Coöperatieve Zuivelfabriek Uit het huis met de Hooge Trap Wenschelijkheid uitgesproken Woensdag 6 October 1937 Tweede blad voor de Wieringermeer Om de speculatie tegen te gaan. Groote waardeering voor de na bije fabrieken. Een fabriek die 8 millioen K.G. melk zal kunnen verwerken. De kosten geraamd op f250.000. In hotel Smit te Slootdorp werd gisteravond een zeer druk bezoch te vergadering gehouden ter bespre king van de plannen tot oprichting van een coöperatieve zuivelfabriek in den Wieringermeerpolder. Behalve een zeer groot aantal veehouders liit den nieuwen polder, waren aanwezig le den van de Commissie voor Landbouwcoöpe ratie, leden van de Bouwcommissie uit den Bond van op coöperatieven grondslag wer kende Zuivelfabrieken, de heer Ir. S. Sme ding, lid van de Wieringermeerdirectie, de heer De Jong, technisch ambtenaar, de heer De Bruin en andere ambtenaren van den IWieringermeerpolder, den hr. H. K. Koster, voorzitter van den Bond van op coöperatie ven grondslag werkende Zuivelfabrieken, bestuursleden van de drie standsorganisaties in den polder, enz., enz. De vergadering werd geleid door den heer Iloogetoorn, die de aanwezigen welkom heet te namens de commissie van voorbereiding van de werkzaamheden, verbonden aan de stichting van een coöperatieve zuivelfabriek. In de eerste plaats riep spr. dat welkom in het bijzonder toe aan den heer Ir. S. Sme ding, wiens aanwezigheid als er ingrijpende dingen staan te gebeuren, altijd zeer op prijs wordt gesteld, immers als de heer Smeding er niet zou zijn, dan zou het zijn alsof vader niet thuis is. Spr. heet dan voorts de hierboven vermel de personen welkom en gaat na wat er in 1 jaar t.a.v. de voorbereidende werkzaam heden is gedaan. Hoe met de drie standsor ganisaties een contactcommissie in het le ven is geroepen, overleg met de Dir. van de Wieringermeer is gepleegd en hoe onder de oogen is gezien de vraag wat moet er met onze melk gebeuren. Spr. releveert hoe door de fabrieken te Wieringerwaard en Lutje winkel de melk uit de Wieringermeer op voor ons aannemelijke voorwaarden is en zal worden verwerkt en hoe tenslotte een uit 0 leden bestaande commissie van voorbe reiding is benoemd, ter bestudeering van plannen tot oprichting van een zuivelfabriek in do Wieringermeer. Want niet alle vee houders in onzen polder leverden hun melk aan fabrieken op coöperatieven grondslag, een omstandigheid die niet gewenscht wordt geacht. Spr. deelt mede, dat de diretcie in de Wieringermeer een mooi terrein voor den bouw van een coöperatie ve zuivelfabriek beschikbaar heeft gesteld, nl. aan de grens van Sloot- dorp, daar waar nu de barakken staan. Met veel waardeering gewaagt spr. van de goede samenwerking met de commissie voor Landbouwcoöperatie en de Bouwcommissie, waardoor 'n goede voorbereiding mogelijk iwas. Tenslotte is de commissie ter voorbe reiding den boer opgegaan en toen bleek dat minstens 80 pet. van de veehouders zich in beginsel verklaarden voor de plannen om de melk coöperatief te verwerken, waardoor in 't loopen- de jaar gerekend mag worden op een te verwerken hoeveelheid melk van 5 mililoen kg. en voor 1939 op 1 millioen kg. meer. Na dit inleidend woord verkrijgt aller eerst het Woord de heer G. Nobel, Lutjewin kel, die eraan herinnert hoe reeds dadelijk zeven jaar geleden, de directie van de Wie ringermeer, belast met het in cultuur bren gen van de Wieringermeer gronden, aan