Raad Oude Niedorp Tuberkelbacillen in boter en kaas Bakhuys waarschijnlijk Fransch berocpsvoctballer Predikbeurten Schager Roosjes Brandstoffentoeslag niet verhoogd Uod.hal Besluit van de commissie van on derzoek nog niet bekend. Omtrent de behandeling van het geval-Bakhuys verneemt het Vsbl. nog, dat de commissie, die deze zaak onderzoekt, gisterenavond wel tot een besluit gekomen is, doch dat zij dit niet bekend wil maken voordat het bondsbestuur, dat Maandagavond bijeenkomt, er kennis van heeft ge nomen. „L'Auto" weet in dit verband te berichten, dat. dit besluit der commissie waarschijnlijk vóór toestemming aan Bakhuys zal zijn, om voor de Fransche voetbalclub Metz uit te komen. Kn ,,L' Auto" kén het weten, want Gabriël Hanot, de voorzitter der Commissie, is een harer redacteuren.. Men meent daarnaast echter te weten, dat het bondsbestuur verscheidene leden telt, die tegen het verleenen van een spclersliceiv tie aan Bakhuys zijn, o.m. de voorzitter, te vens F.I.F.A.-praeses, Jules Rimet. K.N.V.B. Vierde klasse A. Zilvermeeuwen heeft een ongeslagen re cord te verliezen. Bergen weet dus dat haar in Zaandam een heel zware tegenstander wacht. Wellicht zelfs te zwaar. Verder UitgeestMonnikendam; Westzaan K.V.V.; ZaanlandiaQ.S.C.; Meervogels Verkade. N.H.V.B. Eerste klasse A. Ou dorp klopte het leidende C.S.Y. zoo fraai (51), dat ze Alcmaria 4 uit ook moet kun nen baas blijven. Vrone heeft een week rust om op verhaal te komen van de 122 neder laag tegen Zaandijk 2. Eerste klasse C. De leiders Sporters, IIoll. 3 en Andijk 2 hebben zich allen gehandhaafd. In dit verband is llollandia 3Sporters van groot gewicht. N. Niedorp 2 heeft nog geen enkele overwinning kunnen boeken. Thans zal het thuis tegen Berkhout ook wel weer op ver liezen uitdz*auich. Op Donderdag j.1. vergaderde do raad der gemeente Oude Niedoorp, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer C. G. M. van Baar, Burgemeester, tevens secretaris. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mode, dat van het Provinciaal be stuur bericht werd ontvangen, dat bij de Ministers van Binnonl. Zaken en van Financiën geen bezwaar bestaat tot goed keuring van de rekening van het Burger lijk Armbestuur over het jaar 1936. Voorts deelt spr. nog mode, dat door B. en W. de voorwaarden zijn aanvaard t.a.v. den steun aan de kleine boeren. Op een vraag van bet gemeentebestuur werd ge antwoord dat de tuinbouwbedrijven niet onder deze regeling vallen. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Schrijven van de Centrale Esperanto Com- inissie, met verzoek een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het or- ga-nisceren van Esperanto-cursussen. B. en W. stellen voor dit stuk voor ken nisgeving aau te nemen. Hiertoe wordt besloten. Schrijven van de Kon. Ned. Automobiel Club met verzoek tot evrlaging van de Per soncele belasting naar den 5den grondslag (automobielen). 13. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, daar een besluit tot verlaging, gezien de noodlijdendheid der gemeente, toch de vereisclite goedkeuring niet zou erlangen. De Baad besloot hiertoe z. h. s. Schrijven van den heer C. Postmn, arts, thans wonende te Bussum, met verzoek hem ontslag te verleenen als gemeente-genees heer. B. en W. stellen voor het gevraagde ont slag eervol te verleenen, met ingang van 1 November 1937, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Aldus besloten. Schrijven van de Malaria Commissie, hou dende verzoek om subsidie. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Schrijven van het Bestuur der Schager Handeldrijvende- en Industriëele Midden- standsvereeniging, houdende verzoek om 'n jaarlijksche bijdrage van f 10.per uit deze gemeente afkomstige leerling. De raad besloot hierop afwijzend te be schikken. Schrijven van den Keuringsdienst van Vee en Yiecsch in den Kring Barsingerhorn, hou dende medcdecling. dat voor 1938 geen bij drage uit de gemeentekas behoeft te worden .verleend. Benoeming gemeente-geneesheer. Voorstel van B. en W., om J. J. Schreu der, alhier, met ingang van 1 November i937, aan te stellen als gemeente-geneesheer, op dezelfde voorwaarden inzake de bewoning van den ambtswoning c.a. als thans en on der vaststelling van een nieuwe instructie .voor den gemeente-geneesheer. Waar de heer J. J. Schreuder de artsprac- tijk in deze gemeente van den heer Postma heeft overgenomen en de ingewonnen in lichtingen alleszins gunstig zijn bevolen zij den heer Schreuder ter benoeming aan. De lieer Schreuder wordt met algem. stemmen benoemd. De instructie wordt onveranderd vastgesteld. Reclame schoolgeld. Voorstel van B. en W. tot toewijzing van een schoolgeld-reclame van C. J. Hoedjes \oor het schooljaar 1936—1937. Goedgevonden de aanslag te vernietigen. Tweede Klasse B. Der traditie getrouw verloor Koedijk van Egm. Boys. Tegen Akersloot kan Koedijk ook uit, de schade echter weer wat inhalen. Egm. Boys zal evenwel geen steek laten val len hij haar bezoek aan D.T.S. 2. (2.30). Een troost voor Koedijk dat Mevo van Alkmaar 2 met 40 verloor. Al km. Boys 3 maakt Alk maar 2 misschien een kopje kleiner. Tweede klasse F. Sijbckarspel en Schagen 2 gaan stevig aan de kop. Dat blijft wel zoo daar Schagen 2 hekkensluiter And. Boys ontvangt (2 uur) en Sijbckarspel aan de Langcreis wel niet over V.C.L. zal struikelen. Flevo moet thuis de vlag strijken voor Hol- landia 4, terwijl Hem op eigen veld iets sterker lijkt dan Strandvogels 2. Sijbekarspel staat bovenaan met 9 pnt. uit 5 wedstrijden. Dan volgt Schagen 2 niet 7 uit 4 wedstrijden. Derde klasse D. Inderdaad won Aartswoud, en wel met 41, van Andijk 3. Thans gaat de reis naar de nieuwe Hoornsche club Horna, dat ons te sterk lijkt voor Aartswoud. Derde klasse F. Dirkshorn heeft het in Bergen zelfs niet tot een puntenverdeeling kunnen brengen. Schoorl 2 haalde, zooals we verwachtten, de eerste oogst binnen in St. Pancras. De wed strijd Schoorl 2Dirkshorn (2 uur) wordt nu wel een aardige partij. Bergen 2 kan haar fraaie positie zeker verstevigen uit tegen Koedijk 2. Misschien helpt Egm. Boys 2 haar wat door Ursera, dat op bezoek komt, klein te houden. Vierde klasse D. Schagen 4 krijgt Groot-Schermer 2 hij zich thuis (12 uur), wat niet anders dan een royale overwinning mag worden. Spoorvogcls—Akersloot 2 wordt voor de Spoorvogels en Oudorp 2Alkmaar 4 ein digt om en nabij gelijk spel. DTS 3 is vrij. Vierde klasse G. Na de eervolle nederlaag tegen Strand vogels 3 hoeft V.C.L. 2 in het geheel niet moedeloos naar Schellinkhout 2 te gaan. Junioren C. Volstrekt niet kansloos achten we Bergen a in Zaandam tegen Z.F.C. b. W.F.C. b klopt Alcmaria c, Adspiranten: Afd. K.: D.T.S. a—Alcmaria b (12 uur); Uitgeest aBergen a (12 uur). Afd. L: D.T.S. b—Alcmaria c 01.15); Koe dijk a—Bergen b (11 uur); Alcmaria d— Vrone a. Afd. O: Sporters b—V.C.L. a (1 uur). Afd. N. waarin N, Niedorp a en b uit komen, is vrij. Verpachting schutsluis. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verpachting van de schutsluis aan het Ver laat voor 1938 aan P. Heinis onder de thans geldende voorwaarden. De sluis is in 1936 voor het jaar 1937 pu bliek verpacht voor f 260.voor welk bedrag de pachter de overeenkomst ook in 193S wil bestendigen. Aldus besloten. Wijziging rekening-conrant over eenkomst. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het besluit inzake het aangaan eener reke ning-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nd. Gemeenten, door toevoeging aan artikel 1 van een tweede alinea luiden de: Zoolang echter het promesse-disconto 2Y2 pet. of minder bedraagt, wordt over het creditsaldo, voor het gedeelte dat tien ten honderd van de gewone ontvangsten volgens de laatst goedgekeurde begrooting te boven gaat, geen rente vergoed. In verband met den abnormalen toestand op de geldmarkt verzoekt de Bank voor Ned. Gemeenten deze wijziging aan te brengen. Waar deze wijziging in de prak tijk geen nadeel voor de gemeente zal op leveren, hebben B. en W. geen bezwaar daaraan tegemoet te komen. Aldus wordt besloten. Aanbieding begrooting 1938. Aangeboden wordt de begrooting 1938. Uit de hierin opgenomen cijfers blijkt, dat het ook voor 1938 niet mogelijk is ge weest de begrooting sluitend te maken zonder liet ramen van de navolgende ont vangst post en: 1. Belastingbijdrage uit het werkloos- heidssubsidiefonds ad f 3202.92; 2. Extra-bijdrage uit genoemd fonds f 1909.—. 3. Rijksbijdrage in de kosten der ge meente-huishouding ad f 8000. De rijksbijdrage in de kosten der gemeente- huishouding is belangrijk lager geraamd en wel f S000.— tegen verleden jaar in de primitieve begrooting f 10.750.Dit is voornamelijk een gevolg geweest van de conversie van geldlceningen in 1937. Een tegenvaller in deze begrooting is de raming van een post voor aflossing op de in 1932 met de provincie gesloten leeningen, ter financiering van het ten laste van de gemeente gekomen gedeelte der credieten aan den groven tuinbouw in Westfriesland. De uitgaven voor werkverschaffing en steunverlcening zijn belangrijk lager uitge trokken dan in de oorspronkelijke begroo ting voor 1937. t.w. in ronde cijfers f 11.500 tegen f 18000.—. In de raming voor 1938 is rekening ge houden met de hier en daar nierkbare da ling der werkloosheidscijfers, doch B. en W. zijn van ,meening, dat het onverant woord zou zijn dit cijfer van f11500.— nog verder tc verlagen, aangezien de finan- cicele positie der werkgevers in deze ge meente en hare omgeving niet toelaat be langrijk meer aan arbcidsloonen uit te kee- ren dan de laatste jaren het geval is ge weest. De. Voorzitter deelt nog mede, dat de be grooting nog eenige wijziging zal onder gaan. De uitkeoring per inwoner van het gemeentefonds kon niet zuiver worden ge raamd, waardoor de Rijksbijdrage vermoe delijk met f1000 zal kunnen worden ver laagd. De rondvraag. Bij de rondvraag vraagt de heer De Heer of niet iemand kan worden aangesteld voor het schoonhouden van den weg. I)e Voorzitter zegt, dat hieraan aandacht zal worden besteed; De heer Bierman vraagt, of er door het gemeentebestuur wrerk wordt gemaakt van de spaarregeling. De Voorzitter antwoordt, dat gegadigden zich hiervoor zelf dienen aan te melden. De heer Molenaar wijst op de gladheid van den Reidersweg. De Voorzitter wil wel aan een deskundige vragen wat hiertegen kan worden gedaan. Hierna sluiting. Uit onze Omgeving WIERINGEN Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plat telandsvrouwen, afd. Wieringen. Schitterende voordrachtsavond door mevr. J. v. d. VeenWilson. Gisteravond hield bovengenoemde afdee- lïng in Cinema