Spaansch goud zwerft over de werelds VolkstuintentDonstelIing Wie financiert den burgeroorlog? De Baskische kinderen in Engeland Een wantrouwend volk Grieksch vracht schip beschoten Schoolstrijd in Smilde ENORME FINANCIEELE RESERVES DER VALENClX-REGEERING. ZIJ BRAK DE SAFES VAN PARTICULIEREN OPEN! KAN FRANCO ZIJN PAPIEREN PESETA'S DEKKEN? De wetenschap der financiën is zeer materialistisch, maar hel geld zelf volgt soms verborgen kanalen, en de Spaansche burgeroorlog laat een doolhof zien, waarin het ge vaarlijk is zich te begeven, Er zijn echter, aldus citeert de N. R. Ct. uit de „Times" allerlei bijzonderheden be kend over liet goud dat in de kelders van de Bank van Spanje rustte vóórdat de bur geroorlog begon. De dans van deze milli- oenen over de gcheelc wereld in de wan hopige tank om oorlogstuig te verkrijgen of om hartstochten te verzadigen, openbaart iets van de ruïne, welke een burgeroorlog kan bcteekenen. Valencia- en Franco-geld. Op welke wijze de Spaansche burgeroorlog wordt gefinancierd blijft voor een groot deel een mysterie. Het is al direct absurd dat de peseta van de regecripg te Valencia in Hendaye maar de helft waard is van de peseta van Franco. De eerste peseta heeft een zware gouddekking, de tweede is slechts een lapje papier. Geeft deze waarde verhouding weer welke kans op overwin ning men in internationale kringen aan Franco geeft? Of is dit het resultaat van slimme financiering door de nationalisten die den steun genieten van ecrste-klas- zakenlicden (die men niet altijd in Sala- manca kan aantreffen)? Wellicht is de réden, dat voor de peseta van Franco een strenge controle naar Dnitsch model be staat. Niemand mag in dat geld handelen heneden den officieelen prijs. Voor het uitbreken van den burgeroorlog bezat de Bank van Spanje meer dan twee en een kwart milliard peseta's, ongeveer S00 milliocn Ned. guldens, tweemaal zoo veel als de goudreserve van Italië. Hiervan bestond 393 milliocn uit gouden peseta's, meer dan ZVz millioen uit goudstaven en bijna twee milliard uit buitcnlandsch gemunt goud. Bijna 70 pet. van den goud voorraad bestond uit F.ngelsche sovereigns. Van dat geld bevond zich voor een waarde van 100 milliocn Ned. guldens in de kel ders van de Bank van Frankrijk tc Mont Mnrsan, al bleef dat geld opgebracht op de balans van de Bank van Spanje te Ma drid. De millioenen beginnen hun zwerftocht, In Juli 1036 waren eenigc directeuren van de Bank met vacantie. anderen vluchtten, derden werden vermoord. De regeering benoemde nieuwe directeuren, en nam het besluit het goud naar het buitenland over te brengen. Als protest tegen dat besluit namen eenige directeuren hun ontslag. Tn Juli en Augustus werden groote goud- zendingen op het vliegveld Barajas hii Ma drid in vliegtuigen geladen en naar Parijs overgebracht; een ander deel werd over zee van Cartagena naar Marseille gezonden. Tot voor kort bevond zich nog een groote lading goud in het arsenaal van Carta gena. Een deel van het Spaansche goud vond zijn weg uit Parijs naar Londen, en groote sommen zijn naar Rusland' gezon den. waar zij op de markt kwamen en aanleiding gaven tot de geruchten dat nieuwe goudmijnen waren ontdekt in de Oeral. Volgens een bericht uit Salamanca zou Rusland 500 millioen peseta's van de regeering te Valencia ont vangen hebben voor oorlogsmate riaal en voor het zenden van een expediticleger. Op 5 September 193G zou 244 millioen peseta's uit Parijs naar Rusland zijn gezonden. Het is moeilijk na te gaan wat van dat bericht waar is. Bij tal van bnitenlandsche ban ken werden rekeningen geopend. Er zijn echter bewijzen dat een deel van het Spaansche goud te Parijs naar het bui tenland is gezonden. Groote bedragen wer den gezonden naar Spaansche ambassa deurs en commissarissen, die contracten sloten voor levering van oorlogsmateriaal. Het zou mogelijk zijn een lijst over te leg gen met de data, waarop die zendingen zijn geschied, de banken waarheen liet geld is gezonden en de namen van hen die het opnamen. Het spreekt vanzelf dat de re geering to Valencia het volste vertrouwen stelde in deze personen. In October 1936 bijvoorbeeld werden rekeningen geopend bij groote Amerlkaanscbe. Fransche en Engel sche banken in Parijs. 