XleeÉg, schoeisel en dekking voer werkloozen Het ongeluk met de schoolbus bij Kooy Loop niet op den spoorweg Franco's geheimzinnige vriend- De vee-sterfte door mond- en klauwzeer Zijn vrouw met bijl aangevallen Kind speelde met lucifers Volkenbondsraad veroordeelt piraterij Commissie van 23 aanvaardt resolutie China-Japan Jubileumwedsfrijden te Den Haag Postvluchten op Indië Bloembollen-export naar Hongarije bedreigd Arrondissements rechtbank te Alkmaar Minister Romme vraagt Koninklijke familie stortte reeds f 4000.- De minister van Sociale Zaken, Prof. Mr. Romme, heeft gisteravond half acht over beide zenders namens de regeering een oproep gericht tot het Nederlandsche volk om oen bij drage te geven voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds voor werkloozen. Prof. Mr. C. P. M. Romme Minister van Sociale Zaken Behalve hetgeen de overheid reeds doet, is er door de lange duur der werkloosheid veel meer noodig, waarvoor de overheid thans een beroep doet op het publiek. ITet doel, waarvoor thans een offer zal worden gevraagd, leent zich bij uitstek voor een gave van dankbaarheid, dat men zelf voor den gccscl der werkloosheid is gespaard gebleven. De gemeentebesturen zullen zich deze maand met de inzameling der gelden belas ten. Voor hen die rechtstreeks hun bijdrage willen storten, diene het volgende: De postgiro-naam is: Kleeding-, Schoeisel-, Dekking-Konds, Den Haag. Het postgiro-nummer is: Hl400. Wilt gij liever per postwissel of por aange- teekenden brief uw zending verzorgen, dan weer dezelfde naam: Kleeding-, Schoeisel-, Dekking-Konds, en het adres: Bczuidcnhout 30, Den Haag. Koninklijke gift. Met warme erkentelijkheid en diepe dankbaarheid mag ik. zeide spreker aan het eind van zijn rede, door H.M. de Koningin daartoe ge machtigd, melding ervan maken, dat onze geëerbiedigde en, meer dan dat, onze geliefde landsvorstinne mij heeft doen kennen haar besluit, haar volk ook in dezen voor te gaan cn met de Koninklijke gift van twee duizend vijf honderd gulden het kleeding-, sehoeiscl-dekking-fonds zijn eersten matericelcn inhoud te ge ven, Koninklijk voorbeeld, dat on middellijk gevolgd is cn ook daarvan doe ik mededccling met in- nigen dank, en hoogo waardeering door H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.II. Prins Bomhard, die hunne Vorstelijke gave van een duizend vijf honderd gulden daarbij hebben gevoegd. Volk van Nederland. Toont u dit'konink lijke voorbeeld waardig. Luisterende land genoot. Neemt deel aan dezen tocht, den tocht van een Koningsvolk. Dan zult gij metterdaad u verwerven, wat ik met mijn eerste woord straks u toe- wenschte en waarmee ik nu afscheid van u neem: een goeden avond. Amsterdamsche jongen door trein aangereden. Stervende opgenomen. Gistermiddag om vijf uur is een elfjarige jongen uit de Indische buurt te Amster dam, die zicli op den spoorweg tusschon liet Muidopoprt- en iiet Centraal Station had begeven, gegrepen door een uit Amersfoort binnenkomenden trein, welke om 17.07 uur aan liet C.S. moet urriveeren. De jongen kreeg een klap van don locomotief en werd over de rails weggeslingerd. Dc machinist, die het ongeluk zag gebeuren, bracht den trein onmiddellijk tot stilstand. De jongen bleek een schedelbreuk en ernstige verwon dingen te hebben bekomen. In stervenden toestand is hij door den geneeskundigen dienst naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis vervoerd. ESCADRON PANTSERWAGENS TE AMEBSFOORT. Naar verluidt, zou het thans zoo goed als vaststatfn. dat het op te richten escadron pantserwagens te Amersfoort in garnizoen v.al komen. BASIS MAJORCA OP MYSTE- RIEUSE WIJZE UITGEBREID. NIET-INMENGING SNEL DOEL TREFFEND MAKEN, ADVISEE- REN ENGELSCHE BLADEN. De Times schrijft „De steeds feller bombardementen, waaraan de Spaansche Oostkust wordt blootgesteld, hebben de strekking te be wijzen, dat de