dacht had geschonken aan het verwerken Van de toekomstige melk uit de Wieringer meer, en onmiddellijk de commissie voor Landbouwcoöperatie alle medewerking heeft Verleend. Ook de fabrieken aan de land zijde van de Wieringermeer hebben groote welwillendheid betoond en spr. vertelt hoe Ir. Roebroek reeds in den aanvang als plaats van een toekomstige zuivelfabriek noemde bij Slootdorp of bij de Terp. De groote beteekenis van een zuivelfabriek. Het kwantum te venverken melk, dat we Straks gehoord hebben is een zeer belang rijk kwantum. Z.i. zullen de aanwezigen slechts antwoord hebben te geven op deze eenvoudige vraag: Bevredigt de tegenwoor dige toestand, moeten we zóó in de toekomst 'doorgaan of moeten tot stichting van een nieuwe fabriek overgaan? Dat reeds S0 sympathie betuigt met de plannen der commissie voor voorbereiding is een bewijs dat de tijd rijpt om over te gaan tot de voorbereiding voor de stichting van een zuivelfabriek in dezen grooten polder. Spr. wijst op de groote beteekenis van Ket hebben van een zuivelfabriek, ook als organisatie ter voorlichting van alle belang rijke zaken, te weten: t.b.c.-bestrijding, stal- tverbetering, melkcontrole, enz. Spr. eindigt met er op te wijzen, dat uit 'de groote belangstelling voor deze bijeen komst blijkt, dat het ernst wordt bij de aan wezigen* Wat kost 'n nieuwe fabriek ter verwerking van 8 millioen kg. melk? De heer L. Broekens deelt mede, dat de Bouwcommissie zich heeft bezig gehouden met de bespreking van het technisch ge deelte, nl. met een plan voor de verwerking van 5 millioen kg. melk en met de kosten verbonden aan den bouw van een nieuwe fabriek. Spr. geeft toe, dat zulk een bouw enorm veel geld kost, immers er moet rekening worden gehouden met eventueele uitbrei ding, enz. Tenslotte is een begrooting van kosten gemaakt voor een fabriek van 8 millioen, in 1940 te verwerken eventueel van 10 millioen kg. en de kosten zijn dan geraamd op f250.000. Inderdaad een groot bedrag, doch de Bouwcommissie acht wanneer beschikt kan worden over een hoeveelheid melk van 8 millioen kg. het bouwen van een fabriek tegen dusdanige kosten verantwoord. Wanneer per jaar 1/10 cent per kg. voor afschrijving wordt gerekend, dan is in 30 jaren tijd de zaak schoon en heeft men nog over een gebouw en machineriën. Bij goede exploitatie zal men een dergelijke afschrij ving practisch niet merken, en als men dus over genoemd kwantum melk kan beschik ken, adviseert de Bouwcommissie: ga ge rust tot oprichting van zulk een fabriek over. Zijn de gelden beschikbaar en tegen welk rentepercentage? De heer Dokter, directeur van de Coöp. Zuivelbank te Alkmaar, heeft zich om trent de vraag of voor den bouw eener zuivelfabriek in dezen polder gelden be schikbaar zouden zijn, verstaan met den voorzitter van het Coöperatief Verzeke ringsfonds te Leeuwarden en deze instel ling zou tegen een rente van 3pet. de gelden beschikbaar Jicbben, evenwel met de voorwaarde onbeperkte aansprakelijkheid van de leden. Spr. licht de beteekenis van die voor waarde nader toe, erkent de bezwaren er aan verbonden, maar de risico is toch ook weer niet zoo groot als men oppervlak kig zou denken. Spr. acht de onbeperkte aansprakelijkheid niet zoo buitengewoon angstwekkend, hoewel een commissie ter bestudeering dezer aangelegenheid tot de conclusie kwam, dat het gewenscht is, om een zekere beperkte aansprakelijkheid in de statuten