Wie zijn de zeeroovers Cl'CjMIlVïlil Landbouwers dutten weer grond te ontginnen De Chineezen verweten zich krachtig in de Middellandsche Zee? DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Zes boerderijen te Staphorst verbrand Baron Pierre de KIJKEN is KOOPEN ij CLOECK Een grijs geschilderde duikboot zonder herkenningsteekenen Coubertin overleden VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937. 80e Jaargang. No. 10357. UHgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Engeland zendt torpedobootjagers Het Britsche tankschip „Woodford" f6987 ton) is getorpedeerd tusschen de Colebretes en de Spaansche kust. Volgens het uit Beni Carlo fCasti- lië) ontvangen telegram van Lloyd's, is de tweede machinist gedood en zijn zes opvarenden te Beni Carlo ontscheept, waar zij ter verpleging werden opgenomen. De Woodford' was van Constanza op weg naar Barcelona en Valencia. Omtrent de torpedeering van de „Wood ford" wordt nader vernomen, dat twee tor pedo's werden gelanceerd door een grijsge schilderde duikboot van onbekende nationa liteit, welke geen onkel herkenningsteeken droeg. De uit dertig koppen bestaande be manning liet onmiddellijk twee booten te water en pas nadat de schipbreukelingen acht uur hadden' gevaren zonder te welen waar zij terecht zouden komen, bereikten zij Benicarlo. De „Woodford" verdween na drie uur in de golven. Britsche Ministers beraadslagen. Zooals aangekondigd, zijn gisterenochtend, ïn verband met den aanval van een duikboot op het Britsche oorlogsschip „Havock" in de Middellandsche Zee, in bijzondere zitting op het Foreign Office bijeengekomen de mi nisters Eden, Halifax, Duff Cooper, John Si- mon en Malcolm Macdonald. De situatie in de Middellandsche Zee werd langdurig besproken. Eden telefoneerde her haaldelijk met den premier Neville Cham- berlain, die zich in Schotland bevindt. De conferentie duurde twee-en-een-half uur en werd 's middags voortgezet. Besloten werd, dc volgende week Woensdag een voltallige zitting van het kabinet te doen plaats hebben onder leiding van Neville Chamber- lain en intusschen de Britsche strijd krachten in de Middellandsche Zee uit te breiden met een aantal destroyers. De duikboot tot zinken gebracht? Intusschen is de Britsche torpedojager Havock" te Gibraltar aangekomen. Een der leden van dc bemanning heeft aan de pers medegedeeld, dat dc „Havock" na den aan- ival vijf dieptebommen heeft geworpen en aangezien de zee daarna met olie werd be dekt, neemt men aan, dat de aanvallende onderzeeër tot zinken werd gebracht. In officicele marinekringen te Londen kon iechter geen bevestiging worden verkregen jvan het verhaal van dc opvarenden van do ,,Havock". Men is van incening, dat de olic- [vlekken, na het werpen der dieptebommen gesignaleerd, niet groot genoeg waren, om er met zekerheid uit te besluiten, dat de onderzeeër vernietigd zou zijn. Niet wij of Franco, zeggen de Italiaansche bladen, maar de bolsjewisten. De „Popoio di Roma" acht het waar schijnlijk, dat de onderzeeboot zich thans in de haven van Alicante of van Valencia in veiligheid bevindt en dat haar comman dant den „rooden machthebbers" reeds een rapport heeft doen toekomen over" deze monsterachtige piratenstreek, die een nieu we poging tot verdachtmaking van de „na tionale' onderzeebooten vormt. Het is te wenschen, aldus het blad, dat êr aanknoopingspunten gevonden worden, die het mogelijk maken, de misdadige intri ges van het bolschewisme in de Middelland sche Zee te ontmaskeren. D.N.B. seint ook een aantal Duitsche pers stemmen over den aanval van den bolsche- Wistischen onderzeeër op de „Havock". Het „Berl. Tageblatt schrijft o.m., dat „het grotesk is, dat men van Italië verlangt, dat het zich van alle verdenking zuiveren zal. Het is immers duidelijk, dat alléén sovjet-Spanje belang kan hebben bi] deze piraterij tegen controle schepen. De duikboot-overvallen zijn bovendien begonnen, toen de krijgskans ten gunste van Franco keerde en in de Westelijke hoofdsteden slrooniingen merkbaar werden, om met deze wending der dingen in Spanje rekening te houden". De „Berl. Lokal Anzcigcr" wijst erop, dat de duikboot-overvallen van een zekeren commandopost uit worden geleid en die com mando-post heeft alle belang bij interna tionale conflicten. Die commando post, al dus het blad, zijn Valencia en zijn bolsche- Wistisclie beschermheercn". Voor het overige merken de Duitsche bla den algemeen op, dat vrijwel met geen woord in Engeland herinnerd wordt aan fceigeen. indertijd met den Duitschen krui ser „Leipzig" is gebeurd, noch aan dc hou ding van Engeland bij die aangelegenheid. Men merkt op, dat thans nu Engeland in eenzelfde geval verkeert als Duitschland, de linksche Britsche pers om precies dezelfde maatregelen schreeuwt, die men in het Leip- zig-geval aan Duitschland niet wilde toeken nen. Conferentie der Middellandsche Zeemogendheden. De Britsche minister van buitenlandsche zaken heeft aan den Franschen zaakgelastig de medegedeeld, dat de Engelsche regeering accoord gaat met het voorstel van Frank rijk, dat de Middellandsche'Zee-mogendhc- den de volgende week, wanneer de volken bondsraad te Genève bijeenkomt, den toe stand in de Middellandsche zee bespreken. Naar aanleiding hiervan meldt Reuter, dat de Britsche regeering hoopt, dat dan een in ternationaal plan zal kunnen worden opge steld, waardoor in de toekomst aanvallen, zooals zich hebben voorgedaan, kunnen wor den vermeden. Indien de conferentie te Genève door mocht gaan, zal, naar men meent te weten, Eden aan het hoofd der Britsche delegatie staan. Ten aanzien van de uitbreiding van het aantal Britsche torpedojagers in de Middel landsche Zee, gelooft men algemeen, dat nog een flottille van acht jagers derwaarts zal worden gezonden, waardoor het totaal aan tal op 19 gebracht wordt. Opnieuw Russisch stoomschip door duikboot tot zinken ge bracht. Het Russische s.s. „Molakieff" is buiten het eiland Skyros tot zinken gebracht door een onderzeeër, die de rechtsche Spaansche vlag zou hebben geheschen. Een lid der beman ning van de „Molakief" is gedood bij een ontploffing aan boord. De overige leden der bemanning hebben veilig de kust kunnen be reiken. Terg den Brifschen leeuw niet Tijdens het te water laten van de torpedoboot „Maori" heeft de directeur van de vlootwerven van Fairbield, Robert Trachan, o.m. ge zegd: „Het is gevaarlijk te veel te schieten op den staart van den Britschen leeuw. De oprechte wensch van dit land den vrede onder alle volken te handhaven hoeft een grens. Dit vredesverlan- gen moet men niet verwarren met de uitdrukking: „Vrede tot iederen prijs." Er bestaat geen enkele gelij kenis tusschen deze twee termen. Brandweer kon niets beginnen. Inboedels niet verzekerd. Gisterenmiddag is vermoedelijk doordat kinderen met lucifers speel den, brand uitgebroken in de te Staphorst dicht bij Rouveen gelegen woning van den landbouwer J. Brak ke. In korten tijd was de geheele boerderij een prooi der vlammen. Aangewakkerd door den Zuidwesten wind sloeg het vuur over naar de aangrenzende boerderijen. Het duurde niet lang, of niet minder dan zeven boerderijen waren door den brand aangetast. Het vuur ontstond zeer waarschijnlijk doordat kinderen met lucifers speelden in de met riet bedekte boerderij van den land bouwer J. B. Op het tijdstip, dat de woningen