Ouitsche slaatjes Langendijker Groentenveilïngen Ingezonden Dinsdag 19 October 1937 Öaar stak ^Jan0tcen zn pijp aan op. lOu&fioKanÖsche Pijptabak Een geordende maatschappij ideaal TUINHOEKJE Tweede blad WAT DE GRENSTISCUS ONZEN TUINBOUWEXPORTEURS VOOR DEN NEUS ZET. INVOERRECHTEN STAAN VAAK GELIJK MET INVOERVERBOD. EéN KILO SLA BELAST MET BIJ NA 3 CENT, EéN KILO KOOL MET BIJNA 6 CENT Zooals wij gisteren meldden, heeft „der Deutsche Volkswirt" er op gewezen, dat Nederland, teneinde zijn achterstand in het D u it-sch-N ederl a n dsche clearingverkeer in te halen, moet streven naar een toenemen- den goederenstroom naar Duitschland. Een ernstig beletsel voor dit streven vor men wat de tuinbouwproducten betreft, ech ter de hooge invoerrechten, welke het Der de Rijk ons nog steeds berekent. Deze rechten staan, aldus de „Tuinderij", onder sommige omstandigheden met een invoer verbod gelijk. Per 1 Oct. zijn voor bloemkool de volgen de invoerrechten van kracht: van 1 Jan. 31 Mei 2.50 R.M. per 100 kg., van 1 Juni— 31 Oct. 5.— R.M. per 100 kg. en van Nov. 31 Dec. 2.50 R.M. per 100 kg. Hier zijn het vooral de Italiaansche en de Fransche kweekers, die van een laag invoerrecht profiteeren, terwijl wij weer eens het dubbele mogen betalen als onze bloemkool aan de beurt is. Bovendien moet voor bloemkool aan gezien het invoerrecht ligt beneden de 6 R.M. per 100 kg. bruto voor netto wor den betaald, hetgeen heden, nu een krat van 12 stuks van 22 tot 24 kg. bruto weegt, of per stuk ongeveer 2 kg., een invoerrecht beteekent van 6 cent per stuk. Telt men hierbij de verpakkingskosten en de verdere onkosten als vracht, enz., dan ziet het er voor de bloemkool niet erg pleizerig uit. Voor de tomaten is bijv. van 1 Oct.—14 Nov. een invoerrecht vastgesteld van 20 R.M. per 100 kg., wat neerkomt op bijna 15 cent, per kilogram. Een komkommer van Vz kg. zal 11 ct. aan rechten kosten. Deze noteeringen komen practisch op een invoerverbod neer. 11.40 invoerrecht per 100 krop sla. Ook bij kropsla vinden wij, aldus het blad, nog zoo'n mooi voorbeeld van wille keur en wel, een voorbeeld, dat voor zoo ver wij kunnen nagaan, uitsluitend tegen over ons land word't uitgespeeld. De invoer rechten bedragen hier: van 1 Jan.31 Maart 3— R.M. per 100 kg; van 1 April —31 Mei 7.—R.M. per 100 kg; van 1 Juni— 30 Sept.. 10.— R.M. per 100 kg; van 1 Oct. —30 Nov. 20.— R.M. per 100 kg; van 1 Dec. 31 Dcc. 3.— R.M. per 100 kg. In de perioden van 3 R.M. zitten weer Italië en Frankrijk, in de andere perioden vallen wij. Dat komt zeker, omdat wij zooveel van Duitschland afnemen! Wanneer wij even nagaan, dat er tegen deze hooge tarieven feitelijk alleen in April en Mei export van glas-sla mogelijk is bij een invoer recht van RM. 7.— dan blijkt, dat •wij bij een uitvoer in 1937 van on geveer S.OOO.OOÜ kg netto, aan krop sla, niet minder dan 560.000 R.M. aan invoerrecht hebben mogen neer tellen, terwijl Italië en Frankrijk in hun seizoen voor eenzelfde hoeveel heid maar 240.000 RM. behoeven te betalen. en als hij dan rustig „sijn ta- back soog" vergat hij al zijn zorgen en moeilijkheden. Zulke tabak waar hij zijn troost bij zocht, kunt U nu nog krijgen. Oud-Hollandsche van Douwe Egberts, mild, geurig en lang van snee. SCHOUT 15ct. COOPVAERT lOctp.'/a ons van RM. 2.— per 100 kg of f 144 per wagon ook nog geen peuleschilletje. Ook onze spruitkool „Rosenkohl" zeg gen onze Oosterburen wandelt niet op rozen; luistert maar, het invoerrecht is van: 1 Jan. 31 Maart RM. 5.