Plaatselijk Nieuws ZILVEREN AMBTSJUBILEUM „MIJNHARDTJES" Een bekend Schager echtpaar hoopt 1 November a.s. zijn zilveren ambts jubileum te herdenken. Inderdaad, liet zal niet alleen de heer des huizes zijn, die op een 25-jarigen trouwen dienst terug kan zien, maar ook de vrouw heeft een kwart eeuw het ambtelijk lief en leed gedeeld! Een merkwaardig jubileum dus, dat van den lieer en mevr. DekkerStokmans. De lieer Dekker diende de Ned. Spoorwegen 25 jaren als blokwachter, zijn vrouw als wach- teros. Wat al bij dit jubileum gesproken zal worden, men kan niet zoggen, dat de heer Dekker in zijn ambt verstard is en zijn in teresse voor alles wat daarbuiten valt heeft verloren! Het is een eerbiedwaardig lijstje, dat. van do functie s in het openbare en ker kelijke leven, die door den jubilaris vervuld worden. Noemen wij daarvan liet raadslid maatschap en het voorzitterschap van den U.K. Volksbond als de voornaamste, daar naast zijn er nog tal van andere bestuurs lichamen, waarin de beer Dekker zitting beeft, als „St. Rafael, Herwonnen Levens kracht, liet B steuncomité, de bond van R.K. raadsleden, kieskring Helder, de R.K. brand- stoffenspaarkas, "t Alg. Mulsaersoord, 't Rad- houdromifé, e.a. Het zal bij leven en welzijn voor het echtpaar Dekker 1 November inder daad een groote dag zijn! MOEDERCURSUS VAN „HET WITTE KRUIS". De laatste cursusavond. Gisteren beeft de laatste avond van den Moedercursus, uitgaande van de afdeeling Behagen van „Het Witte Kruis" plaats ge had. Alle cursisten (27) waren aanwezig, terwijl verschillende bestuursleden van „Het "Witte Kruis" door hunne aanwezigheid blijk van belangstelling gaven. De Voorzitter, do lieer J. Schoorl Pz., heet allen hartelijk welkom en spreekt er zijn ge noegen over uli dat 'n zoo groot aantal da mes dezen cursus hebben gevolgd en dat op dezen laatsten avond zooveel bestuursleden van „Het Witte Kruis" aanwezig zijn. Hij heeft van de Docente Zr. Leeghwater verno men, dat de cursus een zeer prettig verloop heeft gehad en hoopt dat de deelneemsters veel kennis zullen hebben opgedaan en dat zij allen met zeer veel genoegen zullen te rugdenken aan de prettige uren op den cur sus doorgebracht. Hij spreekt tenslotte den wensch uit, dat de cursisten zooveel mogelijk bekendheid zullen geven aan het bestaan Aan deze cursussen, opdat het mogelijk zal zijn ook in volgende jaren wederom Moeder cursussen te organiseeren. Hierna is bet woord aan de Docente die nnn de hand van een uitgebreid aantal lan taarnplaatjes nog eens op bijzonder duidelij ke wijze al de leerstof, welke gedurende den gelieelen cursus is verwerkt, de revue laat passeeren. Ook wekt. zij de aanwezigen op, zooveel mogelijk bekendheid te geven aan het groote nut van dit soort cursussen en hoopt dat allen zullen medewerken om te zorgen dat ook volgend jaar weer een vol doend aantal dames zich zullen opgeven voor den dan eventueel te houden cursus. Zij dankt, de cursisten voor de aangename samenwerking en voor de groote aandacht waarmede de cursisten haar hebben aange boord en hoopt dat allen nog zeer veel nut mogen hebben van de gehouden lessen. In de pauze werd door een der cursisten aan de Docente als blijk van waardecring het boekwerk: „Wat maakt U van Uw leven", door Dr. Th. van Schelven, zenuwarts te Den Haag overhandigd, terwijl Zr. Boks, die door ambtsbezigheden plotseling verhin derd was dezen laatsten cursusavond bij te wonen, met een bloeiende plant werd ver eerd. Met een woord van dank voor het mooie cadeau, nam Zr. Leeghwater afscheid van de cursisten en zoo behoorde ook deze nut tige en leerzume cursus weer tot het verle den. BAZAR VRIJZ. HERV. VROUWENCLUB. De bazar van de Yrijz. Ilcrv. Vrouwenclub, welke Woensdag en Donderdag in een dor lokalen van de kerk werd gehouden, is een