FANCY FAIR Cholera in China Olympische Spelen 1940 Franco brengt weer een Britsch schip op Geen Italiaansch- Russiscbe breuk en Klauwzeer ook in Noord Holland De schrik van den Balkan Opiumsmokkel onder een pruik Euwc-Capablanca in 1939 Communistische cellenbouw te Petten, ktberichtenISï Dr Schacht op het punt van aftreden Hij zal president van de Rijks bank blijven. Het aftreden van Dr. Schacht als Duitsch minister voor economische zaken, aldus verklaarden gister avond gezaghebbende kringen, kan niet lang op zich laten wachten. Zij voegen hieraan toe. dat Schacht echter president van de rijksbank zal blijven. De samenvoeging van de functies van rijksbankpresident en minister van economi sche zaken, zoo zeggen zij verder, was te in spannend geworden voor een persoon. De „Molton" wordt vrij gegeven Gemeld wordt, dat het stoomschip „Stanwold" thuisbehoorend in de haven van Londen, in de Spaan- sche territoriale wateren door een torpedoboot der opstandelingen is aangehouden en opgebracht. De aanhouding wordt door de En- gelsche admiraliteit bevestigd. Officieel wordt bevestigd, dat de autori teiten der Spaansche opstandelingen hebben besloten het Britsche stoomschip „Molton" iat gedurende verscheidene weken door haar is vastgehouden, vrij te laten. Niettemin zal het schip niet uit Spanje kunnen ver trekken, alvorens zekere kosten, die sedert de aanhouding gemaakt zijn, betaald zijn. ItaliS zal Moskou niet ant woorden. Nieuwe besluiten ten opzichte van de nlet-inmen- gingscommissie? De Italiaansche regeering zal, naar in wel ingelichte kringen verluidt, niet antwoorden op de 2e Sovjet Russische nota. Ook even- tueele verdere Sovjet Russische nota's over hetzelfde onderwerp zouden door Italië stil zwijgend gepasseerd worden. Tegelijkertijd wordt er op gewezen, dat Italië zich gedwongen zou kunnen zien de mogelijkheid van zijn deelneming aan de a.s. werkzaamheden der niet-inmengings- commissie aan een nieuw onderzoek te on derwerpen. ingeval Sovjet Rusland voor hot bijeenkomen der commissie een soort gelijke manoeuvre zou ondernemen als voor het bijeenroepen van de conferentie van Nyon. Nog geen beslissing van de Japansche regeering De Japansche regeering heeft met betrekking tot de Olympische Spelen in 1940 de verklaring afgelegd, dat zij in verband met den huldigen po- litleken toestand nog geen definitief accoord kan geven op de vraag, of de Spelen doorgang zullen vinden. De regeering zal de verdere ontwik keling van den toestand gadeslaan. Veetentoonstelling te Lei den afgelast. Op een boerderij onder Hoofd dorp in de Haarlemmermeer heb ben zich eenige gevallen van mond en klauwzeer voorgedaan. Men vermoedt, dat de besmetting werd overgebracht uit Zuid-Holland, waar de gevreesde ziekte momen teel vrij veel voorkomt. In verband met het besmettings gevaar is de groote Vee- en Zul- veltentoonstelling, welke op Don derdag 16 September te Leiden zou worden gehouden, afgelast. De overgave van Catalonië Zonderlinge geruchten doen de ronde. Drie Catalanen, die beweerden Catalonië te vertegenwoordigen en wier namen niet bekend zijn, hebben te Biarritz besprekin gen gehad met vertegenwoordigers van ge neraal Franco. Zij zouden de verzekering gegeven hebben over de overgave van Ca talonië te kunnen onderhandelen. De be sprekingen hadden geen resultaat: de Ca talanen verlieten Biarritz na medegedeeld te hebben, dat zij binnenkort terug zouden komen. Vrouw doodgeschoten, die niet gauw genoeg eten bracht. Moordenaar geeft haar man een foto van zichzelf. Een groote belooning is uitgeloofd voor