Raad Sint Maarten «I Raad Harenkarspel IUITENL ANDSCH I VERZICHT Arrondissements rechtbank te Alkmaar In drie kwartier de heele agenda behandeld. Achterstallige rente inzake tuin- dersvoorschotten wordt aan boe renleenbanken voldaan. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1936. Voelen de raadsleden iets voor landschapsschoon? Vergadering van den Raad op Woens dag 15 Sept. 1937, des morgens 10 uur, ten Raadhuize. Voorzitter: de heer A. Klerk, burgemees ter, tevens secretaris. Op den heer A. Brak na, die Bericht van verhindering heeft gezonden, is de raad voltallig. Na opening door den voorzitter volgt vaststelling der notulen. Ingekomen zijn de volgende stukken: a. Goedkeuring gemeenterekening over 1935, verordening schoolgeld en wijziging begrooting over 193G; b. dat de rekening over 1936 den 2Scn Juli j.1. den Raad is aangeboden; c Verslagen Keuringsdienst voor waren en gasfabriek Wannenbuizen over 1930. Worden voor kennisgeving aangenomen. Een reeks agendapunten gaan nu, nage noeg zonder discussie, onder den hamer. Ten eerste het ontwerp-goniccnscliappelij- ke regeling inzake gebruik destructor dooi den Vleeschkcuringskring Oudkarspel. Burgemeester en Wethouders stellen voor daarmede accoord te gaan. Wordt goedgevonden. Do regeling gaat in per 1 Jan. 1938. In behandeling komt een verzoek van B. en W. van Harenkarspcl om, overeenkomstig de Wegcnwet, mode werking te willen verlecnen aan de bestem ming van een gedeelte grond, liggende in de gein. St. Maarten tot rijwielpad, resp. open baren weg. B. en W. stellen voor die vercischfc me dewerking te verlecnen. Het betreft hier het landpad, dat loopt van Dirkshom naar Kerkebuurt. „Stil fietsen laten" zegt de heer Breed. Men is eendrachtig gezind de bedoelde me dewerking te vcrleenen en op dezelfde vredi ge manier beslist dc vergadering .over het volgende punt: Een voorstel van B. en W., aan de diverse Boerenleenbanken de achterstallige rente over 1936, betreffende tuindei-svoorschot- ten, ten bedrage van 30% van f 1156.25 of f 315.87 (Bocrenlccnb. Harenkarspel f 115.97, Schagcn f 116.58, Dirkshom f 56.29, Burger- brug 132.7S, Schagerbrug f 5.25) te voldoen. De lieeren gaan met dit vooretel accoord. De agenda vermeldt vervolgens een ver zoek van de stichting „liet Noordholland- sche Landschap" om een jaarlijkschö bijdra ge te willen verlecnen ter bevordering van bet natuur- en landschapssohoon in Noord- Holland. B. en W. ontkennen het nut van de ver- ecniging niet, maar waar voor andere ook nuttige instellingen geen bijdrage of subsi die meer mag worden verleend, stellen zij yoor ook hierop afwijzend Ie beschikken. Dit zeer uitvoerige, bloemrijk gestelde verzoek houdt de raadsleden eonige minuten bezig. Het wordt eenstemmig afgewezen. .Dat dc SU Maartenschc vroedschap echter niet ongevoelig is voor landelijke schoonheid en ■'hygiëne, zal aanstonds bij de rond vraag. blijken. Vastgesteld wordt een verordening betref fende liet beroep, bedoeld bij liet Reglement Autovervoer Pci-sonen. Hierna legt de burgemeester den Raad ter goedkeuring voor: Do Armcnrckcning over 1936, waarvan de ontvangsten bedragen 14640.95. de uitga ven f 16485.40, alzoo een nadoolig saldo van f 1844.51, alsook ter voorloopige vaststel ling de gemeenterekening over 1936, waarvan de ontvangsten bedragen f 63236,17 de uitgaven f 59510.57 alzoo oen batig saldo van f 3725.60. Beide rekeningen zijn door dc lieeren Breed en Eenhoorn onderzocht. De heer Breed zegt een en onder in goede orde bevonden te hebben en adviseert den raad tot vaststelling over te gaan. Spr. heeft hij de controle geen bevindin gen opgedaan, die hem noodzaken daarvan mededccling te doen. Hij brengt namens de commissie van onderzoek den admini strateurs (huik voor de bijgevoegde uitvoe rige toelichting. Tot goedkeuring der Armenrekening 1936 en voorloopige vaststelling van de gemeente- rekening 1936 wordt besloten, waarna dc voorzitter woorden van dank voor de keu rige en punctueelc administratie richt tot den gcm.