zegt het zoo: WEK DE GAL IN UW LEVER OP OMGEVINGNIEUWS Het vliegveld <w€foetté'tfinso special voor .m 25-Jarig jubileum Th* v* d. Meer ie Alkmaar. Uit Bergen I laandag 4 October 1937 Tweede blad HEER-HU GOW AARD Klom Jan, zoo genoemd in on derscheid van zijn vader, die Jonge- Jan, heet en z'n gró vader, die ouwe Jan genoemd wordt, rekt zijn heele kleine nieuwsgierigheid zoo lang mogelijk uiit om toch maar goed in de „temmend" te kunnen kijken, waarin grömoeder naar alle regelen dor kunst bezig is. Opoe is bezig „keis" te maken en de „snot- Wurk'Y klein als hij is, weet heel goed, dat er straks, als opoe de wrongel in de zet tere doet, oen stuikkie voor hem zal over schieten. En hij is dol op dat heerlijke goedje haast nog doller as op de zoete wei, die er overblijft als de kaas eenmaal in de pers is, en waar hij van mag drinken zoo veel hij maar wil. Opoe beweert, dat wöi licht verteerbaar is en dat er niet veul kwaad uit vortkomme ken. Vroidags spant opa 't peerd voor de bak- wagen en gaat mit 'n stapeltje nei Allek- ïnaar. Vroidagsmiddags skuwt kloinjan 't huis van opa, want die ken den wel 'r 's zoo raar doen. Dan dondert het er. Wild loopt opa rond. En d'an is opoe heel stil. Tot 't opeens verwij ten regent, als opoe dan toch om de benauwende stilte te breken, 't er maar op waagt om te vragen hoe van daag „de mart" weest is. Als opa den uitraast is, lilleke woorden 'tegen opoe, die oigelik niks van keis-maken ken, gien gebrek, loopt ie met z'n pet skeef op, nag 'n halve kolder in de kop, 't land op en as de werkman 't niet erg goed ge maakt heeft, kroigt die ók nag 'n steert van de bui. Beer zit wat in die keis... Het is om duvels te worren ók, zegt opoe een keer tegen een buurvrouw, 'k doen al m'n best, maar deer zit wat in die keis, en we kinne 't. maar niet vinde. Misskien 'n vorkeerde koe oppert buurvrouw, manoe binne soms zoo zuinig. Inplaats van den die melk maar weg te gooien, giete ze 't er toch maar deur, en woi kinne later de peultjes opete. Opoe, dei altijd veel van haar man heeft gehouden, zegt niet veel op deze aantijging ,van buurvrouw. Dat heb je nu eenmaal als boerenvrouw jnee te maliën. ..Stemfmen klinken op. De wetenschap breekt ziclp baap en enjiele boeren, zijn ,zpp dom om werkelijk te gelooven wat die pro- fessore hun wijs maken willen. Het begin. De tijd helpt mee. Enkele boeren loopen te zamen en praten over het oprichten van een fabriekie. Zij ge looven, dat er bepaalde oorzaken zijn, dat dejiaas gebreken vertoont. En het is op de boerderij zooveel gemakkelijker. Ook voor de vrouw. De kazende boer en de kazende boe renvrouw beginnen te verdwijnen. De fabrieken rijzen als paddestoelen uit den grond. In Voenhuizen een fabriek, aan het, Kruis een fabriek, aan den Middenweg, nabij den Kruisweg twee Fabrieken, onge veer vlak tegenover elkander, bij het stati on Hugowaard een fabriek. Ieder heeft zijn eigen co te rietje van vaste klanten, die 's morgens zelf de molk bren gen, en er een praatje bij maken tevens. Alles nog gemoedelijkheid, doch ook scherpe wederzijdsche controle op hoeveelheid en zindelijkheid. Zoo boert men geruimen tijd door. De bedrijfszekerheid wordt grooter. De weten schap helpt een handje mee en haar theo rieën worden in de practijk getotst en als ze niet houdbaar blijken te zijn, weer door andere vervangen. Hot lange—wei, doet plots zijn intree. Bacteriën-cultuur vindt toe passing. Men moet nu wel gelooven, want anen ziet