volledig succes geworden. Nog zijn wel niet resultaten volledig bekend, maar wij kunnen reeds de volgende uitslagen mcdcdcclcn. Verloting: le prijs: Sprei op lot tio. 23S, 2e prijs: Kapstokkleed op lot no. 158S. Deze en overige prijzen zullen als gewoon lijk bij de gelukkige winnaars worden thuis bezorgd. Popraden: De pop was jarig op 25 Augus tus. Na loting gewonnen door mej. M. Tim merman, Grootewal; 2e prijs pop: mej. Mid delbeek, Loet. Boonenraden: De flesch bevatte 98 witte boonon. Na loting gewonnen door mevr. Wardenaar-W'ageniakcr, Spoorlaan, Het echtpaar Dekker—Stokmans te Schagen EERSTE TOONEELAVOND VAN ARBEI- DERSKUNSTKRING „SCHAGEN EN OMGEVING?' Gisteravond heeft de Arbeiders kunstkring „Schagen en Omgeving" zijn eersten zeer succesvollen avond gegeven In zaal Igcsz alhier. Men had het Amsterdamsche tooneelgezel- schap „De Jonge Spelers" (onder leiding van Jien Groeneveld) uitgenoodigd met het stuk „Kromme Lindcrt" naar de bekende roman van A. M. de Jong, „De martelgang van Kromme Lindcrt" De Voorzittei van den kring, de heer P. Breed te St Maarten, heet de aanwezigen (de zaal is tjokvol) en de artisten welkom, waarna de heer 't Hart te Amsterdam, lid van bet Centraal Bestuur van 't Instituut voor Arbeidersontwikkeling, doel en streven van den kring uiteenzet Spr. wijst er op, dut de arbeidersklasse mede deel neemt aan de beschaving en dat zij deze bescha ving wil gaan dragen, getuige ook deze nog jonge kunstkring. Dan gaat het. doek op en wij volgen van schrede tot schrede den martelgang van „Kromme Lindert" (Anton Burgdorffer) den mismaakten jongeman, die strompelt terwijl anderen springen, die als een hongerige aan zit aan 's levens disch. Hij houdt van Anne ke (Nelly Ernst), doch zij is onbereikbaar voor hem, den kromme, en liij moet machte loos toezien, wanneer een ongelukkig buwe- lijkslot zich over haar voltrekt Hij smacht naar Anneke, doch het leven dwingt hem slechts haar vriend, niet haar minnaar te mogen zijn. Lindert aanvaardt zijn martelaarschap... om haar. Tot op een dag al zijn verborgen verlangen losbarst in 'n waanzinnige smeek bede, tot hij dóódgemarteld is. Dit tooneelstuk is een spel van liefde en haat en als het uit is, wéét je alleen nog van deze twee hartstochten en zoek je naar iets, dat aan de misère in dit Brabantsche binnenhuisje relief had kunnen geven. A. M. de Jong heeft echter liefde en wrok het laatste woord gelaten. Lindert sterft aan zijn liefde en „den Breje"; Anneke's man, voor treffelijk gespeeld door Jan Seves, wordt verteerd door jaloersche drift, terwijl Anne ke zweert bij haar afgod: „den Breje." Ook de nevenfiguren uit dit stuk onder strepen 's schrijvers tendenz van de tragedie der hartstochten en tóch zijn er ook milde en blije gedachten door het drama gewe ven. We noemen slechts zeeman de Puit, een mooie creatie van Jo Visscher, die met zijn onbehouwen vrijheidsmanifestaties en zijn vriendschap voor den Kromme een weldadi ge sfeer brengt op het tooneel. Alle artisten vertolken hun rollen knap en vol toewijding; een bijzonder sprekend type gaf Marie Meunier als de kwaadaardige moeder van Anneke. De hoofdrol stelt zware eischen aan den acteur, en Anton Burgdorffer voldeed hier aan; toch hadden we deze figuur iets mar kanter gewenscht. Met warm applaus heeft het publiek de spelers beloond, de arbeiderskunstkring „Schagen en Omgeving" heeft zijn leden werkelijke kunst geschonken. MOND- EN KLAUWZEER Mond- en klauwzeer heeft zich thans over de geheele^ gemeente uitgebreid. Gisteren werd het 35sto geval aangegeven. BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan G. Boontjes vergunning ver leend tot het maken van een bovenbouw op de stal aan de Laagzijde, en aan Mevr. de Wed. BakenSchoorl tot het bouwen van een schuur bij de boerderij aan de West- Friescliedijk H 20 bewoond door N. Appel. Uit onze Omgeving ZIJPE ZIJPE. Bouwvergunningen. Door B. en W. dezer gemeente zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aan W. Hoveling te Petten tot het uit breid en van een werkplaats aldaar; aan G. Grondsma te Alkmaar, tot het uitbreiden van een boerderij, gelegen nabij St. Maartensbrug; aan A. Vries te Callantsoog tot het bou wen van een varkensschuur nabij St.