Zal de „Van Heutz" omslaan? H SPORTNIEUWS Politieke moeilijkheden van Ned. arbeiders in Duitschland Stuurstang van een oude auto gebroken Maatregelen voor den kleinen boer De winterspelen blijven in Japan Degrelle lijdt nieuwe nederlaag Nieuwe Nederlandsche successen in Engeland De Nationale tennis kampioenschappen Revanchematch Euwe-Aljechin Oproer in Fransch- Marokko Valencia mobiliseert nieuwe lichtingen Passagiers en bemanning veilig op de „Gertrudemaersk". Het departement van Buitenland- sche Zaken te 's-Gravcnhagc heeft van den Nederlandschen waarne mend consul-generaal te Hongkong een telegram over den typhoon ont vangen, die zooals wij gisteren reeds berichten, de Nederlandsche pa- ketboot „Van Heutsz" nabij Green Island op de rotsen deed vastloo- pen. Uit dit telegram blijkt, dat onze consulaire vertegenwoordiger ten behoeve van het ga- strande schip de hulp der Britsche Marine heeft ingeroepen, welke 2 sleepbooten ter beschikking heeft gesteld. De „Van Ileutsz" had 1G00 Chineesche dekpassagiers aan boord. De directie van de K.P.M. te Batavia ontving gisteren nog bericht dat van Hongkong uit alle pogingen zijn aange wend. om bij het ongeval van de „Van Heutsz" "assistentie te verleencn, hetgeen echter bemoeilijkt werd doordat de typhoon nog niet is voorbij getrokken. Hongkong is, wat radioseinen betreft, op Java regelmatig te hooren, doch de seinen van de „Van Heutsz' zelf zijn te zwak om te worden opgevangen. Ofschoon bet schip in ongunstige positie verkeert, is de voorloopige opinie, dat het nog niet als verloren beschouwd behoeft te worden. Van den Nederlandschen wd. consul-gene raal te Hongkong heeft het departement van buitenlandsche Zaken een tweede telegram ontvangen, waaruit blijkt, dat de officieren en de passagiers veilig konden overgaan naar het stoomschip „Gertrudesmaersk", waardoor de „Van Heutsz" werd aangeva ren. Voorts wordt medegedeeld, dat de ruimen 2 en 3 water maken en dat het schip vast op de rotsen zit met li graden slagzij aan stuurboord. Tenzij het schip omslaat, wordt berging waarschijnlijk mogelijk geacht. De „Van Heutsz" vertrok 29 Augustus van 'Amoy op weg naar Singapore. Daarna deed het schip Swatow aan, waarna het naar Hongkong opstoomde. De „Van Heutsz" meet bruto ruim 4500 ton. Het schip is uit gerust voor 16 eerste klasse, 54 tweede klas sepassagiers en 2137 dekpassagiers. Den Minister is slechts cèn ge val beleend. De heer do Visser, het communistische Tweede Kamerlid heeft zich destijds tot den minister van sociale zaken gewend met vragen over het te werk stellen van Neder landsche wcrkloozen op Duitsch grondge bied. Enkelen zouden daarvan last onder vonden hebben om hun politiek inzicht. Vrager verzoekt den minister maatrege len te willen treffen, dat zulks niet kan gebeuren. De minister van sociale zaken zegt thans in zijn antwoord, dat den minister slechts één geval bekend is, waarin een moeilijk heid. als door den heer de Visser genovmd, is ontstaan. Voor zoover hem bekend is, heeft tot heden geen van de in Duitsch land te werk gestelde Nederlandsche arbeiders eenige moeilijkheid we gens zijn politiek inzicht ondervon den, noch heeft hun ecnig gevaar ge dreigd. Als „principieele reden" ziet de minister niet het enkele bestaan van een afwijkend politiek inzicht. Uit een ter zake ingesteld onderzoek is gebleken, dat ook in het bedoelde geval geen moeilijkheden te duchten waren. Zuiks spreekt wel heel duidelijk uit het feit, dat de andere arbeiders, die door het gemeen tebestuur voor het werk waren aangewe zen, niets onaangenaams hebben ondervon den, terwijl ook zij kunnen worden be schouwd een zelfde politiek inzicht te heb ben als de in door den steller der vragen bedoelde arbeider. Onze Oost, GEVANGENISDRAMA. Een Javaansch fuselier van het achtste ba taljon, die cellulair was gestraft, en in de gevangenis te Malang verbleef, greep, bij het luchten, de klewang van een bewaker en viel daarmede zijn echtgenoote, die op be zoek was, aan. Hierna deed de aanvaller een