xmnmnn Tiïïïïïnïïïïiïl I6 7I Een avontuur op de Noordelijke IJszee WlkM E> Beste Jongens en Meisjes KAuLiivxwJuh.aacliel Wat ik deze week ondervonden heb is in één woord geweldig; daar zijn namelijk zo veel briefjes de bus ingewandeld, dat ik, eerlyk gezegd, wel een beetje met m'n han den in 't haar zit hoe die allemaal te be handelen. Nu zou ik wel kunnen zeggen: ik laat jullie de eerste weken geen briefjes Bchrijven, maar ik vermoed, dat dit niet zo aardig gevonden word. Dan blijft er maar één oplossing over: deze maal héél kleine antwoord-briefjes. Maar niet op me mop peren volgende week hoor! Het boek is gewonnen door: MARY JANNE BREGMAN, Burgerbrug. En nu de briefjes: Gerard Jonker, Dirkshorn. Zo zo. Ge- rard, ben jij zo'n heertje met je plusfour! Ik geloof het graag. Maar in je daagse pakje kun je óók een heertje zijn! Tini Jonker, Dirkshorn. Ja, Tini, die nichtjes van jou, die ken ik. Doen ze ook weer met de raadsels mee Henk Hoogland, Belkmerweg, post Bur gerbrug. Was het fijn op de kermis Henk en ben je niet uit de zweefmolen geslin gerd? Rientje Slikker, Barsingerhorn, Ja Rientje, raadsels oplossen is moeilijk en briefjes-schrijven soms nog meer. Dat is zoo. Lleze Borst, Barsingerhorn. Nieuwe ling... hartelijk welkom in ons midden! Ja Pais, Wieringen. Ook een nieuw lid van onze „club". Ik zeg tegen jou hetzelfde als tegen Lieze Borst. M. Leguit, Schagen. Heb je het fijn gehad in Meppel, Marie? Of was je blij weer thuis te zijn? Siem de Vet, Oudkarspel. Ik zal voor je spinnen, dat je de taart eens wint. Afge sproken Ab Marees, Barsingerhorn, Dat boek „De 3 Matrozen van Michiel de Ruiter" ken ik. Heb je „Paddeltje" van dezelfde schrij ver óók gelezen? Dik Jes, Anna Paulowna. Welkom in ons midden, Dik. Dat je maar veel briefjes mag schrijven. Jannie Bregman, Burgerbrug. Dat was zéker een klein briefje Jannie. Deze week weer een groter? Maartje Wijngaard, Burgerbrug. Twee kwartjes gewonnen, Maartje... geluksvogel! Henk de Graaf, Schagerbrug. Ik houd wel van voetballen, Henk, maar helaas... ik heb er weinig tijd voor. Jammer hè? Marie Spoor, Dirshorn. Zo, ben jij aan het wanten breien. Schieten er voor my ook een paar over? Betsie de Goede, Dirkshorn. Dat was aardig van Marie Spoor, om jou ook een stukje van de taart te geven, Betsie. Nellie Kant, Dirkshorn. Je hebt zeker veel plezier gehad op de katjes-kermis Nellie? Geerie Paarlberg, Schagerwaard. Ja, het raadsel was deze maal niet moeilijk. Maar zo is het niet altijd, jongedame! Jan Hartog, Aartswoud. Ja, doe dat Jan, stuur me eens wat aardige raadsels. Tiny Snooy, Wieringen. Jouw postpapier is prachtig Tiny. Maar zeker heel duur, niet? Nettie Lont, Wieringen. Nu was het briefje inderdaad grooter. Zo blijven doen! Dieuwertje Glim, Wieringerwaard. Wat leuk zijn die uitzendingen van Jacob Hamel, hè? H. Hoenson, Barsingerhorn. Dat was fijn Henk, dat je die 5 gulden verdiende. Zit ten ze in je spaarpot? Geertje Tiessen, Petten. Het raadsel was Goed, Geertje. Corrie Schenk, St. Maartensbrug. Na tuurlijk mag je meedoen met raadseloplossen Corrie. Jaap