Plaatselijk Nieuws. Een paleis van en edelsteenen Het bezit van Koloniën geeft vee! zorg Uit onze Omgeving Stilstaande motorrijder aangereden aan de Kooij Gistermiddag te omstreeks 3 uur werd, vlak bij de vlotbrug de Kooij een rechts van den weg staanden motorrijder uit Amsterdam door een taxi uit Den Helder aangereden. Het spatbord van de auto greep de voet van den man, zoodat deze tegen den grond sloeg. Het bleek dat het metaal door het leer van den schoen heen was gedrongen en vrij diep in het vleesch terecht gekomen. Spoedig was de ambulance-auto van 't vliegkamp de Kooij ter plaatse, die het slachtoffer verbonden heeft. Naar wij later vernamen is de voet niet gebroken. ALKMAAR TOESTAND DR. VAN DAM. De patiënt gaat achternit. Naar wij vernemen is de toestand van Dr. van Dam die in het Roode Kruis-Zieken- huis te Den Haag wordt verpleegd ver ergerd. Beterschap moet welhaast uitge- ten worden geacht. Z1JPE Middenstandsreis. Zondag zijn de middenstandsvereenigin- gen te Oudesluis, 't Zand en Schagerbrug met hun klanten op reis geweest. Met 6 bussen van de HABO werd des morgens vertrokken en gereden over Alk maar naar Velserbeek, waar men te half elf aankwam. Onder dc hoornen werd de koffie gebruikt en heeft het gezelschap zich verfrischt, waarna de reis te ongeveer 12 uur werd voortgezet naar Zand voort. Hier maakten velen een zeiltochtje, terwijl weer anderen zich vermaakten met pootje-baden. Vervolgens stond dc Amstcrdamsche lucht haven Schiphol op het programma. Ook hier heeft men prettig verpoosd. Verschil lenden maakten een rondvlucht boven Am sterdam, waartoe tegen gereduceerden prijs gelegenheid bestond. Na hier gcruimen tijd te zijn verbleven, vertrok men te ong. 5 uur naar Amsterdam. In het City-gebouw aan het Leidseheplein werd de gemeenschappe lijke maaltijd gebruikt. Op de thuisreis werd Alkmaar aangedaan'cn thee gedron ken in den Muziektuin, waarna in opgewek te stemming huiswaarts werd getrokken. Nog lang zal men de herinnering aan dezen gezelligen Middenstandstorht, waar over wel een ieder voldaan zal zijn geweest, bewaren. Een woord van hulde aan de organisa toren is hier dan ook zeker op zijn plaats. Aan bovengenoemde tocht werd door ong. 150 personen deelgenomen. Met den tocht van a.s. Woensdag gaan ong. -450 personen mee. POLITIE. Aan komen loopen: Een grijze ruwharige hond bij W. Bijl te Stol pervlotbrug. 'T ZAND. Verloting Geel-Zwart. Zondagavond werd de verloting gehouden van de voetbalclub Geel-Zwart, ten over staan van den Rijksveldwachter Overhand. Er waren 2S prijzen. De eerste prijs, een waschmachine. viel op lotnummer 1402 van den heer Alb. Groot, Stolpen. SINT MAARTEN VALKOOG. UITVOERING. Bonte Avondclub. Gisteravond vond de opvoering plaats van St. Maart ens Bonte Avondclub. De zaal was goed bezet, en liet publiek heeft ten volle genoten. Tegen 8 uur werd niet het programma begonnen. De Sint Boys o.l.v. S. Schut begonnen met een marsch, waarna het doek open ging en de beer II. v. <1. Struik niet een gepast, woord, het publiek verwelkomde. Daarna ging alles tempo- tempo. Na hot cntrée-licd door het gezel schap. volgde een dans door 4 dames, welke op keurige wijze werd uitgevoerd. Vooral het Lente Ballet, flat werd uitgevoerd door 8 dames, wa* keurig in orde. Ook de hecren C. Schut en H. v. d. Struik, die als conferen ciers fungeerden, waren goed op dreef, en wisten hef publiek aangenaam bezig te houden met hun liedjes en