het dood of levend overleveren aan de autoriteiten van twee beruch te Joego-Slavische bandieten, die een boerenvrouw laaghartig hebben ver moord. De vrouw was het veertiende slachtoffer van den moordlust der schurken. De leider der bandieten is Jorgovan Mihai- lovitch, de schrik van het Donji Milanovata- distriet van Oostelijk Joego-Slavic. De boerenvrouw, die zoo pas werd ver moord, heette Draga Trailovitch. De bandie ten waren haar huis binnengedrongen, toen zij daar alleen was met haar twee kleine jongens. Zij gelastten haar, een maal voor hen ge reed te maken. Omdat de vrouw het 'eten niet gauw ge noeg binnenbracht, trad één der bandieten de keuken binnen en schoot haar dood. T^en zij het huis verlieten, ontmoetten zij denunan van de vermoorde vrouw. Jorgovan had de onmenschelijke brutaliteit, hem een foto van zichzelf te geven en hem te som- meeren, aan de politie te gaan vertellen, wie de moordenaar van zijn vrouw was. De bandieten zijn nog niet gegrepen. De laatste tijding over de opiumsmokke larij betreft den koksmaat van de Tjikan- di. genaamd Tsjang Pek. die een pruik op had en daaronder circa R thail ruw opium platisch had gearrangeerd, meldt de Ind. Crt. Eerst had hij zich het hoofd laten kaal- scheren, daarop had hij het opium als een dikke pastei op den schedel gelegd, en daarboven op kwam dan de pruik, die het geheel prachtig verborg. Hij was te Soe- Indien Euwe de revanchematch tegen Aljechin wint. De wereldkampioen Dr. Euwe en de ex-wereldkampioen Capablanca zijn het eens geworden over de voor waarden van een match, welke tus- schen deze beide spelers in 1939 zal worden gehouden, een match, welke alleen doorgang zal kunnen vinden, indien dr. Euwe er in slaagt zijn titel met succes in de a.s. revanche match tegen dr. Aljechin te verdedi gen. Deze match tusschen Euwe en Capablanca heeft een belangrijke voorgeschiedenis. Naar men weet heeft het congres van de F.I.D.E. enkele weken geleden te Stockholm gehouden, als officieele candidaat voor den wereldtitel den Tsjech Salo Flohr aangewe zen. Tijdens de debatten heel! Dr. Euwe toen voorgesteld wanneer hij den wed strijd tegen Aljechin wint voordat hij met Flohr om den titel zou strijden, eerst nog een wedstrijd te spelen tegen Capablan ca. Deze wedstrijd zou niet gaan om den titel, in zooverre echter, dat, wanneer Euwe de match tegen Capablanca zou verliezen hij zich bereid verklaarde zich voor Flohr terug te trekken, om dan in 1940 een wedstrijd van Flohr tegen Capablanca mo gelijk te maken. Dr. Euwe heeft op de Semmering voldoen de gelegenheid gevonden deze materie met Capablanca^ te bespreken. Waf dr. Euwe ervan xegl. In een onderhoud, dat wij met dr. Euwe over deze aangelegenheid hadden, deelde de wereldkampioen ons mede, dat Capablanca en hij het over de condities eens zijn ge worden. Deze condities staan zelfs op pa pier, doch men wacht eerst den afloop van de revanchematch EuweAljechin af al- voreais deze overeenkomst met een handtee- kening te bekrachtigen. Hoeveel partijen in de match EuweCapablanca zullen worden gespeeld, kon dr. Euwe ons nog niet mede- deelen. Dertig zijn het er in geen geval. Ook is nog niet in beginsel beslist, waar de match zal worden gespeeld, al ligt er reeds een aanbieding uit Argentinië gereed De titel van wereldkampioen staat officieel niet op het spel, doch mocht Capablanca winnen, dan is voor iedereen duidelijk, dat de Cu baan daarmede het wereldkampi oenschap behaald zou hebben. Capablanca gaat er voorts mee accoord om, indien hij van Euwe wint, in 1940 een match om den titel