de Haan een voordrachts avond, waaraan mevr. J. v. d. Veen-Wilson medewerking verleende. - Te acht uur heette mevr. Bakker-Kuut de talrijke aanwezigen welkom. Spr. sprak haar voldoening uit over de groote opkomst en gaf het woord aan mevr. J. y, d. VeenWil son. Als eerste hoorden we een gedicht getiteld: „Bertha's brief" van Hclene Lappenstoff Zwart. Met 'n gevoelvolle schitterende stem werd dit voorgedragen. Het verhaalt, ons het leed van een moeder bij het overlijden van één van haar dochtertjes. Dit gedioht. was zeer aangrijpend, bijna geen der dames kon- dan ook haar tranen bedwingen. Het warm applaus was hiei*na wel verdiend. Hierna werd een verhaal verteld van Anna Gustaaf de Wit getiteld: „Vader". Dit ver haalde de groote liefde van een vader voor z'n eenig zoon. Hoe deze man alles voor 't geluk van z'n zoon, z'n afgod opoffert, Ook dit werd met een dankbaar applaus beloond. In de hierop volgende pauze werd de dorst lescht en konden de dames eens 'n praatje maken. (Als je als eenige man daartussr.hen zit, begrijp je niet, dat dames zooveel geluid kunnen maken, verslagg.). Na de pauze kregen we een paar vroolijke voordrachten als eerste hoorden we: „Een paedagoog". Het verhaalde ons een vroolijk gedeelte van opvoedkunde. Vervolgens hoorden we een drietal Vlaamsche schetsen getiteld „De moeilijke klanten van Mijnher Pastoor." Ook hier kwamen de lachspieren danig in bewe ging. Mevr. Bakker-Kuut dankte hierna na mens de aanwezigen voor de fraaie voor drachten en sloot dezen uitstekende geslaag den avond. 'ANNA PAULOWNA Zaterdagavond vangen onde'r leiding van den heer J. A. Smit de wintcrschietoefenin- gen van den Bijz. Vrijw. Landstorm aan, die gedurende vijf avonden in de Vlas- en Korenbeurs worden gehouden. HUISZORG LIEFDADIGHEIDS UITVOERING Donderdag werd in Veerburg een uitvoe ring gegeven ten bate van de vereeniging „Huiszorg" Zoolang Huiszorg bestaat, zei de heer C. Keyzer voorz. dezer vereeniging in z'n ope ningswoord, beschikt zij over te weinig geldmiddelen, om het doel dat ze beoogt na te kunnen streven. Reeds meerdere malen en in verschillende vormen is een beroep op de offervaardigheid van de ingezetenen ge daan. Dat steeds weer te moeten doen is natuurlijk niet pretlig voor het bestuur en het had dan ook zeker reeds lang het bijltje er bij neergelegd als niet telkens was ge bleken dat men gaarne wat voor het goede doel der vereeniging over heeft. Het is nu ongeveer twee jaar geleden dat men om steun moest aankloppen, maar thans is dat weer dringend noodig omdat de penning- meesteresse bemerkt dat de kas op beden kelijke wijze den bodem laat zien, terwijl het nog lang duurt voor de contributie weer geïnd kan worden. Toen het bestuur dus weer op middelen moest zinnen om de kas te vullen, stond nog helder den laatsten, goedgeslaagden avond voor den geest, waaraan verschillen de verecnigingen meewerkten en het besloot eenzelfdcn avond te organiseeren. Dat ge lukte bijzonder vlot, want toen voorz. een verzoek richtte tot Pastoor Van der Eem, gaf deze terstond uitzicht op een geheel gevulden avond, daar zouden medewerken de R.K. tooneclvereeniging „Kunst na Ar beid" en eenige meisjes van de R.K. mcis- jestooneelvereeniging. De amusements-band, kort geleden door eenige jongelui opgericht, was bereid voor een stukje muziek te zorgen en zoo had men het programma klaar. Spr. eindigde met den wcnsch, dat de medewerkenden er in zullen slagen het pu bliek een genoeglijken avond te bezorgen. Nu, een genoeglijken avond is het gewor