— per 100 kg; 1 April—31 October RM. 20,— per 100 kg; 1 Nov. 31—Dec. RM. 5— per 100 kg. En dan spreekt men van wederkeerigheid als basis van het nieuwe handelsverdrag! Wanneer wij 't normale gewicht van krop sla tusschen 1 Juni en 30 September vast stellen op 15 tot 20 kg per 100 krop, dan •is daar een invoerrecht voor verschuldigd van f 1.10 tot f 1.40 per 100 krop, wat gelijk staat met 100 tot 140 pet. der pro ductiekosten. De crisis was voor onze tuinders voor bij, als ze dit al eens voor hun producten mochten ontvangen! Van uitvoer is onder deze omstandigheden dan ook geen sprake, het is een invoerverbod zonder meer. Waarom de Nederlandscho Regeering dan ook bij het handelsverdrag zulk een recht van RM. 10 „bedingt", is ons, aldus het blad, een volslagen raadsel. Maar er is meer. De door Duitschland aan Nederland ver leende „concessie" loopt slechts tot 30 Sep tember; op 1 October wordt dan het Duit- sche invoerrecht op sla RM. 20.per 100 kg en deze fabelachtige belasting duurt tot 30 November, want op 1 Dcc. wordt het Duitsche invoerrecht op sla plotseling tot RM. 3.teruggebracht en wel ten behoe ve van Frankrijk en Italië. Toch wel plezierig voor ons land, dat wij zoo in de gunst staan! Dit dus over de kropsla, maar daarmede is de pijn nog niet geleden. Het invoerrecht op roode, witte en savoye kool bedraagt: van 1 Jan.31 Mei RM. 2.— per 100 kg; van 1 Juni31 Dec. RM. 8. per 100 kg. Kool-uitvoer om hals gebracht. Hiermede is onze kooluitvoer in den zomer en in den herfst finaal om hals gebracht, want RM. 8.invoerrecht per 100 kg komt neer op een belasting van ruim f 5.70 per 100 kg. Bovendien is een invoerrecht na 1 Januari FIETS EN WANDELPAD MISèRE IN BERGEN. In de laatst gehouden zitting der gemeen teraad opperde de heer Voüte de verzuch ting dat hij de nieuwe verhardings metho de, toegepast op het fietspad langs de Eeuwige Laan, niet kon bewonderen, een ander betoogde da aio p dat men het grint er eerder op moest brengen. Wie gebruik maakt van genoemd fiets pad krijgt onwillekeurig de gedachte dat de uitvinder van die methode een afspraak je heeft gemaakt met de respectievelijke fietsenreparateurs in het dorp! Wat toch is het geval. Het fietspad vanaf de Komlaan is anders van constructie dan vanaf de Ruïne, is dit van een betrekkelijke elastisch bovendek voorzien, het eerstgenoemde heeft echter een bovendek zoo hard als een plank. Op deze plankenbodem wordt een dun laagje teer gegoten en daarop grint ge strooid. Is nu de teerlaag dik genoeg dan zakt het grint er in en zit betrekkelijk vast, doch dit zijn slechts kleine plekjes al het andere grint ligt gewoon los. Is de uitvin der van deze methode soms zoo naief te meenen dat wij fietsers zoo langzamerhand het grint er wel zullen inrijden zooals de auto's dat doen in Komlaan, Ruïnelaan etc. alle met een meer elastische ondergrond? Tot schade en displezier van de fietsers komt hij bedrogen uit. De vaste plekjes worden niet grooter en het fietspad is to taal bedorven. Zoo spoedig mogelijk vege men het overtollige grint er af en wanneer men het dan nog eens overdoet met teer en gruiszand of schelpen denk ik dat het meer succes zal opleveren. Men zou er nog vrede mee kunnen hebben wanneer een dergelijke proef wordt geno men en men nog niet met het resultaat be kend is. Doch dit is niet zoo, 't geheele wan delpad vanaf de Mozzelenbuurt tot de Franschman