Kwakzalver Plaatselijk Nieuws. Ook fa Herm. de Raat Hoe zal straks de kwaliteit van het kuilgras zijn? COOPVAERT ic Uw kettsJ- Vrijdag 22 October 1937 Tweede blad Nachtarbeid in de Wieringermeer. Een loonploegar, die het vele werk overdag niet ai kan maken, zet des naohts zijn arbeid voort onder het felle licht der schijnwerpers. ÖFENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van Notaris Van Leersum te Winkel, had in het Noordhollandsch Kof fiehuis van den heer J. Schenk alhier, de openbare vcrkooping plaats van een woon huis in de Nieuwstraat. Het perceel is groot 1.68 Are en was eigendom van den heer K. Rezelman alhier. Bij opbod kon men komen tot f1150.en werd bij afslag gemijnd op f50.Kooper werd de heer A. J. Porte q.q. MARKTOVERZICHT. Een groote aanvoer van vette koeien was er Donderdag j.1. De koeien werden duur verkocht naar omstandigheden; hoogste no teering 35 ct. In massa f280.—. De duurste werd gekocht door slager S. Dijkshoorn, Den Helder, afkomstig van den handelaar C. Baars alhier. De handel in kalfkoeien was stug, duur. In de geldekoeien was de han del aan den kalmen kant; deze aanvoer viel hard mee. De handel in vaarzen, vertelde een bekend koopman: net zoo je het treft. In de graskalveren was de handel matig; gewone gang 30—60 gld. Een uitzondering een kalf met schets, een kleine, maar mooi beest, werd verkocht voor f90.—, afkomstig van den heer J. Buisman alhier. Dus dat was wel iets bijzonders. De handel in nuchtere kal veren was lang niet wild. doch prijshoudend. De handel in paarden ging wel. Er werd nogal wat gedraafd. Oude slachtschapen werden nogal ge vraagd, handel goed. Deze golden* 2835 gld. De handel in magere schapen was redelijk; hoogste noteering f24.O verhouders voor de weide 1822 gld., voor de slacht, vlug. Jonge vette schapen tot 32.50 gld., handel vlug. Er konden dezen dag gerust meer scha pen geweest zijn, volgens een groote schapen koopman. Dus aller tevredenheid over den handel van de schapen. De aanvoer van vette varkens was mer kelijk beter bij de vorige week. Er was trou wens 1 ct. af. Hoogste noteering 28^ ct. Schrammen veel aangevoerd. Hoogste no teering f 34.handel ging. De 7-weeksche biggen 14—17 gld, 12-weeksche 1722 gld., handel goed. Oude kippen f0.400.90, jonge kippen 1—1.50 Rest prijshoudend, handel goed. In de October-aflevering van het orgaan der Vereen, tegen Kwakzalverij, geeft een der medewerkers een rake beschrijving van ver derfelijke praPtijken, die kwakzalvers op de markt aanwenden om hun vaak niets-waar- dige producten aan den man te brengen. In September gebeurde het, aldus de schrij ver, dat men op de Zaterdag-markt te Rotter dam een heerschap kon aantreffen, wiens optreden groote belangstelling wekte. Ten einde de schare zijner toehoorders beter te kunnen overzien, was de spreker op de ge bruikelijke wijze op een geïmproviseerde ta fel gaan staan. Op een stoel naast hem was een stilleven ten toon gespreid, bestaande uit een bosje verdorde kruiden, een paar tomaten cn een citroen. In zijn hand hield de wonderdokter een menschelijke schedel, waar hij telkens met een mes tegen aan tikte, wanneer hij zijn betoog wat meer kracht wilde bijzetten. „Allemaal kwakzalverij, menschen", hoor de men hom zeggen. „Het is een groot schandaal. Jullie, stomme arbeiders die je bent. Je bent tegenwoordig allemaal zoo ge leerd hé en jullie loopen allemaal niet boor den om en dragon mooie gleufhoedjes. Jul lie weten zoo best. dat denken jullie ten minste. Intellcctucclen zijn jullie geworden. Nou, maar laat ik jullie dan eens gauw vertellen, dat ie nog veel verderop bent als vroeger. Gek hè?! Je loopt nog veel meer aan de hand van 't