den. Dank zij vooral Kunst na Arbeid. Deze R.K. hceren-tooneelvereeniging voerde op, het blijspel „Elias weet het beter,"-een stuk waarmee men reeds eerder, bij een uitvoe ring in de Spoorbuurt groot succes oogstte. Het tweede en vooral het derde bedrijf van dit drukke beweeglijke stuk, zagen we, al was het voor de derde maal, weer met plei- zeer, waar zeker het goede spel der hoofd rollen, in het bijzonder dat van den heer Van Kooien als „Elias" (een glansrol van Jan Musch) het zijne toe bijdroeg. Vóór het toonoclspel en tusschen het 2de en 3de bedrijf voerden de meisjes van R. K. meisjesschool onder lei ding van Ethel Blahö een paar Hongaar- sche dansen uit, die door den heer Dudock op de piano bogeleid werden, en zij ver wierven daarmee een stevig applaus. En ook The tune brothers vonden, ondanks den korten oefentijd, een dankbaar gehoor. Aan het eind van den avond mocht de heer Keyzer dan ook gewagen van een goed geslaagden avond. Spr. dankte Kunst na Arbied en haar leider, den heer Dudock, de meisjes van de meisjestooneelclub en haar leidster, mej. Ethel Blahö, en in het bijzon der Pastoor Van der Eem, die zeker meer is dan hun geestelijk-adviseur alleen. En met een toespeling op de wijze, waarop de jeugdige bandleden aan hun instrumenten zijn gekomen, merkte de heer Ke^er op. dat hun optreden zeker de „aandcelen" heb ben doen stijgen. Nadat spr. ook den heer Jonker, die z'n zaal beschikbaar stelde, bedankt had, sloot hij met de hoop uit te spreken, weer op al ler medewerking te mogen rekenen, nis dit voor de vereeniging „Huiszorg" noodig mocht zijn; W1ERINGERMEER Doodelijke afloop van mond- en klauwzeer. Bij een veehouder bezweek reeds een der dieren aan het mond- en klauwzeer. Besmettelijke ziekten. In onze lage landen bij de zee, met zijn vochtige winden, dichte nevels en schaar- sche zonneschijn, konncn de seizoemzsiek- ten thans reeds duchtig aandacht vragen. Geregistreerd worden thans als kinder ziekten kinkhoest, roodvonk en naar ons wordt medegedeeld hij een volwassene diphteritus. Geen dezer ziekten draagt een kwaadaardig karakter. De premie-uitkeering gestaakt. Evenals op meerdere plaatsen voteeren sommige landbouwers ook hier een premie voor het delven van bieten met een bepaalde lengte. Men geeft dan b.v. f 1 voor een biet van 1 meter lengte. Een onzer landbouwers, de lieer v. A. moest van één II.A. bieten f 27 aan premie uitkecren. De patroon kon deze premie uitkeering niet volhouden en heeft deze dan ook spoedig gestaakt. MIDDENMEER. Een span paarden aan de haal. Donderdagmorgen in de vroegte kwam de koetsier, de heer L. B., werkzaam bij het proefbedrijf aan de v. Bemmclerhoeve, met een span paarden gespannen voor een drie wieler kar, op hol. In snel tempo ging het eenige K.M. zigzag over den weg. Dubbel gevaarlijk was deze dolle ren, omdat er een dichte mist hing. Wonder 'hoven wonder werd er niets beschadigd en kon de voer man ongedeerd van den wagen komen. J. Moes wist het hollende span tot staan te brengen. Door deze dolle ren is echter de Prinses Julianahoom in ons dorp bijna geheel ontveld, waardoor deze, naar wij veronderstellen, zal moeten worden vervan- Ken. Politie. Gevonden: Een portemonnale; een rijwiel- belastingplaatje in étui. Verloren: Een wit damestaschje met inh. Inl. te bekomen b. d. Rijksveldw., Brig. tit. te Middenmeer. Groote sterfte onder door deze bacillen besmette patiënten. „Bereiding van producten uit niet gepasteuriseerde melk dient verboden." Op de S6ste algemeene vergadering van de Maatschappij