vast te leggen. Spr. wijst op de noodzakelijkheid van een goed geregelde afschrijving, reserveering én kapitaalvorming. Op die voorwaarden ziet spr. geen bezwaar tegen de onbeperkte aansprakelijkheid. De Voorzitter vraagt of er geen kans zou zijn geld te krijgen met beperkte aanspra kelijkheid. De heer H. K. Koster, Wieringerwaard. deelt mede, dat hem is gebleken dat de Centrale Raiffeisenbank, in principe niet afwijzend staat tegen het leenen van geld tegen beperkte aansprakelijkheid. De voorwaarden, daar weet spr. niets van. Een coöperatieve zuivelfabriek of een speculatieve vorm? De heer Dr. L. T. C. Scheij, rijkszuivel- consluent, doet uitkomen, dat hij als con sulent niet door dik en dun propaganda voert voor een coöperatieve zuivelfabriek, maar nu men zich in dezen polder zóó uitspreekt voor den bouw van een co- operatieve fabriek, nu is spr. ook gerech tigd, ja ook verplicht uiting te geven aan zijn meening. Reeds bij de opening van de graanbeurs heeft spr. gewezen op de wenschelijkheid van de oprich ting van een zuivelfabriek en nu nog oordeelt spr. dat een derge lijke fabriek hier op haar plaats is. Spr. meent dat de toestand als in de Beemster voor dezen nieuwen polder een waarschuwend voorbeeld kan zijn. Als hier geen coöperatieve zuivelfabriek werd ge bouwd. zou spr. een geweldige versnippe ring voorzien, een strijd tusschen specula tie en coöperatieven vorm, een opdrijven van den melkprijs, kortom het ontstaan van verschillende ongewenschte toestan den. Van een coöperatieve zuivelfabriek, gesticht op gezonden grondslag, zal veel goeds uitgaan. Dan immers heeft de boer zelf in handen de waarborg een juisten prijs voor de melk te krijgen; aan ver schillende nuttige zaken kan aandacht vvor den geschonken, als het melken, de melk- behandeling, melkcursus&en. enz. Immers de melk moet aan de hoogste eischen vol doen, dan eerst verkrijgt men goede prij zen en ontstaat een rentabiliteit. Er heerscht hier een flinke cooperatie- geest en bij een goed gedreven zuivelfabriek zijn de leemten in de melkwinning wel te overwinnen. Ook in dit opzicht kan een groote saam- hoorigheid bestaan, waarmee het belang van 't algemeen zou worden gediend. De heer Mientjes merkt op, dat de kwaliteit van de melk in den polder wel iets te wenschen overlaat. Als nu de melk in één fabriek wordt verwerkt, zou den we dan wel een goed product ver krijgen? Spr. weet wel dat er hulpmidde len zijn, bijv. de pasteurisatie, maar de er varing daarmee is wel zoodanig geweest dat men liever niet in herhaling zal tre den. De heer Dr Scheij antwoordt dat de pasteu- rasatie van de kaasmelk hier nooit als mid del mag worden gezocht om een bruikbaar product te maken. Spr. vraagt zich af waar om de melk hier niet goed zou kunnen zijn. De melk van de koeien is in geen geval afwijkend en het hangt dus van de melk- nüming af of een goede grondstof zal wor den geleverd. Van 't grootste gewicht daar toe is de zindelijkheid, het onderhoud en hei reinigen van gereedschap, enz. De di rectie van een zuivelfabriek zal in al die dingen belang stellen en als men de zaken goed voor elkaar zet, zal men zich ook in dezen polder niet ongerust behoeven te maken over een minder goed product De heer Slagter vraagt of als de boeren in dit opzicht niet gauw zijn opgevoed, en dus vooreerst een minder goed product wordt verkregen, de prijs van de kaas niet lager zal zijn en daardoor