Boerenstand aan rgang ontsnapt UNOX Einde der overheids bemoeiing in zicht ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM Heden opening Coöp. Boerenleenbank „Wieringermeer" Economische beschouwing DOOR KLOOSTERBALSEN Zaterdag 23 October 1937 Tweede blad DE UNOX FABRIEKEN VERSTREK KEN GAARNE RECEPTEN VAN ALLE GEWENSCHTE VLEESCHSCHOTELS UNOX Hedenmiddag 3 uur wordt de Coöperatieve Boerenleenbank „Wieringermeer" te Middenin eer, door den voorzitter, den heer A. P. Hoogkamer geopend. Hierboven het fraaie gebouw. EEN JONGEDAME BRENGT HAAR S PAARDUITJES WEG. Officieus wor den in het nieuwe gebouw, dat hedenmiddag officieel in gebruik wordt ge nomen, reeds bankzaken behandeld. M en ziet hier den kassier, den heer G. A. Woldering, in functie. De exporthandel is „bevroren" Wanneer men tegenwoordig het oor te luisteren legt, dan krijgt men den indruk, dat er ten aanzien van de overheidsbemoei ing werkelijk veranderingen op til zijn. Ten deele is dit natuurlijk het gevolg van de des betreffende toezegging uit de Troonrede, in hoofdzaak echter zijn het. dc steeds stijgende prijzen voor sommige producten, die de be langhebbenden wakker beginnen te maken. Toen, nu wellicht ongeveer een half jaar ge leden, de bloembollenvereeniging haar be kende besluit nam om zich tot de regeering te wenden met het verzoek de saneering te doen beëindigen, was dit een klank, die vreemd, we zouden bijna zeggen onwezen lijk aandeed. Zoozeer waren we vastgeroest in de gedachte, dat overheidsbemoeiing iets onvermijdelijks was, dat we ons niet onmid dellijk. konden gewennen aan het idéé, dat het ook daarmee eens gedaan zou kunnen zijn. Intusschen bleven de zuivel prijzen stijgen en de toestand in de veehouderij is op het oogenblik van dien aard, dat de melkprijzen zeer bevredigend kunnen worden geacht. Toegegeven zij hierbij, dat het mond- en klauwzeer in dit opzicht een factor is, die niet geheel mag worden weggecijferd. Het is echter de vraag of men goed doet daaraan een zeer hooge waarde toe te kennen. Want de bo- terprijs die de vorige week opliep tot 97 cent, en thans de gulden heeft gepasseerd, houdt daarmee slechts weinig verband. Immers het is prac- tisch de prijs, die In Engeland, waar heen de boteroversrhotten uit alle landen ter wereld worden gezonden, is te bedingen. Hoe dit alles intusschen ook zij, beëindi ging der overheidsbemoeiing begint onder de belanghebbenden meer en meer te leven. Het is een onderwerp geworden, waarov men begint te spreken, omdat het dichterbij is gekomen. Groote dingen werpen nu een maal hun schaduw vooruit. En het ligt voor de hand, dat men, nu een maal zoo ver gekomen, het vraagstuk an ders gaat bekijken. De kwestie der beëindi ging zelf wordt langzamerhand stilzwijgend aanvaard. Men begint zich te bemoeien met de.wijze waarop. Hetgeen een heele stap voorwaarts beteekent. Er zit aan de heele aangelegenheid na melijk een kant, die maakt, dat we de geheel vrije handel voorloopig nog als een vrome wensch zullen moeten blijven beschouwen. We hebben hier het oog op de omstandig heid, dat onze export voorloopig nog de lasten zal blijven ondervinden van de be lemmerende bepalingen, die door het buiten land zijn vastgesteld en waarvan wij de be ëindiging niet in onze macht hebben. We hebben hier in de eerste plaats het oog op de bekende contingenteeringsmaatregelen en de kwestie, die we af en toe hooren overwe gen komt neer op de vraag of het mogelijk zal zijn: dat in de regeling van onzen ex port aanstonds zoodanige wijzigingen zullen kunnen worden gebracht, dal het starre van de laatste jaren daaraan zal kunnen wor den ontnomen. Zooals de moesten onzer lezers zullen we ten, heeft men het- kwantum dat naar cenig land mag worden uitgevoerd, verdeeld over de bestaande exporteurs, waarbij hun totaal export gedurende een zekere voorafgaande RISKEERTNIETS! BLIJF FIT! kiespijn en menstruatiepijnen periode als basis werd aangenomen. Op grond van deze totaal-export werd hun een percentage toegewezen van het contingent. Deze regeling was zonder twijfel de billijkste, welke kon worden ge maakt, maar er waren groote bezwa ren aan verbonden. Om te beginnen werd de export „bevroren". Geen