Almiha en Winkelweek geopend Hollandsch vlagvertoon in den aether De verlichting een succes De Kamer van Koophandel vergadert met den Middenstand De groote dag is aangebrokenl Diplomafenbloed 1 9(&cAtsla^rde üa^! Donderdag 16 September 1937 Twe-ede blad EEN GESTOORD DINER. Gedurende het diner aangeboden door het Bestuur van de Almiha aan eenige genoodigden, ontstond kortsluiting in de electrische geleiding. Onze fotograaf kiekte niettemin den maaltijd, die in de duisternis werd voort gezet. Kamer van Koophandel CREDIETBEPERKING DOOR DEN MIDDENSTAND. In het NoordhollandscK Koffiehuis van tien heer J. Schenk, vergaderde Woensdag 15 September, des namiddags 2 uur, het Bureau van bovengenoemde Kamer met de besturen der middenstandsvereenigingen in het district der Kamer. Een 20-tal vereenigingen is aanwezig. De heer M. C. Tuinman, voorzitter van :rde Schager Middenstandsvereeniging, heet allereerst het Bestuur van de Kamer en de vertegenwoordigers van de aanwezige Mid denstandsvereenigingen hartelijk welkom en hij verheugt er zich over, dat de aan wezigen zich bereid hebben verklaard, deze bijeenkomst hier te houden en haar bij te wonen en tevens de tentoonstelling te be zoeken. Spr. hoopt en verwacht, dat de aanwezigen met belangstelling de tentoon stelling zullen bezichtigen. (Applaus). De Voorzitter van de Kamer, de heer S. [W. Arntz, noemt het in zijn openingswoord een voorrecht allen van harte welkom te iheeten. Het verheugt hem bijzonder dat de mid denstandsorganisaties in zoo ruime mate aan den oproep voor deze twaalfde bijeen komst der Kamer gehoor hebben gegeven. Spr. meent hieruit te mogen opmaken, dat ook de besturen, evenals de Kamer, het belang inzien van een jaarlijiksch treffen van den middenstand in al zijn schakee- iringen. Voor de Kamer zijn deze bijeenkomsten daarom van interesse, omdat zij daarin de nooden en de wcnschen van de midden- standsbedrijven kan beluisteren en zij de door haar uit te brengen adviezen hier naar kan richten. Van niet minder belang acht zij deze bijeenkomsten voor de mid denstandsvereenigingen zelf, die hier open lijk naar voren kunnen brengen hetgeen zij meenen dat aan de Kamer moet worden Voorgelegd. Het verheugt mij, aldus s'pr., dat wij na afloop van deze vergadering aanwezig zullen zijn bij de opening van de door de Schager Middenstandsvereenigingen georga niseerde „Almiha" tentoonstelling. Het ge tuigt van de energie van dc Schager mid denstanders, dat zij het in dezen tijd heb ben aangedurfd een tentoonstelling van de zen omvang te organiseeren en voor de initiatiefnemers ervan heb ik dan ook groote bewondering. Ten aanzien van de bemoeiingen van de Kamer met de belangen van het midden- Standsbedrijf wil spr. hier memoreeren, dat enkele maanden geleden de Vestigings wet Kleinbedrijf is afgekondigd en het derhalve eerlang te verwachten is dat in bepaalde bedrijfstakken geen nieuwe zaken zonder vergunning der Kamer van Koop handel gevestigd zullen mogen worden. [Thans kan nog niet voorspeld worden, welke uitwerking deze wet op de vaak ernstige noodtoestand in de middenstands- bedrijven zal hebben. Wèl is spr. ervan overtuigd, dat door de eischen van han delskennis, vakbekwaamheid en credi et- waardigheid, die straks aan de nieuwe za kenlieden zullen worden gesteld, de zéker heid bestaat, dat de ruggegraat. van den middenstand veel steviger zal worden, Waardoor nog beter zal kunnen worden 'aangetoond, welke onmisbare schakel deze jn onze gemeenschap inneemt. Het doet spr, genoegen, dat Dr« Often* secretaris van de Kamer van Koophandel te Leeuwarden het belangwekkende onder werp „Credietbeperking door den Midden stand" zal behandelen. Spr. geeft dan-het woord aan