De heide bloeit Volksklassen in Engeland Nieuwe zendermast van neergestort Nederlander in Spaanschen grafkelder gevangen rechtzaal uit Veroordeelde holt de Hij sloeg zijn bivak op tusschen de zerken Mussolini naar Duitschland Mislukte ontvluchtinqspoqinq in Den Haaq. AFSCHEIDSSYMPHONIE. Voor ons ligt de heide in gloed van wanme kleuren. Purper-paars, roodbruin en violet. In alle schakeeringen mengen zich de tinten. Het is of wij muziek in kleu ren zien. Wit is de wol van de wolken, die drijven langs zachtblauwen hemel. Zonbeschenen is de vlakte omzoomd door het sombere groen van sparren- en den nenbosch dreigend door eenzaamheid, maar lokkend door geheimzinnige betoovering Weer bloeit de heide! Wederom beleven wij dit jaarlijksche kleurenfeest van singuliere pracht. Tallooze toeristen zullen er op uittrekken om te genieten van deze afscheidssymphonie, die ons door de scheidende zon wordt geboden. Wij grijpen naar de kaart. Ons land mag zich gelukkig nog verheugen in vele ongerepte heidevelden. Behalve in het lage Westen liggen de paarse velden over al door ons land verspreid als grootere en kleinere oasen van rust, waar de moderne jachtende mensch kan bekomen. Verkwikkende stilte heerlijke rust. Ieder zal van zijn woonplaats uit de voor hem gemakkelijkst bereikbare heidevelden opzoeken om daar ten volle te genieten van het laatste zomersche festijn. Tenslotte willen wij dengenen, die dit heidefeest gaan bijwonen, de grootst moge lijke voorzichtigheid met vuur aanbevelen. De hei is mooi, maar één oogenblik van onnadenkendheid en zij verkeert in een dorre smeulende aschwoestijn. Mast onbruikbaar geworden. Onder de gemeente Jaarsveld, in een der vruchtbare kleivelden onder aan den dijk langs den Hollandschen IJssel, waar van dezen dijk de weg naar IJsselstein afbuigt, staat een klein houten gebouwtje, waarin de nieuwe kortegolfzender gebouwd wordt, welke de 415 meter golf van Kootwijk, die niet meer aan de ge stelde eischen voldoet, zal vervangen. Proefnemingen hier ter plaatse hadden aangetoond, dat de plaats voor den bouw van een kortegolfstation hier zeer gunstig was en proefuitzendingen hiervandaan had den een veel beter resultaat opgeleverd dan de uitzendingen op de 415 meter golf van Kootwijk. Met den bouw van den zender schiet men flink op. Evenals de 415 meter golf van Kootwijk zal ook deze zender een capaciteit krijgen van 20 kw. In het voorste gedeelte van het gebouwtje staan reeds de gelijkrich- ters met transformatoren en condensators opgesteld. Onder den vloer van het middengedeelte liggen alle kabels voor den zender, in de machineruimte staan de verschillende ma chines en ook het station van het provin ciale Utrechtsche electriciteitsnct, dat via twee van elkaar onafhankelijke kabels stroom zal leveren, is vrijwel gereed. De werkzaamheden zijn zoover gevorderd, dat men den 80 m. hoogen zendermast naast het zendstation zou oprichten. Voor deze be langrijke gebeurtenis waren de noodige maatregelen en voorzorgen genomen en een aantal autoriteiten waren ter plaatse ver schenen of werden tegen half elf verwacht om van het opzetten van de mast getuigen te zijn. De 80 meter hooge zendermast, die aan den voet een diameter heeft van circa 40 c.m. en zich naar den top versmalt tot een diameter van circa 15 c.m., was vervaardigd van tot naadloozc buis getrokken mannes- mann-staal. Hij lag op den grond naast het zendstation, de voet ter hoogte van het sta tion zelf, waar de mast in den grond zou komen te staan. Op eenigen afstand hiervan stond een 30 meter hooge houten hulpmast, die opgetuid was met circa 20 tuilijnen. dunne sterke kabels, die door groepen werk lieden werden vastgehouden en bovendien verankerd waren aan houten palen, welke als reusachtige haringen in den grond stonden. Aan den anderen kant van de hulpmast, in rechte lijn met den aan den overkant op