1 lUITENLANDSCH ©VERZICHT Raad Winkel Ze zijn vatbaar op dien leeflijd^>V ^-.bescherm ze met^"~ HET DEGELIJKSTE ONDERGOED^ we dat gewend zijn, bij hem in goede han den was. Het was reeds middernacht toen de verga dering werd gesloten. HEER-HÜGOWAARD BURGERLIJKE STAND (4-11 Oct. 1937) Geboren: Af ra, dochter van N. Schouten en J .Leijcn; Simon, zoon van S. Bakker en A. de Boorder. DE KOMENDE EN GAANDE MAN. Ingekomen: Bonselaar, Jacoba A., tuin bouwer, van Bergen naar G. 207; Schuu ring, Ilendrikjc, huishoudster, van Noord- Scharwoude naar B. 39. Vertrokken: van Ussen, Anna M. dienst bode van C. 46. naar 's-Gravenhage; Schip per, Trijntje (Wed. C. Klaver) zonder beroep van C. 25 naar Hoogwoud. SCHAGEN NEDERLANDSCHE TREKKERSBOND. De afd. Schagen van den N.T.B. hield Zon dag 10 October haar jaarvergadering ten lokale van den heer C. Boontjes te Schagen. Aanwezig waren 21 leden, alsmede de dis trictsvoorzitster. In verband met besprekin gen betreffende de oprichting van een nieu we afdeeling op Wieringen zou nog ter ver gadering komen de heer Bosker. jeugdher- bergvader van de jeugdherberg „Nieuwland" te Oosterland (Wieringen). Intusschen was genoemde heer niet verschenen, zoodat onze voorzitter, Cor Vries, te ongeveer half drie de vergadering opent met welkom aan alle aanwezige trekkersvrienden, in het bijzon der aan de sedert korten tijd in functie ge treden nieuwe districtsvoorzitster, Gree Butter te Amsterdam. Spreker hoopt op een goede vergadering en geeft direct hot woord aan onze secretaresse voor het jaarverslag. Dit bestaat uit een keurig, overzicht van den gang van zaken in de afdeeling; vanaf onze vorige jaarvergadering tot nu aan toe sch.etst zij het wel en wee der afdeeling op een wijze, die door allen op prijs zal zijn gesteld. Volgt verslag van den penningmeester (waarnemend) die de geschiedenis der ont vangsten en uitgaven geschreven heeft, zich uitsluitend tot de cijfers bepalend. Tevens wordt voorgelezen de balans. Hierna volgt bestuursverkiezing, waarbij alle bestuursleden aftreden. Ken drietal dezer functionarissen is niet herkiesbaar en de voorzitter begint, op eenigszins oolijke wijze deze leden dank te zeggen voor het vele goede werk door hen verricht in het belang der afdeeling, vvaarbij menigmaal tot diep in den nacht móest worden voortgegaan. De uitslag van de verkiezing was, dat het oude bestuur werd aangevuld als volgt: Pen ningmeester Dik Otzqp te Schagen, Lid Toohtencommissic Trien Pool te Barsinger- horn. Bestuurslid Trien Groenevcld te Oud karspel. Na de pauze, waarbij we meteen „thce- taid" hielden, wordt begonnen aan het vol gende punt van de agenda, n.1. bespreking winterwerk en propaganda. Onze voorzitter geeft daarbij een duide lijk en uitgebreid overzicht van de wijze waarop het oude bestuur zich het afdee- lingswerk voor de volgende periode heeft voorgesteld. Als onderdeelen van het trekkerswerk passeeren zang, dans en leekenspel de re vue. evenals natuurlijke historie en folklore. Voorgesteld wordt, een afdeelings-foto-ar- chicf aan te leggen. Gedurende de komende maanden zullen enkele boekbesprekingen worden gehouden, terwijl ook een paar maal door iemand een lezing zal worden gehouden ofwel een in leiding over een bepaald onderwerp, waar na dan hierover gedachtenwisseling zal plaats hebben, waarbij zooveel mogelijk leden actief ingeschakeld zullen worden. In 't kort wordt gewezen op de taak welke de N.T.B. heeft te vervullen ten op zichte van den vrede. Wat betreft de propaganda ,zoo zal deze o.a. gevoerd worden door te colporteeren mot een brochure, uitgegeven door de Bondswerkcentrale. alsmede de traditioneele