Langendijker Groentenveilingen Ook Alkmaarsch gas naar Hoogwoud Waar Parijs van spreekt Dinsdag 31 Augustus 1937 RAAD HOOGWOUD M Tweede blad Ligging van de-gemeente niet gunstig Vergadering van den Raad op Maandag 30 Augustus 1937, 's morgens om elf uur. Voorzitter de heer D. Hoogenboom, bur gemeester-secretaris. De Raad is voltallig. Na opening volgt vaststelling van de no tulen, waarbij de Voorzitter speciaal de aandacht vestigt op de lijst van vacante betrekkingen van de Arbeidsbeurs te ■Hoorn, welke op de secretarie ter inzage ligt. Heel aardige betrekkingen worden soms aangeboden; betrekkingen van zeer •verschillenden aard, van ingenieur tot [melkknecht toe. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. een schrijven van Ged. Staten, dat zij geen goedkeuring kun nen hechten aan het raadsbesluit tot ver- gbeding van de kosten van vervoer voor een tweetal meisjes voor het bezoeken van de H.B.S. te Hoorn. B. en W. stellen voor, het desbetreffende besluit in te trekken, daar beroep niet zal baten. De heer Glas: Verbazend jammer. (In stemming). De heer Schilder: Ben seintje' uit Den Haag! Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Een schrijven van Ged. Staten, dat zij de begrooting 1937 en de suppletoire begroo ting 1937 hebben goedgekeurd. Schrijven van het Ambacht van Westfriesland, genaamd De Vier Noorder Koggen, dat door het Da- gelijksch Bestuur is besloten te be vorderen, dat door het College van Hoofdingelanden een besluit wordt genomen om de verbreede Pade, vanaf de Mienakker tot de grens van Opmeer, zonder de woning, thans bewoond door den rijksveld wachter Kamp, in eigendom te aan vaarden voor den som van f 1000. Een verzoek van een tweetal ingezetenen van Wognum om het snoeiwerk in de ge meente te mogen verrichten. Zal overleg worden gepleegd met de Ncd. Heide Mij. Een verzoek van de Ver. „Het Wit-Gcle Kruis in Westfriesland" om voor het jaar 1938 een subsidie van f 100 uit de gemeen tekas te mogen ontvangen. Wordt bij de begrooting behandeld. Een verzoek van P. Schouten in de Wee- re om gedeeltelijke ontheffing van honden belasting. Toegestaan. Een verzoek van de Centrale Esperanto- commissie om te willen onderzoeken of ook in deze gemeente de gelegenheid tot het deelnomen aan Esperantocursussen kan worden opengesteld. Blijft onbehandeld, omdat het adres niet gezegeld is. De begrootingswijziging dienst 1937 van het Destructor-district Westfriesland. Goedgevonden wordt eert schoollokaal be Schikbaar te stellen voor een cursus in landbouwboekhouden, enz. enz. Kasgeldleening. B. en W. stellen voor een kasgeldleening groot f 10.000.aan te gaan voor het jaar 1938. De Raad gaat hiermede accoord. Conversie van geldleeningen. B, en W. stellen voor geldleeningen, to- faal groot f 81.591.68, te converteeren in ieen geldleening tegen een koers a pari, rente eerste 10 jaar 3V2 waarna de geld schieter de bevoegdheid krijgt de rente te iverhoogen tot hoogstens 4 De Raad kan zich ook met dit voorstel •uitstekend vereenigen. Verzoek om subsidie afgewezen. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van de stichting *,Hct Noordhollandsch Landschap", om sub sidie; een en ander met het oog op den financieelen toestand der gemeente. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Geen verlaging van vermake lijkheidsbelasting, B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van eenige ker misexploitanten om verlaging van de ver makelijkheidsbelasting. De heer Glas zegt, dat de menschen het niet kunnen bolwerken, de belasting is hier te hoog. De Voorzitter gelooft, dat een poging tot [verlaging wel eens een tegenovergestelde Uitwerking zou kunnen hebben. Meerdere leden stemmen met den heer Glas in. Algemeen gevoelt men de moeilijke om standigheden van de exploitanten. Conform het voorstel van B. en W. wordt ten slotte besloten. Aankoop van grond voor weg- verbetering. B. en W. stellen voor hen mach tiging te verleenen tot aankoop van grond van de Erven P. Hartog te Aartswoud voor verbreeding van den weg bij den Westfrieschen Zeedijk. De Voorzitter denkt wel, dat men tot ver hoop zal willen overgaan; de verbreeding ■zal een groote verbetering heteekenen. Hoe veel grond er noodig is, weet spr. nog niet precies. De heer Glas vraagt of deze aankoop niet op den weg ligt van de Vier Noor der Kog gen. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet het geval is. De heer Klaver zou den stal ook willen koopen. De Voorzitter zegt, dat dit echter een taak is van de Vier Noorder Koggen of het Hoogheemraadschap. Spr .noemt den toe stand ter plaatse gevaarlijk voor het ver keer. De heer Klaver is het hiermede direct nog niet eens. De Voorzitter acht het gevaar wel aan wezig. De heer Bossen vindt den afstand van den stal tot en met het perceel-Harlog te korten beveelt demping van de sloo> aan, tot het perceel-Hemke. De Voorzitter wil dit aan de Vier Noorder Koggen overlaten. De heer Bossen vindt, dat de gemeente de zaak aan het rollen moet brengen, om den toestand te verbeteren. De Voorzitter meent, dat zulks door het voorstel van B. en W. reeds gebeurt. De heer Schoonewil oordeelt: hoe eerder bee-onnen wordt met het werk, hoe beter het is. De Raad verleent hierna de gevraagde machtiging. De rondvraag. De heer Bossen klaagt over het brugje van het perceel-Keppel en Wed. Dekker. Zal aandacht aan geschonken worden. De heer Bossen komt terug op de circu laire inzake een esperanto-cursus. De Voorzitter heeft niets tegen een zoo- danigen cursus, maar er zijn hier geen leerkrachten om onderwijs in espcranto te geven. Gas uit Alkmaar? De heer Schoonewil merkt op, dat verschillende gemeenten hun gas uit Alkmaar gaan betrekken. Ook hier is daar wel animo voor en spr. vraagt of de mogelijkheid niet be staat, gas uit Alkmaar te betrek ken. De Voorzitter zegt, dat we wel kunnen wachten tot Alkmaar met een aanbieding komt. De door den heer Schoonewil ge noemde gemeenten zijn gunstig gelegen, om aan te sluiten,, terwijl we hier met. een uitgestrekt gebied'te maken hebben, waar door de aanleg bijzónder kostbaar zou worden. De heer Schoonewil is van meening, dat ook Obdam, Opmeer en Hensbroek het Alkmaansche gas zouden kunnen gebrui ken; het wordt dan meer een ringleiding. De Voorzitter zou d$u ook Abbekerk en Sijbekarspel erbij willen betrekken. De kosten zullen volgens spr. echter veel en veel te hoog worden. Spr. wil daarom maar een afwachtende houding aannemen. De heer Bossen denkt, dat men wel een aantal M3. zal moeten garandcercn. De Voorzitter: We zullen Alkmaar maar afwachten, maar die zal wel niet komen! Landpachting in de Meer. De heer Klaver vraagt naar de land pachting in de Wieringermeer. De Voorzitter deelt mede, dat bij de Directie van den Wieringermeer polder inlichtingen inzake deze pachting zullen worden gevraagd. Deze zullen dan bij de bevolking bekend worden gemaakt, blijken er dan gegadigden te zijn, dan kan men zien, of op de voorwaarden kan worden ingegaan. De heer Bossen zegt, dat het z.i. niet gaat om volkstuintjes, maar om stukken van 1 of meerdere hectaren. De heer Klaver wijst er nog op, dat de Meer zeer geschikt is voor goedgekeurd zaad, terwijl de heer Glas er de aandacht op vestigt, dat door Opperdoezers goed is