met eigen oogen. Een werkelijk directeur. Maar het kan nog gemakkelijker gemaakt worden. Burgerbrug en Sint Maartensbrug geven het voorbeeld. In de laatstgenoemde plaats gaat de eerste fabriek werken met een wovkolijken directeur. Zoo'n man, die maar de hoelo dag een beetje rond loopt te flikfooien, en geen stook werk doet. Schande is liet. wel... Hoorde zoo iemand zelf ook niet de handen uit de mouw te steken? Maar door een of ander geheimzinnig iets blijkt het te kunnen. Het is wel veranderd in het boerenleven. Eenige boeren tesamen pemiitteeren zich de weelde er en heer op na te houen en ze gaan niet tesamen failliet, en de fabriek blijft bestaan en ze betalen niet minder uit, dan andere fabrieken. En ze hebben het nog ge makkelijker, want de melk wordt 's ochtens en 's eivens haalt. Zundeg en in de week deur. 1 October 1912. Tot op een zekeren dag Nan Pool en Piet Wonder van Hugowaard en Bos van Ouwe Nierep nei Friesland trekke om een directeur te zoeken 1 October 1912 trad die directeur in functie, al was er toen nog geen fabriek en werkd de betreffende melk in drie kleine fabriekjes in den omtrek verwerkt. Twee jonge menschen werden dien dag feestelijk ingehaald en zouden trachten in een nieuwe omgeving een leven en bestaan te vinden. Toen zij in de woning kwamen was alles gereed. Daar hadden do boeren voor ge zorgd. Een van de jonge meisjes, die toen bediende, is er thans na 25 jaar ook weer terug, doch thans als vrouw van een be stuurslid. Veel is er dien tijd gebeurd, doch ons is verzocht daar op terug te komen als de fabriek in November haar 25-jarig bestaan viert. Doch we kunnen toch niet nalaten te zeg gen, dat de hoogste prijs, die betaald werd 15,9 cent pr kg. melk was. Be jubileumdaq. We kijken rond. Een schat van bloemen is opgesteld in de gezellig gemeubelde ka mer en suite. En wc kunnen begrijpen de woorden „toch verrast" van den stadigen, stillen werker, met den typischcn Frieschten kop, stug van natuur schijnbaar, maar toeh*in den omgang een mensch, die het verstaan heeft in den strijd om liet be slaan „man" te worden, in de beste belce- kenis van het woord.. Iemand, die kort en duidelijk weet te zijn, zonder te kwetsen zijn meening uitend, iemand, die voor de hoeren „onze directeur" is en voor het per soneel „onze baas" weet te blijven. Dat ook waardeering uit ruimeren kring wordt, genoten, merken we, als we een oogenblik rond zien. Het allereerst valt. op een prachtig bloem stuk van de Zuivelverkoopvereeniging Noord Holland, met daar vlak bij het bloemstuk van de Vereeniging van Directeuren van Coöp. Zuivelfabrieken. Dan zien we nog manden met bloemen en ruikers van het. bestuur der eigen fabriek, van de Zuivelfabriek „Aurora" te Opmeei\ van de Coöp. Malerij te Heerhugowaard, van de Begrafenisvereeniging „De Laatste Eer", en verder talrijke bloemstukken van vrienden en bekenden, zoodat het schijnt, dat een ware bloemeninvasie heeft plaats gehad. En daartusschen staan om later dienst te doen de kapstok met kleed van het perso neel cadeau gekregen en de stoel van de Zuivelbank. Gelukwenschen stroomen binnen. Een beetje onbescheiden moet. men nu een maal zijn. En we komen te weten, dat de post vandaag telkens maar weer telegram men van heinde en ver heeft gebracht. We zien er van Dr. Scheij, van den Directeur van het Kaas- en Botercontrolestation, van den Bond van Zuivelfabrieken, van den Directeur der Kaashandel-Mij. Gouda. Brie ven en kaartjes zijn