-ontvanger, den secretaris-boekhou der, den lieer Sloof, die deze functie dit jaar voor het eerst waarneemt cn de controle commissie. Ten slotte stelt de Raad de vergoeding bijzondere scholen over 1935 vast. Deze be draagt voor dc School met den Bijbel f 991.04 (aan voorschot ontvangen werd f 1230.zoodat terugbetaald dient con be drag van f 238.96); voor de R.K. School f 788.92 (aan voorschot ontv. f 040.—, terug- taling f 151.08), Stinksloot. Bij de rondvraag vraagt de heer Breed of het niet mogelijk is, niet medewerking van het Bannehestuur de sloot langs Kreijnsoerg te doen reinigen. Deze sloot verspreidt een ergerlijke stank, veroorzaakt door dc aanwe zigheid van o.a. kroos en bladeren, welke doordat er geen doorstrooming in "t water is niet wordt afgedreven. Is hel niet mogelijk, eenige doorstrooming te verkrijgen? B. en W. zeggen toe, aan deze kwestie aandacht te zuilen besteden. Niets meer aan de 'orde zijnde, sluit de heer Klerk de vergadering, welke, ondanks het geweldige tempo, waarin de agenda werd afgewerkt (totaal 3 kwartier) geen enkel symptoon van gejaagdheid of andere emotie vertoonde. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 14 September 1937. Tex el. DE OUDE HEER REED HEM VAN DE SOKKEN. Het meervoudig college, opgcfrischt door een paar maanden welverdiende vacantie, had zich allereerst bezig te houden met den stevigen 63-jarigeh heer S. E., 'n ouden Texelsclien stuurkransdraaier, die onlangs op den Schildenwcg te Texel in aanrijding was gekomen met de' melkauto van Jac. Vlas, op een moment, dat Vlas een zware lnis niet 40 liter molk zou oppikken en zijn wagen, behoorlijk verlicht en met uitgesto ken richtingaanwijzer (feitelijk onnoodig, want de wet schrijft die veiligheidsformali teit niet voor) aan den linkerkant van den rijweg had geplaatst. De oude heer E., die in een behoorlijk vaartje aan kwam snor ren. had de melkauto te laat in de kieren en kon niet meer verhinderen, dat zijn wagen een carambole veroorzaakte, zeker niet tot genoegen van Jan Vlas. die door den schok met bus en al tegen den grond smakte. De beer E. werd door don kanton rechter te Den Heldor veroordeeld tot f25 boete sulbs. 10 dagen, welk vonnis hem blijkbaar niet smaakte, zoodat bij in appèl kwam bij de Arr. Rechtbank. Hij was over laden met kladhoekjes on geschriften, die hij op dc hokkehank ëlaleerde on toonde voort oon voor zijn leeftijd ongeëvenaarde verdedigingslust. Dc heer Officier was de mooning toege daan. dat de appellant feitelijk gevaarlijk was achter het stuur, zooals ook uit de politierapporten was gebleken en requircer- de bevestiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis. Hierop werd aan don oudon heer volop gelegenheid gegeven om zich te verdedi gen, van welke vrijheid hij een meer dan overdadig gebruik maakte. Het scheen wel, dat er zoowat niemand op Texel deugde •dan E. en zijn vrienden, die hem in deze aangelegenheid steunden. Hij achtte zich absoluut niet schuldig en