69 Engelsche en Rus sische banken in Londen, een groote ch<» que werd gezonden aan de Mexicaansche ambassade in Parijs, en nog een naar Brussel. In October alleen al werd op die wijze voor een bedrag van GO millioen Ned. guldens overgemaakt. Er kan geen twijfel aan zijn of dat geld werd besteed voor oorlogstuig. Frankrijk en Rusland waren de grootste leveranciers, en veel kwam ook uit Mexi co: In het geheel is, naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, 16 millioen dollar aan Mexico betaald, wat meer is dan do tegenwaarde aan oorlogstuig, welke Mexico kan leveren, zoodat het vermoeden rijst, dat Mexico gedeeltelijk als tusschenhande- laar optrad. Eenig geld is ook in de zak ken van Engelsche scheepseigenaren geko men, die plotseling meer schepen hadden dan zij aan het begin van den oorlog l>c- zaten. Dit alles is geschied met goedkeu ring van dr. Negrin, die minister van fi nanciën onder Caballero was, en die-thans minister-president is. Franco's protesten. Het is bekend dat Franca en zijn aan hangers krachtig protesteerden tegen het uitgeven van het goud van de Bank van Spanje door dc regeering te Valencia. Zij voeren aan dat (ie helft van dc bankbiljetten van de Bank van Spanje circuleert op grondgebied waarover de regeering te Valencia geen zeggenschap meer heeft en dat het niet aangaat de waarde daar van te verminderen door de goud- dekking te verkleinen. De regeering te Valencia heeft echter niet eens dc moeite genomen het romp- parlement waarover zij beschikt eenige speciale wetten te laten aannemen om dv zon verkoop van goud te legaliseeren. Zij acht dat niet noodig, omdat zij over tuigd is van haar recht om dat te doen. Later heeft.de groep aandeelhouders van de Bank van Spanje een proces ingesteld tegen de legecring, maar de zaak is zóó in gewikkeld, dat dit proces nog lang slepende gehouden zal worden. Vermelding verdient echter dat hier en daar een bank geweigerd heeft cheques fan de Spaansche regeering tc betalen uit een deposito van Spaansch geld onder haar berusting, en dat schepen met Spaansch goud aan boord in bniten landsche havens zijn aangehouden op ver zoek van buitenlandsche en Spaansche ban ken. Ook de particulieren moeten hun goud inleveren. Toen dc regeering het goud van de Bank van Spanje ondci* zich' bad genomen, vaar digde zij een decreet uit om ook het goud in particuliere handen te doen inleveren. Na een periode voor vrijwillige inlevering van goud, tijdens welke dc eigenaren scha deloos gesteld zouden worden met papieren pesetas, zou naar achtergehouden goud worden gezocht en degenen, die dat niet ingeleverd had zouden worden gestraft, liet goud zou worden geconfiskeerd. De rechter zou toezicht houden op dc opening van de sufes in de banken. In het geval van een Engelsche bank in Spanje bleek dat 30 pet. van de safe-houders lmn goud niet vrijwillig hadden ingeleverd. Dc safes werden, nadat het goud eruit geno men was, weer verzegeld, en de rechter zag toe op de Inventarisatie. Op de manier, waarop in dit speciale geval tewerk weid gegaan, was niets aan te merken. Uit zeer betrouwbare bron kan men vernemen dat van dit geld weinig in de schatkist terecht is ge komen: de functionarissen die hot geld in handen kregen, hielden het. Zij, die hun goud vrijwillig hadden ingeleverd, kregen ook geen vergoe ding, en waren dus net zoo slecht af als degenen wier safe opengebro ken werd, behalve dat deze laat- sten nog wej eens een rekening voor onkosten kregen. Bankdirecteuren moeten hun safe-sleutels inleveren. Daarna werden alle bankdirecteuren bij eengeroepen en kregen zij te hooren, dat de regeering de deposito's wenschte te be schermen tegen overvallen door gewapen de benden. De bankiers moesten de safe- sleutcls op het departement van financiën inleyeren, en zoo kon niemand bij de safes komen. Eén keer per weck kon het publiek toegang tot de safes krijgen, onder toezicht van een departementsambtenaar met de sleutels. Telkens als een bende een bank binnendrong om te zien of er iets van haar gading was, kon de directeur naar waarheid antwoorden dat hij geen safe kon openen, en dat men de sleutels maar