praatjes. Ook de tooneelsehefsjps sloegen in. cn werden zeer gord uitgevoerd. Vooral „De verjaardag van Mikkie Mons'' was kostelijk. Het liedje Lollipop werd op allerliefste wijze voorge dragen door de kleine Hennie Sloof. De goochelaar Prof. Jolinie Frans werkte ook uitstekend en wist het publiek aangenaam bezig te houden. Zoo is deze avond in alle opzichten uit stekend geslaagd. BERGEN Aan onze plaatsgenoote, Mei. A. Bakker, wonende aan den Bergenveg, is door H.M. de Koningin de eeremedaile verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver ver leend. De gedecoreerde is 10 jaar als organiste hij de Ned. Herv. Kerk te Urscm werk zaam geweest. Gevonden cn verloren voorwerpen. Gevonden: Kinderrape: belast ingmerk met naam: Yale-sleutei: zijden sjaal: vul pen: gemerkte gouden zegelring: sportriem portemonnnies met geld: vermoedelijk zil veren armband: beige dnmesmuts', witte hoed met zwarte hand; bruin hondentuig: naafdop Chpvrolet: zilveren armband met 9 schakels: doublé bril met hoornen mon tuur; Fox-terrier anngeloopcn: Verloren: Belastingplaatjes; rood bad pak: sportriem; paar losse heenpijpen; por temonnaies met geld: fototoestel; gestreepte hoodschappentasch; bankbiljet van f 10. bril met nikkelen montuur: kort grijs jasje: don van een gouden vulpen; regenjas met rubber gevoerd: grijs met rood geborduur de ceintuur; kort blauw manteltje. KOEDIJK. Automatiseering telefoon. Op Donderdag 2 September a.s. te 13 uur zal de automatische «elefoonccntrale alhier in dienst worden gestéld. Z'ANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. De feestelijke intooM van den nieuwen Burgemeester. Officieel is thans het programma vastge steld voor de ontvangst van den nieuwen burgemeester op Woensdag 1 September a.s. Om half drie (n.t.) zal de Burgemeester aan de grens van het dorp (Zuideindc) ver welkomd worden door een commissie uit. de burgerij, terwijl tevens ter begroeting aan wezig is loco-burgemeester Ooijevaar. Namens de burgerij wordt de burgemeester toegesproken door den heer J. Baldcr ^acz., voorzitter van het comité, terwijl nadien door de schoolkinderen enkele liederen zul len worden gezongen niet begeleiding der inuziekvereeniging „Advendo"; daarna: op tocht naar het gemeentehuis in deze volg orde: 1. de Landstorm, 2. schoolkinderen, 3. Advendo, 4. burgemeester met gezin cn 5 de commissie. Bij aankomst ten gemccntehuize is daar de Burgerwacht aanwezig, die voor dc afzet ting zorg draagt en zal de Landstorm de eerewacht vormen. Om 3 uur vindt de installatie plaats ten gemccntehuize, waarna gelegenheid bestaat den nieuwen burgemeester geluk te wen- schen. Om 8 uur (n.t.) zal door het Mannenkoor, gem. Zangverccniging en Advendo een con cert gegeven worden op het terrein van de firma K. Wagenaar Gz., terwijl het publiek vrijen toegang heeft op het terrein van den heer J. Weder. LANGENDIJKER GROENTEN CENTRALE Maandagmiddag 3 uur kwam het bestuur in vergadering bijeen in het betaalkantoor onder leiding van den heer S. de Boer. Meegedeeld werd dat de heer Schelhaas, tot burgemeester dezer gemeente is benoemd en alzoo ambtshalve voorzitter wordt van het marktbestuur. Voorzitter verheugd zich hierover. De keurlijst bevatte 51 keuringen, hoofd zakelijk te licht gewicht en groen product. Vanaf 1 Juni 1937 zijn voor export ge veild, wat het product aardappelen betreft 16014 wagon voor Duitschland, 03 voor En geland, üla voor Zwitserland en 261 voor