bosch De Neethof te Santpoort gepleegde mishandeling van een zesjarig jongetje uit Heemskerk, aanwijzingen gekregen in zekere richting. Vermoedelijk zal binnen afzienbaren tijd een arrestatie volgen. De toestand van het knaapje, dat nog steeds in het St. Anthoniusziekcnhuis te Haarlem wordt verpleegd, is vooruitgaande. Levens gevaar is momenteel niet aanwezig. Op den dag van dezen afschuw- wekkenden aanslag is een patiënt nit het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort niet van zijn wandeling teruggekeerd. Deze man was een z.g. sanatorium-patiënt, wien vrij wande len in en buiten het park was toege staan. En zoo was hij ook Zondag uitgegaan. Hij bleef weg en is nog niet weergekeerd. Daar het signale ment van dezen man volgens de po litie eenige overeenkomst vertoont met dat van een persoon, die volgens getuigenverklaringen in de nabij heid van de plaats des misdrijfs ge zien is, wordt thans onwillekeurig door haar verband gelegd tusschen de mishandeling van het kind en de verdwijning van den zenuwpatiënt. De politic te Haarlem en in vele andere gemeenten in het Noorden van Noord-Hol land zijn gewaarschuwd en overal zoekt men thans naar dezen vermoede lij ken dader. De man, dien men zoekt, is de patiënt uit het provinciaal ziekenh: is. Bij zijn familie in het Gooi is hij niet geweest. Waarom houdt hij zich twee dagen schuil sinds Zondag? Bij informatie aan het ziekenhuis deelde men het blad mede, dat deze vluchteling niet in staat wordt geacht voor zoon af schuwelijke misdaad. Vijf doctoren hebben hem sinds zijn opneming onderzocht cn als men hem gevaarlijk had geacht, dan had men hem geen vrije wandelingen toege staan. Kan deze man, vraagt men zich af, niet plotseling een ernstiger aanval hebben ge kregen? Wij vernamen van andere zijdc.dat de man hcelemaal niet zoo ongevaarlijk AANGETEEKENDE BRIEF VER- DUISTERD. TEN NADEELE VAN DE NEDERL. SPOORWEGEN Zaterdag j.1. zond een kassiers kantoor te Zutlen een bedrag van f 18000.aan bankbiljetten per aan- geteekenden brief naar Amsterdam. Het geld behoort toe aan de Neder- landsche spoorwegen. De brief heeft echter den geadresseerde niet bereikt. Terstond stelde de politic van Amsterdam zoowel als van Zutfen een onderzoek in en kwam daarbij tot de ontdekking dat de waar devolle brief wèl te Amsterdam is aange komen, doch den weg naar geadresseerde niet gevonden heeft. Het trein- en postpersoneel dat lijdens de verzending van den brief heeft dienst ge daan, zal worden verhoord. l)e nummers der verduisterde bankbiljet ten zijn bekend. Heden overleed onze beste Vriend, Dimmen Groenlnr, in den leeftijd van bij na 18 jaar. Zijn Vrienden. Anna Paulowna, 23 Aug. 1937. IN PLAATS VAN KAARTEN. Met blijdschap geven we ken nis van de geboorte van on zen Zoon, Johan Frederik. C. KOORN. S. A. KOORNSepers. Terdick (N. Niedorp), 24 Aug. 1937. Heden weer verkrijgbaar: Beleefd aanbevelend, C. Berkhouwer, Markt, Schagen Te koop: EEN PATHÉFOON met 50 mooie platen, bij H. DE JONG, Groote Koeten, 't Zand. 28 en 29 Aug. a.s. Zaal BUISMAN. Opening Zaterdag den 28sten Aug. te 4 uur, n.t. Inzendingen voor Oudesluis en omstreken 27 Aug. van 2 tot 6 uur 's middags. Zondagavond: WEDSTRIJD OP WATER FIETSEN om geldprijzen. Aanvang 7 uur. Den gelieclen avond MM BAL met Jazzband. Maandagavond 8 uur: Verloting en uitslag van diverse spelen. HET BESTUUR. Te koop: Een vaste IJZEREN LANDPOST, z. g. a. n„ afmeting lg. 4.50 M., breed 1.85 M. M. RIJSWIJK, Smederij, Markt, Schagen. achter zaal BORST, Breezand. Aanvang 2 uur. Entrée vrij. Na afloop GROOT BAL in zaal Borst. Entrée f0.40, bel. inbegrepen. Gevraagd: EEN MEIS1JE tot 's middags 3 uur in gezin met volwassenen. Br. lett. A, Boekh. SLIKKER, Anna Pau lowna. Gevraagd: Een flinke DIENSTBODE, niet beneden 20 jaar, zelfst. k. werken cn koken, lief voor kin deren. Mevr. BRONKHORST, Rensgars, Schagen. Te koop: TEELTVERGUNNING voor tulpen, 54 R. roede. A. RUITENBURG, Lotweg 8, An na Paulowna. DRACHTIGE PINKEN en SCHOTTEN te koop, hij F. A. F. 