Tusken mal en vroed ©e GMJkisJt uxuri den &üneeA „Nederland als slagveld van Europa" Roekeloos fietser doodgereden Vet en margarine als Kerstgave Begrafenis T13 slachtoffers Blijft Tiat Wagner wereldrecordhoudster Conferentie over het Verre Oosten Mr. van Vessem critiseert Neder land's zelfstandigheids politiek. Het eersfe-kamerlid. van Vessem heeft, aan den minister van Buitenlandschc Zaken de .volgende vragen gesteld. 1. Heeft de Regeering kennis genomen van de door de- Belgische Regeering aanvaarde verklaring der Duitsche regeering betreffen- <le de onschendbaarheid en integriteit van Belgie en de eerbiediging van liet Belgische grondgebied».' 2. .Staat (ie Regeering ten opzichte van de aanvaarding van een dergelijke verklaring ten opzichte vaa da onsclumdbaarheid, en, da integriteit van Nederland en de eerbiediging van liet NetterUuuische grondgebied' nog op hetzelfde- afwijzende- standpunt als medege deeld in antwoord op schriftelijke vragen» van ondargetieekencle ingezonden den tteten» Februari li. etr bevestigt! bij- dé- beantwoor ding van een mondelinge uttumiaetting; van» ondcrgeteekende in de vergadering der Eersfe Kamer van 17 lïfaart 11.7 3. Zoo ja, is dan de Regeering niet varti mcening. dat een zoodanige af.wij/.ende hou ding vooral' na de aanvaarding door de Bel gische Regeering van de Dliitsche verklaring en de- daaraan voorafgaande Britselie oni Franst-he- verklaring van 24' April 11. den Indruk zal1 kunnen wekken van een beschik baarstelling van het Nederlnmtech-e grond gebied' als slagveld van Europa?' Gecompliceerd ««geval te Was senaar: Aanxgriende auto slipt; metoe Botst tegen auto; auto in brand. Gistermiddag, is op> den. rijksstraat weg te Wassenaar, nabij de Narcis- tean de 58-jarige wielrijder B., ge- pensionneerd hoofd eeacr school, d-ie zonder voldoende uit te kijken den weg overstak,, aangereden, door een uit de richting Leiden komende auto, bestuurd door deu heer G. uit Den ITaag. De man sloeg tegen den grond en liep eeti ernstige wonde aan bet achterhoofd op. Na cenige oogen- lAikkm turadi «le dood in. 1>© automobilist lmd nog gepoogd een- aan rijding te voorkomen door krachtig te rem men. Hierdoor slipte de wagen evenwel, en kwaWi dwars op bet linker gedeelte van den rijksweg te staan. Op dat. nwomienit naderde uit. do tegenovergestelde- richting «en motor fiets, waarvan de berijder P. uit Abcoude niet meer kon uitwijken. Her voertwig tornde te gen den auto op. welke ten. gevolge van (leze botsing in brand vloog De- heer Fr. wist zich- rog uit de cabine re werken, doch hij bleek vrij ernstige verwondingen aan hoofd e» handen te hebben opgeloopen. De rnotorfiets- rijdcr kwam er met lichte kwetsuren af. Na dat dokter Baart de la Faiile de eerste hulp had vérréénd, is de heer G. naar het aca demisch ziekenhuis re Laidem vervoerd. De lieer P. kon .zijns weegs gaan. De auto is vrij wel geheel uitgebrand, terwijl de motorfiets ernstig beschadigd is. Gèên erisisheffing Evenals vorige jaren za! de Nc- dcrlajvdsehe Zuivelcentrale dit jaar wederom baar medewerking ver- 1 oenen, opdat ter gelegenheid van liet Kerstfeest ten behoeve van ar men bak- en braadvet, gesmolten rimdret, gesmolten reuzel en/of on vermengde margarine vrij van hef fing verstrekt zullen kunnen wor den, mits deze producten goheel- gratïs worden gegeven door ver- eenigingen of instellingen van wel dadigheid. Berekening van kosten in eenigen vorm aan de bedeelden is derhalve niet toegc staan. Evenmin is het geoorloofd, dezen door een z.g. spaarregeling, contributie of dergelijke uiteindelijk