den grond liggenden zendermast, stonden achter elkaar vier lieren opgesteld, waarover kabels liepen, die via katróHèh in dëri' top van de hulpmast met de zendermast waren verbonden. Teneinde te voorkomen dat de lieren, wan neer deze kabels aangetrokken zouden wor den en dus 't. volle gewicht van den V2 ton wegende zendermast er aan zou komen te hangen, over den grond zouden gaan schui ven, stonden voor en achter elke lier zware bakken met klei, die hier zoo maar uit den grond gedolven kan worden. Doch deze zei Me kleigrond zou de uitvoering van het karwei noodlottig worden. Het onverwachte. Te kwart voor tien werd met het werk begonnen. De eerste lieren werden langzaam opgedraaid, de kabels strakten zich, en lang zaam werd de top van de 80 meter lange mast van den grond gelicht. Langzaam maar zeker vorderde het werk. Te ruim 10 uur hing de mast in de kabels onder een hoek van ruim 30 graden met den grond. Toen gebeurde het onverwachte. Mede ten gevolge van den onvoldoenden weerstand van den kleibodem, waarin hij stond, hield de houten hulpmast het niet. Ruim vijftien meter boven den grond knapte hij af De kabels verloren hun steunpunt en de zen dermast plofte, gelukkig precies langs het zenderhuisje, neer, weliswaar zonder te bre ken, doch zoodanig op een vijftal plaatsen verwrongen, dat zij als zoodanig niet meer benut zal kunnen worden en ten hoogste Itukken buis er van nog bruikbaar zuilen rijn. De mannen, die de tuikabels hadden vast gehouden, stonden uiteraard terzijde en ge waarschuwd door het gekraak van de hou ten hulpmast, konden enkele anderen, die meer in den weg stonden, zich tijdig uit de voeten maken, zoodat, de mast, die precies weer neerkwam op de plaats waar hij ge legen had, geen schade aanrichtte en er gelukkig door haar val geen persoonlijke ongelukken werden veroorzaakt. De schade beperkte zich tot den raast zelf en het kan misschien een paar weken duren voor men te Kootwijk een nieuwen mast beschikbaar heeft. Het. heele geval, dat be grijpelijkerwijze bij uitvoerders en arbeiders teleurstelling verwekte, aangezien de drie kleur reeds gereed- lag om te worden ge- heschen als de mast overeind zou staan, veroorzaakte dus slechts een vrij geringe vertraging, temeer waar men inmiddels met de voltooiing van den zender zelf ongestoord kan voortgaan. Heeft Prov. Statenlid visch gestolen? De heer van Slooten ontkent per tinent. Naar aanleiding van het bericht omtrent den vischdiefstal welke te T.Tmuiden ge pleegd zou zijn door den vïschlosser K. van Slooten, lid van de Prov. Staten van Nrd.- Hollnnd, wordt ons namens hem medege deeld, dat bedoeld bericht niet juist is. Een halbeambte heeft gemeend, dat de heer K. van S., die in de hal bezig was met het in kisten sorteeren der door de „Limburgia" aangebrachte visch eenige visschen in een ledige kist verborgen had. met het doel. die ten eigen bate aan te wenden. De heer K. van S. ontkende en ontkent pertinent de hem toegedachte oneerlijkheid. De kist, waarin de visschen lagen, stond gewoon bij de andere kisten, waarin andere soorten visch door hem gesorteerd werden. Volgens den heer K. van S. had de be ambte hem evengoed kunnen beschuldigen van poging tot diefstal der visschen in die andere kisten. Niettemin heeft de beambte proces-verbaal opgemaakt en is de algemeen in het bedrijf waarin de heer K. van S. werkt geldende regel, dat ook zelfs bij enkel vermoeden van eenige oneerlijkheid de betrokken per soon inmiddels geschorst wordt op den heer K. van S. toegepast Op de terechtzitting van de Haagsche rechtbank heeft gisterenmorgen de ongeveer 25-jarige P. J. den D., die juist zijn vonnis had aangehoord, een poging gedaan zich onrechtmatig aan zijn straf te onttrekken. Toen de vonnissen tegen de andere ver dachten werden voorgelezen en den D. nog in de beklaagdenbank stond, heeft hij van een onbewaakt