Britsch gezant in China gewond DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Italië juicht Turkije speurt naar geheimzinnige duikbooten Mongoslsche successen in het Knorden KIJKEN is KOOPEN «i CLOtCK Dc aanvallen op Britsche schepen in de Middellandsche Zee Verzet tegen blokkade der Chineesche kust Zijn auto door Japansch vliegtuig beschoten VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937. 80e Jaargang. No. 10351. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schogen. (^Com'dnt Engeland blijft Franco ver denken. Reuter verneemt uit Londen, dat met betrekking tot de reoente aan vallen op koopvaardijschepen in de Middellandsche Zee en in het bij zonder den aanval op het Britsche s.s. „British Corporal", waarvan vliegtuigen der Spaansche opstan delingen verdacht worden, stappen worden gedaan bij de autoriteiten van Salamanca. Men meent te weten ,dat men Franco doet opmerken, dat, aangezien de rechten ,van oorlogvoerende aan geen van de beide partijen zijn toegekend, geen enkele aan- .val op een Britsch schip, liet doet er wei nig toe onder welke omstandigheden, ge rechtvaardigd kan worden en dat, zelfs wanneer deze rechten toegekend zouden zijn, geen enkel koopvaardijschip, hetzij van een vijand, hetzij neutraal, volgens het internationale recht kan worden aangeval len, tenzij het niet stopt volgens een wetti gen eisch of wanneer het daarna verzet biedt aan een wettig in beslag nemen. Men meent ook te weten, dat Engeland zich het recht voorbehoudt in geval van verdere aanvallen op Britsche schepen de maatre gelen te nemen, die volgens de omstandig heden noodzakelijk zullen zijn. Opnieuw schip onder Britsche vlag door vliegtuig aangevallen Van particuliere zijde wordt uit Athene gemeld, dat het vrachtschip Bonford, dat onder Britsche vlag vaart, gistermorgen uit Barcelona in den Piraeus is aangekomen. De kapitein heeft tegenover de autoriteiten verklaard, dat op een afstand van ongeveer 20 mijl van Barcelona zijn schip door een vliegtuig van onbekende nationaliteit is aangevallen. Plet wierp vijf bommen naar het schip. De bommen ontploften zeer dicht bij het schip, zonder dat dit echter geraakt werd. Een uiteenzetting der Britsche regeering. Het Engelsche departement van buiten- landsche Zaken heeft gisteravond een ver klaring gepubliceerd Detreffende de positie .van Britsche koopvaardijschepen in de Spaansche wateren, luidende: Op grond van onjuiste verklaringen, die in de bladen grootelijks verspreid zijn, is het wenschelijk, dat de toestand duidelijk worde begrepen. Op 19 Augustus is een boodschap ont vangen van de Spaansche opstandelingen autoriteiten welke zekere voorstellen be vatte ten aanzien van de maatregelen, die genomen zouden moeten worden door Britsche koopvaardijschepen, die zich naar Spaansche regeeringshavens begeven, ten einde duidelijk hun nationaliteit aan te geven. Aangezien deze boodschap de mogelijkheid in zich scheen te slui ten, van aanvallen zonder onder scheid op koopvaardijschepen des nachts, heeft de Britsche regeering zich onmiddellijk in verbinding gesteld met de Spaansche autori teiten, ten einde goed duidelijk te maken, dat naar haar meening der gelijke aanvallen een volstrekte schending zouden vormen van de regels van het internationale recht, en dat wanneer schade toegebracht werd aan Britsche koopvaardij schepen, de Britsche regeering ge dwongen zou zijn deze zaak als van de grootste ernst te beschouwen. In afwachting van het antwoord heeft de regeering het wenschelijk geoordeeld bij wijze van voorzorgsmaatregel den toestand bekend te maken bij de Britsche koop vaardij en op haar 'verzoek heeft de schcepvaartkamer op 21 Augustus aan de belanghebbende Britsche roeders een cir culaire gezonden, waarin hun de raad wordt gegeven Britsche schepen, die naar Spaansche