'o II rtl III De zeerooveri in de Middellandsche Zee De Middellandsche Zee conferentie De blokkade wordt uitgebreid KIJKEN is KOOPEN ij CLBECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Een geheim Russisch-Chineesch verdrag? Terrorisme in Palestina Oplichter in den val Kinderen speelden met lucifers Duitsche pelgrimstrein verongelukt Moeilijkheden op een Engelsch schip MAANDAG 6 SEPTEMBER 1937. 80e Jaargang. No. 10359. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. CHINA Het Japansche departement van buitenlandsche zaken en de admi raliteit hebben gistermorgen een bij na gelijkluidende verklaring uitge geven, betrelfende de uitbreiding van het „verkeersverbod voor Chi- neesche wateren". De verklaring van het departe ment van buitenlandsche zaken luidt: „Teneinde spoedig de huidige affaire te regelen en de stabiliteit van den toestand te herstellen heeft de Japansche regeering reeds eer der een deel van de kust van Mid den- en Zuid-China gesloten voor Chineesche vaartuigen. Thans heeft zij besloten dit gebied uit te breiden en vanaf 5 September des middags om 12 uur de rest van de Chineesche kust te sluiten voor Chineesche vaartuigen, te weten van 40 graden N.B. en 119 graden 54 minuten oos terlengte tot 21 graden 33 minuten noorderbreedte en 108 graden 3 mi nuten oosterlengte. Hierbij zijn niet inbegrepen Tsingtau en de pacht- gebieden van derde mogendheden.. Aangezien deze maatregel alleen bestemd is tot het verkrijgen van een spoedige her ziening van haar houding door de Chinee sche regeering, zal de Japansche regeering de verschuldigde eerbied betoonen aan den vreedzamen handel van derde mogendhe den, ten opzichte waarvan zij niet het voornemen heeft tusschenbeidc te komen". Een geheim verdrag China en Rusland. tusschen Naar aan liet Japansche Telegraafagent- schap Domei gemeld wordt, zouden Ie Nan king onderhandelingen gaande zijn tus schen generaal Feng Joe Sian, den vice- voorzitter van den militairen raad en den Russischen militairen attaché Levin over het sluiten van een geheime overeenkomst tusschen China en de Sowjet-Unie. Deze overeenkomst zou volgens deze be richten behelzen: 1. China erkent formeel de gesowjeti- seerde gebieden in China. 2. De Sowjet, Unie steunt de troepen der Centrale regeering. 3. China en de Sowjet Unie vormen een gezamenlijk front tegen Japan. 4. China-sluit geen vrede met Japan zonder goedkeuring van de Sowjet Unie. In verband hiermede wordt ge meld, dat de Sowjet Unie Noorsche, Fransche, Grieksche en andere bui tenlandsche schepen gecharterd heeft voor het transport van oor logstuig van Odessa naar Hong kong, vanwaar het via Kanton naar China zal worden gezonden. Op 17 Augustus had de Sowjet Unie den geregelden stoombootdienst. tusschen Sjang hai en Wladiwostock geschorst, thans ech ter stelt zij zich voor den dienst binnen kort te heropenen en een groot aantal com munisten, onder wie Chineezen, Koreanen en Mongolen, benevens 120 militaire advi seurs, naar Kanton te zenden. Een kortelings tusschen China en de Sow jet Unie gesloten geheime overeenkomst be paalt., dat over land wapenen en munitie ,uit Sowjet Rusland naar China zullen wor den gezonden via Sinkiang en Buiten Mon golië, terwijl geregelde vliegdiensten geo pend worden tusschen China en de Sowjet Unie, via Sian Lantsjau en Oeroemoetsi. Tsjen Li Foe, een linksche leidende persoon lijkheid van de Nankingregeling. is naar verluidt, uit Nanking vertrokken naar Sin kiang voor het treffen van een regeling van de samenwerking met de communis ten. De krijgsverrichtingen. Ja- panneezen ontschepen oorlogs tuig. De Japanneezen gaan voort een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal aan land te zetten, o.m. geschut, en vliegtuigen in ae dokken van Wayside, waar de wijken Jangtsepoe en Hongkioe samenkomen. De ontscheepte batterijen worden onmiddellijk