toch ze.l( de kosten van de aan hen uitgereikte producten te doen dragen. Voorts zullen de producten vóór 2 Januari 1038 aan de behoeftigen moeten zijn ver strekt. l>e prijzen, waartegen de leveranciers de genoemde producten, bestemd voor „Kerst gaven", vrij van heffing aan de vcreeni- gingen en instellingen van weldadicheid rullen mogen leveren, zijn vastgesteld op ten hoogste: I 0.40 per kg. voor gesmollen rundvet; I 0.32 voor bak- en braadvet: en f 0.00 per kg. voor gesmolten reuzel. de eventueele toekomstige vredespolitiek der Vreenigdb Staton en deelde mede, dat hij er niet over dacht, {ien «aam te noemen van den afgevaardigde' voor de Brusselsche con ferentie, daar nog geen uitnoodiging ontvan gen. is; Gisteren heeft te Soerabai'a de teraarde bestelling van de slachtoffetrs, die gevallen zijn bij de ramp van de X. 13, met mili taire eer plaats gehad. Duizenden waren naar de begraafplaats op Kembang Koening gekomen, waar onder doodsche stilte de lijkbaren naar de graven werden gedragen. Verschillende sprekers voerden het woord, o.ia de marine-commandant en de comman dant van de vlicghavcn Morokrembangan. „Zij. zijn. gestorven in de. volle uitoefening van hun plicht'*., aldus de laatste spr. „Dit besef moge een troost zijn voor de familie leden". Pastoor Ravestijn verrichtte de absolutie voor de drie roomseh-katholieke slachtof fers. terwijl ds. Hamel een troostwoord sprak tot de nabestaanden. Diep onder den indruk van de droeve plechtigheid verliet het publiek den doo- denakker. $w4mmen Twee records van Ragnhild Hve ger zanden niet erkend worden. Er bestaat groote kans. dat Tini Wagner wereldrecordhoiKlster blijft, meldt de Tel. Het is n.1. lang niet zeker of de door Ragnhild Hvegcr op 31 Augustus LI. te Aarhuus ge vestigde wercW records op de 440 en 500 yards gehomologeerd zullen worden. Wat is namelijk het geval. De Deensche zweiïil>on4 liad aan de Loudensche club, op welker wedstrijden Ragnhild Hveger in September zou starten, beloofd dat de Deensche in Londen een aanval zou doen op deze twee wereldrecords een belofte, die des te gemakkelijker gegeven kon worden, aangezien er in Denemarken weinig inte resse voor yardsreeords beslaat en boven dien alle zwembaden afmetingen van een rond getal meters bezitten. Volgens de recordbepalingen van de F. I.N.A. nu moet de Deensche zwembond kunnen garamdeeren, dat de yards-afstan den door een vast punt (plank) aangegeven waren en daarover schijnt geen zekerheid (e bestaan. l>o Deensche zwembond heeft dan ook de records onder voorbehoud der homologatie ingezonden en verzocht, de zaak tot nader order te laten rusten. In bevoegde kringen in Denemarken verwacht men evenwel, dat hot niet onwaarschijnlijk is, dat Tini Wagner wereldrecordhoudster blijft „Moderedactrice en filmredacteur Holly- woodstudiereis stop sportredacteur staakt omdat hier blijven stop sein vanavond hon derd regels over sportfilmmode stop ant woord tien woorden betaald." Ja, zok zei je overkomme as je net lek ker bai Poet Aafie en een paar are from- mesies an ©en koppie en een zuikerdinkie zitte, as je om de thee benne nei Dirreksom nou mense de braineelde bubberde in men hande, dat de Vries de kentoorhouwer dat tillegram brocht. Maar je, je benne snor- naniks of je benne et niet vanzelf, dus ik heb as de weerlicht de tred weer an no men want ja, thoegaste en prate gaat best, maar theegaste en skraive, dat is niet te raimen samen. Eerst hew ik die tien woor- de betaald nag opbruikt en dalek verom- tillegrefeerd: „Poepschekarnzitte onnoodig, komt in bus" en