in stroomen den ge- heelen dag binnen gebracht. De lieer Van der Meer viert zijn feest. Het feest dat hem door zoovelen gemaakt is tot een dag van blijde herinnering. Als wij naar huis gaan, zien we den gezellig in- iemien kring van naaste familie. Bij de fabriek rumoert het nog even" goed door. Dezen dag ook zóndë'r directeur. Door de ramen straalt de gloed van de ketelvuren en in het heldere licht van de electrische lampen zien we de forsche letters op den voorgevel van de fabriek: „EXCELSIOR". Strafzitting van Vrijdag 1 October. Oude Niedorp. ALS MEN VERRE REIZEN DOET, KAN MEN WAT VERHALEN. De zitting van het Alkm. Kantongerecht kon men Vrijdag het beste vergelijken met de Kaasbeurs: aanvoer gering, prijzen laag! Allereerst kregen we een drietal de- putées uit 't Véld, gem. Oude Niedorp, de heeren Cornelis H. en de gebroeders Jan en Klaas Z.; eigenlijk had Pietje H. het kwartet moeten vormen, doch deze snuiter had het wisse voor het onwisse genomen en het zaakje, eerlijk gezegd snertzaakje, maar liever afgekocht. De heeren waren dan op reis gegaan naar Castricum en 'n wandeling gaan maken in de duinen der Provincie. Ver kwamen ze echter niet, want alvorens een honderd meter te hebben ge tippeld, werden ze door een jachtopziener op de bon geslingerd. Waar men al spoe dig de overtuiging kreeg, dat een paar hoergnjongens niet geheel uit 't Veld zou den komen om in Castricum achter de konijnen aan te zitten, werd de straf be paald op 3 gulden boete voor de minder jarige delinquenten te vervangen door 1 week tuchtschool voor Cornelis en Nico en 4 dagen uienprak voor Jan Z., als hij niet de opgelegde boete a 4 pop afschuift. H.H.Waard, ZE HADDEN GEEN BEZWAAR TEGEN HET DUINWATER, MAAR WEL TEGEN DE AANLEGKOSTEN. Al onheugelijke jaren waren de bewoners van den Middelweg in den Blauwe Reigers- polder gezond gebleven bij,het gebruik van hun put- en regenwater. Eenmaal had de familie BI. en dat was al 4 jaar geleden, pogingen aangewend om aansluiting te krijgen, voornamelijk ten behoeve van het vee, doch toen scheen de maatschappij geen animo te hebben voor nieuwe klanten en het verzoek bleef zonder resultaat. Het vee werd toebedacht met water uit een put waarvan de aanleg 70 gulden kostte. Doch ziet, daar kwam een nieuwe bewoner, die goed in zijn slappe was zat en hygiënische bezwaren had tegen ongcfiltreerd natuur- water. Ook hij deed het verzoek, teekende het garantiebewijs en de aansluiting was bij tooverslag voor elkaar. Maar nu was ook de Maatschappij niet afkeerig om den nieuwen, waterweg nog meer productief te Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, heeft een der landeigenaren in de Bergermeer van het Departe ment van Defensie bericht ontvan gen, dat hij de hypotheek op z'n eigendommen rustende kan opzeg gen. Dit wist er o.i. op, dat Defensie de plannen voor den aanleg van het vliegveld niet zal opgeven. TERAARDEBESTELLING J. HOOGEBOOM. "aterdagmorgen had'op de R. K. Begraaf plaats alhier de teraardebestelling plaats van hot stoffelijk overschot, van den heer J. Hoogebooin, die gedurende ruim 17 jaren werkzaam was als conciërge op de Openbare Lagere School en als schoonmaker van het Raadhuis. Nadat in de R. K. kerk aan de Dorpsstraat een Heilige Requiem-Mis was opgedragen door pastoor D. Zurlohe, had daarna de begrafenis plaats. Aan de geopende groeve voerde de hoer Taapken, gemeentesecretaris, het woord na mens het gemeentebestuur, aangezien de burgemeester