tegen Flohr, den offi- cieelen F. I. D. E. -candidaat te spelen. Flohr heeft zich natuurlijk bij dezen gang van zaken moeten neerleggen. Dank zij het persoonlijke optreden van dr. Euwe is ten slotte een oplossing gevonden, welke alle partijen heeft kunnen bevredigen, al is zij verre van ideaal. rabaja van de boot afgegaan, en de dou ane had niets bizonders aan Tsjang ge merkt, maar toen hij op den weg van Pe- rak wandelde, ontmoette hij daar een spe cialist van de opiumrecherche, die een praatje met hem begon. Zoo van: How do you do, Tjang, and how do you feel this morning? Tsjang voelde zich niks op zijn gemak onder de conversatie en het angst zweet brak hem uil, zoozeer zelfs, dat er plotseling een klein, bruin straaltje van onder de pruik langs zijn gezicht droop. Waarop de opiumrecherche meende, dat Tsjang wel wat assistentie behoefde. Bij verder onderzoek aan boord vond men in zijn kastje nog ongeveer 2 tail, zoomede in een beenen kokertje nog 50 mata. Tsjang is in arrest gesteld en zal voor den landraad verschijnen. Revolutionnalr wordt pluimvee houder en richt een plattelands- kiesvereeniging op. De heer B. Stenhuis, oud-voorzitter van het N.V.V., oud-Tweede-Ivamerlid der SDAP., later leidende figuur van de Communistische Partij Holland, heeft zich volgens de Msb., na een verblijf te Amsterdam, waar hij aan „de Tribune" was verbonden, onlangs als pluimveehouder te Beekbergen (gemeente Apeldoorn) gevestigd. Aldaar heeft hij dezer dagen zitting gekregen in het bestuur \an een pas opgerichte kiesvereeniging, welke zich zal beperken tot het behartigen van het dorpsbelang en niet zal deelnemen aan de algemeen politiek. De heer R. Stenhuis had de leiding der op richtingsvergadering. De vereeniging telt thans 25 a 30 leden. De heer Stenhuis heeft medegedeeld van geen enkele politieke partij meer lid te zijn. Met bestuur had anders bezwaar hem in zijn midden op te nemen om den schijn naar buiten. Overigens is het opmerkelijk, zegt ge noemd blad, dat den laatsten tijd op het plat teland meer van dergelijke vereenigingen werden gesticht, waaraan partijlooze voor malige communisten ijverig medewerken. De verdenking rijst, dat hier een nieuwe wijze van communistische cclvorming wordt toe gepast Zwarte lippen en een yreeselijke geur*.** LIEVER MIDDELEN VAN KWAK ZALVERS DAN INENTING. RELAAS VAN EEN OOG GETUIGE. Nadat er reeds midden Augustus eenige gevallen van cholera hadden voorgedaan, heeft de „zwarte dood" zich thans in Sjanghai aangemeld. In onderstaanden brief vertelt onze correspondent te Hongkong, die de laatste cholera epidemie in China heeft medegemaakt, het een en an der over deze verschrikkelijke ziekte. Ten tijde van de laatste epidemie werd ;k door mijn directie naar een stad ge zonden. die midden in het choleragebied lag. Dat wilde dus zeggen: eerst naar den dokter eaan om zich nr>g eens te laten in enten. .Houd je taai", ried de arts mij aan. „En vooral geen onbekookt water of fruit!" Ook mijn Chineesche bediende liet ik voorzichtigheidshalve inpnten. Maar mijn bov stelde dit weinig op prijs en liet het serum door een kamernad weer uit het lichaam zuigen... De Chineezen zijn in dit opzicht name lijk merkwaardige menschen. Hoewel zij het gevaar kennen, stellen zij veel meer ver trouwen in middelen'van kwakzalvers. Reeds den volgenden morgen begaven wij ons op weg. Ik had een beetje koorts en zwijgend zat ik in de auto naar bui ten te kijken. Toen wij door het plaatsje Yi reden, zag ik dat zich voor een winkel een groote menigte verdrong. Ik vroeg mijn bediende, wat hier wel