GÖLD STAR SHAG. Gijon gevallen Nieuwe hoop voor onze zuivel Dr. Henri Polak van beleediging beschuldigd 274 K.M. per uur op de motorfiets In de mist overvaren Knippersignaal werkt verblindend Elke Italiaan recruut „Wees maar niet tè optimistisch" adviseert Italië Postvluchten op Indië r 10 CT. J UPER-KWALITEIT! Italië naar de negen- mogendheden-conferentie Sudctcn-Duitsche brigade opgericht Dagvaardig nietig verklaard. Een Amsterdamsche advocaat voelde zich als fascist beleedigd door een kroniek van dr. Hcnri Polak opgenomen in „Het Volk" van 6 Maart. Hij diende een klacht bij de justitie en de officier stolde een vervolging in wegens beleediging van „de Nederlandsche fascisten" en of „de leden van de N.S.B., zijnde een tot de bevolking behoorende groep van personen." Gisteren diende de zaak voor de vijfde kamer der arr. rechtbank te Amsterdam, gepresideerd door Mr. V. G. A. Bol!. Dr. Hcnri Polak werd verdedigd door Mr. M. Mondeis, die onmiddellijk nadat de officier Mr. B. Kist, de dagvaarding hoeft voorgele zen, een aanval op de tenlastelegging doot. Deze is z.i. nietig, daar zij in strijd is met art. 261 \V. Str., waarin staat dat de dag vaarding de tenlastelegging moet inhouden van een bepaald feit, zoodat de verdachte nauwkeurig weet, wat hem ten laste is ge legd. Waar gaat hot heen met het recht van den verdachte, zich voor te bereiden op zijn ver dediging. De verdachte is er toch niet om raadseltjes op te lossen. PI. citeert verschil lende arresten van den Hoogen Raad. Ten tweede beeft de officier de beleediging van de Nederlandsche fascisten en/of leden van do N.S.B. ten laste gelegd. Wat bedoelt het O.M. hiermede? Ileeft verd. zich belee- digend uitgelaten over de fascisten of over de N.S.B.? De officier zeide in zijn repliek, dat men dit artikel in zijn geheel moet lezen. Mr. Mendels merkte op dat hij geen enkel bezwaar had, dat bet heele artikel wordt opgenomen in de dagvaarding, doch dan dient aangeduid te worden, welke regels de beleedigende uitdrukkingen bevatten. De rechtbank gaat hierop in raadkamer. Nadat de rechtbank ruim een half uur in raadkamer is geweest hero pende de president de zitting en deelt als de beslissing van dit col lege mede, dat de rechtbank het eens is met den verdediger, Mr. Men dels, en dat de dagvaarding nietig dient te worden verklaard, omdat deze niet beantwoordt aan de eischen van bet bepaalde feit, zoo als het desbetreffende artikel in het wetboek van strafvordering voor schrijft. De zitting wordt hierop gesloten en do officier zal een nieuwe dagvaarding moe ten uitbrengen, waarin dus nauwkeurig om schreven dienen te staan welke feiten in het artikel, door dr. Hcnri Polak in het „Volk" geschreven z.i. bcleedigcnd zijn. Recordprestatie van den Ita liaan Taruffi. Na zijn wereldrccordverbeterin- gen op 2 en 14 October jl. is het den Italiaanschen ingenieur Pictro Taruffi thans opnieuw gelukt, drie nieuwe wereldrecords te vestigen, maar tevens bracht hij het absolute snelheidsrecord, do hoogste cn meest begeerde prestatie in de in ternationale motorwereld, op zijn naam. Taruffi reed met zijn 500 cc. Gilera op de autostrada tusschen Bcrgamo en Brescia den mijl met vliegenden start mot een ge middelde uursnelheid van 274.281 K.M., waarmede hij tevens de wereldrecords in de 700 cn 1000 cc. klasse verbeterde. De „oude'' records waren nog niet zoo oud, want de Italiaan had deze zelf, pre cies een week geleden, op dezelfde auto strada met denzelfden motor, gevestigd met een gemiddelde uursnelheid van 272.001 K.M. Taruffi bracht met deze buitengewone prestatie tevens het absolute snelheidsre cord op zijn naam. Het