Op één dag 60 pond visch gevangen Zwemoorlog door gemeente Rijswijk verloren Het verboden grondgebied <n>ea>ette"Rinso Auto bij Diemcn te water gereden Radioprogramma GEÏLLUSTREERD j VERVOLGVERHAAL I DOOR; EDGAR RICEj BURROUGHSj No. 12. Toen de troep dit bemerkte, kwa men de apen weer dichterbij, Ker- chak riep de dieren bijeen en ver telde wat er gebeurd was. Meer dan een uur duurde het gesprek, toen gingen ze allen naar de hut vlak by de zee. De hele, lange weg droeg Kala haar dode kindje in haar ar men. Spoedig hadden zjj de laatste bomen van het oerwoud bereikt en daar lag de hut vlak voor hen. Ker- chak was van plan het inwendige van de hut aan een grondig onder zoek te onderwerpen. Hij was heel nieuwsgierig naar de kleine zwarte stok, waarmee de bewoners der hut vaak dood en verderf onder zijn troep hadden gezaaid. Er was niets van de man te bekennen. Langzaam, iedere vezel van hun lichaam strak gespannen, kropen zij geruisloos naar het kleine huis toe. Kerchak zelf liep naar de stevige deur, die op een kier stond en gluurde naar binnen. Achter hem kwamen nog twee grote apen en dan Kala met haar kind. Kerchak duwde de deur open. Ze zagen de vreemde, witte aap met zijn hoofd op de tafel liggen en op het bed een lichaam, dat met een laken was bedekt. Een zacht ge schrei klonk uit een kleine wieg. Kerchak trad binnen. Greystoke rees plotseling op en wat hij toen zag, deed zijn hart bijna stilstaan van schrik. Zijn revolvers en geweien hingen aan de muur. In de deur opening stonden drie mensapen. Achter hen verdrongen zich vele an dere hoeveel heeft hij echter nooit geweten. (Nieuwe spelling.) Geweldige hoeveelheden voorn, baars en snoekbaars bij Stavoren. Een eldorado voor hengelaars. Stavoren, het oude handelsstadje, geheel in den Zuidhoek van Friesland aan het IJsselmeer gelegen, dat op een rijke historie kan terugblikken doch in den loop der jaren belangrijk aan beteckenis heeft ingeboet, mag zich, aldus de N. R. Crt., gedurende de laatste weken in een bijzondere belangstel ling verheugen namelijk in die van de hen gelsport. Tengevolge van de totstandkoming van den afsluitdijk is het zoutge halte van het water in het IJssel meer aanzienlijk verminderd, waar door de zoetwatervisschen met name de voorn, baars en snoekbaars, in groote scholen het IJsselmeer zijn gaan bevolken, mede ook ten gevolge van het feit, dat de haring en de ansjovis in deze streek aan het liit- sterven zijn, waardoor de zoetwa tervisschen meer dan vroeger de gelegenheid krijgen de larven van muggen en andere insecten te ver- orBeVén* Stavoren trekt. Stavoren is één dier plaatsen, in de omgeving waarvan deze zoetwatervisschen in groot getal aanwezig zijn en daardoor is het stellig verklaarbaar, dat zoo vele vis- schers uit het Noorden van ons land naar dit zuidelijke puntje van Friesland trekken om daar hun kansen te beproeven. Wij hebben Dinsdagmiddag eens een be zoek aan de haven van Stavoren gebracht om zelf te constateeren wat er waar is van de bijkans fabelachtige geruchten, die in Friesland de ronde doen omtrent het groote aantal visschcrs, dat hier dagelijks op de buitenpier van Stavorens haven vischt en de groote hoeveelheden visch, die hier ge vangen zouden worden. Derhalve hebben wij ons licht opgestoken bij den chef van het station Stavoren, dat gelijk bekend, vlak aan de haven is gele gen, van wien wij inderdaad frappante en bijna niet te gelooven cijfers vernamen. Zoo deelde hij ons mede, dat te genwoordig iederen Zondag onge veer 200 tot 300 hengelaars in auto bussen en particuliere wagens uit alle deelen van Friesland, Gronin gen en Drente, ja zelfs bij uitzonde ring uit Holland België, naar Sta voren komen om daar naast elkan der in lange rijen aan beide zijden van de buitenpier plaats te nemen teneinde hun snoeren uit te werpen In de maand Augustus was de belang stelling wel zeer groot. Uiteraard is zij thans nu de vacanties weer geëindigd zijn, afnemende. Hier en daar hebben wij eens naar den omvang van de vangst geïnformeerd. Hoeveelheid en visch. kwaliteit der Zoo vernamen wij, dat een inwoner van Haren (Gr.), die bestuurslid is van de wo ningbouwvereniging aldaar op één dag aan één hengel zegge en schrijve 65 pond yisch heeft gevangen, die hij onder de be woners van bovengenoemde vereeniging heeft verdeeld. Meermalen komt het voor, dat hengelaars met een vèngst van circa 15 pond visch en meer huiswaarts keeren. De kwaliteit