De feestelijke intocht van Den nieuwen Burgemeester van Broek op Langendijk Zeer groote belangstelling Nieuwe wereldrecords van Ragnild Hveger - Om den Ned. Tennistitel Drie valsche rijksdaalders Vlaggen, vlaggen, niets dan vlag gen. Het geheele dorp langs, bijna van elk huis, wapperde de driekleur. Op een paar plaalsen waren eere-bo- gen opgesteld en het raadhuis was keurig versierd Ook op verschillende plaatsen in de gemeente waren ver sieringen aangebracht, zoodat het wel een feestelijken aanblik bood, dit dorp in feestvreugde, dat zijn nieuwen burgemeester, den heer H. Schelhaas, inhaalde. Uit alles bleek wel, dat men den nieuwen burgemeester, die zoo vele jaren secretaris der gemeente was, gaarne als zoodanig wil de begroeten. Het. was een drukte van be lang. Aan het Zuideinde der gemeente, werd de nieuwe burgemeester, die beden beëedigd was, opgewacht door verscheidene honderd tallen personen. De kinderen van de openbare en bijzon dere scholen, allen van ylaggeties en sjer pen voorzien, stonden gereed, om den nieu wen burgervader bij zijn intrede in het dorp een zanghulde te brengen. Het fanfarecorps Advendo was ook aanwezig, terwijl de Vrijw. Landstorm eveneens tegenwoordig was, om straks in den optocht mede te marcheeren. Een fleurig gezicht was het daar op den Broeker dijk. Om ongeveer half drie arriveerde de nieu we burgemeester en zijn familie, luide toe gejuicht door de talrijke aanwezigen. Het begroetingswoord. Het begroetingswoord werd uitgesproken door den heer J. Balder Jacz., die o.m. het volgende zeide: Geachte Heer Schelhaas, Namens de commissie die zich uit de bur gerij heeft gevormd om Uwe F.delachtb, bij uw intrede in 't dorp als onzen burgemeester te begroeten, is het mij een aangename taak een enkel woord tot u te mogen richten. Toen het de Heere behaagde uw hooggeach te voorganger den Erlelachtb. Heer P. Slot van ons te nemen, kwam vanzelf de ge dachte naar voren, wie zal straks die ledige plaats weer vervullen? En in de allereerste plaats gingen toen onze gedachten uit naar den persoon die zoo lange jaren het voorrecht genoot met hem te mogen samenwerken en de belangen der gemeente met hrm te behartigen. Het was dan ook tot onze groote vreugde, toen de vorige week het bericht afkwam, dat bij Kon. Besluit van 23 Augustus met ingang van 1 September de heer H. Schelhaas tot burgemeester onzer gemeente was benoemd. En waar u dan heden als zondanig uw Intrede doet, roep ik u namens de burgerij van harte het welkom toe. Wij weten Edel- achtb. wat wij in u ontvangen. Spr. schetst dan de verdiensten van den nieuwbenoemde. Wij weten dat u uw hoop en betrouwen stelt on Hem, onzen Hemelscben Vader. Moge Hij dan ook u bij het optreden als hoofd der gemeente Zijnen zegen schenken en u bij den voortduur tot uw taak bekwa men. Ook uw geachte echtgenoot wenschcn wij toe, dat ook zij de kracht mag ontvangen om In de nieuwe positie die ook zij gaat inne men, datgene te doen wat van haar wordt gevraagd. Meer nog dan tot heden, mevrouw, zult ge uw echtgenoot moeten afstaan, en we hopen dat u steeds bereid zult zijn dit offer te brengen en clat u alles moogt ont vangen wat 11 nooditr beeft om ook deze taak met liefde te vervullen. Laat ik u nogmaals een hartelijk welkom mogen toeroepen en laat ons allen instem men met den roep: Lang leve onze Burgemeester! Wat er verder gebeurde. Hierop weerklonk ppn driewerf Hoera. Het dochtertje van den veldwachter over handigde mevr. Schelhaas een bouquet bloemen. De burgemeester dankte voor de hem toe gesproken welkomstwoorden en voor de hem zoo spontaan bereide feestelijke in tocht. Spr. herinnerde