verkocht werd. Nu. een vindingrijke Chinees, die klaar blijkelijk uit den nood weer een deugd ge maakt had. verkocht daar de meest eigen aardige middelen tegen cholera. Om den listigstcn Chinees heen stonden de armen. Bijna allen hadden zij eenige kippen bij zich. waarmede zij betalen wilden, want de kerel eischte voor zijn kwakzalversmid deltje een vollen dollar. Een verschrikkelijke bezoeking. Eindelijk, na vele uren rijden, bereikten wij het doel van dezen dag. Vermoeid en in gedrukte stemming zochten wij een on derkomen in een hotel. De bediende bereid de uit de medegenomen conserven het avondmaal, daar ik het eten van den waard niet volkomen vertrouwde, 's Avonds, toen ik mij ter ruste wilde hegevcn, vergiste ik mij in het nummer van de kamer. Ik kwam in een verkeerd vertrek en zag op den ..Klian". het Chineesche bed, twee kinde ren liggen. Zij merkten mijn binnenkomst, niet op. Maar ik zag met zooveel temeer belangstelling naar hen. Koortsachtig glanzende oogen. hij- na zwarte lippen en een verschrik kelijke geur vertelden mij onmid dellijk, wat hier aan de hand was. Een vrecselijke bezoeking! Onverbeterlijke Chineezen. Ik wierp verschrikt de deur toe. Wij waren in een cholerahuis! Snel vertrek ken! Maar mijn Chineesche bov was het daarmede niet eens. De conserven had hij reeds op een hord van den waard opge diend en hij wilde maar niet begrijpen, waarom ik er niet van wilde eten. Tk beval hem, onze zaken weer in de auto te bren gen. Buiten de stad konden wij dan trach ten. eenige uren in den wagen te slapen. Maar de boy kwam eenvoudig niet terug. Dus begaf ik mij weer in het huis, om hem te zoeken. Spoedig had ik hem ontdekt. Hii zat met den waard samen in den keuken en propte snel het eten in zijn mond. Ilij had de verleiding niet kunnen weerstaan. Straten met lijken bezaaid. Ijl de vroege morgenuren reden wij na een onrusfigen nacht verder. Reeds na een half uur bereikten wif weer een dorp. Voor een huis lag een vrouw De hitte van den nacht scheen hnnr naar buiten gejaagd te hebben. Tn het licht van den schijnwerper zag ik echter, dat zij dood was. Het ver trokken gelaat, de donkere, gescheurde lippen dat alles sprak een duidelijke taal. Langzaam reden wij verder. Daar eenige meters verder weer een lijk. Dit maal een man. Dan nog een! En nog een! Uit een huis kwam een vrouw op ons toe: ..I-Iebt medelijden met ons. Zijt gij blanke dokters? Helpt ons toch!" Maar wij konden helaas geen medicamen ten geven. Mijn boy zakt ineen. Kort voor het missiestation had mijn boy het stuur overgenomen. Achterover ge- 'eund zat ik in den wagen en verbeeldde mii. dat de atmosfeer wat frisscher en vrijer werd. Daar begon de auto plotseling te slingeren, de bov hing over het stuurrad en tegen eenige heester? aan den wegrand kwam de wagen tot stand. Tk trok hevig verschrikt mijn boy achter het stuurrad vandaan, maar deze bewoog zich nauwelijks meer. Zijn lippen sprongen open en hij begon te braken. De cholera was dus met mii gereden! Mijn bov werd in het missie- station opgenomen en alleen zette ik de reis naar Peiping voort, waar ik mij in het ziekenhuis lief onderzoeken. Nauwelijks vijf dagen later kreeg ik be richt. dat mijn bov Towantoei in het mis siestation gestorven was Uit onze omgeving SCHOORL Tooneelavonden. Door een aantal belangstellenden worden pogingen aangewend Om dezen winter in de zaal van den heer Schuijt tooneelvoorstellin- gen te geven. Voor Schoorl is dit wel gewenscht, omdat geen enkele tooneelvereeniging meer be staat. Bloemen en planten in de samen leving. Op