was in het bezit van den Engelschman Femihough, die op J!) April van ilit jaar met zijn Brough supe rior op de autostrada nabij Boedapest een snelheid van 273.2-14 K.M. had bereikt. Dc 19-jarige H. uit Wetering is gistermorgen tusschen Stcenwijk en Blokzijl in de Wete ring geraakt en verdronken. II. had met den beurtschipper D. uit Blok zijl afgesproken, dat deze van hem aan het eind van de Boomsloot een mand met kip pen zou overnemen, welke bsetemd was voor dc markt in Meppel. Toen H. met een punter op den hoek van de Wetering en de Boom sloot verscheen, bemerkte hij door den dik ken mist de motorboot van I). pas op het laatste oogcnblik. Het gevolg was, dat de punter door de motorboot werd overvaren, waarbij H. in het water viel. Met een vaar boom heeft de schipper getracht met den drenkeling in contact te komen, doch de mist heeft dit verhinderd. Na eenige uren dreggen is het lijk opgehaald. UIT RAAM GEVALLEN. Gistermorgen leunde oen 68-jarige juffrouw uit het raam van haar woning, een eerste verdieping in dc Kleine Kattenburgerstraat te Amsterdam. Plotseling verloor zij haar evenwicht en viel uit het raam op straat. Zij bekwam een hersenschudding en nog verschillende arm en beenfracturen. De G.G. en G.D. heeft dc vrouw naar het N'.l.Z. vervoerd, waar het slachtoffer in ernstigen toestand is opge nomen. Boternoteering tot boven een gulden gestegen. Gisteren werd de wekelij'ksche ex- portnoteering voor Nederlandsche boter boven fl.per Kg. vastge steld. Het buitengewone daarin is, aldus de Tel., dat wij tot het begin van 1932 moeten te ruggaan, om een even hooge noteering te vindien. Tusschen toen en heden liep de noteering terug tot een dieptepunt in 1934/ '35. toen zelfs een laagterecord van f 0.29 per Kg. bereikt werd. Daarna trad een stij gende tendenz in, welke de laatste weken ons weer bracht boven dc noteeringen, die golden voordat de Crisis-Zuivehvet van Juli 1932 in werking trad. En nu, na ruim vijf jaar, is de noteering boven de f 1.geko- mien, een nationale feestdag?! Inderdaad voor Nederland een ge beurtenis met diepe strekking. De zon breekt weer door voor onzen zui- velexport,. Voor onze algcmeene welvaart beteekent dit zeer veel. In de tweede plaats voor onzen land bouw, voor de Nederlandsche boeren, voor de geheele plattelandsbevolking van land arbeiders, ambachtslieden, middenstanders cn zoovele anderen. Wat nu vijf jaar lang door „steun" zoo'n beetje op de been werd gehouden, schijnt weer een natuurlijken, gezonden grondslag te krijgen. In de derde plaats voor onze algemecne volksenergie, voor onze ondernemingsgeest, die vijf jaren lang door crisis en crisis maatregelen werden doodgedrukt. De crisis luwt, de crisismaatregelen worden overbo dig. Er komt weer lucht, weer ruimte. Er ligt ook direct gewin in deze sterk stij gende boternoteering. Niet in dien zin, dat de verbruiker door verlaging van heffing minder voor de boter zal betalen. De bin- nenlandsche boterprijzen zullon op ongeveer gelijk niveau blijven, zoolang de noteering niet stijgt boven hetgeen vroeger noteering plus heffing was. Het verlies echter op alle export van boter en andere zuivelproducten, dat door den Nedcrlandschep consument werd gedragen, daalt sterk. Zoodat ons land als geheel uit dien export meer inkomsten krijgt. Daarmee gaat, aldus het blad, gepaard de mogelijkheid alle heffingen op vetten en bo ter te laten verdwijnen. Dit zal op zijn beurt vooral den minder goed gesitueerden ten goede komen. De bin- nenlandsche prijzen voor margarine, vetten en spijsoliën kunnen nu dalen. En nu dit kan, moet dit ook ten spoedigste gebeuren. Indien de