formaties luchtstrijdkrachten van Majorca, die voor rekening van Franco werken, versterkt zijn en dat de bases voor dit doel in orde zijn gebracht. Vanwaar komen deze versterkin gen? Dat is stof voor veronderstellingen, evenals in het geval van de zeeschuimende duikbooten. Men kan zich echter afvragen of de actie, die hoofdzakelijk ter zee werd uitgevoerd, thans niet in de lucht wordt ten uitvoer gelegd. In ieder geval is hier een reden te meer om de nietinmenging snel doeltreffend te maken." De „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft: „Het belang der luchtbombardementen op Valenoia en de naburige steden door zeer machtige vliegtuigen van een type, dat volgens de ter beschikking staande inlichtingen, niet van rechtsch Spaansch fabricaat is, wordt te Londen uitgelegd als een versterking van het Fransch Britsche standpunt ten aanzien van de noodzakelijkheid om snel maatregelen te nemen, teneinde een werkelijkheid te maken van de nietinmenging. Men weet, dat de laatste raids werden uitge voerd door toestellen, die hun basis hadden op Majorca en recente inlichtingen melden, dat deze bases kortgeleden uitgebreid zijn, ter wijl er nieuwe, welgeoefende bemanningen van niet-Spaanschc nationaliteit zouden aankomen". Teeltbeperking allerwegen als een bezwaar gevoeld. Te Amsterdam komen nog dagelijks op 't gemeentelijk abattoir meldingen binnen van gevaren van mond- en klauwzeer. Tot op lieden zijn 300 gevallen geteld, dat wil zeggen, dat hot vee wel haast op alle boerderijen rond Amsterdam door dc epide mie is aangetast. Sinds jaren is een dergelijk groot aantal gevallen niet geconstateerd. Reeds zijn voor zoover officieel be kend ,in do hoofdstad twee herstel lingen afgegeven, zoodat deze nood lottige veeziekte thans langzamer hand schijnt al te nemen. De HollandScbe Maatschappij van Landbouw heeft, aan den minister van Ucconomische Zaken verzocht, in verband niet bet in ons land hecr- seliendc mond- en klauwzeer, toe te staan, dat de nierken van aan deze ziekte gestorven biggen en varkens nog beschikbaar zullen worden ge steld voor 1937, alsmede, dat voor een aan mond- en klauwzeer gestor ven koe een kalvorschets beschik baar worde gesteld De afdeelingen Opmeer, Wicringcrwaard, Hoorn, Den Helder, Stompwijk-Veur, Krom menie, Bleiswijk en Delft van de Holland- sohe Maatschappij van Landbouw, bepleiten, aldus het Holl. Landbouwweekblad, een al- geheele opheffing van dc kalverbeperking. De afd. Opmeer betoogt, dat het onmogelijk is, bij de thans geldende regeling onzen veestapel in stand tc houden, en dat deze regeling de be strijding van de tuberculose onder het rundvee belangrijk tegenhoudt. De afdeeling Hoorn wcnscht de opheffing van de teeltbeperking voor liet rundvee in het bijzonder wegens liet dreigen van een epidemie van mond- en klauwzeer, die tot gevolg zal hebben een grootore sterfte onder de melkkoeien en do kalveren, en bovendien talrijke melkkoeien voor een verder aanhou den, alsmede voor dc fokkerij, ongeschikt zullen worden. De afdeeling Bccmstcr vraagt directe op schorting van de runrlveetecltbeperking in verband met het uitbreiden van het mond en klauwzeer. De afdeelingen Rotterdam, Schiedam en Omstreken, Putten, Medemblik, Hocksche Waard, Velsen, Rozenburg, Beemster, Pur- merend cn Omstreken cn Voorne, dringen aan op verruiming van het aantal kalver- schetsen. De afdeelingen Den Helder en Beemster wijzen op bet gevaar van besmetting, gelegen in de bezoeken van de ambtenaren van de landbouw-erisisorganisatics tijdens het thans heerschende mond- en klauwzeer. Drama in Den Haag. Omstreeks kwart voor 10 gisterenavond heeft zich in dc Jan Wapstraat te 's-Graven- hage een drama afgespeeld. Daar liep de 17-jarige gehuwde mejuffrouw M. dc L. ver gezeld vim een lieer, die haar zou thuis brengen naar de Ooslcrwijk Bruynstraat waar deze jonge eehlgenoote