Smit, Dirkshom. Wel ja, stuur mij maar eens wat raadsels. Voor de ingezon- dene hartelijk dank. Ik bewaar ze! Trynie Delver, Schagen. Volgende week een grote brief hoor! Leendert, Visser Dirkshorn. Ja, het had nèt erg gestormd, die dag Leendert! Pietje de Vet, Schagen. Ja, als jou va der begint over de wolkenkrabbers in Ame rika... dan zou ik er zelfs wel bij willen zijn. Bram v. d. Welle. Fijn dat je meedoet Bram. Dat heeft zeker m'n vriend Tjeerd v. d. Bij tegen je gezegd! Nelie Brommer, Anna Paulowna. Zo, dus Jan Brommer is geen familie van je. Dat had ik niet gedacht! Pietje Groot, Uchagen. Ja... in die taart daar hebben ze allemaal zin in, Pietje. De Kindervriend ook... Jannie en Bram Borst, Schagen. Jullie hebben gelijk, de herfst en winter zijn lang niet zo fijn als de lente en zomer. Jan Broekhuizen, Schagen. Wat kan j ij mooi schrijven Jan. Of heet je geen Jan? Dat hoor ik nog wel van je. Willem en Marie Boontjes. Heerlijk Jan, dat je weer helemaal beter bent. Het raadsel was goed. Dag hoor! Guda Anna Schouten, Schagen. Dat zyn zeker echte rakkers, die broers van jou Guda? Of niet...?? Albert Breed. Tarzan is geweldig, Albert. Ik lees het stukje altijd twéémaal, maar dat is een geheim tussen ons beidjes! Ada Bos, Alkmaar. Leuk, dat je met de optocht meegedaan hebt, Ada! Dieuwertje Rijs, Petten. We hopen maar weer op de lente, Dieuwertje, dan wordt het allemaal weer beter! Gerrit Wit, Terdiek. Dat zal me een feest worden als je vader en moeder 12 V4 jaar getrouwd zijn Gerrit. Mag ik ook even aankomen Aagje Jansma, Petten. Zo, hebben ze die arme broer van jou zo ontgroend Aagje. Maar je moet maar denken: volgend jaar doet hij het anderen. O zo! Gerrit Mooy IJmuiden. Volgende maal je raadsel op tijd inzenden, Gerrit. Janske Peetoom, Winket Tja... die taart kan er maar één van jullie winnen Janske. Klaas Borst, Schagen. Dat kwam Klaas, omdat je het briefje te laat in de bus gedaan had. Daarom denken hoor! Kees Mosk, Wieringerwaard. Brrr, dat is een vreeselijk verhaal van die duim van jou Kees. Jannie en Corrie Wardenaar, Dirkshom. Lust jullie vader geen taartHoe is het mogelijk. Tr^ni de Boer, St. Maartensbrug. Ik kan me voorstellen, dat jullie veel plezier gehad hebben op die kermis. Adri Biemond, Oudesluis. Dat is prach tig postpapier van Adri. Zo mooi heb ik het vroeger nooit gehad. Hiilie Kant, Dirkshom. Ik vind het leuk, dat je woer meedoet x illie. Gre Streek Kolhorn. Ook al een vrien dinnetje met van dat schitterende postpapier. Ik word er jaloers op. Cornelia Anna Keyser, Den Burg, Texel. Ik ben het met je eens. dat Texel een mooi eiland is Cornelia. Ik kom er iedere zomer een paar maal. Hikkie Hooy, WO, o, o, Hikkie, wat heb je je naam onduidelijk geschreven. Je heet vast en zeker anders! Jan Brommer, Barsingerhorn. Zijn er bij jullie op school 3 Brommers? Wordt daar die onderwijzer niet brommerig van?... Jan Brommer, Barsingerhorn. Daar is de tweede Brommer ook al. Dat wordt een toer jullie uit elkaar te houden, zèg! Nel Renooy, Burgerbrug. Prachtig is dat, Nel, dat rosarium van de Duitse Keizer. Rika Keyzer, Schagen, Ja, dat dacht ik wel, Rika, dat jij een geweldige snoep ster was. Johanna de Veer, Schagen. Ja, Johan- na, het raadsel wds gemakkelijk. Jan Stammes, Nieuwe Niedorp. Mor gen is Jan jarig. Hartelijk gefeliciteerd hoor. Gerrit Bakker, Nieuwe Niedorp. Je hebt gelyk Gerrit, stuur jij me maar van die aardige weekoverzichten. Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug! Ja, de vogels zullen wel weer op de pinda's afkomen, Nellie en Kees. Jan Stöve, Schagerbrug. Het raadsel is hélemaal goed, Jan. Anie Wit, Luitjewinkel. Ik hoop ook, dat je gouw een boek wint Annie, maar be loven kan ik het niet. Dirk Speets, Andyk. Naar Urk ge weest... ddt noem ik eerst boffen! Hendrik Peetoom, Keinsmerbrug. Dat was een klein briefje Hendrik... Gré Mooy, Wieringerwaard. Vond je de raadsels van 3 weken geleden zó moei lijk? Pfffftttt, brrrr, pftttt... ik ben er door. Was me dé,t een stapel. Tot volgende week. KINDERVRIEND. Oplossing aardrijkskunderaadsel vorige week: Alkmaar, Maastricht, Sneek, Texel, Ede, Rome, Domburg, Amstel, Maas; Amster dam. Goede oplossingen ontvangen van: Jan R., Schagen; W. R. .Schagen; Jannie K., Schagerbrug; Annie K., Kolhorn; Jack v. d. C.; Nellie P., Kolhorn; Jannie F., Win; kei; Jannie en Bram B., Schagen; Pietje G., Schagen; Nelie B., Anna Paulowna; Gerrit D„ Medemblik; Piet de V., Schagen; Gré M.. Wieringerwaard; Hendricus P., Keinsmer brug; Dirk S., Andijk Annie, Cor, Bram en Aafje W.; Jan S., Schagerbrug; Nellie en Kees, Keinsmerbrug; Gerrit B., Nieuwe Nie dorp; Jan S., N. Niedorp; Johanna de V., Schagen; N. R. Burgerbrug; Maarten M., Jan B., Barsingerhorn; Jan B. Pz., Barsin gerhorn; Rikkie K., Cornelia Anna K., Den Burg (Texel); Gré K., Kolhorn; Hillie K., Dirkshorn; Adri B., Oudesluis: Nellie K., Burgervlotbrug; Corrie W., Dirkshorn; Trijnie de B., St. Maartensbrug; Aagje J., Petten; Gerrit W., Terdiek; Diewertje R., Petten; Ada B„ Alkmaar; Albert B., Guda Anna S., Schagen; Jan L., Dirkshorn; Willem en Marie B.; J. B., Schagen; Marie S., Dirkshorn; Leendert V., Dirks horn; Trijnie D., Schagen; Jaap S., Dirks horn; Corrie S., St. Maartensbrug; Geertje T., Schagen; Cor G., Groenveld (Gem. St. Maarten); Aagje M., St. Maarten; B. H., Barsingerhorn; Dieuwertje G., Wieringer waard; Nettie L., Wieringen; Tiny S., Wie ringen; Boezem, Aartswoud; Geerie P., Schagerwaard; Nellie K., Dirkshorn; Betsie de G., Dirkshorn; Henk de G., Schagerbrug; Maartje Anthonia W., Burgerbrug; Mary Janne B., Burgerbrug; Dik J., Anna Pau lowna; Ab M., Barsingerhorn; C. H., Lutje winkel; Siem de V.. Woudmeer; Miek L., Schagen; Jan P., Wieringen; Lieze B., Bar singerhorn; Rientje S., Barsingerhorn; Henk H.. Burgerbrug; Arie B.. Schagen; Tini J., Dirkshorn; Gerard J., Dirkshorn. Trien F., Winkel, Rieka K., Schagen. Deze week een „echte" kruiswoordpuzzle. Niet te moeilyk, dus doe je best. 1 2 3 4 5 8 10 12 Horizontaal. Duizend (Rom. cijfers). Huisdier. Dierentuin. Schepping Fransch Niet eigen. Speelgoed. Medeklinker. Vertikaal. Stierenvechter. Vrucht. Opschrift, benaming. Soort papagaai. Titel