n SPORTNIEUWS ENGELAND EN SHANGHAI Berlijosch Zuivelcongres gesloten Rumoer om de Belgische Nationale Bank Ruilhandel Severgnini wint van Lohmann Joe Louis blijft wereldkampioen Kropman slaat Ooms DE ACTIE VOOR SATIE. NEUTRALI- HET GAAT NIET OM HET PRESTIGE, MAAR OM De door Groot-Brit tannië op louw gezette actie ter neutralisatie van Shanghai is thans aan het rollen. Zelden is ecu dergelijke maatregel met minder optimisme ontvangen dan deze cn er lieten zich reeds aanstonds stemmen hooren, die zich tegen een al te krachtige mi litaire actie in het Verre Oosten uitspraken, zulks onder verwijzing naar de negatieve resultaten, die verleden jaar in het Italiaansch- Abêssijnsche conflict met de sane- tiepolitiek is verkregen. De handel in het nauw. Dorh aan den anderen kant heerscht in handelskringen een zoo groote bezorgdheid over het lot van de scheepsladingen, die naar China onderweg zijn een bezorgd heid, die ontsteltenis nabij komt. als men hoort, dat groote handelshuizen overwegen, geen transacties ineer aan te gaan, dat er juist in deze kringen een neiging heerscht om de maatregelen der regcering aan te moedigen cn te ondersteunen. Want de handel is nu eenmaal beslissend in dit land cn men zal zich heel wat getroosten om de zakelijke belangen in China, welke ongeveer "00 milliocn pond sterling bedra gen. beschermd te weten. Hot is hier geen kwestie van prestige, maar van geld, zeer veel geld. En tevens weegt hier zwaar de ervaring, dat het veel moeilijker is, een eenmaal verloren positie te herwinnen, dan een nieuwe te veroveren. De 300 milliocn pond bestaan uit 230 milliocn pond directe Engelsehe zakenbclangèn en 50 mijl. pond van de met China aangegane leening; van de 250 mill. zijn er alleen in Shanghai 180 jnillioen geïnvesteerd. Het is dus niet ver wonderlijk, dat de openbare meening in weerwil van het in de pers tot uiting ko mende pessimisme, de regeering als het ware een „blanco cheque" voor verdere trcepenzendingen naar Oost-Azië geeft. Japan als alleenvertepenwoordi- ger van de bnitenlandsche be langen in Shanghai? Dat nooit! Niet alleen in de ners, ook in toonaan gevende politieke kringen verheelt men zich niet. dat de Ie verwachten resultaten uiterst gering zijn. Men beschouwt het meer als een programma, dat plichtmatig afgewerkt moet worden, ongeacht de resul taten ervan. Met klem wordt er op gewezen, dat men er niet aan denkt. Shamrhai geheel 1e ontruimen, hetgeen praetisch ten gevolge 7.ou hebben, dat Japan er als allccnvcrtc- genwoordiger van de buitcnlandsche be langen zou achterblijven. Overigens dreigt het probleem te Shang hai steeds dringender te worden. Het laat zich aanzien, dat de diplomatieke ontwik keling zeer spoedig bij de gebeurtenissen zal achterblijven. Dit gevaar groeit, naar mate de strijd in Shanghai meer verbe ten wordt. Die VTeemde oorlogsschepen zijn maar lastig voor de Chineesche militairen. Met beide partijen zijn er voortdurend wrijvingen. Zoo heeft de Engelsclise regee ring einde dor week te Tokio een scherp protest wegens de inbeslagneming van een Britsrhe brouwerij in Shanghai laten hoo ien cn hiervoor schadevergoeding go- eischt. Met China ontstonden moeilijkhe den dnor de houding der Chincczen tegen over de bnitenlandsche oorlogsschepen in de haven van Shanghai. De Chineesche vliegers en artille risten zien zich in hun operalies belemmerd door de aanwezigheid van bnitenlandsche oorlogsschepen, die tusschen dc Japansche in lig gen. Daarom cischtcn zij, dat de buitenlanders minstens vijf mijl Duitschland wil gebruik van taptemelk voor menschelijke consumptie bevorderen. Het internationale zuivelcongres te Ber lijn is geëindigd. Deze