door ambtsbezigheden verhin derd was aanwezig te zijn. Er waren bloemstukken van de ambte naren der gemeente en van het personeel der Lagere School. FANCY-FAIR EN POPPEN- TENTOONSTELLING. In de zalen van het Oranjehotel had Za terdagmiddag de officieele opening plaats van de Fanc.v fair en de Poppententoonstel- ling, georganiseerd door de besturen der St. Elisabethvereeniging en de R.K. Kraam-, Wijk- en Huisverzorging. De voorzitter van het Tentoonstellings comité, dr. H. W. J. M. Poot, heette alle aan wezigen van harte welkom en sprak zijn vreugde uit over de groote belangstelling. De voorzitter gaf daarna het woord aan Mr. H. D. A. van Reenen, die de tentoonstel ling officieel heeft geopend. Wat er te zien is. Als we dan in korte trekken gaan vertel len wat er alles op deze fancy-fair te zien én U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt- Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar by apothekers en drogisten in flacons van 0.75. maken en gebruik makende van de be voegdheid, *haar krachtens de gemeentever ordening in het belang der volksgezondheid ontleend, werden alle gezinnen, wier per- ceelien zich bevonden binnen 40 meter van de as van dien weg, verplicht zich tevens aan te sluiten. Doch daartoe waren deze uitverkorenen nu niet genegen. De aanslui ting mocht gerust plaats hebben, doch om de kosten te voldoen, daar hadden zij geen kaas van gegeten en dientengevolge ver schenen zoo respectievelijk een viertal be woners van den Middelweg, wonende 40 -meter binnen de onsecure as, voor den kantonrechter als verdachte, te weten de heeren Jan Gr., Pieter B., de gemachtigde van de weduwe BI. en de heer Piet K., die allen, de oen wat meer, de ander wat min der bespraakt, hun protesten lieten hooren tegen de handelwijze van de Maatschappij, die echter voldoende gedekt was door de verordening. Ze hadden tegen het duin water geen bezwaar, doch wel tegen de kos ten, die men, gelet op den droevigen toe stand van het veehouders- en landbouw bedrijf, onmogelijk zou kunnen dragen. De kantonrechter kon zich c"en en ander in denken, doch was' verplicht een straf op te leggen en veroordeelde ieder tot een zeer geringe boete: 1 gulden of 1 dag. Voorts werden de dorstigen, die de lafenis der maatschappij weigerden, in hun be lang aangemaand, zich aan te sluit/en, aan gezien anders de vervolgingen opnieuw zouden voortgaan en de kosten voortdu rend hooger zouden worden. Naar onze meening bestaat er misschien nog een middel, om die vervolgingen te voorkomen en dat is zich ijskoud te laten aansluiten en het abonnement niet te be talen, want de verordening schrijf! wèl voor, dat aansluiting verplichtend is, doch strekt die verplichting niet uit tot gebrui ken van het leidingwater. Betaalt, men dus niet. dan volgt natuurlijk afsluiting Om echter safe te zijn, adviseeren wij, geza menlijk de kosten te dragen, van een con sult bij een advocaat. Schagen. DAT SPIEGELTJE WERD GEEN LACH-, MAAR EEN HUILSPIEGELTJE. De Schager chauffeur Jacob R. trof het in den laten avond van 24 Sept. al bijzonder slecht door de omstandigheid, dat op het Oudorper dijkje te Alkmaar zijn wegspiegel van zijn wagen geraakte en hij dit onmis bare instrument niet meer kon terug vin den. Hiermede was' zijn pech nog niet vol tooid, want op zijn ritje op zoek naar een nieuwen wegspiegel, kwam hij in contact met een politie-agent, die hem imet een bonnetje bedacht.. Als gevolg van. dit avontuur