thans ingeslagen ontwikkelings lijn zich handhaaft, dan was het gisteren voor ons land een buitengewoon belangrijke dag. Brutale aanranding in hef stadspark Wie niet sterk is, moet slim zijn. Naar thans bekend wordt, heeft Dinsdag avond een brutale aanranding plaats gehad in het Stadspark onder de gemeente Peize (Gr.). Een 25-jarig meisje uit Zevenhuizen, gem. Boden, werd aldaar op gewelddadige wijze aangegrepen door een man, die haar op den grond wierp cn trachtte haar een zak doek in den mond te stoppen. Het meisje wist zich echter los te rukken en den man toe te voegen: „Mijn broer staat hier vlak bij". Toen de dader dit hoorde, schrok hij, liet het meisje los en ging aan den haal. Dc politie uit Roden en Peize heeft deze zaak in onderzoek, terwijl ook de Groning- sche recherche met het gebeurde in kennis is gesteld. Tot dusver is het niet mogen geluk ken den aanrander op te sporen. Waarschuwing van den A.N.W.B. Het is ongeveer een jaar geleden dat het hoornsignaal bij donker tot 10 uur facul tatief en daarna gebiedend door het knip persignaal werd vervangen. Juist nu de dagen korten, gaat dit knip persignaal een steeds belangrijker rol in 't verkeer spelen. Daarbij is het den A.N.W.B. gebleken, dat tal van bestuurders van mo torrijtuigen het signaal niet goed toepassen, want ofschoon het langzamerhand wel al gemeen bekend is dat mien alleen een hoornsignaal mag geven, wanneer de veilig heid van het verkeer dit eischt, wordt het feit dat dezelfde bepaling voor het knip persignaal geldt, door velen over het hoofd gezien. Het gevolg is dan ook dat tal van autobestuurders bij donker voor ie dere zijstraat, en voor ieder vervoer middel dat zij willen inhalen of pas- sccren even hun hoofdlichtbundels ontsteken. Op de drukkere wegen, vooral in de buitenwijken van de grootere steden, is dit niet alleen erg hinderlijk voor het tegemoet komend verkeer, maar het levert daarbij mogelijkheid van verblin ding op, doordat het oog van de tegenliggers met korte tusschernpoo- zen telkens weer door een krachti- gen lichtbundel wordt getroffen. Ofschoon geen zuivere verblinding heeft men hier toch te doen met een partieelo verblinding welke bepaald gevaren met zich brengt. De A.N.W.B. vestigt in dit verband spe ciaal de aandacht op artikel 23 van het Motor- en Rijwielreglemcnt, waarbij het verboden is gebruik te maken van een knippersignaal, anders dan wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. SPANJE 60.000 man regeeringsfroepen geven zich over Vreugde in heel Franco-Spanje. Naar de speciale verslaggever van Havas aan het front van AsturiS meldt, heeft de stad Gijon zich gister morgen om 12 uur overgegeven. De miliciens, die de stad verdedigden liepen naar de rechtschen over. Hun aantal zou 60.000 zijn. De rechtsche radiozender A.Z. heeft medegedeeld, dat de voorhoede van de troepen van Franco te 15.25 gistermiddag Gijon is binnengerukt. Te vijf uur defileerde de eerste colonne in de straten, door de bevolking toegejuicht. Dc rechtsche zender deelde verder mede, dat de leiders in den nacht van Woensdag op Donderdag over zee in de richting van Frankrijk zouden zijn gevlucht. Een aantal vooraanstaande aanhangers van de regee ring zou zijn gearresteerd. De val van Gijon had invloed op het ge heele front voor Oviedo, waar verscheidene bataljons de wapens neerlegden. De hoofdcolonne van de in den sec tor van Gijon opereerende nationalis- tische troepen is gisteravond om zes uur de stad binnengerukt en bevindt zich voor een deel reeds op weg naar de laatste Asturische kuststad van beteekenis. Aviles, waarheen de re- geeringsmïlicienS hals over kop