-Maar tensvlotbrug; aan A. Ludeke te Burgervlotbrug tot het uitbreiden van een garage aldaar. Commissie steunverleening aan kleine boeren. De Gemeentelijke Commissie van advies voor de steunverleening aan kleine boe ren is voor deze gcmocr.tc als volgt samen gesteld: Voorzitter: de Burgemcestr. Le den: de hoeren H. Dignum te Stolpen (uit de Landbouworganisaties) en P. Brouwer te Oudesluis (uit do Landarbeidersorganisa ties). - Aan deze gemeente is ten behoeve van de exploitatie van 5 dubbele woningen door de Woninghomwereeniging „Zijpe" een bijdrage uit 's Rijks kas toegekend van f 1378.09 voor het exploitatiejaar 'Sö-'SG. De werkloosheid. In het aantal werkloozen, dat in „zorg" is, is de vorige week geen verandering gekomen. Evenals in de voorafgaande week bedroeg liet aantal 41, waarvan slechts 1 in werkverschaffing was geplaatst en 40 ingevolge de Rijkssteunregeling werden geholpen. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente zeer snel uit. In één week is het aantal gevallen meer dan verdub beld. Het aantal gevallen bedraagt reeds bijna 150. BURGERBRUG. Afscheid van den heer Smelik. Naar wij vernemen, heeft de Oudercom- missie 1o Burgenbrug het afscheid van den heer L. A. I. Smelik, als Hoofd der O. L. school te Burgerbrug, bepaald op Donderdag 2S October a.s. in de zaal van den heer Langedijk. Burgemeester en Wethouders van Zij pe hebhon den dag van ingang van het ontslag van den heer L. Simei ik als Hoofd der O. L. school alhier bepaald op 1 No vember a.s. ZAND VERGADERING WINDHONDENVERBEN. Donderdagavond hield de Zijpcr Windhon- denverccn. een alg. vergadering bij den hr. Modder alhier. Na opening door don voor zitter den heer J. v. Straaten volgden be sprekingen over de gedurende den niet de kermis gehouden wedstrijd opgedane er varingen. Hoewel men wel wat ervaring heeft opgedaan konden toch geen definitieve beslissingen worden genomen daar het slechte weer gedurende den wedstrijd spel breker was en het verloop abnormaal be ïnvloedde. Vervolgens werd besproken om een goede rashond voor de veroen. aan te schaffen en ter dekking beschikbaar te stellen. Hieromtrent werd nog geen besluit genomen, doch dit punt werd aangehouden lot de volgende vergadering. De contributie werd vervolgens vastgesteld op 10 ct. per week voor de leden. Tenslotte werd besloten om met alle beschikbare honden deel te nemen aan de eerstdaags te Heiloo te hou den windhondenrennen en daarom van nu af weer eiken Zondagmorgen op het terrein van de IJsclub te trainen. Hierna sluiting. 11A RENKA RSPEL Ongeval. Tijdens de werkzaamheden Vrijdagmor gen aan den nieuwen weg nabij het via duct Station Noordscharwoude, geraakte de linkertiand van den heer S. Wit te Bar- singerhorn in een machine bekneld, met 't gevolg, dat een nagel en een top van een vinger werden afgescheurd. DIRKSHORN. Schaken. Uitslag van partijen gespeeld voor de competitie. 