VAN Pi APE Het verboden grondgebied Tragisch einde van een vroolijke fuifnacht Revolverdrama te Best Kunstenaars in de bres voor verboden tooneelstuk Steiger ingestort te Delft Haarlemsche jongen wijst ronselaar aan Radioprogramma GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL DOOR; EDG AR RICEj BURROUGHSi No. 2. Ploteeiiwg werd er een stuk papier onder de deur der hut ge schoven. Lord Greystoke vouwde het open en las de boodschap, die door een ongeschoolde hand was geschreven. Hij werd er voor ge waarschuwd, geen rapport op te maken van het verdwijnen der wapens. Zijn vrouw, die het briefje meegelezen had. verbleekte, beducht als zij was voor het lot, dat hen wachtte. Een paar uur later was het gevecht nog steeds aan de gang en hetgeen Lord Greystoke toen op het dek zag, deed hem het ergste vrezen. Onophoudelijk werd er ge schoten, vijf officieren waren reeds gesneuveld. Aan het hoofd der muiters vocht de Zwarte Michael. De woede der muiters was niet meer te temmen en de officieren konden, hoewel zij dapper vochten tegen deze overmacht tenslotte niets uitrichten. Aan beide zijden vochten de mannen met de moed der wanhoop en hun leven, zodat het dek al spoedig met gewonden overdekt was. Ofschoon Lord Grey stoke uiterlijk kalm was, was hij innerlijk hevig opgewonden, want hij vreesde voor de veiligheid van het leven van zijn vrouw in de handen van deze wilde bende. „Hier zijn er nog twee voor de haaien", brulde een der muiters en rende naar voren, op Lord en Lady Grey stoke af. (Nieuwe spelling.) Haarlemsch meisje verdronken. Autobestuurder staat in hoo ger beroep terecht. In den nacht van 16 op 17 Februari van het vorige jaar had te Haarlem een ern stig auto-ongeluk plaats, waarbij een 25- jarig meisje, een inwoonster van Haarlem, op noodlottige wijze om het leven kwam. Twee inwoners van Enkhuizen waren op 16 Februari des avonds tegen elf uur tot de ontdekking gekomen, dat het oude Zui derzeestadje weinig vertiei bood. Zij be sloten een auto te huren om naar Haar lem te gaan, waar in een cabaret een nachtfeest werd gegeven. Inderdaad was de stemming zeer vroolijk en weldra maakte het tweetal kennis met een paar meisjes. Tot half vijf in den ochtend duurde het feest. De beide vrienden brachten eerst het eene meisje thuis, dat vlak bij het ca baret woonde. Haar vriendin woonde ver der weg. De man aan het stuur was met de plaatselijke situatie slecht bekend en dit zou het drietal noodlottig worden. Het was donker en bovendien motregende het, zoodat het uitzicht veel te wenschen over liet. Op de Turfmarkt gekomen, reed de bestuurder recht uit en zag niet, dat hij op de diepe gracht daar ter plaatse inreed. Toen hij bemerkte, dat hij in den Singel terecht zou komen, was het te laat om nog te remmen. De auto verdween bijna geheel onder wa ter. De heide vrienden konden zich redden. Met behulp van een agent en eenige burgei's, die waren toe geschoten, poogde men ook het meisje, mej.'van H., nog tijdig op het droge te brengen. Zij bleek echter reeds te zijn overleden. De bestuurder P. B. werd vervolgd we gens veroorzaken van dood door schuld. De rechtbank te Haarlem achtte het bewijs, dat verd, roekeloos en hoogst onvoorzichtig had gereden, niet bewezen. Dc officier van jus titie, die veroordeeling had gevorderd, toe kende hoogcr beroep aan. Gisteren stond de man terecht voor het Gerechtshof. De procureur-generaal requireerde tegen verd. wegens veroorzaken van dood door schuld een gevangenisstraf van een maand. Het O.M. was van meening, dat het ongeluk te wijten was geweest aan verregaande on oplettendheid van den bestuurder. De verdediger mr. Ali Cohen pleitte vrij spraak. Het hof zal 23 