'GRONE- MAN, Wieringerwaard. Te koop: Twee beste BELGISCHE VOS-BLES MERRIES, waaronder met papieren van VA jaar en gedekt. Té zien en te bevragen alle werkdagen. Adres: Th. OOSTENBRUG, Schagerweg, Middenmeer. Te koop gevraagd: Twee 9 of 11 tands CULTIVATORS, Moeten in goede conditie zijn Opgave met naasten prijs aan VAN DER GEEST, Smid, Mid denmeer. Te koop: EEN STUIT MEST, hij J. MEELDIJK, Lotweg 34, Anna Paulowna. Aan komen loopen: EEN LAM, Tegen kosten dezer terug te be komen bij J. PEETOOM Rz., Grootesloot, Oudesluis. De vereeniging van christelijke huisvaders van Puebla heeft bij de centrale recherche inlichtingen ingewonnen naar de verblijf plaats van 15 leden hunner organisatie, die in Mei van dit jaar geanresteerd waren „we gens het inzamelen van gelden, die bestemd waren voor godsdienstige doeleinden". In Puebla is een bijzondere school, meldt de Msb., die door voormalige religieusen be stuurd werd, gesloten en tot nationaal-eigen- dom verklaard. De religieusen hadden hun kloostergewaad afgelegd om verder als lee- ken-onderwijzeressen het onderricht voor de meisjes voort te zetten. De school werd ihans door de regeering onteigend, daar er ook een kleine kapel in het huis ontdekt was. In den staat Nueve Leon, in de stad Monterey, zijn twee inrichtingen van on derwijs, die geweigerd hadden om het gods dienstloos en godloos socialistisch onderwijs in te voeren, gcconfiskcerd, daar de autori teiten van meening waren dat beide colleges thans alle beteekenis hadden verloren. In verschillende streken van Mexico' trach ten de katholieken nog steeds meer kerken geopend te krijgen. De gouverneur van den Staat Sonora heeft aan den President van de Republiek het verzoek gericht om alle katho lieke kerken in zijn provincie weer voor den eeredienst beschikbaar te stellen, te beginnen met de kerk van Nogales, waar-de katholie ken reeds dagen achtereen cle kerken bezet houden en elkanderbcurtclings aflossen, ten einde te voorkomen, dat de kerken weer aan den eeredienst zouden worden onttrokken. Spanje's beroep op den Volkenbond Wat zeggen de Raadsleden er van? Naar aanleiding van het verzoek der re^eering te Valencia heeft de voorzitter van den Volkenbondsraad, de ambassadeur van Ecuador te Londen, Quevedo, alvorens een beslissing te nemen over het bijeen roepen van een buitengewone Raadszitting, de andere Raadsleden in de gelegenheid willen stellen, hun meening kenbaar te maken. Aan alle Raadsleden, die opmerkin gen omtrent de kwestie te maken hebben, is verzocht, deze zoo spoedig mogelijk ter informatie van den voorzitter telegrafisch aan den secretaris-generaal, Avenol, tc richten. Naar Tass uit Moskou meldt, heeft prof. Samoïlowitsj, het hoofd van de expeditie op den ijsbreker „Sadko", meegedeeld, dat het schip, na twee dagen vast gezeten te hebben in het ijs van de Dimitri Laptef- straat, heeft kunnen profiteeren van een verandering in de omstandigheden van hot ijs door het kecren van den wind. Men heeft voorbij den 78sten breedtegraad in het Poolbekken een diepte van 2281 m kun nen vaststellen. Na een bezoek aan de Nieuw-Siberische