poging tot zelfmoord. Dc vrouw werd gedood De dader werd slechts lichtgewond, daar dc voorgenomen zelfmoord werd verijdeld door toesnellende ooggetuigen* Een dame gedood, een ernstig aan de oogen gewond. Gistermiddag omstreeks vijf uur reed de handelsreiziger Dr. uit Amsterdam onder toezicht van oen garagehouder op den Boschdijk te Eindhoven. In een ouden wa gen trachtte hij zich de beginselen van het autorijden aan te leeren. Ter hoogte van de Houtstraat brak plotseling dc stuur stang. Do wagen vlóóg liet trottoir op en drukte daar twee dames, mevr. B. gcb. van D. en haar zuster mevr. van It. geb. van D., beidén uit Kindhoven, togen den gevel van een der huizen. Mevr. van B. werd liet glas van haar bril in beide oogen gedrukt. Haar 48-jarige zuster werd zoo ernstig ge troffen, dat. een ontboden geneesheer haar naar haar in de nabijheid gelegen woning hooft laten vervoeren, waar zij is overleden. I)e politic heeft dc auto voor onderzoek in beslag genomen. Kloosterzuster door kapelraam gevallen Doodelijk ongeval in Bredasch gesticht. Gistermiddag om twee uur was in de kapel van het R.K. Weeshuis aan de St. Jansstraat le Breda, dc 55-jarige zuster Pelagia bezig met de verzorging van de voorbereidingen voor het Heilig Uur, dat des avonds zou worden gehouden. Plotseling werd zij door een duizeling overvallen. De zuster viel dwars door een der groote ramen van de kapel naar buiten en bleef op de binnen plaats van het gesticht bewusteloos liggen. Dr. Guus, tlic onmiddellijk te hulp was geroepen, gelastte overbrenging naar liet St. Ignatius Ziekenhuis. In den looi; van den middag is dc kloosterlinge daar zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Het vuur op de ,Kota Agoeng" gebluscht Het schip in Colombo gearri veerd. Passagiers blijven aan boord. Dc Bottcrdamschc Lloyd bericht, dat de ,,Kota Agocng" den vorigen nacht om drie uur te Colombo is gearriveerd. Met behulp van ccn bergingsboot was het vuur om 9 uur plaatsclijkcn tijd gebluscht, zoodat mag wor den aangenomen, dat geen groote schade aan het schip is toegebracht. De niet beschadigde mail- en pakketpost is gisterenmorgen over gebracht naar het motorschip „Johan van Óldenbarncvclt", op weg van Amsterdam naar Batavia. Besloten is de beschadigde la ding tot Indiö aan boorn te houden. De „Kota Agoeng" zal hedenochtend van Colombo de reis vervolgen. De passagiers ziin niet overgegaan op de „Johan van Oldcnbarnevelt". Motie der afdeeling Huissen van de R. K. Staatspartij. Dc afdeeling Huissen der R. K. Staats partij heeft na de uiteenzetting van den hoer J. A. C. Doek te Nijmegen, op de ver gadering van 1 September een motie aan genomen, waarin den minister van econo mische zaken dank wordt gebracht voor de genomen en toegezegde maatregelen tot ver betering van het lot van den kleinen boer, en waarin den minister in overweging wordt gegeven bij dc verdere toepassing dei- beoogde maatregelen aandacht te willen schenken aan de vervanging hij de land- bouw-crisiswetgeving van de sterk doorge voerde centralisatie door regionale regelin gen, aan de ingrijpende verlaging der vaste lasten, welke rusten op het boerenbedrijf, en aan de vervanging van den bedrijfssteun door gezinssteun. Ook de zomerspelen oaan door. Het Japansch Olympisch Comité heeft aan het Noorschc O.C. telegra fisch medegedeeld, dat men unaniem besloten had geen afstand te doen van de organisatie der Olympische winterspelen, welke in 1940 te Zap- poro zouden worden gehouden. Naar men weet had het I.O.C. op een bijeenkomst te Warschau aan Japan ver zocht nog eens in overweging te willen ne men afstand van de winterspelen te doen ten behoeve van ccn Europcesch land. In dat geval zou Noorwegen sterk in aanmer king voor de organisatie der winterspelen in 1940 zijn gekomen. Uit het telegram van het Japansch Olympisch comité aan dat van Noorwegen blijkt thans, dat men in Japan er prijs op blijft stellen ok de winterspelen te organiseeren. Intusschcn zijn er geruchten ver spreid, als zou Japan afstand