September arrest wijzen. Tegen dader in hooger beroep vier jaar geëischt. In den namiddag van 22 Februari vervoeg de zich aan de woning van de familie De Groen te Best de landbouwersknecht M. T. K., die gedurende eenigen tijd omgang heeft gehad met de dochter des huizes. De moeder was tegen dezen omgang, daar zij haar zestienjarige dochter veel te jong vond. K. was hierover gebelgd en toen hij dien middag aan dc woning van dc familie Dc Groen verscheen, was hij gewapend met twee dolkmessen en een geladen revolver. Toen K. had aangebeld, opende de doch ter de deur. Deze riep onmiddellijk haar moeder. Nadat de moeder gekomen was, vroeg hij haar verlof met het meisje te mogen gaan, doch toen zij dit weigerde, trok K. zijn revolver en loste eenige schoten. Een der kogels trof de vrouw in haar wang. K. schoot zich toen zelf een kogel door het hoofd en viel bewusteloos neer. Door spoedig operatief ingrijpen werd het leven van K. gered. De Bossche rechtbank heeft K. wegens po ging tot moord subg. wegens poging tot doodslag en meer siibs. wegens poging tot zware mishandeling van de twee eerste fei ten vrij gesproken, maar voor het laatste feit veroordeeld tot een gevangenisstraf van jaar en zes maanden. Zoowel K. als do Of ficier van justitie toekende hooger beroep tegen dit vonnis aan. Het Bossche Hof eischte nu wegens po ging tot zware mishandeling een gevangenis straf van vier jaar. De verdediger, Mr. O. Brien uit Zaltbom mel pleitte clementie. Uitspraak over veer tien dagen. Schoenenindustrie in nood Krachtiger actie aanbevolen. De afdecling OisterwijkMoergestel van dc Federatie van Nederlandsche Schoenfa brikanten besloot in hare vergadering van 6 September 1937 het navolgende program van actie dringend aan te hevelen bij het bestuur der Federatie, teneinde verbete ring in den noodtoestand te brengen. Alhoewel reeds voel hierover in vak- en dagbladen geschreven is, was men van oor deel, dat meer activiteit moest uitgaan juist van degenen, die het meest bij de schoen industrie betrokken zijn. Met algemeenc stemmen werd besloten het federatiebestuur te verzoeken op korten termijn actie te voeren, teneinde doorvoe ring te verkrijgen van de navolgende punten in het belang van werkgever en werknemer. a. Spoedige inwerkingtreding van een uit breidingsverbod van bestaande en vestigings verbod van nieuwe schoenfabrieken. b. Bindend verklaring van collectief ar beidscontract. Zij acht onmiddellijke inwilliging dezer wenschen noodzakelijk, teneinde den on dergang te voorkomen van een groot ge deelte der bestaande schoenindustrie. Het bestuur van den Bond van Kunste naars ter verdediging van de kulturcele rechten (B.K.V.K.), heeft een adres aan den Raad van 's-Gravcnhnge gezonden naar aanleiding van het verbod door den burge meester tot opvoering van het tooneelstuk „De dag des oordeels", van Elmcr Rice. In dit adres wordt nadrukkelijk gewezen op dc nadecligc gevolgen, die dergelijke verboden voor de kulturcele vrijheid van ons volk met zich moeten brengen. Namens den Bond wordt er bij den Raad ten zeerste op aangedrongen, dat hij bij de interpellatie over deze zaak, aangevraagd door .een van dc leden van den Raad, zich meL nadruk voor intrekking van het geno men besluit verklaart, opdat, de bevolking van een onzer grootste steden en cultureele centra niet door overmaat van tactische voorzichtigheid verstoken blijve van wat naar het oordeel van bevoegden in binnen- en buitenland tot liet belangrijke tooncel- werk van onzen tijd behoort. Drie arbeiders gewond. Politie- onderzoekt het gebruikte materiaal. Gisterochtend is op de Brasserskade te Delft een steiger, bestaande uit enkele planken, welke op twee lad