bij haar ouders woont. Terwijl zij daar liep werd zij met een bijl aangevallen door haar man den 27-jaeigen II. G. die te Rijswijk woont. Ilij was met dien bijl naar haar woning gegaan, maar had haar niet thuis getroffen. Nu kwam hij haar tegen. G. sloeg haar met den bijl op het hoofd cn de handen. De juffrouw werd danig toegetakeld en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden, waar bleek, dat haar toestand niet veront rustend was. De dader is spoedig gegrepen cn werd naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Hij kon gisterenavond nog niet ge hoord worden omdat hij te zeer overstuur was, zoodat de aanleiding tot zijn optre den nog niet bekend is. Hooiberg, schuur en boerderij afgebrand. Gistermiddag omstreeks vijf uur is brand ontstaan in een gevulde hooiberg, staande nabij de kapitale boerderij van den land bouwer J. V03 aan den Zwartcweg te 01- débroek. Aangewakkerd door den vrij sterken Oostenwind sloeg het vuur over naar de op eenige meters afstand gelegen boerderij, welke met riet gedekt, was, ter wijl voorts de in de nabijheid staande houten schuur vlam vatte. Het vuur vond gretig voedsel in een groote partij slroo, welke was opgeslagen in het bovenhuis van de woning. Zoowel de boerdreij als de hooiberg en dc schuur brandden geheel uit. Toegescho ten huren en voorbijgangers slaagden er in een gedeelte van den inboedel buitens huis te brengen. Ook enkele landbouwwerk tuigen kon men in veiligheid brengen. Do nabijgelegen woning van den land bouwer R. van Wijhe liep groot gevaar door de om zich heen grijpende vlammen te worden aangetast. De gealarmeerde motorbrandspuit van Oldebroek hield dan ook deze boerderij, nadat zij was ontruimd, nat. Dc afgebrande hooiberg bevatte 20.000 Kg. hooi. Het vuur is ontstaan, doordat een vier jarig dochtertje van den landbouwer Vos met lucifers bad gespeeld. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Rooscvelt laakt Hooggerechtshof In een te St. Paul (Amerika) gehouden rede heeft president Roosevelt een aan val gedaan op het Hooggerechtshof en dit lichaam ervan beschuldigd, dat het „de hoeksteenen van zijn propramma' wegslaat" Voorts wees de president er op, dat de te houden speciale zitting van het congres zon moeten komen tot vermindering dor staatsuitgaven, tot vermindering van de werkloosheid en tot verhooging van het nationale inkomen. Een verhooging der be lastingen, zoo voegde Roosevelt hieraan toe. ligt niet in het voornemen. Einde der 99ste zitting. In de laatste vergadering van den Volkenbondsraad, welke gisteravond werd gehouden, is de resolutie aan genomen, die o.a. overweegt, dat de te Nyon genomen maatregelen, die later door de deelnemende landen zouden kunnen worden overeenge komen, doelmatig bleken te zijn en verder verklaart, dat alle met de regelen van menschlievendheid van het verdrag van Londen strijdig zijnde aanvallen op alle handels vaartuigen door het geweten der beschaafde volken, waarvan de raad zich op dit oogenblik tot tolk maakt, worden veroordeeld. De zitting werd hierna gesloten. Assemblee zal er lieden over stemmen. De „voorstellen" aangaande het Chineesch Japansche conflict waarop in de ontwerp resolutie der commissie van 23 wordt ge zinspeeld, zijn de volgende: De negen mogendheden zouden worden uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk bespre kingen aan te gaan over het Chineesch Japansche conflict. Deze mogendheden zou den in staat zijn bij hun werkzaamheden andere staten te betrekken, die in het Verre. Oosten bijzondere belangen hebben, om de middelen te zoeken om langs den weg der overeenkomsten een einde aan het conflict te maken. De consultatieve commissie van 23 zou in ieder geval opnieuw Ie Geneve of elders over een maand moeten bijeen komen. De commissie van 23 heeft de ontwerpresolutie aangenomen. Drie landen onthielden zich van