Dr. Otten, Credietbeperking door den Mid denstand. De heer Dr. J. Otten, secretaris der Kamer van Koophandel te Leeuwarden verkrijgt nu het woord tot het houden van een voor dracht over Credietbeperking door den Mid denstand." Spr. begint zijn causerie met de mededee- ling hoe hij als lid van Crisiscredietconimis- sie in aanraking was gekomen met. vele kleine middenstanders en' kleine patroons, die in moeilijkheden verkeerden t.a.v. het credictwezen en bockvorderingen en waarbij bleek dat de debiteuren in hoofdzaak wel goed voor het geld waren, maar de schuld- eischers hun geld niet eerder durfden innen. Het lange credietgeven is vaak te beschou wen als een gedwongen toestand. Het lijdt voor den credietgever tot een groot rente verlies, men heeft een grooter kapitaal noo- dig en in de derde plaats maakt het de controle op eigen zaak veel moeilijker. De schuld van het lange crediet is niet altijd de schuld van den kooper. Leveren op half jaar of jaar-rekening is geen uitzondering en menige zakenman acht dit gewenscht omdat zijn boekhouding dit noodig maakt. Deze zienswijze is verkeerd. De boeken dienen regelmatig te worden bijgehouden, de reke ningen op tijd uitgeschreven, de vorderingen op geregel den tijd geïnd, eerst dan heeft men een juist beeld van zijn zaak. Vooral in dezen tijd van depressie is aan het lange crediet geven aandacht geschon ken. Aan dezen wantoestand een einde te maken valt niet mee, maar toch is spr. uit verschillende uitingen gebleken, dat de mid denstanders een anderen kant uit willen. Hier ligt een mooie taak voor de midden standsorganisaties weggelegd. De 'organisatie moet zorgen voor ruggesteun, het optreden dient algemeen te geschieden. De Kamer van Koophandel te Leeuwarden heeft het verleenen van steun toegezegd, doch de middenstandsorganisatie dient het werk te doen. Er moet dus getracht worden dat zij, die te lang crediet geven, bewogen worden den crediet termijn in te perken, terwijl de koo- pers, die te lang crediet ontvangen bewerkt moeten worden, zoodat zij de billijkheid be ginnen in te zien de crediettermijn te ver korten. Nagegaan dient te worden hoe in de ver schillende branches liet crediet wordt ver leend en welke regeling gewenscht is. Voor de nieuwe regeling zal men de medewerking van de pers behoeven. Het spreekt vanzelf, dat er goede samen werking tusschen kooper en verkoopcr dient te zijn en van belang voor een vlugge en gemakkelijke afdoening der zaken is het, dat de leverancier een postrekening heeft. Met de dubieuze debiteuren zal men na tuurlijk rekening moeten houden, er zal ge praat moeten worden. Spr. noemt hier een centraal incassobureau en een centraal boek houd bureau. De organisaties zullen dus de beperking van het crediet met de leden moeten behan delen en de leden zullen van de noodzake lijkheid der beperking doordrongen moeten worden. Immers de beperking zal een alge- meene maatregel moeten worden, individu eel is er niets te bereiken. Als men de zaak met eigen krachten aan pakt, dan twijfelt spr. niet of het euvel, dat spr. geschetst heeft, is wel uit den weg te helpen. In Friesland is men ei: reeds mee Bij de rondvraag worden door den heer Sijbrands, Wieringerwaard, inlichtingen gevraagd over de inschrijving in het Han delsregister. Spr. meent dat als men een inkomen beneden f 2000 heeft, men niet ingeschreven behoeft te zijn. De Secretaris merkt op, dat iedereen in geschreven behoort te worden, alleen de Ka mer kan soepel zijn ingeval een ingeschre vene armlastig is geworden. Spr. deelt den heer Sijbrands mede, dat hij, ook t.a.v. de Warenwet, alle mogelijke inlichtingen kan verkrijgen bij het secretariaat van de Ka mer. De heer te Bück, Warmenhuizen, vraagt