1. Wit; 2. Zwart. L. MeinemaD. Nierop f—0; J. Leven digP. Hoeve 01; A. van DijkP. Tijsen 0—1; P. BurgerW. Bakkum 01; L. Mei nemaJ. Krijgsman 01; Jn. Bak'kum Jl). Bakkum 1—0; D. NieropR. Meinema 01; P. BurgerJ. Krijgsman 0l; L. Meinema—W. Bakkum 0—1. W1ER1NGEN Het Succes-elftal. Het Succes-elftal zal Zondag a.s. weer in haar oude formatie in het veld treden. Rij kers zal de spilplaats weer innemen, ter wijl Montulet, die in de vijf thans gespeelde wedstrijden als stopper-spil fungeerde, weer naar de links-half plaats verhuisd. De Successers hebben ongetwijfeld iilge- zien, dat het verdedigende systeem op den duur geen bevrediging schenkt. Wij mogen verwachten dat thans ook de voorhoede weer meer in het spel zal worden betrokken, het geen de aantrekkelijkheid ongetwijfeld ten goede zal komen. Het elftal ziet er nu als volgt uit: Posthumus Schotting, Koorn ïedema, Rijkers, Montulet D. Kuiper, Kerkdijk, Schmitt, J. Lont, C. Lont Brandstoffentoeslag. Evenals vorige jaren zal aan ondersteun de en bij een werkverschaffing geplaatste werkloozen een brandstoffenbijslag van ten hoogste fl.per week mogen worden ver strekt, en wel in het tijdvak 31 October 1937 tot en met 2 April 1938. De toekenning van den bijslag geschiedt onder ongeveer dezelfde voorwaarden als an dere jaren. Aan alleenwonenden kan onder zekere voorwaarden een bijslag van f0.50 worden verstrekt, terwijl kostgangers en zgn. slaap gasten geheel zijn uitgesloten. Schaaksport. De Wieringer Schaakclub heeft Donder dagavond haar competitie aangevangen. De eerste wedstrijden hadden het volgende re sultaat: CrommentuijnS. Sinit 10 Trager—Navis 10 ZanstraMinnes 01 C. Bakker—Klomp 0—1 Burgerl. Stand lfr—22 Oct. 1937. Geboren: Elizabeth, dochter van A. Advo caat en F. Frölich. Ondertrouwd: J. C. Boeschotcn en N. Lont, M. Koorn en G. M. Mulder. Gehuwd: C. Kooij en G. Huisman. Overleden: Geene, „MIJNHARDTJES" zijn makkelijk inneembare hartvormige ouwelcachets buitengewoon pijnstillend en genezend bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheumati- sche pijnen, Migraine, Periodieke pijnen, Gevatte koude. Griep en Influenza. Per koker 1 2 cachets 50 ct. 2st.1 Oct. Bij Apoth.enDrog. Mond- en Klanwzeer. Nader werd mond- en klauwzeer geconsta teerd onder het vee van de heeren V. Koorn, Gcsterweg, Jn. Nieuwenburg, Koningsweg; S. Rotgans Dz., Stroe; M. de Jongh, Elft; P. Veerdig, Wosterlandeweg; E. Hermans, Voor straat en P. Kuut, Gemeenelandsweg. Onder de vele gevallen zijn er van zeer ernstigen aard. Deze week kwamen twee koeien om, t.w. van den heer N. Kool, Akker- weg en van den heer R. van Ee, Wierweg. KOEGRAS JULIANADORP EEN BRUTAAL HEERSCHAP. Een onzer inwoners van „het Koegras" deed ons heden mededeel ing omtrent een geval van zeer dubieuze strekking. Een en ander heeft zich als volgt toegedragen. De vorige week Zaterdag tegen den avond ging zijn huishoudstertje op de fiets naar haar ouders wonende in een onzer buurtge- meentcn. Eenmaal op den grooten weg zijnde, werd zij gevolgd door een manspersoon, van plm. 40 jaar oud. Ter hoogte van de Sint Maartens- vlotbrug heeft deze sinjeur het meis je tweemaal van de fiets getrokken haar vastgehouden en haar over een en ander uitgehoord. Tenslotte moest hij haar laten gaan, doch had haar gezegd dat hij haar een bezoek zou komen brengen. Tot zoover het ge beurde van verleden week Zaterdag. Het beloofde bezoek had Donderdagmid dag plaats, terwijl de heer des huizes, die naar de markt te Schagen was, nog niet gearriveerd was. De als heer gekleede per soon was zonder meer op het erf versche nen, had alles eens goed opgenomen en was toen het etenstijd was met de mannen die van het land kwamen mee naar binnen ge gaan. Hij gedroeg zich daar correct, alleen toon de baas thuiskwam, begroette hij deze met „Opa" en vroeg zeer opdringerig naar enkele zaken waarop de baas aan zulk een vreemden snuiter geen antwoord wenschte te geven. Op een vraag van den baas met welke orders hij kwam en wie hij was ant woordde hij, werktuigkundig ingenieur te zijn. Zijn naam en werkkring en woon plaats bleef echter achterwege. En wat hij dan wel kwam doen, en dat was het hem nu juist. Na eenig aarzelen zei hij om het meisje te komen. (Tot goed begrip van deze geschiedenis