Goebbels valt het communisme aan Japanners rukken in het Koorden op Een nieuw Fransch- Britsch veiligheidsplan Persvrijheid beteekent oorogsopruiiog DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitschland zal geen Sovjet in West-Europa dulden „Frankrijk laat zich niet in een valstrik lokken" Vier Franco duikbooten in ile Middellandsche Zee KOOPEN bij CLOECK VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1937. 80e Jaargang. No. 10363. UÜgovc der N.V. v.h. Tropmon Co. Schogen. Optreden der kerken gelaakt Minister Goebbels heeft gisterenmiddag op het partijcongres een rede gehouden, waarin, hij betoogde, dat in Spanje de be slissing moet vallen tusschen bolsjewisme, d.w.z. vernietiging van anarchie, eenerzijds, en gezag, d.w.z. orde en opbouw anderzijds. De komintern, aldus Goebbels, wordt niet moede, de openbare meening der wereld te doen gelooven, dat de nationale beweging in Spanje een militaire opstand is van reaoticmnaire generaals, waartegen het Spaansche volk als een man gekant is. De waarheid daarentegen is, dat deze beweging een uiting van noodweer is tegen den op stand der communistische partij in Spanje, die in Juni 1936 ontketend had moeten wor den, doch tot Augustus 1936 is uitgesteld. Na een historisch overzicht te hebben ge geven van de gebeurtenissen in Spanje van 1919 tot 1936, vervolgde Goebbels: deze sim pele data bewijzen, dat de plannen der komintern op het punt stonden te s'-«<ïen, hetgeen op het laatste oogenblik door dc activiteit van een man is verhinderd. Daar uit moet de politieke conclusie worden ge trokken, dat de commissie te Valencia geen regeering, doch het uitvoerend comité der bolsjewistische organisatie vormt, die nog een deel van Spanje bezet houdt. Spr. noemt het absurd, Duitsch land te verwijten, dat het van plan is, het nationaal-socialisme in Span je in te voeren of deelen van het Spaansche grondgebied te annexee- ren. Het kan echter niet dulden, dat de communistische internationale zich in West-Europa een nieuwe ope ratiebasis verzekert, van. waaruit de kiem der bolsjewistische wereldrevo lutie des te doeltreffender en met des te meer gevaar in Europa kan worden verspreid. Er behoeft, aldus Goebbels, niet aan ge twijfeld te worden, dat de roode opstand in Spanje slechts een deel vormt van de door Moskou beoogde wereldrevolutie. Om dezelf de redenen heeft de Komintern in de ja ren 1918 tot 1921 haar toevlucht genomen tot het middel der interventieooiiogen te gen Armenië, Estland, Finland, Letland, Georgië, Mongolië en Polen heeft zij sedert 1924 groote stukken van China veroverd en gaat zij in 1936 tot militaire interventie in Spanje over. Goebbels wees er vervolgens op, dat het nationaal-socialisme en het fascisme, die te gen het bolsjewistische gevaar strijden, be titeld worden als imperialistische expansie pogingen van Duitschland of Italië, en daar om, zoo zeide hij, zij er nog eens met al len nadruk op gewezen, dat wij nooit van plan geweest zijn, of het plan zouden kun nen opvatten, het nationaal-socialisme tot exportwaar te maken. Goebbels wees daarop op de begunstiging, die het bolsjewisme in Spanje van do zijde der democratische politici en kerkelijke men schen ondervindt en noemde in dit verband den deken van Canterbury en den bisschop van Winchester. Het is, vervolgde hij, alsof de wereld volkomen blind is voor het toch zoo duidelijk zichtbare streven van de Komintern, Spanje te maken tot een proef- terrein voor de bolsjewistische wereldrevo lutie. Na gewezen te hebben op de ver woestingen, die onder de kerken in Spanje zijn aangericht, verklaarde spr.: alleen voor het feit, dat de Fuehrer de kerken in Duitschland voor dit lot