kalender. Deze laatste overtreft zijn voor gangers verre en moot ditmaal, mede met het oog op het financieele gedeelte, de klap op den vuurpijl zijn bij het prop- werk. Onze districtsvoorzitster zegt. dat de afd. Schagen haar in meer dan één opzicht reusachtig is meegevallen. Zij heeft 't fijn gevonden, deze vergadering te kunnen meemaken en verzoekt voor het districts- werk voor de volle honderd procent de me dewerking van onze afdeeling. Bij de rondvraag wordt nog door een der leden opgemerkt, dat zoo weinig tot de leden doordringt van hetgeen in de be stuursvergaderingen besproken wordt. De Districtsvoorzitter antwoordt hierop, dat 't aan te bevelen is om op de instuiven eeni- ge minuten te besteden aan het doen van mededeelingcn. Na een kort slotwoord van onzen voor zitter zingen we tot besluit ons Bondslied. jktberichten|SS ROTTERDAM. 12 October. Veemarkt. Totaal-aanvoer 3938 stuks, t. w.: 112 paarden, 11 veulens, 749 magere runderen, 551 vette runderen, 73 vette kal veren, 307 grasknlveren, 829 nuchtere kal veren, 295 schapen en lammeren, 7 varkens, 174 bokken en geiten. Prijzen pèr Kg.: vette koeien, le kw. 75 ct, 2e kw. 67 et., 3e kw. 48—56 ct.. vette ossen 73-65—50-56 ct.; vette ossen 73—65—50-56 ct., stieren 70—65—60 ct. vette kalveren 100-90—75-80 ct.. schapen 594843 ct., lammeren 6259—54 ct., graskalveren 5646 ct., nuchtere kalveren Vuilnis ophalen in de Strook. De rekeningen over 1936. Op krassere maatregelen door den gemeente onvanger aangedron gen. Goldzaken. Een nieu we gemeente-deurwaarder aan gezocht. Vergadering van den Raad op Dinsdag 12 Oct. 1937, 's middags om 2 uur. Voorzitter de heer J. H. Zwart, burgemees ter. tevens secretaris. Do rand is voltallig. Na opening volgt vaststelling van de no tulen. Ingekomen stukken. Ingekomen is een proces verbaal van kas- vcrificatie derde kwartaal 1937. Voorts de bogrooting 1938 van don Vleeschkeurings dienst, Kring Barsingerhorn en een verslag van de vergadering van 22 September van dien zelfden Dienst. De heer E. Lap, Strook, zond een adres, waarin hij wees op den onhoudbaron toe stand, die aan de Strook is ontstaan, door dat men het huisvuil, in sloot werpt. Hij vraagt of niet éénmaal per week het vuil kan worden opgehaald door den rcinigings- dienst. B. en W. willen aan dit verzoek voldoen en voortaan op Woensdag het vuil ophalen in de Strook. De Raad gaat hiermede accoord. Het besluit tot overdracht van de gas fabriek aan de gemeente Alkmaar is door Ged. Staten verdaagd. Een schrijven van den Bond van Land- pachters inzake de onderhapdsche weder verhuur van een stuk land aan den heer Koeten. 4 Bij den Rand bestaat geen bezwaar het Jand weer aan den heer Koeten te ver huren; de voorwaarden moeten evenwel nog bezien worden. De Voorzitter spreekt er nog zijn verwon dering ovor uit, dat de heer Koeten zich niet zelf tot B. en W. heeft gewend. Rekening Gasfabriek 1936. Namens de commissie van onderzoek wordt bij monde van den heer Raven rapport uit gebracht. Voor den gewonen dienst sluit de rekening aan inkomsten en uitgaven tot oen bedrag van f 40.004.06; voor den kapitaal- dienst. tot een bedrag van f 24.174.74. Aldus voorloopig vastgesteld. Rekening Alg. Burg. Armbestuur 1936. Door den heer Engel wordt namens de commissie van onderzoek rapport uitge bracht; de inkomsten hebben bedragen f 16.928.05; de uitgaven f 15.975.37; voordêe- lig saldo derhalve f 952.6S. In de commissie kwam ter sprake de be legging van een bedrag van f 600.Door bet Dag. Bestuur van liet Alg. Burg. Armbe stuur is medegedeeld, dat dit bedrag inmid dels is belegd. De rekening wordt op bovenstaande cijfers vastgesteld. Gemeente-rekening 1936. De heer Kamp rapporteert, dat voor den gewonen dienst de ontvangsten hebben be dragen f li2.Oi3.l8V2; de uitg. f 113.114.43i/». Ilct nadcelig saldo l>cdraagt dus f 1101.25 Ontvangsten kapitaaldienst f 24.600.81, uit- gaven f 18.519.