nou lieve lezercsse volgt hier de eerste rombriek: Mode. Et zei de blondienees onder onze dames zeker wel interdeseere, dat ze nag altaid bai koningin Mode faveriet benne. Ze hewwe weer wat nuws uitvonden, wat allien ken as je heer wat an de gele kant is. Dat kenno ze nou verlegen mooi vurreve en wel blauw. Et varieert van et blauw van een ouwerwis stikkebordje tot et blauw van een ouwerwis boerestollepie. In Skagen en omgeving, weer nagal ders oftig wat blauw- blauw leiten wordt zei dut wel opnemc denke jollie ok niet, lieve lezeresse? Gemengd nuws. Nei we veraeme, zei de gemeentereid van Bergen adresseere. bai meheer Kelain of ie assieblieft die vliegbe weging bai eni houwe wul. As we neigane, dat meheer Kelain as menlster van defen sie et plan zellef uitvonden heb, kenne we wel rekene, dat et veul kans van slagen hewwe zei. Binnenland. Nei verluidt zei de wet van de vestigingsaise niet deurgaan. In dut verband is bekend worren weerom menister Romme een taidje absent weest is. Die is met meheer Slotemaker en twei houge ambtenare nei Hongeraie weest. Deer ver- koupe ze de bruide opheden bai et pond. Hoe zweerdor hoe begeerder. Nou is er ok in ons land nag een groot vrouweoverskot, en nou zei impertief voorskreven worre, dat alle vraie maidjes binnen et jaar vaif- tig pond ankomme moete. En den worre ze bai et pond verkocht en de staat zei tien percent hewwe. De neuwe belasting zei bruispondegeld hiette. Et is er vanzelf in te zien, dat de noodlaidende middenstand van dcuze maatregel een onberekenbaar voordeel geniete zei. We hoorde van een winkelier in Skagen, die op ien ochend an ien from-messio vaif pond bonsbons zouvon en dertig sukkelaadreepen en twei pond basterdezuiker verkoeld heb. Gezien de groote staiging in de konsemontic is nou gien bezwaar dat er weer wat winkeliers baikomme, dat zoodoende. Een later be richt meldt nag dat de samenwerkende fa- brekantc van zoetigaid en de bond van werkgevers in de dameskleedingïndostrie taljewaidte vaiftig of taljewaidte tweihon- derd skeelt idem zooveul an stof, je moete Het staat thans definitief vast, dat de negen-mogendhedenconferen- tie te Brussel zal u orden gehouden. De eerste bijeenkomst der conferen tie zal plaats vinden op 36 October De regeering van België heeft namelijk be sloten, op verzoek van Groot-Brittannië en met toestemming van de regeering van de Ver. Staten, aan de staten, welke bet negen niogendhedenverdrag hebben onderteekend. voor te stellen einde dezer maand te Brus sel een bijeenkomst -e beleggen, ten einde den toestand in het Vrrre Oosten te bestu- deereu. President Roosevclt heeft in een onderhoud de Pacific-conferentie te Brussel gekenmerkt als een poging om het ChinecschJapan- sche conflict door bemiddeling op te lossen, meldt I n. Press. Hij gaf'te verstaan, dat het een eerste stap was ter verwezenlijking van het programma, zooals dal te Cliicago door hent was geschetst. Roosevelt \vcigcrde zich uit te laten over OjaMpbanketijtc. iWihaal daoA. tlaeiofo Tot den vasten inventaris van de kust boot, die wekelijks tuschen Singapore en Palem bang heen en weer voer, be hoorde Lim-Tai. Hij was meereizend handelaar en althans voor de Chineesche scheepskoelies aan boord, een machtig personage bijna even machtig als de kapitein. Hij was dik zeer dik zelfs. En de omvang van zijn middel, de puntige hangsnor, en de twee lange, zwarte haren, spruitend uit een wratje op zijn kin, wek ten grooten eerbied op bij zijn vazallen, de koelies. Hij was een despoot. Nimmer behoefde hijzelf zijn rustbank op het luik te verzet