inlichtingen over 't geval waarbij een sla gerij aldaar in handen van den kantoor houder van P.T.T. is overgegaan. De Secretaris deelt mede, dat de Midden standsvereeniging zich, in verband met, den spertijd voor slagerijen, tot den Minister kan wenden. Nadat de heer Tuinman nog heeft mede gedeeld, dat men in 't vergaderlokaal de redevoeringen, die straks zullen worden ge houden, zal kunnen aanhooren, volgt slui ting. Onder groote belangstelling uit al le Middenstandskringen in Hollands Noorderkwartier zijn gistermiddag om half vijf de Middenstandsfeesten officieel begonnen. Vrijwel alle spre kers, die ter gelegenheid van de ope ning het woord voerden hebben ge wezen op de noodzaak van eenheid onder den Middenstand, zonder aan zien van geloof of politiek. In win kelweek en tentoonstelling meent men een prijzenswaardig streven in die richting te zien. De winkelweek werd ten Raadhui- ze geopend door den voorzitter der Winkelweekcommissie, den heer C. Blaauboer, waarna de heer Ed. Schürmann, voorzitter van den Kon. begonnen, laat men de zaak ook hier aan pakken, dan kunnen we zien, wie 't eerst het beoogde doel zal hebben bereikt. Applaus. De Voorzitter van de Kanier dankt Dr. Otten voor zijn interessante'uiteenzetting en stelt de gelegenheid open vragen tot den heer Otten te stellen. Zelf wijst spr. op de groote. vorderingen, die bij .zakenmenschen, blijkens een gehouden enquête openstonden. Ook spr. raadt ten sterkste aan regelmatjg, bijv. per maand, de rekeningen aan de koo- pèrs te zenden, desnoods een girobiljet bijge voegd. Met het grootste succes wordt deze gang van zaken dikwijls bekroond. Laten de organisaties deze zaak, de Credietbeperking, met alle ernst aanpakken. De Kamer zegt gaarne alle moreele steun toe. De heer Sijbrands, Wieringerwaard, voor ziet dat het in de praktijk niét gemakkelijk zal vallen verandering in de thans geldende regeling te verkrijgen. Vooral omdat de over heidsbedrijven zoon slecht voorbeeld geven, dikwijls blijven dc betalingen van die bedrij ven zeer lang uit. De Voorzitter vindt het in die gevallen ge wenscht, ook die overheidsbedrijven aan te schrijven. De heer Timmerman, Oudkarspel, wijst er op, dat er zooveel betwiste vorderingen zijn. De vorderingen zijn dikwijls niet in orde en daarom is het noodzakelijk dat een goede boekhouding wordt gehouden. De heer Zeeman, Oudkarspel, vraagt wat onder moreele steun van Kamer mag worden verstaan. De heer M. C. Tuinman, Schagen, heeft reeds veel succes gehad met het insluiten van girobiljetten. Spr. heeft het Bestuur van District XI in overweging de credietbeper king op de eerstvolgende agenda te plaatsen. De heer Dr. Otten beantwoordt de gemaak te opmerkingen. Als de vorderingen na de inlevering van de rekeningen te lang blij ven loopen, kan men de koopers aanschrij ven en desnoods rente in rekening brengen. Spr. beaamt dat de boekhouding gbed in orde moet zijn. De moreele steun van de Kamer van Koop handel moet naar spr.'s oordeel bestaan in de publicaties van den termijn die voor het crediet voor diverse branches bestaat. De betalingscondities kunnen bij de Kamer gedeponeerd worden en ter inzage worden gelegd. Dc Voorzitter dankt in hartelijke bewoor dingen den hoer Dr. Otten voor zijn ver strekte inlichtingen. Het Bureau van Advies. Door den heer Scheffel worden enlkele mededeelingen gedaan als secretaris-pen ningmeester van het Bureau van Advies. Spr. herinnert eraan hoe in het district 50 middenstandsvereenigingen zijn. De helft van dit aantal is aangesloten bij het bu reau. De kusten bedragen slechts 10 cent per lid en per jaar. In het afgeloopen jaar zijn 135 juridische adviezen kosteloos ver strekt.. Spr. wekt de niet-aangesloten