op het departement van financiën moest opvragen. Toen Franco dichter bij Madrid kwam De bankiers wei-den weer op het departe ment van financiën bijeen geroepen en kre gen orde alles van waarde naar Valencia over te brengen, waarheen dc regecring haar zetel zou verplaatsen. Deze order ver oorzaakte groote consternatie. De. directeur van een Engelsche bank weigerde, en ver klaarde dat hij liever zijn bank sloot. Daar op werd voor bnitenlandsche banken een uitzondering gemaakt. Onmiddellijk werd met dc overbrenging van alle particuliere schatten uit de safes der particuliere banken naar de kelders van de Bank van Spanje tn Valencia begon nen. Alle safes werden opengebroken. Er was geen rechter of notaris tegenwoordig, en cliënten kregen niet eens dc gelegenheid hun safes zelf open te maken. De inhoud van de safes werd gestort in zakken, voor zien van hetzelfde nummer als de safe. In die zakken verdwenen onschat bare waarden: vorstelijke juweelen, erfstukken van oude Spaansche adellijke families.edelsteenen, ontel bare ingelegde kruisbeelden, over blijfselen van de rijkdommen der Incas en Azteken, eens uit de Nieu we Wereld overgebracht door de galjoenen van Pizarro en Cortés. Iemand die het overbrengen van deze schatten uit de safes in de zakken heeft gadegeslagen vertelde schrijver dezes latei- dat liet tooneeltje dat hem het diepst trof was geweest dat iemand de zaal binnen kwam, nadat de volle zakken weggebracht waren. Hij zag hier en daar een glinsterend ding liggen, dat was afgevallen van dc kost baarheden en bukte zich telkens met een onverschillig gebaar om de voorwerpen op te rapen en in zijn zak te steken.... Wat moesten de eigenaars doen? De eigenaars van de schatten deden alle mogelijke moeite om hun eigendom terug te krijgen maar slechts weinige konden daar in slagen door zich op een buitenlandsche nationaliteit te beroepen. De meesten kre gen te hooren dat zij na den oorlog nog maar eens moesten vragen of zij hun schat ten terug konden krijgen, en dat daar dan wel kans op zou zijn, als zij konden slagen in het bewijs dat zij geen vijandschap had den gekoesterd tegen dc regecring (die hun schatten had afgenomen). Korte metten. De bedienden of arbeiders, die de villa's van de rijken in beslag hadden genomen, konden geld uitbetaald krijgen uit het de posito van den vroegeren eigenaar. De di recteur van de Crédit Lyonnais te Madrid, een Spanjaard, die langen tijd in Engeland en Frankrijk had geleefd, en meer buiten lander dan Spanjaard was, vond dat dat te ver ging, en weigerde. Hij werd gevangen genomen en doodgeschoten. Den mekten bankdirecteuren, die niet konden ontsnap pen trof hetzelfde lot. De sinaasappeltjes van Valencia kunnen ook nog te gelde worden gemaakt. Men zou kunnen denken, dat dc oisehen welke de langdurige oorlog stelt, binnen kort zelfs de reusachtige reserves van de Bank van Spanje moeten uitputten, en dat liet goud in Cartagena en elders al veel verminderd moet zijn. Volgens de bereke ning van sommigen is dal zoo. Het is cclitor onmogelijk te zeggen hoeveel de regeering te Valencia al heeft uitgegeven en hoeveel zij nog over heeft. Zij beschikt echter ook nog over industriccle en landbouw-waar- den, zooals de sinaasappel-oogst van Valen cia- en dc waarde van de schatten uit de particuliere safes moet enorm zijn. Het is niet aan te nemen dat de regecring te Va lencia na één jaar oorlog al in financieele moeilijkheden zoo zijn. Duifschers mogen geen joodsche advocaten nemen Ook niet in het buitoiland. De nationaal-socialistische bond van ad vocaten verklaart in een oproep tot het Duitsche volk en met name tot de oeeono- mische kringen, dat het „een vijandige daad jegens het Duitsche volk is aan Joodsche advocaten in het buitenland de verdediging van Duitsche belangen op te dragen en een bewijs is van onvergeeflijke onverschil ligheid", Om te voorkomen, dat Duitsche firma's en pleiters er mede voortgaan in het bui tenland dc medewerking in te roepen van Joodsche advocaten heeft de bond een naam lijst opgesteld van Arische advocaten in al le landen. De lijst is opgesteld door de af- dccling van den bond, welke speciaal be last is mot buitenlandsche aangelegenhe