kapitaal dan vroeger. Zei daar iemand iets? Nee zeker. Dat dacht ik wel. Moet je eens in 't Volk kijken of in de Voorwaarts. Vlak naast de medische kroniek van dr. Hovermans kan je zoo nu en een prachtige kwakzalvers-advertentie vin den voor een haarmiddel. Begrijpen jullie hoe 't mogelijk krfn zijn op zoo n kaal dak (likkende op de schedel) nog haar te laten BURGERLJKE STAND gemeente Schagen. Geboren: Johannes Jozef, zoon van: Cor- nelis de Moei en van Margaretha Maria Schouten. Ondertrouwd: Jan Kooger, oud 23 jaren, assistent-consulent wonende te Schagen en Henriette Cl ara v. d. Laag, oud 30 jaren, apoth.-ass. woende te Den Helder. Jacohus Gerlofs, oud 27 j., stoffeerder, en Kniertje Dieuwertje Balk, oud 25 jaren, z.b. beiden wonende te Schagen. Overleden: Brigitta Smit, oud 71 jaren, z.b. wonende te Amsterdam, echtgenoote van J. v. d. Wooning. Dieuwertje van Leeuwen, oud 71 jaren, z.b. echtgenoote van: Jacob Breet. POLITIE SCHAGEN. Gevonden: Bruin petje, aankomen loopen een katje. Verloren: Horloge in pakje, rijwielplaatje. groeien? Nee, dat begrijpen jullie niet hè?! Nou, ik ook niet en de heele weten schappelijke wereld van professors en dok toren ook niet. Heb jc wel eens gehoord, dat een dokter, die d'r zeven jaren in gestu deerd heb, ooit aan iemand een recept gaf om op zoo'n kale kop weer haar te laten groeien? Nee, dat weten jullie ook wel be ter, want dat ken niet, dat bestaat niet. Die géleerde doktoren zouden t' anders toch ze ker wel weten, als 't wel bestond. Als d'r eens iemand kwam vertellen, dat hij een middel had om nieuwe tanden hier (wijzen de) in je leege bakkes te laten groeien zou je ook zeggen, dat 't een bedrieger was. Nee, daar hoeft niemand mee an te kommen. Maar zoo gauw as zoo'n kwakzalver een groote advertentie in de kranten zet, die veel geld kost en met mooie namen werkt, dan, ja dan staan jullie met je intellectueele ge zichten direct klaar om je de rijksdaalder of drie gulden voor t eerste flessie uit jc zak te laten trommelen! Die kwakzalvers zijn tegenwoordig heele heeren. Groote fabrieken houcn ze er op na; de kranten hebben ze heelemaal op d'r hand. Die verdienen daar maar niet effen veel an zulke groote adver tenties! Ze zijn veel te blij, dat die er zijn. Maar dat snappen jullie niet hé. Daar ben je nou zoo geleerd voor geworden om dat nog niet eens te snappen. Die maatschap pijen werken naar buiten met namen van hooge personen, en daar laten jullie je door pakken. De firma Bayer, die zooveel mil- lioenen met asp'erine heeft verdiend, dat jc zooveel goedkooper op andere wijze kan krij gen, die firma hebben jullie wel eens hooien noemen hè?! Nou, laat ik je dan eens zeggen, dat Zijne Koninklijke Hoogheid. Prins Bern- hard gewerkt heb bij diezelfde firma. Om z'n capaciteiten zal 't ze wel niet te doen zijn geweest, denk ik, want dat had een ander ook wel kunnen doen, maar de menschen, jullie arbeiders, laat je vangen door zulke namen van hooggeplaatste personen. Alle maal om te lokken. (Dit schijnt allemaal te mogen op de markt. Red.). Je denkt, dat je alles weet, maar ik zal je bewijzen, dat je niks weet. (Intusschen verwisselde hij de Zo langzamerhand naderen we de stal- periode. En dan duurt het ook nog maar even of de vele ensilage-producten komen te voorschijn. Het is vaak een verrassing wat te voor schijn komt. Hoewel de kleur en geur al vrij wat kunnen zeggen over de kwaliteit van het product valt het toch niet altijd mee om uit te maken hoe we er precies voor staan. Door de grote activiteit van de weten schappelijke instituten wet'en we tegenwoor dig de kwaliteit zeer goed uit te drukken in een meetbare grootheid, namelijk de zuurgraad. Het