van deze visch valt bovendien vere te prefereeren boven die welke afkom stig is uit het binnenwater en waaraan al tijd een min of meer grondige bijsmaak zit. In één trek 500 pond snoekbaars. De stationschef deelde ons mede, dat eemi- ge beroepsvisschers, die, tot ergernis van de amateur-hengelaars, met netten op 'n afstand van 20 meter van de kust mogen visschen onlangs in één trek 500 pond snoekbaars met een sleepnet hebben- opgehaald. Wij zelf constateerden, dat de dertig vis- schers, die op het oogenblik, dat wij de bui ten pier bezochten (het weer was ongun stig en bovendien was het een werkdag) be zig waren, doorloopend visschen van vrij behoorlijken omvang, voor een groot deel voorns, ophaalden. Als bijzonderheid diene, dat de visschen hoeveelheden in zee geworpen wordt, ge voed \Vordcn. B. en W. overschreden hun be voegdheid. De Haagsche kantonrechter, mr. Ferguson heeft gisteren schriftelijk vonnis gewezen in de zaken betreffende het zwemmen te Rijswijk. Men weet, dat de Rijswijksche gemeente raad op 18 Februari 'n verordening in wer king deed treden, waarin werd bepaald, dat dames en heeren niet in een bassin gelijk tijdig mochten zwemmen. Het bestuur van „Te Wervc" in welks zweminrichting al leen employe's van de Bataafsche en geïn- troduceerden werden toegelaten, kwam hierdoor in conflict met de plaatselijke over heid, o.a. omdat men slechts over één bas sin beschikte. Derhalve werd een principieele beslis sing over de geldigheid van de Rijswijksche verordening uitgelokt. Ook het bestuur van de Rijswijksche zwemvereniging stelde op een dergelijke uitspraak prijs. Het werd eveneens vervolgd. Uitspraak doende ontsloeg de kantonrech ter hen allen van rechtsvervolging. De kantonrechter erkende de juist heid van het betoog, dat het te laste gelegde feit niet is een strafbaar feit, omdat het college van B. en W. bij de verleende vergunning een voorwaarde heeft gesteld, welke niet in het belang is van de open bare orde, zedelijkheid of gezond heid. DE WASMACHINE VRAAGT OM OVERVETTE RINSOI U beeft voor de was een modern hulpmiddel: de wasmachine, maar hierbij hoort een modern wasmiddel: Rinso. Rinso wordt speciaal be reid voor de mogelijkheden, die de wasmachine biedt En omdat Rinso „overvet" is, geeft het de volgende, grote voordelen. Ten eerste is het zo tijdrovende voorweken van de was met Rinso overbodig. Ten tweede behoeft Rinso niet te worden aangemaakt en lost bijna onmiddellijk in lauw water op. Speciale, nieuwe bestanddelen verwijderen al hel vuil uit Uw goed, zonder dat het nodig is, hel sop tot het kookpunt te verhitten. Tenslotte kan het uiterst werkzame sop verscheidene malen achtereen worden gebruikt. Zodoende wast U met een pakje Rinso voor slechts 124-ets. in ander half uur de volledige gezinswas voor 5 personen prachtig helderwit! SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE H 9-O3O0 M Overwogen werd n.1. dat B. en W. als voorwaarde hadden gesteld o.a., dat het aan- en uitkleeden slechts mag geschieden in voor één persoon bestemde en gelijktij dig slechts door één persoon gebruikte, af zonderlijke ruimte en dat hierbij geen on derscheid wordt gemaakt tusschen beslo ten gezelschappen of verenigingen, waarbij de zwemgelegenheid zoodanig is afgeschei den van den openbaren weg, dat het zwem men van daar niet ziohtbaar is, en ander zijds zwemgclegenheden, die of voor ieder uit het publiek toegankelijk zijn, of waarvan het zwemmen van den openbaren weg af zichtbaar is. Alleen in de laatste beide ge vallen kunnen, aldus het vonnis de door den raad gemaakte bepalingen de openbare zedelijkheid betreffen, doch in het andere geval kan die bepaling wel betrekking heb ben op de zedelijkheid, doch niet de open bare. Het college van B. en W. heeft derhalve naar het oordeel van den kantonrechter bij het stellen van de voorwaarde zijn bevoegd heid overschreden, zoodat overtreding van die voorwaarde niet oplevert een strafbaar feit. Waar overigens geen wetsbepaling be kend is, waarbij 't bewezen verklaarde feit is verboden, ontsloeg de kantonrechter de verdachten van alle rechtsvervolging. ter het stuur weghalen. Hij bleek bij nader onderzoek de eenige inzit tende te zijn. Het was een Amsterdamsch koop man, de ongeveer 50-jarige heer M. A. Sajet, wonende in de Frans van Mierisstraat. Het stoffelijk overschot is door den Ge neeskundigen Dienst naar het Nederlandsch Israëlictisch Ziekenhuis overgebracht. De