ders rustten, ingestort, doordat een der ladders doormidden brak. Dc zich daarop bevindende arbei ders, de 29-jarige W. L. van B., de 21-jarige P. H., en de 20-jarige G. J. allen uit Schiedam, die bezig waren met het aanleggen van dc buiten leiding der radio-ccntralc voor dc Nozcma uit Utrecht, vielen op straat. Van B. werd zwaar gewond. H. en J. kwamen er met minder ernstige ver wondingen af. Door dc politie werden de slachtoffers naar het Gasthuis overgebracht. Dc vorige week is, eveneens hij den leiding- aanleg voor genoemde maatschappij een soortgelijk ongeluk gebeurd^ echter met geen ernstige gevolgen. Een onderzoek naar het gebruikte mate riaal wordt door de politic ingesteld. INRUILING ONBRUIKBAAR GEWORDEN BRIEFKAARTEN. Van rijkswege uitgegeven briefkaarten, die om de een of andere reden voor het gebruik ongeschikt zijn geworden, kunnen, zooals bekend, worden ingeruild legen nieuwe for mulieren van dezelfde soort tegen* bijbeta ling van 1 cent per stuk. In verband met de jongste tariefsverlaging behoeft voor de inwisseling van dergelijke briefkaarten met een zegclafdruk van 5 cent, tegen nieuwe briefkaarten van 4 cent, geen bijbetaling te geschieden. Deze regeling blijft ook na 31 October a.s. van kracht. Tot aan dezen datum kunnen geheel gave, ongeschonden briefkaarten van 5 cent wor den ingewisseld tegen briefkaarten van 4 cent, met terugbetaling van 1 cent. Twee-en-veertig had de menschen- handelaar er al naar de Spaansche hel gestuurd. Op grond van verklaringen, afgelegd door een 19-jarigen Haarlemschen jongeman, die dezer dagen uit Spanje te Haarlem is teruggekeerd, heeft de politie den 36-jarigen van S. aangehouden, die reeds lang ver dacht werd van ronselarij. Na een langdurig verhoor heeft deze man thans een volledige bekentenis afgelegd, waarbij vastgesteld kon worden, dat hij met minder dan in 42 gevallen bemiddeling heeft verleend om personen naar Spanje te doen vertrekken. Bovendien is gebleken, dat van S. in opdracht van de communistische partij handelde, die hem daarvoor financieel steunde. In totaal heeft hij 23 Haarlemmers, 7 personen nit Beverwijk, 9 uit Zaan dam, 2 uit Wormerveer en 1 uit Ilpen- dam geronseld. Van de 23 Haarlem mers zijn er tot dusver 6 terugge keerd. De overigen schijnen nog in Spanje te vertoeven. Enkelen zouden zijn gesneuveld. De politie stelt thans naar aanleiding van de verklaringen van van S. een uitgebreid onderzoek in en het is niet uitgesloten, dat nog meer gevallen van ronselarij aan het licht zullen komen. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1937. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. Hilversum I. 8 00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonplaten, orgel en radiotooneel met muziek. 12 001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonplaten. 3.15 Damles. 3.30 VARA-Orkest. 4 00 „Hallc, hallo, hier Schiphol", reportage. 4.30 Vervolg orkestconcert. 5.05 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel en soliste. 6.30 Gramofoonplaten. 7.00 „Filmland". 7.30 „Van gemeente tot kerk", causerie. 8.U0 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Orgelspel en solist. 8.45 Radiotooneel. 9.00 Dubbelmannenkwartet „Excelsior". 9.20 VARA-Orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 10.33 VARA-Orkest. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II. KRO-uitzending. 8 009.15 en 10.0C Gramofoonplaten. 11.31 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest (Om 1 00 Gramofoonplaten en Postduivennieuws). 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten. 4 45 KRO-Orkest. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7 00 Berichten. 