Windhoos teistert Kolhorn DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Drie arbeiders nauwelijks aan den dood ontsnapt Amerika wil bewapenings wedloop stoppen Oostenrijk nadert stil Rome-Berlijn KIJKEN is XOOPEN ij CLOECK Groote materieele schade EERBERICHT VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937. 80e Jaargang. No. 10369. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. De zware slagregen, die gisterenavond neerplensde, is ge paard gegaan met een windhoos, welke op haar weg Kol horn passeerde en daar groote schade aanrichtte. Hoewel er voor duizenden is vernield, mag men nog van geluk spreken, daar gelukkig geen menschenlevens zijn te betreuren. Weinig hadden wij gisteravond, toen wij op ons bureau ons gewone redactioneele werk verrichtten, kunnen vermoeden dat deze avond er een zou worden .van vele emoties. De torenklok slaat half acht. Even later; rrrrng doet de telefoon. Ja, ihallol En dan vernemen we, dat een windhoos te Kolhorn heeft huisge houden en dat er een groote schade is aangericht. We talmen niet lang, potlood en blocnote In de zak, de regenjas aangeschoten (het is hondenweer) en we rijden. 40 wijst de kilometerteller aan, 50, 60, 70, 80 en nog steeds gaat het sneller. Het asphalt is nat. Voor ons geen bezwaar; onze wagen ligt vast. We laten de motor brommen. Hon derd, honderd tien! Als en snoek schieten we onder de viaducten van den mooien nieuwen weg door en bereiken in zeer korten tijd' KoHiorn, Draden óver den weg. Halt, politie! We mogen niet ver der. Hier kunt u nog niet passeeren. De windhoos heeft het electrische net vernield; de draden liggen overd en weg. Kijkt U maar. Links van U heeft de schuur gestaan van Kees' de Wit. In elkaar gewaaid is-ie. We maken rechtsomkeert en parkeeren Onze auto langs het Keern. Er is veel volk op de been. Hier en daar groepen de men- schen samen en bespreken de jongste ge beurtenissen. Het eerste wat ons oog temidden der duisternis treft, is een boom, die finaal door midden is gebroken. Gelukkig is ze Huist zijwaarts gevallen naast het dak van een der huizen. Als een kat kroop ik door den modder Wij begeven ons naar de land- bouwschuur van den heer Gradus Kistema- ker, waar in een optrekje een drietal sei zoenarbeiders kluizen. Men w^is bezig de geringe have uit het zwaar gehavende vertrekje, dat geheel open lag, te verwijderen. Met eenige behoedzaamheid kruipen we langs het smalle trapje omhoog en troffen daar de drie mannen, die nu al voor de tweede maal in enkele weken nauwelijks aan den dood ontkwamen. Immers eenige weken geleden ontsnapten zij ter nauwer nood aan electrocutie, toen de bliksem in hun armzalig hokje insloeg en thans Het was verschrikkelijk mijnheer, zegt Kamiel de Blok, een jonge, ge zonde Zeeuw. We zaten juist aan tafel. Het werd donkerder. Het was tegen half acht. Plotseling hoorden wij een sterk geruisch. Ik ging naar beneden om te zien, wat dat te beteekenen had. Nauwelijks beneden gekomen, be gon het zoo vreeselijk te kraken, dat ik haastig de buitendeuropen- rukte. Daar was het een ware hel! Ik werd opgenomen, kreeg een klap van een in de lucht zwevende plank en werd, als een hoop vuil in de sloot gesmeten. Verschrikkelijk ont daan en half versuft wist ik geluk kig op het droge te klauteren. Nou, ook bij ons was het verschrikkelijk, zegt. Victor Vlaming, een kleine al wat be jaarde Belg. Het was zoo'n helsch lawaai, dat ik dacht, dat ons laatste uur was gesla gen. Ook de broer van Kamiel de Blok bevestigt dit. Ik trok, als 'n gek aan de deur om er uit te komen. Maar zij was als met zeven sloten gesloten. Eindelijk gelukte het mij haar open te rukken en hoe, ja, dat weet ik niet, maar ik rolde de stijle trap af en als een kat kroop ik,-op handen en voeten, niet lettend op modder en vuil, door een gat, dat de storm in de deur had geslagen. Nog spraken de oogen van den jongen, stoeren Zeeuw van de hevige angst, welke deze mannen in de wankelende en instor tende schuur hadden doorgemaakt» De helft als het ware weggevaagd. Als met een scherpe zeis heeft de hoos, de helft van de groote sohuur wegge vaagd. Treurig is het om te zien, noe de natuurkracht in enkele seconden heeft huisgehouden. Zware balken zijn meters ver weggeslingerd en een gedeelte drijft in de breede sloot.. We gaan nog even afscheid nemen van de sjouwende mannen, die hun spulletje naar de zaadkamer een elite-plaatsje zegt Victor! gaan overbrengen en bege ven ons dan naar den overkant van het water, naar de rijwielhandelaar Hoenson, waar de storm ook danig heeft te keer ge gaan. Water in huisl Hier treffen we de vrouw des huizes