geteeld. Hierna volgt sluiting van het openbare gedeelte; de Raad gaat in comité. DE EENE SENSATIE VOLGT OP DE ANDERE Een ijverig minister-president strijdt om een erfenis een filmregisseur zoekt inspiratie. In een wereldstad als Parijs, „la ville lumière", is de sensatie eigen lijk nooit van de lucht en niets ka rakteriseert het bonte en afwisse len leven van een stad als Parijs be ter dan een reeks van interessante gebeurtenissen, die zich de laatste dagen in de Fransche hoofdstad af speelde. n De lezende Parijzenaar. Wanneer een vreemdeling zich korten of langeren tijd in Parijs ophoudt, zal hij onge twijfeld worden getroffen door het enthou siasme waarmee de Parijzenaar zijn dagblad verslindt. Ook wij kennen wel menschen in onze naaste omgeving die hun krantje van A tot Z spellen en daarvoor een rustig hoekje in hun huis bij het raam uitzoeken, maar in Parijs gebeurt dat anders. De meeste bladen immers zijn z.g.n. „boulevard-bladen" en het is een feit: de Parijzenaar leest zijn krant op straat, althans niet thuis! Stil staand op een hoek, wandelend langs de drukke boulevards of op het terras van een café, 's zomers zoowel als 's winters daar leest de Parijzenaar zijn krant en met de haast die den Franschman typeert, verslindt hij het nieuws, drie-, viermaal per dag, tel kens wanneer cr een nieüwe .editie verschijnt En hoe merkwaardig het ook moge zijn, in elk van die nieuwe edities wordt de lezer steevast getroffen door een scnsationeele gebeurtenis, die de vorige direct doet vergeten en die met groote letters vaak in rood staat aangekondigd. De sensatie is in een stad als Parijs niet van de lucht de „opmakers" van de krant, dat zijn de menschen die de pagina's opbouwen en de krant in elkaar zet ten, doen er hun voordeel mee!... Dezer dagen is minister-president Chau- temps ongetwijfeld de meest bezette man van Frankrijk. Ondanks dc Augustus-warmte waarmee de Parijzcnaars nog altijd overla den worden terwijl wij in Holland al aan de naderende herfst worden herinnerd! heeft de minister-president zijn regeerings- paleis zelfs nog niet des Zondags verlaten! Hoogstens ziet men hem nu en dan in den tuin van het Hotel Matignon, zetel der re geering, een luchtje scheppen. En toen een van zijn ministers hem dezer dagen eens vroeg of hij nu ook niet eens zin had met vacantie te gaan, antwoordde Chautemps: „Voor mij is het al vacantie wanneer ik hier een beetje kan wandelen" Luchtvaart-Minister als para chutist. Er. zijn parachute-springers die het uit be roeps-overwegingen geworden zijn; er zijn er ook die het uit zucht naar sensatie of uit waaghalzerij deden, maar parachutist „uit beleefdheid", zie daar de titel die de Fran sche minister van Luchtvaart, Pierre Cöt, voor zich zou «kunnen reserveeren. Toen na melijk onlangs de valscherm-toren van het amusementspark op de wereldtentoonstelling geopend werd, bevond zich ook minister Cot onder de genoodigde aanwezigen. Hij liet zich in de lift naar boven in den toren bren gen, bezichtigde alles met groote belangstel ling en wilde juist weer naar beneden gaan, toen een journalist die naast den minister stond, ontsteld uitriep: „Mijnheer de minis ter, ik heb een kwartiertje geleden naar mijn blad getelephoneerd dat U ook met de pa rachute naar beneden zoudt springen!" Waarop minister Cot antwoordde: „Dan wil ik u niet beschaamd maken zich een parachute liet aanbinden en een minuut la ter in de diepte verdween om onder het enthousiaste gejuich van het publiek behou den te landen Strijd om een millioenen-erfenis. De strijd óm de groote erfenis van de laatste jaren, het vermogen van den