gespaard heeft, moesten zij hem reeds eeuwig dankbaar zijn. In plaats daarvan worden zij niet moede, buiten haar religieuze werk zaamheid om, zich binnente dringen in de sfeer van de staatsmacht en hier een activiteit ten toon te sprei den, die noch met haar taak, noch met haar goddelijke opdracht in overeenstemming is. Voortgaande gaf Goebbels een opsomming van de gruwelen, die in Spanje gepleegd zijn waarna'hij vervolgde: Intusschen alarmeert men schijnheilig de wereld en den Volken bond en vervult Litwinof Europa met zijn kreten van protest tegen de inmenging van Duitschland cn Italië. Goebbels gaf daarop cijfers van inmenging van Sovjet Rusland en betoogde, dat het bolsjewisme staat reeds midden in Europa en maakt zich op, van hieruit de wig verder tc drijven. Sedert het begin van den opstand in Spanje heeft het zich in een aantal Europeesche staten in onrustbarende mate uitgebreid. Men moet, zoo verklaarde spr. de naiveteit bewonderen, waarmede vooraanstaande staatslieden en journalisten van het demo cratische westen voor dit verschrikkelijk gevaar de oogen sluiten en stereotvp volgens de methode Coué herhalen, dat zij niet wil len dulden, dat Europa in twee kampen verdeeld wordt» GOEBBELS Wij hebben, ging Goebbels voort, in den tijd, toen ook voor onze poorten de roode vijand stond, voor ons volk den strijdkreet „Duitschland ontwake" aangeheven. Thans gaat het er niet meer om, ons eigen volk tot ontwaken te brengen, thans moet Eu ropa ontwaken. En wederom jien wij bij ons beroep op de wereld dezelfde krachten tegenover ons geplaatst, die zich inder tijd bij ons beroep op het eigen volk tegen ons schaarden. Goebbels deed een feilen aanval op de Joden, die, naar hij zeide, de bolsjewisti sche wereldrevolutie voorbereidden. Hij vervolgde: De stormloop uit het Oos ten. die in 1932 aanzwol om Europa een vernietigenden slag toe te brengen, is aan de grenzen van Duitschland tot staan ge bracht. Duitschland is tegen den wereld vijand opgestaan. Het zal hem ook, dat gelooven, hopen en weten wij, eens voor goed ter aarde werpen. Een nieuw Europa, aldus besloot Goebbels is in wording. Het zal een Europa, zijn van zelfrespect, grootmoedigheid, fatsoen, eer, vrijheid en eensgezindheid, van erkennning der bestaansrechten van ieder volk, van socialen opbouw, economischen vooruit gang en van nieuwen bloei van kunst en wetenschap. Naar dit Europa willen wij den weg wijzen. Daarvoor willen wij strij den tot den laatstcn ademtocht. Eeng komt de tijd, waarop het „neen" zal moeten zeggen. Forsche rede van Daladier. De voorzitter van de Fransche radicaal socialistische partij Daladier, heeft in zijn openingsrede in de bijeenkomst van het uit voerend comité der partij hulde gebracht aan het door Chautemps en Bonnet in de regeering verrichte werk. llij bracht de bin nen- en buitenlandsche moeilijkheden in herinnering, waarvoor de tweede regeering van het volksfront zich geplaatst zag en nog ziet. Met betrekking tot den buitenlandschen toestand verklaarde Daladier, dat Frankrijk den vrede wil en trouw blijft aan zijn idea len van arbitrage, collectieve veiligheid en wederzijdschen bijstand, en dat het nooit geweigerd lieeft met sympathie de werke lijke, vitale behoeften van anderen onder de oogen te zien. „Wat ook de huidige moeilijkheden mogen zijn, wij zullen aan deze ideeën trouw blijven en in onze pogin gen volharden", aldus Daladier. Dat wil echter niet zeggen, zoo ging hij voort, daf wij op dit oogenblik blind moeten zijn voor ondernemingen, die tot gevolg zou den hebben, dat een ernstigen aanval zou worden gedaan op^nze essentieele belangen en zelfs de veiligheid van ons land. Hoezeer wij ook trouw