doen van dc organisatie der zomerspelen dit in verband met dc politieke moei lijkheden, welke zich op het oogen- blik tusschen Japan en China voor doen en welke, naar men ook in Ja- pansche kringen aanneemt, nog wel geruimen tijd zou kunnen duren. Na een bespreking tusschen den Japan- schcn minister-president prins Konoyc cn den minister voor de lichamelijke opvoeding Yasui is een verklaring bekend gemaakt, waarin de Japnnscho rogeering zegt, de or ganisatie van dc zomerspelen te Tokio 1910 te blijven steunen. Dc voorbereiding zal op dc gewone wijze voortgang hebben. Italië moet ijzer sparen De Italiaansche partijsecretaris, minister Starace, heeft, in het kader van het streven naar autarkie, een verordening uitgevaar digd, krachtens welke bij alle nieuwe bouw werken, welke geschieden in opdracht van de partij of een harer organisaties, het ge bruik van ijzer zooveel mogelijk moet wor den vermeden. Het vuur op dc „Kota Agoeng" gebluscht. Mcxico's opvatting van neutraliteit Cardenas over de levering van oorlogsmateriaal aan Spanje. President. Cardenas heeft bij de opening van de nieuwe wetgevende periode in Mexico zijn houding nopens Spanje gerechtvaardig# en verklaard, dat de neutraliteit onderscheid moet maken tusschen aanvallers en wettige regceringcn, die geholpen dienen tc worden. Hij deelde mede. dat Mexico naar Spanje oorlogsmateriaal heeft geleverd ter waarde van acht milliocn pesos. Oud-president van Tsjecho Slowakije ernstig ziek Het Tsjechische tclegraafagentschap C. T. K. deelt mede, dat de vroegere president van Tsjecho Slowakije op zijn landgoed te Lany ernstig ziek ligt. Zijn toestand is zorgwek kend. President Benesj en minister Hodza bevinden zich aan zijn ziekbed. MASARYK. Prof Thomas Garrigue Masaryk werd in Maart 1850 geboren en is thans dus 87 jaar oud. Hij was dc stichter en eerste pre sident van de republiek Tsjecho Slowakije en heeft geregeerd van 1918 tot 1935. Gouverneur der Belgische nati onale Bank niet afgezet. Mandaten der beheerders met groote meerderheid verlengd. Naar men weet is het rumoer rond de Bel gische Nationale Bank tot een belangrijke binncnlandsc.he staalsnangelcgcnheid gewor den. Zoowel dc gouverneur der Bank, Franck als premier Van Zeeland, ex-vice-president, werden door Léon Degrelle, de Rcxistenlei- der, van corruplieve nandelingen beschul digd. Een onderzoek, ingesteld door den minister van financiën, Dc Man. heeft tot ernstige, tweedracht in de Belgische regcering ge leid. Waarschijnlijk zal Van Zeeland zelfs in de vergadering van het parlement op Dins dag a.s. de vertrouwenskwestie, stellen. Degrelle eischte in deze zaak ook het af treden van gouverneur Franck. De reeds in het begin van deze week zoo rumoerig begonnen aan deelhoudersvergadering der Natio nale Bank is geëindigd met een hernieuwing der mandaten van gouverneur Franck, de directeuren en de censoren. Voordat dit besluit genomen werd, was een voorstel van van Dieren en Degrelle, strekkende tot het door den koning doen ontheffen uit zijn functie van den gou verneur, verworpeq niet 242 tegen 26 stem men en 29 stemmen blanco. Onder een on beschrijfelijk tumult gaf gouverneur Franck een uiteenzetting betreffende de credieten, $eiten Mieke 2 en Wilgenhoek resp. 1 en 2 in den individueelen wed strijd. De Nederlandsche deelnemers in dc inter nationale slim pieklasse van de Burnliam- week, welke bij Burnham on Crouch in En geland wordt gehouden, blijken nog steeds de gevaarlijkste tegenstanders voor dc an dere zeilers te zijn. In den individueelen wedstrijd was zoowel do eerste als de tweede plaats voor een Nederlandsche boot, terwijl in de teamrace de tweede en de derde plaats bezet werd. Onze landgenootcn doen inderdaad al het mogelijke om den Nederlandschen zeilnaum in Engeland hoog te hou den. Toen er gistermorgen voor den indivi dueelen wedstrijd gestart, werd, stond er storm uit. liet zuid-westen, waarnaar vele deelnemers niet bezorgde gezichten keken. Zoowel Borgcrhoff Mulder en Ritrnan als Coops en