RAAD BERGEN Oub-Koflanbsdfie Pyptabak mmmm Het vliegveld AKKERTJES Deze dame deed ons blozen. Dobbelmann lekker ...man! We fuetme molken met deJb oude. itempeé mui kwaAit&lt! SCHOUT15 ct. COOPVAERT 10 Vrijdag 24 September 1937 Tweede blad Ook de Berger Raad spreekt zich uit tegen den aanleg van een mi litair vliegveld. Er zal een adres aan den Minister van De fensie worden gezonden, terwijl een audiëntie zal worden aange- i vraagd. Gisteravond om half acht kwam de Raad idezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: Mr. H. D. A. van Reenen; bur gemeester. Aanwezig zijn alle leden. De publieke tribune is goed bezet. Notulen. 1. Vaststelling der notulen van de open- ibare vergadering van 3 September j.'l. Deze worden ongewijzigd gearresteerd. Ingekomen stukken. Van de aan den Raad gerichte stukken [vermelden wij de navolgende: a. Een schrijven van het Burgerlijk Arm bestuur, waarin wordt medegedeeld, dat de heer W. Ris is benoemd als loco-voorzitter. b. Een schrijven van het Gemeentebestuur van Alkmaar, houdende mededeeling, dat de gemeenteraad van Alkmaar zich heeft ver- eenigd met de ontwerp-regeling inzake ge bruik destructor. c. Beschikking van Ged. Staten van Noordholland, houdende goedkeuring der Raadsbesluiten d.d. 3 September, tot het aangaan van geldleeningen groot respect. f251.811.13, f150.000 en f 50.000. B. en W. stellen voor deze stukken voor [kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. d. Aanvraag van het bestuur der St. Ur- sula-school, om ingevolge art. 72 der L. O. wet gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor aanvulling van leermidde len. B. en W. adviseeren om de aanvraag in 'hunne handen te stellen om advies. Als voren. e. Adres van het bestuur der Vereeni- gimg tot oprichting en instandhouding eener Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar, houdende verzoek om een subsidie uit de ge- pieentekas voor 1938 van f50. B. en W. stellen voor om de beslissing op het verzoek aan te houden tot de behande ling der Gemeentebegrooting voor 1938. Aldus besloten. 3. Bespreking der plannen van het Dept. ,van Defensie om in de naaste omgeving van Bergen een miliair vliegveld te vestigen. De Voorzitter verzoekt den Secretaris de in gekomen stukken voor te lezen, welke be ttrekking hebben op deze zaak. Deze stukken waren van de V.V.V. te Ber gen; van eenige zomergasten uit Koog aan de Zaan; van Mr. J. Willekens te Bergen .en mevr. Kaars SijpesteijnMeurs. De Voorzitter deelt mede, dat ook Dr. Ho nig bij hem persoonlijk zich' tegen de stich ting van het vliegveld heeft verklaard. De heer Voute (B. Bel.) vraagt, hoe de plannen van Defensie ter oore kwamen van het Gemeentebestuur? De Voorzitter antwoordt, dat de plannen het Gemeentebestuur als een fait accompli zijn medegedeeld Reeds den volgenden dag zijn de brieven verzonden. Spr. wist toen pog niet hoe groot het terrein zou worden. De Voorzitter zegt, dat hem persoonlijk iden hinder niet zoo erg leek. Dit is echter een persoonlijk gevoelen. Daarom moeten alle bezwaren worden opgenoemd, opdat de Gemeente zoo goed mogelijk kan protestee ren. B. en W. hebben zich op andere plaat sen georiënteerd en toen bemerkt, dat ve len er hinder van ondervonden. Typisch is de uitlating van iemand, die zeide, dat de inwoners van de plaats er zooveel niet om geven, doch dat de gasten die in die plaats kdmen, om rust te nemen, er wel hinder ivan hebben. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) merkt op, dat er algemeen een geste is, dat het vlieg veld voor de gemeente funest is. Spr. heeft zich ook een oordeel gevormd. Spr. wijst er op, dat aan het vliegveld pl.m. 300 menschen zullen worden verbonden; dat zijn ongeveer 60 gezinnen. Spr. noemt dit een voordeel ,en wijst op Texel, waar twee vliegvelden zijn en Texel werd dezen zomer door. 8 a 10.000 menschen bezocht. Spr. weet daar- pm niet, of de nadoelen zoo groot zullen zijn. De heer Voüte wil er op wijzen, dat van de pl.m. 300 menschen aan het vliegveld verbonden, .vele ongehuwde jongelui zijn. die in kazernes worden ondergebracht. De middenstand zal er weinig aan hebben, aangezien de levering van levensmiddelen bij aanbesteding geschiedt. Een vliegveld hier en de bestaande vliegterreinen op Texel zijn niet te vergelijken. Immers, de Mok is een vliegkamp voor watervliegtui gen, welke niet op het land opstijgen. Ver geten mag ook niet worden, dat beide vlieg velden op Texel er reeds lang waren en dat nu hier in deze rustige omgeving een vlieg terrein zal komen. De heer dr. Hemelrijk (S.D.A.P.) noemt de juistheid van den hinder van het lawaai een subjectieve kwestie, Maar dat doet er weinig toe. Het staat als een paal boven water, dat zij, die er last van hebben en hier wonen, weg zullen trekken en zij, die hier hunne vacantie willen doorbrengen, zullen wegblijven. Er dreigt ongetwijfeld gevaar. En dat gevaar is der te grooter, om dat het een 's landsbelang geldt. Spr. weet, dat velen Soesterberg mijden om het la waai, of als ze er wonen, wegtrekken. Als inderdaad de zaak al is beklonken, dan zou den we Defensie moeten verzoeken, ge- ruischloos te laten vliegen. Een andere weg is er niet. Spr. legt den nadruk op den economischen ondergang van Bergen. Laat Schoorl zich geen illusies maken dat ze meer gasten krijgen. Wat gister in den Raad van Schoorl is gezegd, noemt spr. „kruidenierspolitiek". Het is daar blijkbaar: De eene z'n dood is den ander z'n brood. Bovendien zal ook Schoorl er last van on dervinden. Spr. kan zich niet voorstellen, dat welk een Departement dan ook zich zal verzet- Deze dame zei„Ik heb 't land aan veel rookwolken in huis; ik houd niet van pijpen- lucht en tabaksgeuren, maar wanneer mijn man IBIS SHAG rookt, zit ik er van méé te genieten, zóó fijn en zóó geurig is IBIS." Wij hebben gebloosd over zóóveel lof uit zóó'n lieven mond ten tegen de klemmende argumenten van de geheele bevolking. De heer Hemelrijk had gaarne gezien, dat alle omliggende ge meenten eveneens een krachtig protest had den doen hooren. De omvang van het drei gende gevaar kan. geen mensch van tevo ren bepalen. Als we afwachten hoe groot het kwaad is, dan is het te laat. De heer de Koning (R.K.) zegt,, van een hooggeplaatst ambtenaar te hebben ge hoord, dat hot een internationaal belang is, als er in de buurt van Alkmaar een mili tair vliegveld komt. Wat de middenstand betreft, heeft spr. vandaag van vele winkeliers gehoord, dat ze hopen, dat er een vliegveld komt. De heer Hemelrijk: Ze weten niet wat ze hopen! De Voorzitter deelt mede, dat het stand punt van B. en W. is, dat de zaak sterk psychologisch is en dit is zeer ten nadeele van de plaats Bergen. Wethouder Mac Donald wijst er op, dat eenige jaren geleden de Raad f 1500 voteer de om hier een burgerlijk vliegveld te stich ten. Als spr. nu er tegen is, voelt hij daar in een zekere inconsequentie. Hebben de menschen dan vroeger niet geprotesteerd? Neen, en zijn die menschen ineens omgedraaid. De heer Voute: Die f 1500 waren niet voor de stichting van een burgerlijk vlieg veld, doch voor het in studie nemen van de vraag, om hier in de buurt zoo'n vlieg veld aan te leggen. Spr. noemt dit een groot verschil. De heer de Koning kan zich volkomen vereenigen met een audiëntie bij den mi nister, doch voelt er meer voor een Ka merlid in den arm te nemen om den mi nister in de Kamer over deze zaak te interpelleeren. De heer Ellis (R.K.) is van oordeel, dat het dag en nacht scheelt, of men een bur gerlijk- dan wel een militair vliegveld in de nabijheid heeft. De heer Vrije (B. Bol.) wil niets onbe proefd laten om het vliegveld hier niet te krijgen. Spr. voelt veel voor het idee van den heer de Koning. Er zijn toch zeker wel Kamerleden die Bergen in de vacantie hebben bezocht. Ook do oude Burgemeester van Alkmaar, mr. Wendelaar, kent Ber gen genoeg om te weten welk een funes- ten invloed een militair vliegkamp voor Bergen zal hebben. Vergeten