bijeenkomst der zui- velvaklieden uit alle landen ter wereld is een groot succes geweest. Men had oor spronkelijk met 1500 deelnemers uit het bui tenland gerekend: in werkelijkheid waren het er 2200. Bovendien waren er 1200 Duit- sche congressisten, zoodat er in totaal 3400 personen aan het congres deelnamen. De resultaten van het congres zijn belangrijk. Over 25 vraagstukken is bericht uitgebracht. In het geheel zijn cr 400 berichten verschenen! Zij worden thans i» het Duitsch, Fransch en Engelseh vertaald. Interessant was de medcdceling van Duitsche zijde, dat ondanks de beperking van den invoer van oliezaden, resp. do fa bricatie van koeken, de melkproductie van 23.500.000 ton in het jaar 1932 tot 25.400.000 ton in 1030 steeg. Dit gunstige resultaat wordt aan een meer rationeel voeren toege schreven. Men heeft op het congres verder zeer uit voerig gesproken over nieuwe afzetmogelijk heden van taptemelk. In Duitschland blijkt 83<^ der taptemelk voor voerdoeleindcn te worden gebruikt. Het streven is, de tapte melk meer dan tot nog toe voor mensche lijke consumptie te gebruiken, vooral in den vorm van magcrenielkpoeder. van de Japanners zouden gaan lig gen. Gebeurde dit niet, dan zouden de Japansche oorlogsschepen ge dwongen worden, van ligplaats te veranderen. Uitdrukkelijk werd van Chineesche zijde verklaard, dat men voor dc gevolgen niet kon instaan, als aan deze eisch niet werd voldaan. Dit kwam dus hierop neer, dat de Chincezen hun aanvallen ook dan zou den voortzetten, al zou daardoor de veilig heid dor bnitenlandsche oorlogsbodems in gevaar gebracht worden en dus de kans op nieuwe, pijnlijke incidenten met vreemde mogendheden zeer groot zijn. Natuurlijk was het bij voorbaat uitgesloten, dat de Europcesche seheepscommandanten in de huidige situatie ook maar ccnige pressie op den commandant van het Japansche eskader zouden kunnen uitoefenen, cn zoo bleef alles bij liet oude, want aan den Cbineeschen eisch niet voldoen, kondon de Europeesche schepen natuurlijk nog minder. Van Japansche zijde wordt intusschen be weerd. dat dit heele probleem door China is geschapen, om geschillen tusschen de Europeesche mogendheden en Japan uit te lokken, dan wel de reeds bestaande te verdiepen. Frankrijk's houding. Dat dc Fransclic regcering haar diplo matieke vertegenwoordigers te Tokio en Nanking opdracht heeft gegeven, den En- gclsehen stap met alle middelen te steunen, heeft in Londen begrijpelijkerwijs groote voldoening gewekt. Ook overigens heeft Parijs zicii gehaast, de Engelsehe actie een bijzonder warme ontvangst te bereiden. Misscluen vindt deze opmerkelijke warmte haar oorzaak in het verlangen, een kleine regiefout weer goed te maken, namelijk dc eerst door den Quai d'Orsav aan den dag gelegde geenszins ongeloovige verba zing over een gemeenschappelijke actie. Evenals in het geheele verloop van de Oost-Aziatische crisis is 't ook thans weer onmiskenbaar Engelands bedoeling, dc za ken zoodanig voor te stellen, alsof Londen en Washington het volkomen met elkaar eens zijn. Dat Washington zich thans zoo angstvallig afzijdig houdt en alles ver mijdt, wat ook maar als de minste of ge ringste inmenging in het Japansch-Chince- sehc conflict zou kunnen worden uitgelegd, is dan ook voor Londen een niet geringe teleurstelling geweest. Aandeelhouders vergaderen on der politiebescherming. - Rexis- tische betoogingen voor het bankgebouw. Nieuwe politieke verwikkelin gen verwacht. De Belgische rexisten-leider Léon Dcgrcllo heeft ecnigen tijd geleden de beheerders der Belgische Nationale Bank. w.o. zijn po litieke vijand van Zeeland, beschuldigd van wanbeheer en .córrupticve handelingen. Het