aan het overlijden van wijlen burgemeester Slot, dat een scha duw werpt op zijn benoeming. Zijn werk wil spr. voortzetten en verzekerde, dat wel ke richting zij ook mochten zijn toegedaan, hii voor al de ingezetenen een Burgervader zou zijn. Spr. uitte den wensch, dat God de Heere spoedig do Zon der voorspoed moge doen doorbreken. Een driewerf hoera brachten de aanwezigen hierna uit op de Koningin. De schoolkinderen zongen een welkomst lied. speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd op de wijze van het Lipne-Detmold lied. Voorts zongen zij twee coupletten van het Wilhelmus. De burgemeester en zijn echtgenoote stegen met den locoburgemecstcr in een landauer en hierna ging het in optocht, niet bet fan farecorps. de kinderen en de Bijz. Vrijw. L" 'storm het dorp in. Tiet geheele dorp werd rondgereden, waarhii de nieuwe bur gemeester en zijn vrouw luide werden toe gejuicht door de menschep, die in grooten getale langs den wee stonden. De burgerwacht was voor het gemeente huis opgesteld en zorgde daar voor de af zetting. Ook de gemeente, en rijkspolitie had een zware taak te vervullen om ruim baan te houden voor de riitui^en en den optocht. Alles is echter zeer vlot verloo- pen. Voor het raadhuis werden noKmanls de liederen gezongen, waarna de Geni Zangveroenigfng HaUelujah een tweeta' liprioran voor deze gelegenheid ten gehoore bocht. In de raadszaal De raadszaal was inmiddpls aardig vol gc- loonen met genoodigden. Aanwezig 'waren behalve de voltallige raad. de dames der raadsleden, de commissieleden met hun da mes, de burgemeesters van Zuid- en Noord- scharwoude. Oudkarspel. Koedijk, Heerhu- gowaard,"Opperdoes, Sint Pancras, de gem.- sec. van Zuid- en Noordschanvoude en War menhuizen, het dag. bestuur van de L.G.C. de directeur der lichtbedrijven, de oud- gem. secretaris van Amsterdam, de heer Roovers, en vele anderen. De tafel was versierd met bloemstukken, Jerwijl in het raadhuis meerdere bloem stukken waren geplaatst. De Voorzitter opende de raadsvergadering op de gebruikelijke wijze on deed mede- deeling van de benoeming van den heer H. Schelhaas tot burgemeester dezer ge meente. Daarna rechtte de loco-burgemeester, de heer C. Oijevaar zich tot den nieuwen bur gemeester on zeide, dat de bevolking niet zeer veel ingenomenheid en voldoening het bericht had ontvangen van de benoeming van den heer Schelhaas tot burgemeester dezer gemeente. Gij aanvaardt dit ambt, zeide spr. tot den burgemeester, in een voor deze Gemeente zeer moeilijke lijd wat zeker niemand beter weet dan Gijzelven en het laat zich aan zien, dat ook de naaste toekomst U volop gelegenheid zal bieden om in Uw ambtelij ke loopbaan de goede gaven van geest en hart te ontplooien, wijl hierop zeker door alle rengen en standen der bevolking een beroep zal worden gedaan. Wel zijn de financieele zorgen der Ge meente vele. is de economische toestand der Gemeente niet gunstig, maar toch heeft de heer Schelhaas dit ambt van Burge meester begeerd. Spr. wees er op dat bezuiniging in een tijd van neergaande conjunc tuur moeilijk is, maar als er eenige teekenen van opleving zijn waar te nemen en de gedachte onder de be volking gaat post vatten, dat het leed geleden is. ook dan is juist voorzichtigheid geboden en eischt het vaak grooter moeite om de be zuiniging te handhaven en hiermede het belang der Gemeente te dienen. Nadat spr. nog een enkel woord tot Me vrouw Schelhaas had gericht, besloot hij zijn rede en hing den nieuwen burgemees ter de ambtsketen om. Rede van den Burgemeester. Hierop nam rlc burgemeester het. woord die allereerst zijn eerbiedigen dank