stemming: Polen wegens principieelo redenen, Canada en Zwitserland, omdat dc vertegenwoordigers van die landen geen tijd gehad hadden, hun regeeringen te raadplegen. De ontwerp-resolutio is onverwijld aan de volkenbondsvergadering voorge legd. De Assemblee heeft de stemming over de resolutie inzake het Chineesche-Japansche conflict tot lieden uitgesteld. Dit uitstel heeft geen enkele politieke be teeken is. Zes dagen opgesloten in een goederenwagen Hachelijk avontuur van drie Italianen. Dc „Paris Midi" verneemt uit Grenoble, dat. drie Italianen, die op 28 September besloten hadden uit Aciiealc naar Frank rijk te gaan zonder kosten te maken, zich verborgen hadden in een wagon met kis ten citroenen, die naar Modane gingen. De wagon werd echter verzegeld en met ge ringe snelheid naar Frankrijk gereden. Maandagavond kwam hij op het station van Modane aan. Na zes dagen opgesloten te hebben gezeten, en honger en dorst tc hebben geleden, werden de totaal uitge putte Italianen door Fransche douane ambtenaren gevonden. Zij werden van het noodige voorzien en in handen van de lta- tiaansche autoriteiten gesteld. Voetbal Oostenrijk - Letland 2 1 Gisteren is te Weenen voor twaalfduizend toeschouwers een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Oostenrijk en Letland, welke als wedstrijd in de voorronde van het tournooi om den wereldtitel gold. Oostenrijk be haalde een teleurstellende 21 zege, waar door dit land zich in de slotronde olaatsto. welke van 1419 Juni 193S te Parijs zal worden gehouden. De 21 stand was reeds voor de rust be reikt Jerusalem cn Binder doelpuntten voor Oostenrijk, YVestemian zorgde voor het red den van de eer. De beste speler van het veld was de Let- landsche doelvérdeddger Bebris, die een van de voornaamste hinderpalen voor een groo- tcre Oostenrij ksche overwinning was. V.U.C. Islington Corinthians 0 0 Voor ongeveer drieduizend toeschouwers is gisterenavond bij kunstlicht te Den Haag c-cn voetbalwedstrijd gespeeld tusschen V. U.C. en de Engelsche club Islington Co rinthians, welke hiermee haar wereldtour nee begon. Er werden geen doelpunten ge maakt, waardoor V.U.C. iets moer kreeg dan haar toekwam. Vooral in de tweede helft waren de Engelschen beslist sterker. Wielrennen. Slaats in zijn geboorteplaats gehuldigd Frans Slaats, de nieuwe houder van het wereldduurrecord, is gisteravond in zijn ge boorteplaats Waalwijk op buitengewoon har telijke wijze door het gemeentebestuur en zijn mede-bewoners van Waalwijk gehul digd. Het begon met serenades cn niet zoo dra was de sympathieke renner buiten of een duizendkoppige menigte bracht hem een ovatie, waaraan geen einde scheen te zullen komen. Met muziek voorop trok men toen naar het raadhuis, waar burgemeester en wethouders aanwezig waren om nem voor zijn schitterende prestatie te huldi gen. tyoemmen 100 M. borstorawl voor van Veen. Rietje In het kader van do feestelijkheden ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Haagsche Zwem vereen iging Z.I.A.N. werden in het zwembad „Do Regentes" gisteravond zwemwedstrijden gc hou dien, waaraan door de bekendste Nederlandsche zwemsters cn zwemmers werd deelgeno men, terwijl door de medewerking van de zwemclub S.S.F. uit Barmen (Duitschland) aan de wedstrijden een internationaal tintje werd gegeven. Uitslagen: 100 meter borstorawl dames: 1. R. van Veen (R.D.Z.) 1 min. S.S sec. 200 meter schoolslag heeren: 1. H. Smitshuysen (A.Z.) 2 min. 48.5 sec. 100 meter rugslag dames: 1. N. Scnff (A. D.Z.) 1 min. 15.4 sec. 100 meter borstorawl heeren: 1. K. Ho ving (R.Z.C.) 1 minuut 1 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. J. Waal- berg (A.D.Z.) 2 min. 59.6 sec. Aankomst te ®^|Basra 5 Oct.. Jjodhp. 