sohakelde deze schuld over op Jan Vlas. onder het debitee- ron van con rijke sorteering nonsens. Vermoedelijk zal bij mot het vcroordoclond vonnis, dat zonder twijfel zal volgen, niet content zijn en zijn besognes ter beoordee ling aan den Hoogcn Rand trachten voor te leggen. Den Helder. ALWEER EEN RECHTSKUNDIG ADVI SEUR UIT DE CIRCULATIE. Ook de lieer K. A. V., een zich noemend rechtskundig adviseur cn gedomicilieerd te Amsterdam, presenteerde zich als appellant tegen een" Heldersch kanfóngordcht-vonnis'. Hij bevond zich -als verdacht van een ver mogensdelict in voorarrest cn had nog een dametje meegebracht als getuige a déchar ge. IIet betrof hier het feit, dat hij had gereden zonder geldig rijbewijs cn links van den weg te Den Helder op den Kooij- brug een wielrijder had gemaakt. Dc rechtskundige adviseur, gearriveerd onder bescherming van een rijksveldwachter, was liet geheel oneens betreffende zijn ver oordeeling en gedroeg zich, zooals liet van een namaak-rechtskundige verwacht kan worden, echter met geen ander resultaat, dan dat de Officier opnieuw 20 pop boete of 10 dagen vorderde. Dc president trachtte den appellant nog te bepraten om hein a.s. Dinsdag voor de uitspraak in Mokum te houden, doch dc juridische slimmcling liet zicfy niet lijmen on stond er persé op om de uitspraak in persoon te vernemen. Nou. zei de presi dent, je zul je volle pondje hebben, ver dachte! Wervershoof. NOG Zóó JONG EN REEDS ZOO LEVENSWIJS. De lS-jarige Adriaan W. te Wervershoof belooft een heerschap Ie worden, waarvan men nog heel wat plezier kan beleven. Hij huldigt de stelling, dat eigendom diefstal is en \crmeent.dat een mensch reoht heeft zich uit te leven. Ook aan de tapkast is hij een getrouwe bezoeker! Thans bad hij zich te verantwoorden ter zake diefstal van een mooie fiets, eigendom van zekeren J. Smal. welk zwijntje hij voor niet minder dan 27 gulden had weten te verkoopen. Nu de knijper op de staart jyas gezet, tracht deze communist-in-d-en-dop z'n draai te nemen, ipaar nu had de Officier geen lust, om rnee te draaien en requireerdc 8 maanden deportage in een inrichting, waar het leven eentonig is, maar geen gevaren oplevert voor het eigendom van onbespro ken burgers. Anna Paul owna. ALWEER ZOO N GEVAAR VOOR DE ONSCHULD DER JEUGD. Freek D., uit Anna Paulowna, een huis vader met een groot gezin, had de waardig heid van die kwaliteit te grabbel gegooid en zich bezondigd aan liet beruchte art. 247 Strafrecht. Hij bevond zich in voorarrest cn werd met gesloten deuren berecht. Naar opheffing van de Noodslachtplaatsen ONDERZOEK NAAR DE MOGELIJK HEID TOT AANSLUITING BIJ DEN KRING BARSINGERHORN. Vergadering van den, Raad op Woensdag 15 September 1937, 's morgens om lialf elf. Voorzitter de heer H. Nolet. burgemeester; secretaris dc heer G. H. Essing. De raad is voltallig. Na opening volgt vaststelling van de notulen. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a. een adres van de stichting „Het Noordhollandsch Land schap", houdende een verzoek om subsidie. B. en W. stellen voor. afwijzend hierop te beschikken, in verband, met den finan- cieclon toestand. Aldus besloten. Na de vleeschvergiftiging. Van een 5-tal raadsleden is na het opmaken van de agenda nog een stuk ingekomen, n.1. van de heeren De Jong, Blokdijk, Bccmstcr- boer, Dockcs en Molenaar. Zij wil len, dat de gemeente zich af gaat scheiden van den Vleeschkeurings- kring Oudkarspel, en aansluiting zoekt bij den Kring Barsingerliorn. Zij stellen voor de noodslacht plaatsen te doen opheffen en als noodslachtplaats aan te wijzen den destructor te Schagcn. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel in de zen vorm niet voor behandeling vatbaar is. Het is de vraag of Schagcn ons wil ont vangen en bovendien zijn we nog gebon den aan den Kring Oudkarspel, aldus spr. Wel zijn B. cn W. natuurlijk bereid de noodige aandacht aan dit schrijven te be steden en een diepgrondig onderzoek in te stellen naar de vraag, of een andere rege ling mogelijk is. T.z.t. zullen zij dan met voorstelten komen. De heer Dc Jong merkt op, dat het ook de bedoeling is, dat B. en W. deze zaak eerst bestudeeren. Voorloopig vastgesteld en goedgekeurd worden resp. de gemeenterekening, dienst 1936 en de rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1936. Wat de eerste betreft hebben de ont vangsten bedragen f 137.412.95, de uitga ven f 137.361.08, batig slot alzoo f 51.87. De rekening van liet. Burg. Armbestuur geeft een ontvangstcijfer aan van fl5.5S5.67, uitgaven f 14.584.68; batig saldo derhalve f 1000.99. De heer De Jong brengt rapport, uit, alles is in keurige orde bevonden. Spr. heeft sleehts één opmerking en wel deze, dat bij bet uitvoeren van het straatwerk wellicht rekening kan worden gehouden met de middenstanders. De Voorzitter zegt, dat liet gemeentewerk altijd zoo goedkoop mogelijk geschiedt cn daarbij worden ook de middenstanders steeds ingeschakeld. Wat het straatwerk betreft, dit wordt altijd uitgevoerd door de Banne, maar spr. zal voortaan de plaatse lijke leveranciers ook prijsopgave laten doen. Na nog enkele inlichtingen te heblicn verstrekt deelt de Voorzitcr ten slotte me de, dat liet batig slot van f 51.87 is tot stand gekomen, doordat liet nadeelig sal do 1935 ad f 259.58 in de rekening 1936 moest worden verwerkt. Het verslag landschouw, uitgebracht door den lieer Doekes, levert geen bijzonderhe den op; volgt de rondvraag, waarbij de lieer Molenaar vraagt wanneer de bagger- regeling in werking treedt. De Voorzitter antwoordt, dat die al in werking is sinds 23 Aug. j.1. De heer Molenaar: Maar dan is er toch geen publiciteit aan gegeven. De Voorzitter zegt, dat er toch al men- schen voor zijn geweest. Hierna sluiting. WJER1NGEN Succes niet zoo sterk als in het vorige seizoen Wieringer verwachtingen voor de komende competitie. In de laatste vriendschappelijke wedstrijden hebben wij gelegenheid gehad verschillende onzer cAibs in actie te zien en hebben wij ons een meening kunnen vormen over de kracht dier betrokkenen. Hoe is het echter met het Wieringer „Succes" gesteld? De blauwzwarten hebben slechts enkele malen geoefend, bij welke gelegenheden wij hen helaas niet in actie gezien hebben. Daar men natuurlijk toch gaarne wil weten, hoe de mannen van Oden er voor staan, hebben wij ons oor eens op het ex-eiland te luisteren gelegd. Onze zegsman een zeer gewaardeerde medewerker was van meening, dat de vorm van „Succes" momenteel helaas wat minder is dan in het afgeloopen seizoen. Maar, merkt hg daarbij terecht op: voetbal blyft voetbai en verrassingen zijn nimmer uit gesloten. Met zekerheid is dus niet een conclusie te trekken, doch het wil ons voorkomen, dat het elftal van Succes aan homoge niteit, hardheid, souplesse, Ausdauer by vorig jaar verloren heeft. Zeker, er is ijverig getraind en aan de capa citeiten van trainer Delser willen wij geen afbreuk doen, maar er waren er maar weini gen, die regelmatig aan de training hebben deelgenomen. Dit was werkelijk