uit spreekt jegens Hare Majesteit de Ko ningin, voor zijn benoeming tot burgemees ter der gemeente Broek op Langendijk. Voorts betuig ik, zegt spreker mijn oprech ten dank aan Zijfie Excellentie den Minis ter van Binnenlandschc Zaken en aan den HoogEdclGestrengen Heer Commissaris dei- Koningin in de provincie Noord-Holland voor het feit, dat zij mij voor deze benoe ming hebben willen voordragen en aanbe velen. Tenslotte mijn dank aan allen, die op eenigcrlei wijze bij de bevoegde autori teiten op mij de aandacht hebben willen vestigen. Burgemeester Schelhaas zegt dan dat deze dag voor hem en de zijnen een dag van vreugde is, waarop^én zijner wen- schen in vervulling is gegaan,. Hij herdenkt met eenige gevoelvolle woorden het ver scheiden van zijn voorganger, Burgemeester Slot om dan de Loco-Burgemeester, en Wet houder Koedijk alsmede de leden van den Raad, de verzekering te geven, dat het in zijn voornemen ligt ook in den toekomst de gemeente te doen begaan. Dat wil niet zeggen, merkt spreker op, dat alles bij het oude moet blijven. Immers wij allen zullen een open oog moeten hebben voor de steeds wisselende behoeften van de gemeente en steeds tijdig datgene moeten verrichten, wat kan strekken tot heil van de gemeente. Gij weet het, dat de tijden moeilijk zijn. Vooral de laatste 8 jaren van het bewind van Burgemeester Slot waren zorgvol. Ook in onze gemeente waren diepingrij pende bezuinigingen noodig. De voorschrif ten van de Centrale Overheid moesten opge volgd worden, wilde de gemeente aanspraak kunnen maken op extra-bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds. Deze toestand is niet bevorderlijk aan het verantwoordelijk heidsgevoel van een gemeentebestuur. Maar gelukkig'kan van den Raad dezer gemeente gezegd worden, dat bij hem de belangen der gemeente steeds zwaar hebben gewogen en dat, niettegenstaande de moei lijkheden die moesten overwonnen worden, hij steeds heeft getracht de zelfstandigheid van de gemeente zooveel mogelijk te bewa ren. Veel energie zal er voor noodig zijn. om vrij te geraken van de extra-finantieele banden met het Rijk, doch als God zijn ze gen op den arbeid geeft, is slagen verzekerd Als steeds verklaar ik mij, zegt de nieu we burgemeester, bereid ieder van voor lichting te dienen. Velen zijn bijzonder zwaar getroffen door werkloosheid of an derszins. Mijn hart gaat tot. hen uit. Een innerlijke drang beweegt mij om alles te doen. wat in mijn vermogen ligt om het lot van dezen allen te verzachten. Men geve mij hetzelfde vertrouwen als Rurgemeester, 't welk ik steeds als Secreta ris der gemeente mocht genieten. Men weet dat ik de A.R. beginselen ben toegedaan, en uit die beginselen tracht te leven. Doch dat. zal voor mij geen beletsel zijn om alle burgers, zonder onderscheid van rang of stand of godsdienstige overtui ging, gelijkelijk te behandelen en te trach ten voor allen een Burgervader te zijn. De Burgemeester vervolgt dan: Mijnheer de Loco-Burgemeester, Aan het ambt van Burgemeester dezer gemeente is tevens verbonden het voorzitterschap van het Marktbestuur van de Veiling, geöxploi- teer door de Langendijker Groentencentrale Dat maakt de vervulling van het ambt des te moeilijker. Mijn voorganger was geboren en getogen in deze gemeente en de praktijk zelve had hem gevormd voor het bekloeden van de vooraanstaande plaats in tuinbouw kringen, die hij steeds heeft ingenomen. Men verwachte dan ook niet van mij, dat mm. ik met dezelfde kennis van zaken als hij, de markt zal kunnen leiden. Maar gelet op het feit, dat ik 1/3 deel van mijn léven naast Burgemeester Slot heb mogen staan, die ook zaken