door een speciale commissie van onderzoek dezer dagen uitgebracht rapport heeft doen blijken, dat deze beschuldigingen ongegrond zijn geweest. Gisteren hebben de aandeel houders die in buitengewone vergadering hijeen waren geroepcii in verband met een voorgestelde statutenwijziging, onder bescherming der politie vergaderd. Deze voorzorgsmaatregel hield verband met het bewogen verloop der vergadering waarin de aanhangers van den Rex-leidei Degrellc, en van den Vlaamsch- nationalistischen senator van Dieren, zeer rumoerig waren. De beide politici kwamen zelfs eenige raaien in de debatten met aan drang tusschenbeide, doch desondanks nam de vergadering met 362 tegen 69 stemmen cn 15 onthoudingen de door den gouverneur der Bank, Franck, voorgestelde resolutie aan. Het zal noodig zijn. Woensdag een nieuwe vergadering te houden. Den geheelen middag had dc politie druk werk om groepen Rexisten, die in de omge ving van de nationale bank betoogden, te rug te dringen. In politieke kringen acht men de atmos feer verre van zuiver. Dc liberalen hebben voor heden een partijdag bijeengeroepen, om de Nationale Bank-kwestie Ie bespreken. Voorts ging gisteren wederom het gerucht, meldt de Msb., over het spoedig te verwach ten aftreden van den minister van financiën, dc Man. Dit bericht is weliswaar officieel gistermiddag tegengesproken, maar de bijeenroeping van de socialisti sche ministers doet toch het vermoe den rijzen, dat er politieke gebeur tenissen op komst zijn. Toenemende onrust in Palestina Aanslagen en sluipmoorden. Nadat gistermorgen reeds een Arabier op straat was gedood cn 's avonds een aanslag was gepleegd op een autobus eener Jood- schc onderneming, zijn gisteren weer be richten ontvangen omtrent den geweldda- digen dood van twee Joodsche farmers van Karkocr in de vlakte van Sjaron. Een der beide lijken is gevonden op den bodem van een put, het tweede lag door schoten in het veld. Deze nieuwe teekenen van geweld en on rust hebben in het geheele land ongerust heid gewekt. Te Tel Aviv werd gistermiddag een Ara bier door schoten ernstig gewond. Op den Scopus-berg is des avonds eveneens een Arabier neergeschoten. Op de grens van Jaffa is op den straatweg naar Tel-Aviv, een bom geworpen, waardoor echter slechts een Jood licht gewond werd. Poolsche steenkool tegen Egypti sche katoen. Do Berliner Börsenzeitung verneemt uit Cairo, dat tusschen de Egyptische en de Poolsche regeering onlangs een compensa tie verdrag tot stand is gekomen, volgens hetwelk de Egyptische staatsspoorwegen met de mijnindustrie in Oostelijk Oppcr- Silezic een leveringsverdrag voor 80.000 ton steenkolen gesloten hebben. Voor de tegen waarde wordt Egyptische katoen naar Polen geleverd, welke grootendeels bestemd is voor dc textielindustrie in het gebied van Lodz. DE ZWEMMER ZONDER BEENEN TE NEW YORK AANGEKOMEN. 141 uur in het water. Dc 46-jarige zwemmer Zimmy, de „zwem mer zonder beenen" heeft de ruim 225 ki lometer, welke Albanv van New York schei den, afgelegd in 141 uur. Hij heeft geduren de dezen tijd het water niet verlaten. Te New York werd hij nabij de 125 ste straat vrijwel uitgeput uit de Hudson ge trokken. Boeddhistische monniken raken slaags De schutting tusschen de kloos tertuinen. In het hart van Rangoon (Britsch-Indië. zijn boeddhistische monniken uit twee kloosters in de stad slaags geraakt. De strijders gebruikten stokken en steenen als wapenen terwijl de politiee welke in aller ijl toesnelde acht zelfgefabricecrde bommen, bussen met buiskruit, stukken glas en stee nen beslag nam. In den strijd werden zeven monniken ge wond. Zij moesten in een ziekenhuis opge nomen worden. Het schijnt, dat de strijd