auto is later door de brandweer op het droge gebracht en voor nader onderzoek door de politie in beslag genomen. Amsterdamsch koopman ver dronken. Gistermorgen is aan den grens van Amsterdam nabij Diemerbrug een ernstig ongeluk geschied, waar hij een Amsterdamsch koopman, die met zijn auto te water geraakte, is verdronken. Het slachtoffer naderde te ongeveer tien uur met zijn auto, een vierdeurs Ford-Se dan, de Hartveldschc brug, komende van de Weesperzijde en rijdende in de richting van Diemen. Even .voor de Hartveldsche brug is de auto op onverklaarbare wijze, vermoe delijk door een defect van de stuurinrich ting, wat echter nog niet kon worden vast gesteld, naar rechts uitgeweken en terecht gekomen in liet water van de langs den weg loopende Keulsche vaart. De auto schoof ongeveer vier meter van den kant het water in, dat op dezen afstand van de wal reeds zoo diep is, dat de wagen ge heel onder water verdween. Het publiek schoot onmiddellijk toe en tegelijkertijd werd de Amsterdamsche brandweer gewaarschuwd, die spoedig met een kraanwagen ter plaatse was. In middels had zich een bewoner van Diemen te water begeven om te trachten de inzit tenden te bevrijden. Hij slaagde daarin ech ter niet eerder dan nacjat de brandweer was gearriveerd en zich ook cenige brand weerlieden te water hadden begeven. Toen kon men een der deuren openen en den bestuurder van ach DONDERDAG 23 SEPTEMBER. Hilversum I. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelconcert. 11.00 Declamatie. 11.30 Het Omroeporkest. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Kovacs Lajos' orkest en soliste, I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Declamatie. 2.30 Solistenconcert en gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.05 Voor de kinderen. 5.35 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Bo.edapest-Trio. 7.40 Engelsche toespraak. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en solist. 9.30 Radiotooneel. 10.05 Reportage. 10.30 AVRO-Dansorkest (Om 11.00 Berichten ANP en Gramofoonmuziek. II.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRQ. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuL 2 00 Handwerkles. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Cursus voor de jeugd, 5.15 Viool en piano. 6.15 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOP 8.15 Declamatie. 8.45 Christ. Radiokoor. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Pianovoordracht. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift lezing. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 16. Simon stond langzaam op en Valeria Pe- trovna stelde hem voor, en vertelde Leshkin van hun korte kennismaking in Londen. „Hoe gaat het met u?" vroeg Simon op de meest beleefde manier. „Dank u. En met u?" zei Leshkin, zonder een zweem van vriendelijkheid in zijn stem. „Bljjft u lang in Moskou?" „Ik weet het niet," antwoordde Simon luch tig. „Moskou bevalt me wel, en ik blijf kier vermoedelijk een maand." Hij was ervan over tuigd, dat hij niets deed waartegen de autori teiten bezwaar konden hebben en in zijn pas poort lag al de kracht en het prestige dat iederen Britschen onderdaan een zekere veilig heid in alle deelen van de wereld verschaft. Desalniettemin, paspoort of geen paspoort, mr. Aron was niet van plan zich uit het veld te laten slaan. Tusschen zijn tamelijk smalle schouders lag een rustige, maar zeer besliste moed, en Leshkin verder negeerende wendde hij zich met een glimlach tot Valeria Petrovna en vroeg haar dien avond met hem te gaan dineeren. „Hoe kan ik dat doen? Je vergeet het theater. Maar je kunt me halen en wij kunnen daarna soupeeren. Leshkin," en zij draaide zich plotseling naar den commissaris toe, „wees niet onbeleefd. Mr, Aron is een gast van Rusland, help hem met zijn bontjas en laat hem uit." Leshkin'» kleine oogen trokken zich samen onder zijn borstelige wenkbrauwen. Zijn groote onderkaak kwam afschrikwekkend naar voren een ondeelbaar oogenblik scheen het alsof hij de kleine figuur van Simon in zijn groote, sterke handen zou vermorzelen. Valeria Petrovna stond tusschen hen In. Haar oogen waren voortdurend op Leshkin's gezicht gericht. Met een vlugge beweging tipte zij de asch van haar cigaret. Plotseling scheen de commissaris zich te herstellen en met een kleine beweging van zijn reusachtige schouders, begaf hij zich naar de deur. HOOFDSTUK Vin. Toen Simon naar het hotel terugkeerde, ver