van de veiling en van den tuinbouw dagelijks mot. mij besprak en in de wetenschap dat. liet Marktbestuur be staat uit door de praktijk geschoolde man non, die hun sporen verdiend hebben en op wier steun en medewerking ik een ernstig beroep doe, hoop ik met Gods hulp alles te doen wat in mijn vermogen ligt, na mij in de zaken ingewerkt te hebben, om de be langen van veiling en tuinbouw te dienen. Ik speek dan ook den wcnsch uit, dat de goede samenwerking, die er steeds onder Burgemeester Slot heeft bestaan, tot in leng te van jaren moge blijven bestendigd. Mijnheer de Loco-Burgemeester. Met de leden van den Raad, maar inzonderheid met U en met wethouder Koedijk hoop ik prettig samen te werken. Vooral een goede harmonie in het Dagclijksch Bestuur is on misbare voorwaarde voor een goede behar tiging van de gemeentebelangen. Uit Uw handen, mijnheer de Loco-Burge meester, aanvaard ik dan gaarne in dit oogenblik het tecken mijner waardigheid met. den Voorzittershamer, daarbij de bede uitsprekende dat God de Heere mij de kracht moge geven om Hem ter cere en de gemeente en de gemeentenaren tot welzijn, het Burgemeestersambt dezer gemeente te vervullen. Verschillende sprekers. Namens de anti-rev. raadsfractie sprak de heer O. Koedijk, wethouder, die zeer ver heugd was, dat de heer Schelhaas dit mo ment mocht beleven, omringd door zijn vrouw en kinderen, ouders en familie. De heer Zdijdam voerde het woord namens de c.h. fractie. Wij zijn, aldus spr. zeer ver heugd over Uwe benoeming, omdat wij ian dezelfde grondslag uitgaan in onze gedach ten, a-1 zijn er op kleine onderdeelcn ver schillen in onze overtuiging. De heer P. van der Molen, sprekende na mens de s.d. fractie verheugde zich eveneens over de benoeming van den heer Schelhaas tot burgemeester, aan welke benoeming hij gaarne heeft medegewerkt, mede in verband met de werkzaamheden van den heer Schelhaas als secretaris. Do heer Bonnet sprak namens de vrijz. kiezers, er zijn genoegen overuitsprekende, dat de burgemeester is benoemd, waaraan allen hebben meegewerkt. De heer Van Zuijlen, de gemeente-ontvan ger sprak namens het gemeente-personeel, gewagende van de 13-jarige samenwerking met den heer Schelhaas als secretaris, welke samenwerking steeds perfect was. Burgemeester van Spengler van Zuid- en Noordscharwoude sprak namens de collega- burgemeesters, hunne hartelijke gelukwen- schen overbrengende. De heer Kroonenburg, burgemeester van St. Pancras feliciteerde den nieuwen burge meester en besprak de arbeid, welke in de toekomst gezamenlijk zal moeten worden verricht in het bestuur van de gemeenschap pelijke lichtbedrijven, waarvan de burge meester ambtshalve lid zal zijn. De burgemeester van Oudkarspel, de heer Wijnveldt voegde aan zijn gelukwenschen $w-emnien De yardsrecords van Tini Waq- ner verbeterd. Denemarken verovert de hegemonie. Tijdens Dinsdagavond te Aarhus gehouden wedstrijden heeft Ragn- hild Hveger de wereldrecords op de -440 yards en de 500 yards borst- crawl, beiden staande op naam van onze landgenoote Tini Wagner, verbeterd, waardoor het Decnsche zwemstertje thans 10 wereldrecords, op haar naam heeft staan. RAGMI1LD HVEGER. Denemarken heeft momenteel 12 wereld records in bezit tegen Nederland 9, zoodat Denemarken de hegemonie in de dames- zwemwereld heeft veroverd. Ragnhild Hveger bracht het record van Tini Wagner op de 440 yards terug van 5 min. 22 sec. op 5 min. 14 sec., dus niet minder dan 8 seconden was de Deensche sneller. Het wereldrecord op de 500 yards werd met niet minder dan bijna 12 sec. ver beterd en van 6 min. 9.8 sec. gebracht op 5 min. 57.9 sec. Tini Wagner had het record op de 4 40 yards gevestigd op 16 Mei 1936 te Amster dam en het record op de 500 yards op 5 April d.a.v. eveneens te Amsterdam. Nederlanders winnen in Engeland De Loosdrecht-zeilers Coops en Borst doen met hun „Wilgenhoek" mee aan de Burn- hamweek in Engeland. Gisteren werden er in de internationale sharpieklasse twee Nederlandsche overwinningen bevochten. 