Zuid-Amerika cn West-Indië. Over geheel Nederland zijn in dit tijd vak 1050 wagons verzonden naar Duitsch land. Over de maanden Juni cn Juli is resp. ge veild voor een bedrag van f 248.936.81 cn f 269.048.29. Het vorig jaar waren dc omzetten in Ju ni f 225.032.79 en Juli f 166.180.17 Meegedeeld werd dat de ophoudprijzen voor pootaardappclen zijn gewijzigd. Van dc transportarbeiders was een ver zoek ingekomen medewerking te willen verlcencn dat dc poot-aardappelen door de houwers niet naar een andere plaats worden vervoerd, maar dat deze evenals de andere producten door dc transport-arbei ders gemarkt en vervoerd worden. Behoudens uitzonderingsgevallen die zich kunnen voordoen werd besloten in principe piedewerking te vcrleencn. Enkele fotos van het. veilingwezen zijn opgevraagd ter plaatsing in het uit te ge ven gedenkboek betreffende het 40-jarig ambts jubileum der Koningin. De heer Butler, Koedijk, vraagt, of cr ook al iets hekend is aangaande steun op de producten van dit voorjaar. Zal nader in comité worden behandeld. Dc heer O. de Vries, Otcrlcek, vraagt of liet waar is, dat cr zooveel goedgekeurde drielingen uit dc hand worden verkocht. Voorzitter antwoordt bevestigend en vindt het jammer dat het is gebeurd. Spr. is echter van meening dat het de laatste dagen niet meer voorv alt. De heer Tromp, H.H.waard, zegt, dat het juist de laatste dagen erger is, daar de bouwers bang gemaakt worden door de koopers, dat het product den minimumprijs toch niet opbrengt en wanneer men ze niet verkoopt, er mee blijft zitten. Zoo gebeurt het, dat de poters geveild zijn, die dan reeds tweemaal verkocht zijn en moet later 50 cent per 100 Kig. terug betaald worden, omreden men beloofd heeft, dat gezorgd zou worden dat het product, weggemaakt wordt. Voorzitter merkt op dat men zich toch, vooral niet door de commissionairs laat bedotten en niemand verkoope meer uit de hand. De heer J. J. Bakker, Schermeer, zou gaarne zien, dat de kuilaardappelen niet zoo spoedig voor het binnenland gepresen teerd worden, daar deze de versche con currentie aandoen en de prijs van deze 90 cent per 100 Kg. naar beneden deed gaan. Geprobeerd zal worden hierop toeslag 1e verkrijgen en de datum van 15 Juli te ver lengen tot 1 Augustus. Besloten werd nog over te gaan tot uit gave van het gedenkboek voor alle leden, aangesloten bij de L.G.C. WIER1NGERWAARD VARA-AVOND. Zooals door het bestuur van de afd. Wie- ringerwaard van de VARA reeds per voor- loopige advertentie bekend werd gemaakt, heeft men het gezelschap Albcrt de Booy geëngageerd om alhier in de maand Novem ber op te treden met een zeer mooi en afwisselend programma. Voor het voetlicht komen The Cavellis, de dansende Harmoni ca-virtuozen, Crochet, de man met de vlug ge vingers, Albert de Booy, die zijn nieuw ste schlagers zingt, Mr. Eaceur, Buikspre ker en de oergccstige Carricatuur-teekenaar. Het kan dus inderdaad een gezellige avond worden. ONS GENOEGEN. De muziekvereeniging „Ons Genoegen" heeft zich Zondag bij 't Nationaal Concours te Amsterdam maar weer kranig gehou den. Met 344 punten werd in 't concours een eerste prijs behaald cn in den marschwed- strijd een tweede prijs met 51 punten. Hul de aan Directeur en vereeniging. Het corps is nu tevens overgegaan naar de 2e afdoc- ling. POLITIE. Gevonden: Een rijwielplaatje. Inlichtingen bij den Gemeenteveldwachter. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, W. C. S. de Ridder, slaagde voor de eerste klasse van de Zee vaartschool te Vlissingen. (Opleiding werk tuigkundige). Examens voor het zwemdiploma. Maandagmiddag werden in het zwembad te Winkel proeven afgelegd ter bekoraing van een zwemdiploma. De vereischten wa ren: 100 rnctcr schoolslag, 100 meter rug- en 100 meter gekleed zwemmen. Het diploma werd uitgereikt aan Mei. N. Klare en de hecren K. van Ens, J. de Reus A. Smit, W. Kcetman en H. H. Zwart. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Politie. Verloren: Een geldig rijwielbelastingmerk; en van Warmenhuizen gaande naar Dirks- horn een groene kindermantel met ceintuur. SCHOORL Automatiseering telefoon. Op Donderdag 2 September a.s., te 13 uur, zal de automatische telefooncentrale alhier in dienist worden gesteld. BURGERLIJKE STAND AUG. 1937. Geboren:: Cornelia Francisca, dochter van Petrus Joseph Stam en Catharina Hendri- ka Orij; Simon Maria, zoon van Simon Wever en Johanna Zwagerman; T,idia, doch ter van Hendrik Kok en Aafje Steen; Elly, dochter van Anton Bogtman en Elisabeth Alida Koning. Gehuwd: geene. Overleden: Jan Hendrik ter Berg, oud 71 jaren, zonder beroep, wonende te Schoorl, echtgenoot van Maartje Muntjéwerf. DE GRACHT WORDT FRAAI VERSIERD. Wat doen de andere bnnrtver- eenigingen? De winkelweek nadert met rasse schreden, en, zooals wij reeds meldden, heeft de nog jonge buurt vereeniging Gracht met echt jeugdig enthousiasme reeds uitgebreide plan nen gemaakt om de Schagcr hoofdstraat tot een van de aantrekkelijkste punten van onze plaats te doen zijn. De drie andere zuslervereenigingen, Mo lenstraat, Noord en Loet schijnen de ver siering van hun wijken echter niet zoo vlot voor elkaar te kunnen krijgen. Dit bleek ons tenminste, toen wij op infor matie uitgingen. Terwijl de buurt vereeniging Molenstraat ernstige, maar nog lang niet de finitieve plannen koestert het plantsoentje weer een fraaie verlichting te geven en de buurtver. Noord met meer vage dan vaste voornemens rondloopt, blijkt de Loet nog in 't geheel geen aanstalten te maken om iets te doen. Van alle drie de vereenigingen klagen de besturen: de belanghebbenden laten en kelen het werk doen en hebben bovendien geen cent voor het doel over. Er is geen reden om aan de gegrondheid der klachten van deze. buurtvcreenigingsbe- sturen te twijfelen, want, de met verschillen de feestdagen vroeger opgedane ervaringen hebben de moei' ikbeden om tot eensgezind bandelen te komen voldoende aangetoond. En toch wil het ons voorkomen, dat de be trokken middenstanders door deze afzijdige houding blijk geven hun eigen belang niet te zien. Het betreft hier immers geen gewone, toe vallige feestdag, maar een van te voren in het belang der middenstanders georganiseer de winkelweek, welke rnéCde groote midden standstentoonstelling niet alleen de plaatsge- nooten, maar ook de menschen uit dc omge ving in grooten getale naar Schagcn zal brengen. Het. getuigt dan van een welbegre pen eigenbelang om hieruit al het profijt te trekken, dat cenigszins mogelijk is. Nooit trekt men echter publiek met minderwaar digheidsgevoelens en een 't-geefl-toch-niets houding. Integendeel. Wanneer de voor naamste winkelwijken van Schagen over veertien dagen in prachtvolle verlichting en versiering prijken, dan zal dat voor het pu bliek uit plaats cn omgeving eens te meer RIJKDOMMEN UIT DUIZEND EN-EEN- naêi-it. Troon, die met zijn glans de oogen verblindt. Tijdens zijn studies in de