vluchten. In Gijon zelf werden zes duizend krijgsgevangenen gemaakt. Boven dien werden in enkele gevallen zelfs veertig zeemijlen uit de kust twaalf schepen met vluchtende miliciens door oorlogsschepen van Franco opgebracht. De Schokland niet aan den grond Het schip ging voor anker. Het stoomschip „Schokland", dat, zooals wij in ons blad van gisteren berichtten, gis termorgen vroeg tijdens dichten mist ter hoogte van Eg-mond aan den grond zou zijn gevaren, is dienzclfden ochtend tgen half 10 naai IJ muiden vertrokken. De kapitein van de „Schokland" rapporteert, dat hij gisterochtend voor Egmond voor anker heeft gele gen en dat het onjuist is, dat het schip omhoog was gevaren. In verhand met den dichten mist had hij het raadzaam geacht onder de kust voor anker te gaan, waardoor te Egmond de meening ontstond, dat het schip vastzat. Kleinbedrijf onbeschermd Gemis in de vestigingswet. Op de centrale raadsvergadering van de „I-Ianze" te Utrecht hield drs. H. L. Jansen, adj. directeur van het Nationaal Hanzebu- reau gisteren een inleiding over de „wette lijke bescherming van hot kleinbedrijf, ves- tigingseisohen, handels- en vakopleiding". Spr. ging de werking van de vestigingswet na en was van oordeel, dat van deze wet mag worden gesproken als van den eersten maatregel van positieve middenstandspoli- tiek. De groote verdienste ervan is, dat op den duur slechts vakmenschen in den han- dcldrijvenden middenstand werkzaam zullen zijn. Men mist in deze wet bepalingen die het kleinbedrijf beschermen tegen het grootbe drijf. Zij is er alleen op gericht het kleinbe drijf op een hooger niveau te brengen. Particuliere belangen zijn niet onaantastbaar. De Italiaansche ministerraad is gisteren weer bijeengekomen onder voorzitterschap van Mussolini. Hij heeft talrijke besluiten ten aanzien van de landsverdediging genomen en in het bijzonder regels voor de luchtmachtlichtingen vastgesteld. Alle Italiaansche burgers zullen aan deze recruteering onderworpen zijn, indien zij daartoe geschikt zijn: zij zullen worden ingedeeld bij de drie diensten: vliegdienst, speciale diensten en hulpdiensten, tevens zijn voorbereidingen getroffen voor de instelling van een gezondheids dienst voor de luchtmacht. Onophoudelijke revolutie. Dor Bund uit Bern vestigt er de aan dacht op, dat de Popoio dTtalia een week of drie geleden een artikel heeft bevat, dat stellig door een voorname Italiaansche per soonlijkheid was geschreven, doch dat merkwaardigerwijze weinig de aandacht heeft getrokken, aldus de N.R.Crt. Het bad tot titel „Toccari gli interessi", aantasting van belangen, en was gericht tegen hen, die hopen in het fascistische Italië ongestoord in gemakkelijke leunstoelen te kunnen uit rusten. Onder deze leunstoelen worden ver staan de salarissen, welke het regime aan zijn getrouwen betaalt en diverse posten en Zes-honderd miliciens, aldus Un. Press, die zich aan boord van het Britsche stoom schip „Stangroye" bevonden, konden echter nog op het laatste moment ontkomen. Het schip was reeds door den kruiser „Almirart- te Cervera" gepraaid, doch werd bevrijd door den Britschen kruiser „Southampton." die het thans naar Bordeaux escorteert De aan boord van de schepen in Mnsel, de haven van Gijon, gevangen gehouden gijzelaars zijn allen door de witten bevrijd. Het bericht van den val van Gijon heeft, volgens een bericht van Un. Press in het nationale Spanje een orkaan van enthou siasme ontketend. Zoodra de stad zich had overgegeven, begonnen in alle steden en dorpen dc klokken te luiden en overal stroomden de menschen in straten en op pleinen tezamen, om nader nieuws te ver nemen. De