petroleum-koning John D. Rocke- feller, bracht in Parijs een pijnlijk nauwkeurig bewaard geheim aan den dag. Bessie Rockefeller, de dochter van „John D." was tegen den wil van haar vader een huwelijk met een Amerikaanschen profes sor aangegaan. Toevalligerwijze was ook haar dochter Margaret tegen den wil van haar vader fen haar grootvader) met een bescheiden warenhuis-bediende uit Parijs in het huwclijksgootjc gestapt, den Spanjaard De Cuevas, dien zij tijdens een reisje had lee- ren kennen. Wel is waar slaagde Jorge de Cuevas er in om op grond van oude familie-papieren ex-koning Alfonso te bewegen een ouden arielijkcn titel van de familie opnieuw te erkennen en hem tot markies te verheffen, maar desondanks wilde Rockefeller van de ze nieuwe kleinzoon niets weten en daarom bepaalde hij in- zijn testament dat Margaret van elk erfdeel gespeend bleef, indien haar echtgenoot daarin op eenigerlei wijze zou deelen. Thans strijd markies de Cuevas, de voormalige warenhuisemployé met de uit voerders van het. testament om zijn aandeel in de grootste erfenis ter wereld Met een lantaarn in de hand Tot de interessantste gasten van de licht stad behoort op het oogenblik een der „tien grooten" van Hollywood, de beroemde film regisseur Rouben Mamoulian. Op de vraag naar het doel van zijn verblijf in Europa, antwoordde dc groote filmman: „Ik zwerf hier net als Diogenes met een lantaarn in de hand rond en zoek een film-scenario. Van Parijs vertrek ik naar de „Salzburger Festspiele" en vervolgens naar Weenen. Misschien vind ik daar wat ik in Europa zoek. Ik ben er zelfs van overtuigd, dat twee der gelijke centra van kunst als Salzburg en Weenen mijn droom in vervulling zullen doen gaan en mij den stoot zullen geven voor mijn volgenden arbeid zoodat ik de Diogenes-lantaarn kan wegleggen Zou dit alles niet aantrekkelijk en inte ressant genoeg zijn om heele avond-edities der Parijsche bladen te vullen? D. H ROODHUYZEN Co. n* MAKELAARS SUIKER RUBBER KOFFIE CACAO per contract Amsterdamsche Lkjuidatiekss N.V, DAM 2» TtMoon Na 30012-31012 AMSTCTOAK-C Bmh Nk 2. TM 30012 CARLOS-AMSTERDAW Apenliefde van een paar Berlijnsche dieren tuinapen voor hun oppasser. HOOGWOUD VCL-adsp. Dirkshorn adsp. 33 De adsp. hebben bezoek gehad van die van Dirkshorn voor een oefenwedstrijd. De VCL-ers waren voor de rust nog niet op dreef en presteerden heel weinig. Het spel was daardoor te onsamenhangend en ver toonde eenige zwakke plekken. Dirkshorn is een vaardig ploegje, dat heel goede momenten had en de VCL-ploeg over rompelde. Met succes wisten zij voor de rust de lei ding te nemen met 2—0. Daarna is de VCL-opstelling eenigszins gewijzigd en zien we Piet Lak de spilplaats verzorgen. De bal rolt nog maar eenige oogehblikken of uit een mooien voorzet plaatst de rechtsbuiten Klaas Silver het le der in het doel. Dat gaf moed en demon streerde het nog wel kunnen bij VCL. Maar direct daarop heeft Dirkshorn het spel weer overgenomen, profiteert van de gaping in de achterhoede en doelwachter Klomp is gepasseerd. V.C.L. is hierna toch steeds in den aanval, voortdurend bedreigt zij het D.-doel, totdat Piet Warnaar zijn kans benut en er 23 van maakt. Het blijft intusschen nog gevaarlijk voor Dirks horn's doel. V.C.L.'s voorhoede dringt steeds op, een gevaarlijke situatie ont staat. Aanvankelijk weet de keepen den bal nog th ouden, doch moet hem dan loslaten, wat voor Nico Arts aanleiding is den gelijkmaker te plaatsen. Het wil V.C.L. verder niet gelukken, een voorsprong te behalen, zoodat het ende komt met. 33. Het V.C.L.