koopman was meer in de gelegenheid zijn debiet te vergrooten en het was onmogelijk voor iemand, die vroeger geen exportzaken had gedreven, zich. als exporteur te vestigen. De hooge winsten, die aanvankelijk konden worden behaald, wekten natuurlijk bij de minder bevoordeelden grooten naijver op, al stond daartegenover, dat de exporteurs verre van ontevreden waren. Deze hooge winsten zijn intusschen goed deels verdwenen, omdat de regeering zich deze heeft aangetrokken. Ten deele vloeien ze tegenwoordig in overheidspotjes, ten deele zijn ze onbegrijpelijkerwijs onmogelijk ge maakt. Hetgeen werd verkregen door een uitgebreide bureaucratie en een papierromp slomp, waarin zelfs ingewijden nauwelijks meer weg weten te vinden. Hoe ingewikkeld de zaak is, kan niet beter blijken dan uit het feit, dat b.v. een kaasexporteur op Duitsch- land hoegenaamd niets afweet van de rege ling van den uitvoer, b.v. naar Frankrijk. En iemand, die zijn zaken drijft op Frankrijk, is meestal totaal niet op de hoogte van den handel b.v. naar Spanje of Italië. De handel verstikt in de paragra fen en omdat alles is gebaseerd op een bepaalde periode uit het verle den, die nu reeds vier of vijf jaar achter ons ligt, is de geheele uitvoer geworden tot een sleur, waarin hoog noodig weer nieuw leven behoort te worden gebracht. Wanneer men nu hoort spreken over de beëindiging der regeeringsbemoeiingen, dan is men er weliswaar van overtuigd, dat, als gevolg van de contingcnteeringen door het buitenland, het geheele overheidsapparaat niet ter zijde zal kunnen worden gesteld, men vraagt zich echter af of de toekenning der consenten dan niet op een zoodanige wijze kan worden geregeld, dat aan den han del een grootere mate van vrijheid wordt gegeven, dan thans het geval is. Niet zelden wordt daarbij dan ge dacht aan een regeling, zooals we die kenden gedurende en kort na den grooten oorlog, toen de consenten tot uitvoer werden verstrekt aan den producent. Het was waarschijnlijk de omstandigheid, dat gedurende de afgeloopen jaren de pro ducent moest worden gesteund iets wat in de vroegere periode van regceringsbemoei-, ing allerminst .het geval wasdie maakte,, dat een andere regeling moest worden ge maakt dan voorheen. Op het oogenblik ech ter, waarop de overheidsbembeiing niet meer noodig is om den producent op de been te houden, ontstaat ook dó mogelijkheid de. be staande voorschriften te herzien. Het ligt vóór de hand dat, zoodra de pro ducent het exportrecht ontvangt en hij dit kan overdoen met zijn kaas, een toestand wordt geschapen, die den geheel vrijen toe stand meer benadert, dan den laatsten tijd 't geval is geweest. De koopman kan in verhouding weer meer werk maken van een bepaalde streek, dan tot dusverre het geval is geweest, nieuwe fir ma's kunnen zich vestigen, omdat iedereen de beschikking kan krijgen over consenten. Een regeling tenslotte, waarbij de voordee- len van den export mede aan den producent ten goede komen, bevat iets zeer redelijks. Intusschen leeft de zaak. Er wordt hier en daar drukker over gediscussieerd, dan men korten tijd geleden voor mogelijk had gehouden en het zou ons niet verwonderen, wanneer vereenigingen en organisaties zich spoedig met de materie gingen bezig hou den. Landbouwcrisismaatregelen doen den boer van de voordeelen der conjunctuurstij ging genieten. VERGADERING KON NED. LANDB0UWCCMIT2. Gistermiddag vergaderde het Kon. Ned. I.andbouwcomité in het gebouw der Eerste Kamer. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer J. L. Nijsingh, o.m. den heer D. de Boer Dzn., oud-onder-voorzitter van het comité en constateerde verder, dat de opleving in de wereld voornamelijk is ge stimuleerd door de algemecne bewapening, en de prijzen op de internationale goede renmarkten zich sinds April jl. in dalende richting bewegen. Wat den toestand van den landbouw aan gaat, kan worden geconstateerd, dat voor de voortbrenging van dierlijke producten de omstandigheden zijn verbeterd. De rundveehouderij, de voornaam ste tak van het landbouwbedrijf, kwam in betere omstandigheden door dat de vecprijzon zijn- gestegen. Evenwel is waarschijnlijk mede als gevolg van het mond- en klauwzeer, in dc laatste