4e stol# '1S Uit het huis met de Hooge Trap Chên sbib miao pu kb yen. fa. HERM. DE RAAT Dobbelmann lekker... man! Zoo leven Winnetou's kleinkinderen Vrijdag 10 September 1937 Tweede bla i Alkmaar PEN VRIENDELIJKE VACAN TIE STEMMING. EEN WEL- RIEKENDE GASLUCHT IN DE RAADZAAL. DE ALK- MAARSCHE COURANT HOUDT GEEN INTERPELLATIE. Het weer buiten begint herfstig te wor den en het is dus geen wonder, dat ook de vacantie van den Alkmaarschen Raad weer tot het verleden behoort. De heeren waren dus opnieuw ten tooneel versche nen om met de frissche krachten, die ze gedurende de periode van rust hadden verzameld, zich wederom te wijden aan het belang van de gemeente. De Voorzitter begon met een kort woord ter nagedachtenis van den gisteren ter aarde bestelden dr. van Dam, waarin hij diens groote verdiensten memoreerde. De rede werd door de aanwezigen staande aangehoord, waarna werd overgegaan tot de orde van den dag. De ingekomen stukken gaven geen aan leiding tdt eenige op- en aanmerking, wellicht was het het goede humeur van de .vacantiestemming, dat zich uitte. Trou wens, de opkomst was maar matigjes. Niet minder dan vijf leden hadden blijkbaar gemeend nog even te moeten doorgaan met het verzamelen van frissche kracht, om op de volgende vergadering waarin de begrooting zal worden behandeld geheel in topvorm te zijn. Tusschen de benoemingen voor verschil lende vacatures door, vond de Raad gele genheid even demonstratief in comité te gaan. Was het met de bedoeling om aan de nog al onbelangrijke agenda toch een pikant vernisje te geven? De benoemingen zelf boden niets nieuws. De eerst-voorgedragenen werden overal prompt benoemd. Toen ze ten einde waren, verspreidde zich een aangename gaslucht door de zaal. Enkele heeren vertrouwden het parfum blijkbaar nog niet heelemaal. Er kwamen enkele vragen en Mr. de Groot gevoelde zich als raadslid gepasseerd, omdat hij het nieuws van de gaslevering aan verschil lende buitengemeenten het eerst had ver nomen uit de couranten. Woorden van waardeering kwamen ook en wel bij mon de van de heeren v. d. Vall en Sietsma, die meenden, dat het College met het gasbedrijf thans op den goeden weg kas. Wethouder Bonsema kreeg het dus niet moeilijk. De zaak was in den beginne strikt geheim gehouden, waarbij naar 't scheen de gang van zaken te Warmenhui- Voorts werden de volgende heeren be- poemd verklaard tot Molenmeester: polder A: C. Bos Jbzn.; polder B: S. P. Schilder; polder C: J. van der Oord; pol der D: P. Bruin; polder E: W. Bos; polder F: A. van Leeuwen; polder Z.G.: W. Paarl- berg; polder N.G.: R. Kooij; polder H: Th. Kraakman; polder I: S. G. de Lange; polder K: A. Rens; polder L: Jb. van der Oord; polder Z.M.: J. Slagter; polder N.M.: K. Eriks; polder O.N.: P. Breed; polder O.T.: P. Apeldoorn; polder P.: A. Rens; polder Q: G. Rademaker en P. de Graaf; polder R.: G. de Boer Ez.; polder N.S.: Jb. Kooij; polder P.V.: A. Slijkerman; polder W.: K. Kooij Jz. pn A. de Wit J.Cz. Middenstandsrels. Dé z.g. „Reisplancommissie" uit den ge organiseerd en middenstand in de gemeente z^Zijpe, hield Woensdagavond een vergade ring in het lokaal van den heer Kreijger te Oudesluis, waar de „balans" van de gehou den middenstandsreizen is opgemaakt. Algemeen was er groote voldoening over 3en gunstigen uitslag van de gehouden rei zen en is dan ook besloten in de toekomst weer iets belangrijks te organiseeren. Dit zal in de eerstvolgende ledenvergaderingen der .verschillende middenstandsvereenigingen .worden besproken. Ter vergadering was tevens de heer Boon, Directeur van de H.A.B.O. te Alkmaar, met wien het financieele gedeelte der gehouden reizen werd afgewerkt, hetgeen tot groote tevredenheid van beide partijen is geschied. Aan de Habo-ondememers werd dank ge bracht voor het vlot en prettig verloop van zen aanleiding was geweest, om er zelfs de Raad niet bij te halen. Dat heeft natuurlijk een onprettig kantje, maar ge heel onschuldig zijn de heeren er zelf niet aan. Overigens wist de heer Bonsema het onaangename aardig te verbloemen en de leden waren zoo spoedig mogelijk inge licht. Ook kon het niet de bedoeling zijn, dat de Raad in het vervolg in de voorbe reidende bespreking zou worden betrok ken. De vragen, die betrekking hadden op de eventueele rentabiliteit en op het bedrag van overname van de gasfabriek, schenen niet in ieder opzicht bevredigend te zijn beantwoord. Wanneer men er echter de kwestie in betrekt of het gas op den duur de concurrentie tegen de electriciteit zal kunnen volhouden, gaat men ook wel wat heel ver. Dus werd er gestemd. Het voorstel van B. en W. kwam er, zooals te verwachten was, met vlag en wimpel door. Zonder hoofdelijke stemming. Hetzelfde was het geval met de overeen komst met de gemeente Heerhugowaard, betreffende de levering van gas aldaar. De rekening over 1936 en de begrooting 1938 werden aan den Raad geoffreerd, die ze zwijgend in ontvangst nam. Mr. de Groot dacht bij de gemeenschappe lijke regeling inzake het gebruik van een gemeenschappelijke destructor een haakje te hebben ontdekt, waarvoor geen oogje disponibel was. Wethouder Bonsema bracht echter iets te voorschijn, wat werkelijk voor een oogje kon doorgaan en dus ging ook dit punt er verder zonder verdere ongemakken door. Het College wenschte voorts het markt- geld op de boter thans definitief te verla gen op 1 cent per K.G. voor de eerste 25 K.G. en boven 25 K.G. V2 cent per K.G. tot een maximum van f 5.Tot dusverre was deze verlaging slechts tijdelijk geweest hoewel ze reeds 5 6 jaar geldig is ge weest. De heer Govers wilde ook dit jaar weer de regeling tijdelijk doen zijn, maar de Raad was blijkbaar beu van die ieder jaar geregeld terugkeerende voorstellen en dus werd besloten de knoop maar door te hakken. Boter komt er overigens toch nauwelijks meer aan de markt en de perspectieven zijn niet van dien aard, dat spoedig veel verandering te wachten is in den prijs of in den algemeenen gang van zaken. De verdere agenda was van ondergeschikt belang. Alles ging bij hamerslag. De interpellatie inzake de motorraces, die door de Alkmaarsche Courant was ge annonceerd, ontbrak, zoodat de voorzitter onder eenige hilariteit de vergadering kon sluiten. LAN€Eff9tfW. HET VEILEN VAN ANDIJVIE. Woensdagavond werd te St. Pancras een gecombineerde bestursvergadering gehou den door de vereeniging De Tuinbouw en de L.T.B. te St. Pancras, Groentecultuur te Broek op Langendijk, De West te Koedijk en De Toekomst te Zuidscharwoude. Besproken werd het veilen van andijvie. Over het verplicht veilen van de andijvie kon men het niet eens worden. Getracht zal worden een verhoogden vergoedingsprijs te verkrijgen voor de an dijvie, welke doordraait. De andijvie mag geveild worden los in de schuit gestapeld, ongewasschen, doch de rotte bladeren er af en de struiken naar buiten. Tot 1 December moet het gewicht 3 ons zijn. na 1 December moeten de kroppen 2 ons zijn om voor den vergoedingsprijs in aanmerking te