—; batig slot f 6081.81. Door de commissie is de opmerking gemaakt, dat het. bedrag van de nog te verhalen posten zeer groot is en dat er hij den gemeente ontvanger op moet worden aangedrongen, dat hierin verandering komt. Door B. en W. is er wederom bij den ge meenteontvanger op aangedrongen de ach terstand in te halen en om, wanneer de hem ter inning opgedragen belasting of andere gelden niet op tijd worden betaald tot ver volging over te willen gaan. De commissie was vorig jaar al met de zelfde opmerking gekomen en het speet baar zeer, dat daar toen zoo weinig aan dacht aan is geschonken. Zoo schieten we niet op! De commissie is van meening. dat er wel posten zijn, die geïnd kunnen worden en dringt er op aan. waar noodig, tot vervol ging over te gaan. De hoer Engel merkt op, dat het nadce lig saldo is veroorzaakt door het tekort van de gasfabriek. Door een te laat ontvangen post van ruim f 1800.welke op 1937 is gehoekt. Anders was er een voordcclig saldo geweest, aldus de Voorzitter, De rekening wordt hierna voorloopig vastgesteld. Wijziging begrooting 1937. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten over do begrooting 1937. Verlangd wordt, dat de post voor Wijkverpleging niet f 75.wordt verminderd. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen, ook al omdat daar de offirietise toezegging is, «lat het bedrag uit anderen hoofde zal worden -bijgepast. Goedgevonden. Verlenging kasgeldleening. Op 1 November a.s. is de looptijd van de kasgeldleening. groot f 15000.gesloten door bemiddeling van Staal en Co. afgc- loopen. Aan Staal en Co. is gevraagd of verlenging van den termijn mogelijk is. Staal en Co. hebben hierop bevestigend geantwoord, zoodat besloten wordt de lcc- ning weer tc verlengen. Aangaan van een geldleening. Door Ged. Staten is bezwaar gemaakt tegen het Raadsbesluit tot het aansfcnn van geld leening. groot f 500.—, voor ophooging be graafplaats. B. en W. stellen voor dit be sluit in te trekken en te hesluiten tot het aangaan van die leening met de Bank van Nedcrlandsehe Gemeenten tegen een rente voor de eerste 5 jaren van 3V2 pet. en de 15 volgende jaren van 3% pet. Aldus wordt besloten. De rondvraag. De heer Dekker zegt, dat sinds het ver trek van den heer Velthuys, de gemeente ontvanger geen bode meer heeft. Hoe wordt deze kwestie opgelost? De Voorzitter antwoordt, dat geen andere bode is benoemd; de redenen hiervan wil spr. liever niet in openbare vergadering uiteenzetten. Spr. denkt overigens, dat de heer Dekker het een inet het ander verwart. De heer Veltihuys bracht geen dwangbevelen weg als bode, maar als gemcentedeurwaar- der. Bereids is een nieuwe gemeente-deur waarder in de plaats van den heer Velthuys aangezocht. Hierna volgt sluiting. Uit onze Omgeving WIERIXGERWAARD Gezellige bijeenkomst van plat telandsvrouwen. Maandagavond vergaderde de afdeeling Wie ringerwaard van den Ned. Bond van Boe rinnen en andere Plattelandsvrouwen in de zaal van den heer R. Breed, onder leiding van Mevr. KaterSleutel. Ruim 70 dames waren aanwezig. Zij waren bij ons binnenkomen allemaal voor zien van een handwerkje. Na het gebruikelijke kwartiertje opende de Presidente de bijeenkomst.. Door mevr. Metzelaar— Kaan werden op keurige wijze een serie notulen voorgelezen. Dan werd overgegaan tot verkiezing van een plaatsvervangend afgevaardigde voor de te houden algeinecne vergadering