Borst durfden het aan in een der- gelijken wind met volle zeilen uit te komen. Hun durf werd beloond, steeds meer kwa men zij op de Engelsche tegenstanders voor, de „Mieke 2" nam zelfs nog een flinken voorsprong op de „\Vilgcnhoek" en onder verbazing van de Engelschen, die gedacht hadden dat zeker één van de Nederlandsche booten zou omslaan ol averij krijgen, kwa men Buorgerhoff Mulder cn Ritman als eer ste door de finish met twee minuten voor sprong op hun als tweede eindigende land en cluhgenooten Coops cn Borst en met vele minuten voorsprong op de „Ynys" gezeild door Marsh en Robertson In den middag werd de. eerste tcamrace gehouden om den ArielChallenge Cup. In deze races mag een \ereoniging met twee booten uitkomen en dc resultaten van heide booten geven dc plaats van do verccniging in het klassement aan. De „Wilgenhoek" kwam als tweede bin nen voor dc „Mieke 2" waardoor de watcr- sporiverceniging Loosdrcclit een groote kans heeft op het winnen van den beker. Zennii, Geen verrassingen of het moest zijn de nederlaag van leem bruggen tegen Mr. Brouwers. Gisteren werden te Amsterdam de wed strijden om de Nederlandsche titels voort gezet. Naar mate het einde nadert, nemen de wedstrijden in belangrijkheid toe en zoo was er reeds een aantal interessante partijen. In het hecrenenkelspcl sloeg Teschmachor den kleinen Wiener in de uitzondcrings- ronde vrij gemakkelijk met G1, 61, 6—2. De Brauw deed het in dc eerste set tegen Lijsen zeer goed, vooral zijn service was uitstekend. Maar Lijsen nam in de tweede set het heft in handen en won met 57, 62, 63, 02. Karsten moest in zijn par tij tegen Lissauer do derde set afstaan, maar verdere moeilijkheden werden hem niet in den weg gelegd. Marinkelle sloeg Boon na het verlies van de eerste set. Dc langste partij van den dag was die tusschen mr. Brouwers cn Leembruggen. Nadat dc partij ruim drie uren had geduurd, trok Leembruggen zich bij den stand 6—3, 46, 4—6, G2, 3—2 in het voordcel van Brouwers, terug. Hughan speelde reeds een kwarteindstrijd tegen Heyiicn, dien hij vrij gemakkelijk won. In het damesenkclspel sloeg mej. Kerckhoff mej. van der Horst na heiligen tegenstand, terwijl Mej. Rol 1 in Coucpierque, ondanks het feit, dat zij moeilijk kon loopen, van Mevr. Reydon won met 64, 64. Mej. Tor windt won zooals zij wilde van Mevr. Jonquièrc. In het hcerëndubbelspel hadden De Brauw en van der Graaff moeite met Verloop cn van Till. In het damesdubbelspel bleek 'dc spier blessure van Mej. Rol 1 in Couquerqiic wel een flinke handicap. Slechts na spannenden strijd wist zij niet Mej. Terwindt, van Mej. Van Bceck Vollcnhovcn cn Mej. Kcrckhovcn te winnen. ifxhafMi Alle partijen worden in ons land gespeeld. Naar wij van de zijde van liet Na tionaal Nederlandsch Comité We reldkampioenschap Schaken, kort weg genoemd liet Euwe-Aljcchin-Co- raité, vernemen, zullen alle dertig partijen van de revanchematch tus schen Dr. M. Euwc en Dr. A. Alje- chin, welke match door het comité georganiseerd wordt met medewer king van do Ilaagschc Courant, in Nederland worden gespeeld. Uit het voorloopige rooster blijkt, dat te Amsterdam, 's Gravcnhagc, cn Rotterdam in elke stad acht partijen zullen worden gespeeld, terwijl do overige zes partijen te Leiden, Eindhoven, Zwolle, Groningen, Haarlem en Delft zullen plaats vinden. De match zal officieel worden geopend op 4 October a.s., welke plechtigheid te 'sGra- venhagc zal geschieden. De eerste partij zal eveneens te 's Gravcnhage worden ge speeld en wel op 5 October a.s. liet defini tieve rooster der speeldagen is nog niet sa rnengesteld, doch kan binnen afzienbaren tijd worden tegemoet gezien. Ter gelegenheid van deze match om het wereldkampioenschap zullen wederom ver scheidene. bekende grootmeesters naar Ne derland komen. Omtrent de data van hun aankomst staat echter nog niets yast. waartoe men hem verweet toestemming te hebben gegeven voor de banken, die gecom troleerd werden door Julius Barniat, die zich thans voor het gerecht te verantwoord den