7.15 „Het fabrieksmeisje en de geestelijke volksgezondheid", causerie. 7.35 Actueele Aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 De KRO-Melodisten en solist. 9.00 Gramofoonplaten. 9.15 Cabaret. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 De KRO-Melodisten. 10.20 Berichten ANP. 10.40 Filmpraajte. 10.55 De KRO-Boys en solist. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 6. „O, ik ben er ontroerd van," riep Valeria Petrovna hartstochtelijk uit nadat hg een aria gespeeld had. En de galante Simon had moeite het niet uit te schreeuwen van pijn toen zij haar scherpe nagels in zijn hand drukte, die zij tusschen de hare hield. Zij gingen terug naar het buffet en dronken nog eenige glazen cham pagne en Simon maakte er haar opmerkzaam op, dat zij haar neus moest poederen. Zij scheen verrast te zijn door deze opmerking, maar zij accepteerde haar. En hierna zei Simon dat hij wenschte te telefoneeren, want hij wilde ook nog met Richard Eaton spreken. Hij vond zijn vriend daarna zonder moeite en ging met hem naar een rustig hoekje. Richard Eaton was een jongeman van mid delbare grootte. Zijn donker haar was strak over een kale plek gekamd, grijze oogen tintel den in een tanig, glad geschoren, ovaal ge zicht, en hg bezat een zeer innemenden glim lach. Hij lachte tegen Simon. „Je hebt het ge troffen kerel. Wie is die charmante vrouw?" Simon keek als een onnoozel schaap. „Me vrouw Karkoff, het is een Russische, Mos- kouer Kunst Theater. Mooi is ze, vind je niet? Maar zeg eens, waar ben je de geheele week geweest? Ik heb dagen lang geprobeerd je te bereiken." „Ik was bij de Terences, in Reading hij is een groote dwaas en was Commandant van een Bataljon van het Coldstream Regiment in den Chineeschen burgeroorlog. Daar ben ik op een «ieuw plan gekomen, dat ik nu uitvoe ren wil." „Ik begrijp het," zei Simon goedkeurend. „Ik wilde je spreken omdat ik over een paar dagen naar Rusland ga." „Je hebt het slecht getroffen, ouwe jongen." „Wees toch niet zoo dwaas." Simon draaide zijn hoofd om en grinnikte. „Neen, eerlijk ge zegd, het is daar een warboel." „Wat voor een soort warboel?" vroeg Richard Eaton plotseling ernstig. „Het gaat over Rex, hij is in Rusland bron van zorgen voor de autoriteiten. Hij zit ergens in een gevangenis, waar, dat weten we niet precies." „Poeh!" Eaton floot tusschen de tanden. „Dat is ge meen slag! Arme, oude Rex. En jij gaat er nu naar toe om te probeeren hem eruit te halen? Dat is toch je plan?" Simon knikte. „Je hebt gelijk." „Nu," zei Richard Eaton zacht, „je kunt niet alleen op zoo'n karweitje uitgaan. Het zou beter zijn wanneer ik meeging. Ik ben verplicht met Rex over die kwestie van die mijn te spreken." „Eh dat is erg vriendelijk van je, Richard, maar De Reichleau zou meegaan, of eerlijk ge zegd, hij is al weg misschien is hij er al. Maar ik zal je zeggen wat je voor mg zoudt kunnen doen." ,Ik luister, Simon." Eaton nam zijn vriend bg den arm. .Prachtig, zeg, hoe ik je helpen kan. Ik wilde een paar weken naar Cannes gaan, maar dat kan ik ook wel uitstellen." „Dat is buitengewoon aardig van je, Richard, maar verander je plannen niet, wanneer je je zelf daarmee dupeert," antwoordde Simon dringend. „Ik ben altijd bang dat je dit doen zult." Eaton lachte. „Niet waarschijnlijk, zij laat zich niets wgs maken. Maar wat is er van je dienst?'1 „Ik kom aanstaande Woensdag in Moskou aan, heb drie weken verlof gekregen. Nu, als je van den hertog of v^n mij niet hoort, dat wg veilig uit Rusland zgn terug gekomen, dan moet je de zaak aan 't rollen brengen. Stel je dan in verbinding met, het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken, en houdt iederen draad die naar onze