oogenblik van de veldwach ters gebruik gemaakt om te ontsnappen. De jonge man sprong de bank uit, holde de rechtzaal door, en klom over de leuning van de publieke tribune met het doel door de geopen de deur naar buiten te komen. Het is echter bij een poging gebleven. De veldwachter op de publieke tribune sloot de deur onmiddellijk af en niet lang daarna hadden de veldwachters, die hem achterna gesneld waren, hem overmeesterd. Tot groote schrik en ontsteltenis van de aanwezigen op de tribune stribbelde de ar restant nog heftig tegen, toen men hem naar héf-htrte' VaiV,bewa,rinft,,\X'11,dë',bi-engen, doch tenslotte moest hij voor de overmacht van de veldwachters zwichten, waarmee dit incident beëindigd was en de rechtszitting weer voortgang kon vinden. SPAARDUITJES IN DE LINNENKAST. Oude juffrouw bestolen. Zondag werd bij de politie aangifte ge daan, dat was ingebroken in een woning in een hofje aan de Rembrandtsstraat te 's-Gravenhage ten nadcele van de 70-jarige bewoonster werden uit een linnenkast 42 gulen ontvreemd. Ook werden verschillen de gouden en zilveren voorwerpen ver mist, De dader verschafte zich waarschijn lijk toegang door een raam. OOK KERKEN ALS CONCEN TRATIEKAMP GEBRUIKT. Wat een Amsterdamsche jon gen uit het land van den bur geroorlog vertelde. Een Amsterdamsche jongen, juist van Marseille waarheen een Engeïsch hospi taalschip hem met een paar honderd ge- evacueerden en een aantal uitgewisselde buitonlandsche officieren-vlieger uit Valen- cia had gebracht in Nederland aange komen, ontmoetten we als een toonbeeld van gezondheid, levenslust en... liefde voor Spanje, dat hem een tweede vaderland ge worden is, aldus de N. R, Ct. Hij had er, vertelde hij ons. al jaren een vreedzaam bedrijf uitgeoefend: hij was et- werkzaam bij de grootste Snaansche cho colade-firma die o.a. in El Escorial. onge veer 50 K.M. ten noordwesten van Madrid, haar fabrieken heeft. Hij „deed" niet aan politiek, maakte noch republikeinsche, noch monarchistische propaganda, hij aanvaard de er eenvoudis als nuchter Hollander de toestanden zooals ze waren en zooals ze zich ontwikkelden. „En toch raakte U in gevangenschap." „Dat laat zich verstaan, vond onze bezoeker gemoedelijk. Men is vreemdeling, en men is géén partijman, dat zijn in oorlogstijd al twee redenen om verdacht te worden. En intusschen was die gevangen schap soms ook dragelijk. Want men ver trouwde mii toch wel genoeg om me.' toen ik een poosje ziek in een hospitaal had gelegen, als verpleger te gebruiken. Ik heb er zelfs nog een mooi certificaat voor ge kregen. Maar daarvóór, dat is zoe, heb ik heel wat benauwde uurtjes doorgemaakt. En dat soms op plaatsen waar men het anders nogal rustig pleeet te hebben, zoo als in kerken en in paleizen.." „In kerken en paleizen?" „U begrijpt, legt. onze bezoeker uit, dat de regeering, want ik woonde in het Het grootgrondbezit brokkelt af en de kleine boer krijgt eindelijk een kans. Verschillen tusschen geschoolde en ongeschoolde arbeiders steeds kleiner. Gisteren werd te Amsterdam onder voor zitterschap van prof. dr. K. Oestreich de tweede Nederlandsche geografendag gehou den, waarop verschillende inleiders belang wekkende onderwerpen behandelden. Dr. J. P. Kruijt te Arnhem hield een lezing over „De sociale structuur van het Engeï sch e volk". Sprekers bedoeling was na te gaan, uit welke standen en klassen de huidige maat schappij in Engeland en Wales bestond, Hoewel de zuiver agrarische bevol king al minder dan een tiende deel van de geheele bevolking omvat, werd toch eerst uitvoerig de struc tuur van de agrarische maatschappij- ontleed, vooral om duidelijk te ma ken, welk een grooten invloed de grondbezittende aristocratie in het overigens democratische land nog bezit. Meer dan een eeuw geleden had de con centratie van het grondbezit in handen van eenige duizenden „landlords" den