eilanden zal de „Sadko" zich naar de De Long eilanden begeven om daar een nieuw Poolstation te stichten. Vervolgens is de expeditie voornemens opsporingen te gaan verrichten naar het legendarische Sannikofland. Franco weigert Tsjechen den toegang De rechtschc autoriteiten te La Linca hebben Tsjechoslowaakschen onderdanen verboden, van Gibraltar uit het rechtschc grondgebied binnen te komen. Dit verbod wordt gemotiveerd met de sympathie voor het bevriende Portugal.dat dc betrekkingen met Tsjechoslowakije heeft verbroken. Duifsche R.K. geestelijken bijeen Vier-en-twintig bisschoppen en function- narissen der Duitsche Roomsch-Katholieke kerk zijn aanwezig op een conferentie te Fulda (Hessen). Groote reserve wordt in acht genomen omtrent de gevoerde bespre kingen. In het blad van de Duitsche Evangeli sche gemeenle te Bochum heeft, naar de N. R. Ct. meldt, op 31 Januari van dit jaar ds. Klose een artikel gepubliceerd over de laatste oogen,blikken van een ter dood ver oordeelde. Dit artikel werd scherp gehekeld in het Schwarze Korps en de dominé kreeg bovendien een standje van den officier van justitie, die vond dat hij in zijn kwaliteit van gcvangenisgeestelijke verplicht was geweest over deze gebeurtenis te zwijgen. De predikant, die sedert 1929 lid van de N.S.D.A.P. was, trad daarop uit de partij. Ontslag uit zijn waardigheid als gevange- nisgeestelijke volgde, en daartegen kwam ds. Klose in rechte op, omdat er naar zijn mecning geen grond was geweest voor ont slag op staanden voet. De rechtbank te Dortmund heefW zich op het standpunt ge steld dat iemand die aangesteld is bij den staat, uit de partij treedt, terecht op str den voet ontslag dient te krijgen. Bovendien was ook nog een grond tol ontslag op staanden voet, dat dc predikant een oproep had onderteekend, waarin de kerkelijke gemeenle wordt uilgenoodigd ze keren dr. Ehrenberg te Bochum te eeren, die van Joodsche afkomst is. DE RUSSISCHE „ZUIVERING". De vergadering van de Sovjet in het gebied Moskou heeft haar voorzitter Filatof ontheven van zijn functie. Hem werd verwe ten de politiek te verwaarloozen, te weinig in contact te treden met de leiders van de Sovjet cn de Stachanof-beweging te ver waarloozen. De „Leningradsche Pravda" bericht, dat de krijgsraad van Leningrad negen leden van een contrarevolutionaire Trotskistische terroristische organisatie ter dood heeft ver oordeeld. De veroordeelden werden onmid dellijk gefusilleerd. Zij werden beschuldigd van talrijke mis daden, o.a. het vergiftigen van arbeiders en het bewerken van een ontploffing, ver moedelijk in oen fabriek, waarbij de lands verdediging belang heeft, waardoor arbei ders werden gedood. Graanschuur in rechtsch Spanje Franco beveelt alle voorraden op te koopen. Generaal Franco heeft een decreet, onder teekend, waarbij een nationaal graanburcau in het leven wordt geroepen, dat tot taak zal hebben alle voorraden, die voor den ver koop beschikbaar zijn verklaard, tegen een oficieelen prijs op te koopen. Dc bezitters van graanvoorraden zullen hierin handel mogen drijven tegen den officieelcn prijs, maar niet met de meelfabrikanten. Dezen zullen het graan moeien koopen van het na tionale graanburcau en zullen het meel moe ten verkoopen tegen een officieel vasfgesel- den prijs. Onbekende duikboot opereert Uit de Spaansche plaats Castcllon wordt gemeld, dat volgens mededeeling van den civielen gouverneur een onderzeeboot van onbekende nationaliteit verscheidene scho ten heeft gelost op twee in de haven van Burriana liggende koopvaardijschepen. De