regeeringshavens gaan, deze havens des nachts niet te doen naderen, noch verlaten en ze de nationale vlag te laten voeren, wanneer zij in de Spaansche wateren varen. NON.INTERVENTIE ENGELAND ACHT DE JAPAN SCHE MAATREGEL ONWET TIG. De Japansche vice-admiraal Hase- gawa heeft verklaard, dat de vloot, welke onder zijn bevel is geplaatst, de blokkade langs de Chineesche kust handhaaft. Tusschen de vast gestelde punten werd elk Chineesch schip aangehouden. Te Tokio werd verklaard, dat deze beslissing wel genomen moest wor den tengevolge van de oneerlijke aanvallen van de Chineezen op de Japansche legermacht. In Japansche diplomatieke kringen wijst men er op, dat de blokkade alleen geldt voor Chineesche schepen. De Japansche marine zal de vreedzame handel van de buitenland- sclie mogendheden eerbiedigen en men ge looft niet, dat de Japansche marine er toe zal overgaan de buiteniandsche schepen te visiteeren. Verder zal zij zich vermoedelijk er mee vergenoegen cventueelc wapensmok kcy ter kennis te brengen van de betrokken consulaten. Blokkade niet wettig. Naar Reuter uit Londen verneemt, heeft het Engelsche departement van buiteniand sche zaken nog geenerlei officieele mededce- ling ontvangen omtrent het voornemen van Japan tot het invoeren van een blokkade der Chineesche kust tusschen Sjanghai en Swa- tau. Wat den wettelijkcn kant van deze zaak betreft, wijst men er op, dat het interna tionale recht de voorwaarden bepaalt, krach tens welke een blokkade kan worden inge steld na een oorlogsverklaring. In het huidige geval bestaat er geen wettige staat van oorlog en kan er dus geen sprake zijn van een Brit sche erkenning der blokkade, even min als de Britsche regccring de herhaald afgekondigde blokkades van de Spaansche kust erkend heeft. Groot-Brittanjë zal niet bij deze aangele genheid betrokken zijn, tenzij Japan het recht opeischt Britsche schepen aan te hou den en te doorzoeken, maar tot dusverre heeft Japan de Britsche regeering niet te kennen gegeven, dat het voornemens was dit te doen. Ook Amerika ongerust. Latere berichten melden.dat te Washington geregeld besprekingen worden gehouden over den toestand ontstaan tengevolge der aangekondigde blokkade. De meening wint veld, dat de Amerikaansche regeering niet zal berusten in 'n doorzoeking en aanhou ding van haar schepen. CHINA Overwinning bij Santander „essen tieel en typisch Italiaanschy\ De Romeinsche pers is trotsch op den val van Santander. Men noemt deze overwin ning „essentieel en typisch Italiaansch" en roemt de militaire waarde van de zwart- hemden, die de stad binnentrokken. De „Tribuna" schrijft: „Niemand zal zich er over verwonderen, dat deze overwinning van Franco met warmte in Italië wordt begroet zooals nergens anders. In werkelijkheid is deze essentieele en typisch Italiaansche -uverwinning behaald door de broederlijke samenwerking met de triomfeerende legermacht van Franco". Volgens het blad is deze overwinning Ita liaansch om vier redenen: le. omdat twee complete Italiaansche vrijwilligers-divisies, „Littorio" en „Zwarte vlammen" met talrijke andere Italiaansche contingenten aan de zijde van Franco streden; 2e. omdat de opzet van de manoeuvre typisch Italiaansch was; 3e. omdat twee divisies zwarthemden een zware en moeilijke taak vervulden; 4e. omdat de actie en het gevecht typisch Italiaansch zijn. De „Popoio d'Italia" schrijft, dat de val van Santander een harde slag is voor de verschillende volksfronten in Europa, even als voor alle vijanden van de as Rome— Berlijn en van alle „sanctionisten", die hoopten in Spanje het in Abessinië verloren terrein te herwinnen. Commissie heden weer bijeen Bapport van vice-admiraal Van Duim gereed. Hedenochtend om elf uur is de onder- commissie van non-interventie bijeengeko men. Naar men meent te weten is het door