n SPORTNIEUWS n Zilveren jubileum van bet Hei Olympisch comité Dreigend tekort aan officieren Bewaking van onze zeemonden Ned. vrachtauto's in België tegen eikaar gereden Ultimatum aan werkgevers ia het haringbedrijf Dood door schuld Het was voor het R.K. Ziekenhuis „Roermond" kan met schoone lei beginnen Reshevski wint van Eliskases Geen Volksfront in Engeland Postvluchten op Indië Fransch vakverbond voorziet een ramp Amerikaansche schepen gewaarschuwd Cadetten krijgen verkort9 oplei ding. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat in afwachting van een definitieve beslissing om trent de verdere aanvulling van het officierskorps de cadetten der in fanterie cn der cavalerie, die in 1937 tot de Koninklijke Militaire Academie zijn toegelaten met be stemming voor den dienst bij het leger hier te lande, in een verkor ten cursus van ongeveer één jaar zullen worden opgeleid tot officier. Deze maatregel wordt genomen om reeds in 1938 te kunnen voorzien in de grootere behoefte aan officieren, welke het gevolg zou kunnen zijn van do reorganisaties van die wapens. De langs verkorten weg opgeleiden zullen na hun officiersbenoeming door het volgen van speciale cursussen worden bekwaamd in de vakken, waarin zij geen onderwijs, of minder dan gewoonlijk hebben ontvangen, zoodat deze officieren in geen enkel op zicht achter zullen staan bij hen die een normalen cursus aan de K.M.A. hebben ge volgd. MIJNENVEGERS NAAR HOEK VAN HOLLAND? Het gebeurde met het Spaansche schip de „Aizkori Mcndi", dat vorige week uit de Rotterdamsche haven ontvluchtte, met drie Nederlanders als gijzelaars aan boord, die buiten de territoriale wateren moch ten terugkeeren, wordt in regeeringskrin- gen druk besproken. Het gaat niet aan, om alle zeemonden in tensief te gaan bewaken; trouwens, het is ook niet noodig. Het Noordzeekanaal is voldoende beschermd door bruggen, ponten en sluizen, de marinebasis te Vlissingen beveiligt de Schelde, maar de Nieuwe Waterweg is de eenige druk bevaren zee- mond, welke volledig onbeschermd is. Het weer in gebruik nemen van het pantserfort. te Iloek van Holland of het legeren aldaar van een batterij veldartille rie schijnt op practische bezwaren te stui ten. Daarom zullen, naar de Tel. meent te weten, te Hoek van Holland eenige mijnen vegers worden gestationneerd, bij gebreke aan ander bewakingsmateriaal. Luchtverdedigingsfonds steunt de zweefvliegerij Naar wij vernemen, heeft het da- gelljksch bestuur van het luchtver dedigingsfonds besloten een bedrag van f 10.000 beschikbaar te stellen ter bevordering van de zweefvlie- aerll. Sportwatervliegtuig neemt een duik Inzittenden er goed afgekomen. Gistermiddag om twee is het watersport vliegtuig, de I'H-ARI, eigenaar de heer Hey- manstte Amsterdam, toen het van den stei ger weggebracht werd om af wind te draaien tijdens het taxiën plotseling door een scher pen windstoot onder een van de vleugels gegrepen, tengevolge waarvan de andere vleugel het water raakt en het toestel in het water dook. Do twee inzittenden slaagden er spoedig in het toestel te verlaten. Zij hielden zich zwemmend boven water, tot zij met oen motorvlet worden opgepikt en naar de vlieg- loods werden gebracht. Het toestel ligt. thans grootendeels onder water gemeerd aan den steiger en heeft naar het schijnt geen be schadigingen bekomen. Desondanks zal liet naar de fokkerfabrieken worden gezonden om te worden nagezien. Chauffeur op slag gedood. Een der wagens in brand ge vlogen. Gisterenavond zijn tusschcn de gemeenten Gooreind en Wuestwezel, nabij de Belgisch-^ Nederlandscho grens, twee Ncdcrlandsche vrachtauto's hevig met elkander in botsing gekomen. De eene vrachtauto was ingericht voor vleeschtransport en kwam uit de rich ting Antwerpen, de ander had een lading ha ring en kwam uit Nederland naar Antwer pen toe. De gevolgen van do hotsing waren vreeselijk De auto met de lading ha ring vloog in brand en werd door de vlammen vrijwel totaal vernield. De chauffeur bekwam vrij ernstige brandwonden. Nog erger was het gesteld met de inzittenden van den vleeschauto. De heer