diene, dat de baas van het voorgevallene van Zaterdag j.1. niet op de hoogte was, daar het meisje dat niet had durven zeg- gen.) De baas wilde daarvan niets hoo- ren, een persoon van 40 en een kind van 1G jaar. Op duidelijke wijze werd hem te verstaan gegeven zijn biezen te pakken, waaraan hij vol deed, achteraf hekeken zelfs te spoedig. Want nadat over een en ander ophelde ring verkregen was, was het heerschap na tuurlijk uit het gezicht verdwenen en was om liet zoo te zeggen de vogel gevlogen, die toch zoo mooi in de kooi zat. Van hot ge val is geen aangifte bij de politie gedaan. Wij brengen dit onder de aandacht van on ze lezers, om hen te waarschuwen, opdat ook hun kinderen niet in handen van zulk een individu zullen vallen. OUDE N1EDORP 'T VELD. R.K. Middenstandsvereen. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Donderdagavond ten huize van den heer J. P. Pepping aan de Weel. De Voorzitter, de heer P. Jong, opent. De notulen worden goedgekeurd. Op het advies van het Hoofdbestuur zal de candidatuur van den heer J. G. Kessels, oud-lid van den gemeenteraad van Bloemen- daal, tot verkiezing in een vacature in het hoofdbestuur, worden gesteund. Voor de levering van dc z.g. B-steunarti- kelen door den plaatselijken middenstand, zal in samenwerking met dc Zuster vereeni ging in Oude Niedorp contact worden ge zocht mt hot 'gemeentebestuur teneinde tot voornoemde levering te kunnen geraken. Tot afgevaardigden naar dc op 23 October te Den Haag te houden vergadering van den Ccntralen Baad worden benoemd de heeren P. Tromp en M. van Baar. Vervolgens komt ter sprake het behandel de in de vergadering van de K. v. K. te Schagen door den heer Otten betreffende be taling op korten termijn. Tevens is van deze steeds meer op den voorgrond tredende aan gelegenheid een schrijven ontvangen van de K. v. K. te Alkmaar. Besloten werd aan deze aangelegenheid, voor zoover» wenschelijk, aandacht te schenken. .Tevens werd besloten zoo mogelijk een paar spreekavonden te organiseeren in den ko menden winter. Ten gevolge van een algemeen geuite wensch worden ter uitbreiding van het be stuur gekozen de heeren J. de Boer Czn. en M. v. Baar. Hierna komt ter sprake de in de vorige jaren zoo schitterend geslaagde St. Nicoiaas Attractie. Het bestuur heeft gemeend ook dit jaar weer iets dergelijks te organiseeren Ten slotte wordt besloten, dat. de attractie op ongeveer dezelfde wijze zal worden ge voerd, met dit verschil echter, dat thans meer kleinere geldprijzen in de bonnen zul len worden verwerkt. Tot houder van de bonnen stelde zioh we derom de heer A. Mooij beschikbaar. Bij de rondvraag informeert de heer P. Tromp naar het resultaat van de door het bestuur in samenwerking met den Geeste lijken Adviseur ondernomen actie, tot aan werving van nieuwe leden, waarop de Voor zitter antwoordt, dat reeds 3 nieuwe leden zijn bijgekomen, terwijl er nog steeds wordt gewerkt. De heer P. Tromp is van meening, dat de leden, die hun contributie nog niet hebben voldaan, in geen geval mee mogen doen met de St. Nicolaas-attractic en dat deze leden onmiddellijk dienen te worden geroyeerd. De Voorzitter zegt, dat wanbetalers worden afgevoerd. Thans is slechts één lid achter stallig. Ten slotte brengt de heer Tromp uitvoerig het in deze gemeente bestaande ventverbod ter sprake. Een voorstel van den Voorzitter om zoo spoedig mogelijk er hij het gemeentebestuur op aan te dringen dat in ieder geval vóór de St. Nicolaastijd d£ venters van buitenaf wor den geweerd, wordt algemeen toegejuicht en aangenomen. Hierna sluiting. Mond- en klanwzeer, Het aantal gevallen van mond- en klauw? zeer heeft zich thans tot 20 uitgebreid. De moeilijkheden in den Noord-Hollandschen Tuinbouw De grootte van den oogst en de factoren, welke den oogst