Engelsch) Honderd (Rom. cyfer). Klinker. HOEVEEL VOGELS? Bekijk het plaatje eens goed en noteer dan eens, hoeveel vogels er op staan en waar ze zijn. In Namsos, een klein stadje in Noorwegen staat een klein hotel, dat bijna het gehele jaar door verlaten is. Alleen als er vissers of jagers komen, wordt de rust van het stadje verstoord en komt er leven in het hotelletje. In de gelagkamer, waar 'n groot haardvuur brandt, ver tellen de mannen elkaar dan wat zij hebben meegemaakt, hetzij op de jacht op ijsberen of andere pelsdieren, hetzy op de walvisvangst, of op de minder gevaarlijke zeehonden- jacht. De mannen zijn nieuwsgie rig naar de verhalen van de mensen, die zij in het hotel aantreffen en zij bemerken zelfs niet, dat hun kleven ontdooien en het water langs hun stoelen druipt. Op zekere dag kwamen er ook deelne mers van een jachtexpeditie in het hotel aan, die zo juist uit de Noordelijke IJszee v.aren teruggekeerd. Zij deden opgewon den verhalen over ijsberen en rendierjach- ten; over de strijd met de ijshaaien, die hier even gehaat en gevreesd zijn als de haaien in de warme zeestromen. „Nog zelden heb ik", zo begon de leider van de expeditie, „onze harpoenist zo nijdig gezien, als op een zekere morgen Ik kon niet in slaap komen, buiten gierde de storm terwijl de wacht met zware laarzen over het dek heen en weer liep. Ik besloot op te staan en deed een paar extra dikke jassen over elkaar aan. „Nauwelijks was ik aan het dek geko men, of onze harpoenist kwam op mij toe met de woorden: „Eindelijk hebben wij de misdadiger" en hield mij een ijsberenvel onder de ogen. waarvan een groot stuk was afgebeten. Om de traan van het vel te weken, hingen wij namelijk de ijsbeervel- len in het water achter het schip. Toen Johan 's morgens het vel weer binnen boord haalde, zag hij de schade, die er aan toegebracht was en vervolgde: „Mijn kop er af als dat geen ijshpaien zijn". Nauwelijks had hij dit gezegd, of onge veer vijftien meter van ons schip verwij derd werd een twee meter lange haai zichtbaar. Binnen enkele ogenblikken had hij zijn harpoen in gereedheid gebracht Hij liet nu een groot stuk spek, dat aan een lang, stevig touw bevestigd was, in 't water vallen. Toen het dier nu dit lokaas zag, kwam hij langzaam dichterbij. Bij het vooruitzicht van dit heerlijke hapje sperde de ijshaai zijn bek wijd open, zodat wij duidelijk de vlijmscherpe tanden konden zien. Hoe dichter de haai bij het schip kwam, des te meer spanden zich de spieren van onze harpoenist. Steeds weer opende en sloot het dier zijn vreselijke muil. Ein delijk was hij dicht genoeg bij ons geko men. Hij probeerde zijn prooi te grijpen, maar Johan was op zijn hoede. Bliksemsnel trok hy het touw, waaraan het stuk spek zat, terug en liet 't daarna weer vieren. Dit ging zo enige keren achter elkaar, totdat de haai plotseling het spek te pakken had. Op datzelfde ogenblik schoot Johan het dier de scherpe harpoen in de rug. Om dit te be reiken, heeft een harpoenist veel ervaring nodig, want men moet ook rekening hou den met de deining van het water. Zodra