ten. Tot zelfs zijn waaier werd hem steeds nagedragen. En wanneer er door de scheepsofficieren niet op werd gelet, bleef de lading voor het schip staan en werd eerst de handelswaar van Lim-Tai ver sjouwd. In één woord: hij was een macht waarmee niet viel te spotten. En wanneer hy onder de reis» zich lang zaam en vol waardigheid in zijn kreunen- den dekstoel neerliet, die als een troon boven het luikhoofd stond wanneer hij zijn linker zwartzijden broekspijp tot bo ven de knie oprolde en zijn witzijden borstrok uittrok, teneinde de vele lagen, waarin het Uiterlijk omhulsel zijner spijs verteringsorganen zich plooide, eenige koelte te doen geworden, dan zaten de koelies, met open monden in een wijden kring om hem heen en staarden naar Lim- Tai, de Groote. En wanneer dan op zijn wenk een vazal het zwarte kistje met het koper beslag naast hem zette, dan steeg de spanning tot een ondragelijke hoogte. Lim-Tai wés groot. Groot vooral, wan ner hij den langen zilveren ketting van zijn middel wikkelde en den sleutelbos liet rammelen, welke eraan prijkte. Dan gingen oogen en monden nog ver der open. Maar het grootst was hij, wanneer hij zich dan bukte en langzaam tergend langzaam het zwarte kistje met het zware koperen beslag ontsloot. Begeerig hingen dan aller oogen aan dat kistje. De geldkist van Lim-Tai. Voorzichtig schoven de hurkende vazal len dan anderbg maar een gebaar van de machtige hand was voldoende, om ze op een eerbiedigen afstand te houden. Wie was er grooter dan Lim-Tai op dat oogenblik? Wie kon als hij de stapeltjes guldens laten klinken en zingen in zgn handpalm, wanneer hij ze met halfgeslo ten oogleden en verachtend neergetrokken mondhoeken telde. Ontzaglijk rijk moest die Lim-Tai zijn in hun oogen. Dan kwam het groote oogenblik. De machtige mond ging zich openen. Maar de verachtende trek bleef. De twee lange kinharen trilden, de snorpunten gin gen wippen op en neer. Hij noemde de na men van zijn vazallen. Eén voor één verschenen ze voor hem. Allen hadden ze voor hem gesjouwd in het heetst van den dag. Kisten met vuur werk, krandjangs groenten, zakken rijst en balen josspapier. Nu ontvingen ze hun loon. Dubbeltjes en kwartjes waren het, soms een blinkende gulden, welke dan na ontvangst onmiddellijk op echtheid werd gecontroleerd. En aan ieder van hen gaf Tang-Tjie, de rechterhand van Tim-Tal, een pakje sigaretten merk Olifant. Met een handgebaar werd dan de zit ting opgeheven. De geldkist ging weer dicht. Lim-Tai woonde aan dek, at aan dek en sliep aan dek. Steeds in de nabijheid van zijn koopwaar en van het zware kiatje, dat met een zwaren ijzeren ketting aan een dikken stut was vastgeketend. Ook de vazallen hielen er de wacht over. Zij waakten over het kistje en tegelijker tijd over elkaar. •De machtige man sliep op zijn koop waar. Dat was ook weer zoo'n groot oogenblik, als Lim Tai zich ter ruste begaf. Langzaam ging hij dan naar de plaats, waar het zwarte kistje gekluisterd stond. Indrukwekkend was weer de wijze, waarop hy den zilveren ketting van het middel wikkelde. Plechtig het gebaar, waarmee hij het slot van den ijzeren ketting ontsloot. De slaapmatten waren dan intusschen al uitgerold op een paar balen. Het kistje werd in een kleinere mat gewikkeld, dat deed hij altijd zelf. Het moest het moede hoofd tot rustplaats dienen. Dan sliep Lim Tai in. Een klein gloeilampje wierp een geel achtig schijnsel op de stapels handelswaar. Donkere schaduwen gaapten in alle hoe ken. Een enkele rat schuifelde ritselend tusschen de kisten. De -cheepsmachines stampten zwaar. En