J. Beymans n.1., die naast den chauffeur zat, werd vrijwel op slag gedood, terwijl de chauffeur ern stige verwondingen bekwam. Hot slachtoffer, de heer Beymans, was te Breukelen woonachtig. Hel parket stelt een onderzoek in, Toestand van Minister van Boeyen Omtrent den toestand van minis ter Van Bocijen, die gisterochtend in Bronovo te Den Haag is geope reerd, vernemen wij, dat de operatie een zeer gunstig verloop heeft gehad en dat de algemeene toestand alle reden tot tevredenheid geeft.. Vlaardingsche kuipers en haring- pakkers dreigen met staking. Men bericht ons van de zijde van de vier samenwerkende bonden, welke de onder han delingen voeren met de werkgevers in bet kuipers- en haringpakkersbedrijf, dat liet niet mogelijk schijnt te zijn, dat langs de weg van onderhandelingen een bevredigend resultaat voor de in dit bedrijf werkzame arbeiders zal worden bereikt. Nadat de werkgevers elke verbetering hadden afgewezen, na gehouden vergaderin gen met bun leden, de besturen op 27 Au gustus in een brief de werkgevers nogmaals gewezen op de ernst dezer zaak cn hun ver zocht een andere beslissing te nemen. Hierop hebben de werkgevers op 2 Sep tember de besturen medegedeeld, dat. door een druk bezochte vergadering het besluit was genomen, dit. door het bestuur ingeno men standpunt te moeten handhaven en niet kan worden tegemoet gekomen aan de door de organisaties gestelde verlangens. Op Woensdag 8 September is dit antwoord van de werkgevers door de besturen van' de samenwerkende organisaties in druk be zochte ledenvergaderingen behandeld. De aanwezigen waren over dit door de werkge vers ingenomen starre standpunt, zeer ont stemd en hebben de besturen opgedragen, de werkgevers mede te deelen, dat met dit antwoord geen genoegen kan worden geno men. Kr is besloten de werkgevers mede te deelen, dat mochten de werkgevers niet be reid worden gevonden voor 18 September aan de door de arbeiders gestelde verlangens te gemoet te komen, op 20 September den ar beid op de bestaande voorwaarden niet wordt hervat. Dronken man mishandelt zijn vrouw Op het hoofd geslagen, toen zij het huis binnen wilde gaan. Gisteravond heeft zich in een perceel aan de Nieuwmarkt te Amsterdam een huise lijk drama afgespeeld. De man des huizes zat onder den invloed van sterken drank in zijn woning, toen zijn vrouw thuiskwam en aan de deur klopte om binnen gelaten te worden. De man deed open en liet tezelf dertijd een zwaar voorwerp uiterst onzacht op het hoofd van zijn echt- genoote nederdalen met het gevolg, dat zij met een bloedende wonde ineen zeeg. Ken ambulanceauto van de G.G. en G.D. vervoerde de gewonde vrouw naar het Bin nengasthuis, waar zij werd verbonden, waarop zij wederom naar de echtelijke woning kon vertrekken, Automobilist reed op een groep fietsers in. O.M. eischt een maand gevangenisstraf. Ter zake van het veroorzaken van dood door schuld heeft zich gisteren voor de Zwolschc Rechtbank te verantwoorden ge had H. B. te Nicuwleusen. Verdachte reed op 13 Juni j.1. des avonds omstreeks half acht langs de Dedemsvaart. toen hij een greepje van vijf fietsers moest passeeren. Op onverklaarbare wijze heeft hij toen een drietal mannen uit dit gezel schap aan gered ep, met het gevolg dat een hunner in de vaart werd geslingerd, doch kon worden gered, een tweede op de motor kap terecht kwam en ernstig gewond werd, terwijl het zoontje van dezen laats ten, de li-jarige Gcrrit Steenbergen, onder den wa gen terecht kwam, en vrijwel op slag werd gedood. Het O.M. waargenomen door mr. J. C. van Hasselt, vorderde ter zake van het veroorza ken van dood door schuld tegen verdachte een maand gevangenisstraf, met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen gedurende één jaar. De rechtbank zal op 23 September uit spraak doen. Brutale oplichters dupeeren Am- sterdamsch grossier in huishoude lijke artikelen. Politie weet daders te vinden. Een grossier in huishoudelijke artikelen aan het Monnikenpad te Amsterdam kreeg dezer dagen bezoek van twee inwoners van Arnhem, die o.a. een partij borstels en zeem lappen. ter waarde van ongeveer 75 gulden, bestelden. Zij verzochten den grossier, het bestelde, dat, zooals zij zeiden voor een ziekenhuis bestemd was, in hun in de nabijheid staande auto te laden en alvast een kwitantie uit te schrijven. De winkelier vertrouwde de zaak niet en hij nam, alvorens zich met de beide koopers in hun auto naar het R.K.