crCouiMiiï Mussolini bij Hitier 5 Mussert of van Geelkerken Massale huldebetuigingen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hitier toont zijn gast Duitschland's weerkracht Chineezen blijven zicb krachtig verweren De uiüochi duurt voort Oplevende strijdlust aan de fronten Nieuwe moorden in Palestina Auto met Wieringers verongelukt UIIEI is KOOPEN ij CLOECK MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937. 80e Jaargang. No. 10377. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. HITLER. Twee dagen van het met zooveel spanning verbeide bezoek van Italië's dictator aan Duitschland zijn ver streken en de beide leiders hebben hun hart ten volle kunnen ophalen aan betuigingen van trouw en toe genegenheid, want alle steden en dorpen, welke zij doortrokken waren op grootsche wijze versierd en de be volking juichte de beide staatshoof den in groote begeestering toe. Zonder incidenten is de Duce door Oosten rijk gereisd. Vanaf de Duitsche grens tot München stonden 14000 man nationaal- socialisten langs de spoorlijn. De ontvangst te München was hijzonder hartelijk. Na een krachtige handdruk met Hitier te hebben gewisseld, begaf Musso lini zich naar het hem ter beschikking ge stelde Prinz-Carl-paleis. Afgehaald door Rudolf I-Iess, bracht hij daarna een eerste bezoek aan Hitier. De eerste bespreking met den Duitschen leider duurde slechts twintig minuten. Omtrent het be handelde kan men slechts gissen. Er werd geen communiqué van het besprokene verstrekt. Daarna begaven beide staatslieden zich naar het Bruine Huis. Het opgestelde feestprogramma werd ver volgens zonder eenige incidenten uitgevoerd waarbij vooral het massale, het geweldige bij alles opviel. 's Avondsvertrokken den Duce en de Führer in twee extra treinen naar het ge bied der manoeuvres. De Duitsche wapenschouw. Gisterenmiddag zijn de Duce en de Führer met hun gevolg op het station Lalendorf te Berlijn aangekomen, vanwaar het gezel schap zich onmiddellijk naar het manoeuvre terrein begaf. Toen het hooge gezelschap aankwam, was juist de „blauwe" partij in den aanval. De strijd werd gevoerd met artillerie tanks en vliegtuigen en ontplooide zich dicht bij het punt, wa^r de beide staatshoofden zich had den opgesteld. Verder werden verscheidene stellingen van beide partijen bezocht, zooals opstellingen van luchtdoelartillerie, mij- nenwerpers en infanteriegeschut. Van den Schmocksberg bij Tozin werd een aanval van de „blauwe" luchtmacht gadegeslagen. Honderden bommenwerpers wierpen bommen op de ,roode" stellingen en openden een hevig mitrailleurvuur. Tege lijkertijd werden sterke afdeel ingen vecht- wagens ingezet, welke diep in het „roode" gebied doordrongen. Op den Schmocksberg begroette de Führer ook de Britsche en Hongaarsche officieren die de manoeuvres bijwonen. Na het bezoek aan de manoeuvres werd een bezoek gebracht aan de oefenplaats van de luchtmacht Wustrow, waar een oefening in het schieten met luchtdoelartillerie werd gehouden. Heden zal oen bezoek worden gebracht aan de fabrieken van Krupp te Essen. Meer eerbied voor het fascisme! In de Giornale dTtalia schrijft Gavda over het eerste onderhoud tusschen Mussolini en I-Iit Ier: De beide leiders stellen hun solidariteit in den dienst van den vrede. Van de ele menten, waarop deze vrede gebaseerd moet zijn, zijn er vier van het grootste belang. Ten eerste moeten het fascisme en het nationaal-socialisme bij de andere landen, die zij overigens geenszins hun ideologieën willen opleggen, volkomen begrip en de MUSSOLINL hun toekomende achting vinden. Ten tweede moeten de andere Europee- sche groote mogendheden ten aanzien van alle vraagstukken de politieke, technische en vooral moreele rechtsgelijkheid van Duitschland en Italië erkennen. Ten 3e moet 'n beter begrip en meer achting voor de levensrechten' en de ontwikk. v. alle naties getoond worden. De internationale ge rechtigdheid moet niet slechts in woorden, doch ook in daden uitgeoefend worden. Ten vierde moeten alle landen in Euro- peesche solidariteit gemeenschappelijk te genstand bieden aan de afbrekende machten van hot communisme en eindelijk de ge meenschappelijke gevaren begrijpen. CHINA