mid denstandsvereenigingen krachtig op, zich bij het Bureau van Advies aan te sluiten. Door den Secretaris wordt medegedeeld, dat een middenstandsvereenigingen er zich over beklaagde, dat het Prov. Waterlei dingbedrijf zoo bijzonder streng optrad te gen een waterafnemer, die niet op tijd be taalde. De heer Haytema, Alkmaar, deelt mede, dat eenzelfde klacht bij zijn vereeniging te Alkmaar inkwam. Spr.'s vereeniging heeft zicht toen om inlichtingen tot het kantoor te Alkmaar gewend en toen bleek, dat de grootst mogelijke soepelheid wordt toege past, mits de bewuste waterafnemer dan zoo beleefd is aan het kantoor te komen, als hij om betaling is aangeschreven en medecieeling .do.et van zijn onvemiogen, Ned. Middenstandsbond, de openings rede voor de „Almiha" uitsprak op de tentoonstelling. OPENING DER WINKELWEEK. De genoodigden in het Raadhuis werden welkom geheeten door burgemeester Corne- lissen, die hierbij o.m. zeide: Wij hebben dan thans wederom een ten toonstelling binnen onze plaats en wel op het gebied, dat ons naast den landbouw het meest ter harte gaat: de middenstand. Hoe keurig waren vorige tentoonstellingen geor ganiseerd en wat brachten zij een duidelijk beeld van wat de Schager Middenstand ver mag. Helaas, zijn daarna donkere, zeer moei lijke tijden gekomen, tijden van dalende koopkracht, van slapte in de winkelbedrij ven. Hoewel men niet kan zeggen, dat alle leed thans al geleden is, valt toch wel eenige opleving te bespeuren en nu was het. voorzeker een gelukkig denkbeeld, dit jaar wederom een middenstandstentoonstelling tot stand te brengen. Schagen, wij weten dit allen wel, is en blijft gaarne centrum en le vert gaarne, niet alleen aan zijn ingezete nen, doch ook aan zijn bloeiende omgeving. Na een opwekking om de tentoonstelling te bezoeken, bracht spr. hulde aan tentoon- stellingsbestuur en winkelweekcommissie. Veelbelovend is het programma, dat deze commissie heeft samengesteld en ik weet dat zij tijd noch moeite gespaard heeft om ons. een viertal genotvolle dagen te bezorgen. Van vroeger jaren herinneren wij ons nog al len, hoe prettig men te Schagen feest kan vieren, hoe goe^l de stemming hier altijd is. Mogen de komende feesten begunstigd wor den door uitstekend weer en een groote menschenmepigte naar onze gemeente trek ken. Rede van den heer Blaauboer. De ïïeer Blaauboer, het. woord fcemend, spreekt, ongeveer als volgt: Dank aan allen, gemeentebestuur en particulieren, die door hun bijdrage de Winkelweek financieel mogelijk hebben ge maakt. De middenstander is. een schakel tusschen producent en consument, waarbij ik hier wijs op wederzijdsche belangen van middenstander en consument. Tus- (Zie volgende pagina.) Propaganda voor ons land door heel de wereld. De. Phohi-zenders staan gereed! Wie overdag of 's avonds de gele genheid heeft gehad te luisteren naar de propaganda, welke buitcn- landsche zenders voor hun land ma ken in den vreemde, bedacht daarbij ongetwijfeld met ecnigen wrevel, dat het onze Phohi is geweest, die aan de wereld heeft getoond, hoe men per radio zijn tegenvoeters kan toe spreken. En hij vroeg zich, aldus het Hsb., af, waarom uit Moskou iemand in het Neder- landsch den luisteraar in Indië en elders allerlei fraais uit Rusland kon vertellen en uit Berlijn iemand ook in de Ncderlandsche taal voor Nederlandsche luisteraars in Oost en West de charmes van het Derde Rijk kon onthullen, terwijl Nederland, dat op het gebied der korte-golfvcrbindingen pio nierswerk heeft verricht, zich nooit door bui- tenlandsche luidsprekers in vreemde talen deed hooren, noch om propaganda te maken, noch om onjuiste geruchten te weerleggen. Naar het Hsb. verneemt, heeft de Phohi zich met een