initiatief van de VARA-afdeeling Schoorl sprak in de zaal van den heer N. Schuijt, de heer S. S. Lantinga, welbekend door de radio, over bovengenoemd onderwerp. De opkomst was jammer genoeg zeer gering. Op aangename wijze worden verschillende bloemen en planten door middel van ge kleurde lantaarnplaten getoond en werd te vens van allen naam en oorsprong verteld. Spr. laat sterk uitkomen de heilzame kracht welke van verzorgen en kweeken van bloe men uitgaat. Duidelijk wordt uitgezet hoe in de tijden van hoogconjunctuur voor alle pro ducten een redelijken prijs kon worden ge maakt en hoe het kapitalistische stelsel in werking kwam, om den toestand welke heden bestaat voor te bereiden. In de pauze werden nog verschillende vragen gesteld, welke alleen naar genoegen werden beantwoord. Het geheel was een leer zame avond. ZIJPE PETTEN. De voetbalvereeniging in moei lijkheden. De moeilijkheden, waarvoor de Pettensche voetbalvereeniging zich geplaatst ziet, zijn werkelijk niet gering. Daar is vooreerst de samenstelling van de twee elttallen, die in de naderende comnetitie zullen uitkomen. Waar ver schillende spelers van het vorige jaar thans niet meer ter beschikking jyjn, zal in zonderheid de opstelling voor het eerste elftal de commissie heel wat hoofdhrekens kosten Maar grooter dan deze moeilijkhe den z;,'n de financieele zorgen, waarmee de vereeniging te kampen heeft. Tengevolge van de ligging van het terrein kan men de toeschouwers niet tot betaling verplich ten en is men dus geheel aangewezen op de goedwillendheid van het publiek. Vele jaren achtereen heeft men middels een verloting de tekorten weten te dekken doch dit werd gaandeweg moeilijker, zoo dat de vereeniging thans haar toevlucht heeft gezocht in het organiseeren van een fancv-fair. Geruimen tijd zijn de leden be zig geweest met de noodzakelijke en veel omvattende voorbereidingen, maar nu in 't zicht van 't groote gebeuren zijn de resul taten dan ook zoo. we overtuigden ons daarvan, dat we de bezoekers een paar genoegeliike dagen durven voorspellen. Voor bijzonderheden verwijzen we de be langstellenden naar de advertenties. WA RMENHU1ZEN Aan de veiling werd verhandeld in: Aug. 1937 Aug. 193R Aardappelen RDS.700 kg. 353.325 kg. Roóde kool 110.125 kg. 99.750 kg. Witte kool 72.400 kg. 81.125 kg. Gele kool 2.900 kg. 23.000 kg. Slaboonen 23 397 kg. 33.014 kg. Zilveruien 17 700 kg. 49.125 kg. Gele nep 33 9.50 kg. 50.100 kg. Gele uien 42.775 kg. 41.925 kg. Snijboonen 305 kg. 250 kg. Bieten 4.300 kg. 2.100 kg. De omzet bedroeg in Augustus 1937 f30.035,68 tegen f28.239.22 in Augustus 1930. ALKMAAR Een monument voor Dr. van Dam? Bij de oud-patiënten van Dr. van Dam schijnt het voornemen te bestaan een mo nument te stichten ter nagedachtenis van den geneesheer, ANNA PAULOWNA BREEZAND. Bouw boerderij. De houw van een boerderij aan den Schorweg. voor rekening van mevr. de wed. Vcldhuijzen-van Zanten te T.isse, is opge dragen aan den timmerman-aannemer J. Hoep. HA RENKARSPEJ. Politie. Alhier gevonden een zwart ledaren da mesceintuur. ten bate van de voetbalver-, op 11 en 12 SEPTEMBER, in café H. VRIESMAN. Vele attracties met Dansen. Zondag 1.30 uur: Wedstrijd PETTEN I—SCHOORL I. De Amateursband „The Fun- ny Boys" vraagt voor direct EEN VIOLIST. Opgave bij T. KINGMA, secre taris, Schagerbrug. Motor-ongeluk op den afsluitdijk Slachtoffer naar het Marine-< hospitaal vervoerd. Gisteravond is de motorrijder J. Bastiaan uit Maastricht op den afsluitdijk komen te vallen. Zijn toestand maakte opname in het Ma rine-hospitaal te Den Helder noodzakelijk* De man klaagde over inwendige pijnen* Hij had geen gebroken armen of beenen. SPANjE Paniek in Gijon Extremisten heer en meester in de stad. Uit de door de regeeringstroepen bezette gebieden ontvluchte personen hebben verklaard, dat te Gijon een zeer groote wanorde heerscht. 