vice-admiraal Van Duim, den voorzitter van de contrölecommissie, opgestelde rapport in zake de iuijz*e waarop het tegenwoordige controlestelsel zou kunnen worden verbe terd, gereed TWEE SCHERPE NOTA'S^ AAN ALLE REGEERINGEN GERICHT. WORDT DE AANVALLER GE VONDEN, DAN MOET HIJ ZICH OVERGEVEN. Het Turksche ministerie van Buiteniandsche Zaken heeft op 24 Augustus aan alle buiteniandsche diplomatieke missies twee nota's doen toekomen. Een daarvan heeft betrekking op het torpedeeren van Spaansche schepen in de zee-engte, de andere op de verdenkingen, die gerezen zijn ten aanzien van de mogelijke aanwezigheid van een buiteniandsche duikboot in de Zee van Marmora. In de eerste nota wordt medegedeeld, dat een officieel onderzoek wordt ingesteld, waarvan het resultaat later aan de diplo matieke missies zal worden medegedeeld. Dit onderzoek heeft betrekking op den aan slag op het Spaansche schip „Armuro" in de Turksche territoriale wateren op 18 Juli. In de tweede nota wordt gewag gemaakt van het feit, dat een eenheid van de Turk sche vloot op 19 Augustus nabij het eiland Marmora in de zee van dien naam aan wijzingen heeft gekregen, welke reden geven om te veronderstellen, dat zich in dc nabij heid een buiteniandsche duikboot ophoudt. Het ministerie van Buiteniandsche Zaken deelt mede, dat, wanneer de aanwezigheid van de duikboot zou worden vastgesteld, de Turksche militaire strijdkrachten van dezen zeebodem, die de zee-engteconven tie en de regels van het Volken recht schendt, overgave zouden eischen. Wanneer de bevelhebber zou weigeren aan dezen eisch te voldoen, zou het schip worden ge praaid en eventueel worden ver nietigd. Negen Italianen gearresteerd. Een escadrille watervliegtuigen en dc sterkste torpedojagers van Turkije zoeken thans de Turksche kusten af in dc streek der Dardanellen en de Zee van Marmora naar den geheimzinnigen onderzeeër, die men in deze wateren aanwezig denkt. De Turksche kustbatterijen hebben cate gorisch bevel gekregen het vuur te ope nen op ieder verdacht vaartuig, dat wei gert te antwoorden op vragen naar zijn na tionaliteit. De strengste controle is bezig in de Turksche wateren van kracht te wor den. Uit Smyrna wordt gemeld, dat negen verdachte Italianen gearresteerd zijn in de nabijheid van Vurla, dat deel uitmaakt van de verboden zóne. EEN ONAFHANKELIJK BINNEN- MONGOLIË ALS JAPANSCH ONTWERP. Chineesch succes bij Lotien Dit nummer bevat 8 pagina's Naar uit Tsjangpei wordt gemeld, verslaan de Mongoolsche troepen in samenwerking met de Japansche strijdkrachten de Chineesche troepen overal. De Mongolen stieten op 23 dezer nabij Wantsjoen op 3.000 man Chi neesche troepen, die op de vlucht ge dreven werden met achterlating van 600 dooden, terwijl de Mongolen slechts 40 man verloren. Op 24 dezer versloegen de Mongolen een afdee- ling Chineesche ruiterij op ongeveer 100 K.M. ten Z.W. van Tsjangpei en 70 K.M. ten westen van Kalgan. Ongeveer 20.000 man Mongoolsche troepen werken samen met detachementen van het Japansche Kwantoengleger en hebben groote- lijks bijgedragen tot de overwinning van Nankau. De Mongolen maakten het de te rugtrekkende Chineezen zeer lastig, terwijl bereden JapanschMongoolsche afdeelingen, langs den spoorweg Peiping—Soeijoean de Chineezen d'en terugweg afsnedien. De woordvoerder van het Kwantoengleger deelde mede, dat dc Chineezen zware verlie zen hebben geleden. Door deze overwinning is de bedreiging tegen de grens van Mandsjoekwo vermin derd. Van Japansche zijde wordt ver klaard, dat de samenwerking van de troepen van BinnenMongolië met Japan het voorstel is van het bewer ken van de onafhankelijkheid van Binnen-Mongolië met steun van Ja pan. De naam van dezen nieuwen Staat zal zijn Mongoekwo en zij zal onder leiding staan van Prins Teh, die thans aan het hoofd van de regee ring van