mag ook niet worden, dat de gezinnen van de officie ren en ondergeschikten kinderen zullen hebben, die misschien H.B.S. of Gymnasi um bezoeken. En we weten, dat dat de gemeente weer geld kost. De heer Dingerdis: Sluit dan hier de deur maar. De heer dr. Hemelrijk blijft erbij, dat volgens hem de overwegingen welke naar voren kunnen worden gebracht, ongetwijfeld klemmend zijn voor Defensie. De vestiging van een burgerlijk vlieg veld had spr. zoo erg niet gevonden. Maar mocht de overlast even groot zijn als van een militair vliegveld, dan mogen we blij zijn, dat we wakker zijn geworden. Spr. wil niet direct een Kamerlid in den arm nemen, doch dit liever bewaren tot een tweede instantie. Namelijk als we de deur van den minister gesloten vinden. Concludeenende wil spr. een adres zen den namens den Gemeenteraad, houdende de gevoelens van de geheele burgerij en verder zou spr. telefonisch of telegrafisch een audiëntie bij den minister willen aan vragen. yan het gemeentebestuur met ver tegenwoordigers van vergchillende vereeni- gingen. De heer den Das geeft in overweging in het adres alleen het commercieele belang van Bergen naar voren te brengen en over andere plaatsen waar militaire vliegvelden zijn. De Voorzitter schorst daarop de vergade ring, opdat de Raad in comité een adres kan opstellen aan den minister van Defen sie. Na heropening der vergadering leest de secretaris het adres voor, hetwelk met al- gemeene stemmen wordt aangenomen. In dit adres zijn alle bezwaren opge somd, welke aan een militair vliegveld voor Bergen zijn verbonden en welke reeds uitvoerig werden uiteengezet. Voorts is er in het adres' verzocht het Gemeentebestuur met een vertegenwoordiger der V.V.V. in audiëntie te willen ontvangen, teneinde het adres nog nader toe te lichten. Aanbieding Gemeenterekeningen. 4. Aanbieding der Gemeenterekening over 1936 en de Rekeningen van het Gem. Electriciteitsbedrijf, het Gem. Woningbe drijf, alsmede de Rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1936. De gemeenterekening sluit voor den ge wonen dienst met een totaal aan ont vangsten van f 4S9944.81 en aan uitgaven van f 506100.71. Het nadeelig slot voor den gewonen dienst bedraagt f 16155.90. Voor den kapitaaldienst bedragen de to- taalinkomSten f 550348.50 en de totaal uitgaven f 444063.93. Het batig slot voor den kapitaaldienst bedraagt mitsdien f 106264.57. In de commissie tot het nazien der re keningen worden benoemd de heeren Brak, Ellis en Voüte. Het aangaan eener tijdelijke geld- leening. 5. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot het aangaan van een tijdelijke kasgeld- leening voor den dienst 1937 tot een bedrag van ten hoogste f 50.000 a paan tegen een rente van ten hoogste 1 y2 procent boven het wissel- of promessedisconto van de Nederl. Bank. Z.h.s. aangenomen. Kohier Riool belasting. 6. Vaststeling van bet Kohier der Riool- belasting voor den dienst 1937 tot een bedrag van f 12.644.0S totaal. B. cn W. wilen bepaald zien, dat de be lasting moet worden voldaan in twee ter mijnen, vervallende 15 November 1937 en 1 Januari 1938. De beer Ellis meent, dat het betalen der termijnen voor verschillende menschen in slechte tijden vallen. De eerste termijn wil spr. vroeger, de tweede later vastgesteld zjen. De heer den Das vindt, dat in het volgend dienstjaar beter aan den wensch van den heer Ellis kan worden tegemoetgekomen. Besloten wordt het volgend jaar de ter mijnen vast te stelen op 15 Juni en 15 Sep tember. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Bezwaarschriften tegen het uitbrei dingsplan. 7. Voorstel van B. en W. om een Commis sie uit de Raad te benoemen voor het uit brengen van rapport ton aanzien van een 50-tal ingekomen bezwaarschriften tegen 't ontwerp-uitbreidingsplan. B. cn W. adviseeren alle Raadsleden met uitzondering van de beide wethouders in deze commissie te benoemen. Aldus wordt besloten. Bouwrekening voor de gasvoor- voorziening. S. Voorstel van B. en W. to goedkeuring der Bouwrekening van de werken, bestemd voor de gasvoorziening van Bergen per 31 Dec. 1936, sluitende met een bedrag groot f 156.303.30 (v.j. f 150.SS3.77). Als voren. De Gemeente-Vroedvrouw. 9. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen een oproeping te publiceeren voor de op 1 Nov. a.s. vaceerende betrekking va.n gemeente-vroedvrouw tegen een salaris van f 1.000 per jaar en een vergoeding van f 5.voor elke door het Burgerlijk Armbe stuur toegestane gratis-verlossing boven 10 verplichte gratis-verlossingen per kalender jaar, en een rij wiel toelage van f 20.per jaar. Ziekte- en ongevallenverzekering voor re kening der gemeente, waarmede c.a. f 60. gemoeid is, uitkeering bij overlijden te rege len volgens ambtenarenreglement. De heer den Das zegt, dat het salaris van de tegenwoordige vroedvrouw is bepaald op f 1250.5 procent. Voor gratis verlossin gen wordt door het B.A. f 5.gegeven. Spr. noemt dit verlagingen welke hij niet kan waardearen. Immers, van deze functionnaris wordt de volle mensch gevergd. Spr. wil de gratis-verlossingen geschrapt zien. De heer Dingerdis steunt het betoog van den heer den Das. De heer Voüte vraagt of de vroedvrouw recht heeft op particuliere praktijk. De voorzitter: Ja zeker. De heer Voüte: Dan kan het voorstel m'n goedkeuring wegdragen. De heer den Das wil de 10 verplichte gratis verlossingen doen vervallen. De heer Swaag (B.Belang) zou aan de aanstelling con tijdelijk karakter willen ver binden; b.v. eerst voor een jaar. De heer den Das stelt dan voor. dat voor alle verlossingen door het B.A. f 5.zal worden betaald. Dit voorstel in stemming ge bracht wordt verworpen met vier steanmen voor en 7 tegen. Voor stemden de heeren den Das, Brak, dr. Hemelrijk en Dingerdis. Het voorstel van B. en W. wordt dan aan genomen. Ret onderwijs in Esperanto. Voorstel van B. en W. om ten behoeve van het houden van een cursus in Esperan to aan den heer A. Pascha gratis een lokaal der openbare U.L.O. school beschikbaar te stellen met vrij licht en vuur, met bepaling dat indien het aantal leerlingen 20 of meer bedraagt, de ingevolge de desbetref fende verordening verschuldigde vergoeding aan de gemeente wordt betaald. Conform besloten, A PER 7ONS Onttrekking gedeelte Kogendijk aan het openbaar verkeer. Voorstel van B. cn W. om te hesluiten tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van den Kogendijk. Deze ontdekking is' noodig aldus zeg gen B. en W. nu de verlegging van de aansluiting van den Kogendijk op den Kanaaldijk haar beslag heeft gekregen en een gedeelte van den ouden weg moet ver vallen. De heer Vrije vraagt, wat B. en W. nu denken te doen met het telefooncelletje wat fiaajr staat? De Voorzitter: Ja, dat heeft daar nu geen nut meer. Wij hebben al moeite gedaan de cel aan den Kanaaldijk te krijgen, maar dat heeft men niet. gewild. De heer Voüte: Wie wilde het niet; de te lefoonjuffrouw? (gelach) Wethouder MacDonald zegt, dat als een ongeluk gebeurt ieder weet, dat de tele fooncel daar is. We krijgen geen andere plaats. De heer Vrije acht het gewenscht het nog eens te vragen aan den P.TT.-dienst. De Voorzitter: Dat kunnen we natuurlijk doen. Het voorstel van B. en W. wordt dan aan genomen. Grondtransactles. Voorste' van B. en W. m ten behoeve van den aanleg van een nieuwen verkeers weg van de van Borselenlaan langs de tram baan naar de Dr. van Peltlaan, welke weg voorkomt op het ontwerp-uitbreidingsplan der gemeente: I van de Wed. T. Brands, geb. Blanken- daal te Bergen voor de som van f 8.10,on derhands aan te koopen een strook grond gelegen langs de trambaan, ter grootte van c.a. 270 M2. II van J. Gorter te Bergen om niet in ei gendom over te nemen een strookje grond, gelegen langs de trambaan, ter grootte van c.a. 2 M2. onder bepaalde voorwaarden. Conform besloten. De terreinen laantje. aan het Spoor- Voorstel van B. en W. om van R.K.W. Maschmeijér te Bergen om niet in eigendom over