in stelling gebracht aan de Noordoostzijde yan Jangtsepoe. Voor de monding van de Yangtse zijn on geveer 40 Japansche trorpentransportschepen waargenomen. De Chineezen verwachten, dat getracht zal worden sterke afdeelingen Ja pansche troepen te ontschepen. De toestand in Noord-China. Chineezen steken de dijken door. De treinverbinding tusschen Poiping en Kalgan is hersteld. Er rijden op deze lijn tot dusverre echter alleen troepent ransporttrei- nen. Men verwacht, dat aan het eind van deze week het spoorwegverkeer in vollen om vang hervat zal kunnen worden. In den loop van de vorige week Hebben de krijgsverrichtingen in den sector van de PeipingHankau-spoorlijn bijna volledig stilgelegen. De fronten liggen ten zuiden van Liangsjanjen tegenover elkaar, op ongeveer 30 K.M. ten Z.Z.VV. van Peiping. Langs de spoorlijn TientsinPoekau rukken de Ja panneezen op. Zij staan op het oogenblik bij Tangkwantoeng, dicht bij Matsjang, op on geveer 55 K.M. ten Z. van Tientsin. Groote gebieden in de omgeving van Pei ping zijn overstroomd. Dit is deels een ge volg van den zwaren regenval der laatste weken, deels van de omstandigheid, dal de Chineezen op vele plaatsen de dijken heb ben doorgestoken. Buitenlandsche consuls onderne men stappen bij Chineesche en Japansche autoriteiten. Namens de commandanten der voor Sjang hai ten anker liggende buitenlandsche sche pen, hebben de consuls-generaal van Enge land, Frankrijk en de Vereenigde Staten den corrïtnandant van het derde Japansche eska der verzocht, de in den Wangpoe, in de na bijheid van het Japansche consulaat-generaal liggende schepen te verhalen, zoodat zij min stens 1.500 meter an het Japansche consu laat verwijderd zullen liggen. Tegelijkertijd hebben de consuls- generaal den eersten burgemeester van Groot-S janghai verzocht, de Chineesche troepen uit het gebied van Poetoeng te doen terugtrekken. Zij wenschen tusschen den rivier oever en de Chineesche troepen een neutrale zone van een kilometer breedte. De stappen der consuls houden verband met het feit, dat Vrijdag tijdens het artille riegevecht tusschen de Chineesche batterijen ip Poetoeng en de voqï het Japansche con sulaat-generaal liggende Japansche oorlogs schepen onder de burgerbevolking in de in ternationale en in de Fransche nederzetting tal'van slachtofers gevallen zijn. De burgemeester van Sjanghai heeft den consuls medegedeeld, dat hij hun verzoek aan Nanking zou doorgeven, daar hij zich niet bevoegd achtte, hieraan te voldoen. Neurenberger partijcon gres begint vandaag Gisteren reeds vlieg demonstra ties als inleiding. Den geheelen dag hebben vierhonderd vliegtuigen boven de stad gevlogen, terwijl zich 200.000 S. A. mannen naar het kamp Langwasser begaven. Julius Streicher, de leider van het dist rikt Franken en Melofiie- ri, generaal der Italiaansche fascistische mi litie, waren tegenwoordig bij de opening der anti-Bolsjewistische tentoonstelling, die bedoelt aan te tooncn, „dat de jood de ver spreider der Bolsjewistische ontbinding is." Tal van onopgehelderde aansla gen Britsche Hooge Commis saris gaat met vacantie. Het terrorisme in Palestina neemt gedu rende de laatste dagen weer in hevigheid en omvang toe. Zaterdagmorgen is te Jeruzalem een bom geworpen naar een met Arabieren bezette autobus. Hierbij werd een Arabische vrouw gedood, een andere vrouw gewond en kreeg een Engelsch politicman, die den autobus vergezelde, lichte verwondingen. De poli tieman vuurde nog op den aanvaller, maar déze wist te ontkomen. Men meende in hem een jood te herkennen. De bom kwam midden in den bus terecht en maakte een gapende ope ning in den metalen wand. Het. interi eur werd met bloed bespat. De aan slag geschiedde in de straat der propheten, in de nabijgebied van ver scheidene ziekenhuizen. Vrijdagavond is rabbijn Eleazar Gershon ernstig gewond door een schot in den rug. De