zocht hij zijn gids plaatsen voor de avondvoor stelling in het Moskowa Kunsttheater te halen, en bij deze gelegenheid maakten de hertog en hij inderdaad van de kaarten gebruik. Beiden waren liefhebbers van het theater en zij genoten van de knappe regie der voorstel ling. De Reichleau was verrukt over Valeria Petrovna en haar spel. Tijdens de pauze wend de hij zich met een zucht tot Simon. „Beste vriend, waarom ben ik niet twintig jaar jonger. Ik benijd je je vriendschap met deze lieve vrouw." Simon lachte eenigszins zelfbewust. „Nu, ik geloof niet dat het onaangenaam zou zijn, jou als medeminnaar te hebben, Je hoeft je daar niet ongerust over te maken." De Reichleau legde zijn hand vriendelijk op Simon's arm. „De lieve vriendin van een vriend beschouw ik op dezelfde manier als een be minde bloedverwante. En in ieder geval denk lk dat het beter is, dat je me niet voorstelt. Ontwikkel deze vriendschap met Valeria Pe trovna voor jezelf. Het zal mij meer tijd geve», op ander gebied werkzaam te zijn." Na afloop van de voorstelling ging de hertog alleen naar het hotel terug, terwijl Simon by den uitgang wachtte, zooals hij met haar afge sproken had. Valeria Petrovna verscheen binnen een op merkelijk korten tijd en voerde hem in haar auto naar haar luxueuze kamer, waar zij zich aan een heerlijk twee persoons souper'tje te goed deden. Zij was in een buitengewoon goede stemming, de kamer vulde zich met haar lach en zij vertelde hem van de scène die zij met Leshkin gehad had, nadat hij vertrokken was. „Je had hem moeten zien," vertelde zij, „hoe hij raasde, en stampte met zijn groote voeten. Maar ik zei hem, dat hij een groote dwaas was. Ik ben geen koriste, die hij leeren moet hoe zy zich te gedragen heeft. Eenige jaren ge leden, ja, toen was dat anders. Doch nu, nu verkies ik mijn eigen vrienden uit te zoeken. Kom, vul je glas, kleine Simon, die roode kan naar de hel loopen." „Kleine" Simon vulde zyn glas en ook dat van Val§ria Petrovna. Hij was, eerlijk gezegd, wat bang dat de brute commissaris, in plaats van naar de hel te loopen, buiten op hem stond te wachten, maar hjj zette deze onaangename gedachte van zich af. Hy beschouwde het als een groot geluk dat hij een bekoorlijke metge- zelling had, die van schoonheid straalde. De zware overgordijnen beletten het zien van de vallende sneeuw. Het zachte licht in de kamer gaf aan alles een zekere warmte en rijkdom. Met al de tactvolle charme, waarover hy be schikte, begon Simon de aanbiddelijke Rus sische het hof te maken. Indien Leshkin van plan was geweest zijn medeminnaar op te wachten, zou de bittere koude de meest kwaadaardige jalouzie wel uit hem verdreven hebben, want eerst eenige uren later verliet Simon de kamer van Valeria Petrovna, en zelfs toen liet zij hem niet zonder protesten vertrekken. De volgende dagen waren vol afwisseling voor Simon. 's Morgens bezocht hij met De Reichleau de bezienswaardigheden van de stad. Het was noodzakelijk inderdaad van het hoogste belang zich voor te doen als buiten gewoon. geïnteresseerde touristen. Zij bezoch ten de cathedralen en paleizen; de laatste waren tot musea ingericht het Lenin-insti- tuut, het museum van de Revolutie, eens de Engelsche Club. Nauwkeurig keken zy uit naar den schelen man, terwijl zij al deze bezoeken aflegden. Zoo nu en dan zagen zij een glimp van hem en daarom durfden zy er niet over te denken naar de herberg „De huilende Wolf" te gaan of zich op andere wyze met Jack Straw in ver binding te stellen. Zy voelden dat hy hen wel zou laten weten wanneer hy eenig nieuws van Rex ontvangen had. De scherp opmerkende oogen van den hertog misten niets van Simon's rusteloosheid en ver strooidheid waaraan hy in deze dagen scheen •te lyden. Hy was het die eiken morgen een nieuwe excursie bedacht en hy deed zyn uiter ste best om hem te boeien en het hem aange naam te maken, schilderde hem in levendige kleuren de veranderingen die in Moskou had den plaats gevonden af, sedert hy als jongen van negen jaar voor het eerst in deze stad had vertoefd. Voor de lunch nEunen zy afscheid, want Simon en Valeria Petrovna aten iederen dag samen en brachten den namiddag met ar ren door, maakten in haar groote auto tochten buiten de stad of reden schaats op de bevroren meren. Simon was een zeer goed schaatsen- ryder en het zwieren op de gladde banen was voor beiden een waar genot. (Wordl vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 3