bedroevend! Dit feit alleen is dan ook reeds voldoende om aan te toonen, dat de ploeg minder goed voorbereid aan de start zar verschijnen. Dit in volkomen tegenstelling met vorig jaar, toen, dank zij een betere deelname aan de training, enz., een zeker vertrouwen in de Succes-ploeg gewettigd was. Thans missen wij dit vertrouwen. Misschien ten onrechte. Laten wy het hopen. Een goede training doet wel veel, maar niet alles. Samenstelling; van het elftal. De weinige oefenwedstrijden, die zijn ge speeld, waren evenmin erg bemoedigend. Succes speelde futloos. Men heeft geëxperimenteerd met spe lers en nog is officieel geen vaste opstel ling bekend. Wij doen dus min of meer onthullingen als wij meedeelen, dat de ploeg er a.s. Zondag vermoedelijk als volgt aal uitzien: Posthumus Schotting N. Koorn Jn. Koorn Montulet Iedema D. Kuiper Jn. Lont Rijkers Schmitt C. Lont Rijkers, de prominente spil, schijnt dit jaar de aangewezen middenvoor te zijn. De voor hoede, de zwakke plek van Succes, heeft al heel wat hoofdbrekens gekost en de oplossing, den technisch goeden Rijkers op de midvoor- p.'aats te zetten, is zoo gek nog niet. Een verzwakking van de middenlinie zou echter fataal kunnen worden. Vooralsnog hebben wij evenwel in den harden werker Montulet nog wel vertrouwen. Schmitt zal als binnenspeler fungeeren, op welke plaats hij in de oefenwedstrijden uit muntend voldeed. In bovengenoemde opstelling gaat Succes Zondag de Amsterdamsche agentenclub A.P. G.S. in Amsterdam bekampen. Wij zyn zeer benieuwd. Wij wenschen de Wieringers van deze plaats af goed „succes"! Steun verleening. Zooals bekend, mogen slechts werklooze arbeiders ingevolge de steunregeling worden gesteund. Ter beoordeeling van de vraag, of een werklooze met betrekking tot de steunregeling als arbeider kan worden aangemerkt is1 door den Minister van So ciale Zaken steeds het standpunt ingeno men, dat hij moet voldoen aan den eisch, dat. hij tenminste dertien weken in het vrije bedrijf in loondienst moet hebben gewerkt. Nu komt het in de practijk blijkbaar voor, dat personen die voorheen geen arbeider waren, slechts voor enkele wéken werk in loondienst hebben gevonden cn in dien tijd lid worden van een organisatie met werk- loozenkas. Op grond van hun lidmaatschap der werk- loozenkas meencn deze personen dat als arbeider te moeten worden beschouwd on uit dien hoofde voor steun ingevolge dc steunregeling in aanmerking te kunnen komen. Dit is niet juist. Alleen uit liet feit, dat een werklooze lid is van een wcrkloozcnkas, mag niet wor den afgeleid, dat hij voor steun ingevolge de steunregeling in aanmerking komt. Steeds geldt als eisch voor ondersteuning krachtens de steunregeling dat betrokkene gedurende tenminste dertien weken nadat bij ophield als zelfstandige werkzaam te zijn, in liet vrije bedrijf in loondienst moet hebben gewerkt. Onderwijzend personeel. Ter vervanging van Mw. M. Tb. E. van Hulzen, aan wie eervol ontslag is ver leend wegens huwelijk, is tot onderwijzeres aan de R.K. School 1c Hippolvtushoef be noemd Mw. H. F. Speller uit Haarlem. Witte Kruis. Naar wij vernemen, zal bet Wijkgebouw van de N.