het enthousiasme zal verminderen. De voorzitter doet uitkomen dat de 3 standsorganisaties niet hebben stil gezeten, dat gedacht is aan de stalhygiëne, de net heid van het vee en dat men niet wil volstaan met het houden van een lezing over deze zaken, maar dat men er ook contröle over wil uitoefenen Iedere leverancier moet zijn best doen goede melk te leveren en daartoe kan hijaan de hand van de statu ten verplicht worden Het voederen van kuilvoer. De heer Jacobi wijst op den minder gun- stigen invloed van het voederen van kuil voer De voorzitter zegt dat in 't algemeen elders gezorgd wordt niet later dan Februari Maart kuilvoer toe te dienen, hier in den polder zijn er wel die dat tot Mei doen, maar de fabrieken in onze omgeving hebben die melk dan op andere wijze verwerkt Ook onze fabriek zal dat moeten doen De heer Dr Scheij erkent deze moeilijk heid, maar ook t a. v. deze kwestie zijn er perspectieven, spr. wijst bijv. op het kunst matig venverken van gras tot hooi, wat in Zwitserland en Engeland plaats vindt. Het menschenmateriaal dat hier bijeengebracht is, biedt voldoende waarborg. De heer Ir. S. Smeding heeft men veel ge noegen deze bijeenkomst bijgewoond cn wijst op de kentering die er heeft, plaats gehad in 7 jaren. Was het voorheen de directie van den polder die zooveel verkeerd heeft ge daan, maar die het goed heeft bedoeld, thans zijn het de aanwezigen zelf die nieuwe dingen tot stand brengen. En het menschen materiaal, dat hier met zorg is gekozen, gij allen weet dat, biedt mij, zegt spr., vol doende waarborg dat er nog wel meer zal komen, wat nuttig en noodig is. Spr. noemt de graanbeurs, een zwembad, een controlevereeniging, de plannen voor een zaaizaadver- eeniging en nu de stichting van een zuivelfabriek. Want die komt er natuurlijk ook, dat is onafwijsbaar! Spr. wijst op het streven dat steeds bij de Directie heeft bestaan er voor te zorgen, dat de Wieringermeer geen aanhangsel van iets anders werd, dat het een eigen outillage kreeg. Spr. wijst op de grocte medewerkiing die de fabrieken in aangrenzende gemeenten steeds hebben verleend, en het is verheu gend. dat nu van dien kant geen enkel bezwaar is geopperd tegen de naar voren gebrachte plannen. Waar die fabrieken nu oen offer moeten brengen na alle verleen de medewerking, moeten wij waardeeren hun bereidwilligheid om te helpen zonder er zelf beter van te worden, dat is de zui vere gedachte van coöperatie. Applaus. We krijgen nu, zoo vervolgt spr. een los maken van de Wieringermeer. 1 Januari a.s. staat de polder los van de aangrenzen de gemeenten, hij wordt een openbaar lichaam, het wordt een afgebakend gebied, publiekrechtelijk, er komt een vorm van be stuur, zij 't dan nog niet een eigen bestuur, het gaat toch die richting uit. Er zit een schitterende climax in, het moet hier een mooie pol der worden. Er zijn hier gekomen eigen kerken, eigen scholen, eigen organisaties en nu zal er ook een eigen zuivelfabriek komen. Spr. zegt hartelijk dank tegenwoordig te heb ben kunnen zijn bij deze eerste steenlegging Spr. wènscht de heeren hartelijk geluk met hun streven, dat ongetwijfeld met een groot succes zal worden bekroond. De Voorzitter beaamt dat er in menig opzicht bij de bewoners van den polder ver schil van meening bestaat, maar als het op zakendoen aankomt, dan zijn we allen één. De heer Soestbergen vraagt wat de fa briek zal bereiden. De heer Broekons