is een sprekend bewijs, dat de toepassing niet deugt. Al het grint daar op uitgestort ligt los op het pad en is on begaanbaar (loopt eens op een houten vloer met grint bestrooid) en heeft men reeds eenmaals wagenvrachten grint er afge haald, wat men nu wel weer kan doen. Het is nu een wandelpad waar de wande laars nooit loopen. October, vorig jaar, maakte ondergetee- kende B. en W. op de slechte constructie van het wandelpad opmerkzaam, met het gevolg dat men het op een fietspad, dat door duizenden bereden wordt, het nog eens dunnetjes overdoet. Als bewijs kan dienen dat het goed kan, is wel het wandelpad lot het „Oud Hof" dat uitstekend is en het typische is nog dat men dit goede wandelpad nog eens van een extra bovenlaag heeft voorzien!!! In hetzelfde briefje had ik aan B. en W. verzocht hoek Buerweg, een lampje te doen aanbrengen. Nu is er wel zoo'n dingetje gemaakt voor de Vincent v. Goghlaan en moeten wij maar in de duisternis omdolen tot het P.E.N. de zaak overneemt, misschien schiet er dan een lampje over. Hertog van Windsor in mijnwerkerscostuum tijdens zijn verblijf in Duitschland. Met dank voor de plaatsing, F. KAMSTRA. zegt minister Steenberghe. Goedkooper levensonderhoud ten koste van het platteland. Niet de toeslag, maar de productie kosten en vaste laste dienen ver laagd! In hotel „Wittebrug" te 'sGravenhage heeft de Katholieke Nederlandsche Roeren en Tuindersbond gisteren zijn jaarlijksche alg. vergadering gehouden onder voor zitterschap van den heer J. Th. Verheggen. Aanwezig was o.m. de minister van econo mische zaken mr. P. L. M. Steenberghe. In zijn openingsrede vroeg de voorzitten ofschoon vertrouwen uitsprekend in de ge zindheid van den minister, een krachtiger bescherming dan tot dusver van de land en tuinbouwbelangen bij de economische onderhandelingen met het buitenland. Het moet spr. tevens van het hart, dat niet steeds consecjuent gestreefd wordt naar evenwicht tusschen de belooning voor arbeid en dien sten van het agrarisch bedrijf en die van andere bedrijven. Men krijgt den Indruk, dat het laag houden der kosten van levensonder houd vaak geschiedt ten koste van de boeien en tuinders. Een voorbeeld daarvan noemde spr. de jongste ver laging van den melktoeslag. Indien men het kunstmatige hoog-houden van de prijzen van agrarische producten zou willen verlaten, zouden de productiekosten moeten worden verlaagd, d.w.z. belastingen en vaste lasten zouden moeten worden ver minderd. Ten slotte bepleitte spr. de invoering van een stelsel van collectieve verzekering met bijdragen van het bedrijfsleven en van den staat ten behoeve van de kroostrijke ge zinnen van loonarbeiders en kleine zelfstan digen, in den geest van de Belgische com pensatiekassen en voorts de toepassing van de steunregeling voor den kleinen boer op den kleinen tuinder. Minister Steenberghe spreekt. Z. Exc. Minister Steenberghe nam daarna het woord en dankte voor het door den voor zitter uitgesproken vertrouwen. Ook spr. heeft vertrouwen in de ka tholieke organisatie en onderschrijft de gedachte van den voorzitter, dat nog ongebonden vrijheid noch staats socialisme het ideaal kan zijn, doch een geordende maatschappij, waar de staat, een stimuleerende, controlee- rende en leidende taak zal hebben. Het verheugt spr. in den Kath. Ned. Boe ren- en Tuindersbond een geschikt steunpunt voor een dergelijke ordening te vinden. In 't bijzonder aan de belangen der kleine bedrij