-H. Verecniging Het Witte Kruis, afd. Wicringcn, worden bewoond door den heer P. Wiegman Dz. alhier. Politie. Verloren: een paar steckpijpen. Inlichtingen bij den Gemeentebode. De ballonnen. Reeds zijn 4 labels van gevonden bal lonnetjes van den wedstrijd van Cinema de liaan ingestuurd. Deze waren gevonden in Eindhoven, 's-I-Iertogcnibosch, Luik en Luxemburg. NAJAARSKERMIS IN EUROPA. STRIJKAGES EN SPIJKERS MET KOPPEN TE NYON. DE VOLKENBOND VOOR MOEILIJKE PUZZLES. HITLER ALS VREDESAPOSTEL IN OORLOGSKLEED. Najaarskermis in Europa! Men zag er menig kraam en tent, Daar alles was te koop: Daar wierd een macht van koek govent, En brandewijn met stroop. Waarlijk, er was gedurende de afgeloo pen dagen in Europa een zoodanige over vloedigheid van spcktakclcn, dat iemand bet gevoel bekroop, zich Ic bevinden op een kermisterrein te meer, waar het pompeuze, bet opsehrikkcrige. liet onechte er vaak dik opgesipeerd was. In mindere male was dit laatste liet ge val voor wat betreft de conferentie te Nyon, waar weinig is gesproken, waar echter degelijke spijkers met koppen werden gesla gen. Maar brandewijn niet stroop en koek kwamer^ er toch wel aan te pas. Alles in de wereld is terug te brengen op krachten, die uit verschillende richtingen op elkaar inwerken en het zoeken van den mensch gaat er naar uit, die krachten in een verband te brengen, dat door hem als harmonie wordt aangevoeld. Het is moge lijk. dat dit niet op elk gebied even dui delijk aan den dag treedt, de internationale politiek erbter zou als een voorbeeld van dit menschelijk zoeken naar evenwicht, naar harmonie kunnen worden aangevoerd. Vandaar de voorzichtigheid, waarmee men te werk gaat, het wikken cn wegen, het zoo veel mogelijk rekening houden met de be langen van den een en met die van den ander. Een goed diplomaat is er van over tuigd. dat zijn belangen of die van zijn land niet met de harde vuist en onder een volkomen negeeren van. de wenschen van anderen, kunnen worden verwezenlijkt. Po litiek voeren is oen voortdurend passen 011 meten, geven en nemen. De conferentie van Nyon was een levend voorbeeld hiervan. Frankrijk en Engeland wilden de orde en do veiligheid in de Middellandscbe Zee gehandhaafd zien. En geland, omdat de lengte-as van deze zee de verkeersweg is. die voert van het moe derland naar dc Britsclie koloniën. Frank rijk, omdat langs de breedteas van diezelf de zee de weg voert naar de Fransclic be zittingen in Noord-Afrikn. Om die orde en rust te kunnen bewerk stelligen, was voor alles noodig het. behoud van den vrede»Hetgeen weer meebracht, dat zooveel mogelijk rekening werd gehou den met de wenschen en verlangens van andere geïnteresseerden. Zooveel mogelijk! Dat befeekent echter: niet uitsluitend. Vooral omdat die andere belangen soms volkomen met elkaar in strijd waren. Al waren Italië en Duitsehland niet ter conferentie verschenen, Frankrijk en En geland waren zoo verstandig deze beide landen niet te negeeren. En al zat Rus land aan de conferentietnfel, dit beteeken- de niet. dat de Russische boer daarom op permachtig was. Vermoedelijk om de beide centrale rijken zooveel mogelijk Ie gerieven, misschien ook omdat de beide Westersche landen de boe ren uit Moskou niet al te zeer vertrouwen, krijgt de Sowjet-republiek geen aandeel in de daadwerkelijke controle, waartoe werd besloten cn die daaruit bestaat, dat Enge land en Frankrijk samen een zestigtal destroyers naar de Middellandscbe Zee zullen dirigeeren. Voor Italië, dat prac- liscli óók buiten de controle is gehouden, dat dc Middellandscbe Zee bij voorkeur be schouwt als oen Italiaansclie Zee, en dat door de voorgenomen versterking der Brit- sche en Fransche vlooten dus allesbehalve aingenaam werd gestemd, werd de pil een weinig verguld door de Russen te verbieden voor deze gelegenheid met hun oorlogssche pen de Dardanellen