is ontstaan over een schutting, welke tusschen beide kloosters zou worden- gemaakt JUAleJtitk Wereldrecords in Finland verbeterd Nadat het wereldrecord van den Finschen. afstandslooper Nurmi over 10.000 meter en het record kogelslingeren, dat ten name van den Amerikaan Ryan stond, reeds waren verbeterd, heeft Zondag bij de atletiek wedstrijden te Helsinski in Finland ook 't record van den Engelschman F. Appleby over 15 mijlen in 1902 gevestigd, er aan moeten gelooven. De Finsche Marathonlooper Erkki Tamila heeft n.1. het record van Appleby verbeterd en van 1 uur 20 minuten 4.4 seconden ge bracht op 1 uur 19 minuten 48.6 seconden. Ook de Amerikaan Meivin Walker boek te een schitterend succes. Hij sprong n.1. 2 M. hoog, d.i. nog 5 c.M. hooger dan de Fin Kotka, den EuropeesChen kampioen, die liet bij deze wedstrijden tot „slechts" 1.85 M. bracht. Dc Fin Barlund noteerde bij het kogel- stooten een afstand van 15 M. 33, terwijl zijn landgenoot Hannula den kogel 51 M. 74 slingerde. De Amerikaan Perrin Walker werd win naar op de 100 M. in den tijd van 10.7 sec. lüieheimen Schön niet zoo goed op dreef. De „revanche" van het wereldkampioen schap der stayers, welke Zondag op het Pare des Prinecs te Parijs wegens den regen moest worden uitgesteld i.; gisteren voor een talrijk publiek en onder fraai weer verreden. In dezelfde volgorde als te Kopenhagen, n.1. Wambst, Terrcau, Lohmann, Schön, Mcule- nian cn Severgnini, startten de zes renners, die elkaar reeds Donderdag j.l. in den eind strijd om het wereldkampioenschap hadden ontmoet. Severgnini klom langzaam van de zesde plaats naar hoven, Wambst verdedigde hardnekkig den kop, maar na 40 K.M, stoof dc Italiaan hem toch voorbij en tot het einde toe wist Severgnini, die Donderdag j.l. geheel uit vorm was, de leiding te behouden. SEVERGNINI. Tusschen wereldkampioen Lohmann en Wambst ontspon zich nu een aantrekkelij- ken cn hevige» strijd om de tweede plaats, welke deze beide renners afwisselend ver dedigden, Terreau cn ook Schön, die niet zoo soepel reed als te Kopen hagen, kregen tot tweemaal toe een lap. Eerst kort voor het einde slaagde Lohmann er in den Fransch- man van de tweede plaats te verdringen, maar den Italiaan kon dc wereldkampioen niet meer bereiken. De uitslag werd, 100 K.M.: 1. Severgnini, Italië. 1 uur 21 min. 57,4 sec. 2. Lohmann, Duitschland, op 30 nieter. 3. Wambst, Frankrijk, op 210 meter. 4. Meulcma», België op een ronde en 400 M. 5. Schön, Duitschland, op 2 ronden, 250 M. 6. Terreau, Frankrijk, op 2 ronden, 400 M. Pijnenburg-Wals winnen te Sittard Afvalwedstrijd voor den Duitscher Vopel. Op dc „Adelaar-baan te Sittard zijn gister avond internationale wielerwedstrijden ge houden, welke door een zeer talrijk publiek werden gevolgd. De belangrijkste uitslagen luiden: Ploegachtervolging ever 15 ronden: Van Schfjndel cn Savelberg loopen op Pijnen burg en Koumans 20 M in. Afvalwedstrijd: 1. Vopel, Duitschland; 2. Muller, 3. Wagenaar. De twee uurskoppelwodstrijd moest bijna een half uur voor het einde worden afge broken wegens een valpartij. De stand op dat oogenhlik was: 1. Pijnenburg—Wals, 1 uur 33 min. 43 sec., afstand 70,9 K.M., 5 pnt. Op een ronde: 2. Kilian—Vopel, 8 pnt. 3. Van Schijndelvan den Broek, 3 pnt. Op twee ronden: 4. MullerSavelberg, 2 pnt. Op drie ronden: 5. Wagenaar—Tc Loo, 3 pnt. )3.oJUen De neger wist op punten van Tommy Farr. Hedennacht is te New York het gevecht om het wereldkampioen schap zwaargewicht gehouden over vijftien ronden tusschen den wereld kampioen Joe Louis en den Engel- schen uitdager Tommy Farr. Hoewel Farr in de meerderheid was, werd Louis door de jury als winnaar op punten uitgeroepen, zoodat