door het vuur werden aangetast, verrichtten de be woners, aldus het Hsb., voor het meerendeel buitenshuis hun werkzaamheden. Toen de eerste boerderij vlam vatte, vqn- den de vlammen dadelijk in het rieten dak, in deii oogst aan hooi en gewassen, als mede in den aanwezigen turfvoorraad, wel ke door de Staphorster boeren naar behoefte zelf gewonnen wordt en door het droge weer van den laatsten tijd dezer dagen juist was binnengehaald, gretig voedsel. De brandweer van Staphorst kon niets beginnen, aangezien er te weinig druk op de waterleiding stond. Ook de motorspuit uit Meppel, die gerequireerd was, stond machteloos daar er te \veinig water in de omliggende slooten was. Boeren snellen naar het dak. In hun geagiteerdheid sleepten de bewoners van de brandende en ook van andere perceelen de minst waar devolle voorwerpen naar buiten, de waardevolle werden over het hoofd gezien. Boeren, die hun tegenwoordigheid van geest niet verloren hadden, snelden naar het dak van hun woningen, waar zij op de nok gezeten, elk begin van brand in de kiem smoorden met het water uit het hun door de knechts aangegeven emmres. Door hun optreden is de brand in zijn omvang zeer stellig beperkt In elk geval hebben de be woners van twee, der bedreigde huizen het hieraan te danken, dat hun woningen niet aijn verbrand. Later werd de druk op de waterleiding verhoogd en kon het vuur worden gestuit, niettemin zijn zes boerderijen geheel door de vlammen vernield. Het zijn de boerenhoe ven van J. Brakke, Wed. H. Crediet, J. Do- zeman, Koop Redder, J. Veijer en H. Kis te- man. Vrouw van Brakke gewond. De vrouw van Brakke bekwam eenige brandwonden aan den arm, welke door een plaatselijken geneesheer werden verbonden. Enkele paarden, kalveren en varkens zijn in het vuifr omgekomen. Mede is de gehee le oogst verloren gegaan. De boerderijen waren alle verzekerd, doch volgens plaatse- ALG. VERG. DER HEIDE MIJ. Voorzichtigheid met ruilverkaveling aanbevolen. De Nederlandsche Heidemaatschappij hield heden in de Groote Sociëteit te Enschede haar 49ste algemeene vergadering. De Voorzitter, dr. H. J. Lovink, herdacht in zijn openingswoord o.a. het overlijden van de heeren A. W. J. J. baron van Nagell en T. van Maanen, op de vorige vergadering nog voorzitter en directeur der maatschappij. Overgaande tot het meer zakelijke gedeelte van zijn rede zeide spr. dat de conjunctuur verbetering ten plattelande nog niet zoo groot was als in industrie en handel. Wij mogen dankbaar zijn voor de geestkracht, welke in ons volk huist. Dat thans reeds meer landbouwers het aandurven onontgonnen grond in cultuur te nemen en vroeger ondoelmatig ontgonnen grond opnieuw te laten bewerken en aldus vooruitziende, zorgen gereed te zijn, wan neer de betere economische omstandigheden optreden. Spr. zeide vervolgens een verbetering in de houtprijzen te kunnen constateeren, zoo dat het boschbedrijf loonender zal worden. Het is verblijdend, dat ook dit jaar weer zoovele landbouwers de ontginnings-werk- zaamheden aan onze maatschappij opdragen. Ruilverkaveling. Aangaande het wetsontwerp tot rege'ing der ruilverkaveling gaf spr. als zijn oordeel te kennen, dat. al moge belangrijke uitbrei ding van de mogelijkheid tot het doen .van een aanvraag niet direct een aantasting van het eigendomsrecht beteekenen, het toch niet denkbeeldig is, dat de betreffende wijziging niet de gewenschte uitwerking zal hebben. Spr. maande in verband met. de voorge stelde regeling tot voorzichtigheid aan. Het strookt niet met den Nederland- schen volksaard en zeker niet met den aard van den Nederlandschen landbouwer en grondbezitter om door wettelijken dwang maatregelen