stond Jacob thans terecht en werd hij, in verband met zijn reeds ondervond/en chauffeursleed veroordeeld tot slechts 1 piek boete of 1 dag. RINSO EN DE WASMACHINE ZIJN GEZWOREN KAMERADEN! Waar Rinso en de wasmachine samenwerken, worden beslist schitterende wasresultaten bereikt Beide zijn typische vertegenwoordigers van onze technische eeuw. De grote voordelen, die de wasmachine biedt, komen met Rinso pas goed tot hun recht. Want Rinso behoeft niet te worden aangemaakt en geeft in #en oogwenk zelfs in lauw waler een„overvet"sopvan zo grote reinigende kracht, dat het lastige voor- weken van de was niet meer nodig is. Voorts is een Rinso-sop zo werkzaam, dat hetmeerderemalenachtereenkan wordengebruikt. Door de samenwerking van de wasmachine en Rinso wordt in anderhalf uur een volledige gezinswas voor 5 personen helderwit. Na het eerste samenzijn voelt de wasmachine zich zonder Rinso volkomen hulpeloos. WASMACHINE, is, dan moeten wij beginnen met te zeggen, dat de zeer decoratieve gevelversiering wel allereerst de aandacht trekt. Betreden- wij de voor het doel zeer geschik te zalen van het Oranje-hotel, dan komen wij linksaf slaande dadelijk op de poppenten- toonstelling. De zeven door Prinses Juliana afgestane poppen, welke alle van een sobe- ren eenvoud zijn, zoo geheel in de lijn van Haar opvoeding aan het Hof, trekken aller eerst de belangstelling. Voorts zien wij er inderdaad prachtige poppenkinderen en niet minder mooie poppenhuizen. Rechts afslaande, komen wij in het oord des vermaaks. Daar zijn stands in overvloed om het geluk te beproeven in sjoelbakken, hengelen, schieten, balgooien, spijkorstaan, kaarsen blazen en bij de Amerikaansche hoepla. Mooie prijsjes zijn er ook te winnen bij het Rad van Avontuur, terwijl de groote loterij met. twee fietsen als hoofdprijzen, een schat van andere prijzen bevat. En is men moe van het drentelen en van het zich vermaken aan de stands, dan vindt men verpoozing in den theetuin „In den Ze venden Hemel" of in de gezellige bierkneip. Tier trekkien vooral de mooie, toepasse lijke wandversieringen van Jaap Min de bijzondere aandacht. Vermelden wij ten slotte de tent, waar men z'n karikatuur kanl aten maken en de stand van de Wijik-, Kraam- en Huisverzorging, van welke zeer nuttige vereeniging men tegen een contributie van 10 cents per week lid kan wordien. Hoe druk het was. Dadelijk na de opening heerschte er al reeds een gezellige drukte, die natuurlijk in de avonduren veel grooter werd, maar gistermiddag en gisteravond was de drukte overweldigend. De prijzen van de tentoonstelling. De jury, bestaande uit Mevr. Boenderma kerSchoemakers en de heeren Mateli Wiegman, J. C. Leijen en B. Esscrs had den een moeilijke taak om de prijzen te bepalen van de poppententoonsteiling, om dat ei* zooveel mooie poppen waren - inge zonden. De uitspraak der Jury welke gistermid dag werd bekend gemaakt, luidde tenslotte als volgt: Mooiste pop: le prijs Hoe heet ik? Zuster van Vugt. Geestigste pop: le prijs Truus van Eg- mond. Mej. B. Oldemburg; eerv. verm. 't Dienstmeisje, Wed. A. Leijen. 't Mooiste paar: le prijs De Wintersport, Mej. Nora Polak; 2e prijs Mickey Mouse op ziekenbezoek, Mej. A. Kruidenberg; eerv. vorm. 