is gefble/ken dat tussen de zuurgraden 3 en 4,2 we nagenoeg altijd te maken heb ben met prima geslaagde kuilen of silo's. In het gebied 4,24,8 is de toestand slechts matig en boven de 4,8 moetien we zelfs spreken van mislukte kuilen of ensilages. Teneinde de practijk vertrouwd te maken met de grootheid zuurgraad schedel voor een tomaat.) Kijk, dat is nou een tomaat. Dat weet je natuurlijk. Ja, nou hoef je niet zoo te grijnzen, want ik zal je wel eens laten hooren, dat je d'r niks van weet, (zich tot een dichtbij staande jongen wendend): Zeg een jongetje, weet jij ook wanneer Bonifacius dooi de Friezen werd vermoord? Hè-je op school wel van geleerd hè? Ja, dat wist ik wel. Nou maar zog me dan ook eens of je wel eens op school ge leerd hch, dat deze tomaten tot de beste voe dingsmiddelen gerekend moeten worden om dat ze zooveel vitamines bevatten? Nee, dat dacht ik wel. Dat loeren jullie niet. Een volksvoedsel moest 't zijn die tomaten. Geen wonder, dat ze jullie dat niet leeren, want anders zou je als je groot was niet goed vinden, dat ze bij duizende kilo's weggesme ten werden. Waarom? Omdat de groote hee ren d'r niet genoeg aan verdienen kunnen! Snap je dat nou?! Nee hè, maar jullie wor den ook nog altijd even stom gehouen en je denkt, dat je tegenwoordig zooveel weet! Wat anders. Vroeger, als ik hier in Rot terdam kwam, stonden er hier vlakbij om nic heen van die jongetjes met blauwe kieltjes met stukken erin, en gestopte kousen an. Zulke dikke koppen hadden ze. Daar groei den die flinke Rotterdamsehe bootwerkers uit, weet je wel?! Kijk nou es: fijne me neertjes zijn 't die daar staan. Geplakte ha ren, boordjes om en een fijn pakkie an, maar ze hebben geen bloed meer in d'r d r. Allemaal omdat jullie zooveel weten en omdat jullie meneer willen zijn. Hier, daar heb ik nog wat anders (hij houdt een bosje verlepte kruiden in de hoogte) Dat hier, dat ken je overal vinde. Heb je een zweer, of een etterende wond of een puist, je neemt een blaadje, van deze versche plant, legt 't er op en al 't vuil trekt cr zóó maar uit. Dal is de weegbree, die je overal ken vinden, ook hier in de stad. Maar daar weten jullie allemaal niks van hè. Je leest liever deftig je krant en haalt daaruit de dure kwakzalversmidde len, die je alleen maar de centen uit je zak halen. Maar van die kruiden weten jullie niks. Mag je ook niet weten want ze groeien overal, ook hier in de stad en iedereen ken stel fk mfj voor Jn de komende win ter een groot aantal monsters te onderzoeken op hun zuurgraad. Voor het nemen van de monsters hebben de assistenten in de provincie reeds hun instructies ontvangen. Indien belangheb benden aan de assistent in bun omgeving bericht willen zendien dat hun kuil of silo aangesneden is (of zal worden) zorgt laatstgenoemde voor de monstername. Slechts de vrachtkosten a 10 cent per monster komen ten laste van de aanvra ger. Na onderzoek krijgt men de uitslag via de assistent thuis bezorgd. De inzending van monsters' kan geschieden vanaf 1 November tot aan Kerstmis. Er wordt bij deze analyse dus niet gead viseerd over enig voederrantsoen. Slechts wordt vastgesteld of de kuil of silo al of niet is geslaagd met betrekking tot het behoud van verteerbare voedingsstoffen. De Rijkslandlhouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. G. J. LIENESGEL LANGENDIJK DE 100.000 De Langendijk behoort de laatste jaren niet tot de verwende streken; het is al jaren achtereen slecht ge weest met den tuinbouw. De hon derdduizend van de loterij wil nogal eens een keertje aan den Langend ij'k terecht komen. Een der lotendebi- tanten van de Witte Stad had het nummer verkocht waarop de 100.000 was gevallen. In