-Ziekenhuis te begeven, letter en nummer van de wagen op. Bij het ziekenhuis gekomen, maakte een Vxyeiüal Een nieuw bestuur samenge steld. Gisteravond is in hotel Crones te Roer mond een vergadering gehouden over de kwestie Roermond. Zooals bekend, heeft de K.N.V.B. het be stuur van de voetbalclub „Roermond" ver zocht, alle mandaten neer te leggen in ver band met onregelmatigheden, welke er ten aa.nzien van de amateursbepalingen zijn verricht. Gisteravond nu is er onder leiding van den heer D. Spaan, bestuurslid van den K.N.V.B., en voorzitter van afdeeling 4 en in aanwezigheid van o.a. de heeren Lotsy en Versteegh, deze laatste als gedelegeerde van den KNVB, een vergadering gehouden met het doel een nieuw bestuur te kiezen. De heer Lotsy hield een krachtig pleidooi voor de eenheid in de ver- eeniging Roermond en wees er op, dat de K.N.V.B. deze kwestie zoo soepel mogelijk behandeld heeft. Hij drong er op aan, liet verleden te vergeten cn met een schoone lei de toekomst te beginnen. Tot voorzitter van „Roermond"'Averil ge kozen de heer P. Versteegh, directeur van de Limburgsche Tramweg Maatschappij en der heeren een praatje met de zuster en deelde vervolgcnsd en winkelier mede, dat nog even op de hoofdzuster gewacht moest worden. In dien tijd zou hij de auto even draaien. Toen de winkelier even uit de wagen, stapte, werd hij plotseling opzij ge duwd en voordat hij goed en wel wist wat er aan de hand was, was de auto met goederen-en al verdwenen. De winkelier wendde zich dadelijk tot. de politie met het resultaat, dat een der bedrij vers van deze brutale oplichting, de 35-jarige B. uit Arnhem," werd gearresteerd. De man is naar Amersfoort overgebracht en opgeslo ten in hét bureau van politic. De andere dader bevindt zich nog steeds op vrije voeten. Wat particulier initiatief ver mocht. Het jaar 1928 hoogte punt. Het was op 11 September 1912, dat 't huidige Nederlandsch Olym pisch Comité in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam werd opgericht onder leiding van wijlen F. W. C. baron van Tuyll van Se- rooskerken in samenwerking met den Nederlandschen Voetbalbond, de Koninklijke Militaire Sportver- ecniging, de Koninklijke Nederland- sche Jachtvereeniging „Nimrod", den Nederlandschen Amateur Schemvbond, het Nederlandsch Gymnastiek Verbond, de Neder- landsche Alhletiek Unie cn den Nederlandschen Korfbal Bond. Daarmee was het. eerste verband gelegd tusschen de verschillende sportbondenDoch het was niet alleen de bedoeling geweest eenheid in de Nederlandsche sportibewe- ging te verkrijgen, in de allereerste plaat? streefde het N.O.C. naar de bevordering van de lichamelijke ontwikkeling in ons land cn daarnevens wilde men de uitzen dingen naar Olympische Spelen verzorgen. De tegenwoordige president, mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye stippelt in een historisch overzicht, verschenen in het dezer dagen uitgekomen gedenkboek, dui delijk de richtlijnen uit. De bedoeling was geen andere, aldus schrijft de N.O.C.-voorzitter, dan die, welke voorzat bij den on langs overleden baron de Couber- tin, den oprichter der neo-Olympi- sche Spelen, n.1. de opheffing van de jeugd door bewustmaking op li chamelijk gebied, in dien zin, dat de harmonie tusschen geest en lichaam zou worden gerealiseerd en bron worden van algeheele ontwikkeling en gezonde levensvreugd. Het publiek had vertrouwen. Indien men de geschiedenis der 25 jaren nagaat, valt onmiddellijk in het oog, hoe rijk aan gebeurtenissen dit tijdperk is ge weest. Maar tevens Trekt de aandacht, dat vrijwel alles bereikt is dank zij particulier initiatief. Het meest sprekende voorbeeld was de organisatie der Olympische Spe len in 1928 te Amsterdam. Nog leven- lig liggen in onze herinnering de bewogen, dagen, toen wijlen minister De Visser met 'energie en geestdrift de subsidie van f 1.000.000 voor de 1 gedelegeerde van den K.N.V.B., die verklaar de zijn benoeming tijdelijk te willen aan vaarden. Voorts werden er nog zes nieuwe be stuursleden gekozen, waarna de heer Spaan onder opwekking lol eendrachtige samen werking, de vergadering sloot. MuJxn Fine—Flohr en Pclrov—Capa blanca remise. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de tweede ronde van den achtkamp, luiden RagozinKeres AA FineFlohr AilA PetrovCapablanca V*A Eliskases— Rcshevsky 01 De afgebroken partij uit de eerste ronde tusschcn Flohr cn Keres werd zonder1 ver der spelen remise gegeven. Reshcvsky leidt thans niet twee punten uit. twee partijen. De partij CapablancaFine uit de eerste ronde van den achtkamp, is opnieuw af gebroken. Na 72 zetten werd de partij tot morgen uitgesteld. Het ziet er naar uit, dai de partij remise wordt. Heden wordfc de derde ronde gespeeld met de partijen ReshevskyRagosin, Capa blancaEliskases, FlohrPetrov en Keres Fine. De stand luidt thans als volgt: Reshevsky 2 'p., Flohr, Keres cn Ragozin 1 p. Capablan ca en Fine VA p. -f- 1 afgebr. partij, Petrov en Eliskases 1 p. organisatie der spelen bepleitte, doch de Tweede Kamer weigerde dit be drag ter beschikking te stellen. En in nog geen maand tijds had het par ticulier initialief f 1.500.000 aan gif ten en garantie bijeengebracht. Die spelen van 1928, toen ons kleine land plotseling in het felle licht der wereldcritick kwam te staan, vormde het hoogtepunt van kol. zilveren bestaan van liet N.O.C. Ook 11a de Amsterdamsche Spelen is er zeer veel door het N.O.C. gedaan. Wij den kon aan de uitzendingen van ploegen naai de spelen te Los Angcles, naar die van Gar- misch en Berlijn. Wederom zegevierde het particulier initiatief, dank zij de voortreffe lijke samenwerking der bij het N.O.C. aan gesloten bonden cn liet royale gebaar van don Koninklijken Nederlandschen Voetbal bond ton aanzien van de organisatie van den Olympischen Dag. Wedstrijden zijn niet het doel van de sport! Nimmer werd daarbij uit het oog verloren dat de lichamelijke opvoeding en de sport elkander niet missen kunnen, dat ook van de zijde der sportwereld alles dient te wor den gedaan om de zaak der lichamelijke op voeding naar vermogen te steunen. In dezen tijd, waarin de specialiseering in de sport zich zoo duidelijk demonstreert, dient het besef levendig te worden gehou den, dat hoewel wedstrijden voor de sport een onontbeerlijke factor is, dit slechts als middel ter bereiking van het groote doel, de bevordering van de kracht en de vaardigheid van het gansche volk, in het bijzonder van de jeugd mag worden gezien. Met een receptie en een diner te Scheve- ningen zal liet 25-jarig jubileum van het N.O.C. morgen worden gevierd. Met groote meerderheid heeft het En gelsche vakve reen igingscongres een motie verworpen, waarin den algcmcencn raad verzocht werd, on middellijk maatregelen te nemen 0111 op zoo groot mogelijke schaal, nationaal en internationaal, samen werking tusschen alle organismen der arbeidersklassen te verzekeren. Door deze motie te verwerpen bleef men trouw aan de politieke lijn van het vorige congres. Aangenomen werd een motie waarin er bij de régeering op wordt aangedrongen uit voering te geven aan de internationale con venties omtrent de betaalde vacanties, en de meening wordt uitgesproken, dat een betaalde vacanlie van minstens veertien da gen aan alle arbeiders moet worden ver leend. Ongewenscbt vreemdeling Engeland binnengesmokkeld Twee piloten en een zakenman beboet. Twee piloten en een zakenman zijn te Londen veroordeeld tot boeten van 5 tot 50 pond sterling wegens geheime landingen op een Engelsch vliegveld cn wegens het frau duleus in Engeland brengen van een vreem deling, Rosenthal geheeten, wien hot depar tement van binnenlandsclic zaken den toe gang tot Groot Brittannië had ontzegd. Tijdons bet proces is niets aan het licht gekomen omtrent den aard van de transac ties waaraan Rosenthal zich gewijd heeft, noch omtrent de motieven, die