Japansche wreedheden Naar men te Peiping meent is het eerste treffen tusschen het Japan sche en het Chineesche communis tische leger aanstaande. De Japan- neezen beweren te zijn opgerukt in Zuidelijke richting van Tatoeng in Sjansi naar een punt op 25 mijlen ten Noorden van den bekenden Jen-Menkoe pas, welke den weg naar Tai Joean Poe beheerscht. Ja pansche berichten verklaren dat tachtigduizend man communisti sche troepen zich gereed maken tot verdediging van den pas. Het Chineesche agentschap Cen tral News heeft medegedeeld, dat de Chineesche troepen een nieuwe be langrijke overwinning zouden heb ben behaald, in het Noorden der provincie Sjansi, waarbij zij Kwangling hebben terug veroverd, verscheidene tanks en kanonnen hebben buitgemaakt, en de Japan sche troepen zware verliezen hebben toegebracht. De Chineesche troepen zouden blijven oprukken naar de grens der provincie Tsjahar. Verbitterde gevechten bij Sjanghai. Ook bij Sjanghai wordt hevig gevochten. Bij Liveho en Lotien doen de Japanneezen herhaaldelijk krachtige aanvallen, die ech ter door de Chineezen worden afgeslagen. De Japanners kondigen steeds weer groote offensieven aan, doch aarzelen blijkbaar om hun troepen te doen oprukken buiten de zóne welke door hun schcepskanonnen wordt bestreken. Strooming in de N.S.B., zich van Mussert te ontdoen Naar wij vernemen, zijn de volgen de personen nog uit de N.S.B. getre den: Mr. W. A. Ubbens, rechter aan de arrondisementsrechtbank te Alk maar en de heer J. Hogewind, gep. luitenant-kolonel van het K.N.I.L. „Was Mussert maar een goede dictator geweest!" De heer Hogewind, die een vooraanstaan de plaats in de beweging innam, zou voor het lidmaatschap bedankt hebben, omdat hij geen vertrouwen meer had in ir. Mussert en andere leiders.. Ook zou hij het er niet mee eens zijn, dat de N.S.B. aan de verkiezingen deelneemt. „Hebt u", zoo vroeg het U. D. den heer Hogewind, bezwaren tegen de dictatoriale neigingen van den heer Mussert?" ».Och", antwoordde de heer Hogewind, „was hij maar een goede dictator geweest..." Van goed geïnformeerde en betrouwbare zijde uit de N.S.B. verneemt „Ons Noorden", dat het ernstige conflict, dat thans in de leiding der N.S.B. openlijk is uitgesproken, in wezen niets anders is dan een strijd tus schen de heeren Mussert en Van Geelkerken om de leiding. De strooming in de partij, die ir. Mussert vanwege zijn gemis aan tactiek en bekwaam heid, ongeschikt acht nog langer als leider te fungeeren, wordt steeds grootcr. Men wil in die kringen zich van ir. Mussert ontdoen en Van Geelkerken mét de leiding belasten. Van Geelkerken tusschen twee vuren. De heer Van Gelekerken zelf, hoewel deze reeds herhaaldelijk zeer ernstige conflicten met ir. Mussert heeft gehad, meent momen teel nog altijd, dat in naam in elk geval ir. Mussert voorloopig met de leiding moet blij ven belast. Hij zit dan ook in zekeren zin tusschen twee vuren. De huidige situatie wordt echter op die wijze met den dag meer en meer onhoudbaar en de zegsman, van „Ons Noorden", die zelf nog altijd een voor aanstaand lid in de beweging is, verzekerde genoemd blad met nadruk, dat binnen drie maanden het conflict een oplossing zal vin den door een verwijdering van ir. Mussert uit de beweging, omdat zijn aanhang zeer geslonken is. Vooral de verwijdering van ds. Van Duyl, die ook na de verkiezingen samenzwoer tegen ir. Mussert en die in de 'N.S.B. 'n grootcn aanhang bezat, heeft in breede kringen veel kwaad bloed gezet en aan ir. Mussert zijn laatste cohorten ont nomen. Royement der te verwachten .Mussertianen" Bedoelde zegsman veiwachtte, dat, na het verdwijnen van ir. Mussert, de heer- Van Geelkerken tot leider zal worden ge proclameerd en dat velen, die hun lid maatschap hebben opgezegd, dan in de be weging terugkeeren. Een kleine groep, van Mussertianen, waaronder o.m. behooren clc heeren de Marchant et d'Ansembourg, Kos ter e.a. zal dan onmiddellijk geroyeerd wor den. „Deuren open voor de uittocht der N.S.B.'ers". Geestig schrijft de „Avondpost" naar aan leiding van de elkaar snel opvolgende ont slagnamen uit de N.S.B.: Ds. van Duijl bedankt. „Vrijwillig". Om „persoonlijke redenen". Mr. Pont bedankt om