-bestuur kent de overwinning toe aan Dirskhom, dat hiermede nog een medaille in ontvangst had te nemen. Sterker aandrang op sleunuit- keering het Cenlr. Bureau richt zich tot den Minister slechten gang van zaken noopt daartoe wijziging van richtprij zen! optreden standsorganisa ties aanvoer Schotsclie Mui zen sterk verminderd Eigen heimers nu de hoofdzaak te lage prijzen handel in poot- aardappels redelijke prijzen tomaten slecht bloemkool- vrij duur iets beter voor roo- de kool vrij groote aanvoer lage prijzen voor gele zouters nemen witte kool af daardoor alles verkocht geen hooge prijs goede aanvoer uien weinig zilveruien zilvernep duur overigens ma tige prijzen variëerende prij zen voor slaboonen belangrij ke aanvoer snijboonen afwis selende prijs laag voor wor telen en bieten slecht voor sla en andijvie aanvoer drui ven, komkommers, rammenas. Noodkreten blijven opstijgen uit de tuin dersbevolking over het lang uitblijven van de verwachte steunuitkeering. Als het aan de veilingen goed ging. zouden die jammer klachten wel achterwege blijven. De tuin ders klagen niet, als het niet noodig is. De nood is nu echter zoo hoog gestegen, dat zelfs het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen zich de zaak heeft aangetrokken en aan den Minister van Economische Za ken heeft verzocht te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk een tweede voorschot op den steun 1937 wordt uitgekeerd. Het was in het begin van Mei, dat de eerste voorschot-uitkoering plaats vond. Ver schillende tuinbouwproducten hebben lage prijzen opgebracht, en dit nog wel in een tijd van depreciatie van onze munt, waar door een stijging van den inkoopprijs van verschillende grondstoffen, noodig voor het bedrijf, niet is kunnen uitblijven. Wc hoor den nu fluisteren, dat de voor 1937 gelden de kostprijzen der tuinbouwproducten in verband mot dit laatste zullen worden her zien. Dit zal wel zeer noodzakelijk zijn, daar de richtprijzen al zeer aan den lagen kant waren. Inderdaad is cr nog veel voor verbetering in de steunmaatregelen voor den tuinbouw te doen. Dc standsorganisaties zijn vaak in die richting werkzaam, en al moge het waar zijn, dat de leden van de verschillende standsorganisaties de zelfde belangen hebben en onder de zelfde nooden gebukt gaan, onge twijfeld wordt de kracht, de invloed welke van een vakvereeniging kan uitgaan, wel wat verlamd door de indceling naar beginselen, welke weinig verband houden met econo- mische^en sociale toestanden en om standigheden. De confessioneele standsorganisaties be rusten op denzeifrlen frondslag als de poli tieke partijen, die zich tot het Christelijke deel der natie rekenen. In optreden is er alzoo veel verschil en als puntje bij paaltje komt. is het weieens gebleken, dat er van een gezamenlijk krachtig, optreden weinig terecht komt. Met den aanvoer van Schotsche Muizen loopt het op zijn eind. Op sommige dagen verschijnen er zelfs geen bonken meer. Hoofdzaak zijn nu de. Eigenheimers. Voor bonken werd van f 2.402.S0 betaald voor enkele partijtjes iets meer. Gewone Schot ten brachten f 2.302.70, sommige partijtjes bleven nog iets beneden, zelden bracht een partij f 2.90 of f 3.