Binnen-Mongolië staat. Scherpe woorden van de „Times" De Britsche ambassadeur in China, sir Hugh Knatchbull Hugessen is door mitrail leurkogels. afkomstig uit een vliegtuig, ge troffen, toen hij zich per auto van Nanking naar Shanghai begaf. De gezant was nog slechts 40 K.M. van Sjanghai verwijderd, toen een tweetal Japansche vliegtuigen neerstreek. De inzit tenden, die zich ongerust maakten, ver lieten haastig de auto's en verborgen zich in een rijstveld. De ambassadeur haastte zich niet ge noeg en werd getroffen toen de vliegtuigen uit hun mitrailleurs het vuur openden. Hij werd door een long geschoten en zeeg hevig bloedend neer. Thans vertoeft de getroffene in een zie kenhuis te Sjanghai, waar wegens het groote bloedverlies, bloedtransfusie op hem werd toegepast. Ten gevolge van de bloedtransfusie is de Britsche ambassadeur weer bij kennis ge komen, doch het zal nog minstens 24 uur duren eer hij buiten gevaar zal zijn. Een deel van de wervelkolom is bescha digd, doch het ruggemerg is niet getroffen. De genezing zal op zijn minst verscheidene maanden duren. Omtrent den aanval, waarbij de ambas sadeur werd gewond, wordt nog gemeld, dat het gezelschap reisde in twee auto's. Plotseling verschenen twee vliegtuigen. Het gezelschap, dat gevaar vreesde, ver liet de autos en zocht dekking. Een dei- vliegtuigen daalde snel en opende het vuur met de mitrailleur, waardoor de ambassa deur werd getroffen, doordat hij zich niet snel genoeg terugtrok. Het andere vliegtuig wierp eien bom in een rijstveld, waardoor een der reisgenoo- ten van den ambassadeur tijdelijk verdoofd werd. De Chineesche burgemeester van Sjang hai heeft bij het ziekenhuis namens maar schalk Tsjang Kai Sjek verklaard het in cident te betreuren. Japan betuigt zijn leedwezen. Men kan zich eenvoudig niet voorstellen, dat de Japansche .vliegtuigen met opzet ge vuurd zouden hebben op de auto van den Britschen ambassadeur, aldus heeft de woordvoerder van het Japansche departe ment van buiteniandsche zaken gisteravond tegenover een vertegenwoordiger van Reu ter verklaard. De Japansche autoriteiten ter plaatse, aldus voegde de woordvoerder hieraan toe, trachten de feiten van dit uiterst ongelukkige incident in hun geheel vast te stellen. De Japansche minister van buiteniand sche zaken heeft den Japansehen ambas sadeur opdracht gegeven onmiddellijk zijn sympathie te betuigen met den Britschen ambassadeur en heeft den Japansehen con sul-generaal opdracht gegeven zich naai den Britschen consul ad interim te bege ven en zijn spijt tegenover hem tot uit drukking te brengen. „Een Japansche uittarting". Een ongemeen scherp hoofdar tikel van de Times. Onder het opschrift „Een Japansche uit tarting" schrijft de Times in een hoofdar tikel: Dat een Britsche ambassadeur kan wor den aangevallen en ernstig gewond door indringers op het gebied van het land waar bij hij is geaccrediteerd, is een schanddaad waarvoor geen parallel is te vinden. Men kan wel aannemen, dat zelfs de meest roc- kelooze Japansche vlieger den aanval niet verricht zou hebben, als hij wist wien hij voor zich had, maar dat ontlast de Japan sche regeering niet van haar verantwoorde lijkheid. Zelfs de verklaring, dat de Japan ners op de loer lagen op Tsjiang Kai-sjek, veroordeelt de JapMischc regeering wegens totale verwaarloozing van de onschend baarheid van het leven van de burgerij in een land waarmee zij niet formeel op voet van oorlog staat en bovendien in een streek op grooten afstand van het tooneel van den strijd. De Japanners hebben verontschuldigingen aangeboden, er zullen er meer volgen en een onderzoek zal worden ingesteld, maar verontschuldigingen alleen zijn niet vol doende voor een „ongeluk" van deze soort. De positie van een ambassadeur is heilig en er is geen excuus voor de schending ervan. Ondanks de