projectielen troffen echter geen doel. Direct nadat de schoten gelost waren verdween do duikboot. Roosevelt wil opeA-deur- politiek in China Do Amerikaansche onderstaatssecretaris Welles zal 25 Augustus scheep gaan aan boord van de Queen Mary voor een bezoek aan Groot-Britannië en Frankrijk. Hij heeft volgens Havas instructie den belanghebben den regeeringen mede te doelen, dat presi dent Roosevelt besloten heeft vast te hou den aan een politiek van open deur in China. Er heerscht de grootste wanorde zeggen vluchtelingen, Moor. den en brandstichtingen. Reuter meldt uit Nassau 'de hoofdstad der Bahama-eilandeti (Middcn-Amerika) dat de politie zich naar het eiland Inagua heeft begeven, nadat radiotelefonisch verzoek om versterkingen was ont vangen. Men veronderstelt, dat op het eiland wanordelijkheden zijn uitgebroken, doch bijzonderheden ontbreken. Het is evenwel bekend, dat een bewoner werd gedood en dat verscheiden, huizen in de asch zijn gelegd. De autoriteiten te Cayo Mambi pro vincie Oricnte melden, dat vanochtend een barkas is aangekomen, aan boord waarvan zich veertien Engelschcn en Ame rikanen bevonden, die van Groot-Inagua kwamen. Deze personen hebben verklaard van het eiland gevlucht te zijn. Op Groot- Inagua heerscht de grootste wanorde, ver klaarden zij. Zij voegden hier aan toe, voornemens te zijn geweest zich naar Nas- sau-ciland te begeven om den gouverneur te verwittigen, maar dat zij gedwongen waren geweest Cayo Mambi aan te doen wegens een defect aan den motor. GELUKKIGE AMBTENAREN. Zuid-Slavië verhoogt de salarissen. Naar verluidt wordt in het departement van financiën te Belgrado een wetsvoor stel voorbereid betreffende, verhooging van de ambtenaarssalarissen. Dc wet zou 1 Octo- ber van kracht worden. Australië neemt de defensie zelf ter hand Naar uit. de Australische hoofdstad Can berra wordt gemeld, heeft de Australische premier, Lvon, in het huis van afgevaar digden medegedeeld, dat Australië zijn krachtig streven naar het uitbreiden van zijn militaire defensie in samenwerking met de andere landen van het empire voort zet. Er zullen munitiefabrieken in Austra lië zelf worden gebouwd. Ook moet. de particuliere industrie bevor derd worden, opdat Australië zijn behoef ten in geval van nood zal kunnen dekken. Uittocht uit Noord-Spanje Tc Bavonne zijn vijf visschersvaartuigen aangekomen, met ongeveer 150 personen aan boord, meest vrouwen en kinderen, af komstig uit Laredo. een kleine haven, ec- logon tusschen Santona cn Castro. welke gisteren door de Franco-troepen werd ver overd. Dc vluchtelingen hadden na de in neming van Castro Urdiales door het le ger van Franco besloten, naar Frankrijk uit te wijken. Voor Bavonne zijn nog meer booten waargenomen, afkomst'g uit ver schillende havens aan de Cantabrische kust. 3£^®arktberichten^SI BROEK OP LANGENDJK. 25 Aug. Schotsrhe muizen 2.40—260. eigenheimers 2.30—2.70. bl. dito 2 10— 2.40. uien 3.10—3.00, drielingen 3.203.70. gele nep 4.705.50, spercieboonen 5.00—10.10, snijhoonen 4o.GO kroten 2.102.70. roodc kooi 1—1.90. witte kool 0.80—1.30. gele kool 1—2.20, bloemkool 7.60—10.S0, 2e soort 3.10—5.00. NOORDSCIÏ ARWOUDE. 24 Aug. Scholscho muizen 2.40—3.40. grooten 2.70 2.90. eigenheimers 2.202.40. hl, dito 2 2.50, drielingen 3.40, BcvpI. 1.90. uien 3—3.00 drielingen 2.90—3.30, gele nen 55.50, zilver nep 14.50. sperirp hoonen 410.30, kroten 2 2.00, toode knol 1.351.50, wite kool 1—1.30 gele knol 1.002.40, pootaardapelen: A 35 45 4.50—5.50, 28—35 5.30, B 28—35 5.15.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6