Inlander tracht zijn vioegere meesteres te dooden Het verboden grondgebied |edgar rice! Iburroughs! Woensdagsche Mijmerij Radioprogramma Uit onze Oost Vreemde schietpartij in Huis van Bewaring Winterhulp voor werkloozen GEÏLLUSTREERD j VERVOLGVERHAAL I DOOR: No. 29. De apen waren meer dan tevreden met Tarzan als hun nieuwe koning. Er was voedsel in overvloed. Hij be slechtte rustig al hun ruzies. Nu ging hg met de troep landwaarts naar de plhats, waar nooit een mens een voet had gezet. Maar hij bracht steeds meer tijd door ver van de troep. Hij had genoeg van het ko ningschap en verlangde naar de kleine hut en de door de zon besche nen zee. Naarmate hij ouder werd, merkte hij, dat hij in heel andere dingen belang stelde dan de andere leden van de troep: Hij hield meer van de rust en de eenzaamheid van de hut dan van zijn leiderschap over de troep wilde apen. Hg had nog één vijand. Voordat hij afstand deed van zijn koningschap over de apen, wilde Tarzan de gemene Terkoz onderwerpen, zonder gebruik te ma ken van mes of pijl en boog. Op ze kere dag overtrad Terkoz de wetten van de troep door een oude apin aan te vallen. Hij stoorde zich niet aan Tarzan's bevel, haar met vrede te laten. Nooit had de aapmens zo'n vreselijk gevecht geleverd sinds de dag, waarop Bolgani, de koning der gorilla's hem zo vreselijk had ge wond. Maar hg behaalde de over winning, ofschoon hij zijn vjjand niet doodde. Deze keer spaarde hij Terkoz na hem gedwongen te hebben uit te roepen „Ka-goda", hetgeen bete kent: „Ik geef me over". De hele troep hoorde dit en was verbaasd. Tarzan liet hem gaan. Voordat de duisternis viel, riep hij de oude apen bijeen. „Tarzan", zei hij, „gaat terug naar de troep van zijn eigen volk. Jullie moeten een andere koning kie zen. Tarzan komt niet terug". Daar na ging hij op zijn doel af, het vin den van andere blanke mensen, zo als hijzelf. Sandwich-drama's. Ieder land heeft sommige wonderlijke wetten, die te krom zgn om nageleefd te kunnen worden. Wie bijvoorbeeld wel eens in Zweden heeft gereisd, weet dat de kellners in dat land ten gevolge van de landswetten paarse neuzen hebben. Niet dat deze kleur bij de wet is voorgeschreven, maar ze is er een uitvloeisel van. Dat zit zoo: Alco hol mag alleen gedronken worden bij den maaltijd. Wie derhalve dineert, krijgt om te beginnen twee schnaps-bons. Daar heeft hg als eter „recht" op. Maar als hij nu geen schnaps lust? Dan treedt met stra lende oogen de kellner in zijn rechten. Had men geen bons ervoor noodig, hg zou er misschien niet eens zoo happig op zgn. N u is hij constant op jachtEn iedere gast, die mineraalwater of simpel bier bij z'n eten drinkt, maakt den neus des kell ners een toetsje paarser. Voor hèm geen distributie, voor hèm geen beperkingen. In Engeland is het beeld weer een beetje anders, Ga na afloop van een overvloedig diner in een openbare gelegenheid zitten en bestel een whisky-and-soda, dan zegt de kellner na een bepaald uur: „Indien u er iets bij eet". Als je in Engeland woont, ben je daar op voorbereid. Maar als je er on bekend, of al lang niet geweest bent, maakt de gedachte aan een tweeden maal tijd, ter wille van een whisky, terwijl je nog op gespannen voet staat met den eersten, je ziek. Je probeert er onder uit te kruipen, je zet een hulpeloos gezicht, en dan zegt de kellner: „Neemt u een ham- sandwich, fourpence". Je rekent vlug uit. dat het loont, voor 15 cent een sandwich te laten staan. En de kellner brengt een driehoekje brood, met een driehoekje ham erop, en een vlokje cress, of wel tuinkers, ernaast. Je bent zoo beleefd, het niet aan te raken. Dat hebben de tien vorige koo- pers van dezelfde sandwich vermoedelijk ook niet gedaan. Bij de tweede