1 in den individucelen en een in den team wedstrijd en beide malen was het de kra nige „Wilgenhoek"-hemanning, die dit klaar speelde. De Royal Cprinthian Vacht Club werd tweemaal eerste en eenmaal tweede. De organiseerende vereeniging heeft daar mee den Weston Clavton ChaMcn-ge Cup gewonnen, maar slechts met *4 punt ver schil werd de W. V. „Loosdrecht" tweede. Xennti toe eenige opmerkingen o. d. werkzaamhen den i. d. commissie v. d. vleeschkeurings- kring, waarin de heer Schelhaas eveneens zitting zal krijgen. Felicitaties werden overgebracht door den secretaris van de Landstorm Commissie. De heer K. G. Reinders, gem. secretaris van Noordscharwoude complimenteerde den heer Schelhaas mede namens zijn collega Post van Zuidscharwoudc. Spr. is overtuigd, dat de nieuwe burge meester een waardig burgemeester z^l zijn. De heer S. de Boer Ifz., voorzitter van den Langendijker Groenten Centrale feliciteerde den burgemeester met zijn benoeming en sprak zijn verheugenis uit, den nieuwen burgemeester als voorzitter van het. markt bestuur van de LGC te kunnen begroeten. Met de voorgangors van den burgn- imeester, den ouden heer A. Slot en diens zoon P. Slot Az. heeft men steeds heel prettig samengewerkt, hetgeen spr. ook verwacht van den heer Schelhaas, die zoo vele Jaren met den nu overleden burgemeester heeft samengewerkt en wicn hij me nig advies heeft gegeven, ook in vei lingzaken. De heer De Boer hoopte, dat de burgemeester lange jaren de vergaderingen van de markt moge leiden. Daarna sprak de burgemeester een kort dankwoord tot allen voor de gesproken woorden en hoopte, dat de wenschen in ver vulling mogen gaan. Receptie, volksspelen en avondfeest. De hierna gehouden receptie werd zeer druk bezocht. Een lange rij personen heeft den burgemeester en zijn familie gecompli menteerd. 's Middags waren op het z.g. buitenland nog volksspelen gehouden. De uitslag van de wedstrijd hardloopen met. hindernissen voor heeren was als volgt:. 1. C. de Waard Mz.; 2. H. Ameide en 3. Jac. van der Welle ,Tr. Van de dames was nummer één mej. Nies Kostelijk, 2. mej. Im Wagenaar en 3. mej, Mien Glas. 's Avonds hebben de plaatselijke muziek- en zangvereenigingen een concert gegeven op het terrein van de firma K. Wagenaar Gz., waarvoor een overweldigende belang stelling bestond. Het gemeentehuis was verlicht, met een groot aantal oranje lampen. In de verschil lende café's was muziek. Kortom, het feest van den nieuwen burge meester van Broek op Langendijk kan uit stekend geslaagd heetcn. Van af deze plaats danken wij den burge meester voor de vriendelijke woorden, tot ons gesproken in zijn installatie-rede en feliciteeren Z. E. A. nogmaals hartelijk met zijn benoeming tot Hoofd der gemeente Broek op Langendijk. Dalsum) als zijn beslissing medegedeeld, dat hijbezwaar heeft tegen opvoering in de hoofdstad van het tooneelstuk „de dag des oordeels' van den Amerikaanschen. schrijver Elmer Rice. Ook de burgemeester van den Haag, mr, S. R. de Monchy heeft dezer dagen een dergelijke beslissing genomen op een ver zoek tot opvoering van dit tooneelstuk van den heer Cor. v. d. Lugt Melsert, direc teur van het Rottredamsch Hofstad Tooneel op grond van het. feit, dat dit stuk een toe speling zou zijn op den brand