hij dus met succes zijn we reldtitel heeft verdedigd. Farr een beter bokser dan de wereldkampioen. Nader wordt uit New York gemeld: Nu ecu buitengewoon zwaren en opwin denden wedstrijd, waarin dc Engelschman over liet algemeen heter bokste cn vooral in de laatste ronde bijna voortdurend in dc meerderheid was, werd Louis winnaar op punten verklaard, een beslissing, waarme de men het niei eens was en die op zijn zachtst uitgedrukt, dan ook wel bevreem dend mag heet-m. Louis heeft hierdoor zijn wereldtitel behouden. liet was een uitermate zware wedstrijd. Zoowel Louis als Farr ontzagen zich niet, heide boksers moesten zeer veel incasscc- ren, maar Louis liet meest. Farr verbaasde een ieder door ztn moedig en werkelijk goed boksen. Hij was bijna steeds in den aan val en hoewel hij een zware handi cap had door het feit, dat Louis reeds in het begin van den wedstrijd dc wonde, welke Farr tijdens zijn training onder het oog had opge- loopen, weer open had gemaakt, V. d. Vijver te Nijmegen gehuldigd Onder groote publieke belangstelling zijn gisterenavond op de „Groenwoud-baan" te Nijmegen internationale amateurwedstrij den gehouden. Voor den aanvang werd de nieuwe wereldkampioen der amateurs, van der Vijver, namens de N.W.U. door den heer D. Evers en voorts door de V.V.V. „Nijme gen Vooruit" gehuldigd. Op advies van den dokter mocht van dei- Vijver wegens zijn te Kopenhagen opgeloo- pen blessures niet aan dc wedstrijden deel nemen. De uitslagen luidden: Omnium: 1. Kropman 8 pnt.; 2 Ooms 5 pnt.; 3 Pe perkamp 5 pnt. Tijdens de tijdrace wist Kropman het baanrecord, dat met een tijd van 15 4/5 sec. op naam stond van Pij nenburg, met 2/5 sec. te verbeteren. Ploegachtervolging Nederland-Duitschland over 5 km. Aeymans en Langhoff (Duitschland) loo pen in den tijd van 6 min. 50 2/5 sec. cn na 23 ronden in op Zvvartepoorte-Roes (Neder land) Koppclwcdstrijd over 200 ronden (44 k.m.) 1. Zwartepoorte-Roes 8 pnt. Op één ronde: 2. Gebr. Ooms 20 pnt. 3. Kropman-Smits 16 pnt. 4. Aeymans-Langhoff 8 pnt. waardoor deze sterk bloedde, liet hij zich hierdoor geenszins weerhouden om Louis te achtervolgen, waardoor hij vele punten veroverde. Door zijn uitstekend boksen kreeg Farr gaandeweg de sympathie van het publiek, dat hem na iedere ronde uitbundig toe juichte. Hoe de strijd verliep. De eerste vier ronden, waarin voorzichtig cn verkennend werd gebokst, gingen vrij wel gelijk op, met misschien Louis iets in de meerderheid. Tn de vierde ronde kreeg Farr meer moed. Niettemin was Louis in deze ronde nog iets in het voordeel. Dc volgende ronde was zeer snel cn gclijk- opgaand. üe zesde ronde was reeds van het begin af aan zeer hard. Een snelle en vooral krachtige slagenwisseling bracht geen van beide boksers voordeel, totdat Farr een har de directe op Louis' kaak wist te plaatsen, welke de negerbokscr evenwel glimlachend incasseerde. Beiden waren even sterk, het gevecht werd nogal op langen afstand gebokst. Farr forceerde nu lijf aan lijf boksen en wist met een zware rechtsche Louis in de touwen te drijven. Louis verdedigde zich evenwel uitstekend. In de zevende ronde kreeg Louis weel een zware linksche van den uitdager te incassoeren, maar Louis zat inmiddels ook niet stil en hij bewerkte weer met succes een van de zwakke punten van Farr, zijn oogblossure. Farr's gezicht moest na afloop van deze ronde flink van het bloed gerei nigd worden.... De achtste ronde begon langzamer dan de vorige, 'die wel zeer snel cn hard was. Fan- wist Louis in een hoek te dringen, docli met een harde linksche maakte de wereldkam pioen den weg weer vrij. Ook Louis' gezicht zat onder hel bloed, aanvankelijk wist men