whisky krggt het driehoekje gezelschap van een tweede driehoekje, en samen zullen zij zich zeker in sandwichtaal vroolijk maken over menschen en wetten. Tot zoover was het heele geval een operette. Maar er schg'nt nu een drama uit te zul len groeien. Want een van die merkwaar dige wereldvreemde Engelsche rechters, die ergens in de wolken tronen, neemt de zaak hoog op, en koestert den kinderlgken wensch, dat met de wet niet gespot zal worden. Zoo prijkte dan deze week voor den kadi te Brighton een minuscuul roast- beef-boterhammetje, datdrie maanden te voren aan een dorstigen gast was ver kocht, als voorwendsel om hem in de ver boden uren een glas bier te serveeren; en blijkbaar ook méér dan een. Zooals met de kip en het ei, zullen de Engelsche rechters nu de vraag hebben op te lossen, wat er het eerst was: de sandwich of het bier; of m.a.w. het bier bij de sandwich werd be steld, of de sandwich bij het bier. We kunnen er nu wel om lachen, maar als men het drankverbruik absoluut wil be strijden, is er geen beter middel denkbaar dan voor te schrijven, dat er (bij voor beeld) een portie groente bij genuttigd moet worden. „Een slappe catz met schorseneeren". „Een jonge jenever met spruitjes". „Een angotura met spinazie". Wedden, dat iedereen limonade ging drinken Hier mag misschien een Londensche anecdote worden ingelascht, die in verband met het bovenbesproken proces actueel is: Een man met rood-doorloopen oogen en onzekeren gang komt een bankgebouw in Kensington binnen en vraagt den eersten den besten klerk, dien hij achter de toon bank ziet, om een glas bier. „Dit is geen café", zegt de klerk, „het is een bank". „Dat hindert niet," zegt de man. „Ik neem er een broodje met ham bg". „Pardon, dit is een bank. U kunt hier niets te drinken krggen." „Is het dan Zondag?" 'vraagt de man. De klerk grijpt den laatste stroohalm: „Natuurlijk is het Zondag". „Dat is wat anders," zegt de man, en gaat getroost heen. Zóó moeilijk kan een Engelschman zich een toonbank voorstellen, zonder tapkast. DONDERDAG 14 OCTOBER 1937. Hilversum .1. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Berichten. Bijbellezing 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Chritelgk Friescl. uurtje. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 CN V-kwartiert je. 7.00 Berichten. 7.15 „De Johanna-stichting, inrichting voor kinderen met lichaamsgebreken", causerie. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.45 Evangelisatie-Samenkomst. 10.15 Berichten ANP. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna Schrift lezing. Hilversum n. AVRO-Ultzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Het Omroeporkest en soliste (In de pauze: Declamatie). 12.30 Solistenconcert. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Kniples. 2.20 Het Sylvestre-Trio. 3.00 Knipcursus. 3.454.00 Gramofoonmuzie!' 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. Gramo- foon...muziek. 8.15 Concertgebouw-orkest en solist. (In de pauzeZangdeclamatie 10.30 Reportage schaakmatch. 10.40 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans- 11.40--12.00 Orgelspel en ketste daarna tegen den muur. De oorzaak van de schietpartij is dat Boer mans waarschijnlijk gaarne met Euro- peesch verlof zou gaan, hetgeen hem echter niet kon worden toeeestaan en ook niet mo gelijk was, daar hij nog niet in vasten dienst is. De toestand van Boermans is zeer ernstig. Zwaarmoedig cipier schiet op den schildwacht. In het huis van bewaring te Se- marang had gistermorgen een schiet partij plaats, waarbij de cipier F. Boermans, die zich vreemd gedroeg ernstig werd gewond. Deze cipier schoot namelijk op een schildwacht. De schildwacht, die niet door het schot getroffen