komen. NED. TUINDERSBOND. Kring Langendijk. Het bestuur van den Kring Langendijk van den Ned. Tuindersbond vergaderde Donderdagavond in hotel Concordia te Noordscharwoude. De voorzitter, de heer Jb. de Vries, ver welkomde de aanwezigen, waarna hij een kort resumé gaf van het verhandelde van de vorige vergadering, het bezoek aan den Regeeringscommissaris in herinnering bren gend. Eenige. hoop was daardoor wel ge wekt. De richtprijzen moeten nu worden veranderd. Uit het kringbestuur heeft men een paar commissies benoemd, welke een schema voor de richtprijzen samen zouden stellen. Na voorlezing der notulen werd een verslag uitgebracht van het onderhoud met den Regeeringscommissaris over de spoedige uitbetaling van de steun aan den tuinbouw en andere problemen. Van dit on derhoud gaven wij reeds eerder een ver slag. Spr.'s meening was dat men niet te vreden kan zijn over het bereikte resultaat, omdat men deze als een slotuitkeering kan beschouwen, tenzij de verhooging van de richtprijzen, waaraan de tuinbouw thans werkt, tot resultaat mag hebben, dat nQg een slotuitkeering kan worden verwacht. De heer Hoogland uitte zijn teleurstelling over het lange wachten op de audiëntie, wegens de vacantie van den Reg.comimis- saris. De heeren Hoogland en De Vries lichten nog het een en ander toe. De heer A. de Geus vroeg of het steun bedrag nog is verhoogd. Geantwoord werd, dat men dit niet pre cies kan zeggen. De steunuitkeering is nu tot aan de richtprijzen. De conclusie kan worden getrok ken, aldus de heer Hoogland, dat de menschen, die voor onze streek in de kweekerscommissie zitten, er niet voldoende op hebben aange drongen, op splitsing van de maan den April en Mei. Na nog eenige besprekingen over de richt prijzen en de uitkeeringen, welke zoo uit eenloopend waren voor de verschillende tuinbouwers, die soms in één maand zoo sterk uit elkaar loopende prijzen hebben gemaakt, terwijl de steun in zoo'n periode gelijk is. De commissies brachten hierna rapport van hun berekeningen van de richtprijzen, welke zij zich indachten. Daarna sluiting. Thans bedragen de ophoudprijzen van de goedgekeurde pootaardappelen voor eerste lingen: groote per 100 Kg. A f 4.20, B f 4. C f 3.80 en voor drielingen A f 5.30, B f 5. en C f 4.60. Voor groote zoowel als voor drie lingen van Evergood, Ninetyfold en Avion Crest zijn deze prijzen resp. f 4.20, f 4.en f 3.80. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Broek op Langendijk (vacature ds. van Baaien) is beroepen ds. J. v. d. Heide te Minnertsga. NOORDSCHARWOUDE. Politie. Bij de politie is aangifte gedaan, dat een jongen die zich naar het postkantoor bege ven had om een postwissel te innen, en daar een briefje ter waarde van tien gulden ont ving, bij terugkomst ten kantore van zijn pa troon tot de ontdekking kwam, dat hij dit biljet verloren had. De eerlijke vinder wordt verzocht zich tot de politie te wenden. Naar wij vernemen, kunnen de abonne- mentsvoorstelingen, welke men voornemens was, dezen winter in Conordia te geven, niet doorgaan, wegens gebrek aan belangstelling. zeggen ze in Singapore. Het beteekent„Won derbaarlijk heerlijk". Ze zeggen dat in Sin gapore van een mooi meisje, van een heer lijken maannacht, van een bloem, een sterren hemel, muziek Degenen, die in Singa pore IBIS SHAG kennen, zeggen .daarvan dan ook: „Chên shih miao pu k'o yen!" ZUIDSCHARWOUDE. De bekende tooneelclub O.K.K. alhier, regie H. Beeldman, zal ter gelegenheid van de Oudkarspelsche