aan in zeer opgewonden toestand. Het is het zelfde verhaal als van de Zeeuwen. Zonder ecnig kwaad vermoeden zat men aan tafel toen eensklaps het licht uitging, de schilderijen van den wand vlogen en een ware zondvloed, de kamer binnenstroom de. Het dak was gedeeltelijk opgenomen en het neerhoosencle regenwater doorweekte het geheele huis. Het is een treurig gezicht. Op de piano ligt water, op de meubelen, een chaos. We gaan nog even naar boven. Ook daar een ruïne. Alles ligt schots en scheef door elkaar en bovendien onder het water. De schoonzoons zijn aan 't pannelcggen en probeeren de gaten zoo goed mogelijk te stoppen, maar in het pikkedonker valt dat niet mee. Goeden nacht. We wensehen de menschen goeden nacht maar zijn ei*van overtuigd, dat zij niet zul len kunnen slapen. Bij van der Welle. Den smid van der Welle geldt ons volgen de bezoek. Bij hem zijn twee schoorsteencn door het dak gevallen. De schoorsteen van zijn smidsoven is blijven staan. Dus je bedrijf kan doorgaan, zeggen we. Hij beaamt het lachende. Hjj neemt het gemoedelijk op, de smid. We zaten net te eten. En toen gebeurde het. Ik zei nog: ik denk, dat de heeleboel er aan gaat. Het viel hem dus nog mee. Wel is er een hoele rist pannen van het dak boven de werkplaats geschoven. Morgen zullen we wel eens zien zegt de stoere smid. Een kef aan den dood ontsnapt We worden dan door eenige bereidwilli ge politiemannen gewezen op de totaal ver nielde wagenboet van den heer C. Eriks, bencdn aan de Dijk. Hier wordt 's nachts altijd de ket gestald. Hij liep echter nog buiten en dit heeft zijn leven gered, want wie de meters ver weg geslingerde balkcnbrokken ziet, begrijpt, dat aan zoo'n kracht, geen levend wezen weerstand kan bieden. Ook de gemeente lijdt schade. De wagenboet van de gemeente, naast het brandspuithuisje is er al niet veel beter af gekomen. De stukken hout drijven in de haven! Geen dakpan meer op zijn plaats Het is al later geworden, maar het blijft nog druk langs den weg. We hooren dat bij G. Winter aan één kant van het dak, geen pan meer op zijn plaats gebleven is. En men vertelt ons van ontwor telde boomen en gevaarlijk over den weg zwiepende telefoondraden. De bereidwillige politiemannen vertellen dat op den Mieldijk klonten modder op den weg liggen. Zij meenen daaruit te moeten concludeeren dat de hoos uit het Westen is gekomen en hier op het Keern een andere richting heeft genomen, Noordelijk. Aan de andere kant van de haven. Hier is de schuur van den heer Kees Vis ser totaal vernield. Maar erger, veel erger is het op de boer derij van den heer P. Blaauboer, eigendom van den heer P. Trapman. Hier was voor duizenden en nog eens duizenden in enkele seconden vemiéld. Hoe zulks mogelijk is gaat ons verstand te boven, maar de groote zaadschuur, opgetrokken uit vier zware vierkanten is als een kaarten huis in elkaar gedrukt. Wij rijden het erf op een puinhoop. Anders is deze verzameling balken en puin niet te noemen. De zware ijzeren dakplaten ligen wijd en zijd verspreid, soms enkele honderden meters ver. Midden in de woeste nij staat een dorschkast. En verdere kost bare landbouwmachines laten zich slechts vermoeden temidden van deze ellendige chaos. Welk een schade voor dit omvangrijke bedrijf. Een zware balk is zoo hoog weggeslingerd, dat ze nu rechtop in het dak van de boer derij staat geplant. Ook hier zijn de menschen allen onderden indruk. We spreken den arbeider L. Poppe. Dag en nacht wordt hier gewerkt, zegt hij: Het is een continu-bedrijf. Ik ben van (ie nachtploeg. Ik was bezig met het uitdragen van zaadzakken. De anderen hadden jiiist de schuur verlaten. Ik was in de boerderij, toen ik een geweldig gekraak hoorde en bui ten gekomen, zag ik tot m'n ontzetting dat de schuur, waar ik juist was uitgegaan, een ruïne was geworden. Had de hoos 10 minuten eerder gekomen, dan was al het personeel nog in de schuur geweest en was er zeker iets verschrikke lijks gebeurd! Aan die vallende, zware ge binten had niemand kunnen ontkomen.' Zes paarden waren er in de hokken en twee werde er bedolven. Eén van hen was er slecht aan toe. Nog slechts enkele oogenblikken heeft het beest geleefd. Veel zaal bevond zich niet in de schuur, zoodat hieraan niet veel schade is toegebracht. Hoe de landbouwwerktuigen er uitzien, was gisteren niet te zeggen. Het was te donker om dat op te nemen. Onze fotograaf heeft onderwijl een foto ge nomen. Hel vlamt zijn blitz-licht op, in den donkeren Scptemberavond en laat, slechts een enkele seconde, de ravage als bij dag licht aanschouwen. Troosteloos! En terwijl wij in de duisternis voortjak keren naar onze