licht toe, kaas en boter en wat eenvoudige melkproducten. De Voorzitter vraagt of de vergadering dus kan goed vinden dat de Commissie doorgaat met haar voorbereidend werk. De indruk die de Commissie heeft, is dat men in beginsel voor de stelling van een .eigen fabriek is. De heer Liefhebber vraagt wat de bedoe ling is; zal de aansprakelijkheid per koe worden bepaald, en tot welk bedrag. En met hoeveel melk zal worden begonnen. De Voorzitter doet uitkomen dat het niet de bedoeling is vanavond reeds te besluiten tot stichting van een fabriek. Bij de late re vaststelling van de statuten zal men alle gelegenheid hebben te beslissen over de door den heer Liefhebber gestelde vra- gen. De heer Liefhebber verklaart zich voor stander van een groote fabriek. De Voorzitter vertrouwt dat als de animo die er vanavond blijkt te zijn, blijft bestaan, het wel een fabriek voor 8 millioen kg. zal worden. De heer Montsma informeert waar de groep van de resteerende 20% veehouders De Voorzitter denkt dat de straks genoemde 80 pet. voorstanders wel aangegroeid is tot 95% Ja spr. twijfelt er zelfs aan of er wel 5 tegen de stichting van een eigen fabriek is. De heer Muentjes wijst op de groote kos ten die gemoeid zijn met den bouw eener fabriek en vraagt zich af, of men niet voordeeliger bij de fabrieken in de aangren zende gemeenten kan blijven. De Voorzitter zegt dat genoeg getracht Alkmaar Motie, houdend verzoek aan wet houder Bonsema; om af te treden, met 17 stemmen voor en geen stemmen tegen, aangenomen. Avondvergadering. Na ruim een uur zijn in de avondverga dering de debatten in tweede instantie ge ëindigd. De steming is heel wat rustiger dan 's middags. De heer Bonsema krijgt nog ecnige harde noten te kraken en er worden een .aantal moties ingediend. Een er van noodigt den heer Bonsema persoon lijk uit, zijn wethouderszetel ter beschik king te stellen van den Raad. De andere beoogen de motorraces te doen beëindigen, het aanvangsuur van de kermis op Zon dag op 8 uur te stellen, de auto van den directeur der lichtbedrijven af te schaffen en ten slotte het abonnementsgeld voor de radio niet te verlagen met f0.50, doch met f 0.25 per maand. Nadat het College zich korten tijd heeft teruggetrokken, neemt de heer Bonsema als eerste van het College het woord om de vragen, die nog zijn gesteld te beant woorden. Hij is, zeer goed op streek en schijnt te hebben begrepen, dat hij er beter aan doet zich wat te temperen en niet te heftig te worden. De motie betref fende den directeur der lichtbedrijven, doet hem denken aan plagerij. De directeur is iemand met groote bekwaamheid, die zich kenmerkt door ijver en het gaat niet aan, hem op zulk een wijze te treffen. De R.K. fractie, die zich ten aanzien van den heer Bonsema gedrig zeer lankmoedig betoont, had trouwens reeds medegedeeld er tegen te zullen stemmen. De argumenten door Mr. de Groot des na middags gebezigd ten aanzien van zijn be leid, acht hij zwak. Het waren kwesties, die het College betroffen en niet hem alleen. Mr. de Groot schudt meewarig het hoofd, maar de wethouder denkt er nu eenmaal anders over dan hij. De motie ten aanzien van de radioprijzen wordt door hem fel be streden en dooreen genomen is hij overal sterk in zijn betoog. Ten aanzien van de kwestie, waaruit twee moties zijn voortgekomen, heeft hij weinig meer te zeggen. Met. feiten of bewijzen heeft men niet kunnen aantoonen, dat de