hel was losgebroken. In den loop van den dag werd bekend, dat de witte troepen nog voor het aanbreken van den dag tot een verrassenden storra1- aanval waren overgegaan, nadat vluchtelin gen uit Gijon hadden medegedeeld, dat de socialistische dictator van de stad, Belarmi- no Tomas, de voorzitter van de defensie- junta, de controle over het gepeupel geheel verloren had, dat daarop ongehinderd aan het plunderen ging en tal van gebouwen in brand stak. De laatste aanval werd uitgevoerd door gemotoriseerde colonnes, die het laatste vijf tien kilometer lange traject van den kust weg aflegden, nadat zij dezen van boom stammen en rotsblokken, die de terugtrek kende Asturiërs door dynamietexplosies van de berghellingen hadden doen neerstor ten, gezuiverd hadden. De weinige in de stad achtergebleven be woners deelden mede, dat het in den nacht van Woensdag op Donderdag een ware in ferno was geweest De bevolking was voor de plunderende benden in wilde paniek in het gebergte gevlucht. postjes in de partij en in het staatsbestuur. Het artikel waarschuwt deze gesalarieerden ook maar te wenschen dat het fascisme zich thans tevreden zou stellen met het geen het reeds bereikt heeft, dat het ver der alles in den staat, in de partij en in het bedrijfsleven rustig zou laten blijven, zoo- als het thans is, opdat zij ongestoo/d hun salaris kunnen verteren, op hun posten kunnen indutten. Dat zou een bureaucratisatie en verburgerlijking zijn van het fascis me, welke zijn dood zou beteekenen. Het fascisme is echter leven, bewe ging, voortdurend voortschrijdende, onophoudelijke revolutie. Dat zulks het geval is, heeft het fascis me bewezen door zijn ingrijpende wetten, door den Abessijnschen oorlog, door de fas- cistsiche legioensoldaten op Spaanschen bodem en toont het nog steeds. Een spiegelgladde zee doet inslapen en is verraderlijk. Een bewogen zee hondt wakker, wekt den lnst tot daden, gaat ver gezeld van een gunstigen wind, die het schip brengt, waar het heen wil worden gestnnrd. Particuliere belangen, van wel ken aard ook, welke de staat onder alle omstandigheden in acht zou moeten nemen en in stand houden, bestaan er in een fas cistisch corporatieven staat niet. Dientengevolge behoort ook het particu liere bezit tot de particuliere belangen, die in den fascistischen staat niet onaantast baar zijn. Particuliere belangen, die on- vereenigbaar zijn met de sociale en natio nale eischen van een staat, hebben elk recht op wettelijken steun en voortbestaan verloren. Waar de wetten ontbraken, die gedoogden dergelijke verder onduldbare particuliere belangen op te ruimen, heeft het fascisme geweten zich te helpen. Tot zoover Der Bund. Het jongste besluit tot heffing op het roerend bezit vormt een typische illustratie van bovenstaande ziens wijze. Non-interventie De „Giornale d'Italia" deelt niet geheel in het optimisme der Brit sche pers naar aanleiding van de be sprelcingon in de ondercommissie voor de niet-inmenging. Men heeft in het verleden steeds gezien, aldus het blad, dat de inmenging van min of meer geheimzinnige machten wijziging bracht in de houding der regeeringen en iedere practische inspanning belemmerde De verklaringen van Grandi beteekenen niet, xiat de houding der Italiaansche re geering plotseling veranderd is, doch zij vor men de logische voltooiing van een poli tiek, die steeds gericht is geweest op samen werking, verzoening en opheldering. De keuze der commissieleden. Ingevolge de besluiten, die Woensdag door de ondercommissie van niet-inmenging genomen zijn, zal het bureau der non-inter ventiecommissie uit zijn personeel de agen ten kiezen, die deel