den. Wettige voogdij moet worden vastgesteld, alvorens de kinde ren repatriëeren. Hoewel de commissie, welke belast is met de zorg voor de 4000 Baskische kinde ren in Engeland overtuigd is, dat het ge vaar te Bilbao is geweken, zoodat de kin deren teruggezonden kunnen worden, ver langt zij toch, dat alvorens de kinderen teruggezonden zullen worden voor ieder kind de wettige voogdij moet zijn vast gesteld. Dc eommisie heeft dezer dagen na een vergadering verklaard, dat zij niet langer de verantwoordelijkheid voor de kinderen op zich wil nomen. Zoodia zij overtuigd zal zijn van de authenticiteit van de aan vragen der wettige voogden, zullen de kin deren teruggezonden worden. De vertegen woordigers van dc commissie tc Bilbao hebl>en opdracht ontvangen dc noodige stappen tc doen. Zweden voert weer graan uit Groot overschot van tarwe-oogsl De officieele ramingen voor den Zweed- schen tarwe oogst bedragen dit jaar 701.000 ton en voor dien van rogge 3S5.000 ton. Terwijl de hoeveelheid rogge voldoende is om het hinncnlnndsche verbruik te dekken meent men dat de tarwe een overschot zal brengen van 125.000 ton boven de voor bin nenlandsch verbruik bestemde hoeveelheid. Om te verhinderen, dat dit overschot de prijzen zal drukken, heeft de regeering niet ingang van 1 September het verbod van uitvoer op voor consumptie bestemd graan ingetrokken, Engeland is reeds jaren bezig om hot Britsch-Tndische gebied Waziristan klein te krijgen. De stammen zijn er zeer oproerig en het is de vraag of de aan den gang zijnde vredesonderhandelingen eenig resultaat zullen opleve ren. De stammen van Waziristan kennen nog de bloedwraak, zoodat moord en doodslag aan de orde van den dag zijn. Geen wonder, dat hun huizen gebouwd zijn als vestingen om den indringer te weren. Hoe zulk een dorp van louter vechttorcns er uit ziet, laat bovenstanadc foto zien. Ontvluchte Britsche militairen In gestolen motorboot gevonden. De drie soldalen, die Zondag uit het gar nizoen van Guernscy waren gedeserteerd om te pogen in een gestolen motorboot de Brit sche kust te bereiken, zijn door ccn sleep boot gevonden in de nabijheid van Saint Malo. Het roer van hun motorbootje was weggeslagen. De sleepboot heeft hen aan boord genomen en ter beschikking van den Britschcn consul tc Saint Malo gesteld, die zorg zal dragen, dat zij weer naar Gucrn- sey zullen worden gebracht. Weifelen bij het oversteken Doodelijlc ongeval te Drunvpt: Gisterenmorgen heeft op den Rijksweg te Drumpt een ernstig verkeersongeval plaats gehad. De 6-jarige landbouwer T. Leisink uit Drumpt wilde per rijwiel den rijksweg ovqrstekcn, om den weg tiaar Achten- Dmmpt in tc slaan. Hierbij heelt hij even geweifeld, waardoor hij onder een passce- rende auto geraakte. De toestand van het slachtoffer is hope loos. Het Grieksche vrachtschip Tsepo, dat met een lading munitie van Marseille op weg was naar Barcelona, is aangevallen door vliegtuigen. De vliegtuigen lieten ver scheidene bommen vallen, van welke een het schip trof. De stuurman werd gedood en een matroos gewond. De kapitein slaag de er in het schip bij Arrcnate la Mar op het strand te zetten. Dc aanvallende vlieg tuigen werden verdreven door twee regee- ringstocstellcn, die de Tsepo begeleidden. Jongetje in sloot verdronken Dinsdagavond is in dc Zilk? achter de R.K. Pastorie onder de gemeente Noordwij- kerhout, het zesjarig zoontje van den heer L. van Schagen verdronken. De vader was met hot kind op het land waar hij aan het werk was. Hij zond den knaap vast naar huis en ging even later ook zelf huiswaarts. Toen hij thuis kwam bleek de knaap nog niet thuis gekomen te zijn, waarop de man terugkeerde. Hij vond het kind verdronken in dc sloot liggen. Kunstmatige ademhaling leverde geen resul taat meer op.. ONZE O O S Ti Vloedgolf bij Semarang In de laatste dagen zijn aan de kust ter hoogte van Adikarta vloedgolven voorge komen, welke zich uitstrekken over een breedte van twee kilometer. Deze golven vernielden twee bouws bcvolkingsaanplant. De plaats van den vloedgolf is gelegen, in de residentie Djocjakarta. CHINEESCHE WINKELS VERBRAND. In den vorigen nacht is te Donggala; (Celebes) een felle brand uitgebroken, waardoor vele Chineesche ^inkeils «en prooi der vlammen werden. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. De schade wordt getaxeerd op f 60.000. Een klein ge deelte slechts was verzekerd. GEVANGENISTRAFFEN KWIJTGE SCHOLDEN. In verband met den verjaardag van H, M. de Koningin zijn in de gevangenissen op Noesa Kambangan verschillende straf fen kwijt gescholden, n.1. van 373 veroor deelden de geheelc straf en van 3636 ver oordeelden de gedeeltelijke straf. Voor zoo'n handjevol leerlingen, is geen extra school noodig mednt men. De gemeenteraad van Smilde verleende bl| besluit van 15 Februari j.1. medewerking aan de Vereeniging voor Christelijk onder wijs aldaar voor de stichtiqg van een bij zondere school voor uitgebreid lagex* on derwijs. f Naar de meening van een aantal ingezetenen van Smilde werd deze bijzondere U.L.O. school evenwel overbodig geacht. Zij teekenden beroep aan tegen het raadsbesluit hij Ged. Staten van Drenthe, doch dit college verklaarde het beroep on gegrond, daar aan de wettelijke voorschrif ten was voldaan. Daarop vroegen bedoelde ingezetenen bij de Kroon vernietiging van het betreffende besluit aan. Gisteren behandelde de Raad, van State dit beroep, dat namens appellanten werd verdedigd door den heer Daan. Deze gaf te kennen, dat in Smilde, dat 6000 inwo ner^ telt, voorloopig niet meer dan 100 a 120 U.L.O.-leerlingen te wachten zijn. Werd het raadsbesluit gehandhaafd, dan zou dit leiden tot een z.i. ongewenschte splitsing, waarbij dan elke U.L.O.-School over slechts 00 leerlingen en twee leerkrachten zou kun nen beschikken. De Koninklijke beslissing volgt later. De N.A.T.O.V.A. te Amsterdam* De „Nationale tentoonstelling op volks- tuingebied Amsterdam" (N.A.T.O.V.A.) zal worden gehouden van 4 tot en met 7 Sep tember in de groote zaal van liet R.A.I.- gebouvv ter gelegenheid van het vierde lustrum van den „Bond van Volkstuin- ders" te Amsterdam. De expositie zal Zaterdagmiddag te 2 uur door mr. Wiotermans. waarnemend direc teur-generaal van den Landbouw, worden! geopend. Het volkstuinwezen is momenteel een element van belang geworden voor de be woners van de groote steden en op deze groote tentoonstelling wil men den vooruit gang demonstreeren, welke dc laatste jaren het instituut volkstuinen heeft ondergaan. De Planfenizioktcnkundige Dienst uit Wageningen zal op deze tentoonstelling met tal van voorbeelden de voordeelen' van bestrijding van plantenziekten en de middelen daartoe, aan het bezoekende pu bliek toonen. Tal van inzendingen worden voorts op dezo expositie verwacht. Prijzen zijn o.a. beschikbaar gesteld door II. M. de koningin, II. K. II. Prinses Juli- ana, Z. K. H. Prins Bernhard en den mi nister van Economische Zaken. Dc minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe en de commissaris der Koningin in .de provincie Noord-Hol land, mr. dr. baron A. Röell, helvben heli voorzitterschap van het ecrecomité voor deze expositie aanvaard. Door het Alg. Verhond van Volkstuindcrd zal op 4 September te 15 uur een buiten gewoon congres worden gehouden. Onvoorzichtigheid op den weg Vijftigjarige fietsrijdfler te Anv sterdam zwaar gewoyid. Gisterenmiddag om half een is op de Stadhouderskade te Amsterdam tegenover den ingang van het Vondelpark een vijf tigjarige wielrijdster door een groote vracht auto, welke in de richting van het Leidsche- boschjc reed, aangereden. Zij kreeg ernsti ge verwondingen aan het hoofd en brak ecit bovenarm. De geneeskundige dienst heeft haar naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. De oorzaak van de aanrijding is <e zoeken in het feit., dat de wielrijdster, dia bij den voetgangers-overgang ter plaatse was afgestapt, plotseling den weg naar links overstak. De bestuurder van den vrachtwagen was hierop niet verdacht. Hij poogde nog uit te wijken, doch kon een aanrijding niet meer voorkomen. Kinderverlamming in Canada In Toronto (Canada) heerscht een epi demie van kinderverlamming, welke op on rustbarende wijze om zich heen grijpt. In Toronto zelf zijn op het oogenblik 276 per sonen door do ziekte aangetast. Het aantal patiënten in dé gcheele provincie bedraagi

Schager Courant | 1937 | | pagina 2