te Utrecht. Mevr. KaterSleutel was reeds eerder benoemd als afgevaardigde. Na twee stemmingen werd Mevr. Jim- minkBakker gekozen als plaatsvervang ster. Mededeeling werd voorts gedaan van eenige ingekomen stukken. Bespreking winterprogramma. Het be stuur stelde zich voor om als eerste avond op 10 November in samenwerking met Oud-leerlingen van de Huishoudschool een voordrachtavond te houden met lichtbeel den door Mej. Boekei over Oostenrijk; in December een St Nicolaasavond te organi- seeren; in Januari te samen met de H. M. van Landbouw een spreker te laten komen. In Februari zou Mej. van Vuure een lezing hóuden. Verder werd in verband met het feit dat de moedercursus in deze gemeen te zoo goed is geslaagd, in overweging gegeven om daarna een cursus te hóuden over kinderverzorging en opvoeding, waar voor dan vooraf een lezing zou gehouden worden door mej. Jacobs. Deze voorstellen vonden veel bijval. In de pauze werden door het bestuur ge bruikte postzegels verzameld en gelegen heid gegeven om bloembollen te hestellen. Na een tamelijk lange pauze werd door de presidente een keurig en zeer uitgebreid verslag uitgebracht van de gehouden ver gadering te Midden-Beemster. Volgt een jaarverslag door de secretaresse Mevr. Metzelaar—Kaan. waarin alle gebeur tenissen werden weergegeven, gedurende 't tijdvak 1 Juli 193T>-1 Juli 1937. Tevens noteerden we dat het ledental, dat verleden jaar tot 84 was tcruggeloopen. wegens oprichting van een afdeeling te An na Paulowna, nu weer is gestegen tot 105. Een verslag over de excursie naar Hil versum werd tot een volgende vergadering uitgesteld. Hierna sluiting. NIEUWE NIEDORP Ds. SCHERMERHORN SPREEKT IN ZIJN VROEGERE WOONPLAATS. Maandagavond had in de Prins Maurits een vergadering plaats van de Jongere Vredes Actie waar als spreker optrad onze oud-plaatsgenoot Ds. N. J. C. Schermerhorn en waarbij de heer Daan Pool optrad met voordrachten en declamatie. De zaal was tjokvol. Het aantal bezoekers bedroeg ruim 400. Ds. Schermerhorn die blijk gaf, dat hij, ge durende den tijd, dat hij ons dorp heeft ver laten nog niets van zijn vitaliteit heeft verloren, behandelde, daarna op de hem eigene wijze het ondenverp: 't Slapende Volk en de rampzalige ontwaking." Spr. verklaart hoe de groote massa van 't volk blind is voor «le sociale vraagstukken van het leven en alles wordt beziggehouden, met eigen bestaansstrijd en dat 't juist de fatale verzakelijking in het leven is, die veroor zaakt dat inen zich niet bekommert om de groote levensvragen. Zoolang de groote massa zich toevertrouwt aan anderen, zoolang zal het lot dier men- schen ellendig zijn. Spr. noemt het verba zingwekkend dat de groote massa niet ge troffen wordt door de verrnilitariseering van de wereld, zoowel in stoffelijk als in geeste lijk inzicht. Spr. geloofde dat er opnieuw een tijd zal komen waarin we zullen zien wat oorloR is, en als de oorlog komt dan is het oogen blik van ontwaken aangebroken. Dat zal rampzalig zijn, omdat het dan te laat is. Het nnti-militairisme moet dan niet alleen tegen over militairisme en oorlog, maar ook tegen het nationalisme, waaraan onverbrekelijk den strijd tegen het kapitalisme verbonden is. Tiet wezen van het kapitalismo voert uiteindelijk tot broedermoord, waarom de strijd moet zijn een revolutionaire strijd. Spr. gelooft dat de oorlog, die wordt voorbe reid, niet is te ontkomen, 't Volk heeft niet willen hooren. Het zal dit weldra voelen, omdat het niet geluisterd heeft naar hen die hebben opgeroepen tot den internatio nale strijd voor den vrede Mogelijk zal dan van de bloedende aarde opstijgen den roep om vrede en misschien is