voor Diergeneeskunde, welke gisteren te Utrecht gehouden werd, hield Dr. J. van der Hoeden, conservator aan de geneeskundige kliniek van de Rijksuniver siteit te Utrecht, een voordracht over tuber culose van dierlijken oorsprong hij den mensch". Deze voordracht had spr. voorna melijk gebaseerd op onderzoekingen in het bacteriologisch laboratorium der geneeskun dige kliniek. Van de 423 patiënten, van wie de gekweekte bacillen door spreker zijn onderzocht, bleek ruim 8 pet. te zijn besmet met van dieren afkomstige bacillen. Opvallend was de groote sterfte on der deze menschen. Dat. buiten de steden het gevaar voor be smetting belangrijk grooter is, blijkt uit het feit, dat onder de lijders aan besmetting door dierlijke bacillen slechts 5 stedelingen waren, tegenover 29 landbouwers. Het on derzoek, dat men op grond van deze gege vens heeft ingesteld naar het voorkomen van tuberkelbacillen in kaas, karnemelk en de uit onverhitte melk bereide botersoorten, die vooral ten plattelande veel worden gebruikt, heeft uitgemaakt, dat zich in 2 monsters „boerenboter" en in 1 monster karnemelk tuberkelbacillen bevonden. Het regelmatig gebruik van deze voedingsmiddelen in een kleinen kring van consumenten verhoogt de kans op kort op elkaar volgende in fecties, die dikwerf oorzaak zijn van ernstige primaire tuberculose. Bescherming van den consument. Spr. vraagt zich af, of de strijd tegen de tuberculose van het vee wel krachtig genoeg wordt aangepakt en of daarnaast wel af doende maatregelen genomen worden ter bescherming van den gebruiker van melk en melkproducten. De bestaande wettelijke voorschriften te dien aanzien acht spr. ten eenen male onvoldoende. Behoudens noodzakelijke uitzon deringen zal de pasteurisatie van consumptiemelk verplicht moeten worden gesteld en bovendien ver dient het ernstige aanbeveling de bereiding van consumptieproducten uit niet-gepastcuriseerde melk, ge heel te verbieden. De dierenarts, wiens arbeid en kennis tot voor korten tijd slechts beschouwd werden als ten behoeve van de economische belan gen van de boerenbevolking, wordt meer en meer betrokken bij de bestrijding van de ziekten van den mensch. De strijd tegen de tuberculose bij dieren, zoo besloot dr. van der Hoeden is een tref fend voorbeeld van de groote beteekenis, die de beoefening der diergeneeskunde voor de menschelijke samenleving heeft. ZONDAG 24 OCTOBER. Ned. Herv. Gemeente. Veenliuizen, voonn. 10 uur, de heer Korn- dörffer. Middenmeer, voorin. 10 uur, Ds. v. d. Kam. Oude Niedorp, nam. 7 uur, Ds. v. d. Kam. BOTERNOTEERING. De commissicnotecring voor Nederland- sche boter is lieden vastgesteld op 102 cent per Kg. Te koop gevraagd: 10.000 Kg. VOERBIETEN, door A. BAKKER Cz., Kreil, Barsingerhorn. Net meisje, 30 jaar, zoekt be trekking als HUISHOUDSTER, of hiflp in de huishouding. Br, Iett. AB llulppostkantoor Wie» ringcr waard. Gevraagd EEN WERKSTER, bij T. IIOUTLOSSER, KI. Sluis, Anna Paulowna. Te koop: 2 Stierkalveren, 1 drachtige Vaars, 1 drachtige Melkvaars, volbloed N.R.S., hooge lijsten en uit, t.h.c.-vrijc stal, bij II, REZELMAN, Langereis, Nieu we Niedorp. Tc koop: Een 'goed onderh, HANDWASCKMA.CHINE en Kinderledikantje. A 149, Winkel. Gevraagd, tijdelijk, per begin November: Flinke HULP i. d. HUISHOUDING, zelfstandig kunnende werken. G. MOLENAAR, Spoorlaan 177, Schagen. Ondermelk te geven 1 of 2 jonge GELDE KOEIEN. door D. RAAT Jnz., Ruigeweg, Burgorbrng. Naar het „Vsbd" verneemt, heeft de minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen bericht, dat de brandstoffentoeslag, die thans 11.