ven belooft spr. aandacht te zullen schen ken. Betere omzetten aan de veilin gen echter van betrekkelijke beteekenis vergeleken met normale jaren nog heel wat achterstand wijst echter op beter perspectief ah men met schade en schande maar vrijs geworden is stationnaire prijzen voor aardappelen iets beier voor tomaten geringe aanvoer roode kool bevredi gende prijzen slechte prijzen voor gele kool iets minder bij groot en aanvoer, voor witte laag voor Bcensche witte iets lager voor bloemkool af- ivisselende prijzen voor groene kool beste prijzen voor uien, ondanks grooten aanvoer - voor goede kwaliteit slaboonen goede prijzen idem voor lcassnijboo- nen geen hooge prijzen voor wortelen afwisselend voor bicten aanvoer druiven lage prijzen rammenas, va- riccrend aanvoer andijvie, laag veiling pootaardappelen. Eind September was de omzet aan de vei ling van de Lanpendijker Groentencentrale tot boven f 1.000.000 gestegen. Dit was de laatste jaren niet meer voorgekomen. Bij ons laatste overzicht over de laatste 2 maanden van de veiling van den Noorder- nrarktbond kon ook eenige vooruitgang wor den geconstateerd. Hoort men stemmen uit De Streek, dan zijn de financieelc uitkom sten van den tuinbouw daar ook wat gun stiger geworden, zoodnt. voor wat den tuin bouw in Noord-Holland betreft, wel mag worden aangenomen, dat er eenige verbete ring valt tc bespeuren. Men zij echter met het consta- teeren van dien vooruitgang voor zichtig. Zij heeft slechts betrekke lijke beteekenis. Dat de omzet van dc L.G.C.-veiling in stijgende lijn gaat, is, wie zou het willen ontken nen, verheugend. Men moet de ver gelijking echter iets verder door- trekken en dit cijfer bekijken in het licht der normale jaren, toen eind September vaak de 2, soms de 3 millioen was overschreden. In aanmerking nemende, dat de lasten die op het bedrijf drukken nog zwaar zijn, te zwaar in vergelijking met de baten, die het oplevert, moet deze verbeterde tendens dan ook alleen in dezen zin worden opgevat, dat zij althans een meer gerechtvaardigde hoop wettigt voor betere perspectief. De verbetering is ongetwijfeld een gevolg ge weest van iets minder knellende banden van betalingsmoeilijkheden, conti ngenteerin- gen en invoerrechten, allicht ook van een meer nivelleerende werking van de depre ciatie van den gulden. Als deze factoren onverhoopt weer in ongunstigen zin zou den omslaan, zouden we weer van voren af aan kunnen beginnen. Het is echter niet te verwachten, dat het dien kant uitgaat, daar de verschillende kopstukken op econo misch gebied in het buitenland nu toch wel zooveel zullen hebben ge leerd, dat de genomen experimen ten niet tot een herhaald gebruik uitlokken. Een ezel stoot zich in 't gemeen Aan beide veilingen werden in de afge- loopen week nog heel wat aardappelen aan gevoerd. Met de vroege was het echter nfge loopen. Blauwe Eigenheimers brachten f 2.40f 2.60 op, enkele partijen van extra kwaliteit brachten het tot f 2.80. Andere werden voor f 2.20 en f 2.30 verkocht. Blauwe aardappelen golden f 1.80f 2.20. enkele partijtjes f 2.75—f 2.90 Zeeuwsche blauwe werden voor f 2.10—f 2.50 verban deld. Robijnen werden voor f 2 verkocht. Bevelanders bleven op den prijs van de laatste weken n.1. f 2.10—f 2.20 Met de tomaten zal het wel spoedig afge loopen zijn. Er kwamen er deze-week nog 1500 kg. De prijs was iets beter. Voor A.- sortecring werd f 6.50 betaald, voor B f 7. C f 4.f 4.50 en voor CC f 4.