dan wel het oogen blik gekomen, Het is de jeugd die nog kan gloeien voor idealu, welnu, is er schooncr ideaal dan de vrede? Ondanks alles wat er in den togenwoordigen tijd gebeurt staat spr. nog ongebroken met zijn idealen en vertrouwt dat in de menschheid het goede zal zegevieren. Spr. gelooft dat er een tijd zal koinen, dat de menschen zullen ont waken, en bouwers van een nieuwe cul tuur zullen worden, waarin voor ruw ge weld geen plaats meer is. Met buitengewoon groote aandacht werd de rede van Ds. Schermerhorn gevolgd. De heer Daan Pool heeft verschillende liedjes gezongen en versjes gedeclameerd toepasse lijk op dezen avond, wat natuurlijk, zooals Mussolini speelt hoog speL De weigering om deel te nemen aan de drie-mogendheden-conferentle en liefdesdeclaratie aan Japan. Mussolini heeft Erigeland cn Frankrijk doen weten, wat zijn antwoord is op de uit- noodiging van deze beide landen om ge drieën in een conferentie de Spaansche kwestie onder oogen te zien. Hoe het zou komen te luiden was bij voorlmat al eenigs zins bekend uit verschillende half-officieele artikelen, die in Italiaansche bladen waren gelanceerd. Het is intusschen nog eer af- dan meegevallen. Want niet alleen houdt het een weigering in, het kost eenige moeite er ook maar iets in aan te treffen, op grond waarvan een voor alle partijen draaglijke oplossing zou kunnen worden bereikt. Be halve de uiterst correcte toon, valt er wei nig bemoedigends in tc vinden. En die toon, och. we weten het, die is coedkoop. Met andere woorden: Mussolini heeft Frank rijk en Engeland een heel hittere pil geof freerd, doch heeft er een laagje zoethout om heen gesmeerd. In het kort zegt Mussolini hot er geheel mee eens tc zijn, dat de hinnenlandschc strijd in Spanje moet ophouden een reden tot achterdocht en oneenigheid te zijn tus- schcn de andere volkeren. Men zou op grond daarvan veronderstellen, dat hij bereid zou blijken krachtig mee', te werken om te komen tot een bevredigende oplossing. Dit echter is nu juist allerminst het ge val. De dricmogendhedenconferentie die wellicht iets zou kunnen bereiken, slaat hij af Daarvoor in de plaats wil hij dc non inter ventie-commissie weer aan het werk zetten, die zich volkomen heeft vastgewerkt en die met overgroote waarschijnlijkheid niets zal kunnen bereiken. Aangezien hij voorts meedeelt, dat zijn zienswijze sedert de laatste non-interventie- commissio te Londen geheel onveranderd is gebleven, beteekent dit, dat ook nu van een dergelijke bijeenkomst niets is te ver wachten. Immers, Mussolini wil voor alles andere dc beide partijen als oorlogvoeren den erkend zien, hetgeen zonder twijfel zou neerkomen op een beheersching der kusten van het roode Spanje door Franco. Men is dus geneigd aan te nemen, dat Mussolini de Spaansche kwestie in werke lijk niet tot een goed einde wil brengen, al zegt hij ook anders. Het feit, dat hij in het slot van zijn ant woord mededeelt, niet te zullen deelnemen aan eenige bijeenkomst, waarvoor niet te vens Duitschland is uitgenoodigd, lijkt na het vorige van weinig importantie. Men zou de woorden van Mussolini als volgt kunnen samenvatten: „Ik kom niet op jullie con ferentie en bovendien kom ik niet, omdat Duitschland niet is geïnviteerd." Voor de tweede maal in korten tijd wor den Frankrijk en Engeland voor de noodza kelijkheid gesteld uit de handelwijze van Mussolini hun consequenties te trekken. Wat zullen ze thans doen? Onverijld handelen is van deze beide lan den niet te verwachten. Toch zullen ze stel lig ernstig overwegen, welke maatregelen ze moeten troffen. Want er zijn Fransche en Engelsche le vensbelangen met de kwestie