verder stilte. Een weeë lucht van uien, kruiden en kippen hing onder het lage dek. De koelies plekten, in dekens gerold, als flauw ver lichte bundels op het luikhoofd. Maar 'n enkel opiumlampje hier en daar en de zoete doordringende geur van het gif duidden erop, dat niet allen sliepen. Menige blik dwaalde dan in den nacht naar den hoek waar Lim Tai lag. Menige ze proeve ze komimte van Lissebon an de menisters een groot ai van sukkelaad as een modern ai van Klumbunibis anbiede zei le. FiJmrebriek. De Nederlandsche ful- lemindestrie diet weer van zen aigen spre-. kc. Deuzer dage hewwe we de groote sie- nemvast Alexander Benno anskouwc keunen in gepainze vediept nebai de Skagenviel en een taidje later zat ie bai Jan Skenk an een slokkie, de borst, want hai was er koud van worren. Desgevraagd deelde nuehecr Benno ons mede, dat binnenkort hier in de buurt de leste Hollanse fulletn opnomen worre zei. Erop of eronder, as ie et niet doet gaat Benno weer as vanous in de skiet- tent staan, en hai skaidt eruit. Maar hai zei et wel doen, want et gegeven is akte weel. Nou gien boeve uit Amsterdam bai nacht, maar échte boeve uit De Zaip bai nacht, en Skagen bai nacht en Tuitjehorn bai nacht. In de hou f drol le een bekende nöodslachter, een bekende veehouwer, een skeip, een gait en een vöo-1. En et wordt een echt netuurleke fullem, want cr komme echte zieke in voor en meskien wel echte dooje. Een simfenic van juichende baksille, een klagende menigte bloedgeld en deertus- ken et gekerm van de beiste die ofmarteld worre... Prut zaide meheer Benno en hai nam er nag ien. Wai ok, om de misseleke smaak weg te spoelen. Sport. Langs et laintje bai Skagen— B.K.C. Een mooie ren van Zonnenberg. Zon nen berg is best vandaag. Zonnenberg brengt een kans om zeep. Zonnenberg is vendaag ok niet veul. Wat een mooie kopbal van Jan Peetoom. Wat is dat toch een beste speulder. Peetoom is even te langzaam. Wat doen ze met zoo'n prul in et eerste elleftal? Herhaalde aanvallen van Schagen op het doel der rivalen... We hewwe toch maar een beste elleftalkemissie... Een doelpunt van de tegenstanders... Die elleftalkemissie mos te ze maar pensejeneere. Er is ien troost... Ze hewwe zaid, en as et waar is, zei et wel gien leugen weze, dat op are voet- balvelde et laintje et altaid iens is met et bestuur, de elleftalkemissie cn et verslag in de krant Nou de groete, ok van Jasper, Meraike. ZUPE PETTEN KERMIS De kermis staat weer voor de deur en zooals gewoonlijk zal de bekende Centraal Bioscoop van Noordscharwondc liet füm- minnond publiek een keur van schitterende films bieden. 's Zondags kan men genieten van de prachtige film „Variété", met de bekende artisten Hans Albers en Annabella in de hoofdrollen. Een film, welke van. begin tot eind boeit. Voor den Maandag de schitterende film „Ave Maria", waarin men kan genieten van blik zoog zich vast aan de plaats waar zjjn hoofd rustte. Het zwarte kistje, met den blinkenden inhoud. Doch dat hoofd met den langen snor en de twee lange, zwarte haren op de kin en ook de aanwezigheid van de andere roerlooze menschenbundels, maakten dat Lim Tai rustig slapen kon. Hij wist dat. Hij sliep gerust. Op zekeren avond laat in Singapore het schip zou 's nachts vertrekken, kwam Lim Tal aan boord. De grootheid was van hem af gevallen. Morgen zou het Chineesch nieuwjaar zijn. Hij had het oude jaar in een kring van vroolijke vrienden vaarwel gezegd. H\j vond nog de kracht om zyn zwart zijden jasje uit te trekken en zonder eenige plechtstatigheid zjjn portefeuille en de lin nen zakjes met