verhouding tusschen den raad en hem niet zoodanig slechter is geworden, dat hij be hoort heen te gaan. En hij begrijpt niet, waarom Mr. de Groot voor hem in de plaats moet komen. Zoo de moties worden aange nomen, zal hij rustig overleggen, wat hem te doen staat. De overige leden van het College voeren het woord, waarbij wethouder v. Slinger land een oogenblik uit de bres springt cn het even hartstochtelijk opneemt voor wet houder Bonsema, die persoonlijk dingen voorgeworpen krijgt, die het College van B. en W. betreffen. Hoewel hij er niet op wil aandringen principes te verkocpen, vestigt hij den nadruk op het gat, dat de motie betreffende de motorraces en de ver lating van het begin-uur van de kermis op Zondag in de begrooting zullen slaan. De moties betreffende verzoek tot aftre ding aan het heele College en die betref fende de auto van den directeur der lichtbe drijven worden ingetrokken. Die, houdend verzoek aan den Wethouder Bonsema om af te treden, wordt met 17 stemmen voor bij afwezigheidder wethouders aangenomen. De andere worden met groote meerderheid afgestemd. Nadat de volgnummers en de begrootin gen der bedrijven zijn afgehamerd, wordt de begrooting in haar geheel met algemeene stemmen aangenomen. De noodige traditioneele speechjes vol gen. dan is het afgeloopen. is om de menschen bij de coöperatieve fa brieken in de randgemeenten te krijgen, maar dat is helaas niet gelukt. Er is daar door een leemte ontstaan. We raakten de boeren kwijt en daarom wordt gemeend, dat de polder gebaat is met een eigen fabriek. Ook voor de burgerij is dat een voordeel. Want spr. meent gehoord te hebben, dat als een fabriek wordt gesticht, f20.000.a f30.000 aan salarissen zal worden uitbetaald. De heer Th. v. d. Meer, Heerhugowaard, deelt mede, dat zijn fabriek 5 millioen K.G. melk verwerkt, dat aan loonen en salarissen f16000.wordt uitbetaald en aan melkver- vocr f6000.—, totaal dus f22.000.—. Bij spr. werd voorheen niet die medewerking van de autoriteiten verkregen, doch de nieuwe bur gemeester ziet thans ook in dat een bloeiende fabriek van »root belang voor de gemeente is. De Voorzitter zegt in zijn sluitingswoord dat de commissie dus rustig voortgaat met de voorbereidende werkzaamheden. Er zal niets worden gedaan buiten de leden om, hij dankt voor de prettige samenspreking, zich daarbij nog eens wendende tot den heer Ir. S. Smeding, zoowel als tot de leden der diverse commissies enz., en noemt nog als organisatie de strooverkoop, een organisatie waarop men buiten den polder jaloersch is. Uit onze omgeving HEERHUGOWAARD 60 jaar getrouwd P" A f* r 'Ti I Jk SmSiPIi f J 1 HkJi MÊËm wéM; j Donderdag 14 October a.s. zullen de heer Joh. Ens en Mevr. EnsMeschaert den dag herdenken, waarop zij voor 60 jaar in het huwelijk traden. Het zal het echtpaar dien dag wel niet aan belangstelling ont breken! BARS1NGERHORN Lokaal o. 1. school voor avond cursus. Op het verzoek van de Afd, Kolhorn van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, om gebruik te mogen maken van een lokaal der o. 1. school aldaar, voor het houden van een winteravondcursus, is door B. en W. gunstig beschikt. Bouwvergunningen. Door B. en W. werden de navolgende bouwvergunningen verleend: aan het Bestuur van den Slikvenpolder tot het bouwen van een bergplaats bij het elec- trisch gemaal in de Wester-Moerbeek; aan C. Eriks te Kolhorn tot het bouwen van een schuur; aan