rabbijn keerde terug van den klaag muur, waar hij gebeden had verricht. Men gelooft, dat de aanvallers Arabieren zijn geweest. Zaterdagochtend is een aanslag gepleegd op het leven van Ibrahim Bev Khal II, een welgesteld Arabier te Ilaifa die lid is van de partij tot nationale verdediging en in tiem vriend van Haj Kali! II Taha, die ver leden jaar is vermoord. Ibrahim Bey is la ter aan de bekomen verwondingen overle den. Ondanks den hcerschendcn onrust is de Britsche Hooge Commissaris voor Palesti na, Sir Arthur Wauchope per vliegtuig naar Engeland vertrokken om daar zijn vacan tie door te brengen. Strafmaatregelen. Achtentwintig joden, o.w. een aantal revi sionisten, zijn veroordeeld tot gevangenis straffen, varieerende van zes 'maanden tot een jaar, op grond van de wet tot voorko ming van misdaden. Zij zijn allen naar Ak- ko overgebracht. Deze vonnissen hebben bij de Joodsehe be volking eenige beroering gewekt, aangezien gisterenavond het Joodsehe Nieuwe Jaar is begonnen. De vliegverbinding Frankrijk-Ver.-Staten Proefvluchten met de „Lieute- nant-de-Vaisseau Paris". De Fransche vliepboot „Lieutenant-de- Vaisseau Paris" waarmee binnenkort de eerste experimenteele vluchten over den Noordelijken Atlantischen Oceaan naar de Vereenigde Staten gemaakt zullen worden, is dezer dagen voorzien van de nieuwe His- pano Suiza-motoren, waarmee het vliegtuig definitief uitgerust zal worden en op welker aflevering met ongeduld gewacht werd. De vlieger Guillaumet, die tot gezagvoerder voor de transatlantische vluchten benoemd is, is Zaterdag te Bissarosc nabij Bordeaux aangekomen en heeft gisteren met de ove rige leden der hem toegevoegde bemanning de eerste proefvluchten met de van de nieu we motoren voorziene vliegboot gemaakt. De resultaten waren ten volle bevredigend. VAN DE VERDWENEN f 30.000 IS GEEN CENT OVERGEBLEVEN. DE ERFENIS VAN TANTE BLEEK EEN VERDICHTSEL. Naar eerst thans bekend wordt, heeft de Haagsche politie dezer da gen den 50-jarigen J. C. C. G. gear resteerd, die, profiteerend van de domheid zijner medeburgers, zich f 30.000 onrechtmatig heeft toege- eigend. G., een Hollander, die den laatsten tijd te Chamonix in Zwitserland woonde, had de gewoonte zijn schuldéischers gerust te stellen met de mededeeling, dat hem een groote erfenis wachtte, terwijl hij daarbij een acte wist, over te leggen, waaruit bleek dat een tante van G. hem ver over de twee ton zou nalaten. De acte was onderteekend door een bekend notaris en twee zakenlui van naam. De tante bleek inderdaad te bestaan, maar de acte was valsch. Alles zelf geschreven, handteekeningen incluis. Tenslotte is hij in den val gcloopen, door dat de schuldeischers argwaan kregen. De kleermaker V., die een flink bedrag van hem had te vorderen, stelde zich in ver binding met de politie. Ónder voorwendsel, dat enkele bestelde kleedingstukken moei lijkheden opleverden werd G. naar het huis van V. gelokt, waar hij door de politie werd ontvangen. Hij legde een volledige bekentenis af. Van het geld, dat G. links en rechts had geleend, o.a. van zijn huisheer Z. en ge noemde kleermaker N. ten bedrage van f 30.000 is geen cent overgebleven. G. die de naam draagt van zeer vooraan staande Nederlanders is er in geslaagd zon der werken en zonder geld het, leven door te komen, steeds maar speculcerende op zijn bekende naam. Nu het onderzoek eenmaal aan de gang is vreest men dat nog veel grootere oplich terijen bekend zullen worden en het hier boven genoemde bedrag nog vele maten zal worden overtroffen. Dit nummer bevat 8 pagina's Toch een duikboot van de Valencia-regeering De duikboot van de Valencia-regeering, die te Le Verdon in Frankrijk is binnen- geloopen, vertoont scheuren aan de boven- structuur. Volgens verklaringen van den commandant zou het vaartuig ter hoogte van Gijon door een vliegtuig der nationa listen zijn