het departe ment van binnenlandsche zaken aanleiding hebben gegeven hem den toegang tot bet land te verbieden. Vertrek van Aankomst te <£?nre*S1Athene 9 Scpl- |Basra 9 Scpt (heenreis) |SinKaP°re 9 SeP' Bandoen* 9 Sept, *l*ü*""1Mcdan 9 Sept' Ban*00" 9 Sep! *"nug,?oisl|Alhcne 9 Sept lA'dam 9 S0P,■ fh'Xia) |A'da™ Sapt- Erger dan die van 1914. Vrede eischt herstel der internationale besprekingen. De bestuurscommissie der C. G. T. het Fransche vakverbond heeft in haar bijeenkomst een motie aange nomen, waarin niet betrekking tot den internationalen toestand gezegd wordt, dat de gebeurtenissen in Spanje en China, de zeerooverij in de Middellandsche Zee, de mislukking van de politiek, die de principes van het Volkenbonds-liandvest niet na komt, de zwakte van de vredelieven de mogendheden tegenover de vol ken die den oorlog wonschen, de we reld dreigen mede te sleepen naar een ramp, erger nog dan die van 1914 De noodzakelijkheid constateerende van collectieve veiligheid, vraagt zij dringend om een algeheel herstel van de internationale politiek, en verzoekt de regeering zich dui delijk uit te spreken over een terugkeer tot het internationaal recht en van de ander^ vredelievende mogendheden te verkrijgen, dat een actie ingesteld wordt, volgens weikef de betrekkingen tusschen de volkeren gere- geld worden. Verder verzoekt zij de regeerind een collectieve veiligheid te verwezen!ijker# cn een internationale entente tot stand te brengen, gebaseerd op de toepassing van bet handvest van den Volkenbond. Het antwoord, van de regeering op de motie van de C.G.T, van 4 Augustus j.1. heeft, de liest.uurscom.* missie met voldoening ontvangen. In dit antwoord wordt geconstateerd, dat! de C.G.T. er zich rekenschap van heeft ge geven, dat de arbeidersklasse geen enkele werkelijke verbetering zal kunnen verkrijgen zonder groote productie. De regeering is hei eens met de C.G.T. dat geen enkele aanslag mag worden gepleegd op de sociale wetten. De regeering hoopt, dat de als noodzakelijk) erkende maatregelen zullen worden opgeno* men in een nieuwe conventie, die het vrij* willige Fransche arbeiderscharter zal vor men. De Voorzitter van den ministerraad heeft aan de vcreeniging, van werkgevers verzocht eveneens voorstellen in te dienen. Bij de overhandiging van dit antwoord heeft de minister-president er hij de afge vaardigden van de C.G.T. op aangedrongen, dat zij te zamen met de regcering tusschen beide zullen komen om de onlangs bezetta fabrieken te doen ontruimen. De premier wees daarbij op het onwettig karakter dezer bezettingen. Pas op hij vaart in de Middel landsche Zee. De marine der Verecnigde Sta ten waarschuwt alle Amerikaansche koopvaardijschepen voor de aan vallen op de scheepvaart in de Middellandsche Zee. Deze waarschuwing is vervat in het da~ gelijksch radiobericht van het hydrogra- phisch bureau der marine, dat gewoonlijk dient om schepen op de hoogte te stellen van ongunstige weersomstandigheden, ijs bergen e. d. Ambtenaren van het departement van bui tenlandsche zaken verklaren dat de waar schuwing geen wijziging inhoudt van de regeeringspolitiek de erkenning te weige ren van de blokkade der Spaansche ha vens. Minister IIull heeft tijdens de persconfe rentie geweigerd commentaar te leveren op de Italiaanscli-Sovjet-Russische diplomatie ke crisis, doch hij gaf wel te verstaan dat hij de gebeurtenissen met aandacht volgt cn dat hij den toestand voor de scheep vaart op de Middellandsche Zee gevaarlijk acht. Economisch Volkenbondsrapport veroordeelt autarkie Nieuwe internationale actie nood zakelijk. «--* Het economische comité van den Volken bond heeft zijn werkzaamheden beëindigd. In het rapport van den Raad wordt ernstige critiek uitgeoefend op de autarkie en op de bewapeningswedloop. Het rapport conclu deert, dat liet noodzakelijk is een internatio nale actie te ondernemen, volgens de begin selen, die de verklaring van September 1936 hebben ingegeven, en die gelijktijdig uit-, gevoerd moet worden op economisch, finan cieel cn politiek terrein.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2