kermis optreden met het blijspel Op Afbetaling en op de Zuidschar- woudsche kermis eveneens met een blijspel, Leugenkampioenen, OUDKARSPEL. Naar wij vernemen zal de heer K. Kliffen, die eenigen tijd geleden een motox*ongeluk heeft gehad te Hensbroek, Zaterdag het zie kenhuis kunnen verlaten. WIEBINGEBWMLBD Onze pastorie is weer bewoond. Al is het dan niet door een predikant, dan toch door een Godsdienstonderwijzer de Eerwaar de heer C. A. Ivorndorffer. Op Zondag 19 September zal deze worden bevestigd door den Welecrw.Zeer.Gel. heer Ds. J. van Beek Een ruim arbeidsveld op het gebied van kerkelijk leven ligt voor den heer Korn- dorffer open. Moge hij succes hebben! HEEBHUGOWAABD Tocht van de L.T.B.-ers naar de Wieringermeer. Woensdag werd door een 18-tal bestuurs leden der kringen Heerhugowaard Noord en Zuid van den L.T.B., vergezeld van hun da- nies een tocht gemaakt naar den Wicrin- germeerpolder. Mede uitgenoodigd was den heer II. Hoog land, oud-secretaris van den Handelsraad. Hoofddoel van dezen tocht was wel het bezichtigen van een der in werking zijnde dorschmachines, waarbij de toevoer der scho ven door een jacobsladder geschiedt, aange zien de L.T.B. zelf nog een machine exploi teert. waarbij het z.g. „insteken" met de hand geschiedt, een karwei, dat 'in den loop der jaren al heel wat slachtoffers heeft ge vraagd. In Medemblik werd na bekomen toestem ming het interieur van het gemaal de Lely bezichtigd. Dwars door den polder werd naar den Oever gereden. Vol verwondering en bewon dering geraakte men telkens weer over de enorme massa's graan, die geproduceerd werden en de kwaliteit van dit gewas van „den nieuwen grond", terwijl eveneens de bietenvelden de volle aandacht hadden. Nadat volop genoten was van hetgeen in de paar enkele jaren aan beplanting en ver siering reeds tot stand was gebracht werd de afsluitdijk opgereden, waar bij het mo nument werd vertoefd. Een dergelijke dag, doorgebracht in het nieuw aangewonnen gedeelte land, geeft wel de gedachte, dat moge men in andere lan den dikwijls geboeid worden door het groot- sche en geweldige in de natuur, hier de ge dachten gevangen worden in den ban van het grootsche en geweldige dat den mcnsch in den strijd tegen de natuur heeft gewrocht. Verloting zwemclub. Bij de Woensdagavond in café Reine door de Hugowaardsche Zwemclub gehouden ver loting viel de eerste prijs (een dames- of heerenrijwiel) op lot no. 2498, gekocht door den Haker te Heilöo. Verdere hoofdprijzen vielen op de loten 233, 226, 720 en 1236. BABSINGEBHOBN KOLHORN. Vergadering „U.D.L" In "het café „De Roode Leeuw" werd een algemeene vergadering gehouden door de Gymnastiekvereeniging „U.D.I." Naast de gebruikelijke agendapunten, no tulen, ingekomen stukken, rekening en verantwoording penningmeester, enz,, Indianen als bezembinders en bessenplukkers. Voor de in de reservaten wonende Indianen van Noord-Amerika breekt ieder jaar in Augustus de dag aan, die door de vroegere helden van de prairie als de belangrijkste van hun leven wordt beschouwd. De regeeringen van de Vereenigde- Sta ton, en Canada geven namelijk aan iedcren In diaan een jaargeld van 5 dll. dat op een bepaalden dag in het dichtst bij zijnde regee- ringsbureau wordt afgehaald. Dan staan de schilderachtig gekleede roodhuiden vele uren lang geduldig in een rij te wachten. Hebben zij het geld eenmaal ontvangen dan brengen zij dit op de markt onmiddellijk weer aan den man. De „squaws", de vrou wen, koopen bonte