bureaux, om maatregelen te nemen, opdat de foto nog tijdig naar den clichémaker komt, overdenken we, dat er weinig tijd noodig is om menschelijk stre ven en welvaart in zorg om te zetten. Oplossing der oeconomische vraagstukken het eerst noodig. Cordell Huil heeft onlangs instructies ge zonden aan alle Amerikaansche diploma tieke en consulaire vertegenwoordigers, waarin hij verklaart, dat, wanneer een ge schikt oogenblik zich voordoet bij overeen komst den bewapeningswedloop tot staan te brengen, hij hoopt, dat de regeering der Vereenigde Staten zal kunnen deelnemen CORDELL HULL. aan de leiding der nieuwe beweging. Huil heeft den vertegenwoordigers der Vereenig de Staten voorts opgedragen alle mogelijke pogingen te doen om de buitenlandsche of- ficieele kringen te overtuigen van de Ame rikaansche oeconomische politiek en te wij zen op het belang der aanvaarding dezer politiek door de afzonderlijke vreemde landen. Huil is van mee- ning, dat het met nadruk wijzen op de oeconomische kwesties er toe kan bijdra gen, dat de bewapeningswedloop des te spoediger een einde neme, In zekere kringen te Washington is men Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting; Meest matige wind. aanvankelijk uit Zui delijke tot Oostelijke rich tingen, later veranderlijk, zwaar bewolkt met tijdelij ke opklaringen, aanvanke lijk nog kans op regen buien; iets kouder. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk nog regenachtig. Barometerstand hedenmorgen foor i 754 het er over efcns, dat de verklaring van I-Iull de meest directe verzekering vormt, welke tot nu toe door de Amerikaansche regeering is gegeven om haar goeden wil te betoonen, mede te werken aan een nieu we conferentie over de mogelijkheid de be wapening te beperken, mits de Amerikaan sche regcering overtuigd is, van den goe den trouw der andere mogendheden. Tezelfder tijd wordt de verklaring be schouwd als een nieuw bewijs, dat de Ver eenigde Staten vast besloten zijn aan te dringen op constructieve actie om den in ternationalen handel van beperkingen te ontdoen als noodzakelijke voorwaarde voor een dergelijke samenwerking. Geheime besprekingen te Berlijn. In diplomatieke kringen te Berlijn, wordt, naar de correspondent van de „Daily Tele- graph" aldaar meldt, groote beteek'enis ge hecht aan het onverwachte bezoek, dat de Oostenrijksche staatssecretaris van buiten landsche zaken, Guido Schmidt, de vorige week aan Berlijn heeft gebracht, tijdens hetwelk hij o.a. een onderhoud met Göring heeft gehad. Ofschoon omtrent dit bezoek groote geheimhouding is betracht, meent de medewerker van het Britsche blad te weten, dat dr. 'Schmidt ook een landurige besprer king heeft gehad met den Duitschen staats secretaris van buitenlandsche zaken, Von Mackensen. Men gelooft dat het doel van het bezoek was, nadere besprekingen te voeren inzake een plan, dat beoogt de spil Rome-Berlijn uit te breiden tot Oostenrijk, Hongarije en Yoega- slavië. Oostenrijk en Hongarije zijn reeds nauw met Italië verbonden door de protocollen van Rome, terwijl Joe goslavië in Maart j.1. een politieke overeenkomst met Italië heeft ge sloten. Het plan heelt derhalve ten doel de consolideering van hetgeen reeds een los verbonden blok is. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, baron von Neurath, zou het voorstel reeds tijdens de bezoeken, die hij in Juni aan Boedapest en Belgrado heeft gebracht, met de rogeeringen van Hongarije en Joegoslavië hebben bespz-oken. Het is niet waarschijnlijk, dat een nieuw initiatief zal worden genomen alvorens Mus solini einde dezer maand zijn bezoek aan Duitschland zal hebben gebracht, In den herfst een conferentie in Duitschland. De correspondent meent te weten, dat de Duitsche en de Italiaansche regeering de ministei-s van buitenlandsche zaken der be trokken landen zullen uitnoodigen voor een in den herfst in Duitschland te houden con ferentie. Economische overwegingen spelen een be langrijke rol in het plan, en men denkt dat bij het onderhoud tusschen Goering en Schmidt hoofdzakelijk over dezen kant van het vraagstuk is gespz-oken. Houding van Yoegoslavië beslis send. Aangenomen kan worden, dat de houding van Joegoslavië de beslissende factor zal zijn voor het al of niet slagen van het plan. Krachtige protesten kunnen verwacht wor den van Tsjechoslowakije, dat, afgezien van zijn grenzen met Polen en Roemenië, geheel door de landen van het blok zou zijn ingesloten. De groote landbouwschuur op het bouwbedrijf van den heer P. Blaauboer werd als een kaartenhuis in elkaar ge drukt! Een overzicht van de rulaei

Schager Courant | 1937 | | pagina 1