voor malige residentie van de groot- mogols van Britsch-Indië, stel de de F.ngelsche onderzoeker Cecil Fellowes vast, dat dc grootste rijkdommen van alle tijden verzameld waren in het Tamerlanpaleis. Dit paleis behoorde toe aan Timoer of Tamerlan, een Britsch-Indische maharadjah uit de veertiende eeuw. De kostbaarheden van Tamerlan stelden niet alleen de waarde van alle kunstvoor werpen, welke men tot op dat tijdstip bij elkaar had gezien in de schaduw, doch zij bewezen ook, dat de bezitter de fijnzin- nigste kunstbeschermer van alle tijden was. De naam Tamerlan was eigenlijk afkom stig van Timocr-lcnk, hetgeen wil zeggen: dc lamme Timoer, zooals hij genoemd werd, omdat hij cenigszins mank liep. Het was sedert langen tijd dc ge woonte, dat de groot-mogols al de schatten, welke zo veroverd en ver zameld hadden tijdens hun krijgs tochten, naar Dchli brachten. Zoo was Dchli reeds voor de grootsche machtsontwikkeling van Timoer de grootste schatkamer van de gehcele wereld geworden, maar pas toen deze man zich meester had gemaakt van de heerschappij, werd de goud en edelsteenen-rijkdom van Dehli spreekwoordelijk. Diamanten en parels en allerlei andere soorten edelgesteente werden door Tamer lan bijeengebracht in Dehli. Dc goud- en zilvermijnen leverden steeds weer nieuwe hoeveelheden edelmetalen. En tenslotte was dc voorraad kostbaarheden zoo sterk toe genomen, dat de heerscher Timoer besloot om ze te gebruiken voor het vervaardigen van kunstwerken. Er moest een sprookjesachtig slot verrijzen. En hier begint het grootsche kunst- beschermheerschap van Timoer. die in tijden van oorlog zeer gevreesd was om zijn wreedheid cn bloeddorstigheid, doch die in vredestijd werd hooggeacht als een recht vaardig vorst cn verfijnd kunstkenner. Toen Timoer zijn macht zeer vergroot had, be sloot hij een nieuw palcis te laten bouwen.' Hiertoe riep hij dc grootste Mongoolschc kunstenaars uit allo windstreken naar zijn hof om hen in volle vrijheid hun echeppen den arbeid te laten verrichten niet als eindresultaat een sprookjesachtig slot, dat een eeuwig gcdcnktcckcn moest vormen voor zijn naam. De eindcloozc oorlogen en twisten na zijn dood vernietigden echter ook dit monument. Doch de Engel- sclie oudheidkundige kon dc nauwe lijks te geloovcn pracht van het bouwwerk en al dc vertrekken haast geheel nauwkeurig rcconstrueeren op grond van studies in de litera tuur van dien tijd. Ontvangzalen schitterden van hel goud. Wit marmer, dat door heele legers van krijgsgevangene slaven naar Dehli werd ver voerd, vormt het bouwmateriaal voor de woning van den keizer. Het op zich zeil zeer mooie marmer zag er echter betrekke lijk eenvoudig uit naast de reusachtige ontvangzalen, welke tot op manshoogte van goud schitterden. Groote goudplaten vorm den het onderstuk dor wanden en waren, om niet eentonig te werken, bgzet met kunstvolle ornamenten uit edelsteenen. De waarde van dc robijnen, smaragden en parels, die gebruikt werden voor de ver siering van één enkele zaal, kan men op grond van de berekeningen van Cecil Fello wes en met rekening houden met den tegen- woordigen marktprijs, vaststellen op onge veer 17 milliocn dollars; hierbij is dan nog niet eens de waarde begrepen van de gou den wandplaten. De gewaden van den kei zer, welke hij bij feestelijke gelegenheden aan had en welke uit goud- cn zilverdraden gemaakt waren en bewerkt met vele edel steenen. beantwoordden aan de pracht van de