opgelegd te krijgen, hoe nuttig ze ook mogen zijn. Spr. gelooft, dat ook in deze meer te be reiken is door propaganda en opvoeding dan door djpang. Vervolgens' deed de directeur, de heer van Lonkhuvzen enkele korte mededee- lingen in velband met het jaarverslag 1936. ITet spreekt vanzelf, aldus spr., dat de werkverschaffing weder grooten invloed heeft uitgeoefend op den aard der werk zaamheden. Talrijke werken kwamen tot stand, die andere achterwege waren ge bleven en ons cultuurland is weder in vele opzichten verbeterd. Merkwaardig is daarbij, dat het bewer ken van den grond met de schop zulk een groote vlucht heeft genomen. Daardoor toch is het mogelijk geworden den bodem op de allerbeste wijze voor te bereiden voor de cultuur. Voor sommige gronden maakt het wei nig verschil of men diep ploegt, dan wel diep spit, mits de juiste diepte voor de bewerking gekozen wordt en de meest wensch el ij ke opvolging der verschillende grondlagen zoo dicht mogelijk benaderd wordt. Bij wat moeilijker gronden echter heeft het diep spitten, waarbij met de spade elke steek grond gelegd kan worden op de plek, die men wenscht, ver de voor keur. Het blijkt soms zelfs mogelijk goed cultuurland te maken van gronden, lijk gebruik was dif^thet geen der inboedels het geval. Triestige aanblik. De plotseling dakloos geworden gezinnen zouden bij omwonenden en in het plaatse lijke hotelletje worden ondergebracht. Er was een moeder onder hen met een baby van slechts enkele weken oud. Troosteloos liepen deze menschen rondom de puinhoo- pen van hun woningen. Voorwerpen van waarde, waarnaar zij zochten, bleken niet meer aanwezig te zijn. Schepper der moderne Olympische Spelen Een voorvechter van het zuivere amateurisme. Uit Genève wordt gemeld, dal In den ouderdom van 75 jaren de schepper van de moderne Olympische Spelen, baron Pierre de Coubertin aan de gevolgen van een beroerte is over leden. De Coubertin, die op 1 Januari 1863 was geboren, heeft op 23 Juni 1894 te Parijs het Internationaal Olympisch Comité ge sticht, waar 22 landen waren vertegen woordigd. Op dit congres zette de Couber tin zijn Olympische gedachte uiteen en volgens de door hem geschetste richtlijnen zijn de Olympische Spelen in modernen stijl ontstaan. In 1986 werden de eerste spelen georganiseerd, vanzelfsprekend in 't oude Griekenland. De stichter van de mo derne Olympische Spelen was een voor vechter van het zuivere amateurisme. die men vroeger voor bosch zou moeten bestemmen, hetgeen in ver hand met de behoefte, die er in ons land toch inderdaad bestaat tot uitbreiding van landbouwgronden van groote beteekenis is. De oppervlakte aangelegd tot bosch is in 1936 helaas wat afgenomen. De lage houtprijzen der laatste jaren zullen daar aan niet vreemd zijn. Gelukkig is er ook op dit gebied kentering ten goede. De vijanden van onze bosschen, verschil lende schadelijke boschinsecten, treden de laatste jaren weer erger op. Ook door de Nederlandsche Heidemaatschappij wordt gedaan, wat mogelijk is om ze te bestrij den. Fruitteelt ontwikkelt zich. Omtrent de fruitteelt, de tak van cultuur, die zonder overheidssteun bloeit, kan wor den vermeld, dat deze teelt zich gestadig ontwikkelt. Vele bedrijven staan reeds op een hoog peil en het goede Nederlandsche fruit, dat tegenwoordig aan de markt, komt mag gezien worden. Dank zij ook de pro paganda voor het Nederlandsch fruit door onze maatschappij is het gebruik daar van zonder twijfel toegenomen. Slechte resultaten met zoetwa ter visch. Minder resultaat werd bereikt met de propaganda voor meer gebruik van zoet- watervisch in Nederland. Onze duizenden visschers hebben het zoo noodig. De afzet naar het buitenland levert nog immer groote moeilijkheden op en het gevolg is, dat sommige vischsoorten haast onver koopbaar zijn of voor veel te lagen prijs moeten worden verkocht. Spr. eindigde met een kort pleidooi voor het gebruik van zeelt en snoekbaars. Volgde de afwerking van de huishoude lijke agenda, waarna twee sprekers een inleiding hielden over onderwerpen van plaatselijk belaiTg. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Verwachting: Meest matige Zuid westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Nog weinig verandering. Barometerstand hedenmorgea 8 uor 771 CHINA TEGENAANVALLEN BIJ WOE- SOENG. ONRUST IN MANDS- JOEKWO. Bepaald vlot verloopt de reeds herhaaldelijk aangekondigde Ja- pansche opmarsch bij Sjanghai nog niet. Ondanks de ontscheping van ver- sche Japansche troepen, die via de internationale concessie het ge vechtsterrein bereiken, blijven de Chineezen niet alleen hun stellin gen hardnekkig verdedigen, maar doen zij bij Woesoeng, dat een be langrijk strategisch punt is, verwoe de tegenaanvallen. Zelfs gewaagt een bericht uit Chineesche koker van de herovering der Woesoengschc forten, maar dit lijkt zeer onwaarschijnlijk, nu dc Japansche troepen zulk cm belang rijke versterking hebben gekregen. Dat de tegenstand der Chineezen ernstig is, mag overigens blijken uit de dringende telegrafische oproep van den bevelhebber der Japansche troepen te Sjanghai naar Tokio, om onmiddellijk nog twee divisies in fanterie te zenden. Activiteit in de lucht. Japansche vliegtuigen hebben eenige ver uitecnliggende Chineesche steden gebombar deerd en tevens Chineesche troepen in en bij Sjanghai bestookt. Naar Reuter meldt, hebben de Chineezen luchtaanvallen gedaan op de Japansche troepen te Lioeho en Woesoeng. Voorts doen geruchten de ronde dat Chineesche toestellen enkele plaatsen van Japansch gebied op het vasteland zouden hebben ge bombardeerd. De onrust in Mantsjoerije. Ook blijkens Japansche berichten is het in Mantsjoerije niet rustig. Reeds eenige dagen geleden meldden wij dat er in Mantsjoerije opstandige bewegin gen voorkwamen. Van Japansche zijde wor den deze berichten thans bevestigd. Zooals gebruikelijk krijgen de communisten de schuld. Uit Hsinking wordt namelijk aan de Nitsji Nitsji gemeld, dat de Japansche auto riteiten in Mantsjoekwo een communistisch- terroristisch complot hebben ontdekt dat de vernieling van den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg, van de steenkolenmijnen van Foesjoenn en van de haven van Dairen zou beoogen. In verband hiermede zijn vijftien Chineesche communisten gearresteerd. i OjU nieuwe TeuiUeloti „Het verboden grondgebied".....^ een moderne avontiiriersroman. i Morgen beginnen wjj met de plaat- sing van een nieuw feuilleton, geti- j teld ,Het verboden grondgebied", ge- schreven door den bekenden Engel- schen romancier Dennis Wheatley, in de uitstekende vertaling van Eva Raedtde Canter. Het is een moderne avonturiers- roman: zooals eens, vele jaren gele- den, de vermaarde „Roode Pimpernel" i de slachtoffers of adspirant-slachtoffers van het Fransche schrikbewind uit de handen van den beul wist te redden, met inzet van eigen leven, zoo treedt in ons nieuwe feuilleton een even dap- per edelman op. Een man, die een j zijner vrienden, in de klauwen van de beruchte G.P.O.E. gekomen, gaat be- vrijden. De reis naar het verboden gebied is één sensationeele reportage geworden van de organisatie en machtsmiddelen, waarover de Sowjets beschikken. W|J zijn er zeker van, dat ,Jiet ver- boden grondgebied" een bijzonder ont- haal zal vinden by onze lezers.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1