hoeveel gezinnen deze welkome prijs is terecht geko men kon men ons niet mededeelen. DE MOEILIJKHEDEN IN DEN NOORD- HOLLANDSCHEN TUINBOUW Bedrijfsuitkomsten. Het zeer geringe inkomen der tuinders. (Vervolg.) Bij het onderzoek tot het verkrijgen van een inzicht in de bestaande moeilijkheden is ir. Rietsema uitgegaan van de gemiddel de uitkomsten van 24 vakkundig geleide tuinbouwbedrijven, deels over het boekjaar Mei 1934 tot April 1935, anderdeels over het boekjaar dat samenvalt met hot kalender jaar 1935. Deze bedrijven liggen verspreid over het geheele gebied. Hun gezamenlijke oppervlakte bedraagt 85.99 H.A. bouwland cn 2% H.A. grasland terwij 1 één bedrijf een tulpentrekkas bezat. In deze bedrijven werkten totaal 42 volwassen arbeidskrach- ze plukken maar dan wordt er niks an ver diend! Ik was gisteren in de diergaarde. Nou, die kennen jullie wel. Daar zag ik de menschen staan gapen bij de apekooien, net of je daar wijzer van wordt, en bij de oli fanten. Och, och wat een groote beesten bennc dat! Interessant vinden jullie dat al lemaal, maar wordt je daar nou een cent meer van waard? Nee, je centen d'r voor neertellen ken je. En ik zag daar in den tuin rondom me heen de prachtigste geneeskrui den. Vol stond 't er mee. Maar gapende naar die stomme dieren loopen de menschen die kostelijke kruiden compleet te vertrappen. Alleen omdat ze 't niet weten wat voor koste lijke planten daar staan. Nou 't wordt hoog tijd dat jullie oogen eens open baan. Nou zal ik je daar eens wat meer van vertellen, 't Is alleen natuurlijk lammer, dat je dat dan toch allemaal vergeet. Op zoo'n manier zou je al die goeie raad, die ik je hier gratis geef, ineens weer kwijt zijn en 't zou zonde van je tijd zijn, die je verdoet om naar mij hier te luisteren. Ik zal 't je zoo meteen vertel len. Maar laat ik je dan eerst geruststellen, dat je al die raadgevingen over toepassin gen van kruiden en vruchten, die je niks of bijna niks kosten om ze te zoeken of te koo- pen, niet hoeft te vergeten Ik heb hier een klein boekje. D'r zijn d'r nog maar een paar, en omdat ik 't niet langer an kan zien, dat jullie nog maar altijd zoo onwetend blij ven en ik ze beslist kwijt wil, zal ik 't jul lie geven voor niks, voor bijna niks. Voor tien centen heb je zoo'n boekje. En daar slaat 't. allemaal in. Alstublieft meneer, alstublieft; twee, nou dat gaat haast niet, centen krijg ik zoo meteen wel En daar vlogen de kostelijke werkjes door de lucht. Het kleine stapeltje slonk snel maar werd als door een onzichtbare hand steeds bijgevuld. Heel wat menschen „verrijkten" zich die middag voor „niks, bijna niks" met een exemplaar van dit werkje, geheeten: „De dokter in huis". De inmiddels schor klinken de stern van den marktkruidenkundige deed zich ten slotte met iets triomphantelijk erin nog hooren: Ja, nou zijn ze allemaal heusch op hoor. Moet je d'r maar gauwer bij zijn.,. ten, patroons en knechten en voorts jon gens en los personeel. De gemiddelde inkomsten van deze 24 bedrijven waren, dat een winst werd verkregen van f 718.11. De pa troons met hunne gezinnen, waar van nog gemiddeld 0.375 volwassen zoons medewerkten en waarvan bo vendien de vrouwen en kinderen een werkzaam aandeel in het bed rijf sle ven hadden, moesten volgens deze berekening dus leven van een ge middeld jaarinkomen van f 718.11 of f 13.81 per week. Van dit inkomen werd f 452.16 verkregen uit steun. Aflossing van bedrijfsschulden had niet plaats en een groot deel van de rente werd niet betaald. De uitkomsten van deze 24 be drijven worden gespecificeerd in het verslag vermeld. Gememoreerd worden de ontstane moei lijkheden in het ruilverkeer met het buiten land. Intusschen