werd, liet zich plat op den grond vallen en vuurde terug, waarbij de cipier ernstig getroffen werd. Nader wórdt bericht, dat de cipier F. Boermans, leed aan buien van zwaarmoedig heid. In verband daarmede is hem eenigen tijd geleden zijn revolver afgenomen, waar over hij krachtens zijn functie beschikte. Gistermorgen nam hij uit de kast, waarin de reserve-wapenen zijn geborgen, een re volver waarna hij een schot loste op een schildwacht. De schildwacht schoot terug, hierbij geheel uit noodweer handelende, welk schot Boermans in de borst trof. De kogel verliet het lichaam aan de rugzijde I/Iet een mes naar den keel gestoken. Slachtoffer weet zich te verdedigen. In den afgeloopen nacht heeft tc Batavia een aanslag plaats gohad op mevrouw van Meurs, echtgenootc van den heer W. C. van Meurs, vroeger werkzaam als .verslaggever bij de „Nieuwe Courant", later eenigen tijd verbonden als hoofdredacteur aan de „lava- bode". Een inlander drong de slaapkamer van mevrouw van Meurs binnen, haalde een mes te voorschijn en stak hiermede naar de keel van het slachtoffer. Mevrouw van Meurs, die op dit oogenhlik wakker werd, weer de het mes met de hand af, waar door dit een andere richting kreeg, zoodat haar beide wangen en de hand werden verwond, terwijl de liand pees werd doorgesneden. De heer van Meurs snelde onmiddellijk te hulp, doch kon de dader niet vatten. Diens sloffen werden echter herkendLals te zijn van een ontslagen bediende. Mevrouw van Meurs is in de centrale burgerlijke zieken- inrichting opgenomen. De politie begon onmiddellijk met de ach tervolging van den dader. Het voorloopig onderzoek geeft de aanwijzing, dat de dader voornemens was de familie te berooven, waarvoor hij reeds op verschillende sleutels 'teslag had gelegd. Deze sleutels zijn zoek. Vermoedelijk is de dader in zijn werk ge stoord door het ontwaken van mevrouw van Meurs, waaruit dan zou volgen dat zijn aan val uit angst, geschiedde. De dader is voortvluchtig. De politie legde voorloopig beslag op zijn bezittingen. Zuivelfabriek benadeeld Filiaalhouder tot 4 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Het Amsterdamsche gerechtshof veroor deelde gisteren een 50-jarigen filiaalhouder van een coöperatieve zuivelfabriek in Noo'd-FIolland wegens verduistering van ruim f2300. die hij van cliënten had ge ïnd en niet had afgedragen, tot vier maanden gevangenisstraf. Conform den cisch van den procureur- generaal bevestigde het hof het vonnis der rechtbank. Vele giften stroomden reeds binnen. Bij de circiflaire van 1 October 1937 afd. W. en S., no. 2501395 aan dé gemeentebe sturen heeft de minister van Sociale Zaken als termijn voor de inzameling van gel den ten behoeve van het Meeding-, schoeisel en dekkingfonds voor werkloozen de maand October gesteld. Minister Romme verzoekt thans, te willen mededeelen, dat hij heeft besloten dezen termijn te verlen gen met twee weken en wel op grond van de volgende overweging. Uit de bijdragen, die naar aanleiding van de door den minister gehouden radiorede binnenkomen, mag reeds thans met dank baarheid worden vastgesteld, dat de begon nen actie zal slagen. Van Nederlanders, in het binnen- en buitenland, worden giften ontvangen terwijl onderscheidene landge- nooten zelfs een zeer belangrijke bijdrage hebben gestort. Vermits blijkt, dat het Nederlandsche volk in al zijn geledingen met liefde bereid is een gave uit dankbaarheid ten behoeve van het fonds te offeren, meent de minister de gemeentebesturen over iets ruimeren tijd voor de inzameling de beschikking te moe ten geven, gelet ook op de van enkele ge meentebesturen ontvangen verzoeken om goed te keuren, dat de actie in het begin van November wordt gevoerd. Tevens wordt aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat in overwe ging is e enandcre methode voor de berekening van de verdeeling van de gelden van het fonds, dan aan gegeven is in de circulaire van 1 October, aangezien van eenige zij den als bezwaar naar voren is ge bracht, dat bij berekening van het aantal spaarders op 1 Nov., vele landarbeiders en andere seizoenar beiders buiten de berekening zou den vallen. Tenslotte zij er nog de aandacht op ge vestigd, dat het gironummer van het K.S. D.