bevrijding kan leiden, in handen. Natuurlijk zal ik nog nadere instructies achter laten. Iemand als jou kan ik gebruiken. Iemand, die met niemand zal spreken, daar wij anders verloren zouden zijn." Richard Eaton knikte even. „Je hebt gelijk, ouwe jongen. Vertrouw op mij. Zie ik je nog voordat je weggaat?" „Natuurlijk, wat denk je over een gezame- lijke lunch morgen?" „Prachtig, waar zullen we afspreken? Laten we naar Vecchl bij Hongaria gaan. Kan je om één uur?" „Ja. Kijk," Simon kreeg Valeria Petrovna weer in de gaten, „daar is mevrouw Karkoff, kom mee en laat me je voorstellen." Richard schudde hem verschrikt de hand. „Neen, dank je, Simon, ik houd van kleine, mollige vrouwen, met groote blauwe oogen. Ik ben bang voor dat Russische meisje, alsof ze me zou willen opeten." „Doe toch niet zoo dwaas. Ik moet even tele foneeren, kom, spreek nu even met haar. Ik blijf maar even weg." „O, dat verandert de %aak, als je iets te doen hebt." Richard werd voorgesteld en Simon ver wijderde zich. Eaton vond het spreken met haar moeilijker dan hij had verwacht zij im poneerde hem niet in het minst. Hij was big toen Simon terugkwam en nam de gelegen heid waar, hen te verlaten toen ze besloten naar de muziekzaal terug te gaan. Simon en Valeria Petrovna hoorden Alec Wolff spelen, wat een aardig intermezzo was. Er was ook een man die slecht zong, wat ver geleken bij het geniale dat voorafgegaan was, een zeer, banalen indruk maakte. Hierna dronk mevrouw Karkoff twee groote glazen van een zeer extreem mengsel, dat voornamelijk uit room scheen te bestaan. Ze deed dit met het genoegen van een ondeugend kind. Simon at eenige zware lever-sandwiches. en z\j dronk er Benedictine bij, omdat zij te droog vond en te slecht voor den zoeten, schuimenden Kauka- sischen wijn waaraan ze gewoon was. Maar de wijze waarop ze dronk flatteerde haar niet. Ze keek met half gesloten oogen de volle zaal rond en lachte schouderophalend. Tenslotte drong Simon er op aan, dat hjj haar woning wilde zien. „Waarom niet? Nicolai Alexis zal woedend zijn, maar wat doet het ertoe? Hg is dronken, laten we gaan!" Met een gracieus gebaar sloeg zg haar sjaal om en de aanwezigen lieten haar passeeren toen ze naar de deur schreed, den smal ge- schouderden Simon volgend. Zij waren beiden zichtbaar vermoeid, en terwijl de altijd be zorgde Mirjam zei, dat het een geweldige partij was geweest, bereikten zij de deur. „Laat Mr. Arons auto voorkomen." „Ja, mijnheer." De portier knikte. „Een oogenblik, mijnheer." Hij floot en wenkte en even later bleef een groote, zilvergrijze Rolls voor den ingang staan; Simon had niet tever geefs opgebeld. Door een overeenkomst met een garage had hij dag en nacht de beschikking over een luxe wagen waarvoor hg royaal be taalde. „Waar gaan we heen?" vroeg Simon. „Naar Berkeley," antwoordde zg vlug, „kom, stap in." Simon gaf den chauffeur instructies en deed wat hem was gevraagd. In snelle vaart gingen zij de hellingen van West End af. Vlug en levendig sprak zij over de partg en over de menschen die zij zoo juist hadden verlaten. De auto was reeds in Bakerstreet en Simon had nog geen kans gehad, datgene te vragen wat hg weten wilde Hjj zei vlug: „Wat denk je van een kleine lunch, in den loop van deze week?" Zg haalde aarzelend haar schouders op on der haar hermelijnen mantel. „Mijn beste vriend, dat zou heerlijk zijn, maar het is onmogelijk. Morgen heb ik zeer veel te doen, daar ik overmorgen naar Rusland terug ga." De auto reed over Grosvenor Square en over Carlos Place. Simon bedacht zich een oogenblik en zei ernstig: „Ben je deze week voor de lunch bezet?" Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1937 | | pagina 7