zouden kunnen uitma ken van de commissies, welke naar Spanje zullen worden gezonden om zich op de Vertrek van Aankomst te Wielewaal! R Oct. Uledan 21 Oct. (heenreis) I «•™"r™)|Athone 21 0ct' |A'dam 21 °Ct Xalk I Athene 21 Oct. Lydda 21 Oct. (heenreis) I I UerugreiS)|Met,an 21 lnanK- 21 O* Oieenrefs)11Adam 21 0ct' /N'opels 21 0ct- O L. SA WW 11 c 1 -1 Het is rijpe Ster Tabak In gezaghebbende kringen te Rome wordt te kennen gegeven, dat Italië er in toestemt deel te nemen aan de te Brussel te houden conferentie der onderteekenaren van het verdrag der negen mogendheden. Eden deelde ook in zijn gisteren voor het Lagerhuis gehouden rede mee, meldt het Hsb. nog, dat Italië aan de negenmogendhe- den-conferentie zal deelnemen, evenals Frankrijk, dat door Del bos zal worden vers tegemvoordigd, en de Vereenigde Staten^ Dat Italië een delegatie zal zenden was eenigszins een verrassing, hoewel het reeds in den middag, voordat Eden sprak, in Lon den was bekend geworden. Centrale in Duitschland Dnitsche pers zet de campagne tegen Tsjechoslowakije voort. Volgens uit doorgaans goed inge lichte bron te Praag ontvangen in lichtingen, werd onlangs in Saksen een Sudeten-brigade opgericht, welke analoog is aan het Oostenrijksche legioen en den naam van Sudeten- brigade draagt. Zij telt ongeveer drie duizend man. Haar centraal bureau is te Dresden gevestigd. De leider heet .Bierle. De Duitsche pers zet op felle wijze de cam pagne tegen Tsjecho-Slowakije voort. De Völkische Beobachter, beschuldigt Praag van wapenhandel met Moskou ten behoeve van „het roode Spanje". Praag zou de in menging van Moskou in Spanje financieren. De Lokalanzeiger schrijft: „Praag moge we ten, dat door het Tsjccho-Slowaaksche pro test af te wijzen, de minister van buiten- landsche zaken uitdrukking gegeven heeft aan den wil van het geheele Duitsche volk het lot van de Sudeten-Duitschers als liet zijne te beschouwen en zich niet het gering ste deeltje solidariteit met dit deel van het Duitsche volk te laten ontrukken. hoogte te stellen van het aantal buitenland- sche vrijwilligers in Spanje. De noninterventiecommissie zal natuurlijk de keuze van zijn bureau moeten goedkeu ren. Valencia en Salamanca zullen voorts ge raadpleegd moeten worden over het beginsel van het zenden der commissies, alvorens de commissies haar werkzaamheden zal kun nen voorzetten. In Britsche diplomatieke kringen verwacht men evenwel geen ern stige moeilijkheden in dit opzicht. Dc beide partijen in Spanje zullen trouwens, wat de keuze der commissieleden betreft, geen stem in het kapittel hebben. De vergadering van hedenmiddag. Het secretariaat der niet-inmengingscom- missie heeft gisteren den geheelen dag ge werkt aan dc voorbereiding van de heden te houden vergadering der onder-commissie. Deze zal waarschijnlijk des middags oon 3 uur beginnen ónder voorzitterschap van Lord Plymouth. De vast te stellen tekst zal beoogen de opperingen van het Britsche plan van 14 Juli te transformeeren in verplichtin gen en beslissingen. Er zal direct van ge dachten worden gewisseld over de symboli sche terugtrekking der vrijwilligers. In welingelicht kringen wijst men er op, dat de maatregel doeltreffender zou zijn, in dien bij betrekking zou hebben op vliegtuig bestuurders. Het schijnt niet, dat reeds van daag dit voorstel zal worden gedaan, maar dat men er zich toe zal bepalen het aantal manschappen vast te stellen, dat symbolisch zou worden teruggetrokken. Het schijnt, dat men algemeen te vinden zal zijn voor het Britsche voorstel van Juni j.1. dal voorzag in een gelijk aantal.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2