kleeren, terwijl de man nen meestal een voorliefde hebben voor een groene of roode halsdoek, een pijp, een oude gramofoonplaat en dergelijke dingen meer. Waarvan leven zij eiqenlijk? De helden van onze kinderboeken, die eens den krijgsbijl zwaaiden en bij Little Bigh Horn aan de blanke veroveraars voor de laatste maal bewezen, dat wij wisten te strijden? Ach, de romantiek van het wilde westen is onherroepelijk voorbij. Zelfs de oorlogszuchtige stam der Sioux, de meeet uitgebreide taalfamilie der Noord-Ameri- kaansche Indianen, is volkomen getemd en de leden van den stam nemen het jaargeld van vijf dollar, dat de „groote blanke va der", de president van de Vereenigde Sta ten, hun laat uitbetalen, met een deemoe dige buiging in ontvangst. Armoediqe omstandAqheden, In tegenstelling met andere Indianenstam men, die zich door het feit, dat er petroleum op hun territoria is gevonden, een zekeren rijkdom hebben verschaft, loven de eens zoo machtige Sioux in betrekkelijk armoedige omstandigheden. Zij, die eens nomaden wa ren en als de koningen der buffeljagers gol den, hebben deze bezigheid reeds lang vaar wel moeten zeggen. Want de buffel is reeds lang verdwenen. Zij wonen nu in hun re servaten in kleine hutten en houden zich bezig met akkerbouw en veeteelt Maar er zijn ook genoeg kleinkinderen van den grooten Siouxhoofdman Sitting Buil, die een karig stuk brood met het hinden van bezems en het zoeken van bosch bessen ver dienen. Zij zijn een geresigneerd, dienend volk ge worden, de Sioux, die wel ter gelegenheid van het zonnewendefeest nog hun oude krijgsdansen uitvoeren, maar verder zoo vredelievend zijn, dat men nauwelijks nog geloof kan slaan aan hun groote' verleden. Hun kinderen worden in moderne scholen kosteloos opgeleid. kwamen een tweetal zeer belangrijke pun ten in bespreking. Zooals bekend zal zijn, is de leider, de heer W. Keesman, door familie-omstandig heden helaas gedwongen zijn functie neer te leggen. Daarmee is voor „U.D.I." een zeer moeilijke situatie ontstaan, daar het niet gemakkelijk is een goede leider in onze naaste omgeving te vinden. Het bestuur is reeds in overleg getreden met de heeren W. en S. Keesman om den eersten tijd een voorloopige regeling te treffen, waardoor het mooie werk van „U.D.I." niet plotseling stopgezet zou moeten worden. Het tweede belangrijke punt vormt de herdenking van het vijftienjarig bestaan der vereeniging. Na uitvoerige bespreking wordt besloten nader in overleg te treden met de kcurtur- ners uit H.N.K. en zoo mogelijk oen feest avond voor leden, donateurs en genoodig- den te geven op Zaterdag 20 November a.s., gevolgd door een openbare uitvoering op Zondag 21 Nov. Als het Bestuur er in slaagt, de mede werking der keurturners te verkrijgen, dan beloven dit twee schitterende avonden te worden. Na rondvraag volgt sluiting. W1EBINGEBMEEB WIEBINGEBWEBF POSTDUIVENVF.REENIGING. Naar men ons mededeelt bestaan er plan nen om te komen tot de oprichting van een postduivenvereeniging. Reeds hebben zich eenige leden voor deze nieuwe vereeniging opgegeven. Mej. Corry Hoogkamer te Middenmeor slaagde een dezer dagen voor het toelatings examen van het Gemeentelijk lyceum te Den Helder. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN De gymnastiek vereeniging „Wieringer meer Turners" is voornemens om op Zater dag, 11 September a.s. op het sportterrein achter het gymnastieklokaal atletiekwed strijden te houden. Naar men ons mede deelt verleent de W.'Meerfanfare haar me dewerking, de toegangsprijs bedraagt f 0.15. VESTIGING VAN EEN RIJWIELZAAK Door het vertrek van den heer Tonnon was Wicringerwerf eenige dagen van een rijwielzaak verstoken. Dit duurt gelukkig niet lang. A.s. Zaterdag hoopt de heer L. Posthumes van Rotterdam een nieuwe zaak in rijwielen, huishoudelijke- en electrischc artikelen te openen. Met de vestiging van deze zaak wordt zeer zeker in een behoefte voorzien. WIEBINGEN Een zeventigtal ouden van dagen uit Limmen, welke jl. Donderdag hun uitstap je hadden, brachten een bezoek ann den Wieringermeerpolder en verder aan de sluis werken te Den Oever, benevens het Monu ment op den afsluitdijk. Men was vol be wondering voor deze werken. Te Hippolytushoef werd in Hotel „Cenp traal' onder den middag een poosje ver toefd, om den inwendigen mensch te ver sterken* - HET SCHIETTERREIN BIJ SINT MAARTENSZEE Naar wordt medegedeeld, is bij Kon. Besluit, ingevolge de bepalin gen der Hinderwet, goedkeuring verleend tot de inrichting, door het Departement van Defensie, van een schietterrein voor luchtdoelgeschut nabij Sint. Maartenszee. CANDIDAATSTELLING ZIJPE EN HAZEPOLDER. Bij de op 8 September gehouden candidaat- Stelling ter verkiezing van een Heemraad, Hoofdingelanden en Molenmeesters van het Waterschap Zijpe en Hazepolder, zijn candi- idaat gesteld: voor Heemraad vacature H. Rezelman), üe heer H. Rezelman; voor Hoofdingeland (vacature H. Dignum), 5de heer H. Dignum; voor Hoofdingeland (vacature J. Komen), de heer J. Komen; voor Hoofdingeland (vacature P. de Boer Ez.), de heer J. Hoogland; ,voor Hoofdingeland (vacature H. Over), de •heer W. Jimmink. Aangezien geen andere candidaten gesteld Waren, behoeft dus geen stemming plaats te Hebben en zijn bovengenoemde personen al len benoemd verklaard. de beide reizen, een pluim, die zeer zeker in alle opzichten verdiend was. Naar afloop van de veigadering is de com missie naar den heer Niestadt te Schagen gegaan, 0111 zich de van de Woensdagsche reis opgenomen film te laten vertoonen. Deze film is op schitterende wijze en op zeer gun stige momenten genomen en kan dan ook prima geslaagd worden genoemd. Den heer Niestadt komt voor zijn werk dan ook onge twijfeld een woord van lof toe. De film zal binnenkort worden vertoond in de daarvoor aangewezen lokalen te 't Zand, Oudesluis en Schagcrbrug. SCHAGEBBBUG In verband met de alhier te houden ker mis, tentoonstelling en harddraverij heeft het Districtshoofd der Arbeidsinspectie aan de broodbakker te dezer plaatse een afwij king van de werktijdregeling toegestaan op 11, 13 en 14 September a.s. %l ZAND HANDWERKCURSUS Voor de in de O.L. school alhier te hou den handwerkcursus voor niet meer leer plichtige meisjes hebben zich 13 leerlingen aangemeld. BURGERLIJKE STAND. 3 tot en met 9 September 1937. Geboren: Aagje Maartje, dochter van van Gijtenbeck, Klaas Anthonie, landarbeider, en Andringa, Aaltje, zonder beroep, beiden wonende alhier. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. en het slechte weer in aankomst lszijn alleen de beste schoenen het goedkoopste voor Uw portemonnale. - Wij hebben ze steeds voorradig, van die ijzersterke, water dichte schoolschoenen. Schoenen, waarmee ze knnnen ravotten, die een stootje knnnen verdragen, in de beste fabrikaten, als Roblnson en Cres, enz. LANGESTRAAT 80 ALKMAAR. TELEF. 3383. Hygiënisch ingerichte Pedicure-salon. Vakkundige Reparatie-inrichting.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5