-fonds: -141400 is. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 34. Langen tgd liepen zij zwijgend verder. Op den langen, langen weg was geen verkeer en de intense stilte werd alleen verbroken door het geluid van de sneeuw die van de takken der boomen viel, en het voortdurend gedrup- pel van de ijskegels die door ed zon gingen smelten. Het zal ongeveer half negen geweest zijn, toen Rex plotseling stilstond. Hij greep zijn beide vrienden bij edn arm en riep. uit: „Luister, wat is dat?" Een eigenaardig geluid, dat uit het Westen kwam bereikte hun oor. „Een vliegmachine," zei Simon. Onder het spreken had Rex de anderen onder de boomen aan den kant van den weg getrokken. „Het is een vliegmachine, dat is waar," stemde hij toe. „Maar dat is een soort machine die ik nog nooit eerder gehoord heb. En ik weet toch nogal veel van vliegmachines..." Zij keken alle drie door de berkenboomen naar boven, het diepe brommende geluid werd luider en een oogenbllk later kwam de vlieg machine in zicht. Het was een machine die veel op een kever geleek, hg vloog heel laag en buitengewoon snel, in Noordelijke richting. De machine vloog over hun hoofden met een geweldig geronk, eenige oogenblikken later was hij verdwenen en ook het geluid ver stomde langzamerhand. „Dat is voorbij, vrienden," zei de hertog een beetje grimmig. „Voor bloedhonden zouden wij ons niet zoo gemakkelijk kunnen verber gen." „Het is mogelijk. Ik heb nooit van mijn leven kunnen vermoeden, dat ik nog eens door vliegmachines vervolgd zou worden," zei Rex. „Het maakt den toestand echter tamelijk kri tiek." „Wij moeten zooveel mogelijk in het bosch blijven," antwoordde Simon. „Den grooten weg volgen, zoo lang er boomen zijn, en een ande ren weg nemen wanneer zg er niet zijn." Toen zij verder liepen kwamen er nog meer vliegmachines voorbij. De eerste machine was er echter niet bij, dat was zeker, daar de nummers verschillend waren. lederen keer dat er een over hen heenvloog trachtte Rex iets van den bgzonderen vorm van de machines waar te nemen. Hij had nog nooit dergelijke vliegtuigen gezien. De anderen vervloekten de noodzakelijkheid, dat zij iedere twintig minuten zich moesten verbergen en vaak moesten zij lange omwegen maken, om onder de dekking der boomen hun weg te vervolgen. Simon sprak weinig. Hij was niet gewend te loopen, en hij wist, dat wanneer zij het wilden volhouden, hij al zijn energie moest ontzien. De Reichleau liep, ondanks het feit, dat hij veel ouder was dan de beide anderen, uit stekend. Het scheen, dat hg bij dit nieuwe avontuur iets van zijn veerkracht van vroegere jaren had teruggewonnen, ofschoon hij langen tgd niet getraind had, was zijn lichaam vrij van overtollig vleesch en zgn taaie spieren kregen spoedig hun oude soepelheid weer. Van Ryn hield den moed erin. Twee maan den in de gevangenis doorgebracht, waar hg al zgn levenslust had moeten onderdrukken, maakten hem nu als nieuw geboren. Hij ver telde zijn vrienden dat hij was gevangen ge vangen genoemen toen hij in een kolenwagen van den militairen trein van Turinsk naar Tobolsk verborgen was,, hoe hg de stukken kool gebruikt had als projectielen, toen zij trachtten hem te arresteeren. Er moesten heel