1500 politiebeambten, die belast zijn met de handhaving der orde in deze stad zouden hun post hebben verlaten en in de bergen zijn gevlucht Gijon zou thans in handen der extremisten zijn Radio Nacional heeft om een uur mede-» gedeeld, dat in den Ooslelijken sector van Asturië de troepen, welke opereeren in de richting van Arcnas de Cabrales, 5 K.M. zijn opgerukt. De colonnes, welke langs de kust opereeren, hebben Poseda bezet. Zij bevin den zich thans op 14 K.M. van Riba de Gella. EIERVEILING SCHAGEN, 9 Sept. Aangevoerd: 38.000 kipeieren: 58—60 Kit f 4.30—4.50, 60—62 Kg. f 4.40—4.60, 62—65 Kg. f 4.55—4.80; eendeicrcn f 2.S53 per 100 stuks. HELDERSCHE EIERVEILING, 9 Sept. Aangevoerd: 17160 kipeieren 5-57 Kg. 4 4.50, 58—60 Kg. 4 40—i.60, 61—63 Kg. 4.40— 4.80, 6470 Kg. 4.605, kleine eieren 2.60— 3, 480 eendeieren 2.70—3 per 100 stuks. IIOORN, 9 September. Aangevoerd 1 stapel kleine Fabriekskaas f21, 13 stapels kleine Boerenkaas, f21, 1 stapel Boeren Comm. Kaas f 22. Totaal 15 stapels, wegende 5372 Kg. Handel goed. WARMENHUIZEN, 9 September. Schotsche muizen 2.50. id. grove 1.80, ei genheimers 1.902.S0, gele nep 5.105.50, uien 2.10—2.40, id. drielingen 2.402.60, id. grove 2—2.40, goedgekeurde eerstelingen? A 28-35 530. A 33-55 4 20-4 80. B 28-35 5— 5.10. B 35-55 4.goedgekeurde bintjes B 35-45 4.—. roode kool 11.60. witte kool 1. sla boon en 59, bieten 1.10. Aanvoer: 27600 Kg. aardappelen. 1950 Kg. srelo nep, 11550 Kg. uien. 55500 Kg. goedgekeurde eerstelin gen. 500 Kg. goedgekeurde bintjes. 11850 Kg toodc kool. 6690 Kg. witte kool, 23S0 Kg. slaboonen, 1300 Kg. bieten. NOORDSCHARWOUDE. 10 September. Aanvoer: 11300 Kg. aardappelen: Groote muizen 2.30. hl. eigonh. 2.20—2.40. 12500 Kg. uien 2.40—2.60. drielingen 2.30—2.60, grove 2.40—2.60. gele nep 5 80—5.90. 1900 Kg, peen f 1.902. 4320 Kg. spercicboonen 5.60 .7.80. 19000 Kg. ronde kool 1—1 70. 51200 Kg. witte kool 1—1.10, 900 Kg. gele kool 1.10 -1.50. RROEK OP LANGENDÏJK, 10 Sept. Schotsche muizen 4.80. souvenir 2.50. ei genheimers 2.60—2.70. hl. dito 2.30—2.60, drielingen uien 2.402.60. grove 2.402.50, gelen ep 5.3006.10. komkomers 1.50—2.30, sperieboonen 5.60—8, roode kool 1—1.90, gele kool 1—1.80, bloemkool 5.40—10.50. 2e soort 1.504.30. druiven: Frank. 20.30—23.50 Alic. 21.50—21.90, tomaten A 4.20—4.70. B 4.80, C 4., CC 4. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor NederlanrNche boter is heden vastgesteld op f 0.81 per kg, DEENSCHE BOTERNOTEERING. De officieele Deenschc botcrnotecring Is gisteren vastgesteld op 237 kronen is f 095. Taxegedeelte Consumptiemelk Nederlandsche Zuivelcenfrale, 12 Septem ber tot en met 18 September 1937 consumptie- melk regeeringscontrart, taxe-gcdeclte 6.75 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd mot kwfrfileitsafdrncht. Onder- melk regeeringsminimumprijs 5.70. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxe-melk 2.50 cent. Biggenmerken Het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 23 tot 28 Augustus 1937 be droeg: 35699, tegenover 40770 in de over eenkomstige week van hot vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari lof 28 Augustus in totaal aangebracht 1.135.815 merken, tegenover 1.340.068 merken in de overeenkomstige periode van 1936*

Schager Courant | 1937 | | pagina 6