de „persoonlijke redenen" van ds. van Duyl. Mr. van der Goes Naters wordt geroyeerd. Prof. Valcke- nied Kips trekt zich uit het gezelschap te rug: zijn zoon was te voren uit de beweging gekegeld. De heer Stahle, Statenlid in Noord-Hol land, neemt de beenen; de heer van Hasselt, idem in Utrecht, volgt hem op den voet. En bij het gezelschap, dat rechtsomkeert maak te, heeft zich nu ook generaal Seyffardt ge voegd. Dit laatste doet de deur dicht, of liever, zou de deur dicht doen, als we haar niet open moesten houden, om nog anderen gelegenheid te ge ven tot vertrek. Wat is er met die armen generaal Seyf fardt gesold. Wat zijn er een triomfkreten geslaakt over de aanmelding van dezen ka meraad. Levensgroot bijna stond zijn kop in de fascistische pers. Onze hooge miltairsn, die zich in de po litiek begeven, zijn met gelukkig! Na Snijders, Seyffardt. En vraag nu niet, hoe velen er uit de N.S.B. treden, wier namen wij nooit hoo- ren. Het is haast om deernis mee te krij gen. Maar geen deernis. Waakzaamheid. Want een kat, die in 't nauw zit, doet gonis rare sprongen, aldus het blad, De Japansche wreedheden in China. Driehonderd dooden te Nanking. Officieel wordt medegedeeld, dat tenge volge van de vijf Japansche luchtaanvallen van Zaterdag te Nanking minstens 300 men- schen om het leven zijn gekomen en 400 ge wond. Een Chineesch functionnaris ver klaarde, dat 96 toestellen aan de aanvallen hebben deelgenomen en dat 200 bommen zijn geworpen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chi neesche luchtmacht te Sjanghai tweemaal bij verrassing heeft gebombardeerd als re presaillemaatregelen tegen de vele lucht aanvallen op de Chineesche steden. Russisch én Britsch protest. Opnieuw heeft Londen een scherp protest te Tokio doen overhandigen tegen het "bom bardement van de open stad Nanking. Ook de Sovjets hebben geprotesteerd. Een Japansch verweer. De Japansdie pers begint thans commen taar te leveren op de critiek der openbare meening ter wereld op de luchtaanvallen op Nanking en Kanton. De Hotsji Hotsji schrijft: de Japanners zijn van meening, dat Nanking het centrum is van de Chineesche militaire activiteit en dat het niet onwettig is deze stad te bom bardeeren. De internationale wetgeving keurt niet af, indien de verliezen aan niet- strijdenden niet opzettelijk veroorzaakt zijn. SPANJE Heftige gevechten bij Toledo. Door de schokkende gebeurtenissen in China en Middellandsche Zee is de strijd in Spanje zelf vrijwel aan de publieke aan dacht ontsnapt. Er is ook in de laatste we ken niet veel gebeurd. Gedurende de laat ste vier dagen is er echter wat meer acti viteit aan de fronten waar te nemen, vooral in Aragon. Het zijn nog slechts plaatselijke gevechten waarbij kleine trocpendeelen tegenover el kander komen te staan. Dc bevelhebber der regeeringstroepen blijft groote troepenmach ten concentreeren aan dit front Naar schat ting zijn thans ongeveer 150.000 man bijeen gebracht tusschen Jaca en het Oosten der provincie Guadalajara. Hun bewegingen worden door vliegtuigen der tegenstanders voortdurend waargenomen, bij dag, doch ook bij nacht. De rechtsche troepen hebben aan het front van Toledo op heftige wijze de stel lingen der regeeringstroepen voor deze stad aangevallen.. Voor dezen nieuwen aanval moesten de regeeringstroepen wijken, doch na een hevig gevecht slaagden de regee ringstroepen er wederom in enkele stellin gen te veroveren en stand te houden tegen de vijandelijke aanvallen. Gedurende zeven uur heeft de ar tillerie van de regeering de wapen fabrieken van Toledo. onder vuur genomen. De schade moet zeer aan zienlijk zijn; ook de stellingen rond de stad werden beschoten. De artillerie van Franco beant woordde dit vuur niet. Vliegtuigen van de regeering stel- dén een onderzoek in cn het scheen de waarnemers, dat vooral de stel lingen langs de Taag veel geleden hadden; ook de bruggen over de Taag werden getroffen. De strijd rond de hoofdstad. Gisterochtend hebben vliegtuigen der re geeringstroepen verscheidene malen vluch ten uitgevoerd boven de nabij de hoofdstad liggende troepen. Regeeringsvlicgtuigen heb ben de stellingen der opstandelingen gebom bardeerd te Talavera