heeft. Franck verklaarde o.m., dat de Nationale Bank in deze aangelegenheid bc- drogen en benadeeld is. Hij legde er even? wel den nadruk op, dat in twaalf jaar, dat hij de leiding heeft, deze zaak de eenige is, die niet geslaagd is. Rantsoeneering van water brengt tienduizend inboorlingen op de been. Politie onder de voet geloo- pen; militairen herstellen de orde. Betoogers laten vijftien dooden achter. De Paris-Soir meldt uit Casablanca, dat ongeveer tienduizend inboorlin gen te Meknes (Fransch Marokko) naar aanleiding van de rantsoenee ring van het water in verband met de droogte op een plein in de stad zijn komen betoogen. Daar de politie onder den voet ge- loopen werd moest de hulp van mili tairen worden ingeroepen. Slechts met zeer groote moeite slaagden de soldaten erin, het plein te ontrui men, doch spoedig kwamen de be toogers terug en begonnen steenen naar de soldaten te werpen. Kort daarop werden schoten op den troep gelost, zoodat deze zich genoodzaakt zag, on de betoogers te vuren. Het plein werd opnieuw schoongeveegd. Van de Arabieren werden er vijftien dood opgenomen. Van de soldaten was een vijftigtal gewond. Volgens dc laatste berichten uit Meknest zouden de ongeregeldheden onder de or debewakers een twintigtal gewonden heb ben geeiseht en een vijftiental dooden onder de betoogers. Daarbij is rekening gehouden met de betoogers, die later aan hun verwondingen zijn bezweken, Zevers- Ren gewonde betoogers zijn in hot zieken huis opgenomen en naar schatting zijn nog een twintigtal personen onder de menigte, licht gewond. Van offieieele zijde zijn nadere inlichtin gen verstrekt omtrent den opstand. Reeds Woensdag hadden 500 nationalisten be toogd naar aanleiding van de omlegging van den loop van een riviertje, waarvan het water naar het oordeel der sanitaire autoriteiten gevaar voor de bevolking op leverde. Tijdens deze bctooging werd eert aantal oprukkende elementen gearresteerd en voor de rechtbank van den Pasja ge daagd. Vijf hunner werden veroordeeld tót straffen, gaande tot drie maanden gevan genisstraf. Het bericht dezer veroordeelin gen leidde tot een nieuwe betooging voor de moskee, die ditmaal ccn veel ernstiger, karakter droeg. Daar de ordedienst de handen vol werk had, werd de hulp van militairen ingeroepen. De betoogers be gonnen daarop met steenen naar de sol daten te gooien en te schieten, waarop de militairen het vuur beantwoordden. De rust in de stad zou weergekeerd zijn* SPANJE Onderhandelingen over Gijoit aangevangen? Aan alle fronten van Spanje is Franco tot den aanval overgegaan. Definitieve resultaten zijn nog niet bekend. Havas verneemt, dat generaal Sol- chage, de bevelhebber der brigade van Navarre, welke aan het front bij Santander opereert, in onderhan deling is getreden met ccn afgezant van de regeeringslroepen over de overgave van Gijon, de laatste be langrijke havenstad aan. Spanje's noordkust. Tijdens den ministerraad te Valencia, welke van 6 uur tot 11 uur 's avonds heeft geduurd, is het decreet goedgekeurd inzake dc mobilisatieder lichtingen 1937 en 1938. De regeering heeft bcslolen den kooplie den, die zich niet zullen houden aan do vastgestelde maximumprijzen voor kolo niale waren, deze hamsteren of verborgen houden, streng te straffen. Gemeld wordt, dat in de sttreck van Po- zoblanco de regeeringslroepen zes kilometer zouden zijn opgerukt en belangrijke stel lingen zouden hebben genomen. Nieuw wereldrecord van Sir Malcolm Campbell Sir Malcolm Campbóll verbeterde gisterenmorgen op het La go Mag- giore het wereldrecord voor motor booten door over den mijl een ge middelde uursnelheid te bereiken van 20S.40 k.m. Woensdag had Campbell reeds een gemid delde van 203.30 km gemaakt doch ondanks het feit, dat zijn poging het record van Gar Wood te verbeteren, geslaagd was, had de Engelschman verklaard, dat zijn motor nog sneller kon en dat hij zoo spoedig mo gelijk zou trachten het record opnieuw te breken. Thans is Campbell daarin .geslaagd,

Schager Courant | 1937 | | pagina 2