A. Droog Kz. te Kolhorn tot het bou wen van een woonhuis in den Waardpolder. Vergunning ingevolge Hinderwet. Aan de firma van der Welle en Ophem te Kolhorn werd ingevolge de Hinderwet ver gunning verleend tot hot uitbreiden van haar smederij door plaatsing van 4 electromotorcn, respectievelijk van 6, 3. en 2 van y2 P.K. B. en W. verleenden aan het Staatsbe drijf der P.T.T. vergunning tot hot leggen van ondergrondsche kabels en het opruimen van bovengrondsche geleidingen te Kolhorn. Politie. Gevonden: 2 ploegmessen. Inlichtingen ter secretarie. LAN GEN DIJK VAKONDERWIJS In totaal hebben zich voor deelname aan den cursus voor Vakonderwijs, welke van wege de afdeeling Langcndijk te Zuid-Schar- woude zal worden gegeven 25 leerlingen aangemeld. In dat aantal zijn ook begrepen de leerlingen, die reeds één of meer jaren den cursus volgden. - NOORDSCHARWOUDE PROVINCIALE WEG OPENGESTELD De Provinciale weg is thans ook voor het verkeer naar de richting Laanweg open gesteld. MOND- EN KLAUWZEER Bij den veehouder K. Zeeman alhier is onder zijn vee het gevreesde mond- en Klauwzeer geconstateerd. Dit is in deze ge meente het eerste geval. Z UPE DE WERKLOOSHEID NEEMT NOG STEEDS AF. De werkloosheid in deze gemeente blijft afnemen. In de afgeloopen week bedroeg het aantal werkloozen, dat in „zorg" is, 42 (voorafgaande week 47) waarvan 6 in de werkverschaffing waren geplaatst en 36 volgens de Rijkssteunregeling werden gehol pen. UITZENDING VAN KINDEREN. Dat de nog jonge afdeeling „Zuid-Zijpe" van het Centraal Genootschap voor Kindcr- herstellings- en Vacantickolonies welke afdeeling pas in .het begin van dit jaar werd opgericht reeds nuttig werk ver richt, blijkt wel uit het. feit, dat de vorige week het vierde kind naar een herstellings oord werd uitgezonden. SCHAGERBRUG ROTKREUPEL Onder de schapen van een veehouder al hier komt een geval van rotkreupel voor. CALLANTSOOG BENOEMING LID POLDERBESTUUR Naar ons werd medegedeeld is bij enkele candidaatstelling de heer T. Blokland Sr^ herbenoemd tot lid van het bestuur van den polder. STATISTIEK ARBEIDERSBEMIDDELING OVER SEPTEMBER 1937. Begin September stonden nog 7 arbeiders ingeschreven als werkloos. Gedurende deze maand werden 3 arbeiders ingeschreven. Ge plaatst werd 1 arbeider en uit anderen hoofde werden 2 arbeiders afgevoerd, zoodat op het einde der verslagmaand nog 7 ar beiders stonden ingeschreven, hiervan waren 2 bouwvakarbeiders en 5 landarbeiders, MOND- EN KLAUWZEER Ook in deze gemeente is thans mond- en klauwzeer onder het vee geconstateerd. Door den heer G. Dekker werd de eerste aangifte van deze veeziekte gedaan. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 28 Sept.—5 Oct. 1937. Nieuwe Zaken: OUDE NIEDORP: J. Meeroboer, Verlaat 122, kruidenierswaren, enz. Wijzigingen: ANNA PAULOWNA: C Kossen, Molen vaart 75, metsel- en betonwerk; rechts vorm thans vennootschap onder firma. BROEK OP LANGENDIJK: Langendijker Groenten Centrale, Dorpstraat 395; be st u u rs w ij zi gi ng. HEERHUGOWAARD: C. Tromp. Midden weg Noord C 36, manufacturenhandel, fil. gevestigd te Heerhugowaard, Mid denweg G 126. HEILOO: Banketbakkerij Wortel, Rijks straatweg 234; overgegaan aan D. Mid delbeek. OUDE NIEDORP: KI. Portegijs, 't Veld 293, bakkerij; overgegaan aan C. Portegijs! BARSINGERHORN: J. Pascha, A 16, brood- 'bakkerij; overgegaan aan J. Pascha Jr.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5