be ïnvloeden. (Vervolg). De grootte van den oogst wordt voorna melijk beheerscht door de eigenschappen van bodem en klimaat en door de be schikbare technische hulpmiddelen voor bemesting, ziektenbestrijding, enz. Als uitgangspunt van de beschouwingen over dit onderdeel worden de ervaringen in het jaar 1935 genomen, toen verschil lende technische moeilijkheden tegelijk of na elkaar in zoo ernstige mate zijn opge treden, dat men van een. noodjaar zou kunnen spreken. Voor de vroege aardappelen was het koude voorjaar nadeelig, hetgeen nog werd ver ergerd door de nachtvorsten, welke op traden toen de aardappelen pas boven den grond kwamen. Na den regentijd volgde een langdurige periode van droogte, waar door tengevolge van de slechte structuur van den grond een flinke ontwikkeling van de wortels belemmerde. De oogsten van aardappelen en kool hebben er dan ook sterk onder geleden. Bovendien was het weer zeer geschikt voor het optreden van bladluizen van koolgalmuggen, welke laat sten de veroorzakers zijn van de draaibar- tigheid. Voor den koolbouw was dit nood lottig, want de planten misten, de noodige groeikracht om zich van de aantasting te herstellen. Deze en de latere weergesteldheid hebben tengevolge gehad, dat de productie van aardappelen onge veer 3/5 van de normalé 'bedroeg, die van sluitkool 1/3 cn van bloem kool de helft. Van de hier gememoreerde ziekten en andere ongunstige factoren wordt OJm. het volgende gezegd: Bladluizen zijn elk jaar wel een tijd lang in de koolgewassen te vinden, maar ge woonlijk verdwijnen ze op cicn gegeven oogenblik weer. De draaihartigheid, waarvan do schade lijke invloed van verschillende omstandig heden afhangt kan niet afdoende worden bestreden. Genoemd wordt nog de Val lerziefkte of Kanker. Tegen de besmetting vanuit den liodem valt niet veel te doen. men kan hoogstens wisselbouw toepassen. Wel zou men de koolvlieg kunnen bestrijden. Van Spikkel cn Randjesziekte zijn de veroorzakers onbekend. De bestrijding van de aardappelziekte Phytoptora infestans is echter zeer goed mogelijk door bespuiting met Bordeauxsche of Bourgondische pap. Wanneer er jaren voorkomen met aantastingen waarover ge sproken en geschreven wordt, is dat grootendeels te wijten aan de kweekers zelf, vooral nu men een waarschuwings dienst heeft van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt., dat mededeelt, wan neer de weersgesteldheid het optreden de zer ziekte kan doen verwachten. Men stelt zich te veel op het standpunt dat voor vroege aardappelen geen bestrijding van Phytoptora noodig is, omdat die ge woonlijk worden gerooid voordat de ziekte optreedt. Verder wordt nog gewezen op de Stip- pelstreepziekte. Ook de invloed van de bemesting wordt besproken. Ten aanzien van de bemesting en de verzorging van den bodem rijst de vraag of men door het uitsluitend ge bruik van kunstmest en het weglaten van bagger en stalmest niet zichzelf in moei lijkheden heeft gebracht. Een derde factor is de kwaliteit van het zaai- of plantgoed. Behalve voor bloemkool is dit van prima kwaliteit door een op hoog peil staande selectie. In Italië, waar het bloemkoolzaad wordt geteeld, doet men wei nig aan selectie. In den loop van het jaar 1936 is gebleken, dat de pootaardappelcnvoorzicning vooral in de Streek, tocli niet zoo effectief is als aanvankelijk gemeend werd. Waarschijnlijk hebben de vele bladluizen, welke de laatste jaren voorkwamen, extra gezorgd voor ver breiding van de virusziekten, waarbij dan komt, dat nog vrij vele partijen worden ge kweekt van rassen waarin men weinig se lecteert, b.v. Ninety fold en Zeemvsche blau wen en dat de aankoop van geheel zuiver pootgoed te wenschen overlaat door de ar- i moede dei; kweekers. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1937 | | pagina 16