eigen grond bewerkenden boerenstand doen ver dwijnen, zoodat slechts overbleven pachters van grootbedrijven en landarbeiders, welke laatste'n de stiefkinderen van Engeland zijn. Merkwaardig is echter in de laatste tiental len jaren de ommekeer in deze ontwikke ling: het grootgrondbezit brokkelt., zij het langzaam, af, reeds is meer dan het derde linksche gebied, voor al die opgepakte vreemdelingen en andere „verdachte" ele menten vooral in 't begin van den op stand inderhaast logies moest improvi- seeren. En wat was eenvoudiger, dan daartoe bijv. de vele, immers tóch leeg staande kerken te gebruiken. Men kon in die gebouwen, voorzoover ze tenminste in tact gelaten waren, want er is in Spanje ook heel wat verwoest!..., eenige honder den menschen bijeenbrengen in een over zichtelijke ruimte, zoodat de bewaking er ook vrij gemakkelijk was." „Én liep u 4a&r geen gevaar?" „Ik kreeg den indruk, dat Franco's vliegtuigen die gebouwen meestal wel ontzagen. Maar zoo nu en dan kregen we toch wel ons deel van zoo'n luchtbombardement: een V klein souvenier aan een scherf draag ik in dit litteeken hier boven het rechteroog, de rest van m'n leven mee. Maar U ziet, ik kwam er nogal gelukkig af er zijn daar toen toch ook wel slacht offers gevallen. Dan was het minder gevaarlijk in het oude. in de rotsen gebouwde zomerpaleis, dat Filips II heeft laten bouwen, het be roemde Monasterio. prachtig lustslot en vorstelijke begraafplaats beide. De laatste rustplaats van den laatsten Spaanschen koning. „Werd dat ook als gevangenis ge bruikt?" „Een tijdlang. En men zat er veilig. Onder de keldergewelven liggen tientallen Spaansche vorsten en vorstinnen begraven; de plaatsen waar zij rusten, zijn gemar keerd door fraai gebeeldhouwde, marmeren sarophagen. En tusshen die grafmonumen ten in legden we onze matrassen en dekens en sliepen tusschen de steenen herinnerin gen aan eenige eeuwen Spaansche door luchtigheid. Ik heb mij laten vertellen, dat ook de laatste koning. Alfons XIII, in het Monasterio zijn laatste rustplaats heeft doen inrichten, en dat zou een der redenen zijn waarom inderdaad deze historische plek stelselmatig ontzien wordt. Intusschen, het gebouw doet in zijn mas siviteit van metersdikke muren en zware gewelven eenigszins denken aan sommige fragmenten van den Chineeschen Muur, deel van den landbouwgrond in het bezit van de boeren en daarnaast neemt ook het grootbedrijf iets af en het kleinbedrijf toe. Waaraan de huidige adel zijn in vloed te danken heeft. Niettemin is de invloed van den adel in Engeland nog groot in de dorpen, en ook daarbuiten, ondanks de beknotting der macht van de lords. De voornaamste oor zaken daarvan zijn wel de groote beteekenis die de „society", grootendeels gevormd door de aristocratische families, nog heelt bij de vorming van de openbare meening, alsmede de vcrceringi die het Engelsche volk in al zijn geledingen nog steeds den adel toe draagt. Zeker heeft daartoe bijgedragen het feit, dat de adel geen gesloten kaste is, voortdurend toestrooming van ouderen ontvangt en zich ook niet buiten het moderne economische leven heeft gehouden. Vervolgens besprak inl. de niet-agrarisehe bevolking, voor 20 pet. uit zgn. „middle- class" en voor 80 pet. uit arbeiders bestaan de. De „middle-class" of burgerij bestaat grootendeels (voor deel ongevéer) uit den eigenlijken „middenstand", maar omvat ook de groep'der groothandelaars en industriëe- len. Naar opvatting en aspiraties is deze z.g. middle class" veel homogener dan de burgerij in de meeste landen van het Euro- peesche continent. Niet verschillen in men taliteit, maar die in bezit en inkomen zijn maatstaven, waarnaar men de „middle class" verder kan indeelen. Bij den midden stand in engeren zin vormt verder als in vele landen de z.g. „nieuwe" midden stand" (ambtenaren, employés, beoefenaars der vrije beroepen) een