— bedraagt, ongewijzigd blijft. Dit beteekent dus, dat minister Romme geen gevolg geeft aan het verzoek van de zeven groote gemeen ten, de toeslag met 25 procent te verhoogen, en eveneens de door het N.V.V. in een adres bepleite verhoo ging afwijst. AFD. N.-HOLLAND MIJ. VOOR DIER- GENEESKUNDE. Met ingang van 1 Jan. 1938 is tot nïein? lid van het hoofdbestuur der Mij. voor Diergeneeskunde voor de afd. Noord-Hol land aangewezen de heer IL J. Odé, te Heemstede. Krachtig optreden in Palestina verwacht De toestand van spanning en vrees in Pa lestina houdt aan. Hoewel hier en daar plaat selijk eenige ontspanning valt te bespeuren, is de geheele toestand nog verre van nor maal. Gistermorgen werd reeds weer een aanslag gepleegd op Avinoam Yellin Mbema, inspecteur van de Joodsche scholen van het departement van onderwijs. Er werd een schot op hem gelost, op het oogenblik, dat hij zijn bureau op den berg Zion betrad. In zeer ernstigen toestand is li ij naar het zie kenhuis overgebracht. De dader is ontkomen. En het blijkt dat ook gisternacht de po litie reeds menigen aanval te doorstaan heeft gehad. In de oude stad van Jeruzalem is op twee Britsche agenten geschoten. Tc Ilaifa is een Joodsch agent zwaar ge wond. In de buurt van liet paleis van justi tie te Haïfa is een bom ontploft. Op een Joodsche autobus is geschoten. Ook de weg Jeruzalcm-Jericho is onveilig. Op verscheidene plaatsen tusschen Jeru zalem. Hebron en Jaffa zijn de telefoonlei dingen vernield. Te Nabloes zijn tal van arrestaties ge daan. Duitschlands roep om koloniën De leider van het koloniaal politiek bu reau van de NSDAP, generaal ridder Von Epp, heeft gisteren in de Zweedseli-Uuitsche vereeniging te Stockholm een voordracht gehouden over het onderwerp „de beteeke nis van ruimte en grondstoffen in de ont wikkeling der volken." Hij zeide hierin o.a., dat indien het Duit- sche koloniale vraagstuk, dat een gevolg is van de verstoring van het evenwicht door het verdrag van Versailles, niet wordt op gelost, de rust in de wereld niet terug kan keeren. Spr. verklaarde, dat de koloniale politiek van Duitschland geen roofbouw is geweest. De Duitsche koloniën zijn door het ver drag van Versailles ten goede gekomea aan staten, die in het geheel geen venneerde- ring van koloniën noodig hadden. Duitsch land vordert op formccle juridische gronden z'n koloniën terug, 't Wcnscht niemand zijn wettig bezit te ontnemen en het verlangt geen bijzondere voorrechten. Het teruggeven van de koloniën is alleen te bereiken door het herstellen van de ern stige fout van Versailles, aan de gevolgen waarvan Duitschland en de wereld lijden. BROEK OP LANGENDIJK, 22 October. BI. aardappelen 2.70, Bevel. 1.90, uien S.20 —9, drielingen 5—5.50, grove 7.40—7.80, gele nep 7.50—8, peen 1.20—1.40. snijhoonen 17.30 1S.70, kroten 2.50—2.90. roode kool 2.60— 2.90, witte kool O.SO—1.10. 8000 kg. gele kool 1—1.30; 7000 kg. d. witte kool 1.201,40, 3000 stnks bloemkool 4,20 6,70 dito 2e soort 1,70—1,90, 25000 stuks an dijvie 0,600,90, 600 kg druiven Alicant 17,40 —21, 500 kg tomaten A 9,30 B 11 C 5,10 CC 4, NOORDSCHARWOUDE. 22 October. Eigenheimers 1.50—1.70. bl. aardappelen 2.40, Bevel. 1.90—2, uien 8.30—8.60, drielin gen 5—5.40, grove 7.30—7.70, gele nep 7.40 7.G0. peen 1.30—1.40. kleine peen 50 ct„ spercicboonen 12.60.20.20. 6400 kg roode knol 2,40—2,70 26000 kg witte kool 1—1,10; 1700 kg gele kool 1,30—1,50 380 stuks bloemkool 1,50

Schager Courant | 1937 | | pagina 8