handelsgeld in het zwarte kistje op te bergen, toen was het uit met zgn zelfbeheersching. Zuchtend liet hij zich in zyn dekstoel vallen. De scheepskoelies zaten bij het licht van een enkel lampje, in groepen van vijf of zes op het luikhoofd bgeen. Er werd zwaar gegokt. Het geld lag in stapeltjes tusschen hen in. De oogen kleefden aan de kaarten. Een opgewonden stemming heerschte er. De rook van slechte sigaretten hing in dichte wolken binnen den luchtkring, de rest van het dek was in het donker gehuld. Lim Tai steunde, de vleezige hand tegen het klamme voorhoofd gedrukt. Eensklaps schrik hg op. Geruischloos was Tang Tjie naast hem komen staan. Tang Tjie zal even uw slaapplaats klaar maken. Dan kan de meester rusten. Morgen is alles weer goed. Lim Tai knkte slechts. Hij trachtte de sleutels los te maken. Tang Tjie was hem behulpzaam. Vlug maakte deze daarop den ijzeren ketting van het kistje los. Handig rolde hy de slaapmatten uit en wikkelde het kistje in de kleine mat. Dan hielp hij Lim Tai op zijn legerstede. De sleutels, kon deze nog zeggen toen sliep hg in. Laat den volgenden morgen, het schip was reeds lang in volle zee, werd Lim Tal wakker. Versuft stond hg op. Een van zijn mannen was al bij de hand om de matten op te rollen. Werktuigelgk wikkelde hgzelf de kleine mat van het kistje. Plotseling rukte hy met een wild gebaar het matje weg. Een leege, withouten kist kantelde hol dreunend over het dek. Gecondenseerde Melk, grijnsde het hem in groote letters tegen. Tang Tjieaaaaaa... schreeuwde hy over het geheele schip. Maar Tang Tjie was in Singapore geble ven en met hem het zwarte kistje met het koperen beslag. Heel klein stond daar Lim Tal. Magerder scheen hy geworden. De snorrepunten hin gen neerslachtig, de zwartzyden broek flodderde hem om de beenen. De sleutels rinkelden spottend. Het zwarte kistje was weg, en met het kistje zyn grootheid. De koelies drongen om hem samen. Zg grijnsden. de prachtige zang van den beroemden zarn ger Benjainino Gigli, terwijl de inhoud van de film zeer zeker de moeite loont. De voor Dinsdag aangekondigde film „Singende Jugond" is een film van de beroemde Wiener Saonger-knaben, die mor mcntoel een tournee door ons land maken. Behalve de hoofdfilms vertoont de Cem traal Bioscoop een keurig verzorgd bijpror gramma, met gekleurde films etc. Voo'rrinjzonderheden zie men de advertem tie in dit nummer. Het mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauw zeer is deze week met ongeveer 30 toegeno men, zoodat reeds meer dan 60 gevallen in deze gemeente voorkomen. W1ER1NGEN Burgerlijke Stand van 9 t.m. 15 Octobor 1937. Geboren: Janna" Maria, dochter van J. Pladdet en P. Dees: Gerrit, zoon van A. y. Koeveringe en M. II. v. Mastrigt. Ondertrouwd: S. Klein en A. Tijsen. Gehuwd: Geene. Overleden: J. Schrijver, 60 jaar, echtge.- noot van R. Gobetz (won. te Amsterdam). Als levenloos aangegeven, 2 kinderen van H. Houwing en N. de Wit. Mond- en Klauwzeer. Nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer deden zich voor onder liet vee van C. Rui ter, Biredijk; E.'Kverst, Gemeenelandsweg; L. Mulder. Slroc; J. Mulder, Noord-St.roeër- dijk; Jn. Veerdig, Elft; Wed. C. Tijsen, Gasthuisweg; C. de Wit, Slroe; M. do Vries Zandburen; C. Bakker, Zwinstraat en P. Koster, Molenweg, Slootdorp. Thans hebben zich reeds 27 gevallen voor* gedaan. Zooals uit deze en vorige opgaven blijkt, breidt de ziekte zich steeds verder in westelijke richting ovèr deze gemeente uit. Cursus vreemde talen. Voor den cursus vreemde talen hebbens zich alhier IS leerlingen