niet, of dit van de bebloede handschoen of van een wonde af komstig was. maar het bleek al spoedig, dat ook de wereldkampioen onder het oog was geraakt. Farr verzamelde vee! punten met harde rechtsche en linksche stoo- ten, de Engelschman bokste een schitterende partij en sedert lan gen lijd heeft men zulk een wed strijd om het wereldkampioenschap niet gezien. Er wordt zelfs door en kelen een vergelijking getrokken met het titelgevecht tusschen Tun- ne en Dempsey. In de negende ronde begon Louis met eenige rake slagen uit te dcelcn op het oog van Farr, maar deze trok zich daar niets van aan. Farr had hierin vele punten ver zameld. In de tiende ronde drong Farr zijn tegen stander voortdurend terug, hoewel de En gelschman herhaaldelijk geraakt werd- Louis plaatste eenige swings op beide oogen van den Britschcn kampioen, maar tegen het einde van deze ronde werd Louis op nieuw teruggedrongen en een verschrikke lijke rechtsche van Farr bracht den wereld kampioen in niet geringe moeilijkheden, al was er van groggy zijn geen sprake. Het publiek begreep meer cn meer, dat het voor den wereldkampioen een harden dob ber zou worden, het kreeg waar voor zijn geld, Farr's onmiskenbaar talent wekte sympathie voor hem op. De uitdager slaagde er nog in voor den gongslag zijn tegenstander aan het oog te verwonden. in de elfde ronde trad Farr weer sterk' aanvallend op. De Engelschman was ook in deze ronde voortdurend in de meerderheid cn het publiek juichte hem weer harteiijk toe voor zijn buitengewoon moedig en kun dig boksen. In de twaalfde ronde was liet wederom Farr die het beste van het gevecht had. Men kon slechts bewondering hebben voor liet incasseeringsvermogen van den titelverdediger, die liet wel zeer zwaar te verantwoorden had. De dertiende ronde eindigde weer in een duidelijke» voorsprong van Farr. Louis begon in de veertiende ronde voor zichtig te worden, hij dook herhaaldelijk cn liep hierdoor enkele slagen op zijn achter hoofd op. terwijl verschillende swings van Farr op het lichaam doel troffen. Beide boksers troffen elkaar herhaaldelijk in het gezicht, Farr's gezicht, leek in slech tere» toestand dan dat van Louis. Het initiatief was echter steeds aan de zijde van Farr te vinden en Louis bleek in den loop van het gevecht een flink respect le hebben gekregen voor de vervaarlijke rechtsche van den Engelschman. In de laatste, ronde trachtte Farr een be slissing te forceeren. Twee harde, linksche» troffen den voorzichtig boksenden Louis in het gelaat, maar de wereldkampioen ant woordde met eenige -rechtsehe directen. Spoedig ontaardde deze laatste ronde nu in een onbesuisd boksen. Farr trachte een voortijdig einde aan het gevecht te maken door een k. o. maar Louis verdedigde zich hardnekkig. Farr dreef Louis voor zich uit. bracht hem een bijzonder harden stoot op het hoofd toe, welke den .wereldkampioen zicht baar in moeilijkheden bracht. Dc Ameri kaan kon zich slechts matig verweren, hij werd door een waar bombardement. van Farr bestookt, maar bij wist zich tot den laatste» gongslag op dc been te houden. Het publiek was het met de uit spraak niet eens. Toen scheidsrechter Arthui Donavan de uitspraak van de jury voorlas, steeg er een luid protest op. Men was het er in het geheel niet mpe eens en het was dan ook wel zeer hard voor den sportieve» En gelschman om zieli op deze wijze den we reldtitel te zien ontgaan. Farr was inder daad de betere bokser geweest. Hij had echter de svmpalhie van bet publiek ge kregen, dat hem na afloop een ovatie bracht Op wel bijzonder gelukkige wijze is Louis in liet bezit van zijn wereldtitel gebleven.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2