invasie van Japan in China op groote schaal, heeft het nog niet eens den oorlog verklaard. Zonder waar schuwing is Japan begonnen rechten te schenden, het zakenleven te verstoren en het eigendom van Engeland en andere landen in China te vernietigen. De sehand daad tegen een ambassadeur onderstreept nog de verwikkelingen van een onverdra- gelijke situatie. De Britsche regeering zal ongetwijfeld weten wat te doen met die situatie. Zij kan verzekerd zijn van den krachtigslcn publieken steun bij elke ..ge schikte actie" welke zij besluit te verrich- ,ten. J^EERBERICHT DE BILT SÊINT. Verwachting: Meest zwakke Noordelijke tot Noordooste lijke wind, gedeeltelijk be wolkt tot betrokken, droog weer behoudens kans op on weer, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinip verandering. Barometerstand hedenmorgen 8 nnr - 776 De Japansche autoriteiten hebben ver klaard, dat de Mongolen de meest betrouw bare bondgenooten zijn van de Japansche troepen in dezen strijd. Van het front bij Nankau wordt gemeld, dat de Japansche troepen de Chineezen langs den spoorweg PeipingKalgan achter volgen. De achtervolgers hebben Pataling aan den Grooten Muur bereikt, waar de vlag van de rijzende zon werd geplant. Het bergachtige gebied, dat door den Grooten Muur wordt Doorsneden, is nog in handen van de Chineesche achterhoede, welke verwoeden tegenstand biedt, terwijl de hoofdmacht snel naar het zuidwesten op rukt. Chineesch succes bij Lotien. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat de Chineesche troepen, na de Japansche bezetting uit Lotien te hebben verdreven, den strijd ten noorden van het dorp voortzetten. Een woordvoerder van de Japansche ma rine zeide tot een vertegenwoordiger van Havas, dat bij Lotien hevig wordt gestreden, evenals aan de overige fronten, welke be zet zijn door de onlangs ontscheepte troepen. Daarentegen is bij Sjanghai alles kalm. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkartier heeft verklaard dat een onbe kend aantal Japansche troepen bij Lisjots- joean en Tsjakioe zijn ontscheept en opruk ken naar Lotien. Een japansch detache ment verdedigt Wen Tsjau Pan. Opnieuw heeft de Japansche marine ge tracht troepen bij Tsjang Wan Pang te ont schepen. Twee bataljons Chineesche cadet ten hebben in dit gebied zware verliezen geleden. In den ochtend zijn nieuwe Ja pansche versterkingen aan de monding van de Jangtse aan land gezet. Japanneezen trekken Tslngtai binnen. Het agentschap Domei meldt: de Japan neezen zijn eergisteren Tsingtai binnen getrokken. Tsingtai is een belangrijke stad, gelegen aan de spoorlijn TientsinPoekau op 45 K.M. ten zuiden van Tientsin. Zij hebben de Chineezen uit de stad verjaagd, waarbij zij hun 500 dooden en ruim 1000 gewonden toebrachten. De Japansche ver liezen bedragen 50 dooden en 70 gewonden. Voorts hebben de Japanneezen de Chinee zen verdreven uit het district Nankwant- socn aan de spoorlijn PeipingNankau. De Japanneezen zouden gebruik van gas gemaakt hebben. Uit Nanking wordt gemeld: Het Chinee sche hoofdkwartier deelt mede, dat de Ja panneezen, na vergeefs te hebben getracht Nankau te bezetten, zijn overgegaan tot het gebruik van gifgassen en wel op 24 en 25 Augustus. De tegenstanders der Japan neezen zijn in dien sector de afdeelingen van de S9ste divisie. Heden start het eerste Ned. sportwatervliegtuig Het sportwatervliegtuig van de heeren Hijmans is thans voltooid: hedenochtend zal het voor het eerst in de lucht gaan. Het toestel ligt op het oogenblik in het kleine haventje in de Ringvaart te Am sterdam. Vandaar zal het naar de Nieuwe Meer worden gesleept, waar de hoofdinstructeur van de Neder- landsche Luchtvaart School, de heer H. M. Schmidt Crans, met het watervliegtuig naar Schelling- woude zal starten.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1