te nemen een strook grond, gelegen lang het Spoorlaantje, ter grootte van c.a. 1255 M2. Teneinde den eigenaar van de aan het Spoorlaantje gelegen bouwterreinen in de gelegenheid te stellen deze te exploiteeren en om het Spoorlaantje in zijn tegemvoor- digen toestand te kunnen behouden totdat de gemeente het wenschelijk acht den op het ontwerp-uitbreidingsplan geprojecteer- den weg langs de spoorbaan loopende van den weg naar Zanegeest af tot de van Bor selenlaan te doen aanleggen heeft de heer Maschmeijer zich bereid verklaard den ter overname aangeboden grond aan de ge- Kunt U het wel uitschreeuwen van pijn bij elke beweging? Gebruik dan "AKKERTJES". Niet alleen verdrijven ze de pijn, maar ook de oorzaak. Begin vandaag nog, morgen Nederiandsch zuIt Ge het betreuren al niet Product veel vroeger begonnen te zijn. AKKER-CACHETS kosten slechts 52 cent per 12 stuks en zijn overal verkrijgbaar. Volgens recept van Apotheker Dumont meente om niet af te staan onder de vol gende voorwaarden: le. Dat door en voor rekening der ge meente langs het bouwterrein voorloopig een wég met eenvoudige beharding en ter breedte van 2'A a 3 meter wordt aangelegd; 2e. Dat voor rekening der gemeente langs de nieuwe grensscheiding een eenvou dige afscheiding wordt gemaakt, waarvan het onderhoud verder niet voor rekening der gemeente komt; 3e. Dat het aan de gemeente over te dragen terrein, voorzoover dat niet voor den aanleg van den weg noodig is, behoor lijk met gras of struikgewas wordt be plant. De kosten van het egaliseeren van het terrein en die der te maken afscheiding, worden begroot op c.a. f 150.- die voor den aanleg van den voorioopigen weg op plm. f 350.- B. en W. achten het in het belang der gemeente en de voorwaarden aanneme lijk om van de geboden gelegenheid zich van den grond, welke op het ontwerpuitbrei dingsplan voor weg is aangewezen, in be zit te stellen. Als voren. Meubilair voor het Politiebureau. Voorstel van B. en W. om voor het nieu we politiebureau meubelen aan te schaffen tot een totale som van f 610. Conform besloten. Rondvraag. De heer Ellis vraagt, hoe het staat met de woningen in Tuindorp. De Voorziter antwoordt, dat het Departe ment heeft bericht, dat de zaak in onder zoek is. Namens den Raad kan op spoed worden aangedrongen. De heer dr. Hemelrijk vestigt de aan dacht op venters die niets anders dan zwendelaars zijn. Het is wenschelijk het publiek tegen dergelijke praktijken te waar schuwen. Bij het uitgeven van ventver gunningen moet daarop worden toegezien. De Voorzitter antwoordt, dat de minder faire praktijken onder de aandacht van de politie dienen te worden gebracht. Spr. betreurt een en ander zeer. Door de pers' kan het publiek tegen dergelijke zwen delaars worden gewaarschuwd. De heer den Das verzoekt in November met, gratis schoolvoeding te beginnen. Ver leden jaar was het December en dat acht spr. te laat. De Voorzitter antwoordt, dat een en an der door B. en W. zal worden overwogen. De openbare vergadering wordt dan ge sloten, waarna de Raad in comité gaat tor behandeling van eenige belastingaangele genheden. Aanbesteding kanaal Omval-Huijgendijk De hoofdingenieur-directeur van den Pro vincialen Waterstaat te Haarlem heeft giste ren aanbesteed het maken van een vak van het kanaal OmvalHuijgendijk, van een keersluis, tevens onderbouw eener bascule- brug, van een vaste voetbrug en van dijk- en weggedeelten met bijkomende werken, gela gen in de gemeenten Alkmaar en Oudorp De laagste inschrijfster was de N.V. Aan nemingsmaatschappij v/h D. Jansen te Aal ten voor f 232.740.— (met toepassing van het in par. 39a van het bestek voor f ^29.600), Taxegedeelfe Consumptiemelk Ned. Zuivelcentrale 26 Sept. t.. m. 2 Oct consumptiemelk regeeringscontract, taxege- deelte 6,75 cent,, eventueel verhoogd met premie of verininderd met kwaliteitsaf dracht. Overmelk regeeringsminimumpriis 5.70 cent. Afdracht hij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5