wat leden van het detachement van de Roode Garde met verwonde koppen en pijn lijke ledematen hebben rondgeloopen! Maar tenslotte was hij toch in hun handen geval len. Op vier verschillende Hoeken hadden zij zich verdekt opgesteld, en het was geen klei nigheid om als man alleen, gewapend met stukken steenkool, het vol te houden tegen zooveel anderen, hoe groot en sterk hij ook mocht zijn. Vervolgens gaf hij Reichleau een gedetail leerd verslag van hun ervaringen sedert zg in Rusland waren aangekomen, Simon dacht aan Valeria Petrovna zou hij ooit weer, vroeg hij zich af, haar buiten gewone exotische schoonheid kunnen bewon deren? De warme zachtheid van haar huid voelen Of haar licht geparfumeerden adem op zgn wang speuren? Nooit zou hg die wonderbare nachten in Moskou kunnen vergeten, nachten met millioen sterren die aan de heldere winterlucht schitterden, en die hij bewonderde vanuit haar raam, dat uit zag op de Moskawarivier. Het leek belache lijk te bedenken dat hg slechts een week in Moskou geweest was. Zijn goed ingericht kantoor in Londen, zijn zakelijke, rustige routine, zijn telefoons en zijn typisten dat alles scheen ongelooflijk ver af, als menschen en dingen uit lang vervlogen dagen. Wat zouden zijn kundige, niet op avonturen be luste deelgenoten denken, als zij hem hier konden zien? Betrokken bij een moord, op de vlucht voor de politie, en gaande waar heen? Naar een of andere schat, die door een gekke prins verborgen was. Hij keek vlug terzijde naar zijn metgezellen. Het kon niet anders, dit alles was een droom, een nachtmerrie. Hij zou ontwaken, thuis, in zgn comfortabel ingerichte slaapkamer. Doch toen hij zgn hoofd omdraaide, voelde hij als hij toeval de ikon, die hij van Valeria Petrov na gekregen had en die om zijn hals hing. Dit verzekerde hem, dat dit alles inderdaad werkelijkheid was. Zij hielden stil bij de eerste huizen van een klein dorp. De Reichleau en van Ryn begon nen te spreken over het feit of het wel raad zaam zou zgn bg eenige alleenstaande boer derijen aan te kloppen voor paarden en voor een slede. De hertog was er voor, deze voor werpen, het kostte wat het kost, te krijgen indien mogelgk door ze te koopen, zoo niet, met geweld. Van Ryn was er tegen. Hij zeide, dat wan neer zij nu een slee zouden krggen in den vroegen voormiddag, deze zeer zeker door de vliegmachines zou worden opgemerkt, wan neer zg genoodzaakt zouden zgn den hoofd weg te houden. Hg keek op zijn kaart en wees hem dat het niet meer dan vijf kilome ter loópen was naar Romanovsk. Hg stelde daarom voor, dat zij in de bosschen zouden blijven en dezen korten afstand zouden loo pen. Wanneer de avond gevallen was, zouden de vliegmachines hen geen kwaad meer kun nen doen. Hij was te allen tijde bereid, als de nood aan den man kwam, bij een boer derij aan te kloppen, maar dan het liefst als het donker was. Simon was het niet Rex eens en dus werd de zaak aldus geregeld. Zy maakten een grooten omweg en lieten het dorp aan hun rechterkant liggen. Het bosch bestond uit lorken- en pijnboomen, met wat struikgewas en zgn wandelden rustiger onder de beschut ting van de boomen, want de hitte van de zon had den hard bevroren grond drassig ge maakt en het voortgaan werd hierdoor zeer belemmerd. Gedurende dit oponthoud zagen zg de eer ste vlucht groote vliegmachines. Z|j staken op dat oogenblik een groote vlakte over en trokken zich haastig terug tusschen de boo men. Zes reusachtige vliegmachines, die in een perfecte formatie vloegen op minstens duizend voet hoogte, gingen met donderend lawaai over hun hoofden. Zij werden door zes anderen gevolgd, later door nog zes, alleen vlug achter elkaar. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 7