wenschen blijven aan de politiek van niet in menging, wij zouden niet kunnen toestaan, dat zij een valstrik werd, dat zij in feite zou leiden tot de ver nietiging van onze verbindingen met ons Afrikaansch gebied of een drei ging op ons Pyreneeën-front zon doen ontstaan. In het leven van een volk, dat vastbesloten is zijn eigen grootheid te handhaven, komt eens het uur, waarin het „neen" zal moe ten zeggen. Al deze gebeurtenissen moeten onzen wil versterken onze nationale verdediging tot den hoogst mogelijken graad van doelmatig heid op te voeren. Daarna ging Daladier over tot den bin- nenlandschen politiek en besprak hij de Kantonale verkiezingen. Het gedeelte zijner rede dat betrekking had op de buitenland sche politiek werd bijzonder toegejuicht. Ver volgens gaf Bonnet een uiteenzetting van den iinaricieelen toestand. In een onderhoud met den cor respondent van Reuter heeft ge neraal Queipo de Llano o.m. ver klaard: „Noch wij, noch onze te genstanders bouwen duikbooten. Zij koopen deze en dat doen wij ook. Wij hebben er vier gekocht, en deze bevinden zich op het oogenblik in de Middellandsche Zee. Sjansi bedreigd HEVIGE GEVECHTEN BIJ SJANGHAI. Reeds eerder wezen wij op het overwegen de belang van den strijd in het Noorden. Hier stootcn de Japanneezen veel minder op internationale belangen, welke zij moeten ontzien en daarenboven sluiten de rijke Chinecsche provincies Sjansi en Hopei prachtig aan bij Binnen-Mongolië en Mandsjoekwo, die reeds onder Japansche „bescherming", d.w.z. overheersching staan. Het aantal Japansche strijdkrachten, dat sedert het begin van de vijandelijkheden via Tientsin Noord-China is binnengeval len, schatten buitenlandsche waarnemers op niet minder dan 215.000 man. En daar bij zou dan nog niet eens rekening zijn gehouden met de sterkte van het Kwan- toengleger en evenmin met de Japansche versterkingen uit Jehol en Tsijahar. Het is haast ondoenlijk de waarde dezer cijfers te controleeren. Van de krijgsbe drijven in Noord-China is het uiterst moei lijk betrouwbare berichten te verkrijgen, daar bijna alle oorlogsnieuws afkomstig is uit Japansche en Chineesche, ergo partij dige, bronnen. Men krijgt wel den indruk dat de Japanners met succes in Westelij ke richting van Peking oprukken. Op weg van Kalgan naar Tatoeng moeten zij al een eind zijn gevorderd. Volgens gisteravond laat binnengekomen Japansche berichten, bevinden de Japanners zich reeds te I-Iankao, dat tusschen Tient- sjen en Tatoeng is gelegen. Dit nummer bevat 8 pagina's De Midd. Zeeconferentie Versterking der Middellandsche Zeevloten Wat wij gisteren nog als een groo te waarschijnlijkheid moesten ver melden, is thans een feit geworden. Duitschland en Italië doen niet me de aan de door Engeland te Nyon bijeengeroepen conferentie, welke tot doel heeft een einde te maken aan de misdadige duikbootaanval- len op koopvaardij- en oorlogs schepen in de Middellandsche zee. Het feit, dat deze duikbooten geen natio- naliteitsnierk dragen stempelt hun daden tot pure zeerooverij en het is begrijpelijk, dat Engeland met zijn groote belangen in de Middellandsche Zee daaraan een eind wil maken. Engeland kan daarom niet terug en de conferentie gaat dan ook evengoed door, ondanks het feit dat de beide totalitaire staten niet mededoen. Het Duitsch—Italiaansche besluit, niet deel te nemen aan de conferentie te Nyon, wordt echter te Londen zeer betreurd. De aanwezigheid der beide mogendheden zou naar Britschc meening de practische taak der conferentie zeer vergemakkelijkt heb ben. Mon gelooft, dat de Britsche regeering bij de uitwerking der voorstellen, die ten doel hebben een einde te maken aan de onveiligheid in de