in het Duit- sclie Rijksdaggebouw. Gisteren zijn de nationale tenniskampioen schappen op de Festinabanen te Amsterdam voortgezet. In het heeren-enkelspel won Hughan van van der Graaff in een niet bijzonder fraaie partij, in de uitzonderingsronde. In de laatste set wist van der Graaff steeds gelijk te komen, 4—4, 5—5, 66, 7—7, totdat Hug han de partij in zijn Voordeel besliste door de volgende twee games te winnen. De lengte van zijn slagen was beter, zijn spel was gevarieerder. Van Heynen won verdiend van Ir. Nau- tahad met 64,62, 60, Leembruggen schakelde mr. van der Feen uit. In de uitzonderingsronde van het dames enkelspel speelde mej. Mechel een keurige partij tegen de winnares van den Prins Bernhardbeker, mej. Knottenbelt. Een spannende partij was dit tusschen mej. Melchers en mej. van der Horst. Vooral in de eerste twee sets gaven de speelsters elkaar weinig toe, maar in de beslissende set bleek mej. Melchers er vol komen uit te zijn. In het damesdubbelspel wonnen mej. van Beeck-Vollenhoven en mej. Kerckhoven verrassend van mevr. van Alfen en mevr. Reydon. De partij in de derde ronde van het ge mengd dubbelspel tusschen mej. Klein en Moeke eenerzijds en mej. Swaters en de Brauw anderzijds, moest na twee sets wor den afgebroken. Heden zal de partij worden uitgespeeld. „De dag des oordeels" Burgemeester van Amsterdam verbiedt tooneelstuk. Naar wij vernemen, heeft de burgemees ter van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, thans aan de Amsterdamsche Tooneel vereeniging (directeur de heeren A. Defresne en A. van De Huissensche spullebazen be drogen. Politie sluit den boos doener op. Vorige week Zaterdag werd aan de ge meentepolitie te Eist bij Arnhem kennis gegeven, dat tijdens de kermis te Elden in een café aldaar drie valsche rijksdaalders in. betaling waren ontvangen. Bij het daarop ingestelde onderzoek werd de aandacht gevestigd op een persoon uit het naburige Huissen en in samenwerking met de politie uit Huissen, Doornenlburg en Angeren werden de noodige maatregelen overwogen en getroffen, om den vermoede- lijken verdachte op de daarvoor meest ge- eigende wijze te arresteeren. Politie zoekt op de kennis. Met dit doel begaf de politie van Eist zich met de politie uit bovengenoemde plaatsen Zondagavond naar de kermis te Gendt, waar men op onopvallende wijze er zich van overtuigde of de vermoedelijke verdachte, een 25-jarige bakker uit Huissen, op deze kermis aanwezig was. Hij werd aangehouden en per auto overgebracht naar Eist. Bij zijn fouilleering bleek hij werkelijk de gezochte valsche munter te zijn. Op hem werd nog een aantal valsche geldstukken aangetroffen; bovendien kwam uit zijn eigen verklaring vast te staan, dat hij dienzelfden avond nog te Gendt een valsche gulden in betaling had uitgegeven. Dit geldstuk kon nog denzelfden nacht bij een caféhouder aldaar in beslag worden genomen. De nagemaakte geldstukken wa ren vrij duidelijk van echte te onderschei den: zij hadden alle kenteekenen bewerkt te zijn door een beginneling 1 Het materiaal in beslag geno men. Mede door de volledige bekentenis van den verdachte konden daarop te zijnen hui ze de matrijzen en andere ingrediënten voor vervaardiging van geldstukken in be slag genomen worden. De verdachte is gis termorgen voor den officier van justitie te Arnhem geleid. Als tragische bijzonderheid kan gemeld worden, dat de verdachte de oudste zoon is van den gemeenteveldwachter uit Huis sen, die op krachtdadige wijze aan het on derzoek had deelgenomen en die als eeu zeer goed politieman alle achting geniet.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8