te pnsseeren. De conferentie te Nyon was er een, waar Frankrijk on Engeland krachtige maatregelen hebben genomen, terwijl ze voor de andere geintpresseerden vriendelij ke woorden en beleefde buigingen, zoo noo dig echter ook strenge vermaningen dis pon i hol hadden. Waar intusschcn liet doel, dat neerkwam op handhaving van de veiligheid ter zee vermoedelijk een heel stuk is benaderd, kan worden gezegd, dat te Nyon goede politiek van den daad is genoemd. Een andere vertooning is begonnen te Genève. Ook daar heeft men begrip voor wederzijdsche belangen, men maakt er révérences cn strijkages. Echter, de harde band; die als het moet, zorgt voor een zestigtal destroyers of voor iets, wat even zwaar weegt, ontbrak tot dusverre. Het lijkt te Genève meer ap: Ook werd er een Toon cel gewrocht, Daar stond een oud Doktoor, Die pillen voor dc dood verkocht En brillen voor 't gehoor. Het prestige van den Volkenbond was oorspronkelijk cegrnndvest op de toezegging van dc verschillende leden om, bij een niet ecprovoceerden aanval, gezamenlijk te zul len ingrijpen ten gunste van den aange vallene. Zoolang de wereld in de veronder stelling verkeerde, dat deze belofte ook werkelijk zou worden nagekomen, ging daarvan, dat is duidelijk, voldoende kracht uit. om eventueele oproerkraaiers tot de orde te roepen. Naarmate echter bleek, dat we hier te doen hadden met een voor schrift, waaraan niet de hand werd ge houden, nam het prestige van den Volken bond af. Dat kon niet anders, want do groot e kracht, welke men er aan toekende, bleek in wozen heel niet te bestaan. Dc °ene mislukking volgde op de andere en hoewel de Volkenbond soms heel goede dingen deed, werden deze toch verre in de schaduw gesteld door de tegenslagen. Op de komende zitting zal men zich voor alles bezighouden met de liquidatie dezer mis lukkingen, een penibele opgave, die heel wat hoofdbrekens zal meebrengen, zonder natuurlijk tot een behoorlijk resultaat te voeren, TIoc kan dat ook anders, waar de oorlogen in Spanje en in China worden voortgezet, alle vermaningen ten spijt. Daarnaast zullen wellicht plannen tot re organisatie van den Bond ter sprake ko men. Die echter bij voorbaat tot mislukken gedoemd zijn zonder de bereidwilligheid der leden zieli achter den Bond te plaat sen op de manier, zooals' oorspronkelijk toegezegd. Een bereidwilligheid, die wel eens niet groot zou kunnen blijken té zijn. Tenslotte hebben, of liever hadden we do nationaal-socialistische partijdag te Neu renberg. Menigcn Duitscher zal liet daar zijn gegaan als Krclis: Dc boeren keken als verstomd Op al dien vreemden tooi; En blinde Krelis zei: „Vcrd...! „Dat is geweldig mooi." Ontdoet mep echter den geheclcn partij dag van alle opschik, de gloeiende rede voeringen van de franje, dan krijgt men de gewaarwording, dat door alles toch een geest van vrede ademde. Het communisme, de Joden en ook het democratische buiten land kregen er nog deugdelijk van langs, maar dat is nu eenmaal noodzakelijk. Daar- tusschendoor klonk iets als van toenade ring. De juiste reden daarvan kunnen we in liet midden laten. Zooals steeds spruit die voort uit de liardo noodzaak. Misschien vergissen wc ons. Dorli laten we hopen. Een vredelievend Duitsehland zal door ieder weldenkend mensch met open armen worden ontvangen. Onverschil lig of het Hiller is, die den scepter zwaait, of iemand anders. Dat is per slot. van re kening iets, wat de Duitschers aangaat.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2