getroffen. Naar echter D.N.B. uit San Sebastian weet te melden, zijn daar uit Frankrijk Spanjaarden aangekomen, die kans heb ben gezien, met leden der bemanning van de beschadigde duikboot in contact te ko men. De duikboot, „C 4" geheeten zou flink beschadigd zijn, echter niet door een bom uit een vliegtuig. „De „C 4" was in de Middellandsche Zee gestationneerd. In Gijon, de laatste haven van rood Spanje in het Noorden, heeft de laatste weken geen torpedoboot van de rooden gelegen. De „C 4' moet dus van de Middellandsche Zee uit naar Bordeaux zijn gevaren, en zij heeft blijkbaar daarheen koers gezet, om zich van alle verdenking te zuiveren. Had de beschadigde boot, na den aanval op de HavOck en den Britsche tegenaanval niet dieptebommen, een Middellandsche Zee haven op gezocht, dan zou immers het schip onmiddellijk als de duikboot-piraat zijn gebrandmerkt. Rood-Spanje zelf bezit geen havens meer, waar dergelijke reparaties kunnen geschie den. Naar men te San Sebastian verklaart, kan er geen twijfel meer bestaan, of de „C 4" is de onderzeeër, die den torpedo afvuurde op de „Havock" en daarna door een diepte bom van den Britschen destroyer getroffen en beschadigd werd. Een verklaring van rechtsche zijde. Een door het persbureau der Franco- regeering gepubliceerd communiqué ver klaart, dat in tegenstelling tot hetgeen «-en deel. van de buitenlandsche pers tracht ge- loofijk te maken, de Britsche torpedojager „Havock" niet kan zijn aangevallen door een rechtschen oorlogsbodem. De nationalistische vloot, zoo vervolgt het communiqué, heeft de strikte opdracht ont vangen, de buitenlandsche schepen te eer biedigen. Bovendien heeft de torpedojager „Ilavock" door zijn ridderlijke houding tegen over een groot aantal Spanjaarden de groot ste consideratie en sympathie verdiend van de Spaansche nationalisten, het is niet de eerste maal, zoo vervolgt het communiqué dat aan den vooravond cener vergadering der non-interventiecommissie of van den vol- kenbondsraad, de linkschen door scherp te veroordeelen handelingen den internationa len atmosfeer zoeken tc vergiftigen, en de sympathie en het begrip voor de zaak der Spaansche nationalisten zoeken te weer streven. liet. vliegtuigbombardement op de Engelsche ambassade, de aanval op een Fransch passagiers-vliegtuig, dc aanranding op een Italiaansch koopvaardijschip en een Duitsch slagschip, alsmede de door de na tionalisten in de archieven der regeering van Biscaye gevonden orders, om buiten landsche oorlogsschepen aan tc vallen, wet tigen ons den aanval op den Britschen tor pedojager te beschouwen als een nieuwe manoeuvre van een overwonnen vijand, die wanhopig er naar streeft de conflictszone uit te breiden, in plaats van door een on voorwaardelijke overgave rust en welzijn te geven aan dc mannen, die iiij tot een ver- i pletterenden nederlaag heeft gevoerd. Friesche boerderij afgebrand. Gisterenmorgen tegen elf uur is brand ontstaan in de boerderij van den heer E. Keulen te Vollega bij Lemmer. De bewoners waren bij het uitbreken van den brand niet thuis en bevonden zich in de kerk te Lemmer, waar zij onmiddellijk op de hoogte werden gebracht van den brand, waarop zij naar huis snelden. De gealarmeerde motorbrandspuit van Lemmer kon slecht weinig tegen den in middels tot een vuurzee aangegroeiden brand uitrichten. Een der buren slaagden er in vier varkens in veiligheid te brengen, terwijl het den heer des huizes nog gelukte een portefeuille uit het brandende perceel te redden. 