- De aanvoer van roode kool was niet groot Ongetwijfeld moet dit hieraan worden toe geschreven, dat. er maar weinig herfstroode- kool is. De prijzen toch waren vrij bevredi gend. Voor kool van 3 tot 4 pond werd f2.80 f 3.10 besteed, voor zwaardere f 2.20— f 2.60, terwijl afwijkende kwaliteit voor f 1.90f 2.20 werd verkocht. De meeste kan in het binnenland worden geplaatst, zoodn4 maar weinig werd geëxporteerd. Slechter nog dan vorige weken ging het nu met de gele kool. Voor dit product be staat zeer geringe belangstelling, zoowel uit binnen- als buitenland. Bij een betrek kelijk geringe aanvoer, werd maar weinig boven den minimumprijs verkocht. Zeer weinig bracht f 1.30 op. Overigens werd al les voor f 11.20 verhandeld. Het meeste werd aan de Broeker veiling aangevoerd. Groot was weer de aanvoer van witte kool, bestemd voor zuurkool. De fabrikan ten kunnen blijkbaar heel wat gebruiken. Ze bracht intusschen iels minder op. Eerste kwaliteit werd meestal voor f 1 verkocht. Overigens werd er 80 tot 90 cent voor be steed. Kleintjes draaiden soms door. In totaal werden ongeveer 110 spoorwagens geveild. Ook was er weinig animo voor Deenschc witte koe', hoewel de aanvoer h'ervan er ring was. De meeste bracht f 1.20 tot 1.30 op, soms f 1.40, doch en dan ook f 1. Aan de veiling van de L.G.C. kwam el- ken dag groene kool, een product van de laatste twee jaar, doch die dit jaar vrij veel is uitgeplant. De prijzen ervan liepen noga] uiteen. Sommige partijen brachten f 1.— op, andere f 1.50. terwijl er ook voor f 1.80 en f 1.90. zelfs voor f 2 20 werden verkocht. De kwaliteit speelde hierbij de voornaamste rol. De aanvoer van bloemkool was kleiner dan gewoonlijk. Niettemin waren ook de prijzen lager. De export het vrij veel te wenschen over. wat prijsdaling tengevolge I had. Voor de mooiste en grootste van de 1 eerste kwaliteit werd f 78, een enkele maal iets meer betaald, kleinere of iets af wijkende ongeveer f 6.Tweede soort was naar verhouding: f 1.50f 3, soms iets meer. Zoo schitterend als het thans met de uien gaat, is in geen tijden be leefd. Het zijn prijzen, die in het voorjaar, bij een groot percentage gewichtsverlies, als goed, best wor den bestempeld. Grove uien brach ten Zaterdag zelfs f 5.20f 5.S0 op, terwijl ze overigens tusschen de f 4 en f 5 haddpn gedaan. Gewone gele uien werden Zaterdag aan de Broe ker veiling voor f 5.50—f 6.10 ver kocht! Overigens hadden ze f 4.50— f 5.50 opgebracht. Ook drielingen deden het goed: f 3.10f 4.10, ter wijl voor nep van f 78.30 werd betaald. De aanvoer was voor dezen tijd groot, wat te begrijpen is bij zulke beste prijzen. De aanvoer van slaboonen is vanzelfspre kend sterk achteruit geloopen. Dank zij het goede weer. kwamen er toch nog heel wat. De kwaliteit, en daarmee de prijzen, loopen sterk uiteen. Voor beste kwaliteit werd f 0—11. soms tot f 13, bij uitzonde ring tot f 15 betaald. Voor de andere werd f 47 besteed, al naar gelang van de mate van afwijking. Gering was de aanvoer van snijhoonen. In hoofdzaak komen ze uit de kas. Ze brengen dan beste prijzen op: f 16.40-1800. Wortelen kwamen er deze week weer heel wat. Voor grove werd f 11.20, soms f 1.30—1.40. bij uitzondering f 1.70 betaald. Kleine brachten 5070 cent op. De aanvoer van bieten was ook van beteekenis. Mooie kleine bieten brachten f 190 -2.10. sonts f 2.30, bij uitzondering 2.50 op. Overigons lagen de prijzen tusschen f o po on f 1 ~n al nac -rootte en kwal' teit. Druiven. Frankenfhalors. golden van f 15.5020 80 Alirnnte van f 16.40f 21 Vele kronnen andijvie van goede kwaliteit kwamen ter markt: prijs 60—70 cent, soms doordraaien. Voor rammenas werd f 11.50 betaald. Met de pootaardappelen ging het niet best; er w'erd f 4 voor B besteed. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS suiker - rubber - koffie - cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM 2a Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Boor* NI» 2. Telef. 30012 Telegremedres: CARLOS-AMSTERDAM HET GEBRUIK VAN LLEMBANDEN ONZE VRUCHTBOOMEN. Begin October is het tqd voor het aanleg gen van lijmbanden. Ik zal beginnen met te vertellen waarom de vruchtboomen van lijm banden voorzien moeten worden en hoe men ze moet aanbrengen. In dezen tijd begint de kleine wintervlinder uit zijn pop toestand te ontwaken en kruipt hij uit den grond. Er is een groot verschil tus schen de mannetjes en wijfjes. De vrouwtjes hebben vleugelstompjes en kunnen zich alleen maar kruipend voortbewegen. De mannetjes hebben goed ontwikkelde vleugels. De vrouw tjes kruipen in 't najaar tegen de stammen op. Hebben ze de kroon bereikt, dan leggen ze daar pl.m. 400 eieren. Deze leggen ze in hoopjes, bijv. in schorsspleten. Loopen de knoppen der vruchtboomen in 't voorjaar uit, dan komen de rupsen ook te voorschijn. Ze vreten aan blad, knop en bloemen. De aange vreten deelen worden door een spinseltje om geven; daar kan de rups dus rustig zijn gang gaan. Begin Juni zijn de rupsen volwassen. Ze spinnen een draad en laten zich hierlangs op den grond zakken, waar zij zich verpoppen. Nu u weet welke schade zij veroorzaken, zult u het met mij eens zijn, dat we dit diertje niet meer kunen dulden op onze vruchtboomen. Voor 't aanbrengen van de .lijmband reinigt men ongeveer 1 cm van den stam van mos en schorsdeelen. Daarna bindt men er een strook van 1520 cm geolied perkament papier omheen. Dit papier moet goed stevig om den stam zitten, daar de insecten er an ders onder door kruipen. Het perkamentpa pier bestrijkt men dan met rupslijm, die men klaar kan koopen. Ook kan ze zelf gemaakt worden. Het recept is: neem vijf deelen raap olie en één deel varkensvet; dit door elkaar roeren en smelten met één deel terpentijn en één deel hars. Men roere dit mengsel warm door elkaar. Deze lijm behoudt haar kleef- kracht zeer lang. Er worden meer mannetjes dan wijfjes gevangen. Dit komt omdat er meer manne tjes zijn en het vaak gebeurt, dat de vrouw tjes bij het ondervinden van tegenstand terugkeeren. De lijmbanden laat men tot Maart zitten, omdat de wintervlinders den gehcelen winter uit den grond kunnen komen. Zij moeten nu en dan gecontroleerd worden, of ze nog wel kleven. Bovendien worden ze nu en dan schoongemaakt. Het komt wel eens voor. dat door de groote hoeveelheid vlinders een brug op de lijmband wordt gevormd, zoodat de wijfjes toch nog kunnen passecren. Nu zal het wel voorkomen, dat de winter vlinder geen boomtop kan vinden en de eitjes legt onder aan den stam, daarom is 't goed, dat men 't stuk stam onder den lijmband flink schoon maakt met een staalborstel en in 't voorjaar bespuit met een verdunde op lossing van vruchtboom-carbolineum. Dit is ook goed voor bestrijding van andere insecten. Bij jonge boomen, die bevestigd zijn door een paal, moet de paal ook van lijmbanden worden voorzien. A. v. d. L.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5