en die in het noorden der provincie Guadalajara. Ten noorden van Madrid richtten de ka nonnen der regeeringstroepen het vuur op de versterkingswerken der opstandelingen in den sector van Pardo. Nederlaag voor de rechtschen. De troepen van Franco hebben een aan val ondernomen aan het front van Llanes, o.a. in den sector van Los Molinos en Ben- zua. De regeeringstroepen boden evenwel he- vigen tegenstand, zoodat de rechtschen met achterlating van tal van dooden moesten te rugtrekken. Drie rechtsche vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen, werden neerge haald. Dit nummer bevat 12 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting; Zwakke tot mati ge Zuidoostelijke tot Ooste lijke wind, nevelig tot licht bewolkt, droog, behoudens dauw in den ochtend, aan vankelijk kouder, later iets warmer. Verdere vooruitzichten: Fraai herfstweer. Barometerstand hedenmorgen 8 nnr 772 Arabieren, gedood. De eveneens gewonde politieman stierf een half uur later. De assistent van den district-commissaris, die vlak achter hem liep, ontkwam ternau wernood aan een verwonding. De schoten werden a hout portant afgevuurd en- An drews, die o.a. in het hoofd werd getroffen was onmiddellijk dood. Hij had den kerk dienst bijgewoond als vertegenwoordiger van den Hooge commissaris. Alle wegen naar Nazareth werden na den overval on middellijk afgesloten. De staat van beleg is afgekondigd en politiehonden trachten de daders op te sporen. De Arabische Hooge commissaris heeft een verklaring gepubliceerd waarin zij haar afschuw over den aanslag te kennen geeft en dezen veroordeeld. Verder verklaart zij te gelooven, dat het Arabische publiek in Palestina haar spijt en veroordeeling van den daad zal deelen. Moord op twee Arabieren. vooraanstaande In den vorigen nacht hébben onbekenden de woningen overvallen van twee vooraan staande Arabieren nabij Nazareth en nabij Acre, waarbij beide om het leven zijn ge bracht Het eerste slachtoffer was een zekere Awad Khoury, de rijkste grootgrondbezitter in het noorden van Palestina. De tweede is sjeik Mohammed Tbrahim, een makelaar in grond uit Damun bij Acre. Politie en militairen patrouilleeren weer in het gebied van Opper-Galilea, teneinde het smokkelen van wapenen over den Jordaan en over de grens van Syrië te verhinderen. Het Arabische nationale co mité te Safed heeft een manifest uitgege ven, waarin het bij de Arabieren in Gali- lea er op aandringt, zich te onthouden van daden van geweldpleging. Twee Britsche beambten gedood Ook moord op twee vooraan staande Arabieren. Gewapende Arabieren hebben te Nazareth den district-commissie van Galilei en een Britsch politieman gedood. Lewis Yellaml Andrews, de vermoorde districtcommissaris van Gelihei, is bij het verlaten van de Anglicaansche kerk te Na zaretih dooi; drie aanvallers, waarschijnlijk In Groningen ter/en een boom gereden. Be heer Niemeyer uit Zandburen zwaar gewond. Zaterdagmiddag is aan den Frie- schen straatweg bij Slaperstil, gem. Hoogkerk, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Omstreeks half één is een auto, komende uit Wicringen, door dat de bestuurder de macht over het stuur verloor, tegen een boom gebotst. In de wagen zaten zes personen, n.I. de 37-jarige beer L. Neumeyer, de 3o-jarige heer H. Ney, hun echtgenooten en twee kinderen, allen uit Wieringen. Het ongeluk geschiedde juist nadat de heer Niemeyer, die chauffeerde, een andere wagen was gepasseerd. De heer Niemeyer zat achter het stuur bekneld. Hij bleek ernstige ver wondingen, o.m. een schouderfractuur, te hebben hekomen. Ook de andere vijf inzit tenden hadden letsel gekregen, echter niet van ernstigen aard. Vier hunner konden nadat hulp was verleend, huiswaarts kee- ren. De heer Niemeyer is opgenomen, ter wijl een persoon voorloopig in observatie wordt gehouden. De zwaarbeschadigde auto is met een kraan wagen weggesleept. De marechaussee uit Hoogkerk heeft een onderzoek ingesteld. Nader vernemen wij, dat de heer Nie meyer kommies-dienstgeleider is en te Zand buren woont. De verongelukte auto was ge huurd bij den heer D. Oelen. De familie was op weg naar Onstwedde.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1