125.000 kg. hooi werd door het vuur ver teerd. De boerderij brandde geheel uit. Het vuur is ontstaan doordat de kinderen die alleen thuis waren met lucifers hebben gespeeld. De schade wordt door verzekering gedekt VEERTIEN DOODEN EN 30 GEWONDEN. Gistermorgen om acht uur Is een pelgrimstrein, die van Rommerskir- chen naar Kevelaer reed, bij Neuss in Duitschland ontspoord. Een wa gen werd verbrijzeld, drie andere beschadigd. Voor zoover tot dusverre bekend is geworden, zijn bij dit ongeluk 12 personen om het leven gekomen en ongeveer dertig gewond. Omtrent het spoorwegongeluk bij Dus-- seldorf wordt nader gemeld, dat de trein om kwart over acht in het station Holz- heim bij Neuss ontspoord is. De locomotief en iver wagens vielen om. Drie wagens wer den vernield. Omtrent het aantal slachtoffers wordt nader gemeld, dat behalve de 12 personen die gedood zijn. twaalf zwaar en 2 licht werden gewond. Het onderzoek omtrent de oorzaak van de ontsporing is nog niet ge sloten. De laatste berechten melden, dat niet twaalf maar achttien perso- non zware verwondingen bij het spoor wegongeluk hebben bekomen. Van de zwaar gewonden zijn inmiddels twee personen overleden, zoodat het totaal aantal dooden tot 14 is gestegen. De verongelukte trein was vol pelgrims voor Kevelaer en was door den pastoor van Rommers- kirchen voor een reis naar deze plaats besteld, EERBERICHT DE BILT SEINT: Venvachting: In het Noorden zwakke tot matige Wes telijke tot. Zuidelijke wind, in het Zuiden zwakke ver anderlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen in het Noorden, in het Zuiden waarsch. droog weer, weinig verand. in temp. Verdere vooruitzichten: Onzeker Barometerstand hedenmorgen 8 nor 773 Geen muiterij, slechts woorden wisselingen. Het Engelsche s.s. „Sherard Osborn" is gisteren, komende van Tafelbaai, Vlissingen gepasseerd op weg naar Antwerpen. Zooals men zich herinneren zal, hadden zich aan boord tijdens de reis moeilijkheden voorgedaan met de bemanning, die ontevre den was over de voedselvoorziening. Een oogenblik leek het noodig, dat Engelsche oorlogsschepen, o.a. dé „Broke", zouden in grijpen, doch dit kon worden vermeden. Toen het schip Vlissingen passeerde, was de toestand aan boord normaal. Omtrent de muiterij kan nog het volgende worden gemeld, dat de bemanning ontevre den was over het logies op het 59 jaar oude schip en tevens over het eten. Daarover heb ben enkele woordenwisselingen met den ka pitein plaats gehad. Tot. een handgemeen is het echter niet gekomen. Toen na het door den kapitein uitgezon den S.O.S. de „Broke" naderde, seinde hij met vlaggen, dat alles rustig was. Naar wij vernemen zal het schip na de lossing naar Rotterdam vertrekken om daar gesloopt te worden. Uitnoodigingen reeds verzonden OOK RUSLAND EN DUITSCH LAND VAN DE PARTIJ. Officieel wordt uit Parijs medege deeld, dat de uitnoodigingen voor de Middellandsche Zeeconferentie, die bijeen zal komen in een stad nabij Genève in den loop van de volgen de week, op een nog niet vastgestel- den datum, gisteravond uit Parijs en Londen verzonden zijn. Voor deze conferentie zijn uitgenoodigd: Rome, Moskou, Berlijn, Belgrado, Boekarest, Tirana, Sofia, Athene, Ankara en Cairo. De Fransche en Engelsche regee- ningen hebben overwogen, dat het van belang was behalve de mogend heden, die aan de Middellandsche Zee liggen, de landen uit te noodi- gen, die aan de Zwarte Zee liggen, en voor wie de Middellandsche Zee een onmisbare doorgang vormt. Duitschland is uitgenoodigd o.m. omdat het deel uitmaakt van de in ternationale controle aan de Spaan sche kusten. Opvallend is, dat nóch Valencia, nóch Salamanca zijn uitgenoodigd, zoodat het blijkbaar de bedoeling van Parijs en Lon den is maatregelen voor te stellen, waar bij de medewerking der strijdende Span jaarden kan worden ontbeerd. De plaats de conferentie. Volgens zekere berichten zal de Middel landsche Zee-conferentie te Nyon, tusschen Lausanne en Genève. worden gehouden. In verband met de dringende kwestie der duikbootaanvallen zou de conferentie op 10 September worden geopend. Op het oogen blik wisselen de Fransche en Britsche re geeringen van gedachten over de grond problemen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1