Middellandsche Zee, steeds rekening heeft gehouden met de mo gelijkheid, dat Duitschland en Italië zich van deelneming zouden onthouden. Andere plannen zijn dan ook, naar men zegt, be sproken, en, hoewel het aan de conferentie voor te leggen ontwerp niet zoo doelmatig kan zijn als de medewerking van Duitsch land en Italië zou hebben veroorloofd, ge looft men toch in Britsche kringen, dat het toereikend zal zijn om de aanvallende vlieg tuigen en duikbooten in een zeer onaange name situatie te brengen. Het aanvankelijk aanvaarde ontwerp, dat door de afwezigheid der beide mogendheden is vervallen, voorzag in inschrijving van alle duikbooten in de Middellandsche Zee, afba kening van zones buiten de scheepvaartwe gen en achtervolging van alle duikbooten, die buiten de geoorloofde zones zouden wor den gezien. Deze maatregelen kunnen zon der Duitschland en Italië niet worden toe gepast. Daar ook het convooistelsel in beginsel veroordeeld wordt, schijnt de uitbreiding van het aantal oorlogsschepen, dat belast is met de verdediging der koopvaarders, de eenige practische oplossing te zijn. Dit systeem wordt reeds toegepast, maar men gelooft, dat de conferentie de doelmatigheid ervan zal versterken: de oorlogsvloten zullen dan de koopvaardijschepen van elke nationaliteit be schermen, hetgeen niet alleen de taak van Frankrijk en Engeland maar die van alle onderteekenaars der actie zal zijn. Engeland en Frankrijk zijn het er echter over eens, dat elke antifascistische oriën tatie door het technisch karakter der bespre kingen moet worden weggenomen. Het is dus mogelijk, dat het FranschEngelsche tech nische plan, wanneer liet eenmaal door de conferentie zal zijn aangenomen, voorwerp van onmiddellijke onderhandeling met Rome zal uitmaken. Wie meedoen. Daar van Albanië geen antwoord is ont vangen, kan men aannemen, dat aan de conferentie, die behoudens onvoorziene om standigheden Vrijdagnamiddag om half vijf in de raadszaal van het stadhuis van Nyon zal aanvangen, door de volgende landen zal worden deelgenomen: Engeland, Frankrijk, Rusland, Turkije, HET KALGAN-NANKAU FR. SJANSI' H0ENJ0EAN Japanneezen willen Sjansi bin. nendringen. De Japansche generale staf te Tientsin heeft de buitenlandsche consuls er van in kennis gesteld dat de Japanneezen voor nemens zijn de krijgsverrichtingen langs de spoorlijn bij Kalgan voort te zetten om in Sjansi door te dringen. Veldslag bij Sjanghai. Een zeer felle slag woedt op dit oogen blik in de streek van Jumong. halverwege tusschen Janngtsepoe en Woesoeng. Aan beide kanten zijn de verliezen zwaar. De bloedigste strijd werd geleverd, toen de Chineezen en de Japanners in een hand gemeen raakten tusschen de werf Joekong en de renbaan. De Chineezen verklaren, dat zij de Japanners hebben teruggedrongen. Toen zij echter verder oprukten cn zonder dekking moesten opereeren schoten de Ja- EERBERICHT DE BILT SEINT! matige, tijdelijk krachtige meest Noordwestelijke wind. gedeeltelijk bewolkt met aanvankelijk nog kans op regenbuien, weinig verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Koel weer met weinig of geen regen. Barometerstand hedeamorgea 8oor i 769 Zuid-Slavië, Roemenië, Griekenland en Egypte. De „Giornalo d'Italia" over den toestand. De „Giornale d'Italia" schrijft, dat de con ferentie van Nyon door de afwezigheid van Duitschland en Italië van tevoren tot mis lukking gedoemd is. Italië weigert echter zijn medewerking niet, want het is bereid tot bespreking dei- vraagstukken in de Londensche commis sie. Dit bewijst, aldus het blad, dat Italië, vastbesloten zijn medewerking' te blijven verlecnen, geen gebruik heeft gemaakt van het incident met Rusland om zich te