circulaire tot 'n groot aantal vooraanstaande ver tegenwoordigers van nijverheid, landbouw, cultures, scheepvaart, ver keer, toerisme enz. gewend, met het verzoek deel te nemen aan de vor ming van een fonds ter bestrijding van de kosten, verbonden aan een algemeene Nederlandsche economi sche en bedrijfspropaganda binnen het kader der Nederlandsche wereld uitzendingen. Een comité van aanbeveling, bestaande uit een aantal bekende Nederlanders, o.m. dr. F. H. Fentener v. Vlissingen. Voorz. v. d. Vereen, voor Jaarbeurzen en oud-voorzitter van de Intern. Kamer van Koophandel, ver klaart, overtuigd te zijn van de noodzakelijk heid, de beteekenis van Nederland in het economisch wereldbestel meer en beter be kend te maken in den .vorm van Phohi- uitzendingen. Nederland mag niet langer achterblijven. In den oproep van den Phohi wordt o.m. gezegd: „Nu dc landen, die den Phohi destijds gevolgd zijn in zijn opzet, de landgenooten buiten de grenzen in nauw contact met het Moederland te houden, ons thans zijn voor gegaan in het geven van programma's be stemd voor niet-landgenooten, waarin de propagandistische strekking niet te onder kennen valt., mag Nederland niet langer achterblijven. „Niets staat de organisatie van dergelijke wereld-programma's in den weg. De Phohi- zenders staan gereed. Zij beschikken over vier golflengten, waarvan het gebruik heeft aangetoond, dat uitstekende resultaten kun nen worden bereikt. „Verheugend is het dan ooit ongetwijfeld, dat de regecring - mede door het benoe men eener commissie van advies waarom- tjmt belichten in de bladen zjju verschenen voorbereidingen getroffen heeft, opdat binnenkort de vier groote Nederlandsche Omroepvereenigingen tezamen met den Pho hi aangewezen worden voor het deelnemen aan de verzorging van programma's, niet alleen ingesteld op het verspreiden van de Nederlandsche cultuur, doch tevens op het vestigen van de aandacht op de positie van Nederland als handelsnatie, op hare indu- strieele en agrarische producten, hare over- zeesche cultures, op het havenbedrijf, het toerisme en het verkeer. Onze stem zal nu ook in den wijden wereld-aether gehoord worden, we kunnen niet afzijdig blijven staan in het vaak zoo tumultueuse korte-golf-concert, dat over heel den aardbol weerklinkt. Vlagvertoon in den aether, contact met Nederlanders buiten onze grenzen, een ob jectieve Nederlandsche berichtgeving óók in vreemde talen, het rechtzetten van onjuiste geruchten over Nederland, cultureele en economische uitzendingen, opwekking tot be zoek ziedaar enkele onderwerpen uit vele, die de aandacht zullen moeten hebben. Uit Tokio wordt aan de Duit- sohe pers gemeld, dat het Japan- sühe Ministerie van Buitenland- sche Zaken ook aan bloed- en bo dem-politiek doet. Het gaat zelfs nog verder dan de Duitsche Regee ring. De leider van de geneeskun dige afdeelin'g van dit Ministerie, de bekende arts Dr. Aragaki, heeft thans namelijk den Minister van Buitenlandsche Zaken voorgesteld, in den vervolge geen Japanners tot. de diplomatie toe te laten, die niet tot de bloedgroep „C" behooren Dr. Aragaki beweert, dat de ge schiedenis geleerd heeft, dat uit sluitend diplomaten met „C."-bloed voor hun taak geschikt waren. Al leen „C."-menschen paren aan koudbloedigheid groote wilskracht cn hardnekkigheid. Alleen „C"- mensohen bereiken liet doel, het welk zij voor oogen hebben, en de Japansche diplomatie zal wonde ren doen, wanneer zij eens geheel van hot goede bloed zal zijn. Als 't maar geen bloedige gevolgen heeft,!. *n Rijdende tram moet men al tijd rechts inhalen, alléén wanneer rechts niet voldoende weg breedte ÏnMwI ,s» ma9 men tram links voorbijrijden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5