- op. Drielingen liepen van f 1.60—f 2.20. Met den afzet van dc destijds ingekuilde vroe ge aardappels schiet het ook nog niet hard op. Gelukkig, dat de voorraad niet zoo groot is als verleden jaar. Dan zijn er nog heel wat goedgekeurde pootaardappelen aanwe zig. Met. den afzet van de kleinste sortee ring 2835 m.m. gaat het vrij goed, de groo- tcre vindt weinig aftrek. De ervaring leert, dat tot nu toe de eigenlijke handel in dit product in de tweede helft van September en in October plaats vindt. Men kan dus nog wat geduld hebben. De sorteering 28 35 werd voorA voor f 5.105.30 verkocht. B voor f 55.10 Voor A. 3555 werd f 4.50 f 5.50 betaald. Voor Eigenheimers werd f 2.20f 2.70 be taald, voor blauwe dito 1.90f 2.40, met uitzonderingen. Ronde Duc werd voor f 3.10 f 3.50 verkocht Aan pootaardappelen werden 20, aan andere 25 spoorwagons aangevoerd. De aanvoer van tomaten bedroeg 5500 kg. De stemming, voor dit artikel was bijzon der lusteloos, gevolg van de moeilijkheid tot uitvoer. Voor de A-sorteering werd van f 4.10f 4.30 betaald, voor B f 4.20 en voor C en CC f 4.- De laatste sorteeringen draai den door. Beter was de animo voor bloem kool. Daarvan werd nog al wat aan de Broeker veiling verhandeld. Eerste Srt werd verkocht voor f 11f 12.70, tweede soort bracht f 3f 6 op, al naar de mate van af wijking. Roode kool kwam er weer heel wat. Aan vankelijk zag het er naar uit, dat er verbe tering kwam in de vraag naar dit artikel. Zoo werden de mooiste aanvoeren van de sorteering van 2 a 3 pond Dinsdag nog ver kocht voor f 3 of iets meer. Voor deze mon teering schenen zeer bijzondere, dus weinig permanente factoren te werken, zoodat de volgende dagen die prijs niet meer kon worden gemaakt. Toch werden deze week eiken marktdag iets betere prijzen gemaakt dan de vorige en gingen de mooiste partijen meestal voor ongeveer f 2 van de hand. Ove rigens werd f 1.30f 1.50 besteed, voor de minst gewilde f .1of f 1.10. Enkele par tijtjes konden ook nu geen kooper vinden. De meeste gele kool werd aan de Broeker veiling aangevoerd. Ook hiervan draaiden enkel part. groote door, de mooiste brachten f 1.90—f 2.10 uitzondering f 2.50 tot f 3.10 Grootere werden voor f 1.f 1.30 verkocht. Dank zij de aankoop door zuurkoolfabri kanten kon de witte kool alle worden ver kocht. De prijzen zijn wel niet hoog, doch gezien het groote gewicht, kan het er mee door. Er werd van 80 cent tot f 1.30 voor besteed, uitzonderingen f 1.50 a f 1.60, al naar gelang van kwaliteit, en grootte. De aanvoer beliep ongeveer 50 spoorwagons. Van beteckenis was ook de aanvoer van uien, in het bijzonder gele uien. Zilveruien kwamen er slechts in weinig beduidende hoeveelheid. Zilvernep bracht hooge prijzen op n.1. ongeveer f 16, een enkel partijtje f 13.40. Zilverdriclingen golden f 2.80 f 4.80, uien f 1.20. Gele uien liepen in prijs achteruit. In het laatst der week werd er f 2.20f 2.70 voor betaald, aanvankelijk was dit nog f 3.f 3.60, soms nog iets hooger. Drielingen golden van f 2.90—f 3.20 met een zakkende tendens op het eind der week. Zaterdag werd er f 1.90—f 2.70 voor be taald. De prijs van de gele nep bleef vrij stationnair f 5f 5.60, met uitzondering van enkele partijen, die iets meer dan f 5.60 of iets minder dan f 5 opbrachten. Veel slaboonen kwamen er nog. De prijzen liepen sterk uiteen, verband houdende met de kwaliteit. De mooiste partijtjes brach ten f 8f 11 op, minder mooie f 6f 7.50, terwijl de minst gezochte f 4—f 6 opbrach ten. Ook de scnijboonen vertoonden een aan merkelijk kwaliteitsverschil. De laagste prij zen, voor de minst gewenschte. liepen van f 4f 5 De mooiste brachtpn f 6.30f 7 bij uitzondering f 10 en f 10.50 op Voor druiven, Alicante, werd van f 26.20—f 29.50 besteed. De aanvoer was niet groot. Bieten werden voor f 1.40f 2.60 verkocht, groote voor f 0.80f 1.30. Losse wortelen brach ten f 1.50f 2.20 op, aanvoer gering. Voor rammenas werd f 2.50 betaald, voor sia 70 cent. Komkommers deden hef ook weer slecht f 1.50—f 2 Evenzoo ging het met de andijvie, die voor 90 cent werd verkocht.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5