weken een aanzienlijke terugslag ingetreden. Uit de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat de vleeschprijzen beneden het ni veau van 19271930 en zelfs nog beneden het vooroorlogsche peil van 1910—1914, liggen. FIJNSTE VLEESCHWAREN deze leverpastei is inderdaad bi/zonder smakelijk. Het schijnt een specialiteit van de Unox Fabrieken te zijn. En was die Geldersche Rookworst gisteren niet heerlijk? Ik gebruik nu reeds eenigen tijd Unox vleeschwaren enmet succes, want wat men ook neemt uit de groote verscheidenheid van hrar producten, ik kan gerust zeggen; EVANjlNOX IS ALLES EVEN HEERLIJK! UNOX FIJNSTE VLEESCHWAREN- EN CONSERVENFABRIEKEN - OSS Vrees voor te lage veeprijzen door afschaffing teeltregeling. - De centrale landbouworganisaties hebben bij de regeering niet gepleit voor afschaf fing van de teelt regeling. Genoemde organi saties hebben zich gerealiseerd, dat afschaf fing der teeltregeling tot gevolg zou kunnen hebben, dat een sterke stimulans tot het aanhouden van kalveren zou ontstaan. De vrees werd uitgesproken, dat de aanfok nog grooter zal zijn dan vóór de beperking. In dat geval zou gemakkelijk de omslag in de prijzen kunnen komen, zoodat we na korten tijd weer opnieuw zouden zitten met de lage veeprijzen van enkele jaren terug. Intusschen valt niet weg te cijferen, dat er groote bezwaren zijn verbonden aan de tegenwoordige teeltregeling. Wie voor afschaffing der rundveeteelt- regeling pleiten, verliezen echter wel eens wat teveel uit het oog, dat men zoodoende den hoer van de voordeelen der conjunc tuurstijging berooft, terwijl hij deze zoo noodig heeft om maar eenigermate wat van den in de slechte jaren ontstanen achter stand in te loopen. Ook voor den boer zijn de kosten van levensonderhoud verhoogd, zoodat hem daarvoor compensatie niet mag worden onthouden. Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben mIk had den geheelen dag door regen achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Klnosterbalsem. 'a Morgens was ik verrast te bemerkendat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevigs tigue nek af geholpen. S. Sch. te den H. Alf KFD'C ORIOINeei TBR INIAOB „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bü brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rb-*"mr,tiek spit en pijnlijke spieren ichroefdoos 85 ct Potten: 62^4 ct. eD 1.04 DEN HELDER Met verlaging melktoeslag is spreker het niet eens. Wat de melkveehouder» betreft, is intus schen met ingang van 3 October de toeslag op de melk opnieuw verlaagd en wel tot f 1.52 per 100 kg. melk, terwijl tevens het uitzicht is geopend op een hoogcren toe slag op de z.g. wintermeik. Met deze verlaging kan spr. niet instemmen, aangezien de melkpro ductie voortdurend daalt en we niet ver meer van den staltijd af zijn en dus de productiekosten van do melk hóoger worden. (Zie het artikel „Minister dacht niet aan den staltijd" in ons blad van 8 Oct. j.1.. lied.). Het is in het algemeen niet juist, aldus spr., een schaarscher-wordend artikel goed- kooper te verkoopen. In normale tijden wer den melk- en boterprijzen in den herfst ook hoogcr. Waarom dan nu zoo vroeg spr. een tegengestelde prijspolitiek gevolgd? De invloed van mond- en klauw* zeer op den staltijd. Bovendien is er alle kans, dat de invasie van het mond- en klauwzeer den staltijd nog zal vervroegen. Na langen tijd onrendabel te zijn geweest is de varkenshouderij thans reeds sedert eenige maanden een loonend bedrijf. Voor het akkerbouwbedrijf schijnen de vooruitzichten iets minder rooskleurig. Onze boerenstand is ontsnapt aan het gevaar van een algeheelen onder gang, die even snel als volkomen zou zijn geweest, indien er geen land bouwcrisismaatregelen waren ge weest. Een ondergang, veroorzaakt door een ruïneuse daling van de produc- tinprijzen, die geen tegenwicht zou hebben gevonden in de vermindering van de kostprijzen. Spreker uitte den vurigen wensch, dat onze boerenstand, die in de moeilijke jaren, die achter hem liggen, zijn lyachten en zijn werkzaamheid bewaarde, niet aan zijn lot zal worden overgelaten, zoolang de productie prijzen n<?g niet loonend zijn.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5