aangemeld. De animo voor de Engelsche lessen schijnt het grootst te zijn. Hieraan nemen 14 leerlin gen deel. 5 leerlingen zullen de Fransche les volgen. VakschooL De lessen voor het vakonderwijs te Hippo- lytushoef zijn aangevangen met 14 leerliiv gen. BERGEN KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL". Sprong in het duister;. Zonder de anderen ook maar iets te kort le doen, kunnen we gerust zeggen, dat dit het stuk is van Cruys Voorbergh. In adem- looze stilte volgt men het spel van don .ge vaarlijken vrouwenmoordenaar Bruce Lo veil, die de niets vermoedende Cccily Ilar-/ rington (lilly van Stekelonburg) in z'u net* ten heeft verstrikt. Gelukkig begrijpt da oude dr. Gribble (Rob. Geracrds) dat Cecily, zich gebonden heeft aan een gevaarlijken krankzinnige cn de moordenaar die klok slag negen uur zijn vijfden misdaad bedrij ven wilde., werd zelf het slachtoffer van het vergif dat z'n vrouw hem op aanraden van den dokter in de koffie lind gedaan. Inder daad een hoogst onwaarschijnlijk gegeven, maar een gegeven, dat het deed in alle op zichten en dat een ieder de koude rillingen op het lijf joeg. Maar otn dat te bereiken was er spel noo- dig in perfectie; om daartoe te komen moest het gebeuren tot een geweldige climax worden opgevoerd. Cruys Voorbergh en El- ly van Stekelonburg zijn daarin volkomen geslaagd. Rika Hopper als de bedrijvige, bedillerige tante Loulou, zorgde voor de „nole gaie" en heeft de zaal keer op keer onbedaarlijk doen lachen. Van Et hel (Aline Markus) was een beetje al te belachelijke figuur gemaakt. Rob. Geraerds heeft van den ouden clege- lijken dorpsdokter een prachtige creatie ge geven, terwijl Max Croisct een heerlijk type van een tuinman was. Tine Medema als de vriendin van Cccily en John Koch als haar verloofde, die voor de bekoorlijkheden van den misdadigen Bru ce wijken moet, maar haar toch later terug krijgt, pasten zich prachtig bij het spel der anderen aan, zoodat het spel werd tot een gaaf geheel. Een volle zaal heeft beide hoofdpersonen aan het slot een langdurig cn welgemeend applaus gebracht. LANGEN DIJK Moedercursus. Door de afdeeling l.angcndijk van het Witte Kruis is besloten om dezen winter wederom een Mocdercursus te houden. OUDKARSPEL. Jubileum H. Tauber. Vrijdag 15 October was het voor den heer H. Tauber een zeer heugelijke» dag, daar het 25 jaar geleden was, dat hij tot opzichter be noemd was van den Polder Geestmeram- bacht en Moiengeerzen. Dat de heer Tauber's werk voor den polder gewaardeerd wordt, heeft de dag van giste ren wel bewezen. Een aantal bloemstukken versierden de kamer, terwijl de heer Tau ber van het polderbestuur een mooie pen dule cn een vulpen met inscriptie mocht ontvangen. Door het personeel van den pol der werd een mooie kapstok aangeboden en voorts een parapluiestandaaid van de IJs club „Volharding". Van zijn kinderen ont ving de jubilaris een gouden medaille met inscriptie. NOORDSCHARWOUDE. Bedorven jeugd. Naar wij vernemen, is men door de uit latingen van een paar kleine kinderen ach ter een zeden-delict gekomen, waarbij jon gens van ongeveer 12 cn 13 jaar betrokken zijn. Deze zónden oneerbare handelingen hebben gedaan met meisjes van 4 jaar. De politie stelt een onderzoek in naar deze zaak. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Schaakcompetilie- Wit Zwart P. HoeveD. Nierop 10 P. DamL. Meineina 0—1 Jn. Krijgsman—Jn. Bakkum 0—1 W. BakkumP. Tijsen V2V2 Jb. BakkumR. Meinema i— P. Veter—Jn. Levendig 0—1 P. Burger—R. Meinema 10 Jb. Bakkum—A, y. Dijk -1—0,

Schager Courant | 1937 | | pagina 2