gemoeid. Een overwinning van Franco zou de machtsver houdingen in de Middellandsche Zee waar schijnlijk zeer tc hunnen nadeele verande ren. En door die Middclandsche Zee loo- pen voor beide landen de verbindingslij nen met hun koloniën. Het zou weinig min der dan lichtvaardig zijn te veronderstellen, dat ze het daarmee zoo nauw niet zouden nemen. Nvon heeft dat trouwens onlangs ten duidelijkste bewezen. Mussolini speelt daarom hoog spel en hij is zich daarvan vermoedelijk zeer wel be wust. Het feit, dat voor enkele dagen ge ruchten gingen, als zou een tweetal lich tingen onder de wapenen zijn geroepen, wijst in deze richting. Deze gedeeltelijke mobilisatie is door Rome weliswaar ontkend inaar iets schijnt er toch wel van waar te zijn geweest. Blijft de vraag, waarvoor deze troepen moesten dienen. Waren ze om Frankrijk ontzag in te boezemen? Waren ze bestemd om naar Spanje tc worden gezonden? Of moesten ze naar Abessinië? Men ziet, er zijn heel wat mogelijkheden. De laatste ver onderstelling werd van Italiaansche zijde „absurd" genoemd, men zal er dus goed aan doen ze niet uit het oog te verliezen. Bovenstaand lijstje van vragen wijst er intusschen reeds op hoezeer Italië meer en meer verward begint tc raken in allerlei verwikkelingen. De kwestie is maar, wan neer de Duce zich zoodanig zal hebben wc 52-4844 ct., slachtpaarden 564844 ct. Prijzen per stuk: Schapen f 291715, nuchtere slachtkalveren 10.3010.5(4—7, nuch tere fokkalvcren 201816, slachtpaarden t 250190130. werkpaarden 365315200, l hitten 230-200—140, stieren 330—275—185, kalfkoeicn 260230—1(50. melkkoeien 265-^ 235170, varekoeien 185155120, vaarzen 175—130100, pinken 140—110—90, graskal- veren 6040—20, bokken en geiten f 12—8 4. Omschrijving: Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel matig, prijzen vette koeien iets stijver, ossen onveranderd, pri ma koe 78, prima os 76. Stieren, aanvoer pering, handel tamelijk, prijs/houdend. Vette kalveren, aanvoer iets korter, handel redelijk, prijzen iets hoogcr, prima kalf 1— 1.10. Schapen en lammeren, aanvoer ge woon, handel willig, prijzen als die van gis teren. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aan voer ruimer, handel kalm, prijzen stabiel Paarden, aanvoer als vorige week, handel levendig, slaehtp. goed prijshoudend, werk paarden en hitten niet geheel prijsh. Kalf- gn melkkoeien, aanvoer ruimer, handel kalm. prijzen stijver. Varckocien, aanvoer ruimer, handel matig, prijzen iets hooger. Vaarzen en pinken, aanvoer grooter, handel sleepend. prijzen als vorige week. Graskal veren, aanvoer veel grooter, handel stug, prijzen lager. Bokken en geiten, aanvoer zeer groot, handel vlot, prijzen onveranderd. GRONINGEN. 12 October. Graanbeurs. Roode tarwe f 78.90, witte tarwe 79.10, inlandsche rogge 7— 7.70, wintergerst 7.157.90, zomergerst 7.25 8. witte haver 5.506.45, zwarte haver 6—6.30, groene erwten 710.50, paarden- boonon S9.25, wierdeboonen 89.25, Waal- sche boonen S11, duivenboonen 910.30, karwijzaad IS23, kanariezaad 810, blauw maanzaad 2030.50. buitcnlandsche gerst 7.707.90, ronde mais 7.107.30. Aanvoer ruim. Stemming flauw, uitgezonderd witte haver. Middenprijs wintereerst f 7.70. Mid- denprijs witte haver f 6.40. Een partij Waalsche boonen werd verkocht voor f12» PURMEREND, 12 October. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen. wegende 49.000 Kg. Handel matig, hoogste prijs 25.7 stapels kleine Boe renkaas f 25.50, 2 stapels Goudsche f 29, handel goed. 606 Kg. boter f 1.501.53, wei- boler f 1.40—1.48 per kilo. Runderen, totaal 534 stuks: 400 vette koeien 566-4 ct. per Kg. stug; 90 gel de- koeien f 80—160 per stuk, stug; 13 melk koeien f 150275 per stuk, stug; 33 stie ren 43—54 ct. per kilo, matig; 12 paarden f 70—120 per stuk, stug; 91 vette kalveren 3060 »ct. per kilo. matig; 193 nuchtere kalveren: voor de slacht f 816, voor de fok f 10—17 per stuk, vlug; 265 vette var kens voor de slacht 5759 ct. per kilo, vlug; 46 magere varkens f 2040 per stuk, handel vrij goed; 250 biggen f 1320 per stuk, handel vrij goed; 1514 schapen f 15— 30 per stuk, matig; 95 bokken f 414 per stuk, matig; kipeieren f 4.755,25 per 100 stuks, eendeieren f 2.50 per 100 stuks, piep kuikens 60—65 ct. per kilo, met uitzonde- ringsprijs van f 0.70, oude kippen en ha nen 35—45 ct. per kilo, konijnen f 0.30 1.50 er stuk, eenden 3050 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar. ganzen f 1.90—3 ]>er stuk, jonge hanen 50—57% per stuk. Coöp. Centrale Eiervciling. Aanvoer: 90.000 eendeieren 2.452.70, 50.000 kipeieren: 6566 Kg. 5.105.20, 63—64 Kg. 5.05—5.15, 60—62 Kg. 4.95—5.10. 58—59 Kg. 4.90—5, 5G—57 Kg. 4.70—4.80, 53—55 Kg. 4.35—4.65, 50—52 Kg. 4—4.30, 45-49 Kg. 34. ten vast te werken, dat er geen uitkomen meer aan is. Waar het hem om te doen is zou uit het bovenstaande reeds voldoende kunnen blij ken. Als, om aan alle twijfel een eind te maken heeft de Italiaansche dictator zich intusschen ook nog gewaagd aan een lief desdeclaratie aan Japan. De Italiaansche om bassadcur bezocht den Japanschen onder minister van buitenlandsche zaken en deel de hem mede, dat het Italiaansche volk zich onder leiding van Mussolini hecht aaneen sluit om volledigen steun te verleenen aan de Japansche actie in China. Oppervlakkig beschouwd lijkt dit meer op een holle phrasc, dan op een ernstige be lofte. Wat kan Mussolini uitrichten daar in het Verre Oosten.? Toch zou men zich er niet over moeten verwonderen, indien van deze Italiaansche toezegging door de Europeesche staatslieden meer dan gewone nota is genomen. We weten, dat het vooral de Spaansche kwestie is geweest met de daaruit voort vloeiende Middellandsche-Zee-beslommerin- gen. die de aandacht van de Europeesche mogendheden zoozeer in beslag namen, dat ze zich met de JapanschChincesche strub belingen heel wat minder konden bemoeien, dan hun lief zou zijn geweest. Zou nem nu in de Italiaansche ontboez©- ming aan het adres van Japan nu niet kunnen lezen: „Ga maar gerust je gang. Wij „zullen hier in Europa dc zaak wel zooda nig in de war blijven sturen, dat de an- deren meer dan voldoende de handen vol „hebben. Zoodat ze van jullie niet te veel „notitie kunnen nemen." De woorden zijn wel heel anders gekozen, maar bet lijkt toch niet moeilijk het bo venstaande er in te lezen. Neemt men voorts in aanmerking, dat deze declaratie aan Japan werd gedaan weinige uren voordat het Italiaansche ant woord aan Engeland en Frankrijk werd overhandigd, dan kan er nauwelijks twijfel bestaan of men weet te Parijs en te Londen zeer wel waaraan men met Italië toe is. En hoel hoog gespannen zullen die verwachtin gen zeker niet zijn. Deze wetenschap en het besef, dat de Middellandsche Zee geschiedenis een le venskwestie is, zouden ten gevolge kunnen hebben, dat men zint op 'n tweede Nyon. Te meer, waar Mussolini geen moed bleek te bezitten dc zaak door te zetten. Daarvoor echter is het noodig, dat er meer geschiedt, dan dat de Fransch-Spaan- sche grens weer wordt geopend. De Italia nen zeggen trouwens dat dat sedert lang reeds liet geval is. Zoo verwonderlijk zou dat niet zijn, do Franschen zijn ook geen heiligen. Iets doen, wat reeds gebeurd is, heeft wei nig zin. De wereld wacht op de Engelsch-Franschc repliek.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8