het dier de ijzeren weerhaken in zijn lichaam voelde, begon er 'n verschrik kelijke worstel mg. Onmiddellijk liet hij het stuk spek weer los en dook onder water Maar Johan was" zeker van zijn zaak. Hij kende zijn vak en wist, dat hij de lijn van de harpoen wel kon vertrouwen. Nog een paar keer werd de haai aan de oppervlakte van het water zichtbaar, een teken, dat hy met de laatste krachten, die hij nog had, vocht voor zijn bevrijding. Even later begon de scheepsas ce wer ken en het dier, dat zich zelfs nu nog niet geheel wilde overgeven, werd al hoger en hoger getrokken. In wilde vertwijfeling sloeg het dier met zijr staart naar alle kanten, doch Johan schoot het, om het dier uit zijn lijden te verlossen een kogel door het hart. Nu duur de het niet lang meer of de haai hing strak aan de lijn en zo eindigde deze spannende en uiterst gevaarlijke haaienvangst. door Violet Carr. OP DE BUFFELJACHT. Het is heel gevaarlijk om op buffels te jagen, want als de dieren aangeschoten worden, gaan ze brullend van woede hun aanvaller te lijf. Hier is een knipprent af gebeeld, waarvan de stukjes, netjes uitge knipt en in elkaar gelegd, zo'n buffeljacht laten zien. OPLOSSING: HOEyEEL VOGELS Buiten de drie op de schutting zittende vogels zijn er nog 5 op het plaatje aanwe zig. Je kunt ze vinden, als je de tekening onderste boven houdt. GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL DOOR. EDGAR RICEi BURROUGHS: No. 32. Een van de mannen pakte de professor by zijn kraag en bulderde in zyn oor: „Lees het hardop, halve gare idioot!" De professor las: „Dit is het huis van Tarzan, de doder van beesten en vele zwarte mensen. Ver niel niet de dingen, die van Tarzan zjjn. Tarzan waakt. Tarzan van de Apen". De gedachte, die by ieder opkwam was: „Wie is Tarzan van de Apen?" De zeeman met het on gunstige gezicht uitte een verwen sing. De jonge man werd bleek van kwaadheid. „Je hebt onze officieren vermoord en ons beroofd," zei hij. „schiet nu op of ik zal je met mijn mijn blote handen je nek breken". Bedaard draaide hy zijn rug naar de matroos toe en wandelde weg. De hand van de aldus toegesprokene ging langzaam naar zijn revolver. Zijn ogen glinsterden wraakzuchtig. Twee heldere ogen hadden echter iedere beweging van de mensen van uit een boom in de nabijheid gade geslagen. Tarzan zag de verbazing, welke zijn briefje teweeg had ge bracht en daarna de twist. De zee man, die enkele uren tevoren zyn kameraad had geveld, had de weer zin van Tarzan opgewekt. Hy voelde zich aangetrokken tot de keurig uit ziende jonge man. Hjj verwachtte niet anders dan te zullen zien, dat de jonge man vermoord werd. Met de speer in de hand was zijn machtige arm klaar om te gooien. Toen ge beurden er drie dingen bijna tege lijkertijd. De matroos richtte zijn wapen op de rug van de jonge man, bet meisje gilde een waarschuwing en een lange speer schoot als een pijl van bovenaf. Hij ging door de rech ter schouder van de man. die met een kreet van pijn en woede neer- tuimelde. (Nieuwe spelling.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 15