5 Oct. <teruKreisj|,odh>>- 5 0ct |Ba*d- 5 0ct- $eenreis) |A'dam 5 0ct- Napels 5 Oct. Torenvalk vheenreis) Wielewaal! Hongaren kweeken thans zelf. Blijkens een artikel over de landbouwten toonstelling in Mako, het centrum van den Hongaarschen uienteelt, in den „Pestcr Lloyd", worden op het oogenblik aldaar proe ven genomen met den aanplant van bloem bollen. Reeds zijn er elf kweekers, die op een areaal van 3 H.A. bloembollen kweeken, waarbij zij het voordeel van een zekeren afzet hebben, aan gezien het tuinmansbedrijf der stad Boedapest zich verplicht heeft, alle bloembollen tegen een uniformen prijs van 3 filler per stuk over te ne men. Volgens den schrijver heeft men voorheen ook dusdanige proeven in Mohas aan de Joe goslavische grens cn >n Budatetèny bij Boe dapest ondernomen, echtor zonder resultaat. In Mako evenwel is het resultaat van jaar tot jaar beter geworden. Intusschen meent hij, dat zich hier nog onbeperkte mogelijk heden bieden, waar men b.v. in dit jaar nog 600 quintaïen Nederlandsche bloembollen naar Hongarije invoerde, terwijl Hongarije ongetwijfeld heel wat goedkooper naar den Balkan en den Levant zou kunnen leveren dan dit bij Nederland het geval is. Zitting van 5 October 1937. Uitspraken 29 September 1937: Veroordeeld werden in de eerste plaats de 42-jarige broodventer Simon D., te Hel- der, in voorarrest, misdrijf art. 247 wetb. v« strafrecht. Geen uitspraak, a.s. week voort zetting van hot onderzoek. 2. Gerrit A., bcroeplooze, grijsaard van 75 jaar, te Hoorn, in voorarrest, art 250 en 248 bis strafrecht. Uitspraak aangehouden. 3. Jacob G., zonder beroep, 42 jaar, te Hel der, in voorarrest, art. 247 strafr. 1 Jaar gev. met aftrek 3 maanden voorarrest. 4. Herman G., 62 jaar, boekhouder tc Pur- merend, eveneens in voorarrest, art. 247 straf recht. 6 maanden gev. voorw., met 3 jaar proeftijd. 5. Jacob Hendrik K., te Helder, niet ge detineerd en in rechten bijgestaan door Dr. Buiskool, adv. te Schagen, art. 239 strafr., Vrijgesproken. 6. Jacob dc Af., arbeider te Uitgeest, ged. Vrijgesproken en in vrijheid gesteld. Misdr art. 247 Strafrecht. 7. Jac. V., huisknecht, gedetineerd, voort gezet misdrijf van diefstal in de stichting Parkzicht te Helder, eisch 6 maanden gev, waarvan 4 voorw. met proeftijd van 3 jaar. Tegen chauffeur f60.boete of 30 dagen geëischt. In den morgen van 10 Juli had op den Rijksweg onder do gemeente Helder, ter hoogte van dc Kooij en voor de boerderij van Guldenmond een vreeselijk ongeluk plaats. Aan de rechterzijde van den Rijweg had de melkslijtcr Schipper voor genoemde boeren plaats zijn melkauto geplaatst, terwijl een autobus, bestuurd door den 32-jarigen chauf feur Hendrik C. uit Anna Paulowna en voor namelijk gebezigd voor het vervoer van schoolkinderen, in tamelijke vaart aan. kwam rijden. Vermoedelijk had de chauffeur, die overi gens als monseh en vakman zeer goed be kend stond, 'n oogenblik van onoplettend heid althans hij reed met geweldige kracht op den melkwagen, die zwaar werd bescha digd. Ook dc autobus werd aan één zijde geheel opengescheurd met het droe vige gevolg, dat een der kinderen, Liesbeth Dirks door den schok een zoodanige zware hoofdwonde be kwam, dat zij aan de gevolgen in het ziekenhuis te Den Helder over leed Het lijkje word toon in beslag genomen» cn door Dr. Hulst, den justitic-chirurg, de sectie verricht. Ter zake dood door grove schuld stond gcnoeipdc chauffeur, thans fi liaalhouder, terecht. Veel had hij niet in te brengen en afgeleid was hij niet. De officier releveerde het gebeurde nog eens in de fi nesses en merkte daarbij'op, dat het omge komen meisje een kind was uit een gezin, dat reeds veel leed had ondervonden. Gelet evenwel op de goede repu tatie van den chauffeur, wilde de Officier zich beperken in de straf maat en requireerde 160 boete of 30 dagen. Verdediger van den Autobusbond, mr. v. Zutphen, uit Haarlem, pleitte de meest mo» gelijke clementie voor den verdachte. A.s. week uitspraak.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2