zalen. Het meubilair in de vertrekken, de wapens, het tafelgerei en alles, wat verder getoond werd bij groote ont vangsten, was van een meesterhand afkomstig, was vervaardigd uit de edelste materialen en na de ver vaardiging stuk voor stuk persoon lijk door Timoer gekeurd. Berichten uit dien tijd melden, dat de keizer den kunstenaars de vrije hand liet, maar met kennersoogen de kleinste fout wist te ontdekken. Zoo wreed kbn hij zijn, wanneer liet ging om een fout van een diplomaat in oorlogstijd, zoo geduldig cn toegevend betoonde hij zich tegenover kunstenaars, die hij dikwijls jarenlang steeds weer nieuwe pogingen liet maken om het slagen van een uitgelezen werk mogelijk te maken. De troon van de papaver Het, kostbaarste stuk van het paleis te Dehli was de troon van den vorst. Deze troon namelijk had ongeveer de grootte van een divan, was ver vaardigd uit massief goud cn straal de zoo'n sterken glans af, door dc groote hoeveelheid diamanten en edelsteenen, waarmee het kunststuk versierd was, dat de afgezanten en gasten uit vreemde landen bij den eer-sten aanblik hun oogen moesten sluiten om niet verblind te worden. Twaalf zuilen, die als het ware bedekt waren met een „korst" van parels, omga ven den troon en droegen een gouden bal dakijn in den vorm van een papaver. De „troon van de papaver" behoorde tot de wonderen van de wereld, evenals de be roemde reuzendiamant, welke den keizer geschonken werd door zijn vazallen, de wonderstecn „grootmogol", die in Golconda gevonden werd. En toch vormden deze beide voorwerpen maar een klein gedeelte van den onmctelijkcn rijkdom, welke be waard werd in de schatkamers van Timoer. Rijkdommen als uit duizend-en-een-nacht, welke door meer dan drieduizend schat meesters werden bewaakt, om na den dood van Timoer, die op zeventigjarigen leeftijd overleed op een tocht naar China, o\er de geheele wereld verspreid te worden. een aansporing zijn om die wijken te be zoeken en aandacht te schenken aan welver zorgde étalages. Met weinig geld en goede smaak is toch veel te bereiken! Komt middenstanders van Molenstraat, Noord en Loet, de Gracht geeft het goede voorbeeld. Weest solidair en steekt eensge zind de handen uit de mouwen. Gisteravond zagen wij, dat. een proef ver lichting was aangebracht op liet. Noord: roode, witte en blauwe lampjes, in de hoo rnen, geïnstalleerd door de fa. Keesman. Dat gaat de goede kant uit! Wie volgt? PUBLICATIE. STEUN VOOR BLADRIET VAN GEWAS 1937. Van bevoegde zijde wordt ons medege.- deeld, dat de Nederlandsche Akkerbouw- centrale Bezuidenhout 15, te 'sGravenhage onder bepaalde voorwaarden de bossen bladriet van het gewas 1937, die op de bin- nenlandsche markt niet kunnen worden af gezet, zal overnemen, door tusschenkomst van de Algemeene Vereeniging voor de Riet- cultuur in Nederland. Nadere bijzonderheden met betrekking tot dezen maatregel zullen per circulaire aan de betrokkenen worden bekend ge maakt. Belanghebbenden die deze circulai re op 8 September a.s. nog niet mochten hebben ontvangen, kunnen deze op aanvra ge alsnog vorkrijgen bij genoemde Centrale of bij de betreffende afdeeling der hiervoor genoemde vereeniging. (Adv.) '8 Gravenhage, 30 Augustus 1937. Gaat het om de grondstoffen öf... nationale zelfvoldoening? In het laatste geval voelt de Volken bondscommissie niets voor con cessies. Gisteren werd te 's-Gravcnhage de drie- daagsche studieconferentie van het. Inter nationaal Instituut