dient te worden opgemerkt, dat de vermindering van de totale vraag niet uitsluitend het gevolg is van de uit- voermoeilijkheden. Ook in het binnenland gaat de belangstelling speciaal voor sluit- kool achteruit. De prijzen bewegen zich thans vrij con stant op een laag niveau, ook wanneer er schaarschte aan product is, terwijl dit voor heen een prijsstijging tén gevolge had, wat voor den goeden kweeker een extra winst kon opleveren. De gelijkmatigheid van de prijzen is een gevolg van de geringe koopkracht in het afzetgebied. De kwaliteit der Noordhollandéche pro ducten besprekende, zegt het het rapport,' dat deze in het algemeen goed is. De he- waarkool geniet zelfs een bijzondere repu tatie. Over de kwaliteit van de aardappe len wordt in het binnenland wel eens ge klaagd. Met deze klachten houdt men wel rekening, door de exportaardappel te ver vangen door Eigenheimers. Toch mag men op dit punt speciaal wat de aardappelen betreft, niet gerust zijn. Er is nog een ander gevaar. De kweekers geraken zoozeer in de financieele moeilijk heden, dat ze niet meer in staat zijn om al de zorgen aan de producten te besteden die noodig zijn, om goede kwaliteit voort te brengen. De regeeringsmaatregelen, wel ke er op berekend zijn om don tuinbouw in stand te houden, moeten er degelijk op in gericht zijn om dit te voorkomen. (Wordt vervolgd.) KOEGRAS JULIANADORP. Aanrijding aan de Blanwe Keet. Donderdagmiddag zou een automobilist, welke met zijn wagen had plaats genomen in de file van auto's, staande voor de garage aan de Blauwe Keet, deze plaats verlaten, maar heeft daarbij waarschijnlijk niet op het doorgaande verkeer gelet, want juist toen hij met zijn wagen uit de fiie op den rij weg verscheen, naderde een motorrijder met duo-passagier. Een aanrijding was onvermij delijk, de motorfiets stoof op den auto cn wonder boven wonder kwamen alle perso nen zoo goed als met den schrik vrij. De mo torfiets werd tamelijk gehavend. De schuld vraag zal wel nader bekeken worden. CALLANTSOOG Onderhandsche verkoop. Naar we vernemen zijn de boerenbedrij ven van de heeren J. C. van der Plas en P. Sluis onderhands verkocht aan de Noord Hollandsche Levensverzekeringsmaatschap pij te Alkmaar. Mond- en klauwzeer. De gevreesde ziekte breidt zich in deze gemeente meer en meer uit. Nieuwe geval len werden geconstateerd onder het vee van de heeren D. Renooij en P. Paarlberg te Koe gras. Het vee van den heer G. Dekker, waaron der zich het eerste geval in deze gemeente voordeed, is thans weer hersteld. Z1JPE BURGERLIJKE STAND van 15 Lm. 21 Oct. 1937. Geboren: Jan, zoon van Cornclis Brug man en Trijntje Sevcnhuijsen. Ondertrouwd: Henderikus Aris Veuger, 26 jaar, makelaar en Petronella Wezel, 24 jaar, beiden te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Jacoba Maria Meijer, 36 jaar ongehuwd (overleden te Alkmaar); Jan Pronk, 79 jaar, weduwnaar van Jannetje Kossem Onze nieuwe najaarscollectie zoo wel in sportieve als In gekleede modellen ls een Inst voor do oogen... en voor de voeten! Speciale modellen, elegant, sierlijk van lijn, waarin de moeilijkste voe ten zich „thuis" gevoelen, vindt U steeds voorradig bij LANGESTRAAT 80 - ALKMAAR. Telefoon 3383. Alleenverkoop: „BALLY" en „Sala mander" Schoenen. Hygiënische Pedicure-inrichting. Steunzolen naar gipsafdruk! Vakkundige reparatie-inrichting. Het praalgraaf van den heer Reynout van Brederode wordt afgestoft. In het eenvoudige dorpskerkje van Veenhuizen (gem. Heerhugowaard) bevindt zich het praalgraf van Reynout van Brederode, dat dringende restauratie behoeft. Reeds heeft Rijks Monumentenzorg een onderzoek ingesteld.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5