't Italiaansche boerenpaar, P. Hop man. Mooiste groep: le prijs De dorpsdokter, Dr. W. J. M. Poot; 2e prijs Klein Duimpje, de Reus en zeven Dwergen, Zuster Van Vugt; eerv. verm. Vaoantiekolonie, Mevr. J. Schmidt. Eervolle vermelding voor pop.penkleertjes van 1S40 Mevr. Beets. WIERINGERMEER AFSCHEIDSAVOND DER SOCIOGRAFI SCHE STUDENTEN. Ook dit keer was de belangstellling buiten gewoon groot voor den in Hotel Smit te Mid- denmeer en Slootdorp gegeven afscheids avond der Sociogr, Studenten. Te ongeveer 8 uur opent Prof. ter Veen voor oen tjokvolle zaal te Middienrneer met een hartelijk welkom toe te roepen, inzon derheid W. Meer Dir. Burgemeester Peters, Een filmnummer, een beeld van 't Pol derleven der studenten was de inzet. Eenige muzieknummers, gegeven door Dr. Klein, viool en Mej. Pietel, piano volg den hierop. Een welverdiend applaus be loonde elk nummer. Mr. Koopman, van Amsterdam gaf verschillende prachtig uit gevoerde zangnummers. Prof. Dr. Beiermans, leider van het Kin- deronderzoek, bracht dank voor ondervon den medewerking van schoolhoofden en van de jeugd zélf bij hun onderzoek. Prof. Ben Ali Libi, de handige gooche laar gaf kranige staaltjes te zien die groote bewondering afdwongen. Prof. ter Veen zegt. allen medewerkers hartelijk dank en deelt mede dat dit geen afscheid beteekent, doch de banden zullen blijven, bestaan. Regelmatig hoopt spr. hier met zijn staf eens per winter een soortgelijken avond te geven. Er is, aldus spr., eenheid ontstaan tus- schen u en ons; laten we deze blijven behou den. Staande werd hierop het Wilhelmus gezongen. Daarna bracht Pastoor Braak het corps studenten hartelijk dank voor de ver zorging van dezen avond en de reeds toege zegde. Tot besluit van den avond werd een goed bezocht bal gehouden. Te Slootdorp was de belangstelling niet minder groot en werd een gelijk programma uitgevoerd. WINKEL PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN. Woensdag j.1. vergaderde de afd. Winkel van den Ned. Bond van Boerinnen e. a. PI. vrouwen bij den heer Laan. Een 30-tal dames was aanwezig. Na opening en lezing der notulen, werden eenige mededeelingen gedaan aangaande de vergadering van liet Provinciaal verband der efdeelingen, gehouden te Midden Beem- ster, gevolgd door een opwekking tot het bijwonen der vergadering van het Hoofdbe stuur te Utrecht op 14 Oct. a.s. Besloten werd een der dames op kosten der afdeeling deze vergadering te laten bij wonen. Hierna bracht Mevr. SpanZelle verslag uit van de kas: commissie. De rekening sloot met een batig saldo. Na dankzegging aan Mevr. Span voor liaar verslag, werden voor het volgend jaar als leden van de kas-cominissie benoemd: Mevr. G. Vries—Spaans en Mevr. N. Kei zerVries. Vervolgens deed het bestuur een oproep aan de dames, om iets ten beste te ge ven bij de herdenking van het 3-jarig be staan der afdeeling in October. Nu volgden eenige besprekingen aangaan de het wiritei-programrna. Dit zal begonnen worden met een cursus in handwerken, stof versiering enz. te geven door Mejuff. Piet waarvoor zich reeds een 30-tal dames opgaf. Na de rondvraag, welke niets opleverde, volgde sluiting. WJERr Burgerl. stand 25 Sept. t.m. 1 October 1937). Geboren: Petrus, z. v. P. S. Kuilboer en M. Stet; Alida, d. v. F. N. Gouwenberg en M. Jonker. Ondei-trouwd: C. Ivooij en G. Huisman. RAAK. maar waar! Voor KOFFIE zorgt Uw kruidenier, Uw SCHOENEN lapt de lapper, Voor GROENTE zorgt Uw groenteboer, En voor Uw HAAR Uw kapper, Uw advocaat voor RECHTS-AH VIES, Deurwaarder: EXECUTIE. De Radio is óók een „vak", Neem daarvoor DISTRIBUTIE. (Nadruk varfcaduu., Rem'. U eens bij ens kijken? U ie var. harte weikanil

Schager Courant | 1937 | | pagina 5