voor InduStriëele betrek kingen (I.R.I.) geopend. De voorzitster, mej. Marv van Kleeck, directrice van het dep. voor Econ. Studies te New York las bij deze gelegenheid een voordracht van prof. Her man Kranold, hooglccraar aan de Universi teit te Talladega (Alabama) voor, getiteld: „de ruwe grondstoffen en hun verdeeling over de verschillende landen". Prof. Kranold was n.1. verhinderd persoon-- lijk de conferentie hij te wonen. In genoemde lezing kwam de professor tot de conclusie, dat dc verdeeling van de lan den in „bezittende" en „bezitloozeeen vol komen foutieve is. Tot de laatste groep zouden dan Duitschland, Italië en Japan belmo ren. Wat Duitschland en Itaüé be treft is deze kwalificatie al heel verkeerd. Bezitloos, wat grondstoffen aangaat, is veel meer Frankrijk dan de twee eerstgenoemde landen, In werkelijkheid zijn koloniën thans eer der een bron van zorg dan van welvaart voor het moederland. Prof. Kranold's con clusie was dan ook, dat, welke houding jnen ook aanneemt ten aanzien van sommige landen om hun koloniëngebied te vermeer deren, men van deze situatie allerminst een werkelijke verbetering kan verwachten. Aan de hand van statistieken werd een en ander toegelicht. Het probleem der ruwe grondstoffen. Dr. K. W. Kapp uit Genève bracht vervol gens een rapport uit over de werkzaam heden van dc door den Volkenbond inge stelde commissie ter bestudeering van het probleem der ruwe grondstoffen. Deze commissie zal in September a.s'. haar derde bijeenkomst houden. Dr. Kapp verklaarde, dat tot dusverre het werk van de commissie erop gericht is geweest om aan de moeilijkheden van de „niet- bezittende landen" tegemoet te komen, doch deze pogingen werden t-en zeerste be lemmerd door dc weigering van Italië en Duitschland om aan de conferenties' deel te nemen. De eisehen van de landen, die arm zijn aan ruwe grondstoffen, werden voorna melijk gesteund door de Japansche, Poolsche en Zweedsche leden van de commissie. Men drong op doorvoering van het begin sel van de „open deur" voor alle koloniën en zelfs voor bepaalde onafhankelijke, doch betrekkelijk onontwikkelde gebieden. Deze voorstellen ondervonden hevigen tegenstand vanwege de politieke moeilijk beden, welke zij ten gevolge zouden heb ben. Bovendien wrerd er in de commissie een zekere eenstemmigheid bereikt ten aanzien van de meening, dat geen concessie zou worden gedaan aan landen, welker moei lijkheden met betrekking tot de ruw mate riaal-voorziening voornamelijk te wijten zijn aan hewapcnings-politiek en pogingen om tot nationale zelfvoldoening te komen. Na een gedachtenwisseling over beide le zingen werd de morgenzitting gesloten. Rusland poogt goudschip te bergen Naar het Russische emigrantenblad „Se- godnya" bericht, zullen de autoriteiten van de Sovjet-Unie pogingen in het werk stel len het Russische schip „Peter Veiikii" dat na de nederlaag van generaal R. Wrangel de goudreserve van de Russische Bank in veiligheid trachtte te bergen, doch nabij Constanza op een mijn is geloopen en ge zonken. te lichten. Een Sovjet Russisch bergingsschip is met een viertal hulpschepen te Constanza aan gekomen en de kapitein onderhandelt met de Ropmeensche autoriteiten over do toe stemming de bergingswerkzaamheden te beginnen. De juiste waarde van het goud, dat het schip aan boord had is niet bekend, dorh wel weet men, dat deze waarde aanzienlijk znoet zijn.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6