steeds belangrijker waarvan de kranten dezer dagen bericht ten, dat de soliditeit ervan een beletsel vormt zelfs voor de moderne artillerie. In elk geval schijnt de regeering steevast op de „onschendbaarheid' van Filips' bouw werk te vertrouwen: zij heeft er nu tenmin ste munitie en benzine-depots en werkplaat sen voor de vulling van granaten in onder gebracht. „Ach", onderbreekt onze bezoeker hier zijn relaas, dat doet je dan ineens weer denken aan die schrijnende aspecten van een bur geroorlog. In die werkplaatsen werken ook jon gens, afkomstig uit streken, die nu door Franco bezet zijn, en waar hun families nog wonen. „Wie weet", zegt een jongen, terwijl hij een gra naathuls vult, „misschien schieten ze met deze granaat ons eigen huis wel plat..." Rechtsch dokter mag linksch pa tiënt niet opereeren. „Heeft u", vragen we, veel blijken ge zien van echten haat tusschen „links" en .rechts"; ze bohooren toch tot één en het zelfde volk...?" „In elk geval wel van diep wantrouwen! Laat ik u daar een voorbeeld van vertellen. Ik woonde in mijn hospitaal-tijd een opera- (ie bij. Toen de behandelende chirurg zich heenboog over den patiënt, die al op de operatie-tafel lag, kwam uit zijn halskraag een dun kettinkje te voorschijn, waaraan een penning met de beeltenis van den een of anderen Heilige, zooals katholieken veel dragen, nietwaar. Nauwelijks werd dat be merkt, of die dokter werd weggezonden: liij was te „rechtsch" om bij de operatie van "n .linksch" patiënt vertrouwd te worden". „Dus de politiek ook in de ziekenhui zen?" „O ja"! Men heeft er trouwens, ik denk naar Russisch voorbeeld, in alle leger-afdce- lingen en zoo ook in de hospitalen een soort politieke „commissarissen", menschen uit de vakbeweging, die als „verantwoordelij ken" aangesteld zijn. De bedoeling is, dat deze functionarissen toezicht houden op de organisatie, de administratie e.d., en mis schien ook wel op de gezindheid en stem ming van het personeel. Maar er worden wel eens minder geschikte lieden voor die délicate functies aangewezen. Zoo heb ik een werkelijk vermakelijk geval beleefd van een timmerman-„verantwoordelijke", „Een- en in aantal groeiende groep. Velen echter binnen deze groep n.1. het hoedenproleta riaat bezitten, evenals op het continent, wel de mentaliteit der „middle class", maar een welvaartspeil, dat niet hooger en vaak lager is dan dat der best betaalde arbeiders. Het. laatst besprak inl. de groote groep der loonarbeiders, 80 pet. der bevolking. Vroeger bestond er een groote tegenstelling tusschen geschoolde en ongeschoolde arbei? ders, ook duidelijk blijkend uit de niet ge? ringe loon verschillen. De stijging der loonen vooral van de ongeschoolde arbeiders en de sociale wetgeving hebben deze tegen stelling minder scherp en de groep der armen kleiner gemaakt. Na den oorlog wordt echter deze verbete- ring in de sociale structuur weer in gevaar gebracht door de permanente werkloosheid een gevolg van internationale wijzigingen, maar ook ten deele van de achterlijkheid van het Engelsche bedrijfsleven in tech nisch en bedrijfsorganisatorisch opzicht. Inl. eindigde met er op te wijzen, hoe er kans bestaat, dat. dit laatste wellicht gauw ver anderen zal, nu de industrieele-organisatie- idee in den vorm van kartelleering en het staatsingrijpen snelle vorderingen hebben gemaakt in hetzelfde Engeland, waar eens het economisch individualisme hoogtij vierde, LUISTERRIJKE ONTVANGST ZONDER WEERGA WORDT VOORBEREID. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Mus solini in de laatste tien dagen van Sep tember zijn bezoek aan Duitschland zal brengen. Volgens de gegevens, verkregen in door gaans goed ingelichte Duitsche kringen, zou de Duce eerst naar Berchtesgaden gaan, waar hij de gast van Hitier zal zijn. De beide staatslieden zouden daar belang rijke besprekingen hebben, die twee of drie dagen zouden duren, om vervolgens teza men naar Berlijn te gaan. Reeds thans bereiden de Duitsche au toriteiten, naar men zegt, een reeks luis terrijke ontvangsten voor, van een omvang zonder weerga in de geschiedenis van het Derde Rijk. Tienduizend Italiaansche vlag gen zullen dienen ter versiering van de Via Triumphalis, die verlicht zal -worden door duizenden lichtmasten, bekroond met het hakenkruis en den Romeinschen pijlen bundel. Tweeduizend militaire muzikanten oefenen "zich eiken dag in het Olympisch Stadion, in verband met een monstercon cert, dat Mussolini zal worden aangeboden. Aan het einde van zijn verblijf zou de Duce een parade bijwonen van de gemoto riseerde troepen, die met andere eenheden langs de autostrade van Berlijn naar Stet.- tin voorbij de twee staatslieden zouden trekken. Zondag is het hoofd der Italiaansche po litie, Bocchini. met andere functionarissen der Italiaansche politie te Berlijn aange komen. Hij zou tot taak hebben om in overleg met Himmler, het hoofd der Duit sche politie, de noodige> maatregelen te treffen, voor de veiligheid van den Duca tijdens diens verblijf in Duitschland. TABAKSBELASTING VOOR OORLOGSDOELEINDEN. De Braziliaansche marineliga stelt pogin- gen in het werk een wetgeving tot stand te brengen, waarbij een belasting van gemid deld tien procent wordt gelegd op de tabak, waarvan de opbrengst moet dienen om mid delen te verschaffen voor den onverwijlden aankoop van oorlogsschepen en marine vliegtuigen. maal maakte hij op de operatie-zaal den chirurg, die een been zeu amputeeren, een heftige scène omdat deze naar de meening van den „verantwoordelijke" te veel of te weinig van het been wou wegnemen* En met zijn duimstok wees hij den verbluf ten operateur aan, hoepel centimeters van het been geamputeerd behoorde te worden" Troaw-bonnetjes. Hoe eerdei: weduwe, hoe liever. „Maar zulke excessen waren toch zeke< uitzonderingen?" „Natuurlijk. Vooral in 't begin kwamen en allerlei „malle gevallen" voor; nu na ruim een jaar is alles vanzelf beter georganiseerd* Zoo verscheen er in de eerste maanden van den oorlog een decreet, waarbij de verant woordelijke, evenals de comp. commandan ten, gemachtigd werden als „ambtenaar van den burgerlijken stand" op te treden. D.w.z. zij mochten huwelijken sluiten; en vele soldaten, die naar de gevechtsterreinen gingen, maakten daarvan nog haastig ge bruik: zij verzekerden daardoor aan hun eventueelc weduwen een pensioentje. Maar weet u wat het gevolg van die nogal primi tieve regeling was? Dat sommige handige vrouwspersonen natuurlijk vrouwen van zeker, of liever: onzeker, gehalte zich' vandaag met dezen vertrekkenden soldaat lieten trouwen en morgen mtet dien. Van dio huwelijken werd eên heel simpel bewijsje afgegeven en zoo waren sommigen erin geslaagd, een kleine collectie van die trouw-„bonnctjes" aan te leggen. Ik moet tot baar eer erkennen, dat. zij ook haar vrien dinnen, die den huwelijken-staat nog niet verworven hadden, grootmoedig in haar be zit liet dcelen. Maar nu is dat alles wat beter en voorzichtiger geregeld". „Intusschen bent U natuurlijk blij, dat U rustig in Nederland zit?", vragen we onzen landgenoot, als hij opstaat om te vertrek ken.. „Ik vind het prettig hier na alle emoties en onzekerheid weer een beetje op m'n ver haal te komen. Maar om u de waarheid te zeggen: ik begin nu al weer heimwee te krijgen naar dat heerlijke land. Ik ben er in de jaren van mijn verblijf hcclemaal geac climatiseerd, ik voelde mij er thuis als ner gens anders en ik verwacht niet dat ik 't hier tot 't eind van den oorlog uithoud". „Ondanks"... en we wijzen naar hef litteeken aan zijn voorhoofd. „Men moet iets voor zijn liefde durven riskeeren!" zegt glimlachend deze onverbe terlijke avonturier. En wat deze opmerking betreft, geven wet hem gelijk...

Schager Courant | 1937 | | pagina 8