onttrekken. De groote mogendheden be hoorden er zich evenwel rekenschap van te geven, dat samenwerking tusschen de poli tiek van het beschaafde Europa en de on verantwoordelijke Russische politie onmo gelijk is. pansche oorlogsschepen een reeks van gra naten af in de Chineesche gelederen, zoodat de Chineezen gedwongen werden naar hun oorspronkelijke stellingen terug te keeren. Chineesche vliegtuigen bestoken de Japansche vloot. Chineesche vliegtuigen heben gisteren de internationale concessie in spanning gehou den tot laat in den nacht. De Chineesche pi loten daalden hoven de Japansche oorlogs schepen, die in de Wangpoe liggen en be stookten ze met bommen. Een der bommen viel op een Britsche opslagplaats, waardoor een brand ontstond, die een schade van naar schatting een half millioen dollars aanrichtte. De dag van gisteren werd overigens weer gekenmerkt door hevige luchtbombardemen ten uit Japansche vliegtuigen. China zou vliegtuigen betrokken van Sovjet-Unie. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat een trein, bestaande uit honderd Sovjet-Russi sche vrachtauto's, geladen met vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal, te Sian, de hoofdstad van de provincie Sjensi, is aange komen, waarheen de Nankingregeering naar het schijnt het hoofdkwartier van de lucht macht heeft verplaatst. Volgens hetzelfde bericht zouden Sovjet- Russische instructeurs te Sian Chineesche vliegers opleiden. Pr. Dietrich zegt: De rijksperschef, der N.S.D.A.P. dr. Dietrich heeft gisteren te Neurenberg een redevoe ring uitgesproken, waarin hij zich keerde tegen „de internationale oorlogsopruiers, die aóhter het masker van een z.g. persvrij heid en staande buiten de verantwoordelijk heid der regeeringen, de internationale pers laten worden tot een haard van ge varen der wereldpolitiek" De verbinding van het nieuws als vorkoopsartikel met het geestelijk politieke element acht spr. hierbij het belangrijkst. De vreeselijke gevolgen van de hieruit ontstane toestanden bleken in 1914 toen Duitschland met zijn hulpeloos roepen naar waarheid slechts bescheiden aan het woord kon komen, in enkele neu trale nahuurstaten, terwijl de geheele we reld overstroomd werd met de berichten der Fransche en Engelsche agentschappen. Voortgaande geeselde spr. nog de kleine persbureaux, die anoniem naar zijn meening veel kwaad aanrichten door het verspreiden van leugens. In Duitschland hebben do nalionaal socialisten de berocpsleugenfa- brikanten uit den weg geruimd. Ook moet echter aandacht gewijd worden aan een pers die het er in het internationale leven op toelegt de volkeren tot den oorlog op te ruien. De bevrijding der pers van de zoogenaam de perevrijheid, aldus dr. Dietrich, verder, is een der grootste daden in de geschiedenis van den geest, die het nationaal socialisme en het fascisme volbracht hebben. In den golf van haat, leugen en laster, die over het nationaal socialistische Duitschland wordt uitgestort, ziet spr. de hand van den jood, die zijn invloed in de wereldpers aan wendt om Duitschland van buiten af te om singelen en te vernietigen. Uit Moskou wordt de oorlogsopruiing van de pers aangewak kerd. Tot dusverre heeft nog geen democra tische regeering haar stem verheven om den papieren vijand van de menschheid te be strijden. De slotwoorden van den spreker waren: ..Bevrijdt den redacteur van de persvrijheid, die er geen